Van Vrouw tot Vrouw PRINSES HULDIGT ZWEDEN BEGROOTING 1946 verschijnt dezer dagen Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Interesse voor Stewardes„se Totale bezettings- kosten 14 milliard! RADIO-PROGRAMMA ZWART, MAAR VOOR EEN WIT DOEL! VIJF SS-LIEDEN UIT GEBROKEN Twee dooden. Mijnwerkers protestee ren tegen minister Hoover in ons land DRUK OP FRANKRIJK Inzake centraal bestuur in Duitschland PERZISCHE KWESTIE Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland WOENSDAG 10 APRIL 1946 Als er iets is wat momen teel in het brandpunt van de belangstelling staat, dan is het wel de luchtvaart en alles wat daarmede samenhangt. Komt dit misschien door den groo. ten luchtoorlog die achter ons ligt en waarmede jong en oud te doen kreeg? Of ziet men ook, dat het luchtverkeer een zeer belangrijke plaats in neemt of gaat innemen in het toekomstige wereldbeeld? Hoe het zij, een feit is, dat a.ies wat op vliegen en vliegtuigen betrek king heeft, zich in een warme belangstelling mag verheugen. Dit bleek wel overduidelijk uit het groot aantal sollicitaties welke de K.L.M. ontving in" verband met de vacatures van stewardes. Wie zou er nu geen sterwardes willen worden? Stewardes, wat in veler oogen toch heel'wat interessanter is dan hulp in de huis houding. Arme huismoeders! Toch velen, die uitsluitend solliciteer, den voor het aardige uniformpje of alleen belust zijn op avontuur, konden wel eens bedrogen uitkomen. Trouwens de K.L.M. houdt met dit soort sollicitanten rekening en al. vorens tot de cursus toegelaten te worden, wordt men eerst grondig ge test door een commissie, die hier mede belast is. Van de 600 sollicita ties werden 70 uitgekozen voor deze commissie te verschijnen en van deze 70 zijn 40 meisjes in de gelegenheid gesteld een cursus te volgen. Een stoomcursus van 6 weken, waarin veel van de meisjes gevergd wordt. Hier wordt men ingewijd in de geheimen van het vak stewardes- Behalve cle moderne talen staat ook Spaansch en MaleisclT op het pro gramma. Voorts bedrijfskennis om. gangsvormen, serveeren ên niet te vergeten kennis van vreemde mun ten. Er wordt dus nog al het een en ander vereischt van deze meisjes, die behalve een goede schoolopleiding HBS, Gymnasium of gelijkstaand, ook nog over een flinke dosis stalen zenuwen moeten beschikken en zeer zeker niet vies uitgevallen moeten ,E TOTAALCIJFERS van de Duitsche bezettings- kosten over de jaren 1940- '44, met inbegrip van de Duitsche weermachtsuitga ven aan Nederland opge legd over 1945 en waarbij ook zijn bijgeteld de bij zondere credieten, welke van Nederland zijn ge vergd, luiden 9573 millioen. Bij de beoordeeling moet bovendien nog rekening worden gehouden met de vordering van de Ned. Bank op de Duitsche Rijksbank van 4500 millioen. In totaal dus ruim 14 mil liard. DONDERDAG 11 APRIL HILVERSUM I (301 M.): AVRO: 7.60 Nieuws gym. en gram. 8.00 Nieuws en gram.; 9,15 Morgen wijding^ 9.30 gram.; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Pianovoor<Jracht; 11.00 Mevr. LotgeringHillebrand; 11.10 Orgelconcert; 11.45 Berichten krijgsgevangenen; 12.00 Kamerkwar tet; 12.15 Gram.; 12.30 Ensemble Geza Kiss; 13.00 Nieuws; 13.15 Vau- (jeville-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14^20 Strijkkwartet; 15.00 Causerie'; 15.20 Ensemble Tom Erich; 17.00 Av'ro-Kaleidoscoop; 17,30 Nederland helpt Indië; 18.00 Nieuws; 18.18 Avro-Musette-orkest; 18.45 Sportbe- schouwing; 19.05 Cabaret; 19.30 Ned. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 20.05 Philh. orkest; 21.30 Causerie; 21.45 Pierre Palla; 22.00 Renova-Septet; 22.30 Causerie; 22.40 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 The red, white en blue stars; 23.45 gram. HILVERSUM II (415 M.): KRO: 7.00 Nieuws en gym.; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV gram.; 10.15 Morgen dienst; 10.45 gram.; 11.00. KRO Rad o ziekenbezoek; 11.45 gram.; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Vervolg lunch concert; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 NCRV Salonorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Concert; 15.45 gram.; 16.00 Bijbellezing'; 16.45 gram.; 17.00 Rijk overzee; 17.10 gram.; 18.15 Ka merorkest; 19.00 Nieuws; 19.20 gram.; 19.40 De vaart der volken; 20.00 Nieuws; 20.05 De RVD antwoordt; 20.20 Concert; 21.00 Lijdensmeditatie; 21.30 Die Haghe Sangers; 22.00 Nieuws; 22.15 actueel geluid; 22.30 Concert; 23.00 gram.; 23.50 Schriftlez. zijn. Luchtziekte is nog altijd zeer "gewild" onder de passagiers! Met de uitbreiding' van het stewar dessencorps bewijst de K.L.M. met haar tijd mee te gaan en zeer zeker niet te willen achterblijven bij haar collega's in het buitenland. De bui- tenlandsche luchtvaartmaatschappij en tellen reeds vele stewardessen onder haar gelederen. De Belgische luchtvaartmaatschap pij "Sabena" buit nog meer het huis- huidelijke element van "de vrouw in de luchtvaart" uit en heeft daarom een groep air-hostesses aangesteld met aan het hoofd de nog erg* jeug dige Mademoiselle Bruylandt (zie foto) die sinds de bevrijding al heel wat reisjes van Brussel naar de Congo v.v. heeft meegemaakt. -Airhóstess Bruylandt, die door haar energie en vasthoudendheid de be zwaren die men koesterde voor vrouwelijke hulp in vliegtuigen, heeft overwonnen en zoodoende het pad effende voor haar collega's. Voor de huismoeders hoop ik ech ter, dat de luchtvaart niet te veel meisjes zal charteren, daar het hulp- in- d e -huishouding vraagstuk hierdoor des te nijpender wordt. Jacqueline. De zwartste zwarthandelaar zou wit geworden zijn, wan neer hij gezien had, hoe op de markthallen te Amsterdam een kist van 25 kg appels ge veild werd en een prijs op bracht van niet minder dan 14044.d.w.z. gemiddeld on geveer f 20.per appel. Tot dusver bracht een kist in den zwarten handel niet meer op dan ongeveer f 100. Hulde aan de groentengros- siers en -handelaren met hun personeel, want ditmaal waren de hooge prijzen volkomen getolereerd. De opbrengst van de appels, die aan de gros sier svereeniging voor groen ten en fruit door een grossier geschonken was, was bestemd voor de jeugd van het zoo zwaar getroffen Veluwsche dorpje Putten en zal worden afgedragen aan de stichting „Putten's Jeugd". De appels werden per stuk geveild en iedere handelaar en grossier mocht voor zijn geheele per soneel slechts één appel koo- pen. Nadat Prinses Juliana met de Kroonprinses te Stockholm ge winkeld had, had Dinsdag te 13 00 uur een intieme lunch plaats met den Kroonprins en de Kroon prinses. Om drie uur begon in het Grand Hotel de uitreiking der decoraties aan hen, die zich ge durende den oorlog verdienstelijk hebben gemaakt. Prinses Juliana was in gezelschap van Prins Bernhard, in de uniform van Generaal der vliegers en van on zen Gezant, den heer Teixeira de Mattos en Mfevrouw. Alvorens tot de uitreiking der decoraties over te gaan, hield de Prinses een rede. om uitdrukking te geven aan de gevoelens van dankbaarheid van het geheele Nederlandsche volk voor de spontane en edelmoedige hulp aan ons vaderland in zijn donkerste uren gebracht. „Toe komstige geslachten zullen steeds met eerbied getuigen van de legende van het Zweedsche brood." De Nederlandsche journalisten maakten een rondrit door Stock holm, waar het in- en uitwendige van verschillende groote flatge bouwen, scholen en in hout opge trokken huizen werd bezichtigd, waardoor men een indruk kon krijgen hoe een stad als Stock- Op den laatstfen dag van zijn verblijf Paar een bezoek aan bet stadje in 1531 gesticht door Christiaan de feestelijke gelegenheden en plechtig kleedij. in Kopenhagen bracht het Prinselijk Magleby, een Nederlandsche kolonie Tweede. De inwoners dragen bij heden nog steeds hun schilderachtige World Press P. (Vervolg) Deze lage rentestgndaard zal echter niet mogelijk zijn zonder een zekere beheersching van vraag en aanbod op de kapitaal markt. Omdat een politiek van renteverlaging ook bepaalde schaduwzijden heeft, met name voor dë verzekeringsmaatschap pijen, zal slechts geleidelijk tot conversie van staatsschuld wor den overgegaan. Teneinde den jaarlijkschen dienst van de staatsschuld, ook voor wat be treft de aflossing, tot het nood zakelijke te beperken, acht de minister een langeren looptijd der staatsleeningen onvermijde lijk Het ligt in het voornemen na korteren of langeren tijd tot verdere grootboekschuld-emis sies over te gaan. Annexatie van de baan? Een uitspraak omtrent de ver wachtingen ten aanzien van eventueele annexatie vanDuitsch grondgebied zou voorbarig zijn, nu omtrent het geheele beleid, dat door de mogendheden ten aanzien van Duitschland zal wor den gevolgd? nog niets vaststaat. Ook de minister - is van oordeel, dat bij de heffing in eens van het vermogen rekening moet worden gehouden met de samenstelling van het gezin en zulks te meer, aangezien hij voornemens is in het desbetreffende ontwerp van wet een progressief tarief voor te stellen. Het ligt in de bedoe ling om naast de gewone, jaar- lijksche begrooting een meer jarige begrooting in te voeren, in welke de totaal-plannen voor een langere periode zijn uitge werkt, omdat deze plannen een geheel vormen. Deelen van die plannen kunnen dan in de jaar- begrooting worden onderge bracht De kosten van het Bureau Nationale Veiligheid worden voor 1946 geraamd op f 1.330.000 voor personeele uitgaven en f 550.000 voor materieele uitga ven. De afwikkeling van den Ned'. Arbeids Dienst zal 10 mil lioen kosten. Het is echter, vol- Ëens den minister, onjuist, dat eele bedrag te beschouwen als kosten, vallende op de afwikke ling van den N.A.D. Verreweg het grootste gedeelte vloeit voort uit overeenkomsten, door of ten behoeve van den N.A.D. geslo ten. Bijna 100 millioen voor de bijzondere rechtspleging In de begrooting over het jaar 1946 varj Justitie voor het direc. toraat-generaal voor bijzondere rechtspleging zal worden opge nomen een bedrag, groot 93 millioen. Voor het jaar 1946 wordt een bedrag begroot van 5 millioen aan inkomsten uit ar beid der gedetineerden. De kans bestaat echter, dat deze inkom sten aanzienlijk hooger zullen zijn. Op de begrooting van het Ministerie van Justitie wordt te vens opgenomen een bedrag, groot f 17 millioen, noodzakelijk' voor de veijdeging van politiek besmette kinderen en van om politieke redenen geïnterneer den. Het liquiditeitstekort van de Nederlandsche Spoorwegen is in de kasbegrooting 2e halfjaar 1945 begroot op afgerond 70 mil lioen gulden. Het verlies op de exploitatie bedraagt rond 35 mil lioen. Het exploitatietekort over het 1ste kwartaal 1946 is belang rijk lager begroot. Maandagmiddag zijn een vijf tal SS-lieden, die zich meester gemaakt hadden van een vracht auto, uit het kamp Westerbork gevlucht. Bij de achtervolging gelukte het de auto tot stilstand te brengen. De SSers vluchten 'n nabijgelegen bosch in. Aange zien niet voldaan werd aan ae aanmaning tot halt houden, werd van de vuurwapenen gebruik ge maakt, waarbij twee SS-ers wer den gedood, een zwaar- en een licht gewond en de vijfde werd gearresteerd. DE MIJNWERKERS richten een open brief aan Minister Mansholt, om te protesteeren tegen diens uitlatingen op de ver gadering te Groningen, waarbij Z.Exc. gezegd had, dat de mijn werkers hem in den steek gelaten hebben. Zij zeggen, dat de extra- verstrekkmgeg. per Augustus ai ingetrokken waren, zoodat het weinig zin had, er in een gekleurde omgeving nog een applausje voor te vangen. Niet de Limburgsche mijnwerkers, maar de z.g. oorlogs mijnwerkers, die in Limburg tij dens de bezetting waren onderge doken en nu boven de rivieren om meer kolen schreeuwen, heb ben het Nederlandsche volk in den steek gelaten. De mijnwerkers verzoeken den Minister zijn grie vend woord, dat hen in eèn vaïsch daglicht stelt, terug te nemen en in het vervolg zijn licht op te steken „bij het schijnsel van de mijnlamp", en niet in de bureaux in Den Haag. holm met een zeer sterk bevol- kingsaggres een tiende der be volking van geheel Zweden. Daar na had een ontvangst plaats ten stadhuize. In het Koninklijk paleis had Dinsdagavond 'n galadiner plaats. Tijdens het diner gaf de Kon. Marmekapel, onder leiding van Ivar Widner, een concert. Op het programma stond een Neder, landsche compositie van Brandts Buys. De Koning wijdde een heildronk aan onze Koningin, het Prinselijk Paar en de wel vaart van het Nederlandsche volk. De Prinses richtte een heil dronk tot den Koning en de ove. rige leden van de Koninklijke familie en het Zweedsche voik. Donderdag in den voormiddag zal Prins Bernhard in een Zweedsch vliegtuig een tocht ma ken. Tegelijkertijd vindt een parade plaats van een Zweedsch luchteskader. Het liet in de be doeling dat ook Prinses Juliana deze parade zal bijwonen. Het Prinselijk paar zal heden een bezoek brengen aan de ten toonstelling van de werken van Vincent van Gogh in 't Nationaal Museum. Te kwart over een vindt een lunch plaats te Haga, het Slot van Prins- Gustaaf Adolf. Herbert Hoover, die president van de Vereenigde Staten was van 19281932, is Dinsdagmorgen om 10 uur met een Skymaster op Schiphol geland. De krasse 71-jarige oud-Presi- dent werd op het vliegveld o.m. verwelkomd door den Amerikaan- schen Ambassadeur in Nederland, Dr. Stanley K. Hornbeck, den Minister van Landbouw S. L. Mansholt en den Militairen At taché van de Amerikaansche Am bassade te 's-Gravenhage, Colonel Fr. Johnson. Hoover poseerde vervolgens en kele oogenblikken voor een le gertje persfotografen, waarna hij voor den microfoon sprak. „Ik ben zeer blij de gelegenheid te hebben mijn bewondering voor het Nederlandsche volk tot uitdruk king te brengen, ik ben vele ma len in Nederland geweest en heb in Amerika met mijn landgenoo- ten de moeilijkheden, die het Ne derlandsche volk gedurende den oorlog heeft ondervonden, met groote bezorgdheid gevolgd, wij allen hopen dat Nederland spoedig zijn vroegere welvarendheid zal herwinnen". Volgens betrouwbare berich ten uit Frankfort zou het in stellen van een centraal Duitsch bestuur bininen enkele weken zijn beslag krijgen, aldus de „News Chronicle". De grootste moeilijk heid is tot dusver de tegenstand van de Franschen geweest, doch men verwacht, dat de Engelsche, Amerikaansche en Russische bezettingsautoriteiten druk zul len uitoefenen op de Fransche autoriteiten. De Veiligheidsraad is gisteren voor eenige formule kwesties bijeen geweest. De zitting is tot later datum verdaagd. Perzië heeft zich overigens schriftelijk verzet tegen het vroegere voor stel van Gromyko, om de Perzi sche kwestie van de agenda af te voeren. "UIER sind keine Manner", brulde Jippie Jee en ver dween weer van het tooneel. „Oké!" gierde Boebi Trep van pret, „de eerste opname is prachtig geslaagd. Komt U maar weer te voorschijn, meneer Hermelijn!" ,^Ja, ja man nen, dat was mijn redding," zei Hermelijn, „die kast heeft me onschatbare diensten bewezen, een pracht kast." Intus- schen gebeurde er iets heel geheimzinnigs, toen onze vrien den met de tweede opname wilden beginnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3