DOODSTRAF l DE GEUS 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad «S/ac/ en Omtrek Eindelijk het Tribunaal „Hef Vierde Beest1" V Wij BOFFEN De verraders v. d. Wekken geëischt. an Frans berecht; tegen vijf jaar gevangenisstraf DONDERDAG 14 MAART 1946 alkmaar Op 7 Maart is het Konihkl. besluit verschenen, inhouden de de vestiging van het Tri bunaal te Alkmaar. Tot president, tevens voor zitter, van de eerste kamer, is benoemd Mr. A. F. Schen- keveld te Alkmaar; tot voor zitter van de tweede kamer Mr. J. P. Windhausen te Hoorn. Het tribunaal bestaat uit 22 leden. Hoogst waarschijnlijk zal Mr. Schenkeveld morgen door den Minister van Justitie te Den Haag als President worden beëedigd. Wij komen morgen nader op dit onderwerp terug. door Pater H. de Greeve Op Woensdag 27 Maart, Woensdag 5 Juni en Dinsdag 18 Juni a.s. komt Pater de Greeve hét door hem zelf geschreven tooneelspel „Het vierde beest" voordragen in de groote zaal van het Gul den Vlies. Het verheugt ons, dat wij door gunstig overleg tus- schen de samenwerkende kath standsorganisaties te Alkmaar en onze directie deze hoogstaande avonden kunnen aanbieden. Wij zijn Pater de Greeve dankbaar, dat hij ons daartoe in staat stelde. In ons nummer van Zaterdag 16 Maart zal een bon worden opgenomen Tegen inlevering van dien bon aan ons bureau Langestraat 42 ontvangt men ai naar verkiezing één of twee nummers. Met deze nummers neemt men deel aan de loting. Deze nummers kan men in ont vangst nemen op Maandag 18, Dinsdag 19 en Woensdag 20 Mrt van v.m. 9 jot n.m. 6 uur. Er is dus alle gelegenheid en vol doende tijd, zoodat er geen en kele aanleiding is om ons bureau te bestormen. Alle nummers, van het eerste tot het laatste, heb ben dezelfde kans. Een nummer geeft fecht op één plaats. Een abonne kan dus hoogstens twee plaatsen bekomen. Op Dondèrdag '21 Maart zal onder officieel toezicht bij loting worden aangewezen welke num mers over toegangskaarten kun nen beschikken voor de uitvoe ringen op 27 Maart, 5 Juni of 18 Juni. In ons nummer van Vrij dag 22 Maart wordt de uitslag van deze loting bekend gemaakt en er zal dan tevens worden medegedeeld wanneer de toe gangskaarten kunnen worden af gehaald. De entree-prijs is voor onze abonné's 2.— per persoon, voor niet-abonné's 3.per persoon. Besproken plaats 10 cent extra! Abonné's, die niet in staat zijri 2.per persoon te betalen, kunnen bij net aanvragen van nummers tevens een reductie bon aanvragen. Op vertoon van dien reductiebon betalen zij slechts 1.per persoon Men begrijpt, dat deze reductiebon alleen gegeven wordt aan hen voor wie dit noodzakelijk is. Alle baten komen ten goede aan den Bond zonder Waarn. Toegang uitsluitend voor per sonen boven 18 jaar. RESTAURATIE ST URSULA. KERK TE WARMENHUIZEN Op 29 Maart zal ten stadhuize te Alkmaar de oprichting plaats vinden van de Stichting tot res tauratie van de Ned. Herv. Rerk St. Ursula te Warmenhuizën, een der oudste kerkgebouwen uit Hollands Noorderkwartier, dat echter in zeer vervallen toestand verkeert. In tegenwoordigheid van genoodigden zal door notaris P. de Boer de stichtingsacte wor den gepasseerd. De Stichting stelt zich t;en doel van rijks, en gemeentewege en van particu liere zijde gelden bijeen te bren gen voor de restauratie van dit oude kerkgebouw. IEPENHOUT Tusschen 1 April en 1 October is het verboden iepenhout te la ten liggen, opgestapeld te houden of te vervoeren, met uilzondering van: a. hout met een doorsnee klei ner dan 7 c.M.; b. geheel ontschorst hout; c. hout, dat onder water ligt; d. hout, waarvan de schors in haar geheel op door den Minister van Landbouw, Visscherij en Voe van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening te bepalen wijze is behandeld. Nietnakoming van dit verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste duizend gulden. BURGERLIJKE STAND Geboren; Johanna, dochter van Rintje Kuut en J. F. Meelis; Jo- han, zoon van Gijsbertus Wester- veld en J. van Oosterhout; Chris tina M., dochter van Pieter Pover en E. M. Jasjers;, Karei, zoon van Gerrit de Beurs en M. C. Schreu- der; Dirk J. P., zoon van Dirk Visser en W. v. d. Kuil; Milo J., 2oon van Nicolaas H. Wiese en H. Hottenga. Gehuwd; Johan H. A. de Rooij en Aaltje E. Koudenberg. Overleden: Hendricus Nierop, oud 84 jaar, weduwn. van J. J. Bieman; Maria G. L. Blanken- daal, oud 3 maanden. A F.C.-NIEUWS Na 'n paar Zondagen van voetbal- rust (geen rust-roest!!) zouden wij de AFC'ers nog eens extra op het hart willen drukken vantrainen en nog eens trainen. Het is noodig hoor. Attentie betreffende de "AFC'er" Leden, donateurs en belangstellen den c.ie reeds een nummer ontvin gen en, zich wilden abonneeren ge lieven dit alsnog ten spoedigste te doen (dit geldt voor iedereen, ook leden), aan: Th. v. d. Riet, Bruln- visstr. 41 of Jac. A. Smit, Akker- hoornbl.str. 18. Doet dit zoo spoedig mogelijk om teleurstelling te voor komen. De PPC'er BILJART-NIEUWS Hedenavond, Donderdag 14 Maart, wordt een aanvang ge maakt met het 3e klasse kam pioenschap Alkmaar, cadre 35/2. Dit is het laatste persoonlijke kampioenschap van het seizoen 19^ 1946. wedstrijden worden gehou den in het café van den heer Hecker, clublokaal van de Biljart Vereemging Alcmaria Victrix. Eenige prijzen zijn reeds be schikbaar gesteld. Het programma is als volgt: 6.30 uur: de GoedeSluis. 8 uur: KranenburgH. van Wonderen. 9.30 uur: v. d. PavertBloot. hoofd. DE WOLLEN DEKENS Wij maakten dezer dagen mel ding van inbeslagname van een partij wollen dekens door den CCD bij den grossier L. De Gebr. Lust verzoeken ons er op te wil len wijzen dat het niet hen be treft; in dat geval zouden wij dan ook gesproken hebben van Gebr. L. EGMOND BINNEN DE TOEKOMST VAN KENNEMERLAND Men schrijft ons: Nu wij voor het eerst na de bevrijding wederom aan den vooravond staan van de verkie zingen voor de Tweede Kamer en Prov. Staten, vragen wij ons af: welke personen zullen thans de verantwoordelijke taak op hun schouders durven nemen om hetzij als Kamerlid, hetzij ais Statenlid voor onze belangen op te komen en deze te verdedigen? Candidaten worden gesteld, politieke adviezen worden opge maakt. Wordt er echter ook met onze belangen rekening gehou den? Het politiek advies voor de Tweede Kamer is intusschen be. kend geworden, waaruit blijkt, dat de zandgronden weer geen candidaat hebben. Zal 'het met de Prov. Staten ook zoo zijn? Wij als katholieken houden in de eerste plaats vast aan onze beginselen, maar daarnaast, en zeker niet op de laatste plaats, mogen wij toch ook verlangen, dat er voor onze belangen ge streden wordt, want er zal om gestreden moeten worden. Wie zal nu onze belangen in zake de wateronttrekking aan de duinen, waarvan toch het wel en wee van Kennemerland afhangt, met succes voor ons verdedigen, nu de voorvechter voor die be langen in de Prov. Staten zich om zijn vergevordérden leeftijd heeft teruggetrokken? Zullen wij in zijn plaats iemand terugkrijgen, die het zelf aan den lijve, om het zoo uit te drukken, ondervindt? Iemand, die dus weet wat er op het spel staat? Of zal het iemand zijn, die er zelf hoegenaamd geen belang bij heeft, omdat hij niet kan weten wat er op het spel staat? Dit zou voor Kennemerland de doodsteek kunnen zijn, en kostie wat kost dienen wij dit te voorkomen. Laten wij hopen, dat er dus voor de streek „Kennemerland" een candidaat gesteld wordt, die de belangen van de duinstreek door en door kent. Eerst dan kunnen wij met een' gerust hart de toekomst van het Kennemer land tegemoet zien. Degene dus, die met het meeste vuur, voort komende uit eigen overtuiging en ondervinding, op dit punt uw belangen kan verdedigen. Steunt hem en hem alleen. Of u werknemer, werkgever of'ne ringdoende bent, weet u wat het zeggen wil in een verdorde, ver armde streek te wonen? Er zijn al te vee] voorbeelden van in Kennemerland door wateront- trekking uitgemergelde gronden. Welnu Kennemerlanders, op 9 April rekenen wij op u, op u allen zonder uitzondermg. Alles staat op het spel. Weest paraat!! HEILOO HSV-NIEUWS HSV I is nog steeds ongesla gen, maar het scheelde Zondag jl. dan ook maar weinig, of dat record had afgedaan. Niet dat HSV tegen VIOS d'e mindere was, maar zij had vrouwe For. tuna niet aan haar zijde. Het werd tenslotte 11 en daarmee kreeg VIOS meer dan haar toe kwam. De a-tjes deden het beter en wonnen den wedstrijd tegen VIOS a met 20. Een prachtige prestatie. Zaterdagmiddag is er op het terrein voor de senioren gelegen heid tot trainen. Wij rekenen er op, dat iedere senior aanwezig zal zijn. Deze training vangt aan om 4 uur. Voor de adspiranten zal naar een andere gelegenheid worden omgezien, maar daarover later meer. Velen zijn natuurlijk benieuwd hoe of HSV er momenteel voor staat^ Het eerste moet Egmondia nog in een wedstrijd ontmoeten en de afgelaschte wedstrijd te gen Meervogels te Akersloot wegens gebrek aan materiaal gestaakt staat dan nog mede op het programma. Maar HSV moet minstens drie punten uit deze beide ontmoetingen ha len. Dan is zij kampioen! HSV-ers, gooit er daarom nog eens een schepje op en komt; trouw op de Zaterdagmiddag training. "BOOMENPLANTDAG" Zaterdagmiddag werden de eerste boo men geplant in de directe omge ving van het "Witte Kerkje". De af gevaardigden van de scholen en jeugdbewegingen stonden opgesteld leder met een lindeboompje De mu. ziekcorpsen Stt Caecilia en Eensge zindheid luisterden deze "plechtig, heid" met vroolijke klanken op. De wrnd. burgemeester de heer J. Vennlk wees op de beteekenis van dezen dag; nu In deze historische omgeving bij de St. Willibrordusput boomen geplant worden als eerste van vele honderden. Dli is een feest dag vooral voor de jeugd die evenals deze boomen recht en sterk moeten opgroeien en die dan ook de plicht krijgt in de toekomst alle straatschenderijen achterwege te la- en. B. en W. zullen gaarne de oudere jeugd bij de bescherming van het natuurschoon inschakelen door de instelling van een soort "jeugd- plantsoenwacht." Hoewei het gemeentebestuur doet wat het kan; zal de herbeplanting nog jaren vorderen tenzij de burgerij krachtig financieele steunt. Spr. be val de collecte die door VVV gehou den wordt bijzonder aan. Na deze toespraak werden de boompjes door ae jeugd geplant. Hierna sprak de voorzitter van het VW de heer Jac. van Gernesen B. en W. toe. Deze zeide dat het WV reeds met succes bezig was met de inzameling van gelden voor de her beplanting. Hij sprak den wensch uit dat binnen afzienbaren tijd ontelbare boomen en struiken Heiloo weer tot een mooie plaats zouden maken. slappeling, die geen weerstand wist te bieden, doch wiens daad niet voortvloeit uit overtuiging. De daad van de Geus was zeer ernstig; de gevolgen ervan even zeer. Door zijn verraad werd Wa genaar naar Amsterdam gebracht en vandaar per brancard naar Naarden, om bij de een of andere repressaille met andere makkers te worden gefusilleerd. Indien de oorlog nog langer geduurd had, zouden ook Wymenga, Van Res teren en Sinjewel het slachtoffer van zijn verraad zijn geworden. Voor De Geus achtte de fiscaal de zwaarste straf op zijn plaats; hij eischte derhalve de doodstraf, terwijl hij voor v. d. Wekken een gevangenisstraf eischte van 5 jaren. Verdediging Mr. H. Scholten hield' een sym- path.ek pleidooi voor zijn cliënt v. d. Wekken die uit vrees gehandeld had; hy had na zijn verhoor zeker de fam. Wagenaar moeten waarschuwen doch heeft dit in zijn onbenulligheid niet gedaan. Opzet achtte pleiter niet bewezen weshalve hi) concludeerde tot vrijspraak; hij vroeg onmiddellijk invrijheidstelling van zijn cliënt, welk verzoek het Hof afwees. Mocht het Hof niet tot vrijspraak komen, dan verzoch pleiter een straf; gelijk aan het voorarrest van 6 maanden. #Mr. C. Berkhouwer hield' na een woord van deelneming met de nage laten betrekkingen der slachtoffers een juridisch verweer over de bevoegdheidskwestie. Voorts meende hij zich te moeten excuseeren, om een man als De Geus te verdedigen; maar zoo zei hij bij de Nederlandsche wetgeving heeft de grootste misdadiger recht op verdediging. Hij ontw kkelde voorts enkele bezwaren tegen den eisch; ontleend aan de principieele bezwa ren tegen den doodstraf; die ook geen gradatie kent; spr. trok n.l. een ver gelijking met den daad van Molen ijzer en de daden van zijn cliënt waarin hij wel verschil zag en waarom hij de doodstraf voor De Geus een te zware straf oordeelde. Met deze straf wordt het leed door zijn daden veroorzaakt niet goedgemaakt. Hij schetste De Geus als 'n dommen boerenjongen die zelf ook een onderduiker huisvestte Voor zijn eigen veiligheid' is het beter dat hij niet in St. Pancras te rugkeert en daarom kan pl. zich met een langdurige gevangenisstraf ver eenigen. Uitspraak over 14 dagen. WARMENHÜIZEN GEMEENTERAAD De raad zal Vrijdag a.s. om 7.30 uur bijeenkomen; o.a'. staat op de agenda de installatie van den nieuwbenoemden secretaris. Er is over het Politiek Advies van onze Partij nog wel een en ander te doen. Op zichzelf is dat niet zoo erg, want dit verschijnsel doet zich meer voor en het is niet zoo vreemd, dat het sterker is in dezen na-oorlogschen tijd, nu veler geest zich nog niet aan de heerschende verwarring heeft ontworsteld. Het zal ook nu, als vroeger, wel weer zoo zijn, dat na de groslijststemming de onrust luwt, de kalmte terugkeert. De bestaan de strijdpositie, waarin verschil lende stroomingen en groepeerin- gen zich bevinden, mag dan al niet heelemaal zonder gevaar zijn men dient zich bijv. wel ta hoeden voor een al te zeer toe spitsen van de belangentegenstel lingen! anderzijds is deze le vendigheid een bewijs van inte resse, van vrijheid-binnen-het- partijverband, van medeleven en activiteit. De candidaatstelling in onze Partij, die de grootste in den lande is. voltrekt zich bovendien in geen enkele partij zoo democratisch als hier. Als men de lange lijsten van groslijst-candidaten ziet, vraagt men zich wel eens af, of de demo cratie niet een beetje te ver gaat. Maar allez, dat regelt zich wel. In verschillende beschouwingen, her en der aan het geval gewijd, trof ons de opmerking, dat er te weinig vernieuwing en verjonging uit de Candidatenlijsten en dan meer speciaal uit het advies blijkt. Dit kunnen wij in het algemeen niet onderschrijven, daargelaten dan, dat over „vernieuwing" en „verjonging" nog nooit de juiste criteria zijn aangegeven. Maar het is dan toch maar een feit, dat de helft van de 32 leden tellende Katholieke Kamerfractie volgens het Politiek Advies niet zal terug- keeren. Nu mag hier en daar een correctie mogelijk zijn, maar af gezien daarvan kan toch gezegd worden, dat ongev. de helft van Qc; vernieuw u wOru.. In het algemeen beteekeni aat ook een verjonging, zooal niet steeds in jaren dan toch van den geest. Of dit alles een verbetering is, en daar gaat het toch eigen lijk om moet worden alge wacht! Maar juist wat de Kringencom binatie aangaat, waartoe de Kring Den Helder behoort, moet toch vastgesteld worden, dat" er wel degelijk van vernieuwing en ver jonging sprake is. Wij weten niet in finesses, in hoevgrre de hier bedoelde critiek in andere krin gen gerechtvaardigd is. Bij onsis ze dit niet. Als wij het Advies nagaan, zien we als eerste prof. Mr. Romme, nieuw van geest en jonig van hart. den man, die het groote aandeel heeft gehad in de totstandkoming van het nieuwe vooruitstrevende program van de partij en die daarbij pal staat voor het beproefde beginsel. Op hem laat het Advies volgen den gedegen-ontwikkelden landbou wer v. d. Weijden, dan den ver trouwensman van de arbeiders. Steinmetz, dan den nieuwen jon gen MiddenstamdsSkampioen Hobij en eindelijk den beproefden tuin- bouwspecialist Groen. De „actie", die rondom de plaats op de lijst van de candida- tuur-Groen bestaat, doet niets af aan de juistheid van onze conclu sie, dat het P.A. voor deze vijf plaatsen op de gecombineerde lijst HelderHaarlemLeiden Dordrecht, volkomen voldoet aan den „modernen" eisch, dat ver nieuwing en vooruitstrevendheid samengaan met ervaring en par lementaire routine. Wij, in den Kring Den Helder, boffen; op ons past de genoemde critiek niet. En wie afgezien van dit alles binnen het Dartij - verband rechtmatige actie wil voeren, om in dat Advies een an dere volgorde na te strgven. doet aan de waarheid van onze bewering, dat wij op dat andere punt boffen, niet te kort. Ten overvloede voegen wij daar aan nog, in vervolg mede op onze beschouwing over het Advies in het nummer van Maandag j.l.. toe, dat ook naar het oordeel van den Kringvoorzitter, burgemees ter Nolet, na toevoeging of in schuiving van de Zeeuwsche can- didatuur de zesde plaats op de aldus uitgebreide definitieve can- didatenlijst 'n verkiesbare plaats is. Wij nemen nota van deze ver klaring. In de middagzitting stonden de verraders terecht op wier aanwijzingen de overval bij Arie Frans geschiedde. De eerste, L. v. d. Wekken, was een vrij onnoozel Zeeuwsch boertje, dat tenge volge van de inundatie in Zeeland moest evacueeren en het toeval wilde, dat hij op zijn reis naar de Wieringer- meer bij Boer Frans te Heiloo een nacht logeerde. Later ver voegde hij zich bij den vader van Arie Frans, of hij bij hem mocht inwonen, doch deze bewerkte, dat v. d. Wek ken met zijn gezin mocht wonen in de woning van Jb. Wagenaar te Heiloo, die was ondergedoken en wiens vrouw en kinderen bij Frans in woonden. Omdat het huis van Wagenaar door de landwacht in de gaten gehouden werd, leefde v. d. Wekken in voort durende angst. Toen hij eens bezoek kreeg van den landwachter v. d. Meer gaf hij aanwijzingen, waar het gezin Wagenaar woonde en vertelde hij ook, dat Wagenaar had deelge nomen aan de schietpartij te Ur- sem. Hij verklaarde onder bedrei ging of gedwongen gehandeld te hebben, doch hieruit bleek bij het getuigenverhoor niets. Na zijn verhoor in de Landwachtkazerne in het Burgerweeshuis vertelde hij, dat hij verhoord was in ver band met een schapendiefstal. De hulplandwachter K. de Geus uit St. Pancras had een min- der-fraai zondénregister: hem was ten laste gelegd, dat hij den land- wachter v. d. Meer had medege deeld, dat hij in de kapperswinkel te St. Pancras had gehoord, dat Wagenaar in het gevecht te Ur- sem zijn duim was kwijt geraakt; (een bewijs, hoe gevaarlijk het destijds was over de zaken van de ondergrondsche in het open baar te spreken). Hij had voorts in de telefoongids het adres van Wagenaar aangewezen; huiszoe king volgde, hoewel er niemand thuis was, doch de landwacht toonde hem een foto'tje van Wa genaar. dat daarbij gevonden was en gaf zoo de tweede aanwijzing omtrent dezen illegalen strijder. Voorts had hij de landwacht me degedeeld dat zekere Slot in Nrd. Scharwoude illegale blaadjes drukte, gevolg huiszoeking en in beslagname van een stencil-machine. (Slot was gelukkig niet thuis). Ook de bekende Alkmaarder Frans ten Pas; een ac tief illegaal strijder is het slachtoffer geworden van het verraad van de Geus die tegen ne landwacht verteld ,had; dat ten Pas eens gezegd had zekeren Kalis een kopje kleiner te zullen maken. Toen,'Kalis later in derdaad gedood werd, heeft een knecht van Kalis deze woorden be vestigd; ten Pas werd hierop gear resteerd en is later op de Wetering schans te Amsterdam gefusilleerd met een groot aantal andere illegale strijders welk feit juist dezer dagen werd herdacht. Voorts had de Geus nog verraden dat in de schuur van dr. Destree en in een andere wo ning te St. Pancras waarvoor een bord stond met de woorden. "Prov. Waterstaat", illegale bijeenkomsten werden gehouden, met als gevolg huiszoeking en arrestatie van Sin jewel, Van Kesteren en Wyminga. die er gelukkig het leven afbrach ten doordat de oorlog ten einde liep. De Geus gaf alles volmondig toe. De procureur fiscaal noemde hem een 100 pet. NSB'er; die geheel stond aan den kant van den vijand en alles aanbracht wat hij maar wist, onge acht de gevolgen voor zijn medebur gers. V. d. Wekken noemde hij een

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2