2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad DE TOEKOMST VAN LAND- EN TUINBOUW Nacr een betere verdee ling van den wereld voedselvoorraad DE BEGRAFENIS VAN BURGEMEESTER DEKKER MAANDAG 25 MAART 1946 iSlad e$i Omtrek ALKMAAR JUBILEUMTOURNOOI VV\ In de gezellige Van Teylmgen- zaal van Hotel Irene was het Za terdagmiddag een bedrijvigneid van belang toen <5e wedstrijdlei der, de heer A. Kirkenier, het schaakfestijn bij het 40-jarig ju bileum van de Alkmaarsche schaakclub VVV opende. Op de 3 lange rijen tafels stonden rebels de stukken in het gelid, terwijl eenige spelers al een proefmetmg van de krachten aan het onderne men waren. De voorzitter van het voltallige aanwezige bestuur van den N.-H. Schaakbond, de heer Kuiper, sprak er zijn vreugde over uit, dat in dit tournooi een hecht con tact werd gelegd tusschen de .eden van den provincialen bond, waar door de onderlinge samenwerk- zaamheid en eenheid duidelijk werd gedemonstreerd. De bond telt thans meer dan 1600 leden, en spr. twijfelde er niet aan. of van het tournooi zou een groote propagandistische waarde uitgaan. Dank werd gebruacht aan zuster verenigingen en particulieren, die terstond bereidwillig hun materi aal voor dit grootsche tournooi in bruikleen hebben gegeven. Met groot enthousiasme iogen daarop de 140 deelnemers, w.o. spelers uit Leiden, Naarden en Nijmegen, aan het inspannende werk. Eeregasten. hoofd- en 1ste klassespelers werkten met de klok. In verband met de reismoeüijk- heden spee'de groep A zoowe» Za terdag als Zondag, terwijl groep B alleen Zondag deelnam. De voornaamste uitslagen zijn als volgt: Winnaars in Eeregroep A: E. de Waai, VVV; eeregroep B: Drs. J. G. Karper, ASC Amsterdam; eere gasten (bestuur NHSB) J. G. van Burken VW; hoofdklasse A-groep I: J. de Vries, HSG Haarlem, gr II: J. J. van Kampen, 't Oosten, Haariem; gr. Ill: G. Boon, VVV: hoofdklasse B- E. G. Kaiser. VVV; lste klasse groep Al; P. Zijp, VW en C. Wolda. Caïssa Hoorn; A2: Dr. Helder VVV; A3' W. Kwak. VVV; A 4: A. F. Ooster- baan, Purmerend; A5: H. Hait, N.Scharwoude en J. Fernee, VVV; A6: W. Pieterse en H. Huibers. beiden WV. lste klasse B: J. F. de Geer, Hoofddorp; Jeugdgroepen Al R. van Oppen, Limmen; A2: .J A. Haasbroek Alkmaar. Uit de 35 spelende groepen gin gen op deze wijze 14 prijzen, be staande uit boekwerken, taarten flesschen vruchtenlimonade en kunstvoorwerpen, naar de :eden van VVV zelf. een resultaat waar op de organiseerende vereeniging alleszins trotsch kan zijn Na de geanimeerde prijsuitrei king keerden alle deelnemers vol lof over dit in alle opzichten zeer prettig verloopen tournooi oaar hun dikwijls nog verre haardsteden terug. Resumeerende kaq men wel zeggen, dat voorzitter Veltman en secretaris Boon. en met hen de leden van het organisatiecomité, eer van hun werk hebben gehad. BENOEMD TE AMSTERDAM Mr Feitsma. substituut-officier bij den Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, is bij Kon. besluit van 13 Maart j.l. benoemd tot subst.- officier van Justitie bij den Ar rondissementsrechtbank te Am sterdam. Ingevolge deze benoe ming is mr. Feitsma door den Minister van Justitie van zijn functie te Alkmaar ontheven MORGEN LETTER B Morgen moeten degenen, wier naam begint met letter B, distri butiebescheiden afhalen op ver toon van stamkaart AFC-NIEUWS AFC II—Berdos II 5—1 AFC III—Egmondia II 7—1 Berdos III—AFC IV 0—3 Prachtig, dat is weer een mooi succes! En de uitslagen spreken voor zich. AFC-ers laat het zoo blijven en daarom kunnen wij niet genoeg zeggen: Trainen! Trainen! Trai nen!!! Personen, die sport willen be oefenen in r.k. verband, komt a.s. Woensdagavond naar de St. Adel- bertusschool wantAFC moet ook uw club worden Dus tot Woensdagavond! De P.P.C -er AFD. NOORD-HOLLAND 1 a I* In CCC: Egmondia—VIOS 1—2; MeervogelsHSV 26 2e klasse E: SEW 2Forward 2 07 G: RKAFC II—Berdos II 5—1 9 lrljrcCA F: Egmondia 2—RKAFC 3 1—7 L: Berdos 3—RKAFC 4 0—3 KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Candidaten gemeenteraadsverkiezing Zooals reeds is gemeld, sluit op Woensdag 27 Maart a.s. de ter mijn tijdens welke door elke 15 leden van de Katholieke Volks partij één candidaat kan worden toegevoegd aan de lijst van can didaten, door het bestuur gesteld en zooals die op 9 Maart is be kend gemaakt. Het aantal candidaten kan ze kér nog met een 4. a 5-tal wor den uitgebreid. Hier is gelegen heid voor de leden, blijk te geven van hun willen en wenschen. Door het stellen van candida ten geeft men tevens fe kennen, mede te leven met het werk der Partij. Opgave van naam, adres en beroep is voldoende. Adres van indienen; Melius. straat 2. STADSNIEUWS IN HET KORT BRAND. Door een omwonende van de Uloschool aari de Krelage- straat werd 's avonds om 11 uur de politie gewaarschuwd, dat er in deze school waarschijnlijk een oegin van brand was ontstaan. Onmiddellijk rukten een aantal manschappen uit, die zich door iet inslaan van een ruit toegang verschaften tot het gebouw. Zij constateerden, dat in een hoek van een lokaal net verhoogde ieel van den vloer en een kast vlam hadden gevat. Met een schuimhluschapparaat was het vuur snel bedwongen. De brand is vermoedelijk ontstaan door het wegwerpen van een eindje ciga. ret in een zich aldaar bevinden de papiermand, waardoor de inhoud is gaan smeulen. KINDEKBIER! Een café houder werd bekeurd wegens het verstrekken van bier aan personen beneden den leeftijd van 16 jaar EEN ZELDZAAM DIERTJE Een onzer lezers liet ons dezer dagen een door hem gevangen -nol zien, met een wit buikje, hetgeen, naar hij ons mededeelde, zoo goed als nooit voorkwam. Mocht een of andere natuurhis. orische verzamelaar interesse hebben voor dit zeldzame exem plaar, dan kan hij aan ons bu reau het adTes van den vinder krijgen. De Minister van Landbouw Voedselvoorziening en Vis scherij. ir. S. L. Mansholt, sprak Zaterdagmiddag te Alkmaar voor de Agrarische Club van het Gewest Noord- HoIIand.Noord van de Partij van den Arbeid. Minister Mansholt besprak allereerst den toestand van den land. en tuinbouw, die thans over heel wat meer geld beschikt dan voor den oorlog, maar in werkelijk heid zit met op velerlei ma. nieren verarmde en achter, uitgegane bedrijven Ook de kennis is in de oorlogsjaren niet verdiept, zooals in het buitenland, onder den drang der omstandigheden, wel hel geval is geweest. Spreker schetste de ontwikkeling van den land. en tuinbouw in Engeland en Amerika, waar men naar het meer inten. sieve bedrijf is overgegaan, hetgeen ons voor groote ver anderingen in onze afzet, mogelijkheden zal plaatsen. Duitschland. onze groote af nemer. staat er wel zeer on gunstig voor. Het Russische plan. alle industrie uit het door Rusland bezette gebied weg te halen, zal Duitsch land en ook ons groote moei lijkheden baren Toch zijn er eenige lichtpunten. Ten eerste bestaat er over de heele wereld belangstelling voor een betere voeding, waarmee wij gerust rekening kunnen houden voor de toekomst. Hongersnoo. den mogen niet meer gewoon zijn, zooals tot nu toe het geval was Van de 2200 millioen be woners van de aarde voeden, zich 1500 millioen nog onvoldoende. Welke mogelijkheden dit in zich bergt, laat zich slechts bij be nadering denken. Spr. belichtte het groote belang van 'de oprich ting van de F.A.O., de groote wereldorganisatie, welke zich DE INZAMELING VOOR SCHIJNDEL Deze j.l. Zaterdag gehouden in zameling is door verschillende om standigheden slechts ten deele ge slaagd. Nadat xeeds des ochtends de wagens van den Brandweer met spandoeken de aandacht van het publiek voor het zoo getroffen Schijndel hadden gewekt, ging men in de namiddaguren over tot het bijeengaren van de goederen, die Alkmaars burgerij voor haar geteisterde landgenooten in het Zuiden had klaar gezet. Door de onvoldoende organisatie van eer- schillende buurtvereenigingen en de geringe opkomst der padvinders van de 1000 verschenen er sledhts een vijftiental kon men het zeer groote werkterrein echter slechts in geringe mate bewerken. In den loop van den middag Kwa men verschillende telefonische verzoeken bij het Comité binnen om in sommige straten, waar men niets van een georganiseerde hulpactie gemerkt had. de goede ren af te halen. Men is van plan in den loop van deze week een vergadering te oeleggen om te trachten met ver eende kracht te herstellen wat Zaterdag j.l. niet kon worden be reikt. Indien alle betrokkenen hun daadwerkelijke medewerking toezeggen ligt het in het voorne men de inzameling a.s. Zaterdag voort te zetten. U hebt dus nog eens den tijd voor een grondige inspectie!: De omstandigheden in aanmer king genomen, bestaat er ove; de bereikte resultaten geen ïeden tot ontevredenheid. In verhouding is de hoeveelheid hoopvol, terwijl de kwaliteit zelfs zeer bevredigen! is. In het pakhuis bevindt zich thans reeds een hoeveelheid beddegoed, vorken, lepels, textiel, kachels en glas. Moge het zoo voortgaan! AKERSLOOT L.T.B.. VERGADERING Dezer dagen vergaderde de L.T.B. alhier, onder voorzitter schap van den heer P. Schouten, daar de heer P. Meien wegens ziekte afwezig was Spr. wekte de leden op den Woensdag te houden filmavond over den colo radokever bij te wonen. Mede gedeeld werd, dat bij den P.B.H. een verzoek om fietsbanden is ingediend. Voorts werd medege deeld. dat wie een landarbeider noodig heeft, zich kan wenden uet alleen bezig houdt met te zorgen, dat de voedingsmjdciej; mi tomen op de plaatsen waar ze ïoodig zijn, maar ook optreedt tegen regeeringen van die lan. ien die de in nood verkeerende ancien kunnen helpen. Het nut van de F.A.O., die samenwerkt met soortgelijke organisaties in de aangesloten landen, is wel zeer duidelijk, wanneer men de huidige tarwe- positie nagaat. Door middel van deze organisatie zal men te we en kunnen komen, hoe groot de werkelijke voorraad is. Wat onze eigen tarwevoorraad betreft, we hebben nog nooit zooveel tarwe in voorraad gehad als nu, doch om Frankrijk te helpen, zullen wij een flinke hoeveelheid moe ten afstaan. Het verminderen van het broodrantsoen is niet prettig, maar de productie van den zui vel neemt toe, dus zuilen wij daarmee aanvullend kunnen op treden Het tekort aan veevoer is ern stiger. Daardoor zal de veestapel niet zoo snel kunnen aangroeien en zal met name regelend moe ten worden opgetreden t.a.v. de varkenshouderij. Dit geschiedt echter over de heele wereld. De exportvooruitzichten bespreken de wees de minister er op, dat hef voor den boter.export er niet zoo gunstig voor staat kaas iets beter, terwijl voor de 3 a 400.600 ton groente, welke wij voor ex port beschikbaar hebben, hét van net grootste belang zal zijn, hoe de afname door Duitschland zal zijn. Voor zaaizaden en pootgoed staat het er gunstig voor Hierna behandelde spr achter eenvolgens de vier belangrijke punten, welke t.a.v. den land- en tuinbouw de aandacht vragen. Ten eerste de beheersching van de productie, waarbij rekening moet worden gehouden met de ontwikkelingsmogelijkheden van den landbouw, ook in de toe komst. Wij zullen ons moeten aanpassen aan de omstandighe den in het buitenland; een uit gebreide staf van consulenten is over de wereld uitgezonden om de mogelijkheden voor den Ne. derlandschen land- en tuinbouw te onderzoeken. Het Centrale Planbureau, onder leiding van prof. Tinbergen, zal hierbij zeer veel nuttig werk kunnendoen, evenals de Stichting voor den Landbouw Bij de regeling van de productie zal rekening moe tot het Gew Arbeidsbureau te Beverwijk. Êij de rondvraag werd op voorstel van den heer P, van Diepen besloten een com missie te benoemen om 't vraag stuk van onderlinge hulp bij on geval en ziekte tot een oplossing te brengen. Voorts werd besloten zich tot het gemeentebestuur te richten met een adres, waarin maatregelen verzocht worden egen onzedelijke kleeding tij dens het zeilseizoen. Hierna volg de sluiting, met de beste wen schen voor den groei en bloei van den L.T.B SCHOORL STIERENKEURING Op de te Schoorl en Bergen fehouden stierenkeuring van de 'rovinciale Commissie ter Be vordering van de Rundveefok kerij in Noordholland, maakte-de Rijkspremieslier Lodewijk Frans van wed. J. Blankendaal wel een zeer bnitengewonen indruk, evenals trouwens Aaltje's Alexander van K. Veldt; beide dieren hadden een gewicht van meer dan 1000 kg. 'Lodewijk Frans werd uitge- noodigd voor de Centrale Stie. ■enkeuring, waar hij zal moeten kampen tegen de allerbeste stie. en uit Noordholland. Nellie's Dolf van Gebr, Dap per werd in het N.R.S.' inge schreven met B, waardoor het dier het praedicaat Kijkspremte stier mag yperen. De leden van de Fókvereem- ging „De Duinstreek" zullen hier ongetwijfeld hun voordeel mee doen. Verder werd eveneens in het N.R.S. ingeschreven Alexan der J. 10," eigenaars Gebr. Ros kam, fokker A. Jonker. Voor Noordholland werden goedgekeurd: Alexander J. 7, eigenaars J. Molenaar e.a.; Frans Y 66, eigena'ar C. van Dam; Frans Adema I, eigenaar J. Kramer; Donald, eigenaar J. Kuijs; Ber nard III, eigenaars Gebr. Polle; Bernard II en Frans A 109, beide van J. Hoogvorst; Alexander J. 9, eigenaar A. Jonker; Koosje's Adema eigenaar J. Veenbuizen; Frans B 33, eigenaar G. Schoorl; Alexander K, eigenaar wed. J. Kager; Frans, eigenaar P. MeeJ reboer; van Breughel's. Frans, eigenaar Jb. v. d. Oord én Gus_ taaf eigenaar N Kaag. -en woxden gehouden met de redrijven zooals we die thans rebben. Fr zal voorzichtig te -verk moeten worden gegaan. Ruil- en herverkaveling zullen noelen worden toegepast om tot verbetering te komen. Ten aanzien van de prijzen zeice cfe minister, dat men het systeem van vaste prijzen moeilijk zal kunnen handhaven. Het lijkt heel eenvoud;g om te zeggen: dat zijn de kosten, dus de prijs moet zoo zijn, doch het gaat er om, of wij de prijzen kunnen nandTraven. Aan de vaste prijzen zit ten vaste inname-bepalingen en 'n leger van controleurs. Het stellen van garantieprijzen geeft groote moeilijk heden. Vooral ook het handhaven van de prijzen voor te exporteeren producten stelt ons voor moeilijk te beantwoorden vragen. Moeten wij voor de instandhouding van bepaalde cultures eenige jaren voortgaan met subsidieering? Een tijdelijke steun aan de veehouderij is wel gerecht vaardigd. De ordening van het grondgebruik besprekende merkte spr. op, dat het van veel belang zal zijn, de kleine bedrijven die uiteraard duurder pro- duceeren dan gTootere, in een zoo danige omgeving te plaatsen dat zij meer rendabel werken. Bij de ver deeling van de productie over het land zal met deze bedrijven rekening moeten worden gehouden, zoadat aan de houders van kleine bedrijven de mogelijkheid- wordt gegeven hun geheele arbeidskracht er aan te kun nen geven. In den tuinbouw zal met betere werktuigen en grootere me. clran seering van den arbeid tot een lageren kostprijs moeten komen. An ders zal geen redelijke belooning voor den boer en den landarbeider mogelijk zijn. Er is thans groote belangstel ling voor de ruil- en herverkave ling. Er zijn vele aanvragen. Er is wel werk voor veertig jaar. Als wé de arbeiders maar beschikbaar hadden. De ruilverkavelingen gaan echter door. Noodig is saneeiing van de bedrijven, ook van de te kleine bedrijven. Een bedrijf van 1 H.A. kan wel rendabel zijn en een bestaan opleveren, maai er zijn ook bedrijven van 5 H.A die dit niet kunnen. Men moei dus niet generaliseeren De mógelijk heden om tot deze saneering ie komen liggen in de nieuwe in voorbereiding zijnde wetgeving op het grondgebruik. Spr eindigde zijn met groote belangstelling gevolgde rede met de opwekking om voort te bou wen aan de eigen organisatie van boeren en tuinders, die zoo moet worden, dat zij t.a.v. de techni sche aangelegenheden als een geheel kan optreden. Het zal noodig zijn, het in die richting te sturen. Anders komt men er niet! Op een schoonen voorjaars ochtend, in het hart van de bloeiende streek, die hij lief had, is oud-burgemeester Ni- colaas Dekker van Obdam, heden naar zijn laatste aard- sche rustplaats geleid. Velen van ziin vrienden en de man nen, met wie hij zooveel ja ren gewerkt heeft voor de eer der Kerk en voor het wel zijn van het gewest hebben hem, met de familie, uitge dragen naar het familiegraf op het stille kerkhof van Ob dam, waar hij nu rust in de schaduw van de kerk van St, Victor. Velen waren uit het bisdom en uit de provincie met tal" van be langstellenden uit de gemeente opgekomen naar de kerk, 'waar de hoogeerw. deken van Delft, deken J. P. Kok, de plechtige re quiemmis opdroeg; de oud-advi seur van den Kath. Boerenbond en van den L.T.B. in het bisdom Haarlem, droeg voor zijn vriend en naasten medewerker van zoo vele jaren het heilig offer op. Assistenten waren de weleerw. heeren Angevaare, kapelaan van de parochie en father van Diepen van Mill Hill. Onder de aanwezigen werden o.a. opgemerkt de voorzitter van den LTB. de heep G. W. Kamp- schoër, oud-burgemeester van Monster, de heer Jac Groen Az. te Alkmaar, voorzitter van den Tuindersvakbond en lid van de Tweede Kamer, de heer J. Schrij- nemakers, directeu.r van den Han- delsraad van den LTB, namens het algemeen secretariaat van den LTB de heer P. C. Tel, het volledig college van dagelijksch bestuur van het hoogheemraad schap Noordholl. Noorderkwar tier, de heeren mr. A. F. Kamp, dijkgraaf, J Boersma secretaris, de heeren H. K. Koster. Wierin- gerwaard. A. Sluis, Enl^huizen., P Blaauboer. Kolhorn, H. Kla ver, Alkmaar en P. Tromp Heer- hugowaard, heemraden. Verder de heeren J. de Boer, burgemeester eh C. de Haan en P Henselmans, wethouder der ge meente Obdam. de heer J Kooi man burgemeester van Hens broek. de heer J. Commandeur K.Azn. oud-burgemeester van Wognum: verder hoofdambtena ren en een deputatie van de ambtenaren van het Hoogheem raadschap en vertegenwoordigers van verschillende andere ver- eenigingen waaraan de oud:bur- gemeester verbonden was. o.a. het bestuur van de Derde Orde. Eenige bloemstukken dekten de lijkbaar, die na de plechtig ge zongen Mis door alle aanwezigen naar het graf werd gevolgd, waar bij de onderscheidingsteekenen van St. Gregorius en Oranje Nas sau op een kussen werden mee gedragen. De plechtige beaarding door het kerkkoor opgeluisterd, ge schiedde door Deken Kok. De heer Ir Dekker, die juist dezer dagen zijn functie van landbouw- attaché te Bern had aanvaard, dankte allen voor de betoonde belangstelling. En daaroo verlie ten allen den doodenaikker in 't besef, dat Ke"k en Vaderland een groot en goed mensch hadden verloren, voor wie Onze Lieve Heer on.getwiifeld het loon zal hebben bereid, dat bestemd is voor hen, die uitblinken door eenvoudige pichtsbetrachting. WAARLAND R.K. BEGRAFENISVER ST. PAULUS Vrijdag j.l. hield deze vereeni- ging onder voorzitterschap van den heer Jac, Hoebe haar jaar vergadering. Uit het verslag van den secretaris, de heer G. Lant- man. bleek, dat de véreemging, die thans 558 leden \telt, er finan cieel zeer gunstig voorstaat. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. Hoebe en H. Dekkei Sr. herkozen. Besloten werd ook in 1946 voor elk overleden lid een H. Mis te laten lezen. Hoewel men algemeen het nut van aanstellen van vaste dragers wel inzag, werd besloten nog niet hiertoe over te gaan. aangezien deze aanstelling een belangrijke verhooging der contributie met zich mee zou brengen OUDORP GEMEENTERAAD De raad zal a.s. Woensdag bij eenkomen; aan de orde komt een voorstel tot ontslag aan den heer C. Russcher als ontvanger, we géns-benoeming elders; een voor stel tot toekenning van een z.g. invasie-toelage aan gemeente- personeel en een voorstel tot be noeming van mej. J. v. d. Laar schot als plaatsvervangend ont vanger.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2