Nieuw iïïT AMERIKAANSCHE DOLLARS Iraansche afgevaardigde zet de purttjes op de i IN t in POP h\ Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: GEEN NATIONAAL KABINET? behoedden ons voor economische inzinking Op een dringend moment AMSTERDAM ZONDER MEEL Misdadig E.V.C.-gewroet Politiek en Wodka Een R. K. Middelbare Landbouwschool VAN ACKER ZET DOOR En de C.V.f. weigert Halfvasten 1946 agd gt v. Etc. Ier ISO Ipen- llaat- •an op Ge- .jirden kreau rken, aaar, N8. 18138, fad. aan: It loorn- tmaar Mij. huis (Toord- ad en pladen wor- door: 20 Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Slgori Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 4.20 per maand; mclusief incasso, kosten. Prijs der advertenties; 13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Noordhollandsch Daqblad Buiten God is 't nergens veilig ("Vondel) ZATERDAG 30 MAART 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10894 ALKMAARLangestraa t 42A tel. 4330 (K 2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bankrelatie: Noorderbank WEER EENIGSZINS VOOR BARIG zei prof. ir. Scher- merhó'rn dezer, dagen op een ver gadering van de Partij van den Arbeid, dat er na de verkiezingen1 geen nationaal kabinet moet ko men: „daarvoor is het nu te laat en: „er moet een parlementair kabinet komen". Laat ons nu dadelijk zeggen, dat nationaal kabinet en parle mentair kabinet geen tegenstel lingen behoeven te zijn. Een na tionaal-kabinet is er een, dat steunt op alle .bona-fide partijen in het parlement en zal dus zeer wel voldoen aan den eisen, een parlementair kabinet te zijn, om dat die eisch is, dat het steunen moet op een vaste meerderheid in het parlement! Is het, om de dingen goed. te be grijpen. op zijn tijd nuttig, de begrippen juist te verstaan, an- derszijds^ran worden aangenomen, dat prof. Schermerhorn bedoelt, dat na de verkiezingen 'geen „za ken gedaan" zullen kunnen wor den met bijv. de anti-revolutio nairen, christelijk historischenen liberalen, om maar eenigé partijen te noemen, die theoretisch voor een nationaal kabinet in aanmer king zouden kunnen komen. Is het echter juist, theoretisch van te voren deze party en uit te sluiten?' Waar prof. Schermer horn zijnerzijds de algemeene opinie in de kringen van de P. v. d. A. bevestigde, dat de re geringsmeerderheid gevormd zal moeten worden door zijn partij en de Katholieke Volkspartij, daar is het trouwens ook wel een beetje voorbarig, zonder overleg met die Katholieke Partij nu al te verkondigen, daj het toekom stige kabinet in geen geval, een nationaal kabinet zal mogen zijn. Hoe het na de verkiezingen zal gaan, wordt natuurlijk nu niet door de P.v.d A. alléén uit gemaakt. Wij zouden, wat dit betreft, gaarne de goede gewoonte van vroeger handhaven, om in het algemeen het standpunt in te nemen, dat voor kabinetformatie alle partijen in aanmerking ko. men, die zich zelf niet uitslui ten In hoeverre bepaalde partijen zich uitsluiten, hangt van de beginselen, van het program en van de houding van die partijen af. Wat nu, om maar een partij te noemen, de A.R betreft, die in het algemeen trouwens nauw met de C.H. samenwerkt, kan gezegd wórden, dat de Katholie ke Partij de diepere geestelijk- zedelijke beginselen van déze Partij het meest nastaat. Er zijn echter ook andere beginselen Wij betreuren het, dat de A.R'. en C.H. uit hun diepere geeste lijk-zedelijke beginselen niet de kracht putten, om ock in sociaal. econ in.isch opzicht in die ma'e de socU .e gerechtigheid en de - sociale liefde te dienen, dat ge zegd kan worden*dat ons voor- Vervolg pag. 4. LIEFTINCK OP DE BRUG |N ZIJN PRAATJE „Op de I Brug" heeft prof. mr. Lief- tinck gisterenavond een en ander medegedeeld over de wijze, waarop het 'crediet van 200 millioen dollar, dat Ame rika ons heeft verstrekt, tot. stand gekomen is. Hij vertel de, hoe wij reeds eenige ma len door Amerika geholpen waren. Ons Amerikaansche bezit was in Amerikageblok keerd, tot een bedrag van on geveer 120 millioen dollar. Dit was echter bij lange na niet voldoende, om onze cre- dietbehoefte voor het loopen- de jaar te kunnen voldoen. Dientengevolge was eenige' weken geleden een vrij hache lijke 'toestand ontstaan. Wegens gebrek aan voldoende dekking moesten onze bestellingen in het dollargebied practisch wor- den stopgezet. Indien wij niet spoedig den noodigen armslag kregen, zouden de aanvoeren van levensmiddelen, grondstoffen en fabrikaten uit het grootste leve- rantiegebied binnen zeer korten tijd tot stilstand komen, hetgeen een hoogst-ernstige terugslag op de Nederlandsche voedselvoorzie ning, productie en werkgelegen heid tengevolge zou hebben. De onderhandelingen over een verder crediet wilden echter niet vlotten. Onder deze omstandigheden be sloot de Regeering, door een per soonlijke afvaardiging van een der leden van het kabinet* een rechtstreeksch beroep te doen op de Amerikaansche re- geering. om ons land de helpen de hand te bieden en het te be hoeden voor een economische inzinking op een moment, waar op wij dit wel het allerminst zouden kunnen velen De credietbehoefte voor 1946 was voor ons land zeker een bedrag van 200 millioen dollar. De Minister vindt het niet ge heel onbegrijpelijk, dat van Amerikaansche zijde de wensch werd geuit, dat Nederland onder de omstandigheden waarin het verkeert, door verkoop van een deel van zijn effectenbezit, de bereidheid zou toonen, zooveel mogelijk zichzelf te helpen Overzicht van de openingszitting van den Veiligheidsraad van de UNO in het gebouw van het Hunter College te New York tijdens de toespraak van den Amerikaan schen F-taatssecretaris James F. Byrnes tot de afgevaardigden. Anefo P. De moeilijkheden, welke aan een realiseeririg van dit denk beeld op korten termijn waien verbonden, werden echter door Amerika als juist aanvaard. Het vertrouwen in ons crediet bleek ongeschokt. Het feit. dat ons staatsbudget nog niet in evenwicht is, hegeen gezien de taak, die hier te lande moet werden verricht, ook niemand redelijkerwijze kan eischen, deed -aan een erkenning van onze credietwaar'digheid bok giet de minste afbreuk. Het cre diet ts ingewilligd, de looptijd van, het z.g. overbruggingscreaiet werd op twee jaar bepaald, de rente op 2% pet. Het meest verblijdende teeken van het feit. dat ons land zijn internationale standing heeft behouden, noemde de minister het «ngec'ekte karakter ven het cre diet. Onder de maatregelen, welke de regeering thans met voortva rendheid zal nemen, om tijdig aan onze verplichtingen te kunnen voldoen, zullen voorzieningen om te komen tot een zooveel mogelijk vrijwillige verkoop van een ge deelte van het Nederlandsche ef fectenbezit in Amerika, niet kun nen worden gemist. GEEN AUDIëNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag géén audiëntie verteenen. Gistermiddag één uur is het •personeel van de twee grootste' Amsterdamsche meelfabrieken, nl van de „Holland" en „Ceres Ne ring Bögel" in staking gegaan. Hierbij zijn ongeveer 2511 man betrokken. De oorzaak der sta king is. dat door de E.V C. drie eischen waren gesteld, die door de directies aan den rijksbemidde laar zijn voorgelegd, maar door dezen onaanvaardbaar .worden.ge- acht. Deze drie eischen luiden: le. 15 pet. loonsverhooging boven de reeds verleende 25 oct.; 2e. in stelling van een 45-u.rige werk week: 3e. twee weken vacantie met 50 pet. toeslag oo het nor male loon. Daar de arbeiders na de ver werping dezer eischen zonder meer de fabrieken hebben verlaten, dreigt het gevaar, dat groote hoeveelheden tar we, die nog in de machines ter voorbewerking zijn (bij de „Holland" plm. 209 ton) voor de consumptie ongeschikt zullen worden, indien het proces niet spoedig wordt hervat. Naar verluidt, zitten reeds of komen ettelijke bakkers zonder meel. De beide fabrieken, welke thans door deze staking zijn lam gelegd, verzorgden de hoofdstad voor ongeveer 75 pet. met meel. Hoe de voorziening van de hoofd stad nu zal worden geregeld, is nog niet duidelijk, maar de mo gelijkheid bstaat, dat het meel van buiten af zal worden aange voerd, zoodat de broodvoorzie ning van de hoofdstad op deze wijze verzorgd feal worden. m AAR AANLEIDING van den Poolschen afgevaar digde, heeft de vertegen woordiger van Iran in den Veiligheidsraad gisteren de zaak van de Russische troepen en de mystifica tie over de onderhandelin gen en de beweerde be reikte overeenkomst nog eens uit de doekjes ge daan. Er is geen overeen komst.... en er zijn geen onderhandelingen, wat ook niet kan, zoolang er nog „vreemde" troepen op Perzischen grond aan wezig zün.... Wat de beweerde begonnen ont ruiming betreft, heeft de Perzische afgevaardigde die den naam van Hussein Ala draagt, medegedeeld, dat nog geen troepen de grens in de richting van Rusland hebben overschreden. Het kan wel zijn, dat er troepen uit verschillende steden vertrokken zijn, maar dan naar.... andere Perzische steden! Als men dit alles hoort, valt het niet langer te verwonderen, dat de heer Gromyko de zitting van den Veiligheidsraad, waar de'kwestie- Perzië besproken wordt, liever niet wenschte bij te wonen. Hij zou gladweg als leugenaar te kijk zijn gezet! Een merkwaadig debat had nog plaats over den achtergrond Van internationale besprekingen, zooals wij die alleen uit de Nazi-methode Men heeft hem mild onthaald, merkte Hussein Ala ironisch op, hij werd befuifd en „men gaf hem wodka te drinken" doch hij hield vast aan den eisch van ontruiming van zijn land en gaf geen streep toe. De onderhan delingen liepen op niets uit. Het besluit van de debatten was, dat op voorstel van minister Byr nes besloten werd, aan de Per- sische en Russische regeering of- ficieele inlichtingen over den stand van zaken te vragen, in verband waarmede de bijeenkomst van den Veiligheidsraad verdaagd werd 4ot 3 April. Volgens een hedenmorgen acht uur uit Londen ontvangen Reuter- bericht deelt het conservatieve Londensche blad „Daily Mail" in zijn verslag over de vergadering van den Veiligheidsraad van gis terenavond mede, dat de regeering der V.S. „tijdens de laatste 48 uren een belangrijke inlichting heeft ontvangen, die, naar men meent, van grooten invloed kan zijn op de beraadslagingen van den Vei ligheidsraad." Het .is niet mogelijk meer dan zeer vage aanwijzingen te verkrijgen wat deze inlicnting-' wel mag beteekenen, want de strengste geheimhouding wordt in acht genomen. Men vermoedt, dat het gaat om een bewijs dat de ware toestand in Teheran niet zoo eenvoudig is als Hussein Ala de Perzische ambassadeur in de V.S. het voorstelt. Het ziet er naar uit, dat ons land eindelijk zal gaan beschikken meenden te kennen: de Egyptische over een Katholieke Middelbare afgevaardigde vroeg, wat de Iraansche min.-president eigenlijk in Moskou had gedaan, was dat alleen maar een Wodka-fuifje? De Iraansche vertegenwoordiger antwoordde, dat Sultaneh naar Moskou was gegaan, om ingevol ge het besluit van den Londen- schen Veiligheidsraad met de Rus sische regeering te onderhandelen. Landbouwschool. Naast de reeds bestaande neutrale middelbare landbouwscholen te Dordrecht en Groningen zal er thans een Ka tholieke school worden opgericht en wel in Boxtel. In September hoopt men tot opening te kunnen overgaan. Het wil maar niet tot rust komen in de binnenlandsche politiek in België. Van Acker doet eeneszijds, met 'n vreemd aandoende vasthoudendheid, zijn uiterste best de touwtjes der vier politieke hoofdpar tijen aan elkaar te knoopen, doch anderzijds is hij te kop pig om het hoofd te buigen voor den wil der Christelijke Volkspartij. „Verachtelijke dorpspolitiek" noemde hij gisteren het spel der politieke partijen. Van Acker zou geen beperkende bepaling van geen enkele politieke partij aan vaarden en hii verklaarde zelfs, dat, als hij als formateur geen voldoende meerderheid in het parlement zou kunnen krijgen, bij alle maatregelen zou treffen, dié op dat o'v enblik door hem noo- dig worden geacht. Maar noch het beroep op het landsbelang, noch de dreigementen hebben de Christelijke Volkspartij, die te recht gezien het politiek ver leden van Van Acker wan trouwen koesterde, kunnen doen besluiten van Acker steun te ver- leenen in diens poging, de vier groote partijen in een „zakenka binet" onder te brengén. Zelfs niet de mededeelimg, dat de li beralen bereid zouden gim t-ot een linksche regeering toe te treden, wanneer de katholieken onmoge lijke eischen zouden stellen, heb ben de C.V.P. van koers kunnen, doen veranderen. Intusschen zal Van Acker door zetten, ook zonder Christelijke Volkspartij en deze op haar beurt zal zich niet in een politiek avon- utur met Van Acker willen stor ten. Het is duidelijk, dat men in Belui zelf deze minderheids.con- stellatie argwanend tegemoet zal treden. Maar Van Acker zet door. en België wacht af. "I AETAREJ" - Verheugt ui!" Dat is het motto van de Mis van morgen. De priester draagt een rose kazuifel, het orgel speelt weer. In den ouden tijd gaven de christenen elkan der rozen ten geschenke op de zen dag. Te Rome wijdt de Paus „de Gouden Roos". Wij zijn op de helft van den Vastentijd gekomen en daarom roept de Kerk ons tot blijd schap op. Paschen is immers nabij! Onze Verrijzenis met Christus, waar het Vasten om begonnen is. Meer dan de an dere Zondagen is deze een adempauze in de spanving van onthouding, zondebelijde nis, berouw en zelfvernedering, waarin de dood van onzen ouden Adam zich moet volti ek- ken. Laat niet de droefheid om het komende Lijden van Jezus overheer schen, maar onze vreugde, omdat Zijn en onze glorierijke verrijzenis erdoor worden mogelijk gemaakt! In feestelijke stemming zul len wij morgen de H. Eucha ristie ontvangen, als een voor smaak van onze jubelende Paaschcommunie. Een tweede Vastenavond rok is Zondag La zre. Hoe hebben we de eerste helft van de Vas ten gevierd? Er ontbrak veel aanOntspannen en ge sterkt maken wij Maandag als het ware een nieuw begin, met frisschen ijver en nieuwen moed. De tijd gaat snel. Laten we de weken, die ons nog van Paschen scheiden, goed gebrui ken! Beter dan de voorbije we ken. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1