Nieuw Prinses Juliana reikt onderscheidingen uit Inlijving der Boltische landen ter tafel Historische conferentie op beroemd jachtslot Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: VOEDSEL PROBLEEM UIT DANKBAARHEID VOOR DEENSCHE HULP SPAANSCHE KWESTIE VOOR VEILIGHEIDS RAAD? COMPLOT TEGEN FRANCO? Organisaties voor de voedselvoorziening Prof. mr. Oranje Nog steeds internationale koehandel ,DE HOOGE VELUWE" wie enkele vooraanstaande Indo nesiërs. Bovendien bevinden zich in het gezelschap drie vertegen woordigers van de nationalisti sche beweging op Java, aangezien men er van die zijde prijs op stelt zijn inzichten zelf aan de Nederlandsche regeering uiteen te zetten. De regeering krijgt dus de gelegenheid zich volledig te doen inlichteft, alvorens zij aan dr. van Mook de door dezen ge- wenschte nadere instructies ver strekt. De salarieering van de onderwijzers Jezus lijdt nog Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigoii Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal: f 1.20 per maand: inclusief incasso, kosten. Prijs der advertenties: 13 ct. per m.m. regel 40 m.m. breed: in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Noordhollandsch Dagblad m Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 8 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10901 ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 4330 (K 2200f HfOORN: Draafsingel 59 tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: West straat 80: tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenslraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank EEN JAAR GELEDEN honger de Nederland. Toen werd de definitieve actie van de R.A.F., om voedsel uit de lucht neer te werpen, ingeleid. Hongerend Ne derland juichteNu zijn we een jaar verder. De verlaging van het broodrantsoen was een eerste symptoom voor velen gelukkig niet meer van nieuw voedselgebrek, ter oorzalte van de oorlogsgevolgen en samen spannende* belemmeringen van de natuur. De bewering yan den Belgi schen minister van Acker, dat het graangebrek vooral een ge volg is van speculatie, vond nog geen afdoende bevestiging. Wel, heeft oud-president Hoover, die in opdracht van president Tru man de voedselsituatie in ver schillende landen onderzoekt en morgen, Dinsdag, naar Nederland komt, gezegd, dat de graancon. ferentie, welke thans te Londen is gehouden, een half jaar te laat plaats heeft.... En minister Mansholt liet doorschemeren, dat er toch wel iets van speculatie (in het altijd voor kapitalistische transactie zich leenende artikel graan) plaats kon hebben. Hij verklaarde nl. in een interview, dat als exportlanden uit specu latieve overwegingen de prijzen zouden opdrijven, zij tot andere practijken gedwongen zouden kunnen worden, doordat de im. portlanden gezamenlijk zouden mkoopen. Zoowel minister Noël Baker, de Engelsche, als minister Mans- holt, de Nederlandsche minister voor de voedselvoorziening, ver klaarden zich zeer tevreden over de resultaten van de internatio nale graanconferentie, welke Zaterdag gesloten is. Nederland zou de aangenomen resoluties en moties graag wat scherper en concreter hebben gezien Maar „indien" alle besluiten worden uitgevoerd, zal, wat Ne derland betreft, de kloof, welke bestaat tusschen Juni (einde van den ouden) en October (begin van den niéuwen oogst) over brug worden door de beoogde maatregelen. Bij de toewijzing zal rekening gehouden worden met den veestapel. Er zal een krachtige actie gevoerd worden tegen de verspilling van voedsel. En minister Noël Baker wil op nieuw varkens en kippen af slachten, waarvan er genoeg zijn. Hetgeen dan waarschijnlijk meer op Engeland dan op Nederland slaat Allerwegen is de hoop gesteld op de Zuid-Amerikaansche lan den, met name op Argentinië, dat van alle kanten bekogeld zal worden met verzoeken, om toch te helpen. En Argentinië, dat on langs in liet hoekje zat, waar de anti-fascistische slagen vielen, heeft bereids toegezegd, met meer graan te zullen nelpen. Tot de besluiten, die de confe rentie te Londen heeft genomen, behoort ook een internationale oproep tot mobiliseering van alle beschikbare boerenarbeiders en vrijwilligers, die dit jaar den oogst zullen binnenhalen en in den herfst weer zullen zaaien. Misschien vindt minister Mans- holt daarin nog wel aanleiding, om zijn collega Meynen van „Oorlog" aan te porren, toch nog maar een beetje minder arbeids krachten voor den landbouw in militairen dienst op te roepen, nu in Londen zoo duidelijk nog weer eens gebleken is, dat be strijding van den honger ook actie voor wereldveiligheid is. En niemand minder dan Z.H. de Paus heeft in zijn groote rede, waarin Hij ook op moreele gron den heeft gepleit, alles in het werk te stellen om dén voedsel- slag te winnen, gezegd, dat de honger den vrede bedreigt. Hij herinnerde aan de brandend- actueele beteekenis van het ge bed, dat God zelf aan de men. schen heeft geleerd: Geef ons heden ons dagelijksch brood. Niet alleen het menschenwerk van internationale conferenties, maar vooral de hulp van God moet de wereld uit den nieuwen nood redden.... Op de receptie van het Neder. landsch Gezantschap te Kopen hagen heeft Prinses Juliana on derscheidingen en medailles uit gereikt aan Denen en Nederlan ders, die zich tijdens den oorlog voor ons vaderland verdienste lijk .maakten. Prinses Juliana hield een toe spraak. waarin zij gewaagde van de Deensch-Nederlandsche be trekkingen gedurende den oor log. In het bijzonder had zij groote lof voor de Deensche hulpverleening en de zending van voedsel onmiddellijk na de capitulatie der Duitschers. In haar dank betrok zij „Hollands. Hjaelpen", „Red Barnet"1 en het Deensche Roode Kruis. Neder land was voornamelijk getroffen door de hulp, verleend aan de kinderen. De Deensche giften kwamen, zoo zeide de Prinses, terecht in steden en dorpen, waar de bevolking leefde in ruïnen, waar geslapen werd op den grond, in half verwoeste huizen zonder daken en venster ruiten, waar heele gezinnen dronken uit één glas en slechts één stoel ter beschikking hadden. Namens het Nederlandsche volk dankte de Prinses uit heel haar hart voor deze grootsche mani festatie van vriendschap. De Deensche minister 'van bui- tenlandsche zaken, Gustav Ras mussen verklaarde, dat de Denen gewenscht hadden nog meer te kunnen doen voor de leniging van den nood in Nederland. De wijze waarop Nederland zijn dank komt. betuigen, noemde hij een waarlijk koninklijk gebaar. Diep bewogen sprak tot slot de Bisschop van Kopenhagen.dr. H. Fuglsang.Dangaard. Als aardige attentie sprak de 'Bisschop het laatste deel van zijn toespraak in het Nederlandsch. Te Amaliënbo'rg boden de Deensche koning en koningin ter eere van de Nederlandsche prin ses en prins een diner aan, waar bij 50 tot 60 personen aanzaten. 'Kroonprins Frederik heeft, als voorzitter van het Deensche Roode Kruis, aan Prinses Juliana in haar hoedanigheid van presi dente van het Ned. Roode Kruis de eere-medaille van het Deen sche Roode Kruis overhandigd. Zaterdag bezocht de Prinses Ungtomsgaarden een jeugdhuis, dat in de jaren 1943 en 1944 ge bouwd werd. 't Bevat een baby. afdeeling, kindertuinen, een te huis voor schoolkinderen, waar De rechtsche partijen in Iran beweren, dat Rusland bij de nieuwe overeenkomst „alles heeft verkregen, wat het heeft gewild". toezicht op hun werk wordt uit geoefend en talrijke vertrekken voor jeugdige personen, die met hun ouders reizen, Dit Ungtoms gaarden is een stichting van de in 1941 opgerichte vereeniging Borneringen, die tijdens de Duit. sche bezetting behoefte had, een Deensche en democratische op vatting te stellen tegenovfer ae paedagogische practijken der nazi's. Momenteel hééft Borne ringen een vijftal kindertehui. zen onder haar beheer. Ook be zocht de Prinses het gesticht voor ouden van dagen Utters. levgaard. Prins 'Bernhard en de Been. sche Kroonprins Frederik be zochten in den voormiddag de Carlsberg Brouwerijen en het Carlsbergs Museum. Prinses Juliana eri Prins Bern- hard zijn benoemd tot Kidder in de Orde van den Olifant. Deze orde dagteekent van het midden der 16e eeuw. Zij is een instel ling van Koning Christiaan I. Hoofd dezer orde is de Koning van Denemarken. Zij telt mo menteel 35 leden, onder wie Montgomery en Eisenhower. Over de Deensche en Zwéed. sche hulpverleening aan ons land is reeds veel geschreven en ge. sproken, doch het is weinig be. kend, dat Denemarken, in ver. houding tot de grootte van zijn bevolking, ons van alle landen ter wereld het meest heeft ge holpen. Dit is des te opmerke lijker, als men bedenkt, dat De nemarken ook onder den druk der bezetting heeft geleden, al is dat dan ook minder erg dan ons land, en dat het naast de hulp aan ons land ook zijn steun geeft aan tal van andere Euro. peesche landen, die in nood ver- keeren. De poolsche regeering heeft haar vertegenwoordigers bij den Veiligheidsraad instruc tie gegeven de kwestie van de betrekkingen tusschen de Ver. eenïgde Naties en het regiem van Franco op de agenda van den Veiligheidsraad te plaatsen. Polen is van meening, dat de Vereenigde Naties de diploma tieke betrekkingen met het re. giem van Franco moeten ver reken, omdat het huidige re giem in Spanje den internatio nalen vrede in gevaar brengt. Polen heeft, evenals Roemenië, de Spaansche republikeinsche regeermg erkend. In Londen ziet men een en ander met bezorgd heid tegemoet. Volgens een correspondent van de „Daily Herald" te Madrid zijn de geallieerden' nieuwe po gingen aldaar begonnen om de 10.000 nazi's in Spanje naar Duitschland terug te doen zen den. Stafofficieren van het Spaansche leger zijn te Madrid gearresteerd als verdacht van deelneming aan een complot tegen Franco, In de besturen van de orga nisaties voor de voedselvoor ziening zullen voortaan ook werknemers vertegenwoor digd zijn, te benoemen door de Stichting voor den Arbeid. Te Amsterdam overleed prof. mr. J. Oranje, 47 jaar oud, hoog.' leeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, leider van het verzet der hoogleeraren en der negen vertrouwensmannen van de Nederlandsche regeering te Londen. [)E DOOR BYRNES voorge- stelde conferentie van de Groote Vier te Parijs op 25 April a.s. zal doorgang vin den. Men rekent, dat behalve Bvrnes. Bevin en Bidault, ook Molotoff zal deelnemen. Het gaat over voorbereiding van de vredesconferentie te Parijs dat zich al op deze conferen- „r\E HOOGE VELUWE", het Nationale Park met het be roemde jachtslot „St. Hubertus", zal met ingang van morgen, Dinsdag, het tooneel zijn van een historische conferentie. In verband met den stand der besprekingen te Batavia en „tot onderzoek van bepaalde gedach ten, die in den loop van deze be spreking zijn geformuleerd", heeft de luitenant-gouverneur- generaal, dr. van Mook, eenjgen tijd geleden den wensen te ken nen gegeven met de Nederland sche regeering overleg te plegen. Dr. van Mook, die vandaag op Schiphol aankomt, doet zich voor dit overleg vergezellen door een aantal van zijn raadgevers, onder Op Texel werden Zaterdag de Russische soldaten, die een jaar ge leden tijdens den strijd tegen de Duitschers zijn gesneuveld herdacht De Russische gezant tijdens zijn herdenkingsrede. Gelijk reeds bekend arriveert met hetzelfde vliegtuig als dr, v. Mook, Sir Archibald Clark Kérr, sinds eenige dagen Lord Inder. chapel geheeten, met wien de regeering van gedachten zal wisselen. Bij aankomst op het vliegveld Schiphol, dat Maan. dagmiddag voor het publiek ge sloten zal blijven, zullen ver schillende autoriteiten ter be groeting aanwezig zijn. Aan het diner, dat de regee ring Sir Archibald Clark Kerr Maandagavond zal aanbieden, zullen verschillende ministers en ook dr. van Mook deelnemen. De besprekingen op het landgoed „De Hooge Veluwe" zullen mor gen, Dinsdag, beginnen. Er zal aan worden deelgenomen door dr. van Mook en zijn adviseurs, de Indonesische delegatie en de ministers Schermerhorn, Loge- mann, van Koyen en Drees. De besprekingen dragen niet het karakter van onderhandelingen. In de memorie van antwoord op het wetsontwerp inzake de voorloopige pensionneering van onderwijzers. heeft Minis ter van der Leeuw medege deeld. dat het vraagstuk van de salarieering van onderwij zers in onderzoek is. tie voorbereidt, hoewel de da tum van 1 Mei niet definitief vast schiint te staan. Die con ferentie behandelt de vredes verdragen met verschillende landen, in het bijzonder met Italië. De moeilijkheden over dit verdrag zijn voor een deel gelegen in de houding van Rusland, dat recht laat gelden op Tripolis. Nu schijnt de Sovjet-Unie geneigd, ziin aan spraken op de Italiaansche ko lonie te laten loopen, indien de andere drie Grboten bereid zouden ziin, de inliiving van Letland. Estland en Lithauen bij Rusland te erkennen Er bestaat dus in de interna tionale politiek nog steeds koehandel.In Amerikaan- sche kringen is men echter tegen deze erkenning zeer ge kant en dat zal wel niet in Amerika alleen het geval ziin. MADAT Jezus aan het Kruis was gestorven, duurde Zijn lijden voort. In Zijn broeders de menschen. Beschouw dit vcoral niet als een schoone zegswijze" of .fraaie beeldspraak"! Het verschikkelijke werkelijkheid! Wie geen barmhartigheid heeft betoond aan een arme, een zieke of een gevangene, zal bij het Laatste Oordeel worden vervloekt, omdat Hij aan Chris tus geen barmhartigheid heeft betoond! Toen de Zaligmaker dat voor alle eeuwen bekend maakte, sprak Hij niet in pa rabelen, maar scherp en on omwonden! Wij zijn maar al te zeer ge neigd, om de woorden van Christus tot onschadelijke „stichtelijkheid" en „mooiheid" te herleiden, ook dit woord dat het lijden der menschen Christus' lijden is. Altijd, wanneer wij een mensch pijn, verdriet of ver nedering aandoen, vergfooten wij het tegenwoordig lijden van Christus scharen-wü ons aan de zijde van Judas Pilatus, Kaiphas, de Farizeeën en het schreeuwende volk Wanneer deze waarheid in den Passietijd tot'' ons door dringt, ~zal het dan voortaan moeilijk zijn, de juiste houdino tegenover onze medemenschen te vinden? MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1