Alkmaar opnieuw edelmoedig? Nieuw Noordhollandsch Dagblad iS/ac/ en O mlreU schijndel is in barren nood ZATERDAG 9 MAART 1946 ALKMAAR KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ De Gemeenteraadsverkiezing Overeenkomstig artikel 1 van het kiesreglement voor de aanwij zing van candidaten voor den Gemeenteraad, heeft het bestuur van de Katholieke Volkspartij een voorloopigë aanwijzing gedaan van candidaten voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing. Hetzelfde artikel schrijft voor, dat het bestuur deze voorloopigë aanwijzing bekend maakt. In alphabetische volgorde ziet deze voorloopigë aanwijzing er uit als volgt: N. Andriesma; H. Bak; Mej M. Kamphuijs; P. J. de Kort; Mr. A. J. M. Leesberg; M. Niele; H. Schouten; G. van Slingerland, C. Venneker; L Vleugel; J. Wage naar; D. Woldendorp; J. Wijde- man; P. Zeegers; G. de Zeeuw. Het woord is nu aan de leden. Elke 15 leden kunnen een can- didaat stellen, in te dienen bij het secretariaat, Metiusstraat 2. Desgewenscht kunnen de leden inzage nemen van het ledenregis- ter bij den heer Th. Dijkstra* Cos- terstraat 21. De candidaatstelling is zelve heel eenvoudig, opgave is noodig van naam, voornaam, beroep en woon plaats en verder de handteekening van vijftien leden. Elk lid mag slechts één lijst onderteekenen. De termijn van inlevering sluit op uiterlijk 27 Maart a.s. Dus ruimschoots tijd genoeg. De candidaten ingeleverd door de leden worden volkomen gelijk gesteld met de candidaten, welke zijn gesteld door het bestuur Denkt nu niet. dat de lijst zoo als die door het bestuur gesteld is, maar goed is. Hier is nu gelegen heid van Uw zienswijze kennis te geven door het stellen van candi daten. Terloops zij vermeld, dat na het stellen van de candidaten een ad viescollege wordt samengesteld, welke een advies uitbrengt. Daarna volgt nog een stemming, waaraan alle leden kunnen deel nemen. Hierover volgt later meer. KOOPMEINERS, Secretaris ALKMAAR—BATH Het comité Alkmaar.Bath had gisteravond in het Wapen van Heemskerk een propaganda. avond georganiseerd. In zijn ope ningswoord memoreerde burge meester van Kinschot op gees tige wijze, hoe de banden tus. scnen Bath en Alkmaar sinds de adoptatie na onze bevrijding steeds nauwer zijn aangehaald. Thans zijn 3 zendingen kleeding, schoeisel, dekens, boeken en ge reedschap in onze stad aangeko men. De inhoud van de 300'kfs- ten 'is en wordt via de HARK verdeeld onder de inwoners, die het meest behoefte aan deze goederen hebben. Spr. bracht hulde aan mevr.' Bergsma, die door onvermoeiden arbeid een zoo rechtvaardig mogelijke dis tributie tracht te bewerkstelli gen, en bood haar als blijk van waardeering een prachtige En. gelsche shawl aan. Miss Gorner, Bathsche van geboorte, die reeds vele jaren in Nederland werkzaam is ais direc trice van het Burgerziekenhuis te Amsterdam, besprak in korte trekken de geschiedenis van de stad aan de Avon. Reeds in de oudheid was Bath bekend door zijn warme bronnen, die haar ook thans nog vermaardheid ver. leenen. Herhaalde malen heeft de stad vrijwel totale verwoes ting gekend, maar toch is nog veel van het oude intact geble ven. Reeds aan het begin van onze jaartelling bouwden de Ro meinen er hun tempels en ge bouwen, zoodat men met recht kan zeggen, dat het huidige Bath is opgetrokken op de assche van de Komeinsche veste. Inieidster behandelde verscheidene be kende persoonlijkheden, gebou wen en feiten uit de geschiede nis van de stad. Ook m de toe lichting, die zij gaf bij de licht beelden, bleek zij uitmuntend bekend te zijn met allerlei bij zonderheden uit Bath en omge ving. Nadat een groep Alkmaarsche padvinders voor de pauze een aantal Engelsche en Neder land- sche liederen ten beste had ge geven, waarbij het publiek spon taan meeneuriede, trad dr. J. Br van Amerongen voor het voet licht met een voordracht van eenige episodes uit de beroemde- typisch.Engelsche Christmas!} carrol van Charles Dickens. Op plastische wijze deed spr. den humor en de uitbundige levens vreugde van. de Carrol tot leven komen in het gloedvolle en sma kelijke Engelsch dat wij van •Dickens zoo goed kennen. Deze voordracht vormde wel een zeer geslaagd* besluit van den inte. ressantlen avond. In zijn slotwoord sprak de burgemeester de hoop uit, dat de banden, die gelegd zijn tusschen beide steden, nog sterker aange haald mogen worden, en het deed spr. genoegen reeds nu te kunnen mededeelen, dat een uit wisseling zal plaats vinden van personen op het terrein van onderwijs, sport en cultureel le ven, teneinde een nauwkeuriger inzicht te verkrijgen in de cul tuur en het eigen karakter der beide landen. WAAR BLIJVEN DE TRIBUNALEN? De Officier-fiscaal en de lei der van den POD te Alkmaar hebben den Minister van Justitie telegrafisch verzocht spoedig over te gaan tot oprichting van het tribunaal alhier. CANDIDAAT PROV. STATEN De A.R. Kiesvereeniging alhier heeft den' heer G. Hoytink can. didaat gesteld voor de Prov. Staten. DE JOHANNES PASSION VAN JOH. SEB. BACH De uitvoering van de Johannes Passion van Bach op 20 Maart a.s. in de Kapelkerk door Toon kunst is een gebeurtenis, die raditie gaat worden. De eerste uitvoering in 1939 was een expe riment. Nooit was in Alkmaar een passion uitgevoerd, en in 't algemeen stond men hier huive rig tegenover de, groote werken van Bach. In- 1940 en 1942 werd een herhaling gegeven, en het werd duidelijk, dat in een be hoefte voorzien werd. Het pad voor passionuitvoeringen was gebaand! De oorlog was oorzaak, dat het niet mogelijk was na 1942 door te gaan De Alkmaarsche Toon- kunst'afdeeling weigerde toe te treden tot de „Kuluurkamer" en was dus genoodzaakt haar werk zaamheden te staken. Thans voelt zij het ais een plicht deze passionuitvoeringen weer voort te zetten; aan de voorbereiding is alle zorg be- s'leed, een 'keur van solisten werkt mee, terwijl de begeleiding wordt verzorgd door het Rotter. damsch Philharmonisch Orkest,, dat o.a. ook meewerkt aan de uitvoering van de fiachvereeni. ging in Naarden. Het is een feit, dat de Johan nes Passion minder populair is, als men dat woord gebruiken mag voor deze materie, dan de veel langere, en daardoor meest al gecoupeerde Mattheus.Passion, hoewel de eerste zeker niet min der schoon is dan de laatste. De Christusfiguur is van heel andere zijde belicht en daardoor is de stemming verschillend, geheel in overeenstemming met het ver schil tusschen het Evangelie van Johannes en dat van Mattheus. De Johannes Passion is sober der, maar veel doorzichtiger en vervuld van een grootere harts tocht. De figuur van Christus is hier die van den Koning, terwijl tegenover Hem staat het volk, dat Zijn dood eischt. De koren, die de woedende en opgezweepte volksmenigte ver beelden, zijn op meesterlijke wijze gecomponeerd in felle dis sonanten en chromatiek, waarin Bach een zin voor realisme toont, die op den hoorder een bijna be angstigenden indruk maakt. Het zijn juist deze koren, die de Jo hannes Passion het sterker rea listische en dramatische karakter geven boven de Mattheus Pas sion. Dan de wonderschoone ko ralen, die Bach bedoeld heeft als uiting van de gemeente. Alle hartstochtelijke actie van liet ge beuren vervloeit in het koraal tot een nadenken, alle smart lost zich op in een ootmoedig gebed. Wanneer men beide Passions vergelijkt, zal men zeker tot de overtuiging komen, dat de Jo hannes Passion de gelijke is van de Mattheus Passion, omdat hier de diepste waarheden van het christendom worden onthuld in hoogstel eenvoud en verstaan baar voor ieder. ALGEMEEN ZIEKENFONDS ALKMAAR EN OMSTREKEN Van het bestuur van het Alg. Afd. Ziekenfonds Alkfnaar en Omstreken ontvingen wij bericht, dat als vertegenwoordigers der verzekerden zijn gekozen de heeren C. Engel, K. v. 't Veer- straat 40 (district I),' B.' A. Kolk man, Ropjeskuil 6 (district II) en P. A. G, Louws. Uitenbosch- straat 50 (district III). HET WIT-GELE KRUIS In de maand Februari 1946 legden de Wijkkraamverpleegsters 281 bezoeken af bij 15 patiënten. Zij verleenden 7 maal assistentie aan den dokter. De Wijkverpleegsters legden 322 bezoeken af bij 38 Datiënten, waar_ van 192 bezoeken bij leden van 't W.G.Kr, en A.A.Z.A., 42 bezoeken bij leden van het AAZA en 88 bezoeken bij leden van 't W.G.K. BENOEMINGEN GEMEENTE-SECRETARIE Aan de gemeente-secretarie tie Alkmaar zijn tot ambtenaren benoemd de heeren K. Dekker, voorheen ambtenaar bij het Bu reau voor Openbare Werken al hier en N. H Stoorvogel, ambte naar bij het Rijkskolenbureau te Alkmaar, die resp. met ingang functie hebben aanvaard. HERDENKING TON v. d. KAMER De directie en het personeel van het Gemeentelijk Slachthuis zullen op a.s. Dinsdagochtend om 10 uur in de'hall van het Slacht huis bijeenkomen, om hun vriend en collega Ton v. d. Kamer te herdenken, die een jaar geleden als represaille voor den aanslag op Rauter te Zaandam werd ge fusilleerd VAN KIPPENVOER EN LUCIFERS 700 kg graan, als kippenvoer op weg naar het Westïand, kon te Schagen worden achterhaald; in Alkmaar werd in één moeite door nog 383 kg peulvruchten bij dezen voorraad gevoegd. Dat lucifers slechts 2 cent per doosje mogen kosten ondervond een ingezetene, die zoo dom was geweest'10 pakken van deze arti kelen te koopen voor een tien tje En dat terwijl de vuursteen tjes slechts 15 cent per stuk kosten VOLKSUNIVERSITEIT De Aula van het Gymnasium was tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden voor den eersten avond van dezen cursus. Dit is zeer begrijpelijk; want waar zoo'n ervaren paedagoog en kunstenaar als Willem Andries. sen in woord en toon gaat docee- ren, valt niet alleen te genieten, maar ook veel te leeren Ver heugend was, dat het auditorium nu niet bestond uit een bepaalde groep, maar letterlijk uit ieder een. Dit mogelijk te maken is de groote verdienste van de Volks universiteit. Willem Andriessen ving zijn betoog aan met een karakter beschrijving van Chopin, als een man van contrasten en uiterste verfijning. Een* meester, die de mogelijkheden van het instru ment, de piano, als geen andere componist kende en tot volle schoonheid wist te brengen. Etudes, mazurka's en nocturnes werden dezen avond besproken en voorgespeeld. Het boeiende woord en het meestJerlijke spel hielden de luisteraars zonder pauze onafgebroken in spanning. Den volgenden avond zal de tijd. die Cnopin in Parijs door bracht, worden behandeld. WTTlem Andriessen had 'harte- lijken bijval in ontvangst te ne men en de talrijke aanwezigen zullen weer met begrijpelijk ver. langen uitzien naar de volgende avonden, waar weer veel zal worden genoten en geleerd. W. SCHREURS. STICHTING TOEZICHT POLITIEKE DELINQUENTEN Nadat in September 1945 tot oprichting van de Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten was overgegaan is in cfe afgeloopen maanden het apparaat dezer Stichting opgebouwd. Zij oefent haar taak uit in voortdurend van 1 Maart en 1 April 1946 deze 'overleg met de Regeering en verschillende overheidsinstanties, met name van het Direc'oraat- Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging. Ingevolge het Besluit Politieke Delinquenten 1945 kan de pro. cureur.fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof tot voorwaardelijke buitenvervolgingstelling over. gaan, waarbij de voorwaarde van „onder toezichtstelling" kan wor den opgelegd De uitoefening van dit toezicht wordt aan de Slachting opgedragen. Voorts Alkmaar heeft geofferd voor Heusden en Vlijmen. Hon derden gezinnen werden van meubilair en huisraad voor. zien. De ergste nood is ge lenigd en de actie behoort op een enkel geval na tot het verleden. Er staat dus een streep onder deze Alkmaarsche demon, stratie van edelmoedigheid. Alkmaar heeft gegeven, ge. offerd. Heusden en Vlijmen zijn dankbaar. Maar nu is er een nieuwe noodkreet opgestegen uit het gastvrije Brabantsche land. Schijndel is in nood. Hoe kan dat nu, zult u zich afvragen. Schijndel moet toch ook reeds lang geadopteerd zijn en geholpen door andere gemeen ten? Dezelfde vraag hebben wij ons ook gesteld, doch de kreet van Schijndel's ingezetenen was zoo dringend, dat wij niet beter wisten te doen, dan er met den heer G. de Zeeuw van de Alk maarsche HARK op uit te trek ken, zelf naar Schijndel te gaan en met eigen oogen te aanschou wen, of hulp hier een dringende noodzaak is. Wij zijn teruggekomen en de vraag is voor ons geen vraag meer. Wel is Schijndel geadop- teerd*door de gemèenten Huizen en Boskoop, waardoor een hon derdtal gezinnen aan het meest onontbeerlijke zijn geholpen, doch deze gemeenten waren niet in staat alle zwaar getroffen ge zinnen te helpen, terwijl toch Schijndel een der zwaarst ge troffen plaatsen is van ons land. Tanks in de huiskamer Schijndel vroeger een vrien delijke gemeente op den rand van bosch en bouwland, thans een verslagen oord, waar de brokken steen van weggevaagde woningen door de sneeuwhoopen steken. Wekenlang was de ge meente frontgebied, bestookten de Engelschen haar vanuit Sint Oedenrode en joegen de zware Duitsche tanks door de straten. In 6 weken tijds beukten bijna 80.000 granaten van 88 mm. op woningen en scholen en fabrie ken en werkplaatsen en de twee laatste dagen voor de definitieve bevrijding der gemeente kwam er nog als toegift een hagel van 20.000 der vernietigende projec tielen. Fantastische getallen, zoo als ook de vernietiging fantas tisch en volkomen is. Schijndel in de vuurlinie! Tanks ontzagen geen men sehen, geen woningen. In eén dier woningen, waar een - tank de schoorsteenmantel meenam en eerst tot staan kwam voor het H. Hartbeeld aan de volgende spaumuur. werden wij door de bewoners hartelijk ont vangen. Er is weer een nieuwe schoorstei en het vernietigde meubilair is door ander vervan gen. Maar honderden gezinnen verkeeren nog in de hoogste nood. Dezer dagen nog stierf in de gemeente een oude man. Hij werd dood aangetroffen in een iast, waarin hij, als eenige plaats waar de gure wind niet kon doordringen, beschutting had ge zocht. Vijf en twintig kippen hokken Vijf en twintig gezinnen be helpen zich nog steeds in ver. weerde kippenhokken en wach- en op hulp, op verlichting van hun grauw bestaan. Wel zijn er i00 noodwoningen in aanbouw, maar ook die zullen niet in staat zijn alle nood te lenigen. Er is een schrijnende behoefte aan meubilair en huisraad, om de schamele woningen, ook de noodwoningen, althans eeniger. matle huiselijk te maken. Want met de betonnen vloer en de ge vlochten wanden der noodwo ningen alléén, is men er niet. De menschen van Schijndel vragen het meest noodzakelijke: ledikan ten, matrassen, stoelen tafels, teilen, emmers, spiegels, lampe- kappen, klokken, enz. Want zelfs de gezinnen, wier woningen niet getroffen zijn, bezitten niete meer. Toen Schijndel frontge bied werd, moest het centrum der gemeente op last der Duit- schers ontruimd worden, om. de soldaten naar hartelust te la ten plunderen. Dat laatste werd er niet bij gezégd, maar het was de harde werkelijkheid. Op 23 Maart a.s. zal nu in onze gemeente een grootscheepsche inzameling onder de bevolking plaats hebben. Het zwaar getroffen Schijndel ziet met verlangen uit naar dezen datum. En Alkmaar Heusden en Vlijmen zijn de sprekende bewijzen zal de getroffenen, de beroofden van huis en haard, van have en goed, niet in den steek laten, «b Dat geloóven wij stellig. brengt de Stichting op verzoek van den rechter, net tribunaal of den procureur-fiscaal voor. lichtingsrapporten met betrek, king tot politieke delinquenten uit Doch afgezien hiervan, was oprichting der Stichting geboden* Het zou onverantwoord zijn, wanneer niet zou worden ge tracht, den politieken delin quent na beëindiging van den straftijd of na zijn voorwaarde, lijke Duitenvergingstelling weer iin de samenleving in te schake len. Eenerzijds omdat de verpau. periseering van duizenden mede. burgers verwijderd uit hun vroegereh werkkring en, zoo niet dakloos, dan toch veelal versto ken van het meest essentieele huisraad dreigt; anderzijds omdat uitstooting uit de samen, leving van hem, aie op eenigerlei wijze voor zijn fouten of misdra gingen heeft geboet, niet wordt geduld door ,de beginselen van rechtvaardigheid en naastenlief. de, welke de peilers van onze samenleving vormen. Met nadruk wordt er tenslotte op gewezen, dat de Stichting zich niet begeeft op het terrein van de rechtspleging. Verzoeken om vrijlating ricnte men derhal ve niet tot haar. Te Alkmaar is' een plaatselijke afdeeling der Stichting opge. richt; m het bestuur hebben zit. ting genomen: Mr. H. Scholten, voorzitter; J. van Helden, secretaris; R. van der Hauw penningmeester; Ds. J. H Klein Wassink; Mevr. van dér Feen de Lille; Mevr, D. Pal. eari-van Nieuwkuijk; Rector Fr. Holthuizen; L. Bandsma, Dir. v/h Gewestelijk Arbeidsbureau; M Coerts; Mr. J. N. Alblas. Het bureau is gevestigd: Huize Voorhout, Kamer 67 (tel. 4143). Tot leider van het Bureu is benoemd de heer K de Wilde De afdeeling omvathet gebied van 't Arrondissement Alkmaar. DE NIEUWE PASTOORS In de "Gelderlander" en de "Nieu. we Schiecarnsche Courant" troffen wij waardeerende afscheidsartikelen aan, aan fret adres van de Z. E. Pa ters L. C. Biesta en G. Binkhorst, die benoemd zijn tot pastoor resp. van de St. Dom nicusparoehie en d'e St. Josephparochie. Pastoor Biesta zal het verheugen, dat de Kindermis, waarvoor hij in Nijmegen geijverd heeft, frier tot grooten bloei is1 gekomen. In Nijme gen richtte hij een Mariacongregatie op en stichtte hij een parochiehuis. Hij versierde de kerk en verrijkte haar met vele kunstzinnige gewaden. Zijn Kerk in NijAegen wero wel be. scfradigd in de oorlogsdagen, doch bleef gespaard. Het is nog niet bekend wanneer de installatie van Pastoor Biesta zal plaats hebben. Pastoor Binkhorst heeft in Schie dam vooral de devotie tot O. L. Vrouw van Schiedam bevorderd. Het Kerkbestuur en zijn huisgenooten boden hem bij zijn afscheid een terra cotten beeld van deze Lieve Vrouwe aan. Hij wordt voorts geschetst als een uitstekend predikant die met een goede woordenkeus van hart tot hart weet te spreken. Hij had groote liefde voor de ver fraaiing van zijn Kerkgebouw, dat verreweg het schoonste van Schie dam was, de liturgische plechtigfre. den werden er steeds indrukwekkend verzorgd. Tijdens een zeer drukbezochte af. scheidsreceptie kwam de dankbaar, heid, die leefde in alle kringen van zijn parochie, op ondubbelzinnige wijze tot uiting. Moge Pastoor Biesta voor de St. Dominicusparochie geen onbekende zijn, wij geloovëh ook de St. Joseph parochie met haar nieuwe pastoor te kunnen gelukwenschen. VOOR DE HUISVROUW! Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de demonstratie ,van voedzame maaltijden in den schoonmaaktijd, welke op Dins, dag 12 en Woensdag 13 Maart gehouden wordt in de demon, stratiezaal van de Gasfabriek, Helderscheweg. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik P. J., zoon van Jan W. Schut en M. H Com. mandeur: Wilhelmina, dochter van Jacobus B. van der Meulen en G. Kollof; Maria A„ dochter van Johannes H. A. M. Bos en F M. Drijver; Frans, zoon van Jan Kanzijn en A. F. Krokkè; Adrianus J M., zoon van Theo- dorus C. Wildenburg en G. A. -Veltman. Ondertrouwd: Evert Lover en Hendrika E. van der Sluis; Joan nes P. van den Akker en Bri. gitta Al Latenstein- Cornells A. J. Maaskant en Anfje Koolwijk; Klaas de Groot en Wilhelmina H. Weegels. Overleden: Grietje Jongert, oud 84 jaar. weduwe van J. van Albada. BONKAARTEN AFHALEN Voor het afhalen der nieuwe bon. en tabakskaarten is Maan dag 11 Maart aan de beurt de letter S. Inlegvelbonnen A t.m. E 21 inleveren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2