RADIO r i*Cronielz r Installatie burgemeester Niele Nieuw Noordhollandsch Dagblad „De nieuwe Graaf van Egmond" hartelijk verwelkomd MEDEDEELING Advertenties J De Midden-Europeesche tijd wordt gehandhaafd SAaar de weduwe voeit er niets voor ZITTING EERSTE KAMER ST. HUiERTUS Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland DE Hooge Piet, die een gaatje in het zeil had gemaakt, zag precies waar ze waren. Bij de nadering van de grens, haalde hij zijn schietwapen te voorschijn en bedreigde daar mede Boebi Trep, die maar al te goed begreep, wat dit te beteekenen had. Doorrijden! Goede raad was duur. Onge merkt duwde hij tegen lippies voet. 4 DONDERDAG 2' MEI 1946 Op den stralenden eerster. Mei dag is burgemeester M. Niele als hoofd der twee gemeenten Eg- mond Binnen en Egmond aan Zee geïnstalleerd. Ruim 4 maan den was hij reeds waarnemend burgemeester en bij zijn installa tie gisteren is wel gebleken, dat de Egmonders met hun nieuwen burgervader ingenomen zijn. De bevolking had de vlaggen uitge stoken en gaf in het feestelijke dorp van haar belangstelling in de bijzondere gebeurtenis blijk. Ten Raadhuize te Egmond aan den Hoef had de installatie plaats als burgemeester van Egmond Binnen; de kleine raadszaal kon ternauwernood alle genoodigden,] waaronder vele illegale vrienden, bevatten. Onder de aanwezigen zagen wij diverse raadsleden en wethouders van Alkmaar, de bei de pastoors van Egmond. de Z.S. Heeren Duijves en De Boer, Ds. Veenhuizen en vele anderen. Nadat de burgemeester, verge., zeld van zijn echtgenoote en zijn bejaarde ouders de raadszaal was binnengekomen en het formeele installatie-ceremonieel geschied was, nam weth. v. d. Reep het woord, die er aan herinnerde, d.at de burgemeester in de vier maan den. welke hij het ambt van waar. nemend burgemeester bekleedde, blijk had gegeven van samenwer. king op een goeden grondslag; hij had zich doen kennen, als een werker, die het belang van Egmond zooveel mogelijk wil be hartigen. Zoo werden reeds wer ken aangepakt, die zes jaar in portefeuille waren. Vol ver trouwen ikuntnen wij, aldus spr. de toekomst tegemoet gaan. daaraan den wensch verbindend, dat bur gemeester op den ingeslagen weg mocht» voortgaan. Spr. bood voorts een bloemstuk aan. Burgemeester Niele wees na zijn dank aan H. M. de Koningin te hebben gebracht voor de be noeming op de historische be- teekenis van Egmond, waaraan ook de laatste oorlog niet onop gemerkt voorbijging. Spr. is God dankbaar, dat hij iets mag doen voor den wederopbouw van Eg mond, waarvan de fundeering reeds gelegd is door aller samen werking. Spr. hoopt, dat hem de kracht gegeven zal worden, om niet alleen het materieele, doch ook het cultureele en moreele belang van de gemeente te mo gen dienen. De gemeente-secretaris, Mr. PROGRAMMA VRIJDAG 3 MEI HILVERSUM I (301 M.): VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO. Morgenwijding; 10.20 V"Aka: Voor de zieken; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Concert; 11.20 Eddy Walis; 11.45 Berl krijgsgevange nen; 12.00 The Romancers AVRO; 12.35 Orgel van „Tuschinski"; 13.00 Nieuws; 13.15 Aeolian Sextet; 14.00 Mevr. Lotgering-Hillebrand; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Voor zieken, 15.30 Gram.; 16.00 VARA: Muzi kaal babbeltje; 16.30 Voor de kin deren; 17.00 Benedict Silbermann; 17.30 RVU; 18.00 Nieuws; 18.18 Gram.; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Gram.; 19.10 Kamerkoor; 19.30 Nationaal Programma: Inlei ding ds. F. R. A. Henkels; 19.35 Orgelimprovisatie; 19.45 Reportage van den tocht naar de Waalsdor?' per duinen; 20.30 Orgelimprovisa tie; 20.40 Radio Philh. Orkest; 21.00 Op de brug; Prof. Ir. W. Schermer horn; 21.15 Gramofoon- muziek; 21.30 VAR A-Orkest; 22.25 Gram.; 22.40 VPRO Avond-wijding 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.): KRO 7.00 Nieuws, gym. en morgengeb.; 8.00 Nieuws en gram,; 10.40 Hil- versumsch Vrouwenkoor; 11.15 Pater F. Tesser: Als de ziele luis tert; 11.30 Radio Trombone Kwar tet; 12.15 Voordracht; 12.30 Vau deville-orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Jaap Meyer's orkest; 13.45 Cau serie; 14.00 Concert; 14.30 Gram.; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gram.; 16.55 Concert; 17.45 Het Rijk OverzQp; 18.00 De A'damsche po- litiekapel; 18.15 Voor de studee- rende jeugd; 18.30 Vervolg Poli- tiekapel; 19.00 Nieuws; 19.20 Gram.; 1930 Nationaal Program ma zie Hilversum I; 21.30 KRO Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Avond gebed; 22.30 Ensemble Nina Dolce 23.00 Gram. Spit Verklaarde,d'at hij met on vermengd genoegen den burge meester hartelijk wekom heette en geluk wenschte, mede namens de ambtenaren. Reeds bij a'e eer ste ontmoeting, die spr. met den heer Niele in den zomer van '44 had, bestond er een sfeer van we- derzijdsch vertrouwen en sym pathie. In den oorlog moest spr. noodgedwongen deze functie waarnemen, doch daarna begeer de hij deze functie niet en het verheugt spr., dat de heer Niele voor deze functie werd aangewe* zen. Spr. houdt zich verzekerd van een prettige samenwerking zoowel zakelijk als ambtelijk. Ook Mr. Spit bood den burge meester een bloemstuk aan, mede namens den heer J. van Don, le ambtenaar. Burgemeester Niele betoogde, dat hij zijn ambt niet zou hebben aanvaard, als hij niet had kun nen rekenen op een gemeente secretaris als Mr. Spit, die de motor is van de gemeente-admi nistratie. Ook van de medewer king van den lsten ambtenaar weet spr. zich verzekerd. Nadat de installatievergadering gesloten was; voerden verschillen de genoodigden het woord. Aller eerst de heer C. Haeck namens de gew. illegaliteit, de heer Hof sprak namens' NVH, dat hij in de belang stelling van den heer Niele aanbe val. Vervolgens sprak Pastoor Duij ves als vertegenwoordiger van het geestelijk gezag. In een geestig' speech je herinnerde spr. aan de verhoud ng tusschen geestelijk en wereldlijk gezag, toen deze zetelden resp. in de abdij van Egvnond en het kasteel van de graven van Egmond en er wel eens een fideele kloppartij ontstond tusschen graven en monni ken. Het heil van het volk is ech ter het beste gebaat als de verhou ding tusschen geestelijk en civiel ge zag uitstekend is en ieder op eig'efi terrein zijn beste krachten wijdt aan de belangen van de bevolking. Spr. hoopt dat onder het bestuur van den "nieuwen graaf van Egmond' de eens zoo illustre regale abdij van Egmond weer zal verrijzen en Eg- Egmond weer zal verrijzen en Esmond weer wordt een cultureel en gods dienstig centrum waarom het eens de "harteklop' van Holland genoemd werd. Spr. wenscht den burge meester; zijn gezin en de gemeente Gods beste zegen toe* Ds. Veenhuizen, sprekende namens het protestante gedeelte der bevol king*; hoopt, dat de burgemeester de verhouding van 8 tot 1 slechts als een wiskundige zal zien, en niet zal kijken naar richting of geloof. Er is nog veel te doen n Egmond en de protestanten zijn bereid mede te werken. Burgemeester Niele bracht alle sprekers afzonderlijk dank, waarna in Hotel Mooij een receptie werd gehouden, waarvan velen g'ebruik maakten; terwijl het fanfarecorps enkele marschen ten gehoore bracht Te Egmond aan Zee» Aan de grens van de gemeen ie der twee Bgmonden stond a'e jeugd van Egmond aan Zee reea's -klaar met vlaggen en bloemen om den nieuwen burgervader een welkomstlied toe te zingen, waar voor ihij den kinderen hartelijk dank bracht, l'n het Raadhuis van a'e badplaats, had zich wederom een groot aantal genoodigden ver zameld w.o. wij opmerkten oud- burgemeester Eyma en diens echtgenoote. Evenals in Egmond aan den Hoef gaf een groot aantal bloem stukken ook hier blijk van be langstelling en gelukwensch. H.er was het weth. Snoeks, die de installatierede uitsprak, die wees op de zware taak die den burge meester wacht bij den wederopbouw van de zwaargetroffen badplaats. Spr. deed een beroep op de eensge zindheid van de bevolking en hoop te dat spoedig op de puinhoopen een nieuw dorp mocht verrijzen. Ook mevr. Niele heette spr. van harte welkom in de gemeente. Namens den raad sprak het jong*ste raadslid tevens voorzitter van de oud-illegalen van Egmond aan Zee woorden van welkom onder aanbie ding van een bloemstuk. Mr. Spit sprak ongeveer als in Egmond a. d. Hoef, terwijl hij voorts wees op het streven naar eensgezindheid; welke tot uiting komt in het voornemen, om bij d'e Verkiezingen met één gezamenlijke lijst uit te komen. Hij herinnerde er ook aan, hoe hij direct na de bevrij ding met burgemeester Eyma direct aan het herstel van het normale le ven in de gemeente mocht werken en sprak er zijn voldoening over uit d'at binnenkort met den bouw van acht woningen zal worden begonnen Namens de ambtenaren bood spr. ge- lukwenschen en bloemen aan. De heer Niele bracht raad en amb tenaren dank Voor hun belangstel ling en uitte ook zijn waardeering voor de aanwezigheid van oud burgemeester Eyma, die ook woor den van gelukwenschen had gespro ken. Spr. hoopte dat hij de voet sporen van den heer Eyma, die 35 jaar aan het hoofd der gemeente stond mocht drukken. Vervolgens spraken Ds. Roobol; Pastoor van Zanten, die een sym pathieke toespraak hield; d'e heer Er wordt hard gewerkt aan den wederopbouw van het zendstation Kootwijk. Drie masten tor hoogte van 104 meter znllen de zes, door de Duitschers vernielde masten voorloopig vervangen. v. Rhijn P. Schotsman, dir. Lichtbedrijven; C. Couwenhoven; weth. v. Alkmaar; de heer Cox, namens VW en Bad- bedrijf; Venn k, namens de burge meesters der buurtgeme enten en de Z. E. Heer Pastoor Toebosch, die constateerde, dat bugemeester Niele de sfeer in Egmond bracht, die men er vijf jaar had moeten ontbeeren. Spr. bracht ook hulde aan oud burgemeester Ejmra die het vader land had gediend door het offer van zijn gezondhe d en zich een groot man toonde, door zijn functie neer te leggen in het besef dat een jon gere kracht zijn taak moest over nemen. Spr. heette voorts den heer Niele als burgervader welkom en hoopte dat mevr. Niele een moeder voor de gemeente zou zijn, zooals haar man reeds blijk gaf een vader te zijn. Ir. de Vassy sprak waardeerende woorden namens den wederopbouw, de samenwerking, die hij met bur gemeester N ele had mogen onder vinden, noemde hij een ideale ver- eeniging van Rijk en gemeente en hij hoopte dat door deze samenwer king van Egmond aan Zee een fraaie badplaats gemaakt kon worden. Burgemeester N'ele bracht ten slotte alle sprekers dank, waarna in "De vergulde Valk' een receptie werd gehouden, waarvan zeer velen uit de gemeente gebruik maakten. I Zaterdag 4 Mei zal ons blad wegens den Natio- nalen Feestdag niet ver schijnen. voor dien dag opgege ven, worden, voor zoo ver er plaatsruimte be schikbaar is, geplaatst op 3 Mei. DE DIRECTIE. Het Ministerie van Landbouw Visscherij en Voedselvoorziening oeelt mede: Bij besluit van den minister raad zal dezen zomer, zooals men weet, de Midden-Europeesche tijd gehandhaafd worden. De regee ring heeft zich bij haar beslis sing laten leiden door de over weging. dat de moeilijkheden i.r, den landbouw, in toet bijzonder met het oog op de arbeidsvoor ziening, niet verzwaard moeten worden door de belemmering van d-en arbeid op het land, die van invoering van den zomertijd het gevolg zou zijn. De arbeid in den land- en tuin bouw en in de veehouderij zou door een vervroeging van den tijd thans extra worden belast. Invoering van den zomertijd zou beteekenen, dat Nederland 1 uur en 40 minuten zou leven voor den voor-oorlogschen, z.g. Amster- damschen tijd waardoor de be zwaren. die ten plattelande be staan tegen invoering van den zomertijd, sterker spreken dan vroeger toen het tijdsverschil 1 •uur bedroeg. Binnenkort zal een reeds 25 jaar oud proces over een Radjah, die zijn eigen erfe nis ocïischt. fot het verleden behooren De „Piivy Coun cil'' te Calcutta zal dan uit spraak moeten doen in een zaak. waarin zoo langzamer, hard ongeveer 1009 getuigen zijn gehoord. Er zal dan beslist worden, wie de rechtmatige eigenaar is van een landgoed, dat ongeveer hon derdduizend pond sterling per jaar opbrengt. Het goed wordt opgeëischt door Ramendra Na. -avan Roy. Radjah van Bhopal. Zulks wordt hem bestreden door zijn weduwe, Scrknati Bibhabati Devi, Ranie van Bhopal, die be weert. dat haar echtgenoot in 1909 te Darjeeling is gestorven en gecremeerd. In dat jaar werd het lijk van den gestorven vorst, gevolgd door duizenden rouwenden, naar de crematieplaats gebracht en op een brandstapel gelegd. De Radjah, of speudo.Radjah beweert, dat op het oogenblik, toen de stapel zou worden aan gestoken, een geweldige moes. sonbui losbarstte, welke den rouwdragenden dwong een schuilplaats te gaan zoeken. De stortbui bracht hem tot léven terug. Hij klom van den brand stapel af en ging zijns weegs. Aangezien hij zijn geheugen ver. lor en had, bracht hij twaalf jaar onder vreemden door. Te Cal cutta* herkreeg hij zijn'geheugen en keerde onmiddellijk naar Jaidepoer terug om zijn huis, echtgenoote en vermogen op te eischen. Verschillende van zijn bloed verwanten beweerden hem te De Eerste Kamer zal op Dins dag 7 Mei en Woensdag 8 Mei in openbare vergadering bijeen ko men. ter behandeling van een aantal wetsontwerpen, o.m. de wijziging van het Kon. besluit van 27 Augustus 1945 betreffende zui vering filmproductie wezen. herkennen, doch zijn vrouw be weert het tegendeel. Dit was aanleiding tot een reeks proces sen voor de Biitsch-Indische ge rechtshoven. Het Hooger Ge rechtshof te Calcutta was in 1941 van meening, dat de man, die zich de tot het leven terugge keerde Radjah noemt, het ook m levenden lijve is. VERVOLG VAN PAG. 1 Een hooggeplaatst Indonesiër, onlangs uit Indonesië naar Ne derland gevlucht, gaf als zijn meening te kennen, dat onder handelaars, die met minder dan de algeheele onafhankelijkheids verklaring van de Republiek In donesië zouden durven terug- keeren, onmiddellijk gevangen genomen en vermoord zouden worden. Dit zou dus een der re denen kunnen zijn, waarom men niet tot een accoord kon komen. Zoodra Sjahrir en zijn mede werkers van dezen druk bevrijd zullen zijn, zal het sluiten van een eeilijke overeenkomst spoe dig mogelijk zijn en zullen ook de Regeeringsvoorstellen een goede kans krijgen om aange. QE SUBCOMMISSIE van den Veiligheidsraad heeft de beschuldigingdat Franco's re giem een bedreiging voor den wereldvrede vormt, in geheime zitting op de weegschaal ge legd. Vooral Rusland tracht zooveel mogelijk voor Franco bezwarend documentatiemate riaal te verzamelen en glijdt daardoor voorbij de kern van de kwestie. De vremiers der Britsche Dominionsdie in Londen bij een zijn. maken het Engeland ongewild moeilvk en het ver loog der besprekingen is van dien aard. dat Engeland zich min of meer in het defensief bevindt. De conferentie te Parijs houdt zich druk bezin met de kwestie wn+hot. benoemen van een g?"''ie^rde controlecom- miQsw. die moet toezien op het uitvoeren van de vredesvoor waarden door Italië. Rusland heeft t.a.v. dit teere punt zijn verzoenende houding laten va ren en is minder toeschietelijk aeworden En dat vormt een -ler oorbeken van een dreigen de m.i shïkl-ina van deze kwes tie. die men in oezaqhebbende kringen in Lou.*°n als een weinig - belovende ouverture ziet. O~*dpraronds wroet Stalin in le frit.sche o"tie in Grieken- ipjid en de Meleische staten. Dok hjnr wil Rusland met alle newe'd een a^^ertie in het gras dr>r machtspolitiek zien. In Washington tenslotte is gisteren een voor Frankrijk be- f onnT^rr>. berl na Qpuofïicn f a.v. fivcneieple hulp door de ireren-ninde Sto.ten. hulp. die Fravkrvk voor een groot deel "it d" economische impasse zou kunnen helpen. nomen 1e worden. Overal waar Nederiandsche troepen thans intreden. wo-deg de extrerms. '=n en terroristen snel verdreven -n heradem' (je bevolking, die daama ze'f medewerkt om de ordeJ"ke toestanden te hand haven. Zooiets kan ook overal op Java plaats vinden en behoeft niet te leiden tot een strijd van volk tegen volk. Integendeel, het wordt een strijd tezamen met he' volk tegen de gewa pende terroristen. Ook op Banka was de strijd spoedig beslecht De terroristen leiders vluchtten in paniek na menige dagen strijd. Dat het zóó moet gaan, be wijst weer de critieke toestand op' Sumatra, waar de Republi- keinsche „Gouverneur" gevlucht is voor de terroristen en bij de 'Nederlanders bescherming zoekt. Wij blijven van oordeel, dat wanneer de extremisten en ter roristen ontwapend zijn, de toe standen in Indonesië zich snel zullen verbeteren en met den ge. meenschappelijken opbouw van het land op basis der Regeerings voorstellen van 10 Februari '46 een aanvang kan worden ge maakt. Wanneer het advies van den vongen Gouverneur-Gene raal was opgevolgd: „eerst orde en dan onderhandelen", zou men in Indonesië al een heel stuk verder geweest zijn dan nu W v. R.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3