r £>lad evt (DmlreL BOEBI TREP EN JIPPIE JEE IN NEDERLAND Nieuw Noordhollandsch Dagblad 7 HET GEHEIM VAN EEN MOEDER ,Voor de Moderatoren der K.A.-kernen voor Jonge Vrouwen en de Aalmoe zeniers van de Gidsen Reëel en radicaal NIEUWE MAXIMUM PRIJZEN ,,lk loot de UNO niet ineenstorten" ZATERDAG 9 MAART 1946 ALKMAAR HARMONIE-THEATER De film "Mr. Smith gaat naar Was hington" is de geschiedenis van een eenvoudigen jongeman; vol idealen, die geheel onverwacht tot afgevaar digde in den Senaat wordt benoemd. Aldra maakt hij echter kennis met de corruptie, geleid door een mach tig concern, dat zijn benoeming be vorderde en in hem een gemakkelijk stroomannetje zag. De macht der corruptie leert hij dan pas goed ken. nen, wanneer hij de plannen van het concern weerstreeft. Een echt Amerikaansche film; waar 't dikwijls ook echt Amerikaansch toegaat. Vooraf interessant binnenlandstih nieuws' met o.a. opnamen van het bezoek van H.M. de Koningin aan Den Helder, van de Kardinaalsfees ten te Utrecht en van het Carnaval te Maastricht VICTORIA. Na een uitgebreid voorprogramma, waarin ojm. een allerzotste lachfilm, doet 'TDe Sensatie Journalist" zijn entree. Reeds direct wordt men opgenomen in de drukke roezige sfeer van het courantenlbedrijf waar de rotatieper sen draaien enpapier in over vloed. De persman; waar deze film om draait, blijkt er een van het zui verste water die overal copy in "ruikt". Door een voor hem gelukki gen samenloop van omstandigheden weet hij zijn courant stof te bezorgen, waar menig juornalist jaloers op zou worden. De sensatie ligt er dunnen-dik op, maar wordt in ZDo'n gezelligen vorm opgediend, dat zij de lachspieren der toeschouwers voortdurend aan het werk zet. C.v.L. ALKM BIOSCOOP THEATER Valsch geld. Met Ralph Graves en Evelyn Brent in de hoofdrollen heeft de regisseur van deze rolprent een aanvaardbaar geheel weten te maken. Het verhaal draait om een meisje (Evelyn Brent) dat tegen haar wil met een bende valsche munters in aanraking komt. Verliefd op den rechercheur, die ach ter de bende aanzit, geraken zij bei den in de hachelijkste situaties. De ontknooping vindt zijn slot in een happy-end'. In het voorprogramma interessant wereldnieuws en een cowboy-film; waarin men den beroemden cowboy zanger Gene Autry kan bewonderen. CINEMA AMERICAJN Bijzonder interessant en gevarieerd Nederlandsch en Wereldnieuws gaat deze week aan de hoofdfilm vooraf. "Broadway Bill" met Myrna Loy en Warner Baxter is een spannende film. Broadway Bill is de naam van het paard waar deze geschiedenis om draait. Bedrog en weddenschappen, kortom alles wat bij races hoort, wordt hierbij vertoond. Het paard wint de race, maar valt direct ha z'n overwinning dood neer op de renbaan. Men 7. ou Ver door een tragisch einde van deze film verwachten, het bliikt echter anders af te loopen. M. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK (5 Maart 1946) Een tenger persoon P. v. D. was zoo vrij geweest op 50 Sept. een hee. renrijwiel mee te nemen dat bij de R.K. Kerk te Tuitjehorn was neer gezet. Verdachte voelde niets voor het tuindersvak wilde liever gaan va ren. Het over hem uitgebrachte rap port achtte de reclasseeringskansen twijfelachtig. Niettemin wilde de of ficier met verdachte die reeds 4 maanden preventief zat;, een proef nemen en requireerde 8 maanden voorw. met 3 proefjaren. Mr. Sluis kon zich volkomen met dit requisi toir vereenigen. De niet verschenen Pieter S. was o.p 3 April '44 in de steeg van het distributielokaal aan de Ridderstraat te Alkmaar behulpzaam geweest om van de bezoekers de rijwielen in ontvangt te nemen. Toen hij de kans schoon zag pikte hij met een ander persoon Dirk T. een damesrijwiel weg; welk vehikel zij te Amsterdam voor 200 verkochten; van de op brengst had' verdachte 70 ontvan gen. De officier bracht in 't midden dat Dirk T. wegens heling reeds ver oordeeld was en vorderde tegen Pie ter wegens diefstal 10 maanden. alles voor haar baby Als de kleine straks komt, zal moeder haar jongste spruit weer met alle zorg omringen, zooals alleen een moeder dat kan. Voor moeder zelf beteekent dit ook extra zorg. Er komt zooveel kijken! Baby heeft van alles noodig en het kost" duur tegen woordig. Maar moeder heeft hierop ge rekend. Haar boodschappen doet zij bij de Gruyter Niet alleen omdat het daar zoo prettig win kelen en de bediening er zoo goed is, maar vooral omdat zij weet; hier krijg ik bétere waar en 10 korting. Voor tien gul den bons een gulden contant terug. Zij heeft zoo al heel wat guldens apart kunnen leggen. Dat is moeder's geheim. En baby zal straks niets tekort komen! (Advertentie) Op 25 Jan. van dit jaar trok W. de B. wonende te A'{Jam er met de fiets op uit om in de Beemster kippen te stelen. Beklaagde was daar bij 'n hongertocht meer geweest. Het ge lukte hem bij boer Tj. tien kippen te bemachtigen; welke hij ter plaatse doodde en in een zak deponeerde Bij de sluis te Purmerend werd hij bij een inspectie aangehouden. Vera, bekende het feit onder een vloed van tranen. Het was een noodsprong ge weest. Het O.M. wees op de vele veroordeelingen van verdachte en eischte 1 jaar met aftrek. Verdediger Mr. Sluis vond den eisch buitenge woon hoog; "besprak den persoon van beklaagde en drong op vermindering aan. Een jong meisje Ludwina v. W. uit Blokker had van Maart '43 tot Sept. '44 verschillende vervalschingen ge pleegd. Zij had vervDerbewijzen voor groenten afkomstig van de veiling "Op Hoop van Zegen" te Zwaag voorzien van valsche stempels en ze daarna onderteekend. Dirk B. een tuinder was met een dergelijk ver- voerbewfjB in Den Beemster aange houden. De officier vond-den vader meer aansprakelijk dan zijn dochter doch achtte een gevoelige straf noodzakelijk en vroeg 75 of 30 da gen. Mr. Berkhouwer wees op enkele lichtpunten en refereerde zich. De vader van Ludwina Bern. v. W. daarna terecht staande bekende 4 formulieren valschelijk te hebben ingevuld. Hij had zulks gedaan om de groenten uit de handen van de Duitsehers te houden. Als hoofd van 't gezin vond de officier verdachte 't meest aansprakelijk v. dl. valsch- heid in geschrifte en vorderde f 150 of 60 dg. Ook hier vroeg Mr. Berk houwer eenige clementie. Een treurige zaak was die van Ma thilda S. huisvrouw van K. M. te Wieringen beschuldigd op 3 April '45 haar 3 mincerj. kinderen onver zorgd te hébben achtergelaten. Be klaagde was op dien datum met ze kere K. naar Braband vertrokken en had een briefje gericht aan een buurvrouw op tafel achtergelaten. Huiselijke oneenigheid was de oor zaak van een en ander. Voor dit ge lukkig weinig voorkomende feit vroeg de officier 4 maanden. Jacob E. te Rustenburg had om streeks half Februari '45 te Opmeer een schaap gestolen van Cornelis G. aldaar. Het over hem uitgebrachte rapport luidde gunstig. Daaraan had verdachte het te danken dat de offi cier 7 manden voorw. vroeg met 3 proefjaren. Mr. Berkhouwer kon zich ten volle met dien eisch vereenigen. APOTHEKEN De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt op 10 Maart a.s. waargenomen door apotheek Wanna, Ritsevoort 5. SCHOUW OVER DE WEGEN De overeenkomstig artikel 10 van het) Wegenreglement Noord- Holland te houden schouw over de wegen zal plaats hebben op 18 Maart a s SCHOORL DE KUNSTENAAR M J. LAU OVER "FRESCO-SCHILDEREN" Voor de R.K. Ontwikkelingsclub Meld de kunstschilder M. J. Lau een 'boeiende voordracht over fresco's. Wat is een fresco? Een fresco is een muurschildering, welke is uitgevoerd in ce nog natte kalk. Kalk heeft de eigenschap, dat zij bij het drogen een huidje vormt. Wordt nu de natte kalk beschilderd, zal dit huidje zich vor men over de verf; die gehouden is daar ten eeuwigen dage te blijven zitten. Ten onrechte worden vaak alle muurschilderingen fresco's ge noemd. Het schilderen op droge mu ren wordt daarom ter onderscheiding fresco-secoo genoemd, de buon-fresco is de benaming van de schildering in de natte morteL Oneindig veel zwaar, der is de taak van den buon-fresco- schiloer. Hij toch kan niet vooraf in de natte kalk gaan schetsen. Hij dient zijn werk in korten tijd, d.w.z. voor_ dat de kalk droog is, geheel uit het hoofd' en direct raak, af te maken. Zou hem dit mislukken dan kan hij den muur weer afbikken en opnieuw beginnen. Bovendien moet hij reke ning houden met de veranderingen in zijl* coloriet bij het oparogen. Slechts zijn ervaring kan hem hierbij helpen. Al deze moeilijkheden kan de fresco-seccoschilder ontgaan. Hij mengt zijn kleuren met een lijmstof, na eerst op den drogen muur zijn ontwerp te hebben geschetst, dat hij alle mogelijke wijzigingen kan doen ondergaan. In ons land, dat toch één der haar. den van de Europeesche schilders kunst mag genoemd worden, is nooit een traditie van muurschilderkunst ontstaan. Vragen wij ons af, aldus spr., welke factoren deze ligging van zaken ge produceerd hébben, dan moeten wij wel als een der meest efficients., de toenmalige geestesgesteldheid te berde brengen. Uitvoerig ging de begaafde kunstenaar de ontwikkeling der muurschildering na van de Egypt sna ren tot onzen tijd, daarbij tevens besprekende de, laten wij het noemen, levenshouding der verschillende vol keren. Bij het ontstaan van de z.g. "vrije schilderkunst" trad' de mensdh naar voren als middelpunt van het heelal en werd deze kunst, die tot nog toe sacraal genoemd kon worden, wereldsdh. Steeds verder zakte de kunst en steeds mistroostiger werden de radelooze pogingen om den volko men ondergang te ondergaan, totdat men aangerand was op de bijna totale verwoesting der beschaving van onze dagen, een sombere chaotische ruïne waaruit geen redding meer mogelijk is, tenzij de mensch zich weer bezint op wat hij eens bezeten heeft, tenzij \hij weer opnieuw beseft dat hij een ziel bezit, die ten koste van een on eindig kostbaar Offer vrijgekocht is en hij gelijk de verloren zoon uit de parabel terugkeert tot het Vader, huis, berouwvol zijn raea culpa snik kend. Eerst dan zal de mogelijkheid geopend worden dat wederom op aarde een beschaving opgebouwd wordt, breeder en schooner wellicht dan ooit te voren, dat kunsten en wetenschappen weer hun ware en grootsbhe vormen aannemen, den mensch tot vreugde en geluk en op nieuw als een vroom en machtig psalmgezang omhoog stijgende. Tot meerdere eere Gods. Op Vrijdag 26 April zal in het Missiehuis in Hoorn eenzelfde bespreking gehoudej} worden als is aangekondigd op 22 Maart a.s. in Noordwijk aan Zee. Dit ten behoeve van de Moderatoren en Aalmoezeniers in de Dekenaten van den kop van Noordholland, om de moeilijke reisgelegenheid. Zij kunnen kiezen aan welke be. spreking zij willen deelnemen, dus in Noordwijk aan Zee of in Hoorn. Deken B. HOSMAN BURGERBRUG R.K. RIJWIELCLUB De Rijwielclub vergaderde de zer dagen in het Parochiehuis. De voorzitter wierp in zijn ope ningswoord nog een terugblik op den bezettingstijd. Een belang rijke bespreking volgde over de deelname aan den Stillen Om gang. Daar het niet mogelijk is per fiets te gaan, heeft het be stuur een motorboot gehuurd. Besloten werd den geestelijken adviseur te verzoeken Zaterdag avond 18 Maart eerst een lof te houden, waarna men precies om acht uur per motorboot vanaf Burgerbrug zal vertrekken. Het bestuur stelt alle mannelijke pa rochianen boven de 16 jaar in de gelegenheid, nu het zoo makke lijk gaat, aan den Stiillen Om gang deel te nemen. Er is vrij consumptie aan boord, doch brood dient men zelf mee te ne men. Hierna volgde een bestuurs verkiezing. Het geheele bestuur was afgetreden Gekozen werden de heeren B. Buter, J. Borst, P. G. P. Glas, 'D. v. d. Hoorn eri F. Mink. Tot voorzitter werd ge. kozen de heer B. Buter. Met een toepasselijk woord van den voor zitter werd hierop de vergade ring gesloten. WARMENHUIZEN „DE NOORD" In de jaarvergadering van de Tuinbouwver. „De Noord" werden de aftredende bestuursleden de h.h. A. Hopman, Jb. Dekker en P- Mink herkozen; de heer W. Gut- ker werd herkozen als lid van het bestuur der C.V.V. De rekening werd vastgesteld met een batig saldo van 703.33. Als afgevaar digden naar de algemeene verga dering van de C.V.V. werden ge kozen de heeren W. Gutker, D. Mink en Jb, Swan. Uitvoerif werd van gedachten gewisseld over een nieuw arbeidscontract, waarover geen overeenstemming kwam las- schen werkgevers err werknemers, zoodat de Rijksbemiddelaar zal moeten bslissen. Besloten werd de C.V.V. te verzoeken op kortten ter mijn een vergadering te houden, ter bespreking van de 100 pet. rostprijs-uitkeering. Prof. Romme psreekt te te Warmenhuizen (Vervolg van pag. 1) Op sociaal terrein willen wij vrijheid van organisatie; daarvan gebruik te maken is in het belang van ons land en van ons volk. Onze politieke eenheid wekte dikwijls afgunst en vrees op; maar ook eerbied en bewon dering; en deze zal groeien als wij straks ook in bet po litieke Leven, schouder aan schouder staan; niet omdat onze bisschoppen ons dat aanprijzen, maar omdat wij beseffen, dat wjj daarmee aan ons volk den besten dienst bewijzen, dien we 't bewijzen kunnen. Uit 25-jarige politieke ervaring kan ik aldus Prof. Romme uitdrukkelijk zeggen, dat ver deeldheid onder Katholieken op het politieke erf, leidt tot politieke machteloosheid en tot winst voor hen, die ons program bestrijden met hun negatieve levenshouding. Ik ben ervan overtuigd aldus spr. dat als het een feit is, dat wij vandaag mei andersdenkenden over verschillende punten beter kunnen praten en samenwerken, dit te oanken is aan onze jarenlange prin. cipieele scholing. Machtsvorming is noodig en onmisbaar om ons stand punt te doen respecteeren. Voorts ben ik ervan overtuigd; dat nu de sociale evolutie op een keerpunt staat, nu er fundamenteel werk is te doen, dat het in het belang van land en volk is om onze principieele scho ling in het jongere geslacht tot nieu we daadkracht op te kweeken en aan ons volk te geven het beste, dat wij bezitten, de wereldhervormende kracht van het Christendom. Dit willen wij in ons program naar hui ten dragen, steunend op de peilers van rechtvaardighe.d en naastenlief. de. De voorzitter van het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit heeft de hieronder vermelde ma- Boerenkool Kroten I tot y, kg p. st Kroten n van 1 kg p, st. Kroten HI van 11% kg p. st. Gek. kroten 3 st. of meer dan 3 st. per kg Gek, kroten minder dan 3 st. per kg Roode kool Savoye kool (geel) Savoye kool (groen) Witte kool Peen zonder lof I van 2050 gr. p. st gewasschen Peen zonder lof II van 50500 gr. per st. ongew,» Peen zonder lof III boven 500 gr. per st. ongewassehen Prei I boven 15 mm Prei II tot 15 mm Schorseneeren I Schorseneeren II Spruitkool Uien (gele) Uien (nep) WiÜof Ram en as Koolrapen Veldsla Voor de afwijkende producten wordt 80 pet. van de genoteerde telersprijzen berekend. De Gros siers. en Detaillistenpcijzen wor den bij „afwijkend" met dezelfde marge als bij den telersnriis ver laagd. ximumprijzen vastgesteld. De te lersprijzen gelden met ingang van Dinsdag 12 Maart 1946. de grossiers, en detaillistenprijzen met ingang van Woensdag 13 Maart 1946. Telerspr. Grossiers- Detallisten- p. 100 kg pr. p. 100 pr. p. kg st./bos kg, st./bos st./bos 10 8.'— 5 70 3.90 15.70 12 40 15;50 15.50 15 50 11.50 14.50 7.40 5.60 14.70 10 60 25.50 16.70 30 12.50 8.30 40 5.50 5.50 42 12 80 10.50 7.80 5.70 19.50 15.60 19.10 19 10 19.10 14.50 18.10 9.70 7.60 18.30 13.50 30 80 20.'50 36.10 15.60 10 70 47.80 7.50 7.50 50 10 0.17 0 15 O'.ll 0.09 0.25 0 21 0i25 0.25 0.25 0.19 0.24 0.14 0.11 0 24 0.18 0.39 0.27 0 45 0:21 0.15 0.59 0 11 0.11 0.62 De prijzen van alle primeurs, waaronder begrepen andijvie,bos. selderij en peterselie, zijn vrti, zoodat zij ook vrij kunnen worden verkocht. Algemeene en persoonlijke welvaart. Komende tot het derde punt van zijn betoog, gaf spr. een uiteenzet ting van de organisatie van het so ciale leven, die moet leioen tot een samenleving, die het ons mogelijk maakt onze welvaart te verdienen. Dat beteekent voor den Middenstand bescherming tegen onredelijke con currentie en tegen het grootbecrijf, voor den "boer bezit van eigen grond en een prijspeil, dat levensmogelijk heid 'biedt, voor den kleinen zelfstan dige opname in de sociale verzeke ring voor een ambtenaar aanpassing aan de salariëering van het particu liere bedrijfsleven,, voor den onder wijzer waardeer hg van zijn arbeid, meer overeenkomstig met de kost baarheid daarvan en voor den arbei der vervanging van de vroegere machtsregeling door een deugdelijke rechtsregeling, verplichte verzekering tegen gevolgen van bedrijfsslapte, deelname in de winst van het bedrijf en volkomen inschakeling in eigen dom en productie. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Dat we vooruit moeten, daar zijn we het allen over eens, het gaat er maar om; ik welke richting. De ge meenschapsgedachte in de onderne ming moet worden bepaald door de beginselen, waardoor wij ons laten leiden. Eigendom .s de bekroning en de vereeuwiging van den arbeid. Spr. citeerde Quacragesimo Anno,; waar in de Paus reeds in 1931 te kennen gaf; dat het bezit in voldoend rui me -mate moet toestroomen aan hen die arbeiden; zoo niet; dan zal de openbare orde niet te verdedigen zijn tegen de revolutie. In de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie die wij voorstaan; is de mensch een deel van de gemeenschap terwijl in het wets ontwerp zooals de regeering thans voorstelt; alle persoonlijkheid wordt verstikt en alles staatsorgaan worat. Wij moeten niet voorzien in den nood van eiken dag; doch ook in de be hoeften aan bezit hetgeen een eisch is voor het behoud van 's menschen zelfrespect. Eens zal de geschiedenis oordeelen of dit geslacht zijn plicht heeft ver staan. God geve ons de kraciht en het inzicht; den moed en de opofferings. gezineheidom deze zware verant woordelijkheid voor Zijn aangezicht en voor de geschiedenis te kunnen dragen. Gorden we ons aan den ver- nieuwingswil; vergeten we wat ach ter ons ligt en laten we Teikhalzenc! uitzien naar wat vóór ons ligt met het doel voor oogen allen in Christus weer samen te brengen. Een dankbaar applaus had Prof. Romme in ontvangst te nemen voor z(jn geestdriftig betoog; waarop eenige gedachtenw sseling volgde. Het Politiek Advies. Naar aanleiding van eenige opmer. kingen uit de vergadering of het poli. tiek advies nog veranderd kon wor den, teneinde den candidaat van de land- en tuinbouwers een verkiesbare plaats te verzekeren, 'betoogde Prof. Romme dat de agrariërs er in het politiek advies het gunstigst zijn af gekomen. Hij gaf als zijn overtuiging te kennen dat de heer Jac. Groen een verkiesbare plaats had en als vierde candidaat uit agrarische krin. gen zeker in de Kamer komt. Het pessimisme dat in dit opzicht uit d'e vergadering naar voren kwam, deel de spr. niet; bovendien, zoo voegde hij eraan toe. hebt u dit zelf in de hana, door bij de verkiezingsactie uw beste beentje voor te zetten, waar mede spr. zijn gehoor alle succes toewenschte. President Truman werd op een persconferentie gevraagd of de UNO uit elkaar zou val len, wanneer Sovjet-Rusland zou blijven weigeren zijn troe pen uit Perzië terug te trekken. Truman antwoordde, dat de UNO niet ineen mocht storten, en dat hij haar niet ineen zou laten storten. Volgens een bericht van het Chineesche persbureau „Cen tral News", zijn er „aanwijzin gen" voorbanden, dat de Sov- jet-Russ. troepen in Mandsjoe- rïje bezig zijn terug te trekken. TERWIJL Boebi Trep en Jippie Jee het zich zoo aangenaam mogelijk maakten met wat kaartspel en conversatie, koerste het transport veilig door alle gevaren heen, naar Europa. Tot dat op een dag het convooi arriveerde en de sche pen achter elkaar gelost werden. Ook de zending jeeps, waarin onze twee vrienden de komende dingen met spanning af wachtten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7