Nieuw NoordhoHandsch Dagblad Stad en Omtrek Een zuster van de H. Theresia 50 jaar in het klooster VIJANDELIJK PAPIER GELD HET W0NDER VAN AU Poa wip Een kosterlijk geslacht! WOENSDAG 20 FEBRUARI 1946 ALKMAAR GEEN TARIEFLIJST Tegen een tweetal kappers hier ter stede werd proces.ver. baal opgemaakt, wegens het feit, dat zij in hun salons geen tarief, lijst hadden aangebracht. Ter zake van eenzelfde overtreding van het Prijsaanduidingsbesluit werd ook de cafetariahouder B. alhier bekeurd. KOLENDIEFSTAL Twee jongelui werden betrapt bij het ontvreemden van steen kool uit een wagon aan de Han delskade. Aangezien ook uit de opslagplaats aan de Hoeverkade kolen werden gestolen, heeft de politie verscheidene huiszoekin gen verricht, met het gevolg, dat ee^.ige partijtjes nog boven wa ter kwamen. „DE MAAN" Voor de voordracht, die dr. v. Kerk, adj-directeur van de Leid sche Sterrenwacht, onder dezen titel voor de afd. Alkmaar van de Ned. Vereeniging voor Weer. en Sterrenkunde hield, bestond een goede belangstelling. Spr. behandelde o.a. het ontstaan van de maan, vorens veronderstel lingen uit de buitenste lagen van de aarde, hetgeen door onder zoekingen van de bouwstof van de maan werd bevestigd; ook het sqortelijk gewicht van de maan verschilt van dat der aarde. Voor ons is slechts 6/10 deel maan zichtbaar, en wel in den vorm van een zeer gedifferen tieerde oppervlakte. Zoo zijn een groot aantal kratei"S te onder scheiden, die waarschijnlijk zijn ontstaan door zeer hevige uit barstingen van groote hoeveel heden gas, die bij de afscheiding van de aarde werden medege nomen. Hun middellijn is echter beduidend grooter dan die van de kraters op aarde; zoo is b.v. een diameter van over de hon derd kilometer geen zeldzaam heid. De zeeën, die men op de maan meent waar te nemen, hebben slechts den naam met 't aardsche begrip gemeen, wellicht zijn sommige te beschouwen als resten van uitgebreide kraters. Spr. verduidelijkte zijn woorden met het verteonen van licht beelden. De maan heeft geen gassen bij zich gehouden; door de geringe zwaartekracht-werking werden zij het heelal in geslingerd, zoo- dat de luchtdruk minder dan 1 millioenste atm. bedraagt. Het warmteverschil van 70 gr. boven nul tot 120 gr. beneden het vries punt brengt dan ook geen merk bare veranderingen teweeg. Na de pauze behandelde de spr. nog de invloeden,.welke de maan met zekerheid uitoefent op verplaatsing van vloeibare massa's aan de oppervlakte van en in het inwendige van de we reldbol. Nadat nog eenige vragen waren beantwoord, sloot de voor zitter met een woord van dank tot spr en belangstellenden deze geanimeerde bijeenkomst. BURGERLIJKE STAND Geboren; Trijntje, d. v. Corne lls Kuijper en N Stam; Marti- nus J. A.. z. v. Martinus Wit en A. M. Bakker; Theodora E. W. H.. d. v. Cornelis J. Liefting en J. T. B. Jurjus; Franciscus, z. v. Petrus j. Timmer en E. T. Scha_ gen. Gehuwd: Hendrik Beugeling en Jacoba Zftmerdijk; Jacobus E Peperkamp en Margaretha M. Fijma; Douglas H. Kerton en Gérarda M. de Moor; Adriaan de Jong en Catharina de Moor; Ge. rardus van der Plaat en Hille. gonda de Beurs. Overleden; Geertje Ponse, oud 38 jaar. gehuwd met H. A. Roth. DRANKWET Ingekomen is een verzoek van den neer H. W. Arendsen, alhier, om een verlof A verlof voor den verkoop van zwak.alcoholi- schen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor Êebruik elders in het perceel .angestraat nr. 48. Binnen twee weken na dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwa. ren tegen het verleenen van dit verlof indienen. DE KERMIS OP STAPEL Bijna 100 inschrijvingen Gistermiddag vdhd in de trouwzaal van het Stadhuis de inschrijving plaats van de inrich tingen voor vermaak, consump tie en wat dies meer zij, waar aan de eigenaars gaarne een standplaats zagen toegewezen. Achter de tafel, waaraan in an dere gevallen de ambtenaar van den Burgerlijken Stand de paar tjes in den echt verbindt, waren thans gezeten de wnd. Commis saris van Politie, de heer W. C. Rijpma, de chef van de Politie. administratie, de heer G. Weel, hoofdagent van politie W. G. v. Heusden en de heer Bakker, amb tenaar ter gemeente-secretarie. Een kleine 100 inschrijvingen waren ingekomen. Velen van de oude getrouwen keerden weer terug, talrijke nieuwen kwamen voor het eerst hun geluk beproe ven, Dat de resultaten echter eenigszins tegen vielen, is te wij ten aan het feit, dat Alkmaar dit jaar slechts een 6-daagsche ker mis kent; er waren eenige groot exploitanten, die ronduit ver klaarden graag een derde meer pacht te willen betalen, wanneer alsnog de resteerende drie dagen aan de kermis werden toege voegd. Daar zal echter wel niets' vap komen. En» was een ruime keuze: ver schillende autoscooters dingen naar een plaatsje, de bekende draaimolens keeren terug, alleen de stoomcaroussel was niet aan wezig. Nieuwigheden zijn de kliktent met lilliputters en won. dermenschen. de waggelkamer, een sportkanon en de onder zeeër. De grootste animo bestond er voor bumperspelen, die tot een getal van kwamen, op de voet gevolgd door vliegbomspelen (12) enzweefmo lens (10). Dan komen er een stuk of zeven schiettenten en evenveel auto scooters tezamen genoeg om 'n heele Paardenmarkt tot het randje toe te vullen. Het is dus wel duidelijk dat er een nauwkeurige en drastische schifting zal plaats vinden. De lief hebbers waren uit het geheele land afkomstiguit Heerlen en Bergen op Zoom. maar ook uit Purmerend of Alkmaar zelf. De aangeboden pachtsommen va rieerden nogal naar gelang de bo demoppervlakte. Zoo werd voor 'n ijscowagen 'n tientje geboden, ter wijl de autoscooter van de combina tie Hommerson, Vermolen, Janvier en Giessen een pachtsom van f 2400 in het vooruitzicht stelde. Deze combinatie kwam met een lijst van liefst 8 verschillende groote inrich tingen, waarvoor een prijs werd ge boden van f 7300.Niet geheel ten onrechte protesteerden de kleinere ondernemers tegen deze wijze van handelen; het is voor hen op deze manier onmogelijk om ook iets ge plaatst te krijgen. Zooals gezegd de prijzen waren niet aan den hoogen kant. Hommer- «ons autoscooter ging hier niet hooger dan f 2400.terwijl de eige naar onlangs te Zaandam nog f 3900 wilde betalen. Vlï°gbomsporten brachten gemiddeld f 300.op; ter wijl caroussels ongeveer bij de f 150.lagen; zweefmolens varieer den van f 500.tot over de duizend gulden. Misschien lachwekkend maar toch aardig berekend was he+ bedrag dat de heer van Dam voor zijn zweefcaroussel wilde neer tellen n.l. f 1001.01! Na afloop trachtten de heeren ex ploitanten gedaan te krijgen dat tenminste de Zaterdag nog' aan de kermis toegevoegd werd. Aangezien echter de beslissing omtrent dit punt bij B. en W. berust kon de heer Riipma geen toezeggingen doen. Wel beloofde hij de aandacht van den Burgemeester op. het verzoek te vestigen. Al zal het aantal kramen nog maar geringd zijn; wij zullen wat de vermakelijkheden berfcreft omstreeks Koninginnedag weer een ouderwet- ^che kermis beleven HORECAF ZET DE BLOEMETJES BUITEN Door de afdeeling Alkmaar en Omstreken van den Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant, personeel' werd gisteren een feestavond georganiseerd. Nadat des middags een veertigtal kin. deren op muziek, clownerie, ver snaperingen en cadeautjes waren onthaald, togen obers, kellners, huisknechten, keuken, en kamer meisjes tegen twaalven naar de Zaadmarkt, waar hun door de feestcommissie een programma werd voorgezet, dat klonk als een klok. Toen de voorzitter, de heer Mensing, om middernacht het feest opende, heerschte er reeds een beste stemming, hetgeen niet op de laatste plaats te danken was aan de gezellige klanken van de vlotte accordeonband. Spr. richtte een bijzonder woord van welkom tot de vertegen woordigers van het hoofdbestuur en spoorde de leden aan ook de regelmatige vergaderingen trouw te bezoeken. Nadat de voorzitter van de feestcommissie een woord van dank had gesproken tot al len, die tot het slagen van de voorbereidingen bijdroegen, nam het feest een aanvang. Wij waren, gezien het late uur, niet in staat de uitvoering van het geheele programma bij te wonen, maar wat wij ervan gezien hebben was van uitste kende kwaliteit. Zoo' oogstte André Carrel met zijn confe rence. liedjes en imitaties groot succes, terwijl het distributie systeem voor de inwendige ver sterking niet alleen een recht vaardige. maar ook een zeer smakelijke verdeeling bracht. Toen om zes uur het klokje van gehoorzaamheid waarschuwde, dat de kleurige bondsvlag nu' lang genoeg de zaal van den heer van Oeffeit had gesierd, konden allen terugzien op een zeer genoegelijken en niet spoe dig te vergeten feestochtend. VARIATIE GENOEG (Politierechter) 't Is voor Klaas K. te Zuid-Schar- woude goed, niet Zbo gul te zijn met uitdeelen van stompen. Hij had op 8 Sept. Roelof M. op een dergelijke wjjze getrakteerd. Een en ander was een gevolg van het feit dat ver dachte Roelof M. verdacht aan zijn vrouw leelijke woorden te hebben toegevoegd. Verdachte mag daarvoor 15.betalen of 10 dagen zitten. Bastiaan v. d. P. uit Bergen had op 17 Juli te Schoorl tegen Jan de J. gezegd, doelende op getuige J. D.: "Waarom komt die NSB-er zelf niet". De Officier vond dat ver dachte te ver was gegaan en vor derde 20.of 10 dagen. De rechter maakte er 30.— of 15 dagen van. Twee vrienden Dirk v. d. W. en G er rit de B. hadden in Dec. '44 te Abbekerk 10 konijnen van zeke ren T. ontvreemd, 't Was een ern stige diefstal, welke de Officier taxeerde op 100 of 25 dagen. Uitspraak idem. Iets anders was het met Cor nelis v. H. te Alkmaar. Die was zoo vrij geweest clandestien gas te be trekken ten nadeiele van de gem. Alkmaar, 't Feit was geconstateerd op 7 Sept. 1945. Hiervoor was de eisch 1 maand, waartoe verdachte werd veroordeeld. Cornelis d. H. te Den Helder thans gedetineerd, had van Jan B. aldaar 35 KG aardappelen meegeno men. zonder diens toestemming, 't Was voorgevallen op 23 Sept. 1945. Daar verdachte ongunstig bekend stond, kostte dit grapje 1 maand. In beschonken toestand had Jan K. te Egmond aan Zee op 6 Oct. 1945 een ruit ingedrukt. Om hem op het goede pad te brengen en ter correctie vroeg de officier 25 of 10 dagen; waarmede de rechter zich vereenigde. Getuige B. evacué uit Den Helder moest bij een bezoek aan zijn woning aldaar in Juni consta- teeren dat verschillende goederen waren ontvreemd: 2 vloerkleeden; een cocoslooper; een theemeubel enz. Bij huiszoeking werd een en ander gevonden bij Dirk T. De niet verschenen verdachte werd hiervoor tot 1 maand veroordeeld. Corn. A. en Johan S. werden beschuldigd op 27 Sept. '45 hout te hebben ontvreemd. Zij waren n.b. zelf .tot bewakers van dat hout aan gesteld! 't Feit werd ernstig opge nomen blijkens de eisdh van f 75 of 15 dagen. Uitspraak conform. Twee jongens Johan S. en Corn. W. beiden te Winkel; hadden uit een perceel waar zij werkzaam waren schapenwol weggenomen. Het 0 M. vorderde tegen ieder 75 of 15 dagen. De rechter maakte onder scheid tusschen beiden en veroor deelde Corn. W. tot 75 of 15 dg. wegens diefstal. Johan S. een ach toffer kreeg 40 of 20 dagen. Een ander paar jongelui Pïeter S. en Jacob K. beiden uit de Zaan streek hadden op 14 Sept. te Oost huizen in een onbewoonde boerderij rond gescharreld en op zolder ieder een pak lucifers gevonden en zich toegeëigend: 1 maand gev. was de eisch voor ieder. Verdachte K. die ongunstig bekend stond werd tot die straf veroordeeld. Pieter S. gaat 1 week in de cel. Ook J. O. kantoorbediende te Zaandam had een bezoek gebracht aan genoemde boerderij en daar 3 4 pond schapenwol buit gemaakt. Voor dezen diefstal werd 14 dagen gev. gevraagd. De uitspraak luidde: 1 week. De zaak van W. B. banketbakker te A'dam geschorst op 3 Dec. '45 voor het inwinnen van een rap port werd opnieuw behandeld. Het rapport was gunstig. De offi cier vond 't een moeilijk geval verdachte was niet eerlijk. De amb tenaar requireerde een gecomb. straf 6 maanden voorw. met 3 proefj en een boete van f 100. De rech ter vonniste conform; behalve de boete welk op 50 werd bepaald. HEILOO BEVRIJDINGSFEESTEN Dat het ernst is met de her denking van de bevrijding op 4 Mei a.s. blijkt uit het feit, dat het voorloopig comité reeds in de eerste vergadering er in ge slaagd is. de noodige belangsteL ling te wekken. Het doel van het voorloopig comité was. tot oprichting te ge raken van een blijvend comité, samengesteld uit alle groepen van de bevolking, afgevaardigd door de diverse buurtvereenigin- gen. Deze opzet is dan ook volko men geslaagd. Naast het comité, waarin alle lagen der bevolking vertegenwoordigd zijn, is een eere.comité samengesteld. De burgemeester heeft zich bereid verklaard het eere.voorzitter- schap op zich te nemen. In de vergadering van 11 Febr. bracht het bestuur een plan ter tafel en stelde een aantal perso nen voor. die door de vergade ring voor de diverse commissies gekomen werden, om de organi satie op zich te nemen. Men zal met een „daverend" programma voor den dag komen voor jong en oud! Heel Heiloo zal feest vier-en en dat feest zal gewaar deerd worden. Het feestcomité wekt de burgerij van Heiloo op, rhaar daadwerkelijken steun te "'verleenen. Het secretariaat wordt waar genomen door den heer P« F. Kuijper, Zevenhuizerlaan L 50A. NOODGEMEENTERAAD Vrijdag 22 Februari, 's avonds 8 uur, zal de gemeenteraad ver gaderen. R.K GEM. ZANGVEREEN. „NIEUW LEVEN" Eerste concert een succes Maandagavond concerteerde, „Nieuw Leven'' voor de eerste maal in haar nog kort bestaan (pim. 4 maanden). De voorzitter, de heer Herman Groot, opende den avond. Hij heette allen har telijk welkom, in het bijzonder den Edelachtbaren Heer Burge meester, wethouders en de Wel eerwaarde heeren Kapelaans. Hierna kwam „Nieuw Leven" voor het voetlicht. Er werd uit stekend gezongen. Vooral Sanc. tus van C. P. de Palestrina, Com nu met Sang en Donauzangen van J. Ivanovici werden goed uitgevoerd. Dit laatste nummer werd uitstekend begeleid door den nog zeer jeugdigen pianist P. Kuijs Jr. De dirigent, de heer P. Groot (Assendelft) kan met trots op dezen avond terug zien. Verder werd medewerking verleend door de sopraanzange res mevr. Jo Hekkert.v. Eijsden. Deze zangeres beschikt over een fijne, gave stem. Ook haar voor bracht was uitmuntend. Na ieder "nummer oogstte zij een dave rend applaus. De voorzitter bood haar bloemen aan. Als toegift zong zij „Holland vrij", gecom poneerd door den dirigent, den heer P. Groot. Ook werd medewerking ver leend door den voordrachtkun stenaar, de heer Cor Breed, Vooral zijn eerste nummer ,,Een heer op leeftijd" werd uitste kend naar voren gebracht. De laatste sketch, waaraan ook mevr. Hekkert-v. Eijsden haar medewerking verleende, nl. „De reis van baker Aafje". werd door het talrijke publiek zéér op prijs gesteld De Edelachtbare Heer Burge meester sprak de zangvereeni. ging toe. Hij hoopte, dat het niet bij di' eerste optreden zou blij ven en zeide het zeer op prijs te zullen stellen als „Nieuw Leven" in den komenden zomer een con cert in de Muzieknis zou geven. Hie-na sloot de voorzitter onder dank dezen succesvollen avond. R.K. ARBEIDERS- VEREENIGING Naar wij vernemen zal op Maandag 25 Februari een ont wikkelingsavond gehouden wor den in het verwarmde Gezellen, gebouw De heer G. v. Slinger land (Alkmaar) komt dan spre ken over het onderwerp „Chris tendom en communisme". Aan vang 8 uur. De heer v. Slinger land, die bekend staat als een aangenaam en vlot causeur, zal zeker dezen avond tot een goed geslaagde maken. Op Maandag 4 Maart is er een ontspanningsavond. Dan komt conrector Hoek met de film „Onder en boven den grond". Dit is een zeer interessante film over het werken in en boven de ko lenmijnen. 20 Maart komtPater Henri de Greeve met ,,'t Vierde Beest". Uitsluitend voor de leden van de R.K. Arbeidersbeweging en voor zoover er nog plaatsen over zul len zijn, worden ook de dames der leden in de gelegenheid ge steld dezen avond mede te ma ken. Pater de Greeve zal dezen airtmd geven in het „Brunoge. bouw" De drie avonden zijn stuk voor stuk buitengewoon interessant en wi.i twijfelen er dan ook niet aan of de leden zullen dit zeer op prijs weten te stellen. OUDORP NIEUWS VAN „KOLPING BOYS" Uits'agen: Afd 2H: Kolping Boys I Schoor] 2 90. Afd 3L: Berdos 3Kolping Boys 2 7—0 Afd. Adsp. M: Berdos aKol ping Boys a 01. SCHOORLDAM E.H.B.O.-EXAMEN Voor het Maandag j.l. voor Schoorldam en omgeving gehouden E.H.B.O .-examen slaagden voor het diploma B de heeren C. Bom- mer en H. Rossing (Warmenhui- zen). C. Bakker, IJ. de Leeuw en Mej. T. Koorsters (Schoorl), Jo Deliis en T. Eduwaard (Schoorl dam), T. Hof en G. Stoop (Groet) en R. de Rooy (Kamperduin). Af gewezen werden zes candidaten. In den Carmel te Lisieux zal op 24 Februari a.s. het gouden professiefeest worden gevierd van zuster Genoveva van het Heilig Aangezicht, een zuster van St. Theresia van het Kindje Jesus. De nuntius te Parijs, mgr. Ron*- calli zal de plechtigheid verrich ten in tegenwoordigheid van mgr. Pitaut, bisschop van Bayeux en Lisieux. De Carmelieten-orde zal daarbij worden vertegenwoordigd door Pater Elisee van het Provin- cialaat der ongeschoeide Carme- lieten te Pariis. Ten aanzien vam de vraagstuk ken betreffende gelden, welke door repatrieerenden uit Duitsch- landmeegebracht zijn, deelt het ministerie van Financiën mede. dat voorzoover het. voor het \ii- andeliik papiergeld uitgereikte, ontvangstbewijs verloren is ge gaan, de belanghebbende zich kan wenden tot het gewestelijk Arbeidsbureau, waaronder zijn laatstt woonplaats voor zijn ver trek naar het buitenland ressor teert. Uit Duitscihland meegebracht vij andelijk papiergeld, dat noch aan de grens, noch bij een bankinstel ling hier te lande is ingeleverd, kan door de banken zonder toestemming van het ministerie van financiën niet worden geaccepteerd. De be langhebbenden dienen een verzoek te richten tot het ministerie van fi nanciën; afd. geldwezen; teneinde een machtiging te verkrijgen om het geld alsnog te mogen deponeeren. Voor uifr Duitscihland medegebracht vijandelijk papiergeld dat werd in geleverd èan def FranschDuitsche grens zal worden getracht een be vredigende regeling te treffen. Zoo lang de Nederlandsche regeering echter niet de beschikking heeft ge kregen over elders ingeleverde riiks- m arken zal zij niet tot vergoeding van de tegenwaarde in guldens over. gaan. Met betrekking tot het vijan delijk papiergeld dat den belangheb. benden aan de DuitschZwitsersche grens werd ontnomen; deelt het mi nisterie van financiën mede dat de desbetreffende berichten den indruk wekken dat Duitsche militairen hier geheel op eigen gezag te werk gin gen; terwiii bovendien geen ont- vanpstbewiizen werden afgegeven, zoodat moet worden aangenomen dat deze gelden niet ter beschikking van dp Nederlandsche regeering kunnen worden gesteld; zoodat ook niet tot vprvoedin.g van de tegenwaarde zal kunnen worden overgegaan. Uitslui tend om een inzicht te krijgen in het aantal belanghebbenden en dus zonder dat men hier een eerste stap naar vergoeding ma^ zien heeft het Neder! andsch verbond van gere- patrjeerden, postbus 24 te Eindho ven, opgave van deze gevallen ge vraagd. De Nederlandsche journalisten zijn Donderdag, na een reis van tien uur, uit San Francisco in Los Angelos gearriveerd. Zij reisden met de „Southern Pacific Daylight", die zulk een prach tige, kunstmatige, fluoresceeren- de verlichting heeft, welke een zachte illuminatie verschaft, dat men, wanneer de trein uit het daglicht in donkere tunnels rijdt, nauwelijks het verschil bemerkt. De trein is het wonder van Cali- fornië met 30 roodgeverfde wa gons, waar men koffie kan drin. ken en een groote bar is inge richt. Alle wagons zijn ge stroomlijnd, hebben een lucht- koelingssysteem en zijn van ra dio's voorzien. Onzichtbare luid sprekers vermelden de namen van de dorpen, die men passeert en geven tevens beschrijvingen van de omgeving. Vele uren lang rijdt de trein dicht langs de rots achtige kust van den Stillen Oceaan, waartegen de woedende branding zich te pletter slaat. Somtijds is de kust gelijk aan die in Nederland, dan weer ge heel verschillend, met groene weiden, waar het vee dicht bij den oceaan graast of waar hon derden boortorens olie uit de rijke olievelden pompen, die zich juist beneden den zeespie gel bevinden. Vrijdag begaven de journalisten zich naar Holly wood. Te Maastricht vierde de kos ter van de parochie StPie ter", M- Rosier, zijn zilveren jubileum. Dat is niet zoo bij zonder, maar het kosters-ambt is reeds door zijn vader, groot vader, over-grootvader, en ver dere voorouders ruim 400 jaar in dezelfde familie waargeno men. De familie heeft vier pa rochiekerken in de achter ons legende eeuwen bediend

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2