Reünistenvereeniging van de L.O. opgericht MOLENIJZER VOOR T HOF 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Overigens geen afzonder lijke ex-illegale bundeling DE MOORD OP ARIE FRANS Brandstoffenkaart zorgvuldig bewaren Prijzen van akkerbouwproducten WOENSDAG 13 MAART 1946 Gistermiddag kwam in Hotel Irene het district Noord-Hol land boven het IJ van de vroegere „Landelijke Organi satie" in vergadering bijeen. „Vcor de laatste maal" was er aangekondigd; maar dat het daarmee wel los zal Ibo- pen, bleek uit de ter tafel gebrachte plannen, die min stens het voortbestaan van een reünistenver. voorstellen. J Iedereen kende iedereen. Han den werden gedrukt, men infor meerde naar net welzijn van tal- looze gemeenschappelijke kennis sen en telkens werden weer gezichten ontdekt, die men ooit eerder had gezien, maar waarvan men niet meer wist waar. Totdat bij nadere kennismaking bleek, dat men allebei bij de droppings behulpzaam was geweest. Niet- ingewijden zullen wellicht hebben kunnen denken, dat alle aanwe zigen één groote familie vormden; slechts als „Oom die-en-die' en jongere mannen alleen als „Ka- rel", of „Anton"; of men door de beperktheid van het vocabulaire soms met termen als „Karei I", „Willem II of „Leo de Dertiende" is moeten, gaan werken Ook de Zomerdijk was present. Naast Frits den Zwerver werd hij met bijzondere onderscheiding door den heer C. Haeck; oud voorzitter van de L. O. uit den kop van Noord-Holland genoemd Het deed spr. veel genoegen tnans aan deze families iets te kunnen presenteeren in ruil voor de on schatbare diensten, die zij aan L.O. en K.P. hebben bewezen. In dezen lof werden tevens alle da mes betrokken; zij hebben in geen geval minder voor het vaderland gepresteerd dan de mannen. Alvorens over te gaan tot de bespreking van den toekomstigen organisatievorm der L.O. en K.P. herdachten allen staande door het in acht nemen van twee minuten stilte de talrijken, die bij het ver vullen van hun plicht voor het vaderland zijn gevallen. De kwestie van het organisatie plan lokte een langdurige en diep gaande discussie uit. Hoewel men algemeen inzag, dat een bundeling niet a priori dient te worden ver worpen. omdat toch niet naar de stem van de Illegaliteit wordt ge luisterd, waren eenige aanwezigen van meening. dat de stem van de voormalige illegaliteit in de hui dige constellatie der politieke ver houdingen het meest-effectief tot uiting kan worden gebracht in de vertegenwoordigende colleges; in verband met dit feit be pleitte men het lidmaatschap van politieke partijen. Zij die dat standpunt huldigden zou den de activiteit der voorma lige L.O. en K.P. beperkt zien tot het organiseeren van reüniebijeenkomsten. De heeren Haeck en Frits de Zwerver wezen enthousiast op de noodzakelijkheid voorloopig nog dicht bij elkaar te blijven. De sfeer van offerbereidheid en oprechtheid moet bewaard blij ven Resultaten van deze samen werking zijn reeds thans te zien. De verzorging der na. bestaanden van de slacht offers van het verzet, het heden tot stand komen van het Alkmaarsche Tribunaal zijn feiten, die wijzen op den invloed, die van de voor malige Illegaliteit uitgaat. Daar echter de vergadering zich niet definitief kon uit spreken over de te kiezen basis van organisatie, hakte de voorzitter den knoop door met de vraag of iemand van de aanwezigen tegen een reünistenvereeniging was. Aangezien tegen een dergei lijke vereeniging niemand bezwaar had werd de orga nisatie op dezen grondslag gesticht. Als punten van werkzaamheid noemde de heer C. Haeck de zorg voor de nagelaten betrekkingen, het organiseeren van herdenkin gen en het toezicht op de rechten der oud-illegale werkers. Met algemeene instemming nam men kennis van het voorstel van het bestuur, om aan de bewoners van den Zomerdijk den „Voorlooper op hef Gedenkboek", het „Gedenkboek" en een herin. neringsplaquette aan te bie den. In een geestdriftige speech spoorde de neer H. Bak de aan wezigen aan, toch vooral zorg te dragen voor de protégé's van de Stichting 1940—1945. Nooit mag het zoover komen, dat de vrou wen en kinderen der gesneuvel de strijders de Stichting gaan zien als een soort M.H. Persoon, lijke sociale verzorging en een voortdurende interesse in het wel en wee van deze gezinnen zijn factoren, die op de eerste plaats het streven van de Stich ting tot resultaat kunnen bren gen. C De heer C. J. Hof droeg vóór het diner een op rijm gezet hu moristisch verslag voor van ver schillende interessante episodes uit den bezettingstijd. Ook tij dens het feestelijk diner wist spr. door zijn berijmde karakte ristiek der L.O.-districtsleiders zijn gehoor aangenaam te boeien. Een groot aantal sprekers drong bij de aanwezigen aan, de zuivere sfeer van de oude L.O. e.n K.P. ongerept te bewaren. Na een nog geruimen tijd voortdurend ge zellig samenzijn gingen de oud- illegale werkers en werksters uiteen het besef met zich dra gend door dezen uitstekend ver zorgden dag het oude contact vruchtbaar te hebben versterkt. HERDENKING TON v. d, KAMER Gisteren was het een jaar ge leden, dat vijf Alkmaarders, nl. Ton v. d. Kamer, J. v. Roon, G. Cevat, W. Zwart en R. Rempt, té Zaandam door de 'Duitschers werden gefusilleerd. Zondag had in Zaandam eenherdenking plaats, waarbij wethouder Hille namens de gemeente sprak; na mens de buurtvereenigingen legde de heer Koopman bloe men bij het kruis, dat als aandenken op de plaats was op gericht. Een broer van een der slachtoffers, de heer Cevat, dankte voor de belangstelling, waarna nog velen hun bloemen neerlegden bij de eerste. In de groote rundveehal van het Gem. Slachthuis, waar hij steeds met ijver zijn werk ver richtte, werd gisteren Ton v d. Kamer herdacht. Het gehéele personeel en vele vertegenwoor digers uit de Alkmaarsche sla gerskringen waren om 10 uur rond de vlaggen van land en stad geplaatst; ook familie en vrienden waren aanwezig, toen de heer W. Voorthuijsen het woord nam, „Een jaar geleden werd Ton v. d. Kamer aldus spreker in den ouderdom van 28 jaren weggenomen van zijn ouders, familie en verloofde, en ook van ons. Op de plaats waar hij steeds met zooveel ijver zijn werk ver richtte, willen wij zijn nage dachtenis eerbiedig gedenken. Hij heeft zijn strijd gestreden, zijn loopbaan volbracht. Hij heeft zijn geloof behouden en thans is hem de kroon der ge rechtigheid weggelegd. Als een martelaar, die fier zijn offer legt op het altaar voor de eer van God, Koningin en Vaderland. Onrechtvaardig was de hand, die zijn jonge leven zoo plotse ling afsneed, maar door zijn da den legde hij een sprekend ge tuigenis af van heel zijn streven naar waarheid, rechtvaardigheid ■beeld strekke ons tot navolging." I Nadat een krans in de hal was opgehangen was deze sobere plechtigheid geëindigd. DE N.H. AEROCLUB Een andere voorstelling der zaken De verontwaardiging, die in de laatste passage van ons gisteren gepubliceerde verslag van de op richtingsvergadering der NH. Aeroclub tot uiting kwam, blijkt uit inlichtingen, die wij desbe treffend fjntvingen, niet geheel gegrond te zijn. Hoewel uit de vergadering inderdaad stemmen opgingen, die eenige bevoorrech ting bepleitten van de personen, die door het verstrekken van een renteloos voorschot de club in staat zouden stellen zich eenige vliegtuigen aan te schaffen, staat het voorloopig comité van bestuur volstrekt afwijzend te genover een dergelijk voorstel; men is van meening; dat het maken van onderscheid het al gemeen belang van de club ten zeerste zou schaden. Ten aanzien van het gebruik van m^hines, die eigendom van de geheele club zullen zijn, bestaan voor alle leden dezelfde rechten. Tevens verzoekt men ons mede te dee. len, dat het noemen van een les geld van 33.per uur wel wat voorbarig is. Ofschoon vóór den oorlog een dergelijk bedrag nor maliter werd gevraagd, kan men '(hans eerst een lesgeld vaststel len nadat men van alle omstan digheden volkomen op de hoogte is; 33,per uur acht men in dit opzicht zeker te veel. Daar wij tegenover het stre ven vaa de N.H. Aeroclub ten volle sympathiek staan, verheugt het ons, deze correctie op de door ons gegeven voorstelling van zaken bekend te kunnen maken. IN SCHOONMAAKTIJD valt het dikwijls niet mee, om lederen middag op tijd een voed- zamen maaltijd klaar te hebben. Op de demonstratie, uitgaande van de Commissie inzake Huis houdelijke voorlichting en Gezins leiding, werd gedemonstreerd hoe dit wél kan. Er werd nu niet eens een ge wone maaltijd met aardappelen en groenten bereid, doch als af wisseling een smakelijken scho tel van nassi-goreng met gort Een pikant gerecht, waarbij vele varia ties mogelijk zijn en in een wip gereed. Ook het „toetje" in den vorm van havermoutpannekoek- jes was uitstekend en tevens voedzaam. Vreemd, dat voor deze demon stratie zoo weinig belangstelling bestond. Wordt er dit jaar niet schoongemaakt of worden de maaltijden overgeslagen? Er valt altijd wel iets te leeren en dus behoeft U een bezoek aan deze demonstraties geenszins als een verloren middag te beschouwen. C. v. L. DE „NOODSCHOUWBURG" De plannen gereed! Dezer dagen heeft de architect Ir. C. Keesman aan het bestuur van de Stichting „Noodschouw- burg te Alkmaar" de verbouwings- ilannen voorgelegd. Met eenvoudige middelen is een chouwburginricn ing onworpen, vaarover wij reeds eerder uit- •ige bijzonderheden publiceer den. Door een ruimen ingang aan de Zaadmarkt, komt pien in de foyer die de geheele breedte van het gebouw beslaat. Een ruime, waai ervormig gebouwde garderobe, en plichtsbetrachting. Zijn voor- eveneens vrijwel over de geheele Voor het eerst heeft het Bijzonder Gerechtshof uit Am sterdam te Alkmaar zitting, en wel ter behandeling van de moordzaak A. Frans in den Oudejaarsnacht op 31 Dec. '44. Op 1 Januari 1945 werd de veehouder Arie Frans door den in heel het gewest beruch- ten landwachter J. Molenijzer uit Amsterdam met revolver schoten gedood. Hij had zijn aanwijzingen gekregen van L. v. d. Wekken van Kerkwerve en van Klaas de Geus uit St. Pancras, die de landwachters verteld had den, dat Kees Wagenaar, een schoonzoon van A. Frans, bij dezen was ondergedoken en met Oudejaarsavond daar aanwezig zou zijn Beide mannen Frans en Wa genaar werden door de land- wachters gearresteerd. Frans werd denzelfden dag te Alkmaar door Molenijzer doodgeschoten; Wage naar is later bij repressaille-maat- régelen het slachtoffer geworden. Er bestond voor de. behandeling van deze zaak een groote belang stelling van de zijde van het pu- bliek. De 61-jarige beklaagde Molen ijzer, een groote doch reeds oude en grijze man met een verre van gunstig uiterlijk, werd verdedigd door Mr. W. Russel uit Amster dam. Een 10-tal getuigen, waar onder 7 gedetineerden, hadden achter den beklaagde plaatsgeno men. Om kwart voor 10 opende Mr. A. C. Ruys deze zitting in de 4e kamer van het Bijzonder Ge rechtshof. Mr. Bakhoven, de Procureur- Fiscaal. bracht de dagvaarding uit. Verdachte heeft aldus de dag vaarding gebruikmakende van zijn functie als landwachter na kalm overleg. Arie Frans van het leven beroofd door dezen met een revolver in het achterhoofd te schieten. Ondervraagd door den Presi dent, zegt verdachte, dat hij wel ge. choten had. doch het was een samenloop van omstandigheden. Hierna begint het getuigenver hoor. breedte van het gebouw teerd, garandeert het publiek een vlotte bediening, zonder gedrang en opeenhooping. Aan weerszijden van den foyer en de garderobe betreedt men de schouwburgzaal, ingericht voor ruim 820 zitplaatsen. Aan het tooneel (plm. 12 M. breed), verlichting, inrichting der kleedkamers en de verwarming is bijzondere zorg besteed, zoo dat een schouwburg is ontworpen, die aan moderne eischen voldoet en waarmede in een dringende behoefte in onze stad wordt voor zien. Binnenkort zal aan alle Alk maarders een circulaire worden gezonden, waarin de Stichting een beroep doet op de vrijgevigheid der burgerij. ARABIEREN ONDER DEN HAMER In de manége „Hippos" aan den Rijksstraatweg werden gistermid dag vijf volbloed-Arabische, rij paarden uit de stal-Weber open baar verkocht. Zooals men weet is de heer J. C. Weber, die NSB-er was, gedeti neerd; hij is echter nog niet ver oordeeld, zoodat het velen op zijn minst vreemd voorkwam, dat zijn eigendommen nu reeds onder den hamer kwamen. Er bestond voor deze verkoopïng een groote belangstelling, zoowel van de zijde der boeren als uit hippische sportkringen. Het eerst verscheen de 1 Sept. 1937 geboren hengst Hiliaal, een schimmel, in den ring, een exem plaar van den stam Koheilan Foersah, welk prachtdier Al Ham- dani* tot vader en As Saidah tot moeder had. Het bod van 1000. was al gauw tot 1900.opgeloo- pen, welk bod gedaan werd door Dr. Verbeek uit Oudewater; deze liet zich echter bij afslag den koop ontgaan; eigenaar werd J. B de Koning te Lunteren voor 1935. Meer belangstelling bestond er voor de in 1933 geboren merrie As Saida, geïmporteerd door den koninklijken fokker, Z.M. ibn Saoed als geschenk aan den heel er. Adriaanse, Den Haag, die met J. C. Weber de fokker was van den schimmel Hiliaan. As Saidah stamde af van San- haan als vader en van Al Koheï- lah Foersah als moeder. Nadat voor dit prachtdier 1750.geboden was door S. Hartman te Barsingerhorn, werd het bij afslag, tot veler verbazing reeds op 4200.gemijnd door den heer A. W. Pisart, Alkmaar. Deze mijnde ook den volgenden koop: Ghazala A 56, een op 6 Mei 1941 geboren bruine merrie uit denzelfden stam, gefokt door J. C. Weber; deze jonge merrie had As Saidah als moeder en Azimat Hilayat als vader en stond gere gistreerd bij het K.N.Hf en R.V. onder nummer Ar. B. 1003. Nadat het bod van 1000.was opgeloopen tot 3500.en E. Kooi uit Vrouwbuurstermolen (Fr.) de 50.strijkgeld geïn casseerd had, mijnde de heer Pisart weer af, ditmaal op 6700, zoodat deze merrie de som op bracht van 9900.plus 51/! pet. en f 50.strijkgeld. De in Mei 1943 geboren bruine merrie Helawi een zusje van Ghazala geregistreerd onder nummer Ar.B. 1012, fokker even eens J. C. Weber, bracht 5000. op, nadat de kooper namens Mevr. de Baronesse de Vos van Steen- wijk uit Windesheim (Ov.) had af gemijnd op 650.Dit beestje was geregistreerd ten name van den heer Melchior tb Winkel. Tenslotte kwam de Anglo-Ara bische volbloed merrie Louisa in den ring; geb. 15 Mei 1944; 'n vos, gefokt door genoemden heer Mel chior; dit dier stamde van Radam A. 48 als vader, een Arabische volbloed en van den Engeiscben volbloed Tesoro Mio, waarvan de fokker was Embry uit Greaghlone. Nadat het tod van 1500.— verhoogd was tot .1850.werd door den heer Pisart weer afge mijnd op f 650 zoodat die dier opbracht f 2500. Vele aspirant-koopers, die van verre gekomen waren, gingen te leurgesteld naar huis. BENOEMING Met ingang van 15 Maart a.s. is mej. Dekker, adjunct-commies ter Gemeente-secretarie alhier, werk zaam bij de afdeelingen Volkshuis vesting, Bedrijven en Juridische Zaken, benoemd tot hoofdcommies te Utrecht aan de afdeeling Juri dische Zaken. Een mooie promotie! GENEVER EN VARKENSVLEESCH Ambtenaren van den C.C.D., die dezer dagen bij een grossier een partij wollendekens in beslag hadden genomen abusievelijk was gesproken van ambtenaren van de Prijzencontröle hebben bij zekeren Breed* te Camperduin een clandestien geslacht varken opgespoord, dat bij Vel in Cal- lantsoog geslacht was en verkocht werd voor 2.25 p. pond. Bij een bloemist K. op de Laat namen zij Aangezien te zijner tijd voor het verkrijgen van een brand stoffenkaart voor het stooksei- zoen 1946-1947 de oude brand stoffenkaart „T 509" of „T 505" met den zich daarop nog be vindenden bon 49 moet wor den overgelegd, dienen laatst genoemde kaarten zorgvuldig te worden bewaard. Het Ministerie van Landbouw, Visseherij en Voedselvoorziening maakt bekend, dat tfrans voor een aantal akkerbouwproducten de prijzen als volgt zijn vastgesteld: Suikerbieten f 37.50 per 1.000 kg. cichorei f 47.50 per 1000 kg., kar- wijzaad f 70 per 100 kg., bruin mosterdzaad f 80 per 100 kg., geel mosterdzaad f 40 per 100 kg., kool zaad f 45 per 100 kg., blauwmaan- zaad f 85 per 100 kg. 10 L. gene ver in beslag, afkomstig uit een plaatselijke distilleerderij; zekere O. uit de Hekelstraat had het edele vocht voor 35.per L. gekocht en aan den bloemist voor 40.van de hand gedaan; toen de C.C.D.-ambtenaren de drank in beslag kwamen nemen, wilde een caféhouder juist met uvee gevulde kruikjes het adres verlatenook hij kreeg een bon netje. TENNIS-NIEUWS Nieuwe club opgericht Ook in de tenniswereld wordt schijnbaar langzamerhand begrepen dat centralisatie een dringende ver- eischte is wil men tot resultaten ko- In een stad als Alkmaar is toch zeker plaats voor een flinke tennisclub. De bestaande clubs n.l. Advendo, Alk maar—Heiloo en Be Quick hebben hun groote cfagen gehad, terwijl Advendo en A.H. practisch al geli quideerd zijn, loopt Be Quick op z'n laatste tennisbeenen. Vandaar," dat enkele enthousiaste tennisspelers de koppen bij elkaar hebben gestoken, om te trachten voor het komende seizoen Alkmaar weer die plaats in de tenniswereld te ver schaffen, waarop zij krachtens haar verleden recht heeft. Eerst werd contact gezocht met de grootste club n.l. Be Quick. Het be stuur van deze club zegde bij voor baat alle medewerking toe en besloot zelfs bij monde van den heer G. Kusters, om zitting te nemen in het initiatiefcomité. Be Quck zou dus op houden te bestaan indien er een nieuwe Alkmaarsche club zou wor den opgericht. Zoo had er j.l. Woensdag in Hotel "Irene" een vergadering plaats, uit geschreven Goor, het initiatiefcomité; waarbij vertegenwoordigers van de verschillende clubs en clubjes waren uitgenoodigd. De heer H. Bottinga gaf een uit eenzetting van de impasse, waarin de tenniswereld hier ter stede was ge komen. Spreker vertelde o.a. dat het de bedoeling was hier in Alkmaar te komen tot eén groote tennisclub met een zeer groot aantal speeltijden zoo wel Zondags als in de week. Dit is zeer wel mogelijk, indien een flinke kern van enthousiaste leden kan worden gevormd. De verdeeling zal geschieden naar sterkte en wel in drie groepen n.l. A: wedstrijdspelers; Bgeoefënden en C beginners. Als voornaamste doel staat vóór het opvoeren van het spelpeil, wat speciaal voor de jongeren van zeer groot belang is, aan de training van de jongeren zal zeer veel aandacht worden besteed. Na deze inleiding ontspon zich een geanimeere gedachtenwisseling met als resultaat; dat, toen de voorzitter staande de vergadering vroeg, wie er lid wenschte te worden van de nieuw op te richten clubr alle aanwezigen zonder uitzondering, hun volle mede werking toezegden, voorwaar een schitterend resultaat. Vervolgens werd overgegaan tot het verkiezen van een voorloopig be stuur, waarbij de heer Bottinga zich om principieele redenen niet verkies baar stelde. Van te voren had het initiatief-comité Mr. E. Wynne bereid gevonden een candidatuur van het voorzitterschap te aanvaarden. Bij de gehouden stemming werden Mr. Wynne bij acclamatie tot voor zitter gekozen. Verder werden in het bestuur nog gekozen mevr. Baasbank de Vletter en de heeren G. Kusters; Jan Lienesch en Wim Spruyt. Besloten werd op korten termijn 'n nieuwe vergadering uit te schrijven na alvorens per circulaire de leden der Verschillende clubs daarvoor uit genoodigd te hebben. Het voorloopig bestuur zou op die vergadering wor den uitgebreid met twee bestuursle den uit de jongeren te verkiezen. Tevens werd besloten voor de ko mende competities reeds met 3 teams n te schrijven. Het ballenvraagstuk schijnt er dit jaar heel wat gunstiger voor te staan dan vorig jaar en ook schoenen ko men zij het in heel beperkte mate weer in den handel. Zoo zag op Woensdag 6 Maart een nieuwe Alkmaarsche tennisclub het tevensl cht. Laat iedere Alkmaarsche tennisspeler(ster) die iets voelt voor deze mooie sport spontaan en enthou siast medewerken om van Alkmaar weer een centrum te maken van de tennissport. Niet afwachten, maar aanpakken is het devies.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2