Nieuuu De eerste na-oorlogsche Jaarbeurs is geopend Sjahrir rapporteert aan Soekarno KWESTIE IRAN nog niet van de baan Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Utrecht voelt zich 'n ongekroond koning ZAL ZIJ LEIPZIG VERVANGEN? DE EVACUATIE VAN (APANNERS De geïnterneerden Jonge Vrouwen Gemeen schap in ons Bisdom Mededeelingen van Minister Mansholt Mgr. Th. M. P. Bekkers, benoemd tot Apostolisch Protonotarius (2aalsle meuws Z. H. de Paus spreekt Vloedgolf teistert Stille Zuidzee Prinses Beatrix zingt. Ons uur Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr.Otten: binnenland P. SigÖTA Abonnementsprijs t 3.40 'per kwartaal: 1.20 per maand; inclusief Incasso, kosten. Prijs der advertenties 13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Noordhollandsch Daqblad Buiten God i» 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 2 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10896 ALKMAARLangestraa t 42A tel. 4330 (K2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: West straat 80: tel. K 2230 2182 SCHAGE'N: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank IN DE OUDE DOMSTAD is het levendig-druk, ondanks het vroege uur. Het snelle verkeer uit alle oorden van het land zoekt het middelpunt der belangstelling, de gebouwen van de Koninklijke Jaarbeurs. Wel ligt er nog een kille, bijna huiverige damp over het hart van het Sticht, maar veelbelo vend is de dag, want de zon tracht al af'en toe venijnig door den lichten ochtendwaas te prikken. Bonte plakkaten in de stad verkondigen, dat deze 46ste Jaarbeurs grooter, grootscher zal zijn dan ooit tevoren, ondanks de knarsende remmen op het bedrijfsleven, de schaarschte aan materialen en de moei lijkheden van transport. De V.V.V. op het Vredenburg en het Logiesbureau hebben hun deuren reeds geopend, bereid om honderden en nog eens honderden bidwijs te maken in Utrecht, hen te assïsteeren zooveel dat mogelijk is. MTRECHT heeft de armen uitgestrekt om den stroom van zakenmenschen, belang hebbenden en belangstellenden te ontvangen en te verwelko men. Zoo schijnt het op dezen openingsdag van de 46e Jaar beurs. Naarmate de klok draait en het startschot van de eerste Jaarbeurs na de bevrijding, niet slechts van ons 'and, doch zelfs van heel Wes.-.ijk Euro pa, meer nadert, wordt het verkeer nog compacter en snorren de autofiles, als mee gesleurd in de centripetale kracht naar den trots van het Nederlandsche bedrijfsleven. Utrecht is wel gereed het zakenmilieu te tracteeren op de vlucht van de vernuftige techniek, op de verfijnde ver volmaking en de geraffineerde specialiseering. Straks, als de poorten opengaan, zal het nog levendiger worden in het hart van de stad, als de treinen de eerste bezoekers zullen aan voeren en de extratreinen uit Limburg en Oost-Brabant de nieuwsgierigen zal hebben af gezet, zal het moeilijk zijn, in de wirwar van auto's en trams van voetgangers en wielrij ders, met onze auto tempo te houden. Maar het moet, want nog in de krant van vandaag moeten onze lezers kunnen zien. dat de grootste Jaarbeurs die ons land ooit gekend heeft, haar intrede heeft gedaan. Onze Jaarbeurs is belangrijk. dat weten wij, want zij was het altijd. Maar voorheen stond in Europa de befaamde Leip- ziger Messe aan de spits. Die ernstige concurrente is nu verdwenen, want Leipzig ligt in puin en Utrecht ontwikkelt zich als nooit tevoren. Mis schien juist daarom is deze jaarbeurs van zoo'n importan tie. Utrecht voelt zich als een ongekroond koning. Daarom ook heeft zij zich extra opge maakt en heeft een interna tionaal cachet. Utrecht leeft in spanning, wat geenszins noodig lijkt want de jaarbeurs zal een succes worden. De onmiskenbare nervosi teit, die de omgeving van de beursgebouwen kenmerkt, lijkt wel wat op plankenkoorts, een phase, die begrijpelijk is, om dat de centrumstad van ons land de kans heeft, toonaan gevend te worden voor West- Èuropa. Het startschot vvordlt gelost Zoo tegen half tien reeds stroo. men honderden naar de Stads schouwburg, waar de plechtige opening zal plaats vinden in aanwezigheid o.m. van de Kon. Familie. Onze Landsvrouwe wil de ook hier niet ontbreken, niet alleen omdat zij Beschermvrouwe is van de Jaarbeurs. En als het bijna half elf zal slaan, staat" er rond de Stadsschouwburg een juichende, dichte, halsreikende menigte, om een glimp op te vangen van de Koningin, en van de Prinses. Dan beginnen, even half elf, de officieele openingsspeeches, waarbij de heer F. H. Fentener van Vlissingen, de voorzitter van den Raad van Beheer van het Jaarbeursinstituut, de rij opende, gevolgd door minister-president Schermerhorn en den Minister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos, (In ons nummef van mor gen zullen wfj hierop nader terugkomen.) Ook de Ministers van Buiten- landsche en Binnenlandsche Za ken, van Oorlog en Openbare Werken, de Minister van Ver keer en de Secretaris-Generaal van Landbouw en Visscherij ge ven acte de presence. En tusschen de bedrijven" door klonken de opgewekte to. nen van het Utrechtseh Stedelijk Orkest en verhoogden de feeste lijkheid. Dan was de Jaarbeurs voor 10 dagen officieel geopend. (Vervolg pag. 3, 5e kolom) Midden in het Utrechtsche polder land staan Neerlands nieuwste zen ders, welke in October en December van 1940 in gebruik werden geno men en bijna door de Duitschers bij hun vertrek waren opgeblazen Deze zenders met hun 125 Kw. antenne-energie worden zelfs in Amerika gehoord. Vanuit het zend station "Radio Lopik" worden de programma's van Hilversm I en U uitgezonden. Een kijkje op de beide controletafels; welke midden in 4e zaal staan opgesteld Slechts twee personen volgen hier nauwgezet de werking der heide zenders. Anefo/Hersclïel P. Niet volgens het bericht, maar wel volgens een vermel ding in den kep van de be langrijke mededeelingen in de krant van gister, zou Sjahrir met dr. van Mook en Clark Kerr naar Nederland komen. Deze mededeeling in den kor was dus onjuist. Er komen wel. met van Mook en Clark Kerr, verschillende Indonesiërs mede, die door Sjahrir aange wezen zijn. Voorts dr. P. J. A. van Idenburg, de sultan van Pontianak, It. kol. San- tose, de leider van de verzets beweging in Batavia, en lt. Tahija. Sjahrir heeft een' bezoek ge- anderen kant suggereeren Ameri- kaansche berichten evenwel, dat als er geen antwoord van Rusland komt, de kwestie in eik geval voorloopig zal moet&p blijven rus ten tot 10 April, den datum, die de Russen hadden gesteld. En zij zullen hun zin wel weer krijgen. De Iraansche regeering heeft een vijfjarenplan aangekondigd tot verbetering van de maatschap pelijke toestanden, die in Perzië overigens inderdaad nogal een en ander te wenschen schijnen over te laten. Hoe staat het nu met de kwes- tie-Iran (Perzië)? Morgen komt de zaak weer aan de orde in den Veiligheidsraad. Men hoopt dan antwoord te hebben op de verzoe ken om inlichtingen van Rusland en Iran Mag men diverse be richten gelooven dan is van Rus land geen antwoord te verwach ten. Wel zou de ontruiming van Azerbeidsjan, met name van de hoofdstad Tebriz, intusschen be gonnen zijn, hetgeen een van de drie eischen is, die door Amerika en Engeland gesteld worden. Ook het materiaal moet weggevoerd Worden, en 't terugtrekken moet onvoorwaardelijk zijn. Men sug gereert van Russische zijde nog al eens. dat Hussein Ala, de ge zant in Washington, die Iran bij den Veiligheidsraad vertegen woordigt, niet in overeenstem ming met de inzichten der Iraan- sche regeeririg zou handelen. Zulks in v(».' Ind ook met de scherpe wijze waarop Ala de puntjes op de i gezet heeft in de zitting van Vrijdag. De Iraansche Regeering te Teheran heeft nu echter verklaart, dat er geen en kel misverstand tusschen de re geering en Hussein bestaat en dat alles wat hij zegt en doet, vol- k'dig in overeenstemming met de Iraansche regeering geschiedt. De vraag is nu maar, wat er morgen en verder gebeuren zal. Amerika en Engeland schijnen het er over eens te zijn, dat de zaak niet kan blijven rusten, ten zij de antwoorden aan bovenge noemde eischen voldoen. Aan den In het Cursushuis van de Katholieke Actie voor de Vrou welijke Jeugd „Hotel Rem brandt" te Noordwijk aan Zee werden van 2327 Maart stu diedagen gehouden voor de kernleidsters der Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem, ter voorbereiding van de op richting der Jonge Vrouwen Gemeenschap in de komende maand Mei. De Jonge Vrou wen Gemeenschap wordt de nieuwe jeugdorganisatie voor meisjes van 1725 jaar, ge baseerd og^jle idee van dienst baarheid aan gezin, kerk en vaderland. bracht aan Soekarno, den „president" van de Indonesi sche republiek, ook om be sprekingen te voeren over de evacuatie der Japanners en de 31.000 Nederlanders en Indo- Europeanen, die nog in kam pen geïnterneerd zijn. Er zou den zich op Java nog 60 tot 70.000 Japanners bevinden. Sjahrir heeft thans verklaard, dat de Japannners zoo spoedig mogelijk weg moeten, omdat zij een gevaarlijke bron van fascistische infectie zijn Minister Mansholt liet in een rede voor landbouwers te Groningen uitkomen, dat het Nederlandsche volk er aan zal moeten wennen dat het moet betalen, wat de artike len in werkelijkheid kosten. Zoo is een belangrijke ver hooging van de vleeschprijzen aanstaande. Daarnaast zijn echter in de toekomst prijsverlagingen te verwachten. Er zijn n.l. maatregelen in voorbereiding, om in industrie en handel drastische prijsverlagingen in te voeren, ook in het café- en restaurantbedrijf. De extravoor zieningen voor de mijnwer kers zullen worden ingetrok ken. Volgens een verslag in het Vrije Volk zou Minister Mansholt gezegd hebben, dat de mijnwerkers ons in den steek gelaten hebbenDe regeering wil verder actief optreden inzake het bevorde ren van de coöperatie in den landbouw. Het heeft Z. H. den Paus be haagd om bij gelegenheid van het vijf en twintigjarig jubi leum van het Pauselijk Lief dewerk van den H. Apostel Petrus in Nederland (S.P.L.) den Nationalen Directeur, Mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorscho ten, te benoemen tot Protono tarius Apostolicus a.ï.p. President Gouin bepleitte een verbond tusschen Frank rijk en Engeland; in gezag hebbende kringen in Londen wordt dit zeer toegejuicht. De verkiezingen in Japan zul len worden gehouden op 10 April a.s. De staking in de Amerikaansche mijnen is uit gebroken: in Detroit handicap! een verkeersstaking het maat schappelijk leven. In verband met de morgen te Londen beginnende inter nationale conferentie over de voedselvoorziening {waaraan Rusland niet deelneemt) zal Z. H. de Paus Donderdag 4 April, om half 6 Nederland- schen tijd, over den voedsel- nood in de wereld spreken. Een zware vloedgolf heeft verschillende eilanden in de Stille Zuidzee geteisterd. Groo- te schade is aangericht; o.a. op de Hawaian-eilanden zijn volgens de «B.B.C. 300 dooden te betreuren. Bij de vele uitvoeringen van de „Mattheus Passion", welke Amsterdam dit jaar te hooren krijgt, was de dienst opmer kelijk, die de „Werkplaats Kindergemeenschap Bilthoven" Zondagmiddag in de Oude Kerk te Amsterdam hield. De kerk was tot de laatste plaats bezet en zelfs moesten velen afgewezen worden. Prinses Beatrix, die met de Kindergemeenschap per auto bus was aangekomen, heeft het eerste gedeelte van de „Mattheus Passion" medege zongen. In de pauze is zij naar Soestdijk vertrokken. „Toen zocht men Hem ge vangen te nemen; en toch sloeg niemand de hand aan Hem, omdat Zijn uur nog niet was gekomen", lezen we in het Evangelie van vandaag. Dit Evangeliewoord biedt stof voor vele overwegingen, o.a. tot een doods-meditatie. Want het was geen. wonder baarlijke bijzonderheid die al leen voor Jezus gold, dat de menschen hem geen gevangen, schap, lijden of dood, konden aandoen, zoolang Zijn uur nog niet was gekomen! Ook ons is dit toepasselijk. Het verschil is dat Jezus Zijn uur van tevoren kende en wij het onze niet kennen. Doch wij weten dat het in de Voor zienigheid van onzen goeden Vader staat genoteerd. Daar door moeten wij dén dood en onze toekomst op andere wijze onder de oogen zien dan zij die slechts in een duister noodlot of een blind toeval ge looven. Marcus

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1