Burgemeesters van Alkmaar Nieuw Noordhollandsch Dagblad TEN AANVAL! iSiad ert Binnenlandsch nieuws DE HEFFING IN EENS Von persen gesproken! Marktberichten Figuren uit 't Beleg MAANDAG 29 APRIL 1946 Democratie in den aanval... heet de aitikelenserie, welke „Parool" begonnen is ter on dersteuning van de verkie zingscampagne van de Partij van den Arbeid. Het blad is van oordeel, dat er te weinig „spurt" in die ac tie zit en voert zelfs een En- gelsch parlementslid ten too- neele, die zich over de lauwe actie verbaast. Zijn aansporing, alles op al les te zetten en dat niemand, candidaat noch partijgenoot, zich spaart, mogen ook ande re partijen ook de K.V.P. zich aantrekken. Het begint kort dag. te wor den. Laat men zich voor ge zegd houden: wij gaan met de Katholieke Politiek in den aan val. Vóór het herstel der christe lijke samenleving; dan komt het met de democratie vanzei' in orde! De uitslagen luiden als volgt: Openingsprijs; wedstrijd over de vlakke baan voor Greyhounds A-klasse, van meet af over een v lengte van 365 M f. Argo, eig. Gebr de Geus, ËLH.Waard; 2. Keizer, eig. N. Pleijzier, Vlaar. dingen; 3. Cello, eig. van Dijk en Kempenaar, Leeuward.. Laatst genoemde hond maakte tien snel- sten tijd van den middag door de 365 m af te leggen in 25.2 sec. Voorjaarsprijs- wedstrijd voor Greyhounds, B-klasse: 1. Dithil- da, eig. K. v. d. Molen, Obdam; 2. Aswin,eig. W. Sieuwertsen, -Warmenhuizeri: 3! Harald, eig. H Hoekstra, Franeker. 'Tulpenprijs; hindernisbaan v. Greyhounds, lengte van de baan 365 m: 1 Kazan, eig. A Dalhui zen, Stiêns (Fr.); 2. Alex, eig. Gebr. Ackermann, Alkmaar; 3, Astrid, eig. H Hoekstra, Frane ker. Whippetrennen; afstand 365 m; 1. Rieta de Renner, eig. R. v, d Linden, Rotterdam; 2. Caval cade's Centering Colt, eig. A. Voskamp Monster; overige uit geschakeld. ALKMAAR DE BURGEMEESTER IN BATH Burgemeester Jhr. F. H. van Kinschot heeft dezer dagen tij dens zitn verblijf in het Engel- sche stadje Bath, een dienst bijgewoond in de Abdii daar ter plaatse. R.K. ORATORIUM. VEREENIGING Hedenavond repetitie Het bestuur van de R. K Oratoriumver. verzoekt alle koorleden, hedenavond aanwe zig te zijn op de extra-repeti tie van Verdi's Requiem. De dames worden om half acht, de heeren om acht uur verwacht in Centraal. KATH. JONGEMANNEN Alleen door samenwerking kan er door ons, jonge mannen, iets bereikt worden. De stem van den enkeling gaat in het groote we. reldlawaai verloren, maar hef machtige koor van een organi satie wordt verstaan. Organisa ties zijn noodig om onze rechten te kunnen doen gelden. Zonder organisatie zijn wij niets en moe ten wij machteloos toekijken, hoe er óver ons wel en wee be schikt wordt. Wij hebben dus te kiezen of te deeien: een sterke organisatie, die veel tot stand kan brengen öf ploeteren zonder verband. Het antwoord is niet moeilijk te raden. Maar hoe en welke organisatie? Deze en nog veel meer vragen dringen zich vanzelfsprekend op. Het ant woord kan je krijgen op de ko mende propaganda.avonden van de r.k. organisatie voor jonge middenstanders (KJMV) en van de r.k. jonge arbeidersorganisa tie (K'AJ). Besef ten volle wat er op het spel staat! Ken je tijd en pak aan. Kijk niet toe, maar help mee je eigen organisatie groot en sterk te maken. De KJMV biedt jou, jonge middenstander, een avond aan op 8 Mei in Paviljoen Kinheim, een avond tintelend, frisch, in eigen sfeer. De KAJ jouw organisatie, jonge arbeider organiseert op 7 Mei in het Wapen van Heems kerk een propaganda.avond met sen bont programma; spreker Rector H. Drost, nationaal Aal moezenier der KAJ in Neder land. Onthoudt deze data, schrijf ze desnoods op, vergeet ze niet. Weet wat je belang is en kom! NATIONALE WINDHONDENRENNEN Zondagmiddag werden onder auspiciën van de Alkmaarsche WindhondenrenveTeenigrng op het Sportterrein „Ooievaarsnest" nationale windhoncfenrennen ge houden. De rennen werden in ideaal 'voorjaarsweer door vele belangstellenden bijgewoond en de organisatie was, onder leiding van den heer G. Ackermann, boven alle lof. Nou ja nie mand kan voorzien, dat er één hond zoo bij de pinken zal zijn om het „haas'' werkelijk te pak ken te knijgen! Niet minder dan 70 honden uit alle deelen van het land namen, aan de races deel. En de toe schouwers hebben menigmaal kunnen genieten van een span nende nek-aan.nek run. JUBILEUM De heer D. A. v. d. Plas, dis trictshoofd van het P.W.N. te Alkmaaif herdenkt op 1 Mei a.s. ziin 25-iarig dienstiubi- leum. VRIJGELATEN De heer B. Hulskamp, die eenige weken geleden door den P.O.D. was gearresteerd, is einde vorige week vrfigela- ten. „NAJAARSSTORMEN" De Maskers Bij het tienjarig bestaan van „De Maskers" voerde deze too. neelvereeniging Zondagavond in het Gulden Vlies het- blijspel „Najaarsstormen" op. Het gege ven is niet bijzonder origineel, maar wij gelooven toch wel 'dat het stuk bij de talrijke toeschou wers zeer in den smaak is ge vallen, Hoewel de rolvastheid een enkele maal wel eens haper de, werd er vooral in het 3de bedrijf een verdienstelijk stukje tooneel gegeven, dat ook wel den indruk wettigt, dat er met deze spelers wel iets te be reiken is. De heeren Sluijs en Dogger blonken uit door dq,van zelfsprekende natuurlijkheid, waarmede zij zich op de planken bewogen. En er was bal na. MUZIKALE BELANGSTELLING Van de verschillende kunst manifestaties. die in de maand Mei hier ter stede worden gehou den, zal de uitvoering van Verdi's Requiem door de R.K. Oratorium- vereeniging op Zondag 19 Mei. des middags om 3 uur in dë Groote Kerk niet de minste zijn. Onge veer een jaar heeft het koor aan de voorbereiding van deze muzi kale gebeurtenis gewerkt en ge zien de medewerking van H.O.V. en eerste klas-soKsten mag op een goede kunstprestatie gerekend worden. Een verheugend teeken is, dat de belangstelling voor. goede muziek bij het publiek, ook bij de jongeren, groeiende is en dat m®n ook nog voor iets anders tijd en geld over heeft, dan voor de oppervlakkige prestaties van een Nat Gonella of Glen Miller? Ook wat de actieve deelname aan «het muziekleven betreft is de be langstelling verheugend, getuige het groote aantal zangers en zan geressen. dat zich bij de R.K. Ora- toriumvereeniging aansloot, zoo dat een belangrijk werk als Ver di's Requiem in studie genomen kon worden. De jonge vereeniging maakt met dit grootsche werk haar debuut en verwacht daarbij een veelzijdige belangstelling van het Noordhollandsche publiek. Uit den gang van zaken bij den voorverkoop der kaarten blijkt dat die belangstelling ook bestaat. Wij herinneren eraan, dat wie het eerst zijn kaart koopt, ook het eerst in de gelegenheid is. zich van een goede plaats te verzekeren. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de bureaux van ons blad. REUNIEVEREENIGING Decembeivazzia '44 De leden van deze vereeni ging waren Zaterdagavond te zamen in de gezellig ingerichte aula van het Gymnasium. Na dat de heer C. Mooij deze bij eenkomst met eenige woorden van herdenking had geopend, nam een keurig georganiseerd programma van sketches, con ference, liedjes en vroolijke muziek een aanvang. Een groo- tg, verloting zonder nieten ver blijdde allen met aangename geschenken, w.o. maar liefst 9 tulbanden en een taart. Om 4 uur in den ochtend keerden de talriike aanwezigen, waaron der tevens 'n groep IJmuide- naren. na afloop van een ge zellig bal, met niets dan pret- 'tige herinneringen naar hun haardsteden terug. Letter K. Morgen, Dinsdag 30 April gaan zij, wier ge slachtsnaam begint met den leiter K. naar het distributie kantoor om hun nieuwe bon en brandstofkaarten af te ha len. AANRIJDING Zaterdagmiddag ongeveer kwart vóór vijf werd bij de Vier Staten een zesjarig jongetje, genaamd L. v. H., dat onverwacht den Ken- nemerstraatweg overstak, door 'n passeerende auto gegrepen en 10 meter meegesleurd. Per zieken auto werd het kind overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis en ;ia aldaar verbonden te zijn naar zijn woning vervoerd. Het knaapje bekwam eenige schaaf wonden en een verwonding aan het gelaat. De bestuurder van de auto treft geen schuld. MET DE KATAPULT Met de katapult werd in de P.C. Hooftstraat een raam ingeschoten. De jeugdige dader is in he; bij zijn van zijn ouders, (foor de po litie ernstig onderhouden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Michel P.. zooi van Pieter Termaat en A. B. Schuur man; Philippus D., zoon van Oetse Oosterveld en M. G. Ottink; Maria S., dochter van Frederik J. van Eekeren en E. M. Huysmans; Leendert J. G., zoon van Simon Paap en_ M. Meijer; Jan H E, zoon van Jan Deetman en A. L H. de Jon® Anna E. M.. dochter van Johannes G. A. Zentveldt en E. J. Vrijhoef; Hendrika J.. dochter van Hendrik Kluft en A. v. d. Gulik. Gehuwd: Joseph Starink en Elisabeth Olders. EGMOND INSTALLATIE BURGE MEESTER NIELE Woensdag 1 Mei zal de heer M. Niele officieel als burge meester der beide Egmonden worden geïnstalleerd. Om half twee wordt te Egmond a. d. Hoef een speciale raadsverga- tot drie uur is er receptie in dering gehouden. Van half drie de zaal van den heer P. Mooy Om half vier wordt een specia le raadsvergadering gehouden in het raadhuis te Egmond aan Zee. waar van half viif tot vijf uur receptie wordt gehouden in hotel „De Vergulde Valk". De burgerii wordt verzocht de vlaggen uit te steken. AKERSLOOT De plaatselijke afdeeling van de Kath. Volkspartij kwam in vergadering bijeen. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter zijn vreugde uit over het feit, dat de staking van den ge meenteraad thans is opgeheven. Betreffende het plan van actië merkte spr. op, dat de Partij na de verkiezing van den gemeente raad zich in het algemeen be lang achter den raad zal scha ren. Met 70 tegen 62 stemmen werd het voorstel, 5 candidaten i.p.v. één op 'n lijst te plaatsen, verworpen. De voorzitter spoor. «de tot besluit alle aanwezigen aan de meeting van de Parïijfcop 12 Mei te Alkmaar bij te wonen. BURGERBRUG De heer W. van den Gaag, onderwijzer aan de O. L. school te Burger- brug, is benoemd tot onderwij zer aan een der Philipsscholen te Eindhoven. 'T VELD. Vrijdag j.l. is door de KJMV en de KVJB op een feestelijke bijeenkomst af scheid genomen- van onze bin nenkort vertrekkende recruten. De avond werd op schitterende wijze gevuld met een non-stop programma, bestaande uit mu ziek. zang en voordracht, met als hoofdpunt een verloting van niet te versmaden prijzen. Zeer zeker zal aan onze jon gens langen tijd een mooie herinnering aan dezen gezelli- gen avond bijblijven. Mogen de woorden van den Aalmoeze nier hen een krachtige aanspo ring zijn om ook en vooral in den vreemde onder alle om standigheden aan de verwach tingent van de KJMV te beant woorden en de eer onzer ver eeniging hoog te houden. Op de R. K. Begraafplaats aan den Spaarndammerdijk te Amsterdam is, na een pleohtige Requiemmis, met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van J. A. J. Verleun, die in Februari 1943 luit.-gene- raal Seyffardt neerschoot en deswege door de Duitschers op- 7 Januari 1944 is gefusilleerd. Zijn stoffelijk overschot was in een massagraf aan de Waals- dorpervlakte in den Haag te ruggevonden. Er is een, plan opgesteld voor een Amerikaan- sche leening van 100 millioen dollar voor Nederl. Indië. De paardensport op Duindigt wordt getroffen door een ver hooging van de belasting op de publieke vermakelijkheidsbe lasting van 25 tot 50 pet.; ge vreesd wofdt, dat de rennen zullen moeten staken. In een uitvoerige Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de Nota betreffende eenige aspecten van het financieel be leid verdedigt Minister Lieftinck .de financieele politiek van de Regeering. Over de geldzuivering zegt de Minister o.a. dat de cri- tiek op het welslagen daarvan beheerscht wordt d'oor de vraag, hoe men het doel van deze geld zuivering ziet. Belangrijk is vooral wat hij mededeelt over de heffingen ineens. Het ta- In een advertentie in „De Volkskrant" wor den Bijpersers en Af persers gevraagd en „zij die opgeleid willen wor den voor de pers". Dat is een mal, en vast nog ongezuiverd, persgeval. Overigens zal de al-per ser bij de pers wel gauw pexs-af zijn. Misschien ook kan de afperser bij- geperst worden, zonder den bijperser af te per sen. Het is' wèl moeilijk bij de pers! V_. LANGEDIJK. 23 April. 2000 kg bieten 1.20—1.90; 1150 kg witlof I 75—80, id. II 34—73; 70 kg prei 21.10. AVENHORN, 27 April. Wit lof I 1521 kg 0.7Ï—0.76; id. II 492 kg, 0.52—0.61. rief daarvan zal gematigd zijn in dien zin, dat zal worden voor- gestelcTvoor het gedeelte van het vermogen tot f 100.000,10 pet. en verder zoodanig, dat voor het gedeelte van het vermogen bo ven f 250.000,20 pet. is ver schuldigd. Uiteraard zullen ge ringe vermogens niet door de belasting dienen te worden ge troffen, terwijl in verband daar mede voor elk vermogen een bepaald bedra/g van de heffing dient te worden vrijgesteld.'Daar_ bij zal rekening gehouden moe ten worden met het al dan niet genieten van andere inkomsten, met het al dan niet gehuwd zijn, en het hebben van minder jarige kinderen. Het vrij 'e stellen be drag is te stellen op i 10.000, Dit kan worden verhoogd tot f 25.000,voor hen die slechts weinig inkomsten hebben, en verder met f 5000,voor de echtgenoote en ieder minderjarig kind. Voorstellen tot afschaffing van ondernemingsbelasting zijn niet te verwachten Naar aanleiding van de plannen, om op 8 October in een historischen op tocht de straatnamen in beeld te brengen, geven wij een overzicht van een aantal straatnamen en de personen of feiten, waai zij naar genoemd zijn. Een 8 Octoberfeest zonder een historische of allegorische optocht is haast niet denkbaar. De feest vierende Alkmaarders zijn dien dag op straat en'willen wat zien. Een optocht is dan altijd een at- tracie voor heel de bevolking. Dit jaar kwamen de initiatiefnemers op de origineele idee om in een optocht de verschillende straat namen tot uitdrukking te bren gen. Deze idee biedt ongetwijfeld stof in overvloed, om een afwisse lend beeld te ontwerpen van fei ten en figuren uit de geschiedenis van onze stad. Het onzet. Tal van figuren uit 1573 uit de bange dagen van het Alkmaars ontzet, zullen ons in de October- maand ten tooneele worden ge voerd in de grootsche operette van den heer R. Vóórhaar, waarin de ze historische dagen op drama tische en soms ook komische wijze geschetst zijn Verschillende dezer figuren vin den wij terug in Alkmaarsche straatnamen. Daar is allereerst het Victoria- park waar de zege op den Span jaard bevochten werd; de Span. 'jaardstraat herinnert aan dien strijd. Naar den heer van Mul- heim. bevelhebber tijdens het be leg, werd de Cabeljaustraat ge noemd; den naam van den hop man vinden we terug in Dirk Dui- velsweg De stadstimmerman, die tijdens het beleg brieven over bracht naar Sonoy, den gouver neur en bevelhebber der Prinsge zinde troepen, werd geëerd in de Van der Meystraat. Burgemeesters. Tal van straten dragen den naam van een burgemeester. Het zou een statige stoet worden al die magistraten in de kleeder- dracht van hun tijd door het 20ste eeuwsche Allernaar te zien trek ken. We noemen achtereenvol gens: Floris van Teylingen (bur gemeester tijdens het beleg (van Teylingenstraat), evenals Claes Harcxz van Houten, 15581576, (Van Houtenkade) en Albert Cor- nelisz. Comans. 15721602, (Co- mansstraat). Voorts werden stra ten genoemd naar de burgemees ters: Baert Simonsz Brouwer, 10291832. (Brouwerstraat); Pie- te^Claesz. Paling, 15161533 (Pa lingstraat); Claes Corf. 14731492, Corfstraat); Mr. Gijsbert Fontein Verschuir, 18081.838 (Fontein- Verschuirstraat); Cornells van der Lijn, die voor hij burgemeester van Alkmaar werd. in de 17de eeuw Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië was (v. d. Lijn- straat); Archibald Maclaine Pont 18581899, (Macl. Pontstraat); Adriaan Anoniusz Metius, vesting bouwkundige en burgemeester (15431620). Zijn zoons verwier ven historische Bekendheid: Adriaan Metius, als wis- en ster renkundige;, Jacob als maker van optische instrumenten; Dirk Me tius was een bekend schilder (f 1665) en zoon van Antonie Me tius (t 1648) die de eerste steen legde bij de verbouwing van het H. Geesthuis tot Waaggebouw en mathematicus werd van de Staten (Metiusstraat en -Grach). Ten slotte werd nog de Rippingstraat genoemd naar burg. Gerard Rip ping (18991919); de Verdoesstr. naar burg. Taems Gerrisz. Verdoes (16391651) en de Waerdendel- straat naar Jacob Afijensz Waer. dendel (1569—1575), Ook raadsleden en andere leden der stadsregee- ring werden geëerd met een straat, naar hen genoemd: Pieter Jansz en Corn. Pietersz Schagen, resp. 1578—1636 en 1630—1665 (Schagenstraat); Corn. W. Bruin vis, wethouder en archivaris. 1829 1832 (C. W. Bruinvisstraat) en de raadsleden: van den Bosch (1894 1923). Uitenbosch, voorzitter van Volkshuisvesting (1857—1913) en K van 't Veer (18691921). Deze figuren leenen zich echter minder voor uitbeelding in een optocht. In een volgend artikel zullen we nog enkele straatnamen opsom men naar oude ambachten en groote figuren van historische be- teekenis, die hier meer voor in aanmerking komen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2