Gemeente contra Provincie HEROPENEN P.E.N. of G.E.B. Hef Waven van Heemskerk Parfumerie van Vliet 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Voor de tweede maal behandelde het Hof te Amsterdam de zaak Provincie contra gemeente Alkmaar, inzake levering van electrischen stroom. „Het Vierde Beest" PARFUMERIEZAAK DINSDAG 12 MAART 1946 Reeds acht jaar loopt nu het proces, dat de Gemeente te- g^n de Provincie voert in zake de levering: van elec trischen stroom. Op 1 Januari 1938 liep het contract af, dat de gemeente met de Provincie had geslo ten en dat 25 jaar geduurd had. De Provincie, die zich vroeger op het standpunt stelde, dat de Gemeenten den stroom van de Provincie aan haar ingezetenen moes ten distribueeren zij ging destijds zelfs zóó ver, de ge meente Limmen daartoe schriftelijk aan te manen bleek in 1938 een ander standpunt tc huldigen en liet het gemeentebestuur weten, dat zii het contract niet wenschte te verlengen en zelf rechtstreeks stroom zou gaan leveren aan de parti culiere verbruikers. Het spreekt,, dat de teenmalige wethouder der Bedrijven, de heer T Bonsema, die in die ja ren zijn collega van Financiën jaarlijks een bedrijfswinst van 2 a 2y2 ton kon aanbieden, daar niet veel voor voelde en de ge meenteraad evenmin, want deze besloot, zij het niet met alge- meene stemmen, op voorstel van B. en W., zich tegen deze con tractsopzegging te verzetiten. De raad voelde echter niets voor het) betalen van de kosten van een eventueel proces, doch dat be hoefde ook niet, want het proces werd gevoerd door de Ver. van Stroomdistributiebedrij ven, waar bij het G.E.B. was aangesloten. Waar het om ging. Tot raadsman were gekozen Mr. A. Nysingh te Den Haag en Iret 1ste bedrijf speelde zich af voor de recht bank te Haarlem. De gemeente be riep zich bij monde van haar raads man op art. 4 van de concessie voorwaarden waarop de Provincie van 't Rijk gemachtigd was stroom te leveren en waarbij aan eiken ge gadigde stroom gewaarborgd werd, dus ook aan de gemeente. De Provincie stelce zich op het standpunt, dat alleen de rechtstreek- sche verbruiker als gegadigde be schouwd kon worden coch niet dd distributiebedrijven, in casu het G. B. B. te Alkmaar. Bij vonnis van 16 Jan. 1940 stelde de Haarlemsche rechtbank Alkmaar in het gelijk, waarmee de stand' 10 was in het voordeel van Alk maar. Vermelden wij nog dat de zitting van de Haarlemsche Rechtbank des tijds werd bijgewoond door het col lege van B. en W. en de voltallige Commissie van Bijstand en cat de Provincie, die de stroom wilde af snijden, na een bemiddelingsvoorstel van den Min. van Binn. Zaken hangende de procedure stroom moest blijven leveren, zij het tegen een ietwat verhoogd tarief. Voor Hof en Hoogen Raad. De Provincie ging van het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank in beroep bij het Hof te Amsterdam, dat zich onbevoegd verklaarde en van de Rechterlijke macht oordeelde hetgeen beteekeride dat de Recht bank zich ten onrechte met deze zaak zou hebben ingelaten. De stand was nu 11. De gemeente teekende bij mond» van Mr. Nysingh tegen deze beslis sing cassatie aan bij den Hoogen Raad der Nederlanden, die de zaak 14 April' 44 behandelde. Voor de provincie trad ditmaal op Mr. A. F. Visser van Yzendoorn. De Procureur- Generaal had 12 Mei '44 geconclu deerd tot verwerping van het beroep van de Gemeente Alkmaar en tot veroordeeling van eischeresse in de kosten doch de Hooge Raad vernie tigde bij zijn arrest van 31 Aug '44 het bestreden arrest van het Hof te Amsterdam en verwees de zaak te rug naar het Hof teneinde de zaak. met inachtneming van het arrest van den Hoogen Raad verder te be handelen en te beslissen en veroor deelde de Provincie in de kosten. Stand: 21 voor Alkmaar, deze materie niet tot de competentie Zoo kreeg het Amsterdamsche Hof 8 Maart jl. deze voor Alk maar zoo belangrijke affaire voor de tweede maal te behandelen; zij het in een andere samenstel ling. Tijdens de eerste behande ling immers maakten de NSB.. ers mr Fruin en mr. Ubbens in Alkmaar welbekend deel uit van dit hooge rechtscollege. Voor den vierden keer behar tigde mr Nysingh thans de be langen der gemeente Alkmaar, die echter zulks in tegenstel ling met de belangstelling bij de eerste behandeling voor de Haar lemsche Kechtbank schitterde door afwezigheid. De Provincie was ditmaal door een deputatie van een man of zeven vertegen woordigd, doch de gemeente Alkmaar was noch vertegen woordigd door den wethouder der Bedrijven, noch door of na mens de Commissie van Bijstand, noch door of namens het G.E.B-, Voor den verdediger namens de gemeente was dit gebrek aan belangstelling niet bepaald be moedigend. Op de publieke tri bune waren echter als belang stellenden aanwezig de heeren T, Bonsema en A. J. Th. Hofman, die in 1938, resp. als wethouder en directeur der Lichtbedrijven, de promotors waren van deze voor Alkmaar zoo belangrijke zaak. Ingevolge het arrest van den Hoo gen Raad bleef de bevoegdheids- kwestie ditmaal buiten beschouwing en kruiste Mr. Nysingh ditmaal met zijn namens de Provincie pleitendeif confrère Mr. Masthoff (de Provincie Irad cus haar 3den verdediger al in deze zaak) Hoofdzakelijk den degen over de vraag, of de gemeente al dan niet als gegadigde beschouwd dient te worden, hij betoogde, dat de gemeente Alkmaar op grond van de meergenoemde concessievoor waarden alle aanspraken kon doen gelden*. De Uitspraak van het Hof zal uit maken of de stand gelijk zal worden of dat deze nóg een puntje in het voordeel van Alkmaar zal uitvallen waartoe redelijke hoop bestaat. Maar ook dan nog kan, als het ar rest cassabel blijkt, de Provincie in cassatie gaan bij den Hoogen Raad zoodat bet proces dat nu al 8 jaar loopt, nog wel enkele jaren kan du ren. Voor Alkmaar beteekent dit geen verlies, wij zeiden al, dat de pro ceskosten vooj® rekening zijn van de Ver. v. S.D.B., doch afgezien daar van beteekent cleze lange procedure voor Alkmaar een aardige winst uit het G.E.B., die over die acht jaar ondanks de langdurige stopzetting in den winter 1944'45 veilig op een millioen gulden geschat kan worden, waarbij nog in aanmerking genomen moet worden, dat de stroom sinds '38 tegen een eenigszins verhoogd tarief geleverd wordt. Niet alleen door Altfmaar wordt de eindbeslissing met groote belang stelling tegemoet gezien, ook voor andere gemeenten zooals voor Hil versum, is zij van belang al zijn in- tusschen enkele andere gemeenten voor de politiek van de Provincie gezwicht. Fr. O. SCHOUWBURG - DANCING BAR Gelegenheid voor bruiloften en partijen door Pater H. de Greeve Op Woensdag 27 Maart, Woensdag 5 Juni en Dinsdag 18 Juni a.s. komt Pater de Greeve het door hem zelf geschreven tooneelspel „Het vierde beest" voordragen in de groote zaal van het Gul. den Vlies Het verheugt ons, dat wij door gunstig overleg tus. schcn de samenwerkende kath. standsorganisaties te Alkmaar en onze directie deze hoogstaande avonden kunnen aanbieden. Wij zijn Pater de Greeve dankbaar, dat hij ons daartoe in staat stelde. Jammer genoeg is het aantal beschikbare plaatsen niet groot genoeg voor het te verwachten aantal bezoekers. Daardoor is het noodzakelijk, dat de plaatsen bij loting worden toegewezen. In ons nummer van Zaterdag 16 Maart zal een bon worden opgenomen Tegen inlevefïng van dien bon aan ons bureau Langestraat 42 ontvangt men al naar verkiezing één of twee nummers. Met deze nummers neemt men deel aan de loting. Deze nummers kan men in ont vangst nemen op Maandag 18, Dinsdag 19 en Woensdag 20 Mrt van v.m. 9 tot n.m, 6 uur. Er is dus alle gelegenheid en vol doende tijd, zoodat er geen en kele aanleiding is om ons bureau te bestormen. Alle nummers, van het eerste tot het laatste, heb ben dezelfde kans. Een nummer geeft fecht op één plaats. Een abonne kan dus hoogstens twee plaatsen bekomen. Op Donderdag 21 Maart zal onder officieel toezicht bij- leting De Z. E. Pater G. Binkhorst O.P., de nieuwe pastoor der St. Joseph- parocliie, naar een door hemzelf ge nomen foto. Pastoor Binkhorst werd geboren 18 Maart 1890, geprofest 23 September 1910; priester gewijd 15 Aug. 1916 en achtereenvolgens kapelaan te Utrecht, Botterdam, Utrecht en Amsterdam, waarna zijn benoeming volgde tot Pastoor te Schiedam,' waar hij 13 Jaar de her der was van de parochie van den II. Joannes den Dooper. worden aangewezen welke num mers over toegangskaarten kun nen beschikken voor de uitvoe ringen op 27 Maart, 5 Juni of 18 Juni. In ons nummer van Vrij dag 22 Maart wordt de uitslag van deze loting bekend gemaakt en er zal dan tevens worden medegedeeld wanneer de toe gangskaarten kunnen worden af gehaald. De entree-prijs is voor onze abonné's 2.per persoon, voor niet.abonné's 3.per persoon. Besproken plaats 10 cent extra. Abonné's, die niet in staat zijn f 2.per persoon te betalen, kunnen bij het aanvragen van nummers tevens een reductie bon aanvragen. Op vertoon van dien reductiebon betalen zij slechts Jl.per persoon Men begrijpt, dat deze reducliebon alleen gegeven wordt aan hen voor wie dit noodzakelijk is. Alle baten komen tien goede aan den Bond zonder JNaam, Toegang uitsluitend voor per sonen boven 18 jaar. N.H. AEROCLUB Vliegtuigen gevraagd! Er zijn voor de N.H. Aero- club i.o. vliegtuigen te koop. Maar alleen tegen betaling in Amerikaansche dollars, en met 100 exemplaren tegelijk. Al zitten de Amerikanen ook met velden vol langzaam ver molmende machines, zaken lieden zijn en blijven ze. Dat echter niet alleen de Ame rikanen, maar ook de brave Hol landers business-men zijn, kwam in de Zaterdag j.l. gehouden op richtingsvergadering van de N.H. Aeroclub tot uiting. De club zit namelijk verlegen om een vlieg tuig. Aanvankelijk was het be stuur geneigd over te gaan tot het aankoopen van een Pipercup, het aangemeten toestelletje voor de club; Pipercups werden (en wor den) geleverd door een barkeeper uit. een bekend instituut in de Leidschestraat te Amsterdam. De man verdient met deze bijver dienste een slordige 3Ö00 gulden per Cupje. De Amerikaansche dumps leveren de machine voor 500 dollar franco huis, mits zij betaald wordt in Amerikaansche dollars en de aankoop met 100 exemplaren tegelijk geschiedt Op beide problemen aeeft de keeper blijkbaar een middel gevonden; wij hoorden als wij ohs niet zeer vergisten, in de vergadering stem men fluisteren van „jenever" en „zwarte dollars". Hoe het ook zij, in Amsterdam leg je zesduizend gulden op tafel en het vlieg luig is van jou. Wanneer deze dingen zoo open en bloot in een algemeene vergadering worden verteld zal het wel goed zijn. Ja, het moet wel goed' zijn, ook al omdat we nooit van distri butiebepalingen en prijsvoorschriften t.a.v. vliegmachines hebben gehoord. En zie, hoe geniaal is hier het de- viezenprobleem in een waarlijk meesterlijke simpelheid opgelost! De oprichting van een N.H. Aeroclub, die zich ook met zweefvliegen wil gaan be zig houden, werd' met algemeene instemming goedgekeurd. Pogingen worden in het werk gesteld om het vliegveld Bergen met den Marine luchtvaartdienst te mogen deelen, indien dit niet mogelijk blijkt, zal bestuur trachten een airstrip te ver krijgen in een verloren hoekje van dit vliegveld of elders. Een aannemer gaf zich reeds op of wat volkstuin tjes tot vliegveldje te vertimmeren.. Na eenige discussie werd men het eens over de te heffen contributie. Na het opmaken der begrooting is het mogelijk dit bedrag vast te stel len. Zij die lessen wensehen te ne men en practijkoefeningen willen volgen; betalen hiervoor per uur een som van 30 S 35 gld. Toen indertijd bij de eerste bij eenkomst het aankoopen van een Pipercup van 6000.— ter sprake kwam, hebben zich 15 personen spontaan opgegeven om elk f 400. te storten, teneinde dezen aankoop te financieren. Thans is de kans groot, dat voor deze bijdragen meer dan één vliegtuig aangeschaft kan worden. De vergadering achtte het zeer vanzelfsprekend, dat zij, die met een bijdrage van f 400.den aankoop mogelijk maken, voorrech ten genieten bij het gebruiken van de machines. Zij, die door hun min der uitblinkende financieele positie geen honderden guldens aan de kas cadeau kunnen doen, zullen dan ge noegen moeten nemen met tijden en gelegenheden, die voor hun bevoor rechte clubgenooten minder geschikt lijken. Een wijs besluit, dat van een helder inzicht blijk geeft ln de huidige binnenlandsche sociaal-poli- teke verhoudingen. Men mag "als proleet zijnde" voor een miserabele 33 gulden lesgeld per- uur geen al te hoogen eischen stellen. Ahum WAT BATH VOOR ALKMAAR DEED In het geheel zijrf thans 3 zen dingen „relief'-goederen uit Bath in Alkmaar aangekomen Deze zendingen omvatten meer dan 300 kisten. De eerste twee zendingen bevatten in totaal 1368 stuks da mesgoederen, 1528 stuks heeren- kleeding en 1 stuks kinder- kleeding. Daan. ,st bevonden zich nog dekens, bedspreien en andere nuttige voorwerpen bij deze zen dingen, die ongeveer 5000 artike len bevatten. De derde, nog onlangs ontvan gen zending bestaat uit 224 kisten; hieronder bevinden zich 120 kis ten met kleding en dekking, be nevens groote hoeveelheden ge reedschap, zooals schroevendraai ers en spijkers. Ook een groot quantum boeken is niet vergeten. Men hoort wel eens beweren, dat velen, die toch dringend om deze goederen verlegen zijn, er niets van zien. Zelfs van een res pectabele hoeveelheid als 5000 ar tikelen valt het moeilijk eiken in woner van onze 37.000 personen tellende stad met een geschenkje té verblijden. Men trooste zich echter mét de gedachte, dat de derde zending, die beduidend groo- ter is dan de voorgaande, nog bijna in haar geheel uitgedeeld moet worden, zoodat de kans op spijkers, boeken, kleeding en zelfs op schoenen nog niet verkeken is. AANRIJDING Gistermiddag om 3 uur vond op den Kennemerstraatweg een aan rijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel, beide rijdende- in de richting Heiloo. De chauffeur van de auto wilde de Van Everdingenstraat inslaan en gaf van dit voornemen 20 M. voor de zijstraat kennis door het uitsteken van den linkerrichting aanwijzer. Juist bevond de auto zich dwars over den weg, toen een motorrij wiel met groote snelheid naderaë. Hoewel de chauffeur het stuur onmiddellijk rechtsom gooide, kon hij niet meer verhinderen, dat het motorrijwiel met kracht tegen de auto botste. De motorrijder, de 28- jarige B. uit Alkmaar, werd van het motorrijwiel geslingerd en kwam op het trottoir terecht. Met een gecompliceerden rechterbeen breuk werd hij opgenomen in het ziekenhuis. Auto en motor wer den beschadigd. AFHALEN BONKAARTEN Morgen Woensdag zijn voor het afhalen der nieuwe bonkaarten aan de beurt de letters U en V. DE VOETGANGERS Aan de voetreis naar Amster dam zoo schrijft ons een der deelnemers nam weer een flink aantal mannen deel, zelfs meer dan verwacht werd. De reis verliep zonder incidenten en er waren geen uitvallers; wel hadden enkele deelnemers last van blaren aan de voeten, doch zij hielden vol tot het einde. Kwam het in vroeger jaren nogal eens voor, dat de deel nemers aan de voetreis naar den Stillen Omgang werden nage roepen, ditmaal bleef dit achter wege, zoodat dankbaar gecon stateerd mag worden, dat er ook op dit punt iets veranderd is. OPENBARE VERKOOPING Ten overstaan van Notaris G. A Verkade had gistermiddag m hét Gulden Vlies bjj opbod en afslag een openbare verkooping plaats van: 1. Huis en erf aan de Korte Landstraat 6, groot 1.02 are, thans verhuurd voor f 5.40 per week; door de prijsbeheerschmg echter toegestane huur f 4.50 per week. Er werd voor dit perceel niet hooger geboden dan 2490 en daar het den maximumprijs van 2500 moest opbrengen, werd het niet gegund. 2. Huis en erf aan de Leeu wenhoekstraat 2, groot 74 c.A, Verhuurd voor 1 5.25 per week. Kooper Jac. de Nijs, Alkmaar, voor den 'maximumprijs van 3800. 3. Huis en erf aan de Zocher- sttraat 12, groot 88 c.A., verhuurd voor 5.75 per week, na opbod tot 4230 bij afslag met gemijnd, 4. Huis en erf aan den Ko ningsweg 22, groot 76 c A., vrij van huur te aanvaarden bij ont. ruiming; niet voor 1 Juli; huur 4.per week. Na opbod tot 3160 werd bij afslag voor 3164 kooper J. G. Impink, 't Veld. OPERATIE GESLAAGD De gedetineerde C. Smit, die in de strafgevangenis een vork had ingeslikt en daarvoor naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis was overgebracht heeft het ziekenhuis weer kunnen verlaten. Men is er in geslaagd de vork langs opera tieven weg te verwijderen. ORGANISATIE GEREPATRIEERDEN In „Het Wapen van Heems kerk" was gisteravond door het Nederlajidsch Verbond van Ge- repatrieerden (N.V.V.G.) een bij. eenkomst belegd, om te komen tot de oprichting van een plaat selijke afdeeling. waarbij door eenige heeren van het districts, bestuur doel en streven van he- N.V.V.G. werd uiteengezet. Het propagandistisch woord van den heer Lemsra bleek inge. slagen te hebben, want de ruim honderd aanwezigen gaven zich staande de vergadering vrijwel allen op voor het lidmaatschap. Het bestuur van de afd. Alk maar werd als volgt samenge steld: P. J. Sigon, voorz., H. Woudstra Jr., secr., C. van 't Hof penni-nigm. en de heeren J. F. Sta, Jansen, Korver. d'e Ruiter, Groot, Wuitjes en Schenk, leden. VEEMARKT Op de veemarkt werden aan gevoerd: 13 paarden a f 1000 f 1600 per stuk; 39 vette koeien, 1 ikraskalf en 260 nuchtere kal- ST MAAKTEN GEMEENTERAAD Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van Burgemeester Breebaart van Zijpe. Op het verzoek om medewer king tot instandhouding van de Bijz. Neutrale Kweekschool te Den Helder zal de raad toestemmend aeïviseeren. De raad besloot adhaesie te betuigen aan het bekende adres van Stan- aaardbuiten om vergoeding van oor. logsschade naar vervangingswaarde. Tot commandant van de gem. brand weer is benoemd de heer Mooy. De gemeenten Zijpe; Schagen en St. Maarten hebben een verzoek gericht wederom een distributiebonnen-af. haaldienst in te mogen voeren buiten bezwaar, van de gemeentefinanciën. Een aantal begrootingswijzigingen van 1943 en ook de voorloopige reke ning over dat dienstjaar werden goedgekeurd'. De voorz. deelde mede dat alle brandstofmoeilijkheden op de openbare* school zijn opgelost zoo. dat de kinderen zonder onderbreking naar school kunnen. Tot onderwijzer werd benoemd de heer J. Wiedijk. Voor het bijzonder onderwijs werd 10.34 per leerling vastgesteld; voor de B K. School 692.78 en voor de school met den Bijbel 1106.38. Tot gemeentewerkman-bode werd be noemd de heer P. Slot met een sala- r.s van f 1771. De heer J. H. Wolters werd benoemd tot lid' van de com missie tot- wering van schoolverzuim. Bij de rondvraag was de voorz. van meening dat het niet behoorlijk func. tioneeren van de straatverlichting te wijten is aan de vergaande roofzucht der ingezetenen waarvan sommigen zich niet ontzien met ladders de bal lonnetjes te stelen. S Woensdag 13 Maart wij onze geheel VERNIEUWDE en UITGEBREIDE Komt U ook eens kijken TELEFOON 3763 - RITSEVOORT 22 - ALKMAAR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2