Nieuw Noordhollandsch Dagblad GemeenteraadGERUCHTEN doen de ronde als zou INGEKOMEN STUKKEN DIE RUMOER VEROOR- ZAKEN EN SAMENSMELTING VAN FRACTIES VRIJDAG 1 MAART 1946 Dat „the man in the street" nog altijd veel macht heeft in het verloop van een raadsver gadering, bleek ook gistermiddag toen een netelige en acute kwes tie over zuivering en vrijlating ter sprake kwam. Er waren harde stemmen en de voorzittershamer klonk on vervaard. Om 1 uur opende burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot de vergadering, waarbij alle raads leden aanwezig waren. Direct daarop nam de heer J. J. Feringa het woord, om mede té deelen, dat SDAP, VD en eenige „politiek dakloozen" zich vereenigd hadden tot de „Partij van den Arbeid" en voortaan ais één fractie zouden op lieden, waarop de voorzitter humoris tisch opmerkte dan ook de zit plaatsen maar te „vermengen" tot een fractie, wat prompt ge beurde. Dit besluit van deze fracties was, gezien de politieke ontwik keling, wel te verwachten. Daarop kwamen de ingekomen stukken aan de orde, waarover overeenkomstig het advies werd besloten. Maar dan., een schrij ven kwam binnen bij B. en W. van de fractie CPN „Di Waar heid", afd. Alkmaar, met het verzoek vragen te mogen stellen aan den burgemeester en den wethouder C. Couwenhoven, be treffende hun houding inzake de zuivering van den heer Krom. Schorsing vergadering Terstond merkte voorzitter op, dat dit optreden niet op het ter rein van de gemeente ligt, B. en W. zijn aan den raad alleen ver antwoording verschuldigd voor gedragingen de gemeente betref fende en niet over particuliere handelwijzen De heer Asjes: „Een burge meester dient er rekening mede te houden, dat op hem als open baar persoon sterk de aandacht valt en dat hij dus dient te laten, wat aans.oot kan geven aan de burgerij." Voorzitter interrumpeerde hef tig en toen de heer Asjes door redeneerde, werd hem het woord ontnomen. Hierop verzocht de heer Asjes een voorstel' te mogen indienen tot het benoemen van een com missie van drie, die over de ge dragingen van den burgemees ter en den wethouder C. Cou wenhoven uitspraak zou doen, het motiveerend, dat er ernstige geruchten in breede kringen de ronde doen. als zou de burge meester een verzoek tot vrijla ting van den heer Krom mede hebben onderteekend, evenals wethouder Couwenhoven. Voorzitter schorst dan de ver gadering, om de fracties de ge legenheid te geven met elkaar in overleg te treden. Na geruimen tijd werd de zit ting heropend en gaf de voor zitter tijdelijk het praesidium over aan wethouder G. v. Slin gerland; daarna verlieten de bur gemeester en wethouder C. Cou wenhoven de vergadering, om in een vrije meeningsuiting de ge legenheid te geven zich over hun persoon uit te spTeken. Heropening zitting De raad nam dan het voorstel onmiddellijk in bespreking. De heer ten Brink, sprekend namens de r.k. fractie, gaf te kennen dat hij zijn stem zou onthouden aan dit voorstel, om dat deze kweslie, hoewel er een vage kant aan. was. een strikt persoonlijke was, waarover de raad niet kon beslissen. Evenzoo spraken de heeren Groot en Coerts, waarbij de heer Coerts het betreurde, dat de CPN deze particuliere kwestie openbaar heeft gemaakt. De heer v. d. Borden, sprekend nsfnens de prot..christelijke groe pen. onthield zich eveneens van stemmen. De heer Asjes verzocht dan tot stemmen over te gaan. De uitslag hiervan was, dat 't voor stel met 20 tegen 2 stemmen werd verworpen en de raad, weer onder voorzitterschap van burgemeester v. Kinschot, tot de agenda overging. Tot tijdelijk leeraar wiskunde aan, de Gem. Avondschool voor Lager Nijverheidsonderwijs werd hierop benoemd de heer J. Har- laar. Aan de Handelsavondschool werd tot tijdelijk leeraar in de handelswetenschappen benoemd de heer M. v. d. Ploeg en tot tijd. leeraar in het Engelsch de heer J Smink. De heer A. H. Pot uit Wateren werd benoemd tot on derwijzer aan de Rochdaleschool. Na een kleine discussie werden ook de rechten voor het gebruik van het beursgebouw tijdens de graanbeurs en marktgeld voor graan en zaad aangenomen. De kwestie van het schoolgeld lager onderwijs liet de heer N. P. Andriesma voorafgaan aan een heldere uiteenzetting, waar. bij hij opmerkte, dat het groote gezin er geen nadeelige gevolgen van had. De jaarwedde voor wethouders tot een bedrag van 200(J1plus toelagen tot een bedrag van 2400.werd door den raad met algemeene stemmen aangeno men, waarbij een opmerkmg zou worden gevoegd, dat volgens de algemeene meening van de raadsleden de salarisschaal te laag werd geacht. Een vergadering met veel harde woorden, maar die uitein delijk in overeenstemming en in goede verstandhouding eindigde. DOMINICANER PASTOORS gaan Alkmaar verlaten Nadat men in de beide Domi nicaner parochies van onze stad reeds eenigen tijd mutaties had verwacht, is gistermorgen offi cieel de overplaatsing der beide Pastoors bekend geworden. Pastoor W. de Mol dfe gedu rende 8 jaar de- St. Josephparo- chie heeft bestuurd, gaat thans zijn standplaats alhier verruilen voor die in de St. Dominicus. parochie te Leeuwarden; zijn Plaats wordt ingenomen door ater G. Binkhorst, die op 8 Maart de zorg over het zielen heil der parochie zal overnemen. In de St Dominicusparochie al hier zal Pas.oor A. E. Oorsprong, die in Juli 1933 naar Alkmaar kwam, zijn plaats afstaan aan Pater L. Biesta, aan iederen parochiaan van St. Dominicus welbekend. Pastoor Oorsprong is benoemd tot herder van de St. Johannesparochie te Schiedam. Wij komen morgen nader terug op het heengaan van deze beide zieleherders, die door hun lang durig verblijf in onze stad alom bekende en zeer geziene persoon lijkheden zijn geworden. Nog enkele andere hier ter stede goed bekende gees.elijken zijn tot pastoor benoemd. Zoo werd Pater M. van Kalmthout benoemd tot pastoor te Amster dam (H. Thomas van Aquino), pater N. Apeldoorn Alkmaar der van geboorte tot pastoor te Rotterdam (H. Hart v. Jezus), pater "VI. Hoenselaars tot kape laan te Rotterdam (H. Hart van Jezus), pater J. Schaeffer tot assistent te Amsterdam (H. Tho mas). „CANTECLEER" VOOR HET NIEUW NOORD.HOLLANDSCH DAGBLAD Gisteravond gaf de R.K. Too. neelvereeniging Cantecleer een uitvoering van het spel vol span ning en dynamiek „De Ebben- totuen Olifant". Met den chris- elijken groet werdi deze avond geopend door den directeur van net Nieuw Noordhollandsch Dag blad, de heer E. J. M. Stumpel, die in zijn welkomstwoord de in zeer grooten getale aanwezige abonne's van ons blad verzeker de, dat directie en medewerken den van het Nieuw Noordhol landsch Dagblad al het mogelijke doen om dit blad tot de beste courant van het gewest te ma ken. Niet alleen beschouwen wij, aldlis spr., het als onze taak onze abonnés een zoo goed mogelijk verzorgde courant aan te bieden, tevens wenschen wij mede te werken aan de cultureele vor ming van onze menschen. Uit dezen wensch is het contact met Cantecleer geboren, en spreker sprak de hoop uit, dat deze stap op een nog langen weg in staat zou mogen zijn den band tus- schen abonné s en directie te versterken en wenschte den aan wezigen een genolvollen en ge. noegelijken avond. Cantecleer heeft zijn goeden roep ook gisteravond gestand gedaan. Voor alle medespelenden hebben wij niets dan lof voor de wijze, waarop zij drie uur lang het publiek hebben doen grieze len en gissen naar de oplossing in dit warnet van geheimzinnig heden. Zonder anderen ook maar in eenig opzicht te kort te doen, moeten wij wel in het bijzonder Kees Keysper noemen, die zijn zware taak perfect vervulde, ter wijl Jan Bernards een wel zeer geslaagde typeering gaf van den Chineeschen koopman in „mooL kleedjes", Ching Li. Van verdere bijzondere vermeldingen moeten wij afzien: de lijst zou even lang worden en langer! dan het programma. De keurige afwer king van zelfs de geringste de tails en de goede verzorging van kleine rollen toonden aan, dat Cantecleer nog heel wat belooft voor de toekomst. Een hoogst enkele hapering viel bijna niet op. Regisseur Jos. Groenland heeft eer van zijn werk gehad. Na den sensationeelen afloop van „De Olifant" bood de heer E. J. M. Stumpel aan de vrou welijke medespelenden bloemen aan, op deze wijze den dank van blad en publiek vertolkend voor den werkelijk haogstaanden avond. PER AUTOBUS IN HET HUWELIJKSBOOTJE Gisterenmorgen om half twaalf traden mej. J. Kroese en de heer H. Spijkerman, monteur bij den Naco-autobusdienst alhier, in het huwelijk. Een ongineele vondst was het, dat bruidspaar en ge- noodigden zich per versierde Na- cobus naar het Stadhuis bega\en; de „stoet" trok uiteraard veei be kijks. KOLENDIEFSTAL 2 Meisjes en een jongen werden betrapt op het stelen van steen kool uit de opslagplaats van de Nederlandsche Spoorwegen, een feit dat wel onder den drrnc der omstandigheden zal zijn gepleegd. Van de meisjes werden 2 zakken met de begeerde brandstof in be slag genomen, terwijl de jongen slechts op den uitkijk had ge staan. Proces-verbaal zal worden opgemaakt CENTRALISATIE P.O.Ü. Met ingang van heden zijn de P.O.D.-afdeelmgen te Zaandam en Purmerend onder het bestuur van den P.O.D. te Alkmaar gesteld. Met uitzondering van den kring Velsen is thans1 geheel Noordhol land boven het Noordzeekanaal onder het ressort van den P.O.D., district Alkmaar, gebracht. De heer Tanger, hoofd van den P.O.D. in Waterland zal ingevolge deze mutatie worden overgeplaatst naar den P.O.D. Amsterdam. JUBILé BOERSMA Zooals gemeld hoopt morgen, Zaterdag 2 Maart, de heer J. W. Boersma. secretaris van het Hoog heemraadschap Noordhollandsch Noorderkwartier, den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst van genoemd Water schap trad. Voor belangstellenden bestaat dien dag gelegenheid den jubilaris te complimenteeren van half één tot één uur namiddag, ten Gemeenlandhuize en niet, zooals eerder vermeld, ten gemeente. huife te Alkmaar. HULP AAN REPATRIEERENDEN Nog steeds heerscht er groote bedrijvigheid in het Districts bureau voor Verzorging van Oorlogsslachtoffers, kortweg: D.B.V.O. Zoolang de booten uit Indonesië blijven aankomen, doet het Bureau alles wat mo gelijk is om de repatrieerenden „tot en met" te ontvangen, door te voeren en te installeeren. En wanneer men bedenkt, dat het District Alkmaar meer dan 80 gemeenten omvat, kan men zich eenigszins een denkbeeld vor men van de uitgebreide organi satie, die er noodig is voor het vinden van vervoèrgelegenheid, het verschaffen van bonnen, le vensmiddelen en onderdak, het uitdeelen van pakketten, het verstrekken van voorschotten, het opsporen en inrichten van woongelegenheid en pensions, kortom voor het oplossen van al die duizend en een moeilijkhe den en problemen, die een eva cuatie van tienduizenden met zich brengt. De repatrieerenden zijn vol dankbaarheid, vol lof voor de prachtige hulp, die hen wordt geboden. ORGANISATIE OUD-ONDEROFFICIEREN Zooals bereids gemeld, is er onlangs een comité van actie be noemd van oud.onderofficiêren van de lichtingen 19301Ö39 om te komen tot een oplossing van de rechtvaardige grieven en moeilijkheden waarin deze groep opnieuw dreigt te geraken ais gevolg van het bericht, dat deze onderofficieren snel orde op hun zaken moesten stellen, omdat op korten termijn een oproep tot het treden in actieven dienst kon worden verwacht. Diegenen uit den kop van N. Holland, die behooren tot deze groep, worden verzocht hun adres op te geven aan den heer A. Groen (St. Pancras), bestuurs lid van het comité van actie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Charles A., zoon van Nicolaas H. Louis en H. Bijl; Joukje M., dochter van Pieter Bakker eri R. S. van der Wal; Anna, dochter van Bertus van den Berg en C. M. Koster; Mat. thea C. L. G. M.', dochter van Hendrikus J. Scheepens en A. M. A. Smit; Christina J dochter van Douwe van der Wissel en A. Bijnevelt; Anna M. M., doch ter van Marten H. Bolhuis en A. C. Brakenhoff. Gehuwd: Wiggert Smit en Johanna C Wentink; Hugo N. Koster en Johanna M. C. Jonge- jan. Overleden: Jantje Mos, oud 60 jaar. WERKT IN DE BETUWE De Burgemeester van Alkmaar vestigt de aandacht van bouw vakarbeiders op de vanwege het Ministerie van Openbare Wer ken en Wederopbouw aange plakte biljetten „Werkt in de Betuwe", Gegadigden kunnen zich aan melden en inlichtingen verkrij- fen bij het plaatselijk Arbeids. ureau. R.K. VERPLEGINGSFONDS Voor een kleine 20 belangstel lenden belegde het R.K. Verple- gingsfonds te Alkmaar, onder voorzitterschap van den a.s. Za terdag 70 jaren tellenden heer J. Overtoom, in café Haring de eer ste jaarvergadering sinds 3 Maart 1942. In zijn openingswoord me moreerde de voorzitter hoe men tijdens de bezetting alle aanslagen op het zelfstandig bestaan van het fonds met succes had afgeslagen; ondanks de talrijke moeilijkheden is het fonds er in dezen tijd nog op vooruitgegaan. De bespreking der diverse agen dapunten leverde weinig nieuwe gezichtspunten op; de leden ble ken het vrijwel overal met de voorstellen van bestuur en raad van commissarissen eens. Een woord van lof komt den secreta ris, den penningmeester en de kascontrolecommissie toe. voor de nauwkeurig gedetailleerde rappor ten en verslagen, die ons een dui delijk beeld gaven van de positie van het fonds. Aan het einde van 1945 telde het fonds 2140 deelnemers met te zamen 7545 verzekerden; in ver gelijking met vorige jaren betee- kent dit cijfer een vooruitgang van 500 deelnemers. In 1945 von den 258 opnamen plaats, waarbij het totaal aantal verplegingsda- gen 5061 bedroeg. Van ziekenver- voer werd 67 maal gebruik ge maakt, terwijl de medische con troleur 68 maal controle uitoefen de. De secretaris vestigde de aan dacht der betrokkenen op het feit, dat een verplicht verzekerde er goed aan doet zijn kinderen boven de 16 jaar vrijwillig te verzeke ren; zij komen n.l. niet in aan merking vooi; de vergoedingstij- dragen van het ziekenfonds. Uit het financieel jaarverslag bleek dat h.et kap.taal; gebruikt als be- drijfsreserve, in de jaren 1942 1943 1944 en 1945 resp. bedroeg f 24.401.72 f 19.785.64 f 26.995.10 en f 35.800.39; hierdoor is in het laatste Jaar een vooruitgang behaald van f8805.25; terwijl var.af 1942 ondanks de on gunstige oorlogsomstandigheden ge middeld een kapitaaltoename werd geboekt van f 2900.- per jaar. Door de zeer diligente kascontroleconjjniss.e werden deze cijfers na inzage van boeken en bescheiden volkomen .n orde bevonden. De kascontrolecommissie werd voor een jaar herkozen. De contri butieverlaging van 1 Januari 1946 van 10 op 9 cent per lid werd met algemeene Instemming bestendigd. Toch maakt deze enkele cent bij het jaarlijksche inkomen het vriendelij ke sommetje van f 3000 uit! Het aan tal verplegingsrfagen werd op 42 gehandhaafd. Vastgesteld werd dat voor ziekenvervoer door het fonds een bedrag van f 7.50 wordt betaald; het is uit den booze dat de leden dan nog Iets zouden hebben te be talen. De bestuursleden Hazes en J. v. d. Eng werden bij acclamatie her. kozen: evenzoo het lid van den raad var. commissarissen dokter v. Beek. De rondvraag leverde geen enkele wensch op; zoodat de voorzitter; na dat mr. Smal zijn waardeering had uitgesproken voor het onvermoeide werken van bestuur; raad van com missarissen, controlecommissie en boden, de toch reeds gemoedelijke vergadering kon doen overgaan in een gezellig samenzijn dat j.og ge- ruimen tijd voortduurde HEILOO GESLAAGD Aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen Rechts wetenschappen de heer C. B F. v. d. Heuvel, alhier. „DE ZON BREEKT DOOR" Dezer dagen voerde het N.H. Cabaret- en Revuegezeischap De Grabbelmand in de Rustende Jager de revue „De zon breekt door" op Dit gezelschap, hetwelk nog maar sinds enke'e maanden o.l.v. van den heer S r iruijt heeft geoefend, brengt n alleszins geslaagde revue. Vooral de heer Kroon is in de verschillende black out's bijzon der op dreef. Verder zagen wij de Silva's in hun muzikale songs, Nelly Deloma als zangeres, ter wijl Dick Horst als teekenaar veel succes boekte. Na de pauze bood het programma het zigeu nerleven, waarin in non.stop. tempo elk der artisten zijn kun nen toonde. EGMOND BINNEN ONDERWIJS NIET AANGEPAST De afdeeling Egmond Binnen van den L.T.B. (boeren en tuin ders) en de afdeeling Egmond Binnen van den R.K. Landarbei. dersbond St. Deus Dedit zijn van meening, dat de leerplichtver lenging en de invoering van voortgezet lager onderwijs voor het platteland onrechtvaardig en onnoodig is en stellen hun resp. hoofdbesturen voor onverwijld de noodige stappen te onderne men bij de regeering om te ko men tot: 1. afschaffing van de 8-jarige leerverplichting en wederinvoe ring van de 7-jarige verplichting met de daarbij behoorende be palingen; 2. invoering, ter vervanging van het achtste leerjaar, van ver plicht vakonderwijs in den vorm van wintercursussen gedurende twee jaar en twee dagen per week. 3. Indien volledige afschaffing van het achtste leerjaar, zelfs met invoering van verplicht vak onderwijs in den vorm van cur sussen, niet kan worden bereikt, een zoo ruim mogelijke invoe ring van landbouwhuishoudscho- len voor meisjes en lagere land en tuinbouwscholen voor jon- fens met de mogelijkheid, dat e leerplicht vanaf het zesde leerjaar der lagere school voor jongens en meisjes op deze soort scholen kan worden vervuld. BERGEN „KOORVEREEN. BERGEN' De Koorvereeniging Bergen gaf onder leiding van haar eminenten directeur, Cornelis Jonker, voor een stampvolle zaal haar eerste concert na de bevrijding, met me dewerking van het motet- en ma drigaal vrouwenkoor, Ankie van W iekevoort-Crommelin. sopraan, en Simon Hali als pianist. Het programma was wat de koorwer ken betreft, niet overbelast, het geen de uitvoering ten goede kwam. Indrukwekkend was de uitvoe ring van het Laudate Dominum van Mozart, voor gemengd koor en sopraan. Het motet- en madri gaal vrouwenkoor zong zeer ver dienstelijk. Men kan het wel een voorrecht noemen er in geslaagd te zijn voor dezen avond de mede werking te verkrijgen van Ankie van Wickevoort-Crommelin; zij heeft prachtig gezongen, uitste kend begeleid door Simon Hali. Het publiek bracht haar nu en dan een ware ovatie, en terecht. Onder ademlooze stilte genoot het publiek van het Chopïnprogram- ma. uitgevoerd door den nianist. Een uitbundig applaus getuigde, hoezeer men zijn prestatie waar deerde. Het was een concert waarop vereeniging, directeur en medewerkenden met trots kunnen terugzien. OTERLEEK „ER ZIT SCHOT IN"! Zaterdagavond trad in café Mo lenaar het' cabaretgezelschap op „Er zit schot in", o.l.v. Cor Ro denburg. Het gezelschap is er in geslaagd het publiek eenige uien gezellig bezig te houden. Mej. Rie Wit als zangeres gaf eenige mooie liedjes ten beste. De Ilo's Hawaian waren vooral na de pauze goed op dreef. Cakie de Goochelaar hield het publiek eenigen tijd gezellig bezig. Ger Veen en Mej. Rie Lma gaven eenige schetsen ten beste. Cor Rodenburg als conferencier had wel het grootste succes in het slagen van den avond Behalve de schetsen wist hij met een liedje en een praatje de stemming er spoedig bij het publiek in te krij gen. De „His Maestro Swing club" zorgde voor goede muziek. URSEM HOOGE ONDERSCHEIDING Het heeft Zijne Heiligheid den Paus behaagd het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice toe te kennen aan Mejuffrouw Afra Ko ning om haar groote verdiensten als organiste. 7 November j.l. heeft zij haar i gouden feest gevierd als organiste van de St. Bavokerk te Ursem. Donderdag 28 Februari na de H. Mis is deze onderscheiding baar overgereikt door den Pastoor in tegenwoordigheid van het Kerk bestuur en het Zangkoor. Wij feliciteeren de jubilaresse nog van harte met haar gouden feest en de bekroning daarvan. Zondag a.s. na de Hoogmis is er gelegenheid om haar aan huis te feliciteeren en met deze oderschei- ding.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2