Nieuuu PAUSELIJKE SMEEKBEDE tot het wereldgeweten Bijzondere Kamer voor Grond wetsherziening voorgesteld fil Voor Alkmaar en omgeving Bureaux ndy gen iode „Aan allendie oogen hebben om te zien en ooren om te hooren C.V.P. voert constitutio neels oppositie AFGEDAAN! DOORWERKEN! GRIEKENLAND OM DE OLIE! Vredesconferentie toch uitgesteld? De ontwikkeling der inkomstenbelasting V WIJS BELEID? Nederland leent' graan aan Frankrijk Dubbel kaasrantsoen De les geleerd? .PRIL 1946 Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso kosten. Prijs der advertenties: 13 ct. per m.m, regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 5 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10899 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 4330 (K2200) HOORNDraafsingel 59 tel. 4712 (K 2290) DE'N HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2182 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank >1.3545 tta- Dor len de lus JGEN des VAN lister- Z.H. Paus Pius XII heeft Donderdagmiddag voor deg. zender Vaticaanstad een rede tot de geheele wereld gericht "met be trekking tot het probleem der voedselvoorziening. De Paus zeide hierin o.m.: „Wij richten vandaag onze bood schap als een smeekbede tot het wereldgeweten, tot het ver antwoordelijkheidsbesef van de leiders en van hen op wie de verantwoordelijkheid rust voor het voeren van de politiek en de sociale economie: Tot het menschelijkheidsbegrip en de wederzijdsche edelmoedigheid van de volken; voorts aan allen, die oogen hebben om te zien en ooren om te hooren, aan allen, die zich kunnen verheffen boven het geloof in ideologieën en daarbij het zwijgen kunnen opleggen aan de door den oorlog veroorzaakte haatgevoelens. Wij richten ons tot hen, die het hart en het verstand toegankelijk maken voor de heilige roepstem tot broederschap onder het menschdom en meer in het bijzonder tot hen, die doordrongen zijn van de christelijke leerstellingen en wetten, voorts tot allen, die hun hart openstellen voor gevoelens van broederschap en bezield zijn van een waarachtige liefde tot God. Nauwelijks is het arme mensch dom ontkomen aan den stroom van bloed, waarin het gedurende de oorlogsjaren heeft moeten gaan of het bevindt zich op een weg, versperd met hindernissen en kort na de overwinning met zooveel moeiten bevochten, is het over stelpt met ellende. Politici en staatslieden, die zich tijdens hun beraadslagingen bezig houden met het opstellen van de grondslagen voor een politieken en economischen wederopbouw, zien, terwijl zij de verschilende belangen en meeningen tegenover elkaar stellen, het spook van den honger voor zich oprijzen. Terwijl zij de statistieken raadplegen, zien de deskundigen naarmate de cijferkolommen langer worden de bittere werkelijkheid, dat over minstens een kwart van de ge heele bevolking der aarde het spook van den honger rondwaart. Het dreigt over onmetelijke .uitge strektheden een geheele menigte weg te maaien, indien niet intijds een middel wordt gevonden om te verhinderen, dat deze het aantal strijdenden en niet-strijdenden, dat gedurende den oorlog op alle fronten werd getroffen, zal evena ren. Verschillende voorziene zoowel als onvoorziene omstandigheden zijn de toch al zoo ontzaglijk moeilijke voedselvoorziening in Oost-Europa komen verergeren, zooals de onvol doende bewerking van den grond door de vijandelijkheden en de ge dwongen evacuatie van een groot ge deelte der plaatselijke bevolking, slechte graanoogsten in Zuid-Europa en in de omliggende landen, onvol doende öogsten, voornamelijk van rust in Oost Azië en in het Zuid Oosten en droogte in Zuid Air.ka. De gevolgen van dit alles zijn over duidelijk: voor de komende maanden een toënemende behoefte aan invoer naar Europa tot aan den volgenden oogst en een dringende noodzakelijk ne.d van hulpverleening aan de be volking van de gebieden, die wij noemden en die in normale tijden zichzelf konden bedruipen Ongetwij. feld zijn er geheele streken, die meer opbrengen dan hun eigen bevolking behoeft, doch om niet te spreken van die welke eveneens in 't wereldconflict werden betrokken en de verwoestin gen van den oorlog en den na-oor logstoestand hebben ondergaan, zijn tijdens de vijandelijkheden aanzien, lijke reeds opgestapelde voorraden aan de voedselvoorziening van de menschen onttrokken en werden ze gebruikt; of als veevoeder, ofwel aangewend voor cïremisch-industri- eele doeleinden. In elk geval zal men zelfs met de nog bestaande voorra den en met het aanwenden van allé mogelijke middelen moeilijk toeko men tot den volgenden oogst. Men zal dezen moeilijken voedings. toestand niet geheel kunnen over bruggen, maar als God het wil, zal hij tot den volgenden oogst, dat is minstens 16 maanden duren en g-edu. rende dien tijd zullen wij, evenals in de dagen van voorspoed, maar met steeds grooteren aandrang tot den Hemelschen Vader bidden: "Geef ons heden ons dagelijksch brood". Wij twijfelen er niet aan of de volken, die zulk een groot organi satievermogen en een zoo beldhaftl- tigen geest van offervaardigheid heb ben getoond bij het nastreven van hun oorlogsdoeleinden, thans dezelf. de eigenschappen zullen aanwenden, nu het er om gaat, millioenen men schen aan den dood te ontrukken. Thans is het noodig om dc bestaande voorraden vrij te geven en nieuwe te verzame len, en de verspilling van levensmiddelen of het gebruik daarvan voor andere doelein den dan de mensclielijke voedselvoorziening tegen te gaan, om het stilleggen van het werk op ondoordachte of onrechtvaardige wijze te voorkomen en om de benou- digde transportmiddelen aan te wenden en daarbij de ver- eischte finantieele ^maatrege len te nemen. Maar dit alles beteekent slechts weinig. Het mensch dom wordt door den honger bedreigd en deze is oorzaak van ontelbare ongcregeiane- den, waaraan de toekomstige vrede, nauwelijks geboren, dreigt ten onder te gaan. En toch is die vrede voor elk van de volken der aarde noodza kelijk. Tegenover dit gevaar is er geen plaats voor wraakgevoelens of ver gelding, ook niet voor zucht naar macht of overheerschmg, of naar bevoorrechting van den overwinnaar. Dit heeft Noord-Amerika heel goed begrepen. In dit groote wereld-of fensief tegen den honger hebben de Ver. Staten zich edelmoedig' aan het hoofd geplaatst en zij hebben hun reusachtige productievermogen in dienst van deze heilige zaak gesteld, waarbij zij hun krachten verdubbe len, om zooveel mogelijk voedsel te kunnen exporteeren. Wij weten dat ook Canada met zijn bekende edel moedigheid denzelfden weg volgt. Ook Engeland, dat op het oogenblik in zijn hoofdstad een internationale bijeenkomst houdt om het voedsel- vraagstuk te bespreken blijft, even. als in oorlogstijd het verbruik van eetwaren beperken. IN DE BELGISCHE KAMER heeft de woordvoerder van de C.V.P. verklaart tegen het kabinet-Van Acker te zijn, doch men zal een constitutio- neele oppositie voeren. Minis ter Spaak legde verklaringen af over de Koningskwestie, die door de C.V.P. onvoldoen de werden geacht. Tenslotte heeft de Kamer met 91 stem men van de C.V.P. tegen, en met 107 st. voor, vertrouwen in de regeering-Van Acker uit gesproken. De Veiligheidsraad heeft een motie van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche za ken Byrnes aangenomen, waarin de Raad Ws zijn oordeel uit spreekt, dat de kwestie van de Russische troepen in Iran is af gedaan. Voor het prestige van den Vei ligheidsraad is dit een hoopvol besluit. De Perzische afgevaardigde Hussein Ala, verklaarde dat Per- zië door middel van de Veree- nigde Naties resultaten had be reikt die het alleen nooit bereikt zoif hebben. De regeering meent, zoo wordt nu bericht, in het be lang van het land niet te mo gen afwijken van het door haar ingenomen standpunt, dat op den 1 Mei-dag en den ochtend van den 4den Mei, met uitzondering van de scho len, doorgewerkt moet wor den. De Populisten (royalisten) en de gematigde partijen in Grie kenland zijn het eens geworden over een coalitieregeering met rechter Poelitzas voorloopig als eersten .minister. Konstan'tin Tsal- daris is minister van buitenland sche zaken. Deze heeft in de regeerings- verklaring medegedeeld, dat het nieuwe parlement 29 April a.s. bijeen zal komen en dat de nieu we regeering het parlement zal vragen een plebisciet over de ko ningskwestie te proclameeren. De voornaamste doelstellingen van de nieuwe regeering zijn „volle dige nationale wederopbouw en de volledige bevrediging van onze nationale eischen". De Amerikaansche vertegen woordiger bij den geallieerden bestuursraad voor Hongarije pro testeert bij maarschalk Worosji- lof, den Russischen opperbevel hebber in Hongarije, tegen de aanwezigheid van Sovjet-perso neel op de HongaarschAmeri kaansche ovieveldere in Zuid- West Hongarije. Naar te Parijs verluidt bestaat nu toch de mogelijkheid, dat de vredesconferentie, die op 1 Mei geopend zou worden, wegens de bezwaren der Sovjet Unie zal worden uitgesteld. Dr. M. J. H. Smeets. raadsad viseur bij het Departement van Financiën, buitengewoon hoog leeraar in de 'leer van de open bare financiën en in het belas tingrecht aan "de Katholieke Eco nomische Hoogeschool te Tilburg, heeft onder gepote belangstelling zijn ambt aanvaard met een rede over: „De ontwikkeling van de inkomstenbelasting". Naar aanleiding van een rapport van de hier voor ingestelde Staatscommis sie, heeft de Regeering thans een voorstel bij de Tweede Kamer ingediend tot wijzi ging van de bestaande pro cedure tot verandering van de Grondwet. Dit voorstel houdt in, dat in de gevallen waarin een beroep op het volk wordt gedaan, dit be roep in een eenvoudiger en tevens meer sprekender vorm moet worden gekleed. De Regeering meent een ingrij pende herziening van de voor schriften als door de Staatscom- Tengevolge van de Duitsche bombar sommige plaatsen gedeelten van de De archaeologen zetten hun opgravin dementen op Londen werden op oude Romeinsche stad blootgelegd, gen voort. (Amsterdam P.) missie was voorgesteld, nog niet te moeten voorstellen. Zij acht een beroep op de kiezers voor net tot star.d brengen van een veran dering in de Grondwet voorloopig nog onder alle omstandigheden geboden. Doch dit beroep dient eenvoudiger te geschieden. Men zal daarhjj ontbinding en verkie zing van nieuwe Kamers moe ten en ku-ranen vermijden. Met het oog hierop volgt de Regeering het voorstel van de Staatscommissie om een bijzondere Kamer voor de grondwetsherziening over de verandering te doen beslis sen. Deze Kamer zal worden samengesteld op de wijze als voor de samenstelling van de Tweede Kamer is voorge schreven. In tegenstelling met de bezwa ren van- de Staatscommissie tegen het eischen van een gequalifi- ceerde meerderheid voor het aannemen van het voorstel meent de Regeering, dat in deze bijzondere Kamer een meerder heid van drie vijfden van het wettelijk aantal leden voor het aannemen der grondwetswijzi ging noodzakelijk moet worden geacht. In verband met dit voorstel tot Grondwetsherziening is tevens 'n wetsontwerp ingediend, waar bij wordt bepaald dat art. 70, al. 1 van de wet van 1 Maart 1946, tot aanvulling en wijziging van de Kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet, alsmede bijzon dere voorzieningen met het oog op de in 1946 te houden verkie zingen, mede toepassing vinden in geval van ontbinding van, de Tweede Kamer der Voorloopige Staten-Generaal ingevolge artikel 203 der Grondwet. Volgens het krantenverslag heeft Koos Vorrink, de voorzit ter van de Partij van den Arbeid, sprekend over Indonesië, gezegd, dat de regeering hier aan het oogsten is van haar wijs beleid, der laatste maanden Jn dezelfde krant lezen we een halve kolom verder, dat er in ons geteisterd Indië nog 54.000 gewapende Jappen zijn en dat deze niet ontwapend kunnen worden wegens een tekort aan geallieerde troepen (de „bevrij ding" van Java c.a. had overigens 'plaats in Augustus 1945). Stellen wij daar de régeering niet ten volle voor verantwoor delijk ten deeie wel! de „oogst" is niettemin overeen, komstig de „wijsheid" van het beleid: een bezorgd Indië, een bezorgd moederland, verzwakt gezagsprestige, concessies aan revolutionnair optreden, afbraak van het constitutioneel verband van het Koninkrijk! Oogst en wijs beleid? Wie wind zaait, zal storm oogsten! Volgens een bericht van Radio. Parijs is Nederland, in verband met de Fransche voedselpositie, bereid gevonden aan Frankrijk 70.000 to,n graan en bloem te lee- nen. welke in Juni zullen worden gerestitueerd. Vermoedelijk nog in April, maar zeker in Mei zal het kaasrantsoen worden verdub beld, meldt de „Volkskrant". Het bedraagt dan 100 gram per persoon en per week. GEEN AUDIËNTIE Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 9 en Woensdag 10 April géén audiëntie verleenen. Uit de Communie van gis teren: „God, Gij hebt mij on derwezen van mijn jeugd af!' Dat moeten we toch erken nen nietwaar? Door den mond van zijn Kerk heeft Hij ons onderwezen doch ook door de voor- en tegenspoeden die Hij ons overzond, door de gebeur tenissen in ons persoonlijk le ven en in de wereld. Maar hebben wij de les ge leerd? B.v. van dien grooten o^rloc, en van dezen atoombom-vrede? Meenen wij dat al deze gru welen bewezen hebben hoe braaf wijzelf en hoe slecht de anderen zijn, dan hebben wij geen jota van deze Goddelijke lessen begrepen! Zeggen we zoo vlotweg, zon der onszelf te bedoelen: „de oorlog is een straf voor de zonde", dan hebben we het lesje van buiten (niet van binnen) geleerd! Begrijpen wij uit dit alles waartoe een mensch (gij en ik) kan komen, wanneer hij Ras en Volk (nationaal-socialisme). Staat en Macht fascismej Geld en Goederen (kapitalis me) of Klasse en Organisatie (marxisme) hooger stelt dan Christus Liefdeleer; begrijpen wij, dat "de oorlog de monster achtige uitbarsting is van ons gemeenschappelijk ettergezwel van hoogmoed en liefdeloos heid; en trekken u en ik daar persoonlijke conclusies uit, dan hebben we de les geleerd. Dan kunnen wij ons Chris tenen noemen, d.w.e. leerlin gen van Christus. Marcus

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1