2 Stad en Omtrek Gemeentepolitie NIJVERHEIDS ONDERWIJS MOET VERNIEUWD Voor het te laat is (2aatste nieuws Sjahrir en de Britten MEISJE DOOD GESTOKEN MAANDAG 28 JANUARI 1946 Bij Kon. Besluit is bepaald, dat in de volgende gemeenten in Noordholland de politie zal bestaan uit gemeentepolitie: Alkmaar, Amsterdam, Bever wijk, Bloemendaal, Bussum, Haarlem, Heemstede, Den Helder, Hilversum, Nieuwer Amstel, Velzen, Zaandam en Zandvoort. ALKMAAR Zaterdagmiddag had de afdee. ling Alkmaar van den Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs een verga dering belegd, waarop de heer Meurs, voorzitter van den bond, het woord voerde. In zijn openingswoord stelde de voorzitter van de afd. Alk maar reeds aanstonds vast waar om het ging. Nu er zooveel ge sproken wordt van vernieuwing, rijst bij de docenten van het nijverheidsonderwijs langzamer hand de vraag,of ook thans weer deze tak van onderwijs verwaar loosd zal worden. Spr. betoogde, dat, wil men een betere maat schappij opbouwen, men zal moeten beginnen bij het kind. Naar aanleiding van het feit, dat juist deze maand 25 jaar ge leden de wet op het Nijverheids onderwijs tot stand kwam, gaf de heer Meurs een overzicht van de voorgeschiedenis van dit onderwijs. Het is aan de energieke hou ding van den heer H. J. de Groot, Inspecteur van het Vakonder wijs, te danken geweest, dat in 1861 te Amsterdam de eerste Ambachtsschool kon worden ge opend, zij het dan met een be perkt aantal leervakken. Dat er inderdaad een ernstige behoefte aan vakonderwijs bestond, blijkt wel uit het feit, dat in 1900 reeds 21 ambachtsscholen waren opge richt, terwijl thans 120 dagscho len voor de vakopleiding werken. In 1940 bedroeg het aantal leer lingen bij het nijverheidsonder was 75.000. Geleidelijk kwam er van regeeringszijde eenige sub sidie, al was die aanvankelijk gering. Het theoretisch onderwijs, dat aanvankelijk in de avonduren werd gegeven, moest tenslotte ook in het programma van de dagschool worden opgenomen, hetgeen het onderwijs kostbaar der maakte. Deze factor, tezamen met de steeds grootere vraag naar geordend nijverheidsonder wijs, eischte een wettelijke rege ling, die dan ook in 1919 tot stand kwam en de kroon zette op het werk van het particulier initia tief. Subsidie was van dit tijdstip af verzekerd. Bezuiniging Uitvoerig behandelde spr. het te rugbrengen van den opleidingsduur van 3 op 2 jaar. De Nederlandsche grootindustrie vestigde de aandacht van de Regeering op het feit dat de Ambachtsschool een te uitgebreide opleiding gaf. Over het algemeen bleven de werklieden die hun oplei ding' hadden genoten aan een Am bachtsschool niet langer dan enkele jaren in de werkplaats; zij waren door hun opleiding in staat na eeni ge jaren op te klimmen tot machinist of constructief teekenaar hetgeen een tekort aan handarbeiders veroor zaakte. De regeering heeft toen de wenschelijkheid geuit; den duur der opleiding' te verkorten van 3 tot 2 jaar. Hoewel vooral van de zijde der plattelandsscholen daartegen hevig verzet werd geboden en zoowel het NVV als het R.K. Werkliedenverbond ernstig protesteerden is in 1935 be sloten over te gaan tot het invoeren van den 2 jarigen cursus. Tegelijk ging' de groot soepelheid ten aan zien van de indeeling der stof en den duur der opleiding over in een nauwgezet staatstoezicht. Thans is het programma van het Nijverheidsonderwijs dermate belast dat niemand er voor durft in te staan dat de behandelde leerstof ook werkelijk eigendom is geworden van de leerlingen. Bij het Ambachtson- derwijs is niet het derde jaar weg'- genomen maar practisch het eerste waardoor het fundament van de verdere opleiding ontbreekt. Voor uitbreiding van den stof en het doen uitvoeren van grootere werkstukken bestaat geen gelegenheid meer. Et moet iets gebeuren voor het te laat is. Algemeen vormend onderwijs. Men moet niet vergeten welke taak voor de leerlingen in de toe komst is weggelegd welke plaats zij in d# samenleving moeten innemen. Het Nijverheidsonderwijs nu geeft alleen technisch onderricht. Concreet komen onze verlangens neer op het heelen van de oude wonde van 1935; dus den terugkeer tot den 3 jarigen cursus. Aanpassing van het onderwijs aan de eischen die de voortschrijdende ontwikkeling van de techniek stelt en weder invoering van het "leerling" stelsel. De afwijzende houding die aan vankelijk ook van oriderwijszijde te gen dit stelsel werd ing'enomen heeft zich gewijzigd. Als overgangsperiode van de schoolopleiding tot de volslagen me dewerking' in het productieproces is een tijd' noodig waarin de leerling onder voortdurend toezicht staat ter wijl hij zijn vakbekwaamheid moet uitbreiden door het volgen van aan vullende lessen. De heer Meurs besloot zijn be langwekkende rede met het uitspre ken van den wensch dat er een groo- ter contact zou worden gelegd tus- schen het Gezag en de leerkrachten tusschen de leerkrachten en de leerlingen en hun ouders maar te vens tusschen het onderwijzend per- sdfteel onderling. SPIJBELAARS! Door de politie werd proces verbaal opgemaakt terzake van overtreding van de leer plichtwet, in casu ongeoor loofd schoolverzuim. Van de zijde der onderwijsinspectie wijst men de ouders op het feit, dat zij verantwoordelijk zijn voor het naleven der be palingen in deze. VERDWAAL»? De jeugdige J. K., wonende alhier, vertelde Zaterdagmorgen aan zijn ouders, dat hij in de Ber ger Duinen ging trach en zich te oriënteeren met behulp van een kompas, dat hij zoo juist in zijn bezit had gekregen. Toen de ion gen. echter 's avonds op het afge sproken uur niet thuis kwam, maakten zijn ouders zich begrij pelijkerwijze ongerust en stelden zich in verbinding met de Politie. Zondagmorgen was K. nog steeds niet opgedoken. Op voor stel van den vader van K., zelf oübaas van de Verkenners, rukte om half elf een troep Voortrekkers uit, die met haar leider een on derzoek zou instellen in de dui nen. Nadat de Marechausseé te Bergen om een opgave van de mijnenvelden was gevraagd, speurde de troep tot .laat in den middag het duinterrein tot den Franschman af. echter zonder re sultaat. In den loop van Zondagmiddag is de globetrotter gevonden. De plaats van on: dekking doet bij ons twijfel rijzen aan de precisie van 's jongemans kompas. De Politie wist nl. de hand op hem te leggen bij Haaksbergen, aan de Duitsche grens! LINKS GEREDEN Vrijdagmiddag te omstreeks 12 uur kwam een auto met aanhang wagen. die zich via de Laurens- straat naar de Nieuwesloot begaf, in botsing met een motorrijtuig, dat vanaf de Nieuwesloot de Lau- rensstraat in wilde slaan. Beide wagens reden eenigszins links ran den weg. Daar de rem van den aanhangwagen niet functionneer- de, schoof deze op de auto, die werd beschadigd. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. Tegen beide bestuurders werd proces verbaal opgemaakt. OOK „ROXY" AAN DEN SLAG Het oude aantal Alkmaarsche bioscopen zal binnen enkele dagen weer compleet zijn. Het Alk- maarsch Bioscooptheater, voor den oorlog beter bekend onder oen naam van „Roxy" zou Vrijdag avond jl. al begonnen zijn, indien niet op het laatste moment geble ken was, dat de geluidsversterker tijdens zijn zwerftochten na Dol len Dinsdag belangrijke averij had opgeloopen. Intusschen zijn de reparaties zoover gevorderd, dat de exploitant hoopt heden- of morgenavond weer te kunnen draaien. Op het programma staat o.a. „De zwarte kamer" met Boris Karloff in de hoofdrol. De zaal opening zal aan het theater wor den bekend gemaakt. SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR VOETBALLERS Nu de voetbal toch rust heeft. zij het dan gedwongen was het een goede gedachte van het bestuur van de Ijsbaan Heiloo voor de voetballers wedstrijden op de schaats te organiseeren. Zondag kwamen op de mooi ge legen Ijsbaan Heiloo vier der beste hardrijders van Alc. Victrix. Alkm. Boys, AFC en HSV aan start om elkaar te bekampen op de 500, 1500 en 3000 M. Behalve een beker ais vereeni- gingsprijs, waren er nog vier in- dividueele prijzen voor de vier rijders, die de beste prestaties le verden, beschikbaar gesteld. Er was veel belangstelling en de talrijke supporters van de diverse vereenigingen hebben 't heusch niet aan aanmoediging laten ont breken. Er werd dikwijls fel gestreden en na vele spannende wedstrij den het waren tijdraces werden in het eind-klassement winaars: 1. T. Kaal (Alc. V.) op alle 3 afstanden eerste. 2 H. Toepoel (Alc. V.) op alle 3 afstanden tweede. 3 Schipper (Alkm. Boys). 4 H. v/d Wille (HSV). Alc. Victrix won den vereeni- gingsprijs en kwam dus dit jaar in 't bezit van den wisselbeker. Na afloop reikte de heer v/d Vall met eenige hartelijke en toe passelijke woorden de prijzen uit. De voorzitter van Alc. Victrix, de heer T. Bonsema, dankte voor het initiatief tot het houden van deze wedstrijden. Hij hoopte niet, dat het de laatste maal was dat deze wedstrijden werden gehou den. WAARHEEN DEZE WEEK? Maandag 8 uur: „Voetbaltech niek en tactiek" door ir. van Em. menes, Centrumhotel, Kraanbuurt. 8 uur: Ver. „Oud Alkmaar", Hotel Irene. 8 uur: „De schamele straat zanger", Gulden Vlies. Donderdag 8 uur: ,Joop ter heul", copgevoerd door „Jong le ven", Wapen van Heemskerk. Vrijdag 8 uur: „Spanje", lezing door H. F. Barth, Murmelhus- gymnasium. 8 uur: „Prof. Kle- now". abonnem. voorstelling. Gul den Vlies. Zaterdag 7.30 uur: „Halterpara de 1946", Gulden Vlies. t/m Donderdag: Victoria-thea ter: „De man in het grijs';, ^Har monie: „Vrouwengevangenis Ci nema Americain: ..'n Reuze-type „EEN MOEDER" Bijna vlekkelooze vertolking Zoowel de titel als de inhoud van dit „diep aangrijpend too- neelspel in drie bedrijven heb ben ons eenigszins doen denken aan de bekende volksstukken van Heijermans, die thans wel een weinig uit den tijd raken. Ook „Een Moeder" is een spel, waarin de sentimenten hevig botsen en minder goede spelers dan die van het Amsterdamsch Tooneel zouden er waarschijnlijk een melodrama van hebben ge maakt. Dit was hier zeker niet het geval Wanneer er van sen timentaliteit sprake was, dan lag dit aan het stuk zelf en niet aan de wijze waarop het werd ver tolkt. Na een beslist zwak eerste be. drijf, kregen wij in de tweede en derde acte mooi bezield spel te zien, dat ons boeiend wist mee te voeren in de steeds stijgende spanningen. Hier werd het spel waarlijk dramatisch, en het speet ons eigenlijk, dat de ontknooping ietwat prozaïsch kwam. Wij hebben kunnen genieten van goed tooneelspel, waarin alle acteurs, uitgezonderd Julius Brongers, een vrijwel vlekke looze vertolking gaven. Cor Her- mus zouden wij in' overweging geven in het vervolg de vroom heid er niet zoo dik bovenop te leggen, terwijl wij de open-doek jes na de afzonderlijke bedrijven liever niet meer zouden zien. Het deed afbreuk aan de sfeer, iemand, die na een sterk bewogen scène in zwijm was gevallen, anderhalve seconde later weer frisch en fleurig voor het applaus te zien buigen. R. BERGEN „OP GOED GELUK" door „De Maskerspelers" „De Maskerspelers" brachten in de Rustende Jager het blijspel „Op goed geluk", door Frank Vosper. Een verloofd paartje (zeer goed vertolkt door de debu tanten Rie Koster-Ruis en Joop Uitentuis) maakt van de gelegen, heid. dat de ouders afwezig zijn, gebruik een diner te geven. Men vergist zich echter in den datum en dat brengt allerlei verwikke lingen. Zoo verschijnt een onge. noode gast, Mrs. Camëron (mevr. G. Beeldman-Rensink), die in de veronderstelling verkeert haar man te hebben vermoord. Nadat de politie reeds in het geval is gemengd, blijkt dat de moord niet is geschied, doch slechts een inbeelding blijkt tengevolge' van een rol, welke Mrs. Cameron in studeerde. De vertolking van vlugge Hans was in goede han den bij Jaap Beeldman. Het spel van de debutante mej. H. v. Gu. lik was uitmuntend. Gaarne zou den wij van deze vereeniging, die ongetwijfeld over goede krachten beschikt, eens een ernstig stuk zien. „PETER" Op Dinsdag 5 en Woensdag 6 Febr. komt de R.K. Gemengde Tooneelve>-eeni-ing „St. Jan" in de Rustende Jager met het gees tige blijspel „Peper", van Henri *t Sas, een pracht.blijspel in 3 bedrijven. Kaartverkoop bij de boekhandelaren J. M. Thomas, Anthoniusstraat en P. de Haan, Stationsstraat. SCHOORL JAN MUSCH voor de R.K. Ontwikke lingsclub Dinsdag 5 Februari zal de be kende tooneelspeler Jan Musch voor bovengenoemde vereeniging een voordrachtavond houden. De leden zullen daarbij vrij toegang hebben, indien zii vooraf hun plaats bespreken. Ieder lid mag een introducé medebrengen, waarvoor een toegangsbewijs verstrekt wordt a 1.Ook andere niet-leden kunnen dezen avond bijwonen, voor zoover nog plaatsen beschikbaar zijn. maar men zal er goed aan doen, zich tijdig van een toegangsbewijs te voorzien. De voordrachtavond zal worden gehouden in de zaal van den heer Nic. Schuyt. LANGEDIJK „BEDRÏJFORGANISATIE EN MEDEZEGGINGSCHAP" Voor R.K. Volksbond De pl. afd van den R.K. Volks bond hield Woensdagavond 'n ledenvergadering in de Burg, waarin de heer F. Spil, Hoofdbe stuurder van den Bond van Overheidspersoneel heeft ge sproken over „Bedrijfsorganisa tie en medezeggenschap". Na opening door den voorz. werd het woord gegeven aan den heer Spil, die in 'n gloedvolle rede 'n overzicht gaf over dat gene. wat thans op het gebied van bedrijfsorganisatie gaande is. De arbeid is de voornaam ste factor in het productieproces. Het land is leeggeroofd door 'n nietsontzienden bezetter. Alleen de arbeid kan de welvaart voor land en volk doen terugkeeren. In Nederland heeft men de verticale organisatie gekozen voor de bedrijfschappen, n.l. den opbouw van ondef on in tegen stelling met de horizontale or ganisatie- welke den opbouw al leen in de breedte ziet. We zullen in Nederland 16 be drijfschappen krijgen. Spr. besprak het voorontwerp van wet op de bedrijfschappen van minister Vos. Hoe komt in deze wet de medezeggenschan tot uitdrukking? In art. 20 wordt de medezeggenschap geregeld. Er zijn twee soorten van medezeg genschap. nl. in den top, waar naast den werkgever ook de werknemer zitting heeft in het bestuur van het bedrijfschap en die aan den voet van het bedrijf, die door de arbeiders zelf wordt uitgeoefend in onmiddellijk con. tact met den werkgever. Hier door dragen de arbeiders rhede de verantwoordelijkheid voor het geheele bedrijf. Spr. wees er op, dat door de bedrijfsorganisatie een program punt na twintig jaren van strijd tot stand komt. De arbeiders moeten thans de verantwoorde lijkheid durven en kunnen dra gen. Spr spoorde allen aan door ontwikkeling er naar te streven om klaar te zijn en de verant woorde! iikheid te kunnen dragen opdat dit mooie maatschappelijk en sociale werk zal slagen. Betreffend» het voorontwei^i van wet op de bedrijfsorganisatie besprak spr. noe een punt waar mede de arbeidersbeweging niet aceoórd kon gaan, nl dat de macht volgens dit ontwerp te veel in handen werd gelegd van den door de regeering te benoe men commissaris. De commissa ris (voorzitter in. het bes+uur) moet ziin de verbindingsman tus schen het bestuur en de regee ring, maar niet een persoon die alies te zeven heeft. Na een vlotte gedachtenwisse. ling sloot de voorzitter de ver gadering onder dank aan den spreker voor diens gloedvolle in leiding. KAMPTDENSriHAPPEN VAN WARMENHUIZEN De uitslagen van de gisteren te Warenhuizen gehouden kam pioenschappen zijnf Klasse 1 (jongens van 1417 jaar). 500 meter: 1. F. de Boer, 62 sec. 1000 meter: 1. C. Vader, 2 min. 09 4 sec. In het totaalklassement werd de Boer eerste met 127 punten. Klasse 2 (17 jaar en ouder), 500 meter: 1. P. Zevenhuizen, 56.1 sec. 1500 meter: 1. M. de Groot, 3 min. 03.2 sec. Kampioen van Warmenhuizen werd P. Zevenhuizen met 117.43 sec. Volgens officieele berichten ver wacht men, dat ook de staal- staking in Amerika binnen on geveer een' week zal eindigen. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot inspecteur bjj het Nijverheidsonderwijs Ir. A. G. van' den Hoek w.i. te Rotterdam, ter voorziening in de vacature- Groote Haan. Lord Wavell, de onderkoning van Britsch Indië, heeft aan de centrale vergade ring medegedeeld, dat de Brit- sche regeering besloten heeft, een nieuw uitvoerend orgaan, ge vormd uit politieke leiders, en zoo spoedig mogelijk een constitu- eerend lichaam of conventie in te stellen. Naar aanleiding van de Oekraïnsche nota over Indo nesië heeft Sjahrir een verkla ring afgelegd, waarin hij o.m. naar voren brengt, dat ieder verzoek tot terugtrekken van Britsche troepen uit Indonesië, vergezeld moet gaan van een eisch, dat de ontwapening der Japansche troepen in dit land overgedragen moet worden aan de T.K.R. - het Indonesi sche leger. Kolonel S. H. Spoor Tot commandant van het Ned.-Indische leger is nu offi cieel benoemd kolonel S. H. Spoor, die thans den rang heeft van waarnemend luite nant-generaal met den werke- lijken rang van generaal-ma- joor. Gistermorgen om half twaalf heeft zich in de Schietbaanstraat 9a te Rotterdam een liefdesdrama afgespeeld. De 29-jarige bank werker P. V. heeft ö-amelijk het meisje, met wie hij ging, de 20- jarige H. M, A. van G., op het oogenblik, dat zij een eind aan de relatie wilde maken, van het leven beroofd door een messteek in den rug. De dader is in wan hoop naar buiten geloopen en heeft zich op de Kruiskade aan eenige politieagenten overgege ven. TUITJEHORN PRIKKENDE DAMES De IJsclub „Klein maar Dap per" heeft ijswedstrijden georga niseerd. En nu eens niet ijswed- strijden-zonder-meer, maar hard" prikken met hindernissen voor gehuwde vrouwen. De uitslagen luiden: Gehuwde dames: 1ste prijs uitslag: 1ste pr. Alie Hof; 2de mevr. Kaandorp-Groot: 3de prijs mevr. Goosen-Hof; 4de prijs mevr. Glas.Roozendaal. Voor de jonge dames was de stand: 1ste prijs Alie Hof; 2de prijs Bets Roozendaal; 3de prijs Nel Roozendaal; 4de prijs Geerie van Duin; 5de prijs Alie Broer. sen. IJS VEREENIGIN G „KLEIN MAAR DAPPER" Bij de gehouden wecfètrijden hardrijden op de schaats werden als de vier eerst aangekomenen geplaatst: Groep jongens van 15-18 jaar: J. Pronk, P. Buter Jbzn., P. Blee- ker Czn. en P. Duineveld. Paren: P. Buter JbznAafje Hoogeboom, M. Blokdijk-C. Tes_ selaar, H. Buter JbznNel Blok dijk en J. van DuinenAlie Hof. OUDORP KEURING DIENSTPLICHT De wnd. Burgemeester van Oudorp deelt mede dat alle op roepingen voor de keuring van dienstplichtigen der lichting 1945 zijn verzonden. Indien er in 1925 geboren man nelijke personen zijn. die hier ter olaaise wonen -of geacht worden te wonen en die een dergelijke op roeping of een bericht van niet- inschrijving niet hebben ontvan gen, dan moeten dezen zich vóór 10 Februari a.s. ter gemeente secretarie aanmelden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2