Nieuuu Het tekort aan onderwijzers DE JAARBEURS Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: V Bezorgdheid De ontvangst van de „Nieuw Amsterdam" Gaat catastrophale afmetingen aannemen Een onderwijs-probleem Cromyko komt niet! Vanwege de democratie Nieuws uit Indië Drie sprekers openen Demonstratie van herstel Engelseh spreken met een revolver (2aatsle nieuws MOET DE OOGST BINNEN? Dan moeten de boeren banden hebben Kind door granaat gedood Open ooren Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Slgou Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand; mclusief incasso kosten. Prijs der advertenties: 13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct per m.m. regel 50 m.m. "breed. Contract op aanvraag. NoordhoUandsch Daqblad Buiten God ie 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 3 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10897 ALKMAARLangestraat 42A tel. 4330 (K 2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. 4712 (K2290) DEN HELDER: West straat 80: tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bankrelatie: Noorderbank UET VERWONDERT NIET, dat men in Nederlandsche kringen in Batavia bezorgd is' over de reis yan dr. van Moöfc c.s. naar Nederland. Die be zorgdheid wordt in Nederland( gedeeld! Van Mook bëhoefde niet naar Den Haag te komen," als hij het eens kon worden op den grondslag binnen het kader van ziin instructies. Het is te vreezen, dat de Indonesiërs inderdaad erken ning van de republiëk zullen eischen, ailthans 'voor Java, en wellicht ook voor Sumatra. Dan is het niet meer „In'dië in nood" dodh dan wordt nog eens duidelijk gedemon streerd: het Koninkrijk in' nood, geen uur te verliezen Intusschen is er ook om an dere redenen alle aanleiding voor bezorgdheid. Zoo schrijft Sjahrir, .met wien Nederland onderhandelt, en die geregeld voeling houdt met den colla borateur-rebel Soekarno, een Open Brief aan het Britsche volk in het Engelsche commu nistische blad „Daily Wor ker". Hij beweert daar o.a., dat „het Nederlandsche gezag" door de Japanners was vernie tigd, wat echter juridisch en feitelijk onjuist is. Het Neder landsche gezag'in Indië is net zoo min vernietigd door de Japanners, als het Nederland sche gezag in Nederland door de Duitschers. Verder beschuldigt hij de Britsche troepen er van, de Indonesische vrijheidsbewe ging te belemmeren. Maar Sjahrir weet heel goed, dat de geallieerde troepen niet anders doen dan terrorisme bestrij den van benden, waarmede Siahrir's aanhang toch niet wil worden vereenzelvigd? En verder is de taak van de troepen, de Japanners te ont wapenen en de Nederlanders, e.a. te beschermen en te eva- cueeren. Waar die taak be lemmerd werd en wordt door kwaadwillige en ontspoorde Indonesische elementen," moe ten ae geallieerde troepen van zelfsprekend zoo noodig hardhandig optreden! Sjahrir stelt vervolgens en kele vragen, nl. of de Britten het Nederlandsch imperialis me. het Nederlandsch fascis tisch koloniale bewind willen herstellen? Men wrijft zijn oogen uit, als men dit alles leest, van den man, die zelf met den fascistischen collabo rateur Soekarno onderhandelt. Als men dit leest op dit mo ment. nu van Mook en Indo nesische raadgevers naar Ne derland komen, om het eens te worden! Er is waarlijk op dit oogenblik voor ernstige be zorgdheid meer reden dan ooit. Het zal 9 of 10 April worden, alvorens de Nieuw Amsterdam met 3598 repatrieerenden en 700 man Engelsche troepen aan boord te Rotterdam zal arriveeren. Niet alleen om den terugkeer van zooveel landgenooten, onder wie zioh de 25.000ste repatriee- rende bevindt, zal dit een belang rijke gebeurtenis zijn, maar ook omdat de Holland-Amerika Lijn na zes jaar afwezigheid haar vlaggeschip weer voor de kade kan begroeten. 1 Onder de repatrieerenden be vinden zich 718 leden van het Koninklijk Nederlandsch Indi sche leger, die, te Rotterdam aangekomen, eerst een dag naar Austerlitz gaan ter registratie. DEZE TITEL schünt eenigs- zins misleidend, als men ten. slotte zal lezen over een probleem bij de onderwijzers, over het salarisprobleem. Met het salarisprobleem bedoelen wij het tientallen jaren oude vraagstuk van .de te lage sala- rieering der onderwijzers. Wat evenwel voor een oyergroot deel der onderwijzers een brandende kwestie is, dat is voor het Nederlandsche volk uiteindelijk een onderwijspro bleem. Ons onderwijs heeft de Jaatste jaren ernstig geleden, vooral daar waar heel rins vaderland stoffelijk heeft geleden. Scholen vernield, scholen bezet, het onderwijs gedesorganiseerd, leermiddelen schaars of steeds weer ontbrekend, gebrek aan brandstoffen. Gemid deld is er bij het onderwijs een achterstand van acht tot achttien maanden. Maar terwijl veel herstelt, gaat' het lager onderwijs in steeds meer plaatsen de helling af. Er komt voortdurend grooter gebrek aan leerkrachten. Niet nog in de groote steden of andere dichte bevol kingscentra. De trek daarheen, de zuigkracht in het bijzonder van de grootstad, voorkomt daar voorloo- pig de ontvolking van de school. Maar het platteland is al het kind van de rekening. Men leze de zeer talrijke oproepingen van onderwij zers vodE bestaande vacatures in de diverse onderwijsbladen op roepingen, dikwijls herhaald we gens het ontbreken van sollicitan ten. Onderwijzers^ die pas voor het examen geslaagd zijn, kie zen de onderwijzersloopbaan niet meer. En de ouders? Hoevelen bestemmen er hun kinderen voor dit vak? Het tekort aan onderwijzers gaat catastrofale afmetingen aan nemen. De school wordt ont volkt, niet door het gebrek aan leerlingen, maar door het ont breken van leerkrachten. Dat is het onderwijsprobleem, dat toch heel het Nederlandsche volk aangaat. Buiten onder wijs kunnen onze kinderen nu eenmaal niet. Hei probleem heeft nog een tweede aspect, schrijft het Kath. Onderwijzersverbond in een be schouwing over dit probleem Men roept om onderwijsvernieu wing, natuurlijk! In Herrijzend Nederland moet alles hernieuwd worden. Radio en pers herhalen uit den treure de noodzaak van vernieuwing Dp Minister "an Onderwijs gaat vóór in toespraak op toespraak. De instelling op het nieuwe vraagt evenwel de toegewijde medewerking van den onderwij zer. Maar deze medewerking vraagt van den laatste studie en tijd. Heeft de jonge onderwijzer tijd en kan hij studeeren? Om die vraag te beantwoorden onder- zoeke 'men eerst eens hoe zijn sa- larieering is! „Het bedrag dat men salaris noemt, is het resultaat van een onbehoorlijk aantal optellingen en aftrekkingen, die recht geven op de kwalificatie van georganiseer?! fooienstelsel." Het zal in die omstandigheden duidelijk zijn, dat de onderwijzer groote liefde voor.aijn vak moet bezitten, om het niet te verwisse len met bijna elk ander. Ook dat er in het corps een steeds bitter der stemming ontstaat, omdat een behoorlijke salarisregeling nog al tijd ontbreekt. Straks komt een nieuwe Kamer bijeen. Zij kenne haar taak ten deze. Laat zij bedenken, "nat het Nederlandsche volk bij het ontbre ken van een afdoende salarisrege ling zal reageeren door zijn kinde ren niet meer voor opleiding tot onderwüzer beschikbaar te stellen. Het Nederlandsche volkskind zou dan de dupe worden in nog groo ter mate dan nu reeds het geval is. Gromyko, de Russische ge delegeerde bij de V.V., heeft gisterenavond op een vraag^ of hij de bijeenkomst van den Veiligheidsraad Woensdag zou bijwonen, „neen" geantwoord. Hij weigerde zijn antwoord nader toe te lichten. Het Centrale Comité van de Duitsche Socialistische Partij, dat in de Russische zóne gevestigd is, heeft besloten, dat de functionaris sen, ,die «zich blijven verzetten tegen een fusie met de communis ten van hun posten ontheven zul len worden! Geïnterneerden in het republi-' keinsche deel van Java kunnen pakketten ontvangen. Het Indo nesische Roode Kruis zal zorg dragen voor het vjervoer en de distributie. Dertig man Nederlandsche stoottroepen hebben in een mo torsloep op de rotsen van Brom- brom .ter hoogte van Muntok op het eiland Bangka schipbreuk ge leden. Zij zijn door een Britsch en een Nederlandsch watervlieg tuig gered. De Britsche militaire verliezen op Java en Sumatra bedroegen tot 16 Maart als volgt: Britten: 34 dooden, 70 gewonden en 10 ver misten; Britsch-Indiërs: S74 doo den, 957 gewonden en 24 ver misten. Drie sprekers voerden gis. teren het woord bij de plech. tige opening van de eerste na-oorlogsche Jaarbeurs. Voorop de zoo vertrouwde figuur van de Jaarbeurs, dr. F. H. Fentener v. Vlissingen, die zich nog levendig herin, nörde, hoe Prinses Juliana als tienjarig meisje de eerste steen legde voor het vaste Jaa rbeursgebou w. Dr. Fentener van Vlissingen bracht spontanen dank aan allen, die deze Jaarbeurs hadden ge maakt tot de allergrootste in de Utrechtsche geschiedenis. Ver. blijdend noemde spreker het, dat door middel van deze Voorj aars- beurs hel eigen volk, maar ook het buitenland, kan constateeren dat het bedrijfsleven in Neder, land in korten tijd met Zeven- mijlsstappen is vooruitgegaan. Ook minister-president Scher. merhorn uitte zijn vreugde over A 7-m- >'ar). die H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana arriveeren aan het Jaarbeursgebouw te Utrecht, waar zij de plechtige openmg der eerste Jaarbeurs na den Oorlog bijwoonden. het Nederlandsche volk met deze Jaarbeurs heeft gezet op den langen weg naar algeheel her stel. „Is een Jaarbeurs, reeds in ■normalen tijd, meer dan een centrum van koop en verkoop, een middel van handel en indus trie, om de producten aan den man te brenghn, temeer geldt dit voor deze Jaarbeurs, want de vraag is nog steeds grooter dan het aanbod", aldus de minister president. Spr. noemde het een oude klacht, van voor den oorlog, dat ons volk iniet uitmunt in het toonen aan de wereld wat het kan presteeren. Dit soort „ad vertising" ligt ons volk niet. Doch op deze beurs is dit anders.' Het is alsof wij komen uit eeri donkeren tunnel en met de oogen staan te knipperen op een zonnig, veld, zonder precies te weten hoe in elk opzicht onze mogelijkheden liggen en welke verrassende elementen er in stilte tot ontwikkeling zijn ge bracht Vooral gezien den tijd waarin wij verkeeren, verheugde het spr., dat het buitenland in zoo ruime mate heeft deelge nomen (Vervolg pag. 3, 5e kolom) Twee personen die van Amers foort naar Amsterdam gingen liften beleefden een avontuur dat hen voorloopig de lust tot liften wel zal hebben ontnomen. In- plaats dat de jeep, waarin twee Engelsch sprekende militairen zaten, den Rijksweg bleef volgen, reed de wagen naar Valkeveen waar de militairen de lifters- met de revolvers dwongen om uit te stappen en ihun geld af te geven. De iifters voldeden aan het ver zoek waarna de jeep full-speed in de richting van Amsterdam verdween. Een door de Naarden- sche politie ingesteld onderzoek leverde niets op. Er komt omstreeks Paschen een ei. De eerste haringsche pen .varen op 7 Mei uit. Me groothandel <in visch krijgt meer vrijheid bit het afleveren*-aan den kleinhandel. Er is dringend behoefte aan luchtbanden voor landbouw- jvagens. "Pogincjen om ze te bemachtigen, zijn tot nog toe mislukt. De Stichting voor den Landbouw .heeft nu aan den Minister van Handel en Nij verheid een verzeek gericht, waarin gezegd wordt, dat er ongeveer 100.000 banden noo dig zijn, om de Nederlandsche boeren in staat te stellen', straks den oogst binnen te ha len. Er moeten op korten ter mijn maatregelen genomen worden om in de behoefte aan banden voor landbouwwagens te voorzien, eventueel door import uit de V.S. van Ame rika. f Spelende kinderen vonden in het Brabantsch dorp Aal burg een granaat met welk projectiel zij hun spel voort zetten. Hierdoor kwam dit tot ontploffing met het tragische gevolg dat een kind vrijwel onmiddellijk gedood werd en een ander kind zwaar gewond naar het Bossche ziekenhuis moest worden getransporteerd, De Fransch-Spaansche grens kan weer vrijelijk door onderdanen van elk ander land dan Frankrijk en Spanje worden gepasseerd. In de eerste eeuwen der Kerk was de Vasten de tijd waarin de doopleerlingen op hun verrijzenis-met-Christus in het Doopsel werden voorbe reid. Op den dag van vandaag werden hun drie schatten der Kerk toevertrouwd: het Onze Vader, de Geloofsbelijdenis en en Evangeliën. Deze plechtig heid heette: „de opening van het oor". Ons oor is reeds in onze prille jeugd geopend. Maar is het open gebleven? Of allengs doof geworden? Opdat Paschen de hernieu wing van ons Doopsel zij, moet de Vasten de „her-ope ning van ons oor" worden. Om practisch te zijn: we moeten het Onze Vader weer leeren bidden in plaats van het af te raffelen, ons Geloof weer leeren belijden inplaats van gedachteloos de Twaalf Artikelen te brabbelen en weer naar het Evangelie leeren luis teren en het weer leeren lezen in plaats van het over ons heen, over onze krant, het eene oor in en het andere uit te laten gaan. Eens zal worden gevraagd wat wij hebben gedaan met deze drie ons geschonken ta lenten! Marcus

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1