Met den C.C.D. den boer op Nieuw Noordhollandsch Dagblad sSlaA en o ntlreU De Middenstand van het platteland. INGEZONDEN SPEKSLAGERS EN „BLIK"-SLAG£RS Pers en Bioscoop Marktberichten VRIJDAG 5 APRIL 1946 Er bestaat in het algemeene kader van het verbond van den Nederlandschen R.K. Midden stand een, zooal niiet direct te noemen tegenstelling, dan toch wel een v.erschil van belangen tusschen de neringdoenden van de steden en die van het platteland. Het verschil demonstreert zich 't scherpst in den nog altijd be- staanden voorkeur op het platte land. zijn inkoopen te doen tij dens een middagje winkelen in de stad en minder opvallend in b.v. het streven om een actie te stel len tegenover de werking van co- operatieve inkoops- en verbruiks- organisaties en de zuigende kracht van de grootbedrijven, die attracties kunnen aanbieden. Veel sterker dan in de stad voelt men op het platteland hier van de concurrentie. Met het doel de belangen van den plattelands-middenstand in den lauidelijken Bond te doen be hartigen is oplangs in het leven geroepen de R.K. Plattelands- Middenstandsfederatie Noord- Holland-Noord, die voorloopig al le dorpen en steden in de kop van Noord-Holland omvat met uit zondering van de steden Alkmaar Den Helder en Hoorn. De verte genwoordigers van de afdeelingen der federatie waren Woensdag middag bijeen om de organisatie verder op te bouwen. Na een geanimeerde discussie werd besloten de concept-statuten met inbegrip van het wijzigings voorstel t.a.v. de evenredige ver tegenwoordiging in het bondsbe- stuur, goed te keuren. De contri butie werd vastgesteld op f 0.50 per lid per jaar. Tot voorzitter koos de verga dering den heer C. P. Jong te Heerhugowaard-N.; jn het bestuur werden gekozen de heeren De Boer, Buisman. Louter, De Moei en Peppel^nbos. Met voldoening kon de nieuw-benoemde voorzit ter opmerken, dat hier een be stuur ter beschikking staat, dat over het geheele rayon verspreid is. Het wachten is thans nog op de beslissing van het Bondsbestuur. Daarvan hangt het n.l. af, of de federatie al dan niet zal worden toegestaan. Dat de Noordholland- sche federatie niét alleen staat, bleek echter wel uit een ingeko men schrijven van een soortgelij ke a'fdeeling te Pijnacker, die toezegde haar steun te zullen verlegnen aan een candidatuur var» de federatie in het Hoofd bestuur van den N. R K. M. ALKMAAR COMMANDOWISSELING Overste A. W. Claassen, Com mandant van de Gezagstroepen van het district Noordholland boven het IJ. is met ingang van Maandag j.l. in dezelfde functie benoemd in het district 's-Gra- venhage. In zijn plaats komt de hoofdofficier toegevoegd, voorheen te Rotterdam, J. A. Claessen N.V.H.—H,A,R.K. Daar er nog een zeer groote hoe veelheid onafgewerkte aanvragen bij de H.A.R.K, aanwezig zijn, kunnen tot nader order geen aan vragen meer ingediend worden. Mede in verband daarmede zal er ook voorloopig geen spreekuur zijn. SOCIALE RAAD Op Dinsdag 9 April e.k., 's nam. om 3 uur, zal mr. A. Lührs, adm. der gemeente Rotterdam, Chef der afd. Sociale Zaken en Volksge zondheid. een lezing houden voor den Socialen Raad (Dislricts-Ar- menraad) te Alkmaar c.a. over „Gezinshulp in den nood van de zen tijd". Mr. Lührs, die o.m. onder zich heeft„Het Gemeentelijk Bureau voor Gezinshulp", kan spreken uit de praktijk van dit werk, dat on getwijfeld ook te Alkmaar e.o de belangstelling verdient. De lezing wordt gehouden ten Stadhuize te Alkmaar. Introduc ties kunnen nog tot een beperkt aantal worden aangevraagd bij den secretaris van den Socialen Raad, Langestraat 87. Alkmaar. A.F.C.-NIEUWS Het tweede nummer van „De AFC-er", ons clubblad, is ver schenen, Zij, die nog geen nummer ont vingen, kunnen dit verkrijger bij H. Kaag, Oudegracht hoek Keet gracht en bij Jac. Appes, Ver- dronkenoord 28 a 12% ct. per no. Zegt het voort! OPENBARE VERKOOPING Bij de gistermiddag in het -Gul den Vlies gehouden verkoop) ng, luiden de resulltaten als volgt: Huis en erf Stationsstraat 67; opbod f 2910.gemijnd op f 90. Idem Stationsstraat 61: op bod, tevens maximumprijs f 2500. Idem Tweede Tuindwarsstraat 19: opbod f 2710 bij den afslag ge- mijn op f 120. Het perseel Over- diestraat 21 kon het bij opbod niet hooger brengen dan f 760; de af slag leverde- geen resultaat op! Huis en efr aan het VerdronKen- oord 21 werden gemijnd op een koopprijs van f 3120. Een woon- en winkelhuis met erf aan de Bierkade 18 behaalde een bod van f 5800, waarmee te vens het maximumbedrag bereikt was. Een kantoor en opslagplaats met bovenwoning en erf aan het Verdronkenoord 5 ging van de hand voor een prijs van 6485 Door de deelgerechtigden weid nog boven de maximumprijs ge boden voor het perceel Voorstraat 122 te Egmond aan Zee; de uit eindelijke verkoopprijs bedroeg f5020. BURGERLIJKE STAND Geboren: Edith M. T., d v. Alexander B. A. Koster én S. M. C, Heeger Jan A., z. v: Pie ter Keijzer en M. Pool Hendrika G. J., d. v. Albertus P. Stienissen en H. Lelivelt Engel J. A., z. v. Willem Visser en J. Dekker, Gehuwd: Cornelis A. J. Maas kant en Antje Koolwijk. Overleden: H. de Jong, 2 dagen. ORANJEHOTEL Voor de tweede maal in dit sei zoen gaf het Zuid-Nederlandsch Tooneel onder regie van Pierre Balledux in het Gulden Vlies een opvoering van „Oranjehotel", een werk, dat in het programma zeer simpel wordt aangeduid als „dra matisch gedenkschrift". Wij bele ven hier eenige zelfs met al hun verschrikkingen voor de gevangenen gewone dagen uit de Scheveninger barakkengevarge- nis. En juist door den pretentie- loozen eenvoud van het verhaal is „Oranjehotel' als willekeurig ge grepen facet uit den strijd tegen den overweldiger een levend do cument in de geschiedenis van deze vijf bange jaren. Het Zuid-Nederlandsch Tooneel gaf van dit spel een goede ver tolking. Terwijl wij in het tech nisch uitstekende spel van Han Surink als Julius Cohen gaarne iets meer dramatische bezieling hadden gezien, wisten de overige bedrijven het publiek volkomen te pakken met de uitbeelding ran het rauwe realisme en den soms wrangen humor. Na de sterk emotioneele scenes bleef het dik wijls seconden lang doodstil in de zaal, voordat men zijn dankbaar heid door een geestdriftig applaus liet blijken. R. ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë De Nederlandsche R.K. Bond van Handels-, Kantoor.' en Win kelbedienden St. Franciscus van Assisië, afdeeling Alkmaar, be. 'egde Donderdagavond jl. een ledenvergadering, die in de an nalen van dezen bond niet zal schitteren door een overmatig iruk bezoek. Buiten het bestuur varen 14 leden aanwezig. In antwoord op verscheidene ingekomen stukken besloot men een poging te doen de organi satie te doen inschakelen bij het uiikeeren van de overbruggings. gelden. Het plan van Herwonnen Levenskracht om voor dit comité een vasten kern van contribuan. en te vormen, werd met daad werkelijke instemming begroet. Tot leden van de kascontrole! commissie werden benoemd de heeren Hes, Melker en Florijn. De heer van Veen ontving het verzoek alsnog zitting te nemen in het bestuur. Met een woord van aansporing voor de ledenwerfactie werd deze geanimeerde vergadering beslo ten. Tijdens een volgende bijeen komst zal een van de bestuurs. 'eden een inleiding houden over het alleszins actueele onderwerp „De bedrijfschappen"» GOEDE NEDERLANDERS Naar aanleiding van het inge zonden stuk van Mr. Schuurman over de zaak-Krom in het Nieuw Noord-Holl. Dagblad van Donder dag 28 Maart, wilde ik gaarne eenige vragen stellen. Over het oordeel van den Pre sident van het Bijzonder Ge rechtshof, moet ik zwijgen, daar ik mij in deze niet bevoegd acht. Echter komt bij mij de vraag op: Wanneer kan men een goed Nederlander genoemd worden? Is men een goed Nederlander, wanneer men in zijn bedrijf voor den bezetter laat werken? Men kan gedwongen zijn. Goed! Maar als het personeel verdwij nen wil, kan het dan geen motief zijn voor de heeren fabrikanten, industrieelen, om hun fabriek te sluiten wegens gebrek aan perso neel of onmacht,, net zooals men het noemen wil. Anders wordt het, wanneer deze industrieel zijn personeel dreig brieven thuis stuurt, komen of anders gehaald door de sterke macht. Is het in bezettingstijd een be wijs van goed Nederlanderschap, wanneer men gebruik maakt of maken wil van de verordening (verbod om arbeiders te ont slaan)? Het ware beter geweest de heele fabriek onder te laten duiken Dat ware een Koninklijk gebaar ge weest. Als ik mij niet vergis, prijkt er bij deze firma zelfs een Koninklijk embleem op haar vrachtauto's, hetwelk in den bezettingstijd ver dwenen was. Nu moge het waar zijn., dat deze firma, de zakelijke kant te veel In de gaten Meld, maar dat deden de collaborateurs tenslotte ook. Als dit een .bewijs van goed Ne derlanderschap is, wat is men dan, als men zijn have en goed veil heeft gehad voor de goede zaak en armoe en gebrek geleden heeft, terwijl er bij den bezetter genoeg te verdienen was. Wat zijn dat dan voor Nederlan ders, die in den ongelijken strijd gevallen zijn en hun leven gaven? Deze verdienen toclr zeker ten volle het praedicaat "Koninklijke" zou ik meenen. Als men goed Nederlander is, waarom dan een g'eldboete opgelegd, alleen omdat het bedrijf een voor sprong op een ander had? Zijn er geen andere bedrijven, die onder dezelfde gunstige omstandig heden verkeerden en voordeel aan hun kant hadden? Komen deze fabrikanten ook voor het Bijzonder Gerechtshof? En wor den zij dan ook om dat voordeel op een ander beboet? Ik vraag dit niet in de kwaliteit van raadsman voor die of die, maar meen toch de tolk te zijn van velen, die hun rechtsgevoel niet bevredigd vinden on naar ik hoop in een vrij Nederland naar gelang hun houding tegenover gansch ons volk, de volle 100 procent, recht hebben. Het gaat er hier niet om, of het Krom; Jan sen of Pietersen is. IJ mijnheer de Redacteur dankend voor dé plaatsruimte. H. B. HUIJBERS Nieuwlandersingel 7, Alkmaar. HEILOO .SUPPORTERSVEREENIGIN In Café Morsch vond de oprich tingsvergadering plaats van de supportersvereeniging van de voetbalclub H.S.Y. In het bestuur werden gekozen de heeren I. 'Groothidde, A. Kroon J. Hazelager, N. Bolten C. Adri- chem en N. Bolten. waarvan de eerste als voorzitter. SCHOORLDAM GESLAAGD Als apoth.-assistente slaagde te Amsterdam mej. J. Mantel te Schoorldam. „Door den CCD werd een persoon aangehouden, die clandestien....". het bijna dagelijks terugkeerende zin netje in de bladen. En inder. daad: er gaat geen dag voor bij, of de Controledienst weet een succes te boeken in den strijd tegen de vele vormen van gifhandcl. CEEN DANKBARE TAAK is het, controleur te zijn. Hoe wel bijna iedereen inziet, dat zij een noodzakelijk onderdeel vor men van H uitgebreide systeem, dat een geordende verdeeling der goederen moet waarborgen, zijn zij voor velen minstens lastige en soms zelfs hoogst ongenoode bezoekers, die door hun scherpe oogen en geroutineerde intuïtie al in menig handeltje roet heb ben gestrooid. Gewoonlijk hebben wij er geen idee van, wat er al niet moet ge beuren, vóór 'het nuchtere be richtje van aanhouding en inbe slagname in de courant ver schijnt; hoelang er soms moei worden gepost en gesurveilleerd op open wegen, in donkere pol ders, blootgesteld aan storm en regen op een hoogen dijk. En dan na een dergelijken dag of nacht met leege handen terug te keeren West-Friesland in Om deze en dergelijke aandoe, ningen te beleven, grepen wij de kans om een tournee door West. Friesland mee te maken, met gretige handen aan. En in een vroegen, kouden morgen-snorde een onopvallend groen auto.tje over den weg AlkmaarHoorn naar de Oostelijke bult op den rug van ons schiereiland. Het is Donderdag, de wekelijks terug keerende zwarte dag voor de mannen van Nederland. In Hoorn is het even zoeken naar den chef-controleur. We vinden 'm ergens om 'n hoekje. Hij heeft van morgen vroeg zijn plichtsbetrachting al bewezen door het in beslag nemen van eenige pakjes vleesch. Het is eigenlijk wel niet goed, blij te zijn over het ontdekken van zooveel slechtheid en we weten wel: het zou prachtig zijn als de C.C.D. niets meer kon, en hoefde te ontdekken, maar zoo is de mensch nu eenmaal. En zelfs een schoolmeester h^eeft heit land aan werk, waarin nu eens heelemaal niets te streepen en te knoeien valt. 't Beloofde land gaat open Wij en we vereenzelvigen ons voor dezen keer maar eens met de controleurs wij gaan een onderzoek in stellen naar de deugdzaam heid in het naleven der slachtbepalingen. Het gaat dus niet zoozeer' „den boer" als wel „den slager" op. Het kroeilt hier van de sla gers; kleine slagers, groote slagers; een enkele, die niets dan blikjes met een soort „pork.sausage" heeft, ande ren, die een ware tentoon stelling bezitten van al de heerlijke onderdeelen, waar uit een koe of varken is op gebouwd. Het is hier in het land dér huisslachtingen voor het oog van den scha- melen stedeling een onge kend festijn van spek, vet, carbonaadjes en al die heer lijkheden, die wij ons nog maar vagelijk herinneren van de prijslijsten anno '39 Maar het blijft bij een festijn voor het oog Welkom; vreemdeling! En cïan de hartelijkheid van de ontvangst. Hier is het in den waren zin: "De voordeuren open, de kasten open, de keukendeuren open, de harten open!" Waar we ook komen, in Ooster. of Westerblokker, in Lutje- of Grootebroek en zelfs in het uiterste hoekje van het operatie- terrein, Andijk, het is alleen welwil lendheid die ons al bij de deur tegen_ straalt. De uitnoodiging; om toch vooral in de koelkast, den kelder, ja onder den toonbank te kijken, worden zoo dringend gedaan, dat we niet kunnen weigeren. Er is geen spoortje onge rechtigheid, er is alleen maar good will. En wanneer we zoo de opinie eens polsen naar "zwarten handel'; krijgen we ten antwoord: "Nou ja, meneer, tijdens den oorlog hebben we allemaal wel wat gedaan, maar dat is nu over." 'n Beetje beduusd over zooveel braafheid stappen we het groene Fordje in. Nog een laatste afgunstige blik naar de welgevulde etalages en voort gaat het weer naar Medem_ blik. Daar grijpen we juist naast een vette vangst. Collega's, die op visch- controle zijn. troffen in een visch- winkel 'n pas-geslachte koe aan. Het is toch wel spijtig dat je een heelen dag op pad bent naar dieren in deze conditie en dat dan menschen die er niet eens speciaal werk van maken, ze mpeten vinden. Een dolle stier. Het is al niet vroeg meer als we in snelle vaart Zuidwaarts gaan. De weg voert langs een destructiebedrijf annex noodslachterij. We gaan, teza men met een zoo juist verdronken schaap, naar binnen. Epn verzameling bloederige darmen in een voorhal doet ons reeds mer ken dat er hier gewerkt wordt. En inderdaad, wanneer we de eigenlijke slachtplaats' binnentreden is daar juist een heel groot beest in bewer king. De kop hangt al met een heel ver uitgestoken tong aan den muur uit te lekken. Twee man zijn bezig met de verdere ontleding, die ge schiedt met behulp van een* bijl. Argeloos-deskundig merken wij op, dat ze wel een heel flink paard onder handen hebben. Het dier is echter, zooals een der slagers onder het dichtknoopen van de slokdarm mede deelt. een stier: een dolle stier, we gens zijn onstuimige capriolen om hals gebracht. Dan zwijgen we verder maar. Overigens is het ontleden van een stier voor den man uit de Langestraat maar een luguber werkje. De maag is zoo groot, dat een flinke berrie noodig is om het ding er op te laden en weg te kruien. En wanneer men aan het villen'slaat, zijn er bijna paardenkrachten noodig om het vel van het gebeente te scheiden. Aan sensationeels is de dag weinig productief geweest. Toch zijn de mannen van den CCD niet or reden. Het uitblijven van P'^-— cn-vérbaal is wel een aanwijz. 0, dat het in deze streek aan opbouwenden geest niet ont. breekt. En om dit feit te con. stateer'en, is een „verloren" dag nog goed besteed. Een opstandige stemming heerscht er bit meerdere bios coopexploitanten t.a.v. ver schillende redacties van dag bladen in verband met gepu bliceerde recenties. Een onzer collega's te Alk maar vond on\angs de bios coopdeuren gesloten, omdat door hem geschreven critieken in afbrekenden en afkeurenden geest zouden zijn gesteld. Deze stellinaname van bios coop-exploitanten blijkt echter niet van plaatselijken aard te zijn. Ook elders zijn bioscoop directeuren niet aediend van bepaalde critieken op vertoon de -films. Voor een onzer Hel- mondsche collega's werd dezer dagen eveneens de bioscoop deur dichtgesmeten. Erger nog de exploitant meende den „de linquent" een „straf" te moe ten opleggen, onder de mede- deeling aan diens blad: Slech te recenties, kleine adverten ties." Maar de redactie, ook niet van gisteren, riposteerde snedig: „Ónze recenties los van advertenties", waarmee zij heel juist aangaf, dat de tijd dat het aantal regels van een advertentie min of meer maat staf vjas voor een lange of 'een korte, gunstige dan wel on gunstige critiek, gelukkig ach ter ons ligt. Terecht stelde de Helmondsche redactie zich op het standpunt van vrije mee- ningsuiting t.a.v. filmrecentïes. Wat goed is moet geprezen, doch wat niet goed is, even zeer afgekeurd. En toen het den exploitant duidelijk was, dat de redacteur hardnekkig volhardde in de boosheid, trok hij zelfs alle persfaciliteiten voor het dagblad in, daarmee openlijk demonstreerend. dat hij maar één- doel heeft met zijn exploitatie: Geld, geld en geld! Het zal hem onverschil lig zijn of jong en oud:, maar vooral jong, wordt verpest en ae-infecteerd met de bacil der immoraliteit, immuun wordt gemaakt voor dat, ivaarin juist een film zoo verheffend kan werken: het mooie en het goede, het edele en ideëele. De door hem vertoonde film kan gif zijn voor den qeest, of art senij. Dat alles laat hem steen, koud, zoolang de kassa maar uitpuilt van bezoedeld aéld. Het wordt tijd, dot tegen een dergelijke houding van vele bioscoopexploitanten met de meeste kracht wordt stellino genomen. Zij dienen te begrii- pen, .dat zij een slechte critiek moeten slikken voor een slechte film. De pers moet kunnen voor lichten in vrijheid. Zij zal zich zelfs niet door de arootste ad vertentie. laten muilkorven. P. S. BERGEN KIEZERSLIJST De kiezerslijst, door B. en W. op 5 April vastgesteld, zal van 6 tot 29 April ter inzage liggen; tot en met 20 April kunnen nog verbeteringen - worden aange bracht Indien men niet zeker is, dat mén op de kiezerslijst voor. komt (b.v. tengevolge van eva cuatie), 'wordt men aangeraden de kiezerslijst te raadplegen. POKKEN-INENTING Op 9 April is er om 15.30 uur in het Wijkgebouw gelegenheid tot het zich kosteioos laten in enten en herinenten tegen pok ken LIMMEN VOETBAL Zondag 7 April ontvangt Lim- men I HSV I, kampioen van haar afdeeling. Dit belooft een mooie, vriendscliappelijke wedstrijd te worden. LANGEDIJK, 5 Apr. Groente- Centrale. 5000 KG Roode kool 49,20—50.90; 75 KG Gele kool f 45.—; 3500 KG Uien f 28 70— ƒ31,30; 10,000 KG Witlof 60.00— 76,00: 200 KG Prei 27.20— 39,80. AVENHORN. 4 April. Uien: Gewone maat f 26.8026.20 per 100 KG; aanvoer 500 KG; Witlof I 0,760,63; aanvoer 11.040 KG; Witlof II 0.620.45; aan voer 960 KG.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2