r Philips was van oorlogsplannen op de hoogte INTERNATIONALE Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Belangrijke bijdrage tot de overwinning I SPAREN EN NOG EENS SPAREN! Maat niet ten koste van de voeding Van Eigen Erf DE KOMENDE OPVOERING VAN DE MATTHEUS-PASSION 6 en 7 April te Alkmaar C^aalsle meuws DE ELECTR3FICATIE Dammen Terugkeer van alle Protestanten van Europa tot de Kath. Kerk. kCroniek ZATERDAG. 19 JANUARI 1946 NGENIEUR P. S. F. OTTEN,, president-directeur van Philips, heeft een en ander verteld over de maatregelen die Philips nam vóór en tijdens den oorlog om het bedrijf in stand te houden. Daarbij bleek dat men in Eindhoven op grond van eigen inlichtingen reeds sinds 1935 rekening hield met het uitbreken van den oorlog en daar naar handelde. Zoo. werd b.v. het bureau 15ivo opgericht, waarvan slechts weinigen wisten wat de naam beteekende, n.l. Bureau Interne Voorbereiding Oorlog. DE INLICHTINGEN waarover men te Eindhoven beschikte berustten op eigen informatie bronnen. maar dat men soms ook in dit opzicht uitzonderlijk geluk hebben kan, bewees het volgende interssante verhaal dat ir. Otten vertelde. Een gelukkige ontmoeting In Mei 1939. vertoefde hij met zijn vrouw in Frankrijk op door reis naar Zwitserland en logeerde op Cha+eau Moisy, veertig kilo meter ten Oosten van Vichy. Een van de gebruiken van het huis was, dat de gasten zich 's avonds rond den haard verzamelden en dat ieder dan zou vertellen wat hij de laatste maanden had be leefd. Den avond dat de heer en mevrouw Otten er verbleven, wa ren er nog slechts twee andere gasten, een O'ostenrijksch finan cier met zijn vrouw. De Oosten rijker kwam het eerst aan het woord endrie uur later zat hij nog te vertéllen. Hij vertelde van nazi-terreur in Oostenrijk en van de oorlogsplannen van het derde rijk. Nog dit jaar, zoo zeide hij. zal de oorlog uitbreken met een veldtocht tegen Polen, die slechts enkele weken zal duren. Daarna, ik weet niet of het al in het begin van 1940 of later zal zijn, volgt de aanval naar het Westen Enfin om kort te gaan, de Oostenrijker vertelde precies wat later in werkelijkheid is gebeurd en noemde daarbij de namen van Blaskowitch en ver scheidene andere generaals die de krijgsverrichtingen zouden leiden. Zelfs wist hij, te vertellen dat de hoofdstoot naar het Westen tegen Sedan zou zijn gericht en dat men achter de Maginot-linie zou om trekken. Begrijpelijk dat ir. Ot ten. die door dit verhaal een be vestiging kreeg tot in nog niet vernomen details van vroeger verkregen inlichtingen, zijn waak zaamheid verdubbelde. De Regeering werd gewaar schuwd. Vanzelfsprekend ook dat hij onze- regeering op de hoogte bracht. Via het -Philipskantoor in Parijs kwam men achter den wa ren naam van den Oostenrijk- schen financier die zich onder een anderen naam had voorgesteld. De inval van Duitschlarjd verraste Philips cTan ook in gvenendeele. Des avonds te voren kreee men het de finitieve bericht uit Duitschland en den volgenden morgen vertrokken extra-treinen met leiders en perso neel, een autocolonne en een aantal vrachtwagens met de archieven tot achter de ^waterlinie. Doordat men minstens op enkele weken weerstand van het Nederlandscfre leger had gerekend, sTaagde men er niet in toen de verrassende capitulatie kwam dezen uittocht in ziin geheel naar Engeland voort te zetten. Toen na den Duitschen inval in Oostenrijk dochtermaatschappijen van Oostenriiksche zaken in neutrale landen door Duitschland werden ge naast, had Dr„ Philips al voorzien Spaarzaamheid is een der eigen schappen, die het Nederland- sche karakter sieren. Spaarzaam zün is verstandig, want ieder oogenblik kan het leven U voor onvoorziene uitgaven plaatsen. Sparen mag echter niet ten koste van de voeding gaan, dun zou de zuinigheid de wijsheid bedriegen. De Gruyter echter kan U in beide opzichten tege moet komen. Gebiedt de wijs heid V diens beter verzorgde waar boven andere te verkie zen, zoo maken de fabricage in eigen fabrieken, de verkoop in eigen winkels en de massale omzet het mogelijk, dat U een belangrijke korting verleend kan worden. De Gruyter geeft 10% korting: Voor tien gulden aan cassabons een gulden contant terug. De kwaliteit blijft gehandhaafd, toch kunt U sparen. 659. (Ingezonden mededeelingj dat zooiets ook wel eens met Neder- Iandsche eigendommen zou kunnen gebeuren. Hij had zijn maatregelen genomen en in April 1940 werd naar aanleiding daarvan de Wet op de zetelverplaatsing afgekondigd. In Engeland heeft Philips, zooals bekend', voor de oorlogvoering gedaan wat mogelijk was en een Eritsche au,'or "it verklaarde' tégenover ïr. Otten dat Philips een zeer belangrijke bijdrage heeft geleverd tot het win nen van, de "battle of britain". In Amerika kreeg Philips als eerüge buiteniandSche fihpa de flag for ex. cellence. "H*et was niet altijd ge makkelijk", aldus ir. Otten, want we hebben moeten oproeien tegen veel onbegrip, dat Nederland en Duitschland over één kam schoor. Ook nu nog' worden wij vaak ver keerd begrepen kijk maar naar Indonesië en één ding wil ik ieder op het hart drukken"Nederland zal zichzelf moeten helpen, want ande ren zullen het niet doen". \JOORLOOPIG is geen aan voer van grafische machi nes te verwachten. Uit een opslagplaats van een grossier aan den Singel te Amsterdam zijn 2150 paren schoenen, ter waarde van 30.000.hij een inbraak gestolen. Bij de po litie te Amsterdam is niet min der dan acht maal aangifte ge daan van zakkenrollerij, o.a. in de Bijenkorf en in verschillen de trams. Te Laren is op 7'5- jarigen leeftijd plotseling over leden de bekende kunstschilder H. A. Dievenbach. Neder land krijgt binnenkort zestien schepen, die als troepentrans portschip hebben dienst ge daan, terug. In hooger be roep is tegen twee Amsterdam mers wegens verkoop van me thylalcohol vijf jaar gevange nisstraf gevorderd, in minde ring van het vonnis, dat acht jaar luidde. In Den Haag is een Nederlandsche vereeniginq van zeezeilers opgericht. Te Scheveninqen is plechtig af scheid genomen van het Roode Kruisteam, dat voor ziekenzorg van repatrieerend'en naar In- dië vertrekt. Nadat in 1943 voor de eerste maal te Alkmaar door het Vrijz. Herv. Zangkoor, onder de directie van Corn. Jonker, met* groot succes de Matthaeus Passion was uitgevoerd, is steeds vaster het plan gegroeid deze uitvoeringen tot een stedelijke tradi tie te maken. Hoewel indertijd het feestuur van het koor eenigszins bevreesd was voor het kostbare experiment, is men voor den aandrang van de le den gezwicht. En het resultaat van veel harden en toegewijden arbeid kan met de beste uitvoeringen in den lande wedijveren. Ook thans heeft de organisatie wederom vele zorgen g'ebracht. Het bestuur is er ten slotte in geslaagd- de Haarlemsche Orkesvereeniging naar Alkmaar te krijgen. Als solis ten van dit orkest treden op: J. Gijsberths viooP, Elrans Fester le fluit; Jan Tames 2e fluit; Jo Lee- 'naarts hobo d' amore, terwijl J. G. van Koten de hobo d'acaccia be speelt Ook bij het zoeken naaT geschikt stemmenmateriaal voor de zangsoli is het bestuur tot een bevredigend, resultaat gekomen. De indeeling is hier als volgt: To van der Sluis so praan; Annie Hermes alt; Jan Schipper tenor; Laurens Bogtman bas; Ran de Fèvre tenor en Henri Welbooren bas; Jac. Bonset zal het orgel bespelen en Nico Akkerman heeft de cembalo-begeleiding op zich genomen. Het koor dat eertijds met 18 per sonen begon, telt thans 1.70 leden; terwijl voor de Matthaeus Passion 'n knapenkoor medewerkt van onge veer 70 jongens. De leden hiervan zijn gerecruteerd uit de leerlingen der lagere scholen en het deed ons genoegen te hooren. dat vooral on der de katholieke jong'ens van de kerkkoren goed stemmenmateriaal schuilt. In tegenstelling tot he1" gebruike lijke in andere jaren, zal de slot- repetitie voor het publiek worden openglesteld. Hiervan kunnen de leerlingen der lagere en middelbare scholen profiteering die tegen een lage entrée (f 1.20) onder leiding van hun onderwijzers de uitvoering kunnen bijwonen. Dank zij de medewerking van de firma Pels heeft het bestuur de be schikking' over een prachtig orgel, dat voor deze gelegenheid in de i Groote Kerk zal worden gemonteerd. De uitvoering van de Matthaeus- Passion brengt enorme onkosten met zich. Gelukkig verloop de kaartver koop reeds nu zeer vlot. zelfs in dien mate dat van de lf»00 gereser- veerde plaatsen reeds 700 zijn be steld. Er gelden twee entree prijzen n.l. voor een gereserveerde plaats f 4.50 en voor de losse plaatsen f 2.75 De prijs is in verhouding tot de on kosten zeker niet hoog. Of echter alle- liefhebbers deze bedrag»3" kunnen betalen is een open vraag. Zooals gezegd, streeft het bestuur van het koor er naar van deze uit voeringen een traditie te maken. Dat kan alleen als ieder, die daar toe in staat is zijn steun verleent aan dit cultureele werk. Het is een verheugend, feit, dat vele particulie ren zich spontaan voor groote som men garant stelden. Het mag niet zoo zijn. dat finaneieele zorgen hun invloed gaan doen gelden op het ar tistiek peil van de uitvoering. Zou hierin ook niet een aansporing schuilen aan het gemeentebestuur zelf, om in eeplg opzicht tot het wel slagen der Passion bij te dragen. Het wil toch wel iets zer,rf'<" wanneer een kleine stad als A1 van zich doet spreken door een traditioneele, voortreffelijke uitvoering van Bach's schepping Ons rest nog te "vermelden,, dat aan het einde van deze maand tekst boekjes verkrijgbaar zullen worden geseld, waarin zoowel de oorspron kelijke Dultsche tekst, als de Ned; vertaling is opgenomen. Dit boekjé zal voor niet-ingewijden veel be grijpelijk en.... genietbaar maken. De repatrieering van onze In dische landgenooten geschiedt thans in versneld tempo. H. K. H. Prinses Juiiana is licht onge steld en moet het bed houden. Kardinaal (friltin, aartsbisschop van Westminster, woont heden den internationalen voetbalwed strijd Engelan'dBelgië in Lon den bij. De staking bij de hoog ovens te Veisen is begonnen. In gezaghebbende Rcansche krin gen te Teheran heei'scht onge rustheid over het voorstel de Perzische kwestie voor te leggen aan den Veiligheidsraad. De Spaansche regeering heeft de ge dragslijn, die zij „wegens de djor de Fransche Assemblee bepleite politiek van slechte nabuurschap gedwongen is te volgen"; vastge steld. De Britsche omroep heeft thans de aankomst van den Rus- sisehen vice-volkscommissaris v. buitenlandsehe zaken Wisjinsky te Londen aangekondigd. Naar aanleiding van verschil lende, deels tegenstrijdige berich ten, die in de pers dé ronde doen, wat betreft de electrifieèering of her-electrificeering van verschil lende lijnen, der Spoorwegen en de volgorde van gereedkomen daarvan, deelen de Spoorwegen mede: Zooals bekend wordt met alle kracht gewerkt aan dë lijn Am sterdam Hilversum Amers foort. welke- als de belangrijkste het eerst in orde komt. en dubbel spoor wordt. Met het dan nog overblijven de materiaal worden de en kele spoorlijnen Haarlem IJmuiden. Haarlem Bever wijk Uitgeest en Haarlem Zandvoort en Maassluis Hoek van Holland van rij - draad voorzien. Dat zijn dus de vier lijnen, welke het eerst in gebruik komen." Data. kunnen nog niet worden genoemd. Alles; hangt af van den aanvoer van materiaal, de alles- beheerschende factor. Ter oplossing': Nr. 9, auteur D. de Ruter, Hau- wert. Zw.: 7 8 9 18 23 28 en 32 Wit: 16 29 36 39 41 47 en 48. Nr. 10. P, S. Buis, Grootebroek Zw.: 7 8 9 19 24 26 30 en 40. Wit: 22 28 32 33 37 39 42 en 50. Nr. 11 Partijstand: (klassiek). Zw.: 8 9 13 15 16 18 19 20 21 en 23. Wit: 27 28 32 33! 34 37 38 42 43 en 48. Nr 12. Partijstand A. K. W. Damme. Zw.: 9 16 17 18 19 24 26 en 29. Wil: 27 28 30 32 33 35 37 en 40. De nrs. 9 en 10 zijn beide met origineele wendingen nr 11 is 'n bekende dubbele slagzet. terwijl Damme zijn tegenstander verraste met het in nr. 12 voorkomen® zetje. Voor allen geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen gelieve men steeds binnen twee weken in te zenden aan: Damred. N.N.H.D., adres zie Bureau van dit blad. INTENTIE VOOR ZONDAG 20 JANUARI: ^AN DE RUIM 195,000.000 protestanten over de geheele wereld wonen er in Europa alleen ongeveer 118 mïl- lioen. Wanneer de geheele wereld deze week wordt opgei oe- pen om te bidden voor de eenheid onder de christenen, dan moet ons gebed toch wel heel speciaal hun gelden, die onze broeders en zusters zijn in Christusnauw met ons verbonden ook door beschaving, kuituur en zelfs vader land. Intentie van Maandag 21 Januari: TERUGKEER EN ONDERWERPING DER ANGLIKANEN AAN HET GEZAG VAN DEN PAUS QE DROEVIGE GEBOORTE der Anglikaansche Kerk is bekend. Na drie eeuwen van afscheiding breekt er thans een intense streving naar hereeniging los. Dat stre ven is nog wei-niet scherp omlijnd tot een terugkeer naar het Vaderhuis, maar zou dat edel pogen van velen hunner niet beloond worden? Moeten wij tijdens de Internationale Bidweek, die zelf van Anglikaanschen oorsprong is, niet heel speciaal bidden en offeren voor deze broeders in het christendom? PRO EN CONTRA DE ZUIVERING (Vervolg van pag. 1) dat in eerste instantie de zuive ring in handen had. In de volks opinie is een kentering gekomen die veel milder staaf tegenover de ambtenaren. De heer v.. d. G.oe& van Naiers wees o.a. nog op de perszuivering, en zeide, dat als gevolg van het nieuwe- persbesluit de collaboratiepers weer kan ver schijnen met behulp van stroo- mannen. Het is fout, zoo betoogde zijn partijgenoot van Kuilenburg, dat de persvrijheid wordt gebruikt als de vrijheid voor den persmagnaat, die bewezen heeft, onder elk kli maat te kunnen leven. In Rotter dam verschijnen al negen dagbla den en er komen er misschien nog drie bij! Deze spreker hoopte, da' de Minister de herverschijning van dagbladen, die thans nog ver boden zijn, opnieuw in studie zal nemeil. Wat de zuivering in het alge meen betreft, bepleitte de heer Roolvink, R.K.. herziening waar dit noodig is. Van verschillende kanten werd de houding van de regeering tegenover den Hoogen Raad gecritiseerd. De heer Kor- tenhost, R.K., betoogde o:a. dat wij hier in den bezettingstijd met het wilde beest in dezelfde kooi zaten. Het was fout, dat de regee ring den secretarissen-generaal, die een politieke- functie vervul den geen instructies meer gege ven' heeft. Zij moeten het recht BUYEN IN CHAMONIX (Vervolg van pag. 1) Aangemoe'digd door zijn sue. cessen op; den eersten dag van de internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats te Cha. monix. heeft Herman Buyen op den tweeden dag er nog een- schepje- opgedaan. Het weer werlue echter niet mee. 's Mor. gens blies er zoo een geweldige wind, dat de 1500 meter tot 's middags moest worden uitge steld en de 5000 meter van het programma moest worden ge schrapt. Of was het juist hierom,, dat Buyen, na zijn overwinnin gen op- den eersten dag op de 500 en 3000 meter, thans ook de 1500 meter voor zijn rekening nam? In Nederland immers is men aan minder ideale weers omstandigheden wel gewend. Bovendien voelt Buyen zieh op de 1500' meter altijd in zijn ele ment en hij ging dan ook, gezien de weersomstandigheden,, goed en snel over de baan en werd met precies 4 sec. voorsprong op den Belg Williams in 2 min. 38.2 sec. eerste. Roos moest over de zen afstand zijn meerdere erken, nen in den Belg en werd derde geklasseerd in den tijd van 2 min. 43 sec. Van Hoorn werd zesde in 2 min. 47.4 pee. Hoewel de reglementen van den Franschen schaatsenrij. dersbond bepalen, dat de kampioenschappen uit vier afstanden, over twee dagen verdeeld, moeten bestaan, werd thans het eindklasse ment na de 500, de 3000 en de 1500 meter opgemaakt, waarbij Herman Buyen dus den internationalen titel ver wierf. De Franschman Pepin be haalde den nationalen titel over alle afstanden. hebben, zien in het openbaar te verdedigen. In dit verband kwam ook van andere zijde de zaak-Frederiks ter sprake. Hij was volgens den beer Goedhart (van de Verzets beweging); jarenlang de booze ge nius van het ambtenarencorps, waarop in de Kamer de roep: nou. nou, terwijl de heer Kortenhorst bij interruptie opmerkte: Wacht u eerst maar eens het dossier af. als het hier komt. Overigens ontken de de heer Goedhart, dat er een scherpe tegenstelling zou bestaan tusschen illegaliteit en legaliteit. De illegaliteit heeft alleen be zwaar tegen die Iegalen die uit baatzucht en bekrompenheid de verzetsbeweging tegenwerkten. IN DE UNO-VERGADER1NG was het groote feit de rede van den Rus Gromyko. Hij is nog steeds het hoofd van de Russische delegatie, want Vis- jinsky, de eigenlijke chef arri veerde nog steeds nietGe heimzinnigheid behoort sinds lartg tot de politieke Sovjet entourage. Van Turksche zijde wordt het gisteren gemelde be richt over qeheime onderhan delingen ontkend. Maar Vis- jinsky is nog steeds niet in Londen en Gromyko voert het woord. Hij drong in een duide lijke rede op „waarachtige sa menwerking" aan, waarschuw de tegen het uitspelen van te genstellingen tusschen grooten en kleinen (ja, ja!) en zei met nadruk, dat men niet moet vrobeeren, het Handvest nu al te veranderen, dit is gevaar lijk en ,,zou onder zekere om standigheden tot ernstige gevol gen kunnen leiden" Ove rigens verklaren diverse lan den zich om het hardst bereid, om de vroegere Duitsche ko loniale en andere mandaatsge- bieden aan de in te stellen Be heersraad Trusteeover te dragen. Een algevaardiode van Wit-Rusland betoogde, dat zich in Spanje vele oorlogsmisdadi gers verborgen houden. De be faamde Iraansche kwestie zou in elk geval op het tapijt ko men. In Amerika breekt Maan dag een groote staking uit in de staalindustrie! De Habsbur- gers zouden weer activiteit ontwikkelen in Oostenrijk. Twee broers van Otto zouden gearresteerd zijn in geallieerd uniform! Volgens andere be richten betreft deze arrestatie echter twee monarchistische propagandisten uit Tirol. En de aanwezigheid van de twee Habsburqsche Aartshertogen is officieel vanwege de Oosten- rüksche Reqeermg gemeld.' In Hongarije zal intusschen de re publiek worden uitgeroepen. In Frankrijk is het wetsvoorstel ingediend, tot nationalisatie van de electriciteits- en gasbedrij ven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3