Nieuw Het gist in de onderwijswereld SPANJE OP DE AGENDA Arnold Meijer sloot overeenkomst met het M.G.! Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: HET VOEDSEL. PROBLEEM EEN MANIFEST „Zwarte" onderwijzers Naar Londen! DE GRONDWETHER. ZIENING VEILIGHEIDSRAAD MAANDAG BIJEEN Amerika spreekt geruch ten tegen. DE DAGORDER OVER DE LEGERTUCHT De uitbetaling der kostwinnersvergoeding MAAR HIJ HIELD ER ZICH NIET AAN Minister van Royen op de brug Vlissingen protesteert Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: blnneffland P. Sigoia. AboMiementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief Incasso kosten. Prijs der advertenties 13 ct. per m.m. regel 40 mm. breed; ln tekst 26 ct. per m.m. regel 50 m.m. breed. Contract op aanvraag. NoonUiollandsch Dagblad Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 12 APRIL 1946 42e JAARGANG NUMMER 10905 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 4330 (K 2200) HOORN: Draafsingel 59 tel. (K 2290) DEN HELDER: West- straat 80; tel. K 2230 2182 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank DE CRISIS in de wereld-voed selvoorziening zal volgens president Truman binnen drie maanden voorbij zij a. Dit zou dus half Juli wezen. Minister Mans. holt heeft, op grond van de be sprekingen op de graan-conferen- tie te Londen, verklaard, dat de periode tot October, als de nieu we oogst komt. overbrugd moet worden. De Zweedsche graaf Bernadotte heeft te Stockholm de mededeeling gedaan, dat de voed- selsitutatie van) Europa den vol genden winter even slecht, zoo niet slechter, zal zijn, als den afigeloopen winter. Het is niet allemaal even dui delijk. Men heeft gelezen, dat Engeland het brood zal rantsoe. neeren, „als'' Amerika het ook zal doen, maar Amerika zegt, dat dit geen oplossing geeft. Want die rantsoeneering zou in de V. S. pas over drie maanden kunnen be ginnen en dan is. meent ook de Amerikaansche minister van Landbouw, het ergste al voorbij. Wel wil Amerika minder vet en olie gebruiken, „als" tien an- deré landen het ook doen. Neder land is ook bij die tien, maar wij krijgien al in geen maanden olie. zeggen de huisvrouwen.,.. Wij hebben, geen vleesch. Maar de Deensche koelhuizen, zoo is officieel verklaard, zitten prop vol, doch dit vleesch kan niet worden uitgevoerd. Het bekende gebrek: geen deviezen en geen scheepsruimte. De wereldeconomie is wel hopeloos in de war. En ondanks alle organisaties en conferenties weten we er nog geen raad mee. Bij velen"schijnt de wil goed genoeg. Zoo heeft de Argentijnsche President Kolonel Juan Peron ver klaard, dat Argentinië „tot het uiterste zal medewerken om de ernstige voedselschaarschte in Europa op te heffen". Maar de Berlijnsche correspon dent van de „Daily Herald" schrijft, dat het „graanland" van Oost-Duitschland, dat nu door Po len bestuurd wordt, in een reus achtige woestenij herschapen wordt. De aardappel- en graan oogsten liggen in verlaten boeren hoeven te verrotten. Het rijke platteland, dat eens een der vruchtbaarste gebieden van het Duitsche rijk was, is nu het do mein van bandieten geworden En de Italiaansche premier De Gasperi heeft telefonisch de hulp van den Unrra-leider Laguardia i? ;pen -■ :en den hongersnood die de bevolking van Italië be dreigt. Maar Truman verklaarde ook nog, dat door den regen de voor uitzichten voor den oogst in Britsch-Indië zeer verbeterd wa ren. De oogst in Frankrijk en Nd- Afrika zal, naar men verwacht, de beste in tien jaar zijn, terwijl ook de graanoogst in ue Vereen. Staten een recordopbrengst be looft. Zoo zijn er wisselende aspecten in het ernstige voedselprobleem, dat met woorden en het uitspre ken van optimistische verwach tingen alleen niet op te lossen is. Laten wij hopen en bidden, dat 0,L. Heer aan de regeerders en leiders der volkeren wijsheid schenkt, om deze moeilijkheden werkelijk op te lossen tot zegen van de menschheid. Verscheidene voaraanstaande Nederlanders, leden van het be drijfsleven en van alle richtingen, hebben een manifest geteekend, waarin wordt verklaard, dat zij met voortdurend toenemende on gerustheid den gang van zaken op financieel en economisch gebied in Nederland constateeren. Het is, naar het oordeel van on. dei teekenaars noodzakelijk een waarschuwing te richten tot het Nederlandsche volk, voordat de verkiezingen hun beslag zullen hebben gehad. Ons volk heeft periodes van bloei bereikt door de vrijwillige inspanning van particulieren, niet door inmenging van ambtenaren op het opleggen van dwangmaat regelen, zoo besluit het manifest. LIET GIST hevig in de on derwijzerswereld en het gist al zoo lang. Een leger van tienduizenden is in geestelijke slagorde en staat op het punt het georganiseerd overleg met de regeeringsinstanties te doen overgaan in een actie naar buiten, in een noodkreet aan de buitenwereld, in een schreeuw aan ieder, die het hooren wil: De onderwijzers zijn in barren nood! Nooit trok een stoet stiller en indrukwekkender door de stra ten van de residentie dan op dien gedenkwaardigen dag in het jaar 1921, een stoet van duizenden teleurgestelde onderwijzers, die optrokken naar minister Ruys de Beerenbrouck om hun verlan gens aan de regeering kenbaar te maken, toen vooraf gevoerd overleg op dood spoor was ge. loopen. Dat was een kwart eeuw geleden. En mi, na vijf en twintig jaar is de positie der onderwijzers nog even slecht en het problëem van het onderwijzerstekort nog nijpender. Reeds toen, in 1921, was een der rechtvaardige verlangens, de onderwijzers gelijk te schakelen met ambtenaren, die een onge veer gelijke en even langdurige opleiding hadden genoten als de opvoeders der jeugd en wel met de z.g. postcommiezen. Maar de regeering durfde dit niet aan, bang voor de financieele conse quenties. Een -kwart eeuw heeft de re. geering gelegenheid gehad een eens 'begane fout te ngrstellen. Verbetering bleef echter uit Dl Minister is stokdoof Beter dan alle papieren mo ties, spreken de voorbeelden, die te kust en te keur voor het grij pen liggen, omdat zij het juiste licht op de laakbare "feiten wer pen. Het is nog steeds zoo, dat een volledig bevoegd onderwij zer (met hoofdacte dus), onge huwd en in een derde klasse gemeente, naar huis gaat met een salaris, dat geen salaris heeten mag, van ca. 26 gulden per week, terwijl de tuindersknecht (met alle respect voor het eerbare be roep) vier briefjes van tien in casseert. En daarmee is thans de onder wijzer nog steeds dezelfde, dui zend, in vele gevallen dezelfde dertienhonderd gulden (als bij het begin der actie in 1921) ach- teruitgesteld bij die ambtenaren, die krachtens hun opleiding, ont wikkeling en stand gelijkgesteld moeten worden met de groep onderwijzers! Na de bevrijding heeft het Algemeen Nederlandsch Onder wijzers Verbond, waarin opge nomen het Kath. Onderwijzers Verbond, de strijdbijl opnieuw ter hand genomen. In een gedo cumenteerd adres werden op 13 September van het vorige jaar, in audiëntie bij den minister, alle wenschen nog eens naar voren Êebracht. En minister van der ieeuw was het roerend eens met het adres. Een tweede audiëntie op 24 Januari van dit jaar be klemtoonde de urgentie van het vraagstuk. Vervolg pag. 3, De Minister-President, prof. ir. W. Schermerhorn, de Minister van Euitenland- sche Zaken dr. J. H. van Royen, de Minister van Overzeesche Gebiedsdee- len, prof. dr. J. H. A. Lo- gemann, en de Luitenant- Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, dr. H. J. van Mook, zijn heden ochtend om 10 uur per vliegtuig naar Londen ver trokken. Zaterdag laat in den middag zullen zij te- rugkeeren. De voorzitter der Tweede Ka mer had aan de Centrale Afdee- ling voorgesteld het wetsontwerp tot het in overweging nemen van veranderingen in de Grondwet Donderdag in de afdeelingen te doen onderzoeken en de Centrale Afdeeling had conform besloten. In de openbare vergadering der Kamer heeft de heer Schouten (A.R.) bezwaren geopperd tegen dit besluit op grond o.m. dat voor een zoo belangrijke aangelegen heid de tijd ontbrak, terwijl de urgentie van een snelle behande ling niet aanwezig was. Hij stelde voor het besluit der Centrale Af- deeling niet te volgen. Dit voorstel werd gesteund door de heeren Tilanus (CH) en Bie- rema (Lib.) en bestreden door de heeren v. Maarseveen (R.K.). v. d. Goes van Naters (Partij v. d. A.j en Joekes (idem). Het voorstel van den heer Schouten werd verworpen met 53 tegen 20 stemmen. Met Paschen zal het Ne- derl. Openluchtmuseum aan den Schelmschenweg te Arnhem zijn poorten heropenen. Frankrijk en Amerika steu_ nen het Foolsche voorstel", om de Spaansche kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen. Volgens een officieele me dedeeling van het secretariaat van de V.V. staan nu zoowel de Perzische als de Spaan- sche kwestie op de agenda van den Veiligheidsraad voor a.s. Maandag. Senor Fernando de Los Rios, de voormalige Spaansche ambassadeur te Washington, is van Parijs naar New York gevlogen in de hoop als ver tegenwoordiger van de repu- blikeinsche Spaansche regee ring de republikeinsche zaak voor den raad te mogen ver dedigen. Hij zeide Donderdag avond, dat hij een geheim document met zich had ge bracht, afkomstig uit Spanje, en dat aantoonf, dat „de re geering van Franco agresgief is en Frankrijk bedreigt". Er worden met gretigheid allerlei geruchten verspreid over Spanje, om het Poolsche argument, dat Spanje de we reldvrede bedreigt, aanneme lijk te maken. Zoo wordt door Polen, dat natuurlijk door Het proces tegen de 60 voormalige Mauthausen wordt te Dachau gevoerd door den aanklager, luit. kol. Benson-, schreven, om het leven gekomen. De Amerikaansche militaire politie, naar bewakers van het concentratiekamp Tienduizenden zijn in dit kamp, dat als een vernietigingscentrum werd be. beklaagden worden, bewaakt door de rechtszitting geleid. (APP.) Rusland voortgedreven* wordt, beweerd, dat in Spanje Duit sche atoomfabrieken werken. Ze zouden door Amerika ont dekt zijn. Washington ver klaart nu: niets van bekend. Men beschikt daar wel over inlichtingen, dat er in Spanje 22000 Duitschers, die als scha delijk geclassificeerd, staan, verblijven, en hoopt op sa menwerking met de Spaan sche regeering bij het verwij deren van deze lieden. Naar aanleiding van de beken de vragen van het Tweede Ka_ merlid Duymaar van Twist over de tucht in het lgger, deelt de Mi nister van Oorlog o.a. als zijn meening mede, dat de door den chef van den generalen staf ge signaleerde toestanden voorko men onder ons geheele volk en daarom worden ze ook in het.le_ ger teruggevonden. Daarom acht hij de onverwerpelijke dagorder niet ontstellend en afschrikwek kend voor de dienstplichtigen en hun ouders en rtaastbestaan_ den. Doch naar zijn oordeel moet het daarentegen een geruststel lende uitwerking hebben, dat de chef van den generalen staf de fouten signaleert en stappen neemt om deze in het leger te be_ strijden. Naar aanleiding van vragen van het Kamerlid v. d. Kieft be treffende de uitbetaling van kostwinnersvergoeding aan dienstplichtigen deelt de Minis ter van Oorlog o.a. mede, dat het inl zijn bedoeling ligt in de naas_ te toekomst het dienstplichtver- goedingsbesluit weder van kracht te doen worden. Hierdoor zullen aan de gezinnen der dienstplich tigen weder kostwinnersvergoe. dingen kunnen worden toege kend, waarvan de uitbetaling door de zorg der burgemeesters wekelijks plaats heeft. In afwach ting hiervan is Z.Exc. bereid om den burgemeesters machtiging te veerleenen in de thans voorko_ mende uitzonderingsgevallen, waarin de overgang van weke- lijksche ontvangst van het loon op maandelijksche bet al i eigen moei lijkheden veroorzaakt, aan de belanghebbenden tot een beperkt bedrag geldelijke voorschotten te verstrekken.' Kort na de bevrijding van het Zuiden des Jands is Arnold Meyer gearresteerd en inge sloten in het kamp te Vught. In het voorjaar van 1945 is hij ontvlucht en sedertdien heeft hij zich schuil gehouden. Door den chef van den staf Militair Gezag is toen aan alle politieke recherchediensten een bijzondere opdracht gege ven hem aan te houden en in te sluiten. Pogingen, die in het werk gesteld werden hem weder te arresteeren, faalden, doordat hij zich veelal op Bel gisch grondgebied bevond. Nadat het zooals de Dir.-Gene- raal voor de bijzondere rechtsple ging" mededeelt bijna gelukt was hem ergens in Brabant te arres teeren. heeft hij zich door bemid deling van zijn raadsman tot het Militair Gezag gewend met de mededeeling, dat hijbereid was zich ter beschikking te stel len voor een onderzoek" waar toe hij zich zou begeven naar een nader te bepalen hem aan te wijzen plaats, die hij dan niet zou verlaten. Van de zijde van het Militair Gezag is hierop inge gaan en is overleg gepleegd met den Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Her- togenbosch om te komen tot het aanwijzen van een gedwongen verblijfplaats, waar het onderzoek tegen hem zou kunnen worden in geleid. Er is toen door den raadsman voorgesteld hem het Trappisten klooster „Koningshoeve" bij Til burg als gedwongen verblijfplaats aan te wijzen en een regeling voor zijn verblijf aldaar, waardoor contact van Arnold Meyer met de buitenwereld onmogelijk zou zijn, werd vanwege het Militair Gezag vastgesteld. Toen het zoover was, dat hij zich zou melden, is hi] niet verschenen! Op grond van artikel 1 van het besluit „Politieke Delinquenten 1945" is thans elk aan de politieke recherche verbonden opsporings ambtenaar bevoegd. Arnold Meyer te arresteeren. De bevoegdheid, Arnold Meyer, als verdacht van een politiek delict, aan te houden, staat, zonder eeriig nader bevel, volkomen vast en is aan ieder politiek opsporingsambtenaar be kend. Arnold Meyer staat in het politiek opsporingsregister ver meld. Hedenavond om negen uur zal de minister van buitenlanidscha zaken, mr. J. H. van Royen in de rubriek ..Op den brug" voor de radio Hilversum I een toe spraak houden over wijlen pre sident Roosevelt ter herdenking van den dag, waarop deze voor een jaar is overleden. Vlissingen heeft onder groote belangstelling een protestverga_ dering gehouden tegen het voor nemen der regeering om de Kon. Marine uit deze stad te verwijderen. Erwerden scherpe woorden ge- spjroken o.a. door het Kamerlid Dr Mes. Telegrammen werden gezonden aan den Ministerraad en aan de Tweede Kamer. BIJ HOUFFALIZE is een Nederlandsche auto over den kop geslagen. De chauffeur werd op slag gedood en een inzittende zwaar gewond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1