en komen SU en Pastoors gaan Wmmrn mm M i m Nieuw Noordhollandsch Dagblad £8, f| ;'r:'4 ix-M Vliegveld Bergen Positie van Sjahrir versterkt L.T.B.KRING ALKMAAR Interessante bespreking van urgente punten DINSDAG 5 MAART 1946 |HraÊï2Eïïïï2ï!ÏE v.: p 8 8u S -v- PASTOOR A. OORSPRONG O.P. Hii was de goede herder Het afscheid van Pastoor Oor sprong heeft Zondag aan velen duidelijk gemaakt, wat wij aan hem zullen missen, en wat een Pastoor voor zijn kudde eigen lijk beteekent: geen heerscher te zijn of geleerde of redenaar op de eerste plaats, maar een ware herder! Dat is de scheidende Pastoor ook buiten eiken twijfel geweest. Een herder, die zijn kudde, „de levende kerk", met teedere liefde wist te hoeden, en die verteerde van ijver vopr die andere kerk, Gods huis. Hij heeft in die 12 jaren van zijn pastoraat oprecht meege leefd en meegevoeld met al he wel en wee van zijn parochia nen. Dat kan de drukbezochte spreekkamer getuigen, waar rijk en arm, jong en oud hun haC vrij konden uitstorten. Dat we ten de moeders; dat weten de stille armen. Dat weten de kin deren en vele priesterstudenten der parochie, onverschillig van welke orde of congregatie zij zijn. Dat weten de jeugdorgani saties, die de Pastoor een goed en begrijpend hart toedroeg. Was zoo zijn zorgzaamheid voor de levende kerk der zielen, bijna even groote liefde brandde in zijn gevoelig hart voor de eer van het steenen kerkgebouw Dat getuigen het gesmede ijze ren kruis op de torenspits en het lichtkruis hoog boven de paro chie. Dat getuigen de taberna keldeuren, waarvan de Pastoor het zilver uit liefde tot het Al taarsacrament door de parochia nen zelf liet bijeenbrengen. Dat getuigen eiken Zondag luide dc loudspeakers, die Gods Woord aan iedereen, ook den verborge ne achter pilaar of op galerij, ter oore brengen. Dat getuigen eiken morgen de tallooze kinderstem men, die zingend en biddend den dag met God beginnen. En toen barbarendom de gewijde klok ken deed zwijgen, maakte de ijver voor Gods huis den Pas toor vindingrijk: hij deed met behulp van gramofoonplaien toch Gods lof verkondigen door de lucht. Zoo hield hij zijn schapen door de liefde tot het H. Sacrament en door de liefde tot de Moeder maagd bijeen in de eene ware kudde van Christus. Waarlijk, hij was' een goede herder! Zijn laatste preek In zijn laatste predikatie nam Pas toor Oorsprong afscheid van zijn parochianen; waarvan hij bijna 12 jaar de geestelijke leider was. Hij noemde deze 12 jaren de mooiste van zijn priesterleven en geen wonder, de St. Dominicusparochie van Alk maar is een der bloeiendste in den lande. Onder het pastoraat van Pas toor Oorsprong bloeide een rijk Eucharistisch leven op en een innige Mariadevotie. De scheidende pastoor bracht dank aan zijn volijverige kapelaans; aan kerkbestuur; zangkoor; collectanten en Eerbied in Gods Huis college. Hij liet het wel en wee van de voorbije 12 jaren parochieleven de revue pas. seeren; in blijde en droeve dagen had hii meegeleefd met de gezinnen van de parochie. Epj herinnerde aan den angstiger; nacht toen 2400 eva- cué's uit Amersfoort in de onver lichte kerk onderdak vonden; terwiil bommenwerpers onafgebroken over de stad vlogen; aan den brand in den toren; die de eenvoudige tim merman; de heer Sanders; wist te behouden door zijn initiatief den branc. in de torenspits van binnenuit te bestrijden-, zulks nadat de brand weercommandant reeds als zijn oor deel te kennen had gegeven dat de toren niet te recden was. De brand weerlieden stonden voor een bijna bovenmenschelijke taak; maar zij smaakten het genoegen dat de toren gespaard bleef. Tenslotte bracht pastoor zijn pa rochianen dank voor hun volgzaam heid. De parochianen van St. Domi- nicus zullen de eerbiedwaardige grij ze en statige figuur van hun be minden pastoor niet licht vergeten. Dat zij hem dank verschuldigd we ten, bleek ook uit de laatste zeeT druk bezochte receptie; waar ieder die maar even kon; afscheid kwam nemen met een woord' van dank voor -iin herderlijke liefde. PASTOOR L. BIESTA O.P. DE NIEUWE HERDER VAN ST. DOMINICUS CASTOOR W OE MOL O.P Pastoor de Mol, die reeds eer- Ier als kapelaan in de St. Jo- ;ephparoehie werkzaam was, ïeeft nu aldaar zijn achtjarig lastoraat afgesloten. Zijn robust _>n krachtig gestel had in de ja ren, waarin hij als missionaris in Portorico werkte, een kwaal opgeloopen, die hij vaak niet zonder eenige grimmige verbe tenheid wist te camoufleeren. Altijd vroolïjk en goedlachsch tefende hij zijn herderlijke be. iiening uit. Hij deed dit in allen ■envoud, zonder vertoon of sta. igheid. Blijkbaar leefde in hem het bë; rekkelijk zeldzaam be wustzijn, dat de waardigheid van oen mensch geen streep toevoeg, aan zijn innerlijke waarde. Nie mand naderde tot hem met de vaak zoo remmende eerbiedige vrees. Voor he; geestelijk ambt oen verdienstelijk voordeel, dat nochtans zelfs in dezen demo- cratischen tijd niet door alle waardigheidsbekleeders wordt verworven of nagestreefd. Geen begaafd spreker, wist hij och op een gemoedelijke wijze, vaak niet zonder humor, zijn schapen duidelijk verstaanbaar ot de orde te roepen en men gaf gaarne gehoor. Vooral in de oorlogsjaren on dervonden vele gedupeerden de warmte van zijn medelijdend hart. Verwant hiermede was zijn bijna matelooze gastvrijheid voor allen, die genoodigd of niet, de pastorie binnen kwamen vallen. Op ongekunstelde manier be trok hij ook de niet-katholieken der parochie in zijn vriendelijke belangstelling. Dat zij er van gediend waren, bleek wel dui delijk uit een vraag dezer dagen door een van hen gesteld: „Is het waar, dat onze pastoor weggaat?" Ondanks dit alles echter is ook Pastoor de Mol niet ontkomen aan de wet der natuur, die nu eenmaal geen mensch zonder gebreken aflevert. Die schadu wen zullen hem ook naar Leeu warden vergezellen, doch met de lichtzijden van zijn karakter zullen zijn nieuwe parochianen genoegzaam worden bestraald, om hem te kunnen waardeeren, zooals dit met dankbaarheid de den zijn oud-parochianen van de Singelkerk, De uitermate drukke afscheids receptie waarbij vele anders denkenden werden opgemerkt, is daarvan het welsprekend be wijs geweest. Ook Pasioor de Mol heeft in een sympathieke afscheidspredi- katie van zijn parochianen af scheid genomen; hij herinnerde aan het leed van de voorbije oorlogsjaren en dankte aan den patroon van de parochie, Sint Joseph, dat de kerk gespaard is gebleven. Hij wekte de parochia nen op, óm steeds in groot ver trouwen hun toevlucht tot Sint Joseph te nemen. Installatie nieuwe pastoor De nieuwbenoemde pastoor der St. Josephparochie, de ZE. Pater G. Binkhorst, zal a.s, Zon. tag voor de Hoogmis door den H.E. Deken Jacobs worden ge istalleerd. HET NEON-KRUIS Op een verzoek, destijds door den Z. E. Heer Pastoor A. Oor* sprong gedaan, om het neon-kruis op den toren der St. Dominicus- kerk te mogen laten branden, werd afwijzend beschikt; men rangschikten dit object onder de lichtreclames, waarvoor geen stroom beschikbaar werd gesteld. O.i. geen ruim standpunt. Wij zouden in dit geval Amsterdam ten voorbeeld willen stellen, waar het neon-kruis eiken avond in volle glorie brand boven de St Nicolaaskerk. Wat in Amsterdam toegestaan wordt behoeft toch hier niet ge weigerd te worden. Niemand zal er bezwaar tegen kunnen maken. Het zou bovendien een schit terend afscheidscadeau zijn aan Pastoor Oorsprong, die van zijn bijna 25-jarig priesterleven, de helft besteedde aan de zielzorg in Mkmaar „HOF TERHOVE" Door de R.K. Gemengde Too- neelvereeniging DINDUA werd gisteravond het min of meer Vlaamsche spel „Hof Terhove" opgevoerd. Het voor een belang rijk deel op „Bal na" ingestelde publiek heeft zich buitengewoon kunen vermaken met de beide eerste bedrijven, die. zoowel wa* actie als tekst betreft, ons het meest deden denken aan een ver traagde gramofoonplaat. Een goe de uitzondering werd hier ge vormd door H. Dekkinga, die door gebaar en intonatie wat leven in het panopticum wist te brengen Na de pauze hebben wij ons meermalen afgevraagd' of wij met dezelfde spelers van de beide erste bedrijven te doen hadden. DINDUA bleek hier over een aantal krachten te beschikken, die in staat waren de zaal meer dan een uur in geluidlooze aandacht te boeien. Het sterven van Moeder Konings werd zeer goed en aan grijpend uitgebeeld door Mej. A. van Ettinger, die wij in de eerste bedrijven maar matig konden ap_ precieeren. Wij zullen niet ver be zijden de waarheid zijn, wanneer wij beweren, dat juist het ver dienstelijke werk in 3de en 1de bedrijf „Hof Terhove" nog tot een aanvaardbaar geheel maakte Wij zijn overigens weinig gesticht door de ellenlange monologen, die door vorm en inhoud de boete psalmen nabij komen; ook de wij ze, waarop de auteur elke climax tracht te verzwakken door het aanplakken van noodelooze stuk ken dialoog, getuigt voor ons niet van groot vakmanschap. R. „HOF TERHOVE" HEDEN AVOND OM ZEVEN UUR In verband met het feit, dat he denavond om 12 uur de 40-daag- sche Vasten begint, heeft het be stuur van DINDUA besloten het beginuur van het tooneelstuk „Hof Terhove' nader te bepalen op 7 uur. PROF. Mr. A, KOELMA Op Donderdagmiddag 14 Maart a.s. zal onze gemeente-secretaris, mr. A. Koelma, in een openbare senaatsvergadering in de Aula der Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam, met een rede het ambt van buitenge woon hoogleeraar in het gemeen te- en provincierecht en de be stuurswetenschap aanvaarden CHARLOTTE KöHLER De bekende voordrachtkunste naar Charlotte Kohier, die eenige maanden tengevolge van een on geval niet heeft kunnen optreden, trekt thans weer volle zalen. Bij haar wederoptreden in de Stads schouwburg te Amsterdam ont ving zij een geweldige bloemen hulde. Tlpuueidagavond treedt zij weer eens op in 't Gulden Vlies met het aardige Spaansene stuk ,Frasquita", waarmee zij destijds hier zoo'n grovt succes oogstte WARMENHUIZEN PROF. ROMME KOMT Voor de afd. Warmenhuizen van de Katholieke Volkspartij zal a.s. Vrijdagavond om half acht in het R.K. Patronaatsgebouw alhier prof. mr. C. P. M. 'Romme oud minister van Sociale Zaken en candidaat voor de Tweede Kamer het woord voeren over het onder werp: „Na-oorlogsche politiek' Deze hoogst interessante uiteen zetting mag door niemand gemist worden. Vooral de jongeren wor den aangespoord dezen avond mor de K V P vrij te houden in opdracht van de Lucht. /aartcommissie van het Depar tement van Verkeer en Energie werd dezer dagen door het La boratorium voor Grondonder zoek ..Mechanica" te Delft, me* SOETAN SJAHRIR is ver sterkt uit den ouderlingen politieken strijd binnen het In donesische kamp te voorschijn gekomen. In een verklaring te Batavia heeft hij, na zijn terugkeer uit Djokjakarta, waar Soekarno met zijn volgelingen verblijft, de gewekte verwach tingen' bevestigd: hij is be kleed met volledige bevoegd heid, om over de Nederland sche voorstellen te onderhan delen, echterop basis van 100 vrijheid en onafhanke lijkheid! (Doch dit is volgens Sjahrir een kwestie van for- muleerïng!) Hij behoeft echter niet meer geregeld met Djokjakarta (de Soekarno-groep dus) te over leggen. Het nieuwe „kabinet" van Sjahrir zal zes of zeven par tijen omvatten en dus in elk geval, op breeder basis staan de, meer de Indonesische ge meenschap omvatten. Maar het blijft toch een „kabinet", tusschen aanhalingsteekens. medewerking van het Bodem- kundig Instituut te Groningen en den Geologisehen Dienst van de Nederlandsche Weermacht een bodemkundig onderzoek inge steld op het Vliegveld Bergen. Na de vliegvelden Eelde (Gr.) en Leeuwarden kwam Bergen als nummer drie voor op de ur- gentielijst; daarna komen de vliegvelden Valkenburg (bij Lel len), Deel en (dat als uitwijk- haven voor Schiphol bestemd werd), Schiphol en Woensdrecht aan de beurt. In het onderzoek wordt het geologisch profiel, de doorlatendheïd van den grond en de sondeering (weerstand) van den bodem betrokken. Het on derzoek staat onder leiding van den heer J. de Koster uit Delft, die me: een ploeg van 27 man de verschillende vliegvelden af reist. Wij vernamen nog, dat het vliegveld aan de Zuid- en West zijde eenige uitbreiding zal on dergaan. Wij kregen den indruk, dat het in de bedoeling ligt het ■vliegveld zoo spoedig mogelijk "veer bedrijfsklaar te maken; het -al opnieuw gedraineerd worden. De resultaten van het bodem- kundig onderzoek, dat verband houdt met de geschiktmaking der vliegvelden voor de zware vliegtuigen van de toekomst en dat zich uitstrekt over alle vlieg velden, zullen binnen zes maan den in een rapport aan het De partement voor Verkeer en Energie moeten worden aange boden De Zaterdag jl. alhier gehou den vergadering van den LTB, kring Alkmaar, concentreerde haar aandacht nagenoeg geheel op de ingekomen stukken, mede. ieelingen en voorstellen, welke in de binnenkort bijeen te roe- Den vergadering van de Vak groep Veehouders ter tafel zul len worden gebracht. Alvorens tot behandeling van déze punten over te gaan, werd nog medege deeld, dat op 14 Maart a.s. te Utrecht een landelijke bijeen. koms' zal plaats vinden van de Landbouwstichting, waarin o.a. de loon. en prijspolitiek ter sprake zullen komen. Door de vergadering werden de heeren Kaag en Dapper uit Schoor] af gevaardigd Lan dbouwonder wij s Naai aanleiding van een door -de afdeeling Egmond-Binnen ingezon den request betreffende het land bouwonderwijs; ontspon zich een le vendige discussie. De vergadering achtte den duur van den leerplicht- tijd te lang voor kinderen uit boe rengezinnen; het zou beter zijn wan neer de kinderen terstond na het verlaten van de lagere school in het bedrijf te werk gesteld konden wor den; dan dat zij in een 7de en 8ste leerjaar hun tijd besteden aan het volgen van lessen die voor hun toe komst van geringe directe beteeke- nis zijn. In deze beide jaren zou meer vakonderwijs reeds een allereerste eisch zijn. De heer Jac. Groen adviseerde niet de voortgezette leerjaren te ver. werpen; doch de oplossing te zoeken in uitgebreider vakonderwijs. Daar de LTB niet zelf te beslissen heeft over het toe te wijzen aantal scho len; bestaat hieraan nog eeh nij pend gebrek. Waarom is het niet mogelijk Rijksscholen die bijna ge heel bevolkt worden door katholie ke kinderen; tot katholieke scholen om te vormen? Temeer daar de nu merieke verhouding tusschen katho- 'ieke en niet-katholieke kinderen zich in den loop der jaren sterk in het voordeel van eerstgenoemden heeft gewijzigd. Voorgesteld werd in dit probleem het par+iculier ïnitatief in te schake. len. Voor het oprichten van een school berekende men f 3000.een bedrag van 9000.per jaar is •^oodig om haar in stand te houden. Deze gelden £ijn te verkrijgen uit schoolgeld' (f 40.- per kind per jaar") en uit de subsidies welke vrijkomen door het afvloeien van leerlingen en onderwijzend personeel van neutrale scholen In verband met het feit dat bet niet mogelijk is aan de cursus sen van de nersonalistisch-socialis- is*che Volkshooseschool deel te ne_ ^en; saf de steller van dit voorstel m overweging aan de door particu lar initiatief tot stand gekomen scholen een inrichting voor voTks- i"*wikkeling te verbinden. De vergadering besloot na c°^e/ bespreking aan het voorstel van Eg- mond Binnen adhaesie te betuigen en he+ aan de vakgroepvergadering voor te leggen. Eenige wrevel kwam tot uiting ten aanzien van de zetel verdeeling in diverse algemeen© landbouw^ commissies. Van de groote soepel heid; die de .katholieke organisatie n deze betoont; wordt soms een zoo_ danig misbruik gemaakt; dat voor een ravon; waar katholieke agrariërs met 200 tegen 40 man in de meer derheid zijn; twee katholieken in de oommissie Landbouwherstel zitting hebben tegen 5 niet-katholieken! Dienstplicht Door dezelfde afdeeling was ■en vodrstel ingediend, om aan den Minister te verzoeken boe renzoons, die werkzaam zijn in het bedrijf, zoo mogelijk van mi. itairen dienst vrij te stellen. De heer Jac. Groen erkende de ur gentie van het probleem, maar meende, dat de regeering in groote moeilijkheden tegenover andere vitale categorieën zou komen, wanneer zij op een der gelijk door de organisatie gedaan verzoek zou ingaan. Juister acht- +e spr. het, wanneer voor elk geval afzonderlijk een aanvrage werd ingediend. Het is inderdaad mogelijk, dat incidenteel uitstel wordt verleend. Besloten werd het voorstel van Egmond-Bin nen in dezen geest te steunen Met het oog op den bonnen- zwendel, de zware bezetting der bedrijven en de geringe moge lijkheid tot inzaai van voormalig gescheurd grasland besloot de vergadering een voorstel van de afdeeling Limmen tot het ver. schuiven van den veeleverings. datum van 1 September tot 1 December aldus bii de vakgroep 'n te dienen Adviezen werden opgemaakt en aanzien van de vrijmaking van geblokkeerd geld, de af schaffing van 50 pet. der grond lasten, de onrechtvaardigheden hij de hooilevering, en het be. schikbaar gesteld krijgen van ijwielbanden en laarzen. Daar wegens den gevorderden duur der besprekingen verschil lende leden gedwóngen waren te vertrekken, sloot de voorzitter deze vruchtbare vergadering op de gebruikelijke wijze.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2