Nieuw Noordhollandsch Dagblad Deblokkeering voor den tuinbouw DE VROUW LUCHT HAAR HART De Olvmpisehe Spelen MAANDAG 18 FEBRUARI 1946 Siad en Omtrek ALKMAAR WAARHEEN DEZE WEEK? Bioscopen tot en met Donderdag: Alkm. Biosc. Theater: „S. O. S. Kustwacht". Cinema Americaih: „De Tyran". Harmonie: „Het verloren Para dijs". Victoria: „Safia's Leugen". Maandag: 12 uur, Café-rest. „De Graanbeurs", Feestavond Ned. Bond Hotel-, café- en rest.-per- soneel. - uur, Valks Lunchroom: Voor dracht Dr. G. v. Kerk: „De Maan", voor Ned. Ver. Weer- en Ster renkunde. Woensdag: 7 uur. Gulden Vlies: „Duizend en een nacht" door operettevereen. Danza. Donderdag: 7 uur, Gulden Vlies: als gisteren. Vrijdag: 8 uur, Aula Murm. Gymn., Dr. W. H. C. Tenhaeff voor V. U. „Leider en menigte". 8 uur, Gulden Vlies: „Ik zie. ik zie, wat jij niet ziet" door de too- neelgroep Comedia. Voor de aanvulling zie men ons blad van Vrijdag a.s. 25-JARIG JUBILEUM Gisteren herdacht de heer W. J. K. Burdof, chef van het Handels register van de Kamer van Koop handel alhier, het feit dat hij tnans 25 jaar aan de Kamer verbonden is. Tijdens de drukbezochte recep tie waren o.a. de heeren S. W. Amtz en D. J. Scheffel, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel aanwezig, terwijl tal van vertegenwoordigers van handel nij verheid en midden stand den jubilaris persoonlijk kwamen gelukwenschen. GRIEP De derde abonnementsvoorstel ling. welke Dinsdag a.s. in het Gulden Vlies zou worden gege ven, kan wegens ziekte van eenige spelers geen doorgang vinden. Zelfs voor de Muze heeft de alom rondwarende griep geen eerbied meer. JUBILEUM Dr. D. MOL Het personeel van den Keu ringsdienst voor Waren te Alk maar verzoekt ons mede te dee- len. dat op Vrijdag 1 Maari a.s. des morgens om kwart over tien precies de huldiging van zijn di recteur zal plaatsvinden in de Recreatiezaal van Huize Wester- licht. Vooa het bijwpnen van '"ze huldiging zijn verschillende per sonen en vereenigingen uitgenoo- digd. Alleen aan hen, die zulk een uitnoodiging hebben ontvangen, zal voor deze huldiging toegang kunnen worden verleend. Direct na de huldiging, hetgeen wel niet eerder zal zijn dan half één, bestaat gelegenheid voor niet-genoodigden den Jubilaris te complimenteeren. GESLAAGD Voor het in October j.l. te Am sterdam gehouden examen Staats- praktijkdiploma voor Handel en administratie slaagde, naar thans werd bekendgemaakt, de Heer G. A. Hemels alhier. IK ZIE, IK ZIE, WAT JIJ NIET ZIET In 't Gulden Visies wordt Vrij dag a.s. een blijspel vertoond dat overal in het land een groot suc ces heeft geoogst. In Amsterdam (Stadsschouwburg) was de voor stelling binnen een uur besproken uitverkocht, terwijl dit stuk-in Londen zes maanden lang voor volle zalen ongevoerd is. Mede werkenden zijn: Rie Gilhuys, Mimi Boesnach. Rika Hopper, Joan Remmelts, Ellen Vogel, Bob de Lange, Elisabeth Andersen De regie is van Joan Remmelts terwijl het decor door Karel Bruckmann is vervaardigd. REDDINGSHAKEN Bij een dezer dagen ingestelde controle op het reddingsmateiiaal bleek, dat het met de reddingsha ken- niet best was gesteld. Naast eenige, die niet meer te vinden waren, trof men er een 'aantal aan, drijvende in het water ofvastgestoken in den modder. Wij verzoeken het publiek deze artikelen bij aantreffen terug te brengen naar de plaats, waar zij thuis hooren. Speciaal tot de ouders wordt het verzoek gericht hun kinderen er op te wijzen dat deze haken niet als speelgoed zijn geplaatst; het ontbreken er van kan een menschenleven kosten. BEGRAFENIS H. KAPTEIN Gistermiddag is onder groote be langstelling het stoffelijk overscfiot van- den Agent van Politie H. Kaptein op de Algemeene Begraafplaats ter aarde^besteld. Voor het Bureau van Politie hieldde lijkstoet een oogen- bllk halt om het aldaar opgestelde corps de gelegenheid te schenken den overleden collega te gedenken. Op de begraafplaats was het ge- heele politiecorps aanwezig. De baar Wend naar de laatste rustplaats ge dragen door de manschappen die ge durende den langsten tijd en in het nauwste contact met den thans ver scheidene hebben samengewerkt. Be. halve hulp-agenten, agenten en hoofd-agenten waren ook de inspec teurs aanwezig, terwijl de wnd. Commissaris, de heer W. C. Rijpma, tezamen met Burgemeester Van Kin. schot en Ds. von Meijenfeldt in den stoet meeschreden. Nadat aan de groeve het saluut was gebracht, roerde de wnd. Commissa ris het woord. De heer Rijpma gaf uiting aan de verslagenheid die de gemeenschap van het politiecorps heeft bevangen, toen het overlijden van agent Kaptein bekend werd. Het was den overledene niet vergund hier op aarde reeds van zijn welverdiende rust te genieten, thans moge hij hier. boven rusten in vrede. Vervolgens sprak Ds. von Meijen feldt. Deze memoreerde de uitste kende kwaliteiten van den overle dene, zoowel als politieman als In zijn hoedanigheid van waarachtig chris ten. Woorden van troost richtte spr. tot de echtgenoote en kinderen, de gedachtenis aan vader moge bij hen in hooge eere blijven. Een zoon van den overledene dank. te voor de zeer groote belangstelling, die wei treffend demonstreerde, hoe zeer de heer K'aptein bij Corps eu burgerij bemind was. SVW I—AFC I 4—8 Na een aanvankelijk weifelend begin, waarin het AFC-doel eenige momenten aan een door boring bloot stond, weet AFC het heft eenigszins in handen te nemen en zoowaar met twee prachtige goaltjes staan zij met 20 voor. Doch SVW weet weer op te dringen en met élan drin gen zij AFC achteruit en het is 22. SVW blijft aanhouden, maar langzaam aan worden de AFC-aanvallen weer gevaarlij ker en twee doelpunten brach ten AFC een 42 voorsprong. Rust. Na de rust en tegen den wind in heeft AFC het eerste Kwartier het spel geheel in handen. Zij speelde technisch een klasse be ter. De stand werd 6—2. Daarna komt SVW, dat zich niet gewon nen gaf, vurig opzetten en het AFC-doel raakt weer in 't nauw. Tweemaal weet SVW dan ook te scoren. Dan herstelt AFC zich weer1 en de scoremachine vindt nog tweemaal doel. 84. Met dezen uitslag kwam het einde van een wedstrijd, waarin de sterkste won, maar het bleek, dat een elftal met enthousiasme de sterkste benauwde oogen- blikken kan bezorgen. ALKMAAS CHJ5 KAMERMUZIEK- VEREENIGING Voor het tweede concert in dit sei zoen heeft de Kamermuziekvereeni- ging ons een kunstavond geschonken welke aan belangrijkheid gerekend kan worden tot het allerbeste, wat we inede loop der jaren, op deze avonden te hooren kregen. Een cello recital is hier in jaren niet meer voorgekomen; zoodat dit feit op zich zelf reeds een unicum kan worden genoemd. Samuel Brill (cellist) en Jacoba Bouma (pianiste) kwamen ons een programma voorspelen van werken welke hier zoo goed!1 als nooit als nooit zijn gespeeld en waarvan hef artistiek gehalte vol komen verantwoord was. Samuel Brill is een kunstenaar van groot formaat die aan zijn instru ment niet alleen een pracht-volle toon ontlokt maar vóór alles de geest van den componist peilt en- de essentie van het kunstwerk in klank weet te realiseeren. Een stijlvolle uitvoering vari' een Sonate van Henry Eecles een minder bekend maar geniaal com ponist uit de 17e eeuw, bracht ons al dadelijk onder bekoring van Samuel Brill's prachtige cantilene. Na de Sonate Arpeggione van Schubert waar de virtuositeit nog- even schijnt te domineeren. volgde een sonate van onze* Nederlandsche componiste Hehriëtte Bosmans. Een wetfk waar van de boekcfeelen een intensieve spanning bezitten en een waarde volle bijdrage tot het cello repartoire kan worden genoemd. De Sonate van Debussy gaf weer een verfijnde impressionistische in druk. De drie korte stukken welke de avond besloten, van Fauré, Ravel en Saint Saens werden eveneens meesterliik uitgevoerd. De pianiste Jacoba Bouma sloot zich niet alleen volkomen bij^ den solist aan, maar schiep in haar begeleiding een arti stieke sfeer, welke oo zeer hoog niveau stond De beide kunstenaars werden hartelijk toegejuicht en hadden een welverdiende ovatie in ontvangst te nemen. De belangstelling was vrii goed maar voor zoo'n pracht avond bad er een volle zaal moeten'zijn. Ook op de muziek "an toepas sing het Oud-HoPa"-1 rtfmnie: "Het beste staat rv ^"«chreVDn dat moet men he1?" ^n dit kan alleen maér gebenr— - een gang naar de concerfvpr»"1 w Schreurs ALC. VTDTBTXWFC 2—2 De éerste helft van dezen wedstrijd deed veer verwachten, wajit toen speelde Alcmaria dikwijls verrassend goed. Het spel werd flink opgehouden en er werd goed geschoten. De tweede helft viel tegen, wel was Alcmaria meerendeels in den aanval, maar deze aan vallen waren te zwak en te wei. nig doortastend om succes op te kunnen leveren WFC heeft ook geen sterke ploeg en Alcmaria had van dit .elftal moeten winnen. De Alc. maria.verdediging heeft niet on verdienstelijk gespeeld, al zou den we niet gaarne willen be weren. dat dit deel van het elf tal voldoende genoemd kan worden. Van de middenlinie kan zeker gezegd worden, dat zij voldoende was, vooral Rootring en Seldpen waren een goeden steun voor den aanval. Voor de rust werd er in de voorhoede dikwijls goed gecombineerd en was de middenvoor Schmidt zeer actief. Hij nam beide doelpunten voor zijn rekening. Na de rust was deze linie heel wat minder en maar een heel enkele maal was 't WFC doel wer kelijk in gevaar. WFC kan ook niet bogen op een sterke ploeg en met dit gelijke spel kunnen de Wormerveerders zeker tevreden zijn. Daar de aangewezen scheidsrech ter niet aanwezig was werd onder leiding van den heer Mol begonnen. Reeds in de eerste minuten hebben de Wormerveerder de leiding wan neer zij met een} ver schot succes hebben. 01. Alcmaria komt dan geweldig opzetten en na eenige ver. geefsohe aanvallen weet de midvoor de partijen op gelijken voet te bren gen. Alcmaria's voorhoede blijft goed gesteund door de middenlinie in den aanval en wanneer de WF C doelman bij een hard schot den bal niet klemvast kan krijgen weet de A. middenvoor na goed doorzet ten zijn club de leiding te geven 2—1. Nog blijft Alkm. in den aanval en eenmaal krijgt de middenvoor een pracht kans om den voorsprong te vergrooten; maar mistte deze jammerlijk. Allengs geraakte het spel meer verdeeld en kwamen de WFC'ers ook meer voor het Alcm. doel en nadat eenige aanvallen door de Alcmaria verdediging waren af geslagen moest A vink tenslotte zwichten voor een schot van den W FC rechtsbuiten 22. Met dezen stand kwam de rust. Na de pauze was Alcmaria meeren deels in den aanval maar zcoals gezegd deze aanvallen waren te doorzichtig en niet doortastend ge noeg om een doelpunt te kunnen opleveren. Ook de WFC voorhoede kon er niet in slagen de Alcmaria verdediging nog eens te overrompe len. Tegen het einde slaagde de Alcm. linksbuiten er zoowaar in te doelpunten maar de scheidsrechter kende dit doelpunt niet toe wegens buitenspel. Een wel' zeer aanvecht bare beslissing! LANGEDIJK REVUE „ER ZIT SCHOT IN" Zondag 24 Dinsdag 26, Don derdag 28 Februari en Zondag 3 Maart a.s. presenteert de R.K. Gymnastiekvereeniging „Door Vlugheid Vooruit" haar eerste revue „Er zit schot in", in de Burg te Noord-Scharwoude. De muzikale leiding berust bij L. Oly, de gymnastiek staat onder leiding van Jo Kuilboer, terwijl de tekst is verzorgd door Jan v. Alphen. ST. DEUS DEDIT De afd. Langedijk van den Landarbei'dersbond „St. Deus Dedit" hield dezer dagen een vergadering in de Burg. De Unie van Landarbeiders bonden had zich tot het CDK gewend om een betere distribu tie van 'laarzen. Aan de Rijksbe middelaars zal worden verzocht het contract ook voor niet-ge- organiseerden verplichtend te stellen. Medegedeeld werd, dat voor de leden van de landarbeiders bonden in Noord-Holland 5000 paar schoenen beschikbaar zijn. Dit beteekent op iedere 4 leden 1 paar schoenen. In de kascontrole-commissie werden benoemd de heeren J. Bergen en J. Brink. Bestuur en leden hebben zich beraden over het af te sluiten collectief contract. Uit de be sprekingen werden de punten opgesteld, welke op de a.s te houden districtsvergadering naar voren zullen worden gebracht. R.K. VOLKSBOND De afd. Langedijk van den R.K. Volksbond hield een leden vergadering, waarin Rector Holt. huis uit Alkmaar sprak over: „Het herstel van den godsdienst, zin in het maatschappelijke le. ven". Het christendom heeft door den oorlog zoo geleden. We houden slechts een schamel beetje christendom over. Is de Zondag een heilige dag, waarop de familieband wordt verinnigd en verstevigd, of is het een dag waarop ieder zijn ongecontro. leerden weg gaat? Als wij zoo snakken naar een nieuwe maat. schappij, dan moeten we daar aan medewerken. In dit verband vroeg spr. zich af hoe we onzen dagelijkschen noesten arbeid op. vatten. Onze arbeid moet zijn een dienst aan ons volk, een taak door God ons opgelegd. Hoe zul. len we weer door en door vrome mannen worden? Op de eerste plaats moeten we komen tot de echte ouderwetsche mannelijke vroomheid. Het hart van den godsdienst berust in de "'echte vroomheid. In dit verband wees spr. er op, dat het gebed het eenige werkelijk noodzakelijke is. Z. Eerw. beklemtoonde de vol gende drie punten: 1. de retraite; 2. de heiliging van den Zondag; 3 het morgen, en avondgebed. Noodig is het apostolaat van het woord, maar vooral van het voorbeeld:, van arbeider tegen over arbeider middenstander tegenover middenstander en in. tellectueel tegenover intellec tueel. De strijd in onze dagen gaat niet meer tegen de Kerk, maar tegen de goede beginselen*. WARMENHUIZEN OUD-WARMENHUIZEN Door den heer Lutjeharms uit Schagen werd alhier voor een goed bezette zaal een lezing met licht beelden gehouden. Nadat de voor zitter van Monumentenzorg West friesland, de heer Nobel uit Lutje winkel, de bijeenkomst had ge opend. besprak de heer Lutje harms onder groote belangstelling der aanwezigen diverse toestan den, feiten en gebouwen uit het Warmenhuizen van weleer, ter wijl na de pauze lichtbeelden wer den vertoond. Na afloop kon worden medege deeld. dat de spreker van den avond op uitnoodiging van den Zeereerw. Heer Pastoor tevens een lezing zal komen houden in het R.K. Patronaat. Met een woord van dank sloot de voorzitter otr 11 uur deze bijeenkomst. AKERSLOOT 25 JAAR RJt. VOLKSBOND Op 10 en 11 Febr. j.l. vierde de R.K. Volksbond alhier zijn 25- jarig bestaan. Nadat des ochtends een plech ise H. Mis was opgedra gen, waarbij de leden allen tot de rf. Taiei naderden, vond 's mid dags om 3 uur een drukbezochte receptie plaats, waarbij het be stuur danig in de bloemen werd. gezet. 's Avonds voerde de tooneejver- eeniging „St. Willibrordus" ,>Een huis vol herrie" op, dat de aan wezigen kostelijk heeft geamu seerd: Na afloop van beide avon den bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. KATH. \OLKSPARTIJ Voor de alhier gehouden ver gadering van de Kath. Volks partij bestond groote belang, stelling. Als candidaten voo>- de Twee. de* Kamer werden ft kozen de -eéren h' Th Luijc. ten Hel der; A. Groen Jaczn., Alkmaar; v. d. Weijd'en, Haarlem; Harry Rooze. Egmond; Jan de Boer Wzn., Obdanj; G. Roeleveld, Ilpendam en J. van Kampen, Voor de Prov. Staten tërën Tn Luijcks Den Helder; C. Spaanse, Castricum en G Roeleveld. Ilpendam. BERGEN J. GEORGES KOCKX Op 73-jarigen leeftijd overleed te Baarn de kunstschilder J. George Kockx, die voorheen te Bergen woonde. PETTEN VREESELIJKE GEVOLGEN VAN ONVOORZICHTIGHEID Een der Nederlandsche soldaten 'van het kamp nabij Petten, be ging de onvoorzichtigheid om met een handgranaat te spelen. Het wapen ontplofte waardoor den jongen beide handen werden af gerukt. De doktoren v. Siooten van St. Maartensbrug en v. d. Sluijs uit Schagen verleenden den on gelukkige geneeskundige hulp, waarna hij in levensgevaarlijken toestand naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar werd ver voerd. Uit dit afschrikwekkend voor beeld blijkt eens te meer hoe voor. zichtig men met dergelijk wapen tuig dient om te gaan en als men er niet mee te maken heeft: Blijft er met de handen af. Naar wij" vernemen Is 't slacht offer later overleden. Zijn naam is Fr. Horst. In ziin antwoord od de vragen van het Tweede Kamerlid Groen over de deblokkeering van de geldelijke opbrengst van den oogst 1945 in den tuinbouw, her haalt minister Lieftinek ziin be kende standpunt, verwijzend naar de ook in ons blad onlangs gepu bliceerde regeling tusschen de veilingen, den belastingdienst en de Nederlandsche Bank: krach tens deze regeling zullen veiling- besturen van advies dienen bii aanvragen om deblokkeering ten behoeve van tuinders, die kun nen aantoonen dat zii gelden voor hun bedrijfsuitoefening en levens onderhoud noodig hebben. De minister vertrouwt, dat deze re geling de aanvankelijke moeilijk heden zal kunnen ondervangen, zonder nochtans, aan de primaire doeleinden van de geldzuiveiing afbreuk te doen. Wat een teleurstelling over heel de wereld. Toen de honger ons dreigde te overmeesteren en wij letterlijk zelfs geen snee droog brood om te eten had den, hebben wij ons zoo flink gehouden. Als wij maar weer in vrijheid konden ademen, met het eten zou het dan ook wel beter wor den. En het werd beter. Maar lees nu telkens de sombere be richten in de krant over den slechten voedseltoestand, waarin heel de wereld ver keert. God beware het mensch- dom voor een nieuwe ramp. „Wij weten, dat andere lan den er slechter aan tóe zijn dan wij, maar wij weigeren aan te nemen, dat alle landen op dit moment er slecht aan toe zijn." Deze kreet klonk zeer hart grondig uit den mond van een vrouw voor de microfoon in het gemeentehuis te Ilford in Engeland, waar protesteer er de vrouwen gelegenheid kregeji eens haar meening te zeggen. Ven alle uitlatingen, die wij lazen, trof deze ons het meest. Thans is onder auspiciën van de UNO een wereldcommissie gevormd, die het vraagstuk van de voedselvoorziening zal bestudeeren. Laten wij hopen, dat dit bestudeeren spoedig overqaat in een handelend op treden en men zoodoende tot een rechtvaardige verdeeling van de vruchten der aarde over het geheele menschdom komt. Overigens is'he% niet onaar dig nog even te vertellen, dat de lirouwen, van wie men zou denken, dat zij het wachten al lang beu waren, qezien den tijd dat zij in de rij moeten staan om haar inkoopen te doen. cok in Ilford een queue vormden. Maar ja. als een vrouw haar hart eens luchten wil? Daar heeft zij ook wel wat voor over. (2aahh nteutvs Het Hospitaalschip „Oranje" wordt heden in Tandjongpriok verwacht. De DC 4 is Zondag middag op het vliegveld Ha^o te Curacao aangekomen. Britsch- Indië doet een dringend beroep om voedsel op Amerika. Thorgez sprak zich uit voor internationali satie van het Ruhrgebied. Sporinieuws Nederlandsche renners te Gent Op de wielerbaan te Gent werden Zondag wielerwedstrij. den gehouden. In internationale sprintwedstrijden startten de Nederlandsche renners Arie van Vliet en Jan Derksen. Het resul. taat was, dat Nederland de 2de plaats bezette, achter België en voor Frankrijk. In een koppelwedstrijd over 50 km. startten niet alleen van Vliet en Derksen, doch ook Remkes en Verschueren. Rem. kes en Verschueren vormden een koppel, terwijl van Vliet aan Pieters was gekoppeld en Derksen aan den Deen Falk Hansen. De wedstrijd werd ge wonnen door Bruneel.Lerno, ter. wijl Remkes.Verschueren de tweede plaats bezetten. Van Vliet.Pieters werden zesde en Derksen.Falk Hansen kwamen op de achtste plaats. Naar aanleiding van het toe wijzen der Olympische Spelen voor 1948 aan Londen, kan nog worden medegedeeld, dat dit de elfde keer zal worden, dat de moderne Olympische Spelen zul len worden gehouden. De eerste spelen werden gehouden in Athene in 1896 en vervolgens: m 1900 te Earijs, in 1904 te St. Louis, in 1908 te Londen, in 1912 te Stockholm, in 1920 te Ant werpen, in 1924 te Parijs, in 1928 te Amsterdam, in 1932 te Los Angelos, en in 1936 te Berlijn. Wij herinneren er aan, dat de spelen in 1940 in Helsinki ge organiseerd zouden worden, doch toen door den oorlog niet konden doorgaan. Dit wordt de veertiende Olympiade, waarvan de zesde in 1916, de twaalfde in 1940 en de dertiende in 1944 zonder spelen verliepen. Nu echter de volkerenworste. ling ten einde is, kan de traditie weer worden voortgezet Moge zij nooit meer behoeven te wor den onderbroken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2