Nieuuu GESPREK MET CLARK KERR MILLIARDEN SCHEMERING Voor Alkmaar en omgeving Bureaux V BEu Kardinaal suhard heeft De kosten van politie en justitie Bedroegen volgens hot EEN VRIJSTAAT? Geen illegaal gezag Witboek over de Rijksfinanciën EEN GREEP UIT HET WITBOEK De begrootingstekorten tijdens de bezetting HET GEZIN KOMT TEKORT De bezettingskosten De niet-rechtstreeksche bezettingskosfen DE CANDIDAAT- STELLINC De brief van Sjahrir. GESPREK MET CLARK KERR OP DE HOOGE VELUWE. De gestolen millioenen van het N. A. F. Radicale strijd tegen de Amsterdamsche Opera 12a als fe nieuws V MOET DAT? - MEER KAAS. Waartoe? Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Slgou Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso, kosten. Prijs der advertenties 13 ct per m.m. regel 40 m.m. breed; in tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 10 APRIL 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10903 ALKMAARLangestraat 42A tel. 4330 (K2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: West straat 80: tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank den vinger gelegd op een wonde bij de tegenwoordige jeugd. Een menigte katholieke studenten toesprekend, waar. schuwde hij hen tegen de ont moediging, die de jeugd van te genwoordig bedreigt. Gelooft men niet meer in de waarde van het overtuigende woorS? Is men beu van de pro paganda en de herhaalde betoo. gen van het „primaat van de economie"? Lijdt men oijder den druk der gebeurtenissen? Isoleert u niet, sluit u niet op, gij, vooral inteilectueele jonge ren, in uw „ivoren toren". Dit slaat niet alleen, noch aller eerst maar wel óók op poli tieke actie. Het slaat op alle acti viteiten van het katholieke open bare leven. Er is veel teleurstelling ge weest, maar ook te veel idealis me en onwerkelijkheid en ge brek aan gefundeerd inzicht, bij hen, die te veel verwacht heb ben. Wij moeten de werkelijkheid weer zien. En dan weten we, dat er voor veel nog gestreden moet worden. Niet met geweld, maar met de wapenen van den geest. Van den geest der Waarheid. En dien strijd mogen we niet en nooit „beu" zijn. financieels Witboek, in 1938 de uitgaven voor po litie en justitie 26 millioen gulden, in 1944 waren deze uitgaven gestegen tot 116 millioen „Trouw" maakt melding van de reeds eerder in besloten kring vernomen suggestie, dat het de be doeling zou zijn, aan Java den status van Vrijstaat te geven, in den geest van de verhouding, zooals die iusschen Ierland en En geland bestaat. Van officieele zijde wordt medegedeeld: In fcet Noorden des lands ageeren sedert eenige maanden lieden, die zich vaak door het misbruiken van de goodwill van de ver zetsbeweging allerlei be voegdheden aanmatigen, waar over zii niet beschikken. Soms bevinden zij zich on bevoegd in het bezit van wa pens en verschillende gevallen van terreur onder de bevol king zijn voorgekomen. De be voegde politieorganen hebben in den afgeloopen nacht een aantal arrestaties verricht, ten einde krachtdadig een einde te maken aan deze practijken. De terugkeer van Nederland tot den toestand van rechtsstaat ver- eischt ook, dat de politioneele taak en de gezagshandhaving uitslui tend worden toevertrouwd aan de daarvoor voor de overheid inge stelde organen. Elk particulier initiatief op dit terrein schaadt het gezag en zal door de regeering krachtig worden bestreden. De Minister van Finan ciën heeft aan de Staten- Generaal het aangekon digde Witboek over de Rijksfinanciën toegezon den. Een 12-tal tabellen, toegelicht in een uitvoeri ge inlpiding, geeft een ge detailleerd beeld van de Rijksinkomsten en -uitga ven in Nederland, de Rijksinkomsten en -uitga ven van de Nederland- sche Regeering in Enge land, de Nationale schuld, de afzonderlijk beheerde onderdeelen van den Rijksdienst en de belastin gen. Op verschillende plaatsen elders in dit num mer vindt men enkele be langrijke cijfers en gege vens uit dit Witboek. De nadeelige saldi van den begrootingsdienst bedroegen over: 1940 715 millioen 1941 1938 millioen 1942 2096 %iillioen 1943 2272 millioen 1944 3164 millioen Dat aan de juiste inzichten, om het gezin tegemoet te komen nog veel ontbreekt, is ook geble ken uit het wetsontwerp inza ke de Vermogensaanwasbeüas- ting. Er is eigenlijk geen enkele voorziening getroffen ten behoe ve van de gezinnen, inzonderheid de groote gezinnen. Er dient bijv. te komen een goed geregelde vrijstelling voor kinderen en pleegkinderen ten laste der ouders en een onbelastverkla- ring van de gedane huwelijks uitzetten aan kinderen en pleeg kinderen. De Katholieke Bond voor het Gezin, die weer actief geworden is, heeft in een adres aan den Minister van Financiën een en ander behoorlijk uiteengezet en in een uitvoerige memorie toe gelicht. Voor een goede belas- tingpolitiek ten aanzien vani de gezinnen is het inwilligen van deze wenschen zeker noodig. De kosten van de maat regelen, die een recht- streeksch gevolg zijn van de bezetting waren voor: 1940 625 millioen 1941 1786 millioen 1942 1745 millioen 1943 2028 millioen 1944 2646 millioen QE UITGAVEN, welke niet rechtstreeks aan den be zetter werden gedaan, doch op diens instignatie en waarmee geen Nederlandsch belang, doch wel Duitsche belangen werden gediend (arbeidsbu- reaux, landwacht. Oostcom pagnie, arbeidsdienst e.d.) wa ren 959 millioen gulden voor de jaren 194Ó tot en met 1944. Voor de Tweede Kamer zijn gisteren in totaal elf lijsten inge diend. En wel van de KVP, de P. v. d. A., de P. v. d. V., de AR, de CH, de Prot. Unie, de CPN, de St. Ger. P., de Ned. Bellamy- tij de Onafhankelijke Partij (López) en de Christ. Dem. Partij. De laatste drie slechts in eenige kieskringen. In 1937 namen 20 partijen aan de verkiezingen deel. Toen heb ben er elf één of meer zetels be haald. Negen partijen verspeel den hun waarborgsom van 250 gulden per kieskring wat voor al le kieskringen een totaal van 4500 gulden uitmaakte. Naar wij uit welingelichte bron vernemen, is thans gebleken, dat de kortgeleden in de „Daily Wor ker" gepubliceerde veel becriti- seerde brief van Sjahrir op het oogenblik der publicatie drie maanden oud was. Gisterochtend heeft Lord In- verchapel (Sir Archibald Clark Kerr) in het gebouw van de Engelsche ambassade te Den Haag een persconferentie gehou den Zijn mededeelingen waren slechts antwoorden op aan hem gestelde vragen. Hij legde er den nadruk op, dat er tusschen de Engelsche en Nederlandsche re geeringen geen enkel verschil vdn meening bestond en dat men ook op militair gebied ten nauw ste samenwerkte Tijdens mijn verblijf op Java distantieerde ik mij principieel van de constitu- tioneele kwestie, daar dit een zuiver Nederlandsche aangele genheid is. Engeland interesseert zich alleen voor het feit, dat er een overeenkomst tot stand komt, doch niet welke over. eenkomst men bereikt. Van Sjahrir had Lord Inverchapel een buitengewoon gunstigen indruk. „Hij is een redelijk man en ik heb genegenheid voor hem opgevat" In ant woord op een vraag, of na het bereiken van een over eenkomst Sjahrir gesteund zou worden door de Javaan. sche bevolking, zeide de spe ciale ambassadeur, dat „zeer zeker genoeg Javanen" een loyale houding zouden aan nemen. Toen de communistische acti viteit op Java ter sprake kwam, deelde Lord Inverchapel mede, dat deze zeer gering is. „Tan Malaka is een Trotzkist, hij is door de Indonesiërs zelf achter Een speciale ministerraad, waaraan ook dr. van Mook deelnam, vond in 't gebouw van het Dept. van Justitie in Den Haag plaats. V. 1. n. r. de ministers Kolfschoten; van Schaik; Beel; dr. van Mook; Schermerhorn; Logeman; van Royen; Meyhen en Vos Achter v. L n. r. de ministers Ltef- tinck; Drees; Mansliolt en Ringers. Anefo/Friezer P. slot en grendel gezet en ik hoop dat hij daar lang zal blijven". „De Nederlanders spelen een belangrijke cultureele rol en vor men een belangrijk element van de bevolking. De Indonesiërs willen hen .dan ook zeker niet missen. Daarom wordt een Indo nesisch burgerschap, dat iedereen zal omvatten, die Indonesië als zijn vaderland wil beschouwen, voorbereid", aldus Lord Inver chapel Hij was voorts van mee ning, dat een overeenkomst door de Indonesische bevolking harte lijk verwelkomd zou worden. Met de „meest extremistische extremisten" zal zij zelf wel af rekenen. JACHTSLOT ST. HUBERTUS 9 April. Officieel wordt medegedeeld: De besprekingen tusschen de Nederlandsche regeering en den luitenant-gouverneur-generaal zullen in de komende dagen wor den voortgezet. Intusschen had heden op St. Hubertus een bij eenkomst plaats van sociaal ka rakter tusschen leden van de Nederlandsche regeering. den luitenant-gouverneurngen. en de uit Indië overgekomen Indone siërs. Op deze bijeenkomst werd een werkprogramma voor de ko mende dagen opgesteld. De liquidatie van het NAF dat als een volleerde Nazidieven bende met de gelden en andere bezittingen van de opgeslokte vakbonden omging, zal binnen kort zijn beslag krijgen. Er komt vermoedelijk nog meer dan 70 pot. uit den faillieten boedel te recht, hetgeen circa 25 millioen gulden zal uitmaken plus 6 mil lioen buiteplandsohe beleggin gen. De strijd tegen de Amsterdam sche Opera wordt voortgezet. Hadden vroegere demonstraties geen succes, gisteren is het ge lukt de opvoering van Fidelio on mogelijk te maken. De heer Chris Reumer, die de tweede tenorpar tij zou zingen is, toen hij op weg was naar de schouwburg, aange houden door enkele mannen met een auto, die zich voorstelden als politiemannen. Reumer werd in de auto geduwd, waarop men in snelle vaart in de richting van de Haarlemmermeer reed. Toen men de hoofdstad een goede 20 kilometer achter zich had. kreeg de heer Reumer zijn vrijheid en was genoodzaakt een lange wan- deling naar huis te maken. Nederland heeft bestellingen in Australië tot een waarde van zes millioen p.st. geannuleerd. i 2500 man Nederlandsche troepen zijn van Batavia naar Bandoeng overgebracht. De Veiligheids, raad komt heden in geheime zit ting bijeen. De Engelsche staatsbegrooting ziet er nogal gunstig uit. Damaskinos heeft nu toch voor het verdere regent schap van Griekenland bedankt. IN UTRECHT heeft iemand een kantoorgebouw clan destien gebouwd. De bevoeg de instantie heeft last gege ven. het te doen afbreken. Moet dat? vragen wij ons af. si dit geen verspilling van kapi taal en energie? Natuurlijk moet de man. die dit gebouw zwart heeft laten zetten, er niet van profiteeren. Maar kan dat niet op een andere manier verhinderd worden, dan door in dezen tijd dit bouwwerk af te breken? Kan men dit gebouw niet in be slag nemen en er een nuttige bestemming aan geven? In de tweede helft van April zal voor de leeftijdsgroepen bo ven vier jaar het kaasrar.itsoen op 150 gram per 2 weken wor- den gebraent. Het ligt in het voornemen dit rantsoen einde April voorloopig tot 200 gram te verhoogen. Daarmee zal het weer gelijk zijn aan dat van het najaar van 1945. Voor de leef tijdsgroep van 0—4 jaar blijft 't rantsoen vooralsnog gehandhaafd op 100 gram per veertien dagen. WANWAAR die zee van lijden in de wereld? Wij hebben geantwoord: als straf voor de zonde. Dit is een waarheid, zwart als de nacht Maar Christus, het licht der wereld, heeft dezen nacht door schenen: reeds door Zijn woord. Toen Zijn leerlingen Hem eens vroegen: Meester waarom is die man blind ge boren? Wie heeft gezondigd, hijzelf of zijn ouders? (Zij had den dat zoo in de synagoge ge leerd), toen antwoordde Jezus: „Niet om zijn eigen zonden noch om die van zijn ouders, doch opdat aan hem de werken Gods openbaar zullen worden'.' En Jesus genas den blindgebo rene en schonk hem tevens het licht des geloofs. De algemeene oorzaak van het lijden is de zonde. Doch de vraag waarom een bepaald mensch een lijden draagt, laat Jesus buiten beschouwing. Hij zegt alleen: waartoe. Namelijk opdat hij getroost, geholpen en genezen zal worden, want dat zijn „de werken Gods". Nu is het lijden geen sombe re cirkelgang meer van straf en zonde, zonde en straf. Jesus heeft de cirkel doorbroken, den uitweg gebaand. Het lij den van den ander is voor mv de gelegenheid geworden om „de werken Gods" openbaar te maken. Maar dan ook: helpende, reddende, genezende werken. Geen sussende praatjes: te vergelijken met die spons met edik en azijn, die een soldaat aan den qekruisten Heiland toestak MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1