Vermogensaanwasbelasting 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek Lidmaatschap van de Katholieke Volkspartij hoofdonderwijzer th. dijkstra jubileert 25 jaar bij het r. k. Onderwijs (2aatste nieuws MEISJE TE SPANBROEK GEDOOD Auto reed haar te water WOENSDAG 27 FEBRUARI 1946 WOE] De aandacht wordt er on Be vestigd, dat zii. die aan de ko mende stemmingen over de gros lijsten van candidaten voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad willen deelnemen, uiterlijk 1 Maart dus Vriidas as. als lid van de Katholieke T'olksnar- tij dienen te zijn ingeschreven fcii de afdeelina. waaronder zii res sorteeren. Weliswaar Kunnen ten allen tijde, dus cok na 1 Maart, nog nieuwe ieden worden in'a- schreven, maar wie na 1 Maart toetreedt, kan niet meer mee stemmen met de komende a.s. Partijstemmingen. Men houde daar wel rekening mee. om te leurstelling te voorkomen! ALKMAAR Op Vriidag 1 Maart zal de heer Th. Dijkstra, hoofdonderwijzer aan de St. Willibrordusschool, den dag herdenken, dat hij 25 jaar ge leden als onderwijzer zijn opvoe dende taak aanving bij de ver- eeniging voor R.K. Jongensscho len „St. Joseph" alhier. Tevens is het dien dag 5. jaar geleden, dat de jubilaris werd aangesteld ais Hoofd der St. Willibrordusschool. Zelf Alkmaarder van geboorte, heeft ..Meester" Dijkstra in de af- geloopen 25 jaar een kleine dui zend jongens de eerste beginselen bijgebracht van al de vakken, die tot de dagelijksche leerstof behoo- ren van onze jeugd. En tal van oud-leerlingen denken nog met vreugde terug aan den tijd, dat zij onder de orde en tucht van den heer Dijkstra de eerste schre den gingen zetten in het school gebouw. Onder hen bevinden zich ook eenigen, die thans als onder wijzer. zelfs als hoofdonderwijzer de voetsporen van hun leermeester drukken; en het is een vermel denswaardig feit, dat een van hen nu als leerkracht verbonden is aan dezelfde school die hij als kind heeft bezocht. Na aanvankelijk werkzaam te zijn geweest aan de R.K. Jongens scholen te Egmond aan Zee en Nibbixwoud. kwam de heer Dijk stra op 1 Maart 19-21 als onder wijzer bij ie Alkmaarsche Ver- eeniging voor Katholieke Jongens, scholen „St. Joseph". Eerst in sa menwerking met de Broeders van St. Louis, van wie vooral Br. Thomas genoemd moet worden, later aan de St. Willibrordus school, die uitsluitend beschikt over leekenpersoneel. De heer Dijkstra, die houdt van stipte oide en discipline, werd om zijn strikte rechtvaardigheid zoowel bij on derwijzers en schoolbestuur als bij de jongens zelf zeer geacht en be mind. Het baarde dan ook in het geheel geen verwondering, toen op 1 Maart 1941 zijn capaciteiten en verdiensten gewaardeerd wer den'door de aanstelling tot Hoofd van de St. Willibrordusschool In prettige verstandhouding Vijf jaar geleden telde de school 203 leerlingen; momenteel is het aantal de 300 ver gepasseerd. Of schoon door deze toename een acht ste leerkracht aan het onderwijzers, corps kor.- worden toegevoegd, wordt er nog steeds met klassen van meer dan 50 leerlingen gewerkt; vanzelf sprekend maakt dit het lesgeven niet gemakkelijker. Toch staat de St. Willibrordus school zoowel wat betreft prestaties als "spirit" op een zeer hoog plan. tot deze resultaten draagt ook het geregelde contact tusschen ouders en onderwijzers in sterke mate bij, terwijl voorheen er alleen ouders in de school versche nen om zich woedend te beklagen over een "onrechtvaardig" toege diende straf; wisselt men thans veelvuldig van gedachten bij de oudermiddagen; terwijl de heer Dijkstra gaarne bezoeken aflegt aan huis. En het feit dat tusschen het hoofd van de school en de andere onder- Wijzers een bijzonder prettige ver standhouding bestaat; is wel een van de voornaamste oorzaken dat de faam van deze school zich over wijden omtrek heeft verspreid; zelfs zoo dat leerlingen uit ver af gelegen dorpen naar den Molenbuurt komen. De viering. Ter gelegenheid van dit jubileum zijn uitgebreid feestelijkheden ge organiseerd. Om 8.15 wordt ln de St Dominlcuskerk een H. Mis opgedra gen tot intentie van den jubilaris. Om 10.15 uur vindt dan een feeste lijke bijeenkomst plaats in het Wa pen van Heemskerk. Door onder wijzers en leerlingen wordt daar den sympat-hielfen hoofdonderwijzer een huid.ging bereid. Des middags om half vier komen dan de onderwijzers genoodlgden en autoriteiten bijeen in het Wapen van Heemskerk alwaar 't Schoolbestuur den heer Dijkstra ln de bloemetjes zal zetten. Na afloop Van deze bijeenkomst bestaat er van 5 tot 8 uur voor ouders; oud- leerlingen en andere belangstellen den gelegenheid tot het aanbieden van gelukwenschen. Vanaf deze plaats bieden wij den heer Dijkstra onze welgemeende ge. lukwenschen aan; waarhij wij niet vergeten een woord van felicitatie te richten tot de ouders van den jubi laris. wien het beiden nog vergund is dit prachtige feest mede te vieren DE EBBENHOUTEN OLIFANT Voor een uitverkocht huis voerde Cantecleer in het Gulden Vlies gisteravond de Ebbenhou ten Olifant ten tooneele. Dat dit tooneelstuk ondanks zijn wat lange dialogen een succes gewor. den is, valt niet te betwisten. Het tooneel verplaatste ons in de sfeer van een vooroorlogsch kosthuis, waar een „gezellige" hospita, met een vooroorlogsch figuur, zich uitslooft haar huis. aenooten het zoo gezellig moge lijk te maken. Een van deze men. schen en nog wel een leeraar in de scheikunde, is verslaafd aan het lezen van stuiverromanne tjes. Dit bezorgt hem echter iets zeer onpleizierigs, met het ge. volg, dat hij in den vervolge die boeken niet meer aankijkt. Zie hier de geheele inhoud. Meer mogen wij niet verklappen. wel kunnen wij constateer en, dat Cantecleer er in geslaagd is de spanning en dynamiek zoo uit te beelden, dat zij tastbaar was in de zaal. Mevr. de Moei was een geniale vondst als „hospita" en heeft de zaal laten genieten van haar loslippigheid. Phil Ree. wyck (A. Buissink), die niet van het tooneel af geweest is, was ons geen moment te veel. C. Keijsper was als vanouds en M. Coppens in Lily Marshaall be looft veel voor de toekomst. Ching Li (J. Bernards) zou ons werkelijk ook z'n kleedjes ver kocht hebben, op de manier zoo. als hij z'n rol speelde. Dat Can tecleer in zijn regisseur Jos. Groenland een goede steun heeft gevonden, behoeft wel geen na der betoog. Rest ons nog te ver melden, dat het ensemble van Tonny Willemsen de muzikale omlijsting verzorgde en de Eb benhouten Olifant op myste rieuze wijze in. en uitgeleide deed. C. v. L. „DE EBBENHOUTEN OLIFANT" Voor de opvoering van „De Eb benhouten Olifant" voor onze abonné's op Donderdag, bestaat gelegenheid tot het bespreken der plaatsen op Donderdag 28 Fe bruari van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur in het Wapen van Heems kerk, Breedstraat. JUBILEUM SECRETARIS HOOGHEEMRAADSCHAP Zaterdag a.s. 2 Maart hoont de heer J W. Boersma. secretaris van 't hooaheemraadschaD Noord hollands Noorderkwartier. den dag te herdenken, waaron hii voor 25 iaar in dienst van ge noemd waterschap trad. Voor belangstellenden bestaat dien dag gelegenheid den jubilaris te com plimenteeren van half één tot één uur n.m. ten geraeentehuize te Alkmaar. "HAAR LAATSTE WIL" Het was inderdaad een zeer zon derlinge wilsbeschikking die de bij baar familie niet bijster beminde suikertanfe had gemaakt, alvorens haar hoofd in vrede neder te leg gen. Dat ondervinden deze onuit staanbare. maar voor bet publiek zeer vermakelijke lieden, wanneer zij den notaris het motief en resul taat hooren voorlezen van hun vier- daagsch verblijf in de villa van de overledene. Het huidige "Vondel" is nog niet op het peil dat de uitvoeringen van de vooroorlogsche vereeniging ken merkte, het is wel te merken dat eenige spelers van formaat, die wij vroeger op de planken zagen, thans ontbreken. Vele tafereelen misten de vlotheid, de normale menschelijke sfeer, die een stuk werkelijkheid op de planken weet te brengen. Zeer goed spel gaf "M'neer Groen" ten beste; een echt type; dat zich van bangelijk pantoffelheld meta morfoseert tot baas-in-eigen huis. Een kostelijk stukje tooneel dat soms het beroepspeil nabfj kwam. Ook de rol van Tilly was in bekwame handen. Hoewel eenige acteurs nog over de grens die ligt tusschen opzeggen en spelen moeten heenstappen, meenen wij toch,, dat bij degelijke oefening nog veel van "Vondel" te verwach ten valt. VERBLIND Maandagavond geraakte de 56- jarige R. uit Alkmaar, toen hij op den Nieuwen Schermerweg per motor in de richting Alk maar reed, de controle over het stuur kwijt, doordat een hem tegemoet rijdende auto hem met zijn koplampen verblindde. Plot seling zag hij een voetganger vóór zich, die midden op den rij weg liep. Hij begon te slingeren en kwam te vall'en, waardoor hij aan het hoofd werd gewond. Door een passeerende autobus werd de heer R. naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd, alwaar men een inwen dige bloeding constateerde. TRAGISCH Naar wij nader vernemen is het tragisch overlijden van mej. M. niet, zooals wij gisteren meld. den, te wijten aan een hart zwakte, maar aan het feit, dat door een storing in de afvoer, installatie de verbrandingsgassen van den geyser bij den hevigen storm in de kleine badkamer zijn blijven hangen, waardoor mej. M. bedwelmd geraakte, in het bad is weggezakt en verdronken. Nadat geruimen tijd kunstmatige ademhaling was toegepast, kon dr. Degenaar Jr. slechts den dood constateeren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ina M., dochter van Pieter W. Brouwer en A de Groot; Hendrik J, zoon van Hen. drik Snaterse en J. B. v. Seuren; Hendricus, zoon van Everardus Hofman en C. M. Commandeur; Anneke M. H., dochter van Ge. rardus J. Smit en A. Scheepstra; Peter J-, zoon van Gerardus W. C. van Vliet en P. M. Kuhn; André S., zoon van Gerardus W. C. van Vliet en F. M. Kuhn; Hendrik, zoon van Cornells Bre. vé en J. Blumink. Overleden: Lammert Ditsel, oud 56 jaar, gehuwd met E. van den Kam; Trijntje de Wit, oud 80 jaar, wed. van C. Zorgman; Jannetje Tukker, oud 85 jaar. EGMOND AAN DE HOEF EEN HUIS VOL HERRIE Na de succesvolle opvoering van „Kinderen van ons Volk" van A. Coolen, heeft de R.K. Gem. Tooneelvereeniging te Eg. mond aan de Hoef in studie „Een huis vol herrie". In tegenstelling met het eerste, is dit een vroolijk tooneelspel, dat, gezien de eerste verrichtingen der tooneelisten, de toeschouwers een genoegelij. ken avond zal brengen. Het stuk wordt ten tooneele gebracht om. streeks Paschen. LANGEDIJK CULTUURVERBETERING IN HET GEESTMERAMBACHT De coöperatie gegrondvest Onlangs werd in hotel De Burg te Noord-Scharwoude een verga dering gehouden over den achter stand in de grondbewerking in den Polder Geestmerambacht. De ze achterstand uitte zich on on rustbarende wijze en door den wnd. voedselcommissaris van N.. Holland, den heer Joh. de Veer, waren reeds diverse maatregelen genomen ter verbetering. In ge noemde vergadering, waarvan ook in onze courant een uitvoerig verslag verscheen, werd gespro ken over het oprichten van een coöperatie, welke de cultuurver. betering ter hand zou nemen. En dit dan onder meer door 't geza menlijk aanschaffen var.' paarden; sproeimiddelen, spuitinstallatie's etc. Naar wij vernemen hebben zich 176 personen opgegeven als lid van de Coöperatie Geestmerambacht. Op 'n Zaterdagmiddag in "de Burg" gehouden vergadering werden in het bestuur gekozen de heeren: L. Kalverdijk en J. var.' Hout uit Oudkarspel; P. Duijves en G. Koop man uit Nrd. Scharwoude; Jac. Brurjn Dz. en Jac. Kraakman Wz. uit Zd. Scharwoude; S. Groot en Jb. Kommer uit Broek op Langendijk; D. Kloosterboer Dz. en Jac. Slijker uit St. Pancras en A. Jongsma en W. Butter uit Koedijk. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. Kalverdijk uit Oudkarspel, terwijl het ln de bedoeling ligt op een volger.de vergadering nog een Directeur te benoemen. Moge de Coöperatie in beslissende mate bij dragen tot den bloei van deze vruchtbare streek. HEILOO NOODGEMEENTERAAD De voorzitter deelt mede, dat de heer Homburg (chr.) binnen, kort de gemeente gaat verlaten, aangezien hij een beroep heeft aangenomen als predikant van de Gereformeerde Kerk te Nieu. wendam (Amsterdam-Noord) Een aantal punten der agenda werden zonder meer aangeno men of goedgekeurd. Verzoek van ingezetenen tot het van gemeentewege beschik baar stellen van ruimte voor de inrichting van een kleuterklas maakte een punt van bespreking uit. B. en W. waren van meening dat adlttssanten (eenige honder den) zich eerst moeten wenden tot de Vereeniging voor Volks onderwijs. B. en W. zullen dan hun volle medewerking verlee. nen. Zij dachten dat na gevoerde onderhandelingen Huize „Snip" aan den Holleweg voor dit doel wel kan worden ingericht. Over het verzoek van de ge. meenté' Standdaarbuiten tot ad- haesiebetuiging aan een verzoek aan de Tweede Kamer tot ver goeding van oorlogsschade op basis van werkelijke kostén van herstel, werd druk van gedach ten gewisseld. Heeren v. Bronk horst, Keesman en Koggeveen wenschten hieraan gehoor te geven. Wethouder Arts (r.k.) zette 't standpunt van B. en W. uiteen, hetgeen hierop neerkwam, dat de raad van Heiloo als niet-ge. troffen gemeente, hieraan zijn adhaesie niet kan betuigen. Dit is meer geschikt voor persoonlijk initiatief! Heer v. Bronkhorst, gesteund door heeren Keesman en Roggeveen, maakte er een voorstel van, hetgeen verworpen werd met 3 stemmen voor en 9 stemmen tegen. Voorstel van'B. en W. tot het bouwen van een Brandweerga rage werd aangenomen. Bouw kosten 5200. Verwarming etc. 1200. Het verzoek van de R.K. Ver eeniging „Herwonnen Levens kracht" om subsidie werd weer in den breede besproken. Heer Kraakman, gesteund door hee ren Bolten en Robert, maakt er een voorstel van. Na stemming werd het voorstel verworpen met 5 stemmen voor en 7 tegen. Aanbieding der gemeente- rekening 1943 met een tekort voor den gewonen dienst ad 11.246.40 en voor den kapitaal- dienst ad 34.442.werd goed gekeurd. Hierna volgde rond vraag. Wethouder Arts, voorzitter van de Beplantingscommissie, gaf een overzicht van de vorde ringen welke de commissie ge maakt heeft. De heer v. Bronkhorst viel den heer Rus aan, omdat laatstge noemde grond getaxeerd zou hebben gelegen in uitbreidings plan Centrum. Deze grond is volgens B. te hoog getaxeerd en hij is bang, dat wanneer de ge meente in „Centrum" gaat bou wen, de grond te duur moet worden teruggekocht. Een wet houder mag zijns inziens deze beide functies niet gelijktijdig waarnemen. Heer Keesman is deze meening ook toegedaan. Heer Rus antwoordt op zijn rustige manier, dat de heer van Bronkhorst „spoken" ziet, aan gezien bij eventueelen aankoop door de gemeente van bedoelde gronden een commissie wordt benoemd, geheel vrijstaand, die de gronden taxeert en dat de verkoopers hieraan gebonden zijn Heer v. Bronkhorst is niet vol daan. Wij kregen den indruk, dat het hier een „verkiezingsrel" betrof. Of had de heer v. B. de klok hooren luiden, maar wist hij niet waar de klepel hing?? WARMENHUIZEN „MARJATTA" Zondag 3 Maart wordt in het Patronaat voor de 16e maal op gevoerd het tooneelspel „Mar- latta", uitgaande van den R.K. Bijeenbond „St. Odilia". Kaarten voor de uitvoering zijn verkrijgbaar bij Jac. de Nijs, tel. 332. 25 JAAR ONDERWIJZERES A.S. Vrijdag 1 Maart hoopt onze plaatsgenoot® mej. Dam.' In Madras zijn de troebelen weer opgelaaid. De Amerikaansche minister van buitenlandsehe za ken, Byrnes, heeft verklaard, dat hij geen reden ziet de op 1 Mei vastgestelde vredesconferentie te Parijs uit te stellen. Geruchten gaan, dat de Sovjettroepen in Mandsjoerüe weer versterkt ziin. Te Spanbroek nabii den Zomer, dijk heeft Dinsdagmiddag te 4.30 een auto-ongeluk olaats gehad, tlat het leven heeft geëischt van het 9-jarig meisie Joop ie Hoebe. woonachtig aldaar. Het meisie be reed samen met een zusie van 12 jaar een fiets en zij waren op weg van school naar huis. Toen de luxe auto. bestuurd door C. A. B. uit Hensbroek, de kinaeren zou passeeren. geraakten de meisies op de fiets aan het slingeren. De chauffeur remde daaron uit alle macht, week uit e® kwam met de auto in de sloot terecht. Een aan. rij ding kon helaas niet voorko men worden. De beide meisies ware® te water geraakt. De oud. ste wist zich spoedig op het droge te begeven, maar haar zusie moest worden gezocht en is dood onder de auto uit de sloot weg gehaald. De autobestuurder met een persoon, die naast hem zat, die zich spoedig uit hun benarde no_ sitie konden bevrijden, hebben onmiddellijk reddingspogingen aangewend. Omtrent de schuld, vraag wordt een nader onderzoek ingesteld. De verslagenheid in het dorp is zeer groot. man haar 25-jarig jubileum als onderwijzeres te kunnen vieren. Des morgens zal er een plechtige H Mis worden opgedragen. Des middags zal er door schoolkinde ren een operette worden opge voerd. HEERHUGOWAARD T.O.G..REVUE Voor een stampvolle zaal gaf de R.K. Dames- en Heerengym- nastiekvereeniging T.O.G. Zon dagavond jL de eerste van de 4 revue-avonden. Vooral het hu moristische gedeelte, dat stond onder leiding van den bekenden conferencier Dirk Jongkind, viel in den smaak Tot slot werden door den geestelijk adviseur woorden van waardeering ge sproken. Ten aanzien van het in aan. merking nemen van inkomen en vertering zegt de Minister, dat indien voldoende gegevens het mogelijk maken aan te toonen, dat meer is verteerd en dus ook meer voordeelen zijn behaald, dit op grond van artikel 3 van het Buitengewoon Navorderings. besluit er toe- zal leiden, dat in vordering van belastingen plaats vindt behoudens overtuigend tegenbewijs alsof deze voor deelen bedrijfswinst waren, ge heel behaald in 1942, zoodat zeer hooge tarieven van toepassing zijn. De Minister is tot de slot som gekomen, dat.de vermogens aanwasbelasting beperkt moet blijven tot het treffen van wat thans nog van de verworven voordeelen resteert. De tarieven Wat de tarieven betreft, zegt de Minister, dat de vermogens- aanwas, die Ontstaan is door leveringen aan en diensten ten behoeve van de vijandelijke weermacht of andere vijande lijke instanties, zal worden ge troffen door een tarief van 90 pet., welk tarief, tezamen met de gewone belastingen, voldoenden waarborg biedt, dat van deze voordeelen niets wordt behou den. Het tarief voor den aanwas, waaraan geen smet kleeft, wil de Minister bepalen op 50 pet. over den geheelen aanwas, na aftrek der vrijstellingen. Voor het bepalen van de grens tusschen onoirbare en oirbare voordeelen wil de Minister een college, gevormd door personen uit het bedrijfsleven en ambte naren, die gedurende den oorlog met het bedrijfsleven regelmatig in aanraking kwamen, in het leven roepen. Vrijstellingen Op grond van belastingtechni sche overwegingen zal, ten aan zien van natuurlijke personen een zeker bedrag móeten worden vrijgelaten, welk bedrag in het ontwerp is bepaald op 5000. voor personen van 18 jaar en ouder en voor jongere personen, ten aanzien van wie ae belas tingtechnische bezwaren niet zoozeer gelden, op 1000. Daarenboven wil de Minister een speciale vrijstelling voor bespa ringen van natuurlijke personen voortvloeiende uit onderneming of arbeid, welke vrijstelling is gesteld op ten hoogste 5000. Deze vrijstelling heeft slechts betrekking op gevallen, waarin met voldoende zekerheid kan worden aangenomen, dat inder daad sprake is van normale be sparingen en niet van besparin gen, die juist door de oorlogs omstandigheden mogelijk zijn geweest. In de aangewezen ge vallen bedraagt de totale vrij stelling uit dezen hoofde dus 10.000.—. De voorgestelde vermogens aanwasbelasting brengt met zich mede een overdracht, van ver. mogensbestanddeelen in een om vang als tot dusverre hier te lande niet is voorgekomen. Hoe wel ongetwijfeld een aantal be lastingplichtigen over voldoende al dan niet geblokkeerde saldi en geld zal beschikken om de belasting binnen den gestelden termijn te voldoen, is zuiks on. getwijfeld bij vele andere belas. Imgplichtigen niet het geval. De Minister denkt hier onaer meer aan landbouwers, die de op hun bedrijf rustende hypotheken hebben afgelost en aan belas tingplichtigen, die hun aanwas in moeilijk te realiseeren zaken hebben belegd. Hoewel deze ma. terie nader zal worden geregeld, kan worden goedgevonden, dat voldoening van de belasting in natura plaats vindt, waarbij uiteraard de aanwijzing van de goederen, welke in betaling kun nen worden gegeven, vanwege de overheid geschiedt. De Minister verwacht van deze belasting een opbrengst van 3 a 4 milliard gulden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2