Gemeenteraad Oude Niedorp 2 Nieuw NoordhÖllandsch Dagblad Slad en Omtrek „HET VIERDE BEEST" De toewijzing der plaatsen Twee minuten stilte VRIJDAG 22 MAART 1946 VRIJ] ALKMAAR Aan de loting voor de toewij zing van entréekaarten voor de drie opvoeringen van „Het vierde beest hebben deelgenomen bijna 4500 nummers, Hieronder wa ren slechts eenige namen van niet-abonné's. De belangstelling voor deze uitvoeringen is dus wel heel groot. De uitslag van de gehouden trekking is, dat de volgende nummers kunnen worden inge wisseld voor toegangsbewijzen. Hiertoe bestaat gelegenheid aan ons bureau. Langestraat 42, op Maandag, Dinsdag en Woensdag 25, 26 en 27 Maart a.s. van des morgens 9 tot des nam. 6 uur. Voor de eerste uitvoe'ring op Woensdag 27 Maart kunnen kaar ten bekomen de nummers: 101 t en m. 135, 1001—1100, 2401—2500, 2801—2900, 4275— 4293, 4301—4400 Voor de tweede uitvoering op Woensdag 5 Juni de nummers: 301 t en m 400, 501—600, 1401— 1500,' 1601—1647, 1801—1900. Voor de derde uitvoering op Dinsdag 18 Juni de nummers: 401 t.e.m. 500, 801—900 2501— 2600, 3101—3200. 3901—3950. Kaarten, die niet tijdig zijn af- fehaald, worden aan anderen ter eschikking gesteld. Hen die bij de trekking minder gelukkig waren raden wij aan hun nummers toch goed te bewaren, omdat wij nogmaals alle moeite willen doen dat er nog enkele uit voeringen plaats hebben. Daartoe zouden dan natuurlijk alleen toe gang kunnen krijgen degenen die daarvoor nu niet in aanmerking kwamen. MIDDEN STANDERS Het propaganda-comité voor den heropbouw van een Katho lieke Middenstandsvereeniging in Alkmaar, verzoekt alle katho lieke middenstanders om Woens dagavond 3 April vrij te houden voor een ontmoetingsavond. Na dere berichten volgen nog in de pers en voor zoover mogelijk per persoonlijke convocatie. PAARDENSPORT De draverijvereeniging „Voor uit" is de eer te beurt gevallen dit seizoen de banen te openen en wel te Alkmaar op Zondag 24 Maart a.s. Het programma vermeldt niet minder dan 5 Langebaandravenj- en, terwijl met een Kortebaandra- verij besloten wordt. Niet minder dan 90 paarden zijn voor deze courses ingeschreven en daar de eigenaars hierdoor een goed voorbeeld hebben gegeven de sport te willen bevorderen en te doen slagen, mogen wij ver wachten dat een groot publiek brj deze openingscourses aanwezig zal zijn. Daarom allen Zondag a.s naar het Sportpark. JOHANNES-PASSION Het Toonkunstkoor, dirigent J. Röntgen, heeft een uitnemen de keuze gedaan door al is het dan na een lange pauze ge weest Bach's meesterwerk voor de tweede maal uit te voer- ren. Deze Johannes-Passion mag minder grootsch van opzet lijken dan de Mattheus.Passie, doch is dit zeker niet wat het artistieke niveau betreft. Want Bach is hier even groot en bovendien heeft het weinig zin om bij twee mees terwerken, die beide een aparte schoonheid bezitten, vergelijkin gen te maken. Wat de uitvoering betreft heeft Toonkunst onder leiding van di rigent Röntgen over 't algemeen van Bach's Passie een zeer goede uitvoering gegeven Als er nog onvervulde wenschen waren, dan ten opzichte van het koor. Sopranen en alten waren in bescheiden mate vertegenwoor digd. Het klankgehalte van deze stemmen was wat schraal en mat in tegenstelling met de volle klank van de tenoren en bassen. De koren werden zuiver en correct uitgevoerd, maar hadden meer expressief en genuanceerd kunnen zijn Met de solisten was Toonkunst wel zeer fortuinlijk. De sopraan Marie Struijcken.van den Adel, in het bezit van een prachtig stemgeluid, zong onder meer de aria „Ich folge Dir", De alt An nie Hermes boeide door artistieke voordracht, de tenor Lex Karsé- meyer bleek 'n uitnemend timbre te bezitten en ontroerde door zijn uitdrukkingsvolle voordracht. Léon Combé, bariton en C. WiL link, bas, zongen hun partij ar tistiek volkomen verantwoord. Zoo heeft deze groep solisten gezamenlijk de dramatische ex pressie van deze Passie voorop tot een levende gebeurtenis we ten te maken. Het Rotterdamsch Philharmo. nisch Orkest zorgde voor een stijlvolle begeleiding. De belang stelling was groot. Toonkunst kan met voldoening'terugzien op deze geslaagde uitvoering, welke in artistiek opzicht tevens een daadvan beteekenis was W. SCHREURS. TOE MAAR! Door 2 surveilleerende agenten werd in den Hout een 8-jarig jongetje aangetroffen, dat op een karretje eenlandmijn ver voerde. Het gaat excelsior met de ge vonden projectielen! BERGER IJSCLUB Gaarne vestigen wij de aan dacht op de in dit nummer voor komende advertentie van de Bur ger IJsclub, waarin de inwisseling der bonnen bekend wordt ge maakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Trijntje T., d. v. Aid. Netel en J Kes Hendrikus C. M., z. v. Adrianus J. van der Veer en E. Overman Kees, z. v. Cor_ nelis van der Mand en J. M. Mo lenaar Gehuwd: Joannes P. van den Akker en Brigitta M. Latenstein Gerrit Kes en Gerritdina A. Geerlings. HET WITTE KRUIS Jaarverslag Huisverzorging In 1945 werden 62 gezinnen geholpen (v.j. 85). Van deze ge zinnen waren er'21 protestant, 26 roomsch-katholiek en behoor den 15 tot geen kerkgenootschap. De hulp bestond uit: 1294 heele dagen, 71 halve dagen, 21 wasch- dagen. Aan" de verzorgsters werd uit betaald 1784,65. De totale ontvangsten waren 3404.35; de uitgaven 2661.80; kassaldo f 742.55. Het ledenaantal bedraagt thans 384 Mevr. Kraakman-Bots bedank te wegens gezondheidsredenen als presidente. In haar plaats werd mevr. de Wolff-Peereboom Eecen bé'nöemd. Als secretaresse werd gekozen mevr. £lema_Sas in de plaats van mevr. Lind-Keg. Mevr. Kuiper-Heuvelink, die in 1941 tijdelijk haar bestuursfunc tie neerlegde, aanvaardde dit jaar weer haar functie. Mevr, v. Rossum du Chattel-de Graaf werd gekozen als bestuurslid, daar mej. Stam met het op haar leeftijd niet meer In aan merking wenschte te komen voor herbenoeming. ELASTISCHE PRIJS Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een persoon, die langs de huizen elastiek te koop aanbood tegen veel te hoogen prijs. 500 M. elastiek werd in beslag geno men. UITLEVERING GEVRAAGD Naar wij vernemen heeft de Politieke Recherche aan de be trokken autoriteiten de uitlevering gevraagd van den Feldwebel Jant, die tijdens de bezetting de rech terhand was van den Ortscom-, mandant Schausz. speciaal waar het de huizenvordering betrof Men wïi hem in verschillende zaken als getuige hooren. PRIJSBEHEERSCHING De Opsporingsdienst van het Directoraai-Generaai van de Prij zen te Alkmaar heeft thans de beschikking gekregen over een eigen bureau; voorheen was dit gevestigd ten huize van den Com mandant. de heer J. H. de Jong, doch insamenwerking met den Rijksgebouwendienst is thans het pand Wilhelminalaan 4 hiervoor in gebruik genomen, waarmee in- tusschen weer een groot woon huis aan de woningmarkt is ont trokken. Wij vragen ons af, was oorruimte te vinden? er niet ergens een oi andere kan- JUBILEUMTOUKNOOI VVV Het schaaktournooi van de Alk- maarsche Schaakclub VVV, dat ter gelegenheid van het gouden jubileum der club op Zaterdag 23 en Zondag 24 Maart wordt ge houden, belooft een groot succes t« worden. Het aantal inschrijvin gen gaat reeds thans de 150 te boven, waarbij vele békende en sterke spelers van de partij zijn. In aanmerking genomen het feit, dat 200 deelnemers reeds voor Bondswedstrijden een niet onaan zienlijk aantal beteekent. en dat het Internationale Hoogoventour- nooi in 1943 ongeveer 168 deel nemers telde kan VVV alleszins tevreden zijn over den gang van zaken. Het bestuur van den N.-H. Schaakbond zal volledig aanwe zig zijn, terwijl de Alkmaarsche kampioen, de heer E. de Waal. en de eveneens zeer sterke stedelijke speler, de heer D. B. A. Appel, in een eeregroep uitkomen, tegen speciaal voor hen uitgenoodigde tegenstanders. DIEFSTAL Bij de politie is aangifte ge daan van diefstal van twee hee- remjassen en twee damesmantels uit de gang van café Berkhouwer, Magdalenenstraat. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Oude Niedorp onder voorzitterschap van Burge meester S. H. J. Bosma. De heeren Small en De Boer waren afwezig wegens ongesteld heid. Na het openingswoord van aen voorzitter en het uitbrengen der no,uien deed de voorzitter mede- deelingen omtren de plannen toi herbeplanting van de wegen. In den barren oorlogswimer zijn de meeste boomen door de kou lijdende inwoners tot goeden buit verklaard. Deze toestand van ont bolsterd landschapschoon moet zoo goed en zoo vlug mogelijk her steld worden. Daarom hebben B. en rzich tot de Heide Maatsch. gewend met het verzoek plannen tot herbeplanting zoo spoedig mo gelijk in te dienen. Deze plannen omvatten: 1 de weg van het Niedorper Verlaat tot de grens van de gemeente bij Ter- diek; 2. de weg naar het iwembad „Het scarpet"; 3. de weg naar 't Veld en 4. de weg door Zijdewind. De laatstgenoemde weg is even wel eigendom van het Hoogheem raadschap zoodat aan dit college verzocht zal worden de kosten van herbeplanting aan de gemeente te willen vergoeden. De kosten van aankoop van plantmateriaal (boomen, planten en heesters) zijn 1812. De plannen voor herbeplanting moeten goedgekeurd worden door den Dienst Landbouwherstel en Rijksdienst Beplantingsherstel, opdat de verzorging van het land- schapsschoon zoo goed mogelijk wordt behartigd. De totale kosten met inbegrip van arbeidsloonen enz. worden op 3500.begroot. Om niet alle kosten ten laste van de gemeente te laten komen, zal worden getracht een rijkssub sidie te verkrijgen bij uitvoering in werkverschaffing, terwijl het billijk is dat de ingezetenen die toch ook het profijt van de wegge haalde boomen hebben gehad, een vrijwillige bijdrage in deze kosten geven. Tot dit doei zal een lijst circuleeren. Bij het beplanten zelf zal men de schoolkinderen inscha kelen. om de vernielzucht tegen te gaan door hen een eigen boom enz. toe te kennen. De heer Tromp vertolkte daarop de meening van alle raadsleden, waar hij verklaarde dat dit een prachtig plan was waaraan allen hun volledige medewerking kon den geven. Hij verwachtte voorts, dat de inwoners zich moreel ver plicht zouden gevoelen om zoo in te teekenen, dat de kosten voor de gemeente tot een minimum wor den beperkt Vervolgens keurde de raad ook de rekening over 1943 goed. De begrooting voor 1946 van het Burgerlijk Armbestuur gaf wei nig reden tot commentaar. Wel deelde'voorzitter mede. dat de werkzaamheden van adm. beter ten raadhuize kunnen geschieden, omdat men daar de beschikking heeft over alle hulpmiddelen. Der halve wordt voorgesteld den pen ningmeester, wiens vergoeding verleden jaar verhoogd was van f 60.op 100.per jaar, eervol ontslag te verleenen en de ambte naar. die toch biervoor verant woordelijkheid draagt, f 50.per jaar te geven. De post salaristtn wordt dus tot de helft terugge bracht. De begrooting is sluitend gemaakt op 5775.met f 500. aan gemeente-subsidie. Voorts stellen B. en W. vooi om nu voorgoed met een oude ge woonte te breken en de armlasti gen voortaan hun steun in geslo ten envéloppe thuis te laten be zorgen. Hierdoor kan men deze stumperds hun telkens weerkee- renden zwaren gang naar het raadhuis besparen. Met het bev.or- gen van dit geld zal de gemeente bode belast worden (een voor beeld dat navolging verdient, Red.). Aldus met algemeene s:em- me™' besloten. Hierna werd nog een tweetal ingediende vragen van het raads lid Tromp naar genoegen beant woord. VOOR SCHIJNDEL Zaterdag is de groote dag van de inzameling voor1 Schijndel. Om alles vlot te laten verloopen, verzoeken wij uw volle aandacht voor het onderstaande. Alle burgers worden verzocht, datgene wat zij beschikbaar wil len stellen, klaar te zetten, opdat de leden van de buurtvereeni. gingen of de padvinders het ge makkelijk op kunnen halen. xOm 1 uur zullen de werkers beginnen met het verzamelen op een aangewezen plek in de buurt. Om 2 uur rukt de brandweer uit, om de ingezamelde goederen, volgens vastgestelde route, op te halen en naar de pakhuizen te brengen. Ook de buurten waar geen buurtvereeniging is, worden be zocht nadat de padvinders de goederen bijeen gegaard hebben. Hierbij worden natuurlijk de buiten de kom wonenden niet vergeten. Een ernstig verzoek richten wij nog tot die buurtvereenigin. gen, die niet bij het A.B.C. zijn aangesloten en wel, mede te wil len werken zich telefonisch met het N.V.H., tel.nos. 3640 en 2459, te verstaan, alsmede die buurt- vereenigingen, die hulp bij deze actie noodig hebben. „MET GOD IN DE CEL" Gisteravond sprak in de Gere formeerde kerk. alhier, Ds. Slomp, in de illegaliteit beter bekend on der den naam van Frits de Zwer ver, voor een talrijk gehoor over het onderwerp „Met God in de cel". Spr. wees op het fat, dat tai- loozen in de eenzaamheid van de gevangenschap God hebben ont moet; in deze omstandigheden be sefte men eerst den waren zin van het Woord Gods. De troost en de kracht der genade, die men uit den Bijbel ondervond, maakte het mogelj_i dat mannen en vrouwen, jongeria.en meisjes, die toch waar lijk geen helden, maar gewone zondige menschen waren als ieder een, met opgerichten hoofde en blijdschap op het gelaat het vuur- peleton tegemoet gingen. God heeft gewerkt in deze menschen, en helder gedemonstreerd, dat geen macht zal zegevieren, die zich boven Gods almacht wil stellen. De jaren 19491945 waren ge weldige jaren. God heeft getoond, dat Zijn woord waarheid is, en het is verkeerd te meenen, dat het bloed vergeefsch is gevloeid. Wij zijn. aldus spr. in deze jaren dichter tot God gekomen; bij het wegvallen van alle tijdelijke waarden, zijn wij tot Hem gena derd als kinderen, gelukkig in het besef, dat wij den Vader hebber, weergevonden. GESLAAGD Aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam slaagde Dinsdag jl. voor het doctoraal examen Nederlgndsohe taal en letteren mevr. G. van der Flier- Feet en de heer L. Muris. AKERSLOOT UITSLAG PARTIJSTEMMING Tweede Kamer.candidaten: Romme 448; v. d. Weijden 445; Steixrmetz 164; Hooij 161; Groen 435; Duijvesteijn 271; Sjerps 273- overige stemmen waren verdeeld over de andere eandïdaten. Plaatsvervangers: dr. de' Boer 434; Vink 438; Dijsselbloem 162; Alberts 160- Lefeber 434; Giezen 261; Weel 271. Prov. Staten: Politiek Advies 43; Clijnck 72; G. Twaalfhoven 20; Vermeker 6; Spaansen 10; H. Rooze 228, 'Prov Staten, vrije lijst: J. <je Boer 78; Brugman 2; de Grundt 1; v. d. Laan 1; Luyckx 1; P, Meijne 10; v. Slingerland 3; Woldendorp 2; Keesom 1. R. K .VOLKSBOND Onder voorzitterschap van den heer P. Schouten vergaderde de R. K. Volksbond. Het fin. verslag van den penningmeester sloot met een saldo van f256.-. Wegens pe riodieke afireding van P. Schou ten en C. Treble (niet herkies baar) en C. de Jong, werden in' het bestuur gekozen C. de Jong. A. Leyen en F. Kerssens; de heer A. Leyen werd voorzitter. De heer Schouten dankte voor het vertrouwen, dat hij 24 jaar had genoten en wenschte zijn opvol ger hetzelfde vertrouwen toe. De heer P. Schoen bracht den schei denden voorzitter en penning meester dank voor het vele werk dat zij jo het belang van den Volksbond hadden gedaan en bood hen een oorkonde aan, waarvoor de beide aftredende functionarissen hun dank uit spraken. De heer A. Leyen dank te voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopte een waaTdïg opvolger te zijn van den heer Schouten. WAT WIJ VERDIENEN.,. DEEDS enkeledagen hebben wij de vólgende Tractus- zang gebeden: „Heer, vergeld ons niet overeenkomstig de zonden die wij hebbgn bedre ven, noch volgens onze onge rechtigheden!" Onwillekeurig vullen we aan: want dan ziet het er slecht voor ons uit En zoo is het! wanneer wij, ieder voor ons persoonlijk; als Kerk; als volk; als mensch- heid, onderzoeken waf wij met de Waarheid-ons gepre dikt, met de Genaden-ons ge schonken, met het Lichaam en Bloed van Jezus en met het Vuur van den H. Geest hebben gedaan om „alles te herstellen in Christus", dan slaan wij, persoonlijk en als gemeenschap ons op de borst en erkennen: over pest, hongersnood en oor log mogen wij, gezien onze schuld tegenover U, Vader in den Hemel, ons niet ver won deren! Eerder zou het uitblij ven dezer straffen ons moeten verwonderen Daarom bidden wij in aen geest van den aangehaalden Tractus: Heer, geef ons niet de rampen die wij verdienenEn ook daartoe doen wij boete in de Vasten, om van Gods barm hartigheid te vragen, dat, Zij nieuwe rampen van ons af wende! MARCUS HEERHUGOWAARD <Z) UITSLAG STEMMING Voor de Tweede Kamer: Romme 397; v. d. Weyden 390; Steinmetz 238; Hooij 237; Groen 394; De Boer (Obdam) 11; Duiven- stein 142; Sjerps 144; de anderen 1 stem of meer. Plaatsvervangers: De Boer (Den Haag) 393; Vink 393; Dijsselbloem 249; Alberts 243! Lefeber 383. v. Giezen 134; J. Weel 142; de ande ren minder dan 10 stemmen Voor de Prov. Staten: Groen 419; Luyckx 379; Jac. Weel 405; Bosma 373; C. P. Jong 392; J. de. Boer 68; J. v. Kampen 28; L. Schrijver 13 en de anderen minder dan 10. ZUID-SCHARWOUDE BRIDGE De uitslag van den Dinsdag ge houden bridge-wedstrijd luidde: Groep A: le pr. A. BakkerC. Borst 65 p.; 2e pr. A Keppel—P. Goet 62% p.; 3e pr. P. v. d. Mo lenM. Beerse 60% p. Groep B: le pr. A. BruinS. Bruin 72% p.; 2e pr. J. Heidsma J. Langedijk 63 p.; 3e pr. J. Weel- P. Blijleven 60 p. Deze wedstrijd was tevens de laatste van de wintercompetitie. Deze competitie bestond uit zes wedstrijden. De uitslag luidde: Groep A: le pr. P. v. d. Molen M. Beerse 22 p.; 2e pr. A. Keppel- P. Goet 24 p 3e pr. C. Borst A. Bakker 26% p. Groep B: le pr. A. BruinS. Bruin 13 p.; 2e pr. A. Schram P. Peereboom 21% p.; 3e nr J. WeelP. Blijleven 29 p. RESTAURATIE NED. HERV. KERK „ST. URSULA" Zooals wij Teeds onlangs be richtten is er een stichting ge vormd tot restauratie van de vervallen N.H. Kerk St Ursula te Warmenhuizen, een der oud ste kerkgebouwen van Hollands Noorderkwartier, Het bestuur van deze stichting bestaat uit: R. Wit, pres.-kerkvoogd, voor zitter; G. Nobel, Vz. Hist. Gen. „Oud Wést-Friesland", 2e voor zitter; J. L. Lutjeharms, bouw kundige Schagen, secretaris; G. J. W. E. van Hesteren, arts, 2e secretaris; F. J. M. Pinxter, no taris, Schoorldam, 'penningmees ter; W. Gutker, 2e penningmees ter; H.' Wolet burgemeester; Jac. Wester: P. Mink: D. A. Klomp, journalist," Bergen; Th. Wortel, archivarP, AikmaaT en D. de Leeuw. Schagen. In eén 29 dezer te houden bui tengewone vergadering zal na een lezing met lichtbeelden over de opgravingen in en om de kerk, door den heer Lutjeharms de stichtingsacte verleden worden door notaris P. de Boer, Schagen, waarna een gemeenschappelijk bezoek gebracht' wordt aan de restauratie van de St. Laurens. kerk o l.v. den heer Th Wortel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2