Henri de Greeve als voordrachtkunstenaar De waarheid omtrent DE ZAAK-KROM Nieuw Noordhollandsch Dagblad Uiteenzetting van Mr. Schuurman KATH. VOLKSPARTIJ Statenkieskring „Zaandam" DE MOEILIJKHEDEN IN DE WIERINGERMEER Zal er op tijd gezaaid kunnen worden? DONDERDAG 28 MAART 1946 HET TIENMINUTEN-LANGE radio-praatje van den Zeer- eerwaarden Heer Henri de Greeve eiken Zaterdagavond is voor zijn ontelbare luisteraars telkens weer een waar geestelijk genot. En dat zijn dan slechts tien minuten, dat we hem alleen maar mogen hóóren. Maar wat 'n feest is 't daarbij vergeleken hem een heelen avond niet alleen te mogen hóóren, doch hem daarbij ook te mogen z i e n in een boeiende voordracht als hij geeft van zijn grootsch tooneelwerk „Het Vierde Beest", waarin hij de voosheid en de boosheid van het nazidom zoo grondig weet te ontleden in een vorm en een voordracht, die zijn ademloos luisterend gehoor onafgebroken gevangen houdt in de ban van zijn machtige woordkunst. Hij is een reus van een kunstenaar; een taaireus en een reus van een acteur. Hij schreef zijn „Vierde Beest", omdat de gedachten over het Hitler-systeem hem zóó machtig werden, dat hij ze aan het papier moest toevertrouwen. En nadat hij het had voorge dragen in besloten kring van mede-gijzelaars en vrienden, waaide de idee hem aan zooals het werk hem zelf was aange waaid. om het na veler ver zoek in het openbaar voor te dragen, om het den door de be zetters materieel uitgeplunderden Bond zonder Naam weer mogelijk te maken zijn werk voor den geestelijken opbouw te hervatten. De titel is ontleend aan het 7de hoofdstuk van het Boek Daniël, waarin sprake is van de Vier beesten, die als oordeelen Gods over de wereld gaan. Het Vierde Beest is de geesel van het Hitle- risme, dat over de menschheid komt. De schrijver voert twee vrien den ten tooneele. waarvan de een het onvervalschte type is van den Nazi-Pruis, de ander een Ka tholieke jonge kunstenaar, na den vorigen wereldoorlog bij Neder. landsche pleegouders in Uitgeest opgevoed, met wier dochter hij verloofd is. Hoewel hij een hooge functie vervult bij de Gestapo is hij overtuigd van den satanischen geest van het nazidom, waarvan hij alle symbolen op 'n hoop smijt, nadat hij door te bladeren in een boek over de oud-Duitsche Schil derkunst 'n geschenk van z'n verloofde tot de erkenning komt, dat die oud-Duitsche schil ders kunstenaars waren, omdat zij bidden konden, omdat zij men- schen waren die God tot richt snoer van hun denken en daden maakten en geen Ik-vergoders, zooals de machtigen in Hitler- Duitschland. Zijn vriend, de nazi-Pruis, meesterlijk geschilderd zoowel door den auteur als door den acteur, komt zij het langs heel anderen weg tot een soortge lijke conclusie. Maar alles wat Pater de Greeve voordraagt is niet zwaar op de hand; hij geeft nu en dan ook licht-verteerbare kost en zorgt voor de welkome „note comique", als hij de ras-Amsterdammers ten tooneele voert en b.v. Jan Klaassen en zijn Trijn elkaar een „houten'' zoen laat geven. Na het subtiele derde bedrijf komt als 'n vulkaan-uitbarsting het vierde, waarin hij als hij de rechtszitting voordraagt Kurt Loder in een zondvloed van K.V.P. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD Bij de gister gesloten candi- daatstelling voor de komende ge meenteraadsverkiezingen van de afdeeling Alkmaar van de Katho lieke Volkspartij zijn geen nieuwe candidaten opgegeven. Hieruit valt blijkbaar op te maken, dat de leden van de Partij met het advies van het bestuur accoord gaan. Om echter een voldoend aan tal plaatsvervangers te bezitfen en tevens een aan.vullmg der lijst voor alle eventualiteiten beschik baar te hebben zal het bestuur zelf nog eenige namen aan de lijst toevoegen. DE LETTER G Op morgen. Vrijdag 29 Maart is aan de beurt voor het afhalen van nieuwe inlegvellen en textiel- kaarten de letter G. GESLAAGD Onze stadgenoote, Mevr. Ver hoogt, gediplom. pedicure enz. slaagde heden aan het Instituut Vellekoop te Haarlem, als Schoon heidsspecialiste en Manicure. SCHILDERSVEREENIGING „DOORWERKEN" Het jaarlijks onder de kunstlie vende leden gratis te verloten schilderij is dit jaar gewonnen door Dr. S. Bartstra alhier. woordenstriemen de corruptheid van de nazi-partij laat geeselen. En aan het slot is onze bewonde ring voor onzen begaafden radio. priester, die ons vijf bedrijven zoo sterk wist te boeien, zoo mo gelijk nog toegenomen. Wij heb ben Henri de Greeve, dien wij als redenaar reeds kenden, nu ook als voordracht - kunstenaar-van-eigen werk kunnen genieten. Dat zijn talrijk gehoor voldaan was, behoeft geen betoog. Onze directeur, de heer E. J. M. Stumpel, die Pater de Greeve ifi- leidde, betreurde het dat duizen den teleurgesteld moesten worden, omdat wij hem slechts drie avon den naar Alkmaar konden krij gen; hij bracht de standsorganisa ties dank voor haar medewerking en bracht aan het slot van den avond Pater de Greeve hartelijk dank. hem alle succes toewen- schend voor zijn Bond Zonder Naam. CONFERENTIE VOOR DIENSTPLICHTIGEN Op 10 April zal des avonds om 8 uur in de parochiekerk van den H. Dominicus een Conferentie worden gehouden voor dienst plichtigen door den Z.E. Vloot. aalmoezenier Schimmel. Nadere bijzonderheden volgen nog. BEKEERINGSWERK IN EIGEN VADERLAND Al meer dan tien jaren werken de Paters Franciscanen onder zeer moeilijke omstandigheden aan de kerstening van Friesland. Vooral in dat deel wat het geloof totaal verloren heeft, hebben zij hun posten uitgezet. Met veel succes werkt een Alkmaarder, Pater Groothuizen in St. Jacobi- parochie. Hij heeft daar een kerk. je in een woonkamer van een huis en misschien slechts vijf parochi anen. Maar hij zit niet stil en predikt in allen eenvoud onder de andersdenkenden. En hij is niet alleen. Meerdere paters probee- ren op deze wijze in Friesland het zaad van -het Evangelie uit te strooien. Het zal U ongetwijfeld veel interesseeren en daarom heeft het klooster van de Franciscanen te Drachten besloten, in Alkmaar meer bekendheid aan haar werk te geven. Tot dat doel» zal Vrij dagavond om 8 uur een lezing worden gehouden door Pater de Vries O.F.M. in de zaal van het Gulden Vlies. Kaarten voor dezen avond zijn verkrijgbaar bij den Heer Woldendorp, Oude Gracht, en bij de kernleden van de K.A. Jonge Vrouwen van de St. Lau- rentiusparochie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina, d.v. Frans Stuit en C. W. Oliemans; Sonja, d.v. Johannes Romp en A. van der Linde; Josephine A. M., d. v. Ni- colaas J. A. Koelman en E. G. M. Kaptein; Jane T., d. v. Theodorus M. Hoogeboom en A.' A. A. M. van Puijfelik; Barend, z. v. Adriaan Meijer en K. Rooseboom; Petrus A. J., z. v. Nicolaas Sman en A. de Zeeuw. Gehuwd: Klaas de Groot en Wilhelmina H. Weegels; Hemrich E. J. Feldmann en Margaretha E. Bloothoofd; George H. A. Schot en Catharina M. de Moei; Geert Schokker en Jacob je Postma. Overleden: Pieter de Boer 52 jaar, geh. met Aagje Nap; Geertje de Vries. 83 jaar, gesch. van P. de Boer. HET LAND VAN DEN GLIMLACH Zondag 31 Maart, des avonds 8 uur, wordt in 't Gulden Vlies een enkele voorstelling gegeven van Franz Lehar's beroemde ope rette „Het Land van den Glim lach" (Das Land des Lachelens), waarin vroeger Richard Tauber enorme successen heeft geoogst. Niet alleen door het verheugend groot aan:al bezoekers, maar ook door het unaniem loffelijk oor deel van de dagbladen wordt be vestigd, dat het artistieke peil van „De Nationale Operette", waarvan de heer J. P. Koopman (zoon van den bekenden opera directeur en ontwerper van het schouwburgplan-Koopman) on langs directeur is geworden, zich in stijgende lijn ontwikkelt. Het is genoemden heer Koopman ge lukt medewerking te verkrijgen van den vermaarden tenor Cor- nelis Wijchers (Nationale Opera Praag), die de rol van Prins Seu. Chong op meesterlijke wijze zingt Over de voorstellingen in Den Haag schreef „Het Binnen hof" o.m.: „Er was vlot samen spel en men kon genieten van fraaie costumeering in Ooster- sche kleurenpracht en van mooie décors Wat Cornelis Wijchers en Liselotte Jacobi brachten, genoot de volle tevredenheid van het publiek, dat zich met het spel van Jo Remi en Victet Colani vermaakte. BEVORDERD TOT ARTS Aan de Universiteit te Am sterdam werd bevorderd tot arts de heer A. G. Degenaar alhier. OUDE-NIEDORP W.Oi.-POLDER Uit 22 sollicitanten voor de vacante betrekking van machinist dijkwerker is in de op Maandag 25 dezer gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. Buur te Zuid-Scharwoude; 2. A. Bos Antz. te Waarland- Harehkarspel. 3. N. Danenberg Cz. te Oude-Niedorp. De benoeming zal plaats heb ben .-op Dinsdag 2 April a.s. URSEM GEMEENTERAADS VERKIEZING Het bestuur der Kath Volks partij maakt bekend dat candi- daatstelling schriftelijk kan ge schieden tot en met 6 April bij den secretaris, Ursem N 14. De candidaatstelling moet min stens door 10 leden onderteexend zijn. terwijl de candidaat lid moet zijn van bovengenoemde partij. HEILOO GEMEENTERAAD Op Zaterdag 30 Maart a.s. zal des middags om 3 uur de Gemeen teraad bijeenkomen ten gemeente huize. In deze vergadering komt o.m. de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. in 1942 ter sprake. Als raadsman van de heeren Krom en van Kuyk hebben de verschillende publicaties in uw courant mij zeer bevreemd. Ik zie mij dus genoodzaakt daar tegen stelling te nemen. Het is juist, dat de beide heeren voor waardelijk buiten vervolging zijn gesteld èh dat hun zaak niet meer aan het oordeel van een Tribunaal of een Bijzonder Ge rechtshof kan worden onderwor pen. Aan een maatregel van de zen aard is echter automatisch verbonden de ontzetting van burgerrechten gedurende een ijdvak van tien jaren (thans gewijzigd), doch de wet geeft daartegen het rechtsmiddel van verzet en van -dit middel hebben Krom en van Kuyk gebruik ge maakt, waarna het verzet is be handeld door den president van het\ Bijzonder Gerechtshof, in tegenwoordigheid van den advo caat-fiscaal voor de buitenver- volgingstelling, de opposanten en hun raadsman. De President 'heeft bij die gele genheid niet alleen de vraag of Krom en van Kuyk ai dan niet in hun burgerrechten moesten worden hersteld onder de loupe genomen, doch tevens de geheele zaak aan een onderzoek onderworpen en aan het eind als zijn oordeel uitgesporken, dat hij het waardeerde, dat de op posanten dit verzet hadden gedaan, omdat hij hen beschouwde als goe de Nederlanders, dat hij er van overtuigd was dat de vaderlandsche zaak hen na het hart lag, maar dat zij als zakenmenschen te veel hebben gedacht aan de instandhou- d ng van hun bedrijf. De President was van meening, dat genoegzaam was gebleken, dat de opposanten aan de Duitschers niet hadden verdiend, zoodat die conclusie blijkens het rapport van en accountantsd enst van den P.O.D. niet gerechtvaardigd was, doch dat zij ten onrechte, met hanteering van de verordening, waarin het ontslaan van arbeiders verboden was, perso neel dat weg wilde, aan hun be drijf gebonden hadden. Hij stelde u tdrukkeliik vast dat hij de oppo santen niet beschouwe als collabo rateurs, doch door hun handelwijze hadden zij het bedrijf in stand we ten te houden, terwijl anderen, die een meer principieele houding had den aangenomen, hun bedrijf teloor hadden zien gaan. Het feit, dat het bedrijf onmiddellijk na de bevrij ding weer kon gaan werken, betee- kent een voordeel en mitsdien achtte de President het niet meer dan bil lijk dat alsnog een vermogensrech telijke correctie werd toegepast in den vorm van een boete. De Advo caat-Fiscaal ging hiermede geheel accoord en ook de opposanten zagen de juistheid van deze beslissing in. Er is dus geen sprake van dat Krom en van Kuyk zich door be taling van een geldsbedrag aan een openbare behandeling hebben ont trokken, omdat de Advocaat-Fiscaal dit heeft gedaan. Na gedaan verzet is een boete opgelegd, terwijl de schrapping van de ontzetting der burgerrechten van den beginne af aan reeds vaststond. Resumeerende: de Pres.dent was van oordeel dat Krom en van Kuyk goede Nederlanders zijn geweest en geen collaborateurs, dat zij niet de hand hebben gehad in de uitzen ding van arbeiders naar Duitschland en dat de beschuldiging dat zij ar beiders daarmeede zouden hebben bedreigd ongegrond is gebleken. Het tweede gedeelte van uw arti kel is ook al volkomen onjuist. Het gaat hier om de vraag of vooraan staande ingezetenen van Alkmaar in hun kwaliteit van burgemeester, wethouder, raadslid enz. een ver zoekschrift tot vrijlating van de heeren Krom en van Kuyk hebben J onderteekend. Dit is positief niet waar. Begin November 1945 c een ver zoekschrift opgesteld, gericht aan den Officier-Fiscaal te Alkmaar, waarin de requestranten uitdrukke lijk vast stelden, dat zij niet wenschten te treden in een beoor deeling van de juistheid van de in gediende klachten tegen Krom en van Kuyk, doch dat zij het onjuist achtten, dat deze heeren die zij als goede Nederlanders beschouwden in een kamp werden geplaatst tusschen landverraders en collabo rateurs. Dientengevolge werd aan gedrongen op vrijlating onder nader te bepalen voorwaarden, waarbij gewezen werd op de mogelijkheid van huisarrest, meldingsplicht of iets dergelijks. De requestranten hebben dit gedaan in privé, zonder vermelding van hun functie. Bij de overhandiging van dit request is daarbij gevoegd een afschrift, waar op de namen waren getypt, omdat handteekeninffen dikwijls onleesbaar zijn en op dit afschrift zijn de func- t.es van de onderteekenaars ver meld, zulks met het deel om den Officier-Fiscaal, die destijds nog niemand in Alkmaar kende, te la ten weten met wie hij te doen had. Voor dit begeleidend afschrift heeft geen enkele onderteekenaar van het request eenige verantwoording, in tegendeel, dit is buiten hen om en buiten hun weten bijgevoegd. Uw conclusie is dus onjuist. Deze zaak behoorde niet In den Gemeen teraad" te worden behandeld omdat de heeren van Kinschot, Couwenho- ven, Andriesma, Ringers en Niele niet als burgemeester, wethouders en leden van den Gemeenteraad op de vrijlating van Krom en van Kuyk hebben aangedrongen, doch als par ticuliere personen, hetgeen, naar ik hoop, in een vrij land nog altijd geoorloofd is. Overigens blijkt thans wel duide- lijkt dat deze heeren een goede zaak hebben gesteund omdat zij den Pre sident van het Bijzonder Gerechts hof aan hun zijde hebben. Het ware dan ook beter geweest deze zaak via de bedrijfszuivering af te doen, het_ geen ook de meening was van het vorig Hoofd van den P.O.D.den heer van Tuyll, die door den afloop van deze zaak volkomen in het ge lijk gesteld wordt. De geheele inter, n'eering is onjuist geweest en de re questranten hebben van een juist inzicht blijk gegeven. Ik hoop met deze toelichting te hebben bereikt dat een verdere ver keerde voorlichting van het publiek door de Pers zal worden beëindigd. Mr. H. SCHUURMAN NASCHRIFT REDACTIE. Er begint klaarheid in de zaak te ko men, waarmee nog niet gezegd is, dat die klaarheid er al heelemaal is. Wij nemen nota van de mededeeling van Mr. Schuurman, dat de reque- tranten geen verantwoording dra gen voor het feit,* dat hun openbare functie achter hun naam onder het verzoekschrift werd vermeld, doch wij blijven bij hetgeen wij gister schreven, dat het verzoekschrift bij den P.O.D, werd ingediend mèt ver melding van die functies. Daar het origineele request berust in het dos sier, dat dé advocaat-fiscaal Mr. Bakhoven onder zich heeft, hebben wij ons de moeHe getroost van een reis naar het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, om. Mr. Bakhoven te verzoeken ons inzage van dit origi neele request te verleenen,* hetgeen ons, ondanks een schriftelijke in troductie van Mr. Schuurman, werd geweigerd. Het blijft dus een raadsel, wie aan de handteekeningen de openbare functies heeft toegevoegd. Nog een ander raadsel blijft onopgelost, een der onderteekenaren verklaarde ons n.l. pertinent, dat hij niet een ver zoek tot vrijlating had onderteekend doch een verzoek om Krom wegens ziekte naar een andere inrichting over te brengen. Hierover brengt het schrijven var Mr Schuurman ?een klaarheid. HEERHUGOWAARD CAFé VERKOCHT Het café van den heer G. Ken ning met 1.15 ha bouwland, ge legen in de Berkmeer, is Dij onderhandschen verkoop in han den van den heer Jac. Bankras overgegaan, eveneens wonende aldaar, gem. Obdam Aan de hand van de stemming op de groslijst is de onderstaande volgorde vastgesteld voor de candidatenlijst in den Staten kieskring Zaandam: 1. E. P. Clijnck, Zaandam; 2. H. Roozen, Egmond-Binnen; 3. G. Twaalf hoven, Uitgeest; 4 'C. Venneker, Alkmaar; 5. N. J. Hooijschuur, Koog aan de Zaan; 6, C. P, Spaansen Castricum; 7.' Jos. v'. d. Laan, Assendelft; 8. G'. v. Slin gerland, Alkmaar; 9. J 'de Boer Wzn., Obdam: 10 D. J Wolden dorp, Alkmaar Ï1 J. Brugman, Uitgeest; 12. T. A. v. d. Laan, Wormerveer; 13. P.' Th. Luyckx, Den Helder;.,14.' J. C. Dingerdis, Castricum; 15. S. J A. Keesoom, Alkmaar; 16. P. Meynen, Aker sloot; 17. L. H.'Bremmers, Cas tricum; '18. 'Jac. Weel, Langen. dijk; 19. A. de Griidt, Wormer veer De definitieve lijst zal geen grooter aantal namen bevatten dan 10. Wanneer een der candidaten er alsnog de voorkeur aan geeft om niet op de lijst voor te ko men, wordt deze verzocht dit vóór 1 April ter kennis te bren gen van het secretariaat: N. J. Hooijschuur, Kieftstr. 40, Koog aan de Zaan. Zoo langzamerhand verdwijnt het grauwe, troostelooze as pect van de eens zoo bloeien de Wieringermeer, die door de Duitschers welhaast in een dorre woestenij werd veran derd. Er komt weer leven, de akkers worden op vele plaatsen weer bewerkt en hier en daar maakt het grijs van de overspoelde klei plaats voor frisch-groene plek ken. Toch zijn de moeilijkheden grooter dan men aanvankelijk veronderstelde. Het is nu einde Maart zaai tijd doch het is zeer de vraag of men er in zal kunnen slagen tijdig het lahd in cultuur te bren gen. Het verzoek van den minis ter van Landbouw en" Voedsel voorziening, om te trachten in 1946 een oogst te krijgen, is niet tevergeefs geweest. - Men vreest echter, dat het niet mogelijk zal zijn er aan te voldoen. Alle huizen zijn' (behalve langs den West en Noordrand) vernield door w ild en golven. De schuren zijn meest wrakken, waarvan alleen bet dak nog gedeeltelijk aanwezig is. Vrijwel alle geboomte is dood. Water, leiding, electrische kabels en telefoon zijn grootendeels onbruikbaar. De bewoners zijn geëvacueerd rondom de polder, somm gen heel ver van hun bedrijf af; tot 40 km. toe Er is slechts een nood woning v ge bouwd en enkele arbeidersverblijven in behouden gebleven' schuren langs den rand. Enkele landbouwers heb ben zichzelf een noodwoning aange. schaft en cfeze zijn een slag op voor op de anderen. Een vierhondertal landbouwers met de benoodigde arbeiders moet even. wel dagelijks heen en weer reizen naar den polder. Voor arbeiders is een dienstrege ling ingesteld met vrachtauto's, wel. ke dienst uiteraard niet ideaal werkt en bovendien duur is. Maar het kan nu eenmaal niet anders voorloopig. De landbouwers die nog zoo geluk kig zijn, dat zij de beschikking heb. ben over een motorvoertuig kunnen zich daarmee wel wat redden en hebben dan ook allen een rijvergun ning aangevraagd. Door den dienst wederopbouw Wieringermeer is bier. aan alle medewerking verleend. Jam mer genoeg blijkt echter, dat men bij de bevoegde instanties de urgentie voor deze vergunningen niet het oog op het in cultuur brengen van deze 18000 HA vruchtbaar land, niét goed inziet. Het duurt weken en we. ken eer ze verstrekt worden. Zeer velen wachten al een paar maanden ejp moeten nu de zeer groote afstan. oen dagelijks nog fietsen op vaak slechte banden. Het zal onder'de gegeven moeilijke omstandigheden in elk geval een krachttoer worden bet zaad op tijd n de aarde te hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2