DE MELKPRIJS Nieuw Noordhollandsch Dagblad JE MAINTIENDRAI Het symbool der vrijheid GEMEENTE BESTUURDERS OP „DE ZANDHOEVE" Om kennis te maken met de Volkshoogeschool VRIJDAG 3 MEI 1946 iStad en O mlreU De Noordholl. Consumptiemei- kersvereeniging vergaderde gister te Alkmaar, ter bespreking van de te nemen maatregelen tegen de verlaging van de winstmarge voor de melkslijters. Zooals men weet, is de prijs, die de melkslijters aan de standarisa- tiebedrijven moeten betalen, on langs met. 1 cent verhoogd tot 13.65 ct. per L. Waar de verkoop prijs aan de consumenten 17 ct. bedraagt, resteert voor de melk slijters een winst van ruim 3 ct. per L., hetgeen voor de gemid delde bedrijven met een omzet van circa 1000 L. een belangrijke vermindering- van inkomsten be- teekent. Algemeen was men van meening. dat het juister ware ge weest, indien de minister den melkprijs voor de veehouders, die met ingang van 28 April op 15 ct. werd vastgesteld, met één cent had verlaagd. Besloten werd een deputatie naar den minister te zenden, om het standpunt van den melkhan del uiteen te zetten. Bereikt men bij den minister geen resultaat, dan is het niet uit gesloten, dat de gezamenlijke melkhandel ertoe over gaat den verkoopprijs van de melk met één cent te verhoogen. daarmee een conflict met de Prijsbeheersching riskeerend. ALKMAAR WIJDINGEN BIJ DE DOMINICANEN In het Dominicanerklooster te Nijmegen werden door Z. H. Exc. Mgr. Mutsaerts op 29 en 30 April aan de volgende Alk- maarders de Wijdingen toege diend: de tonsuur en de 4 min dere Orden aan de eerw. Fra ters Hilarius Houtenbos, Adel- bertus Erkamp en Bonaventu- ra Engeln; d» diaconaatswij- ding aan den Eerw. Fr. Tho mas Willers. „VAN AFBRAAK NAAR OPBOUW" Zoo luidt het motto waaron der de firma Vroom en Drees- mann haar etalages heeft inge richt en waarin men één iaar herstel in beeld ziet gebracht. Zoo wordt bijv. een overzicht gegeven van den wederop bouw van de Ned. Spoorwegen de K.Y.M.. de P.T.T en de Ne- derlandsche havenwerken. Een en ander is op zeer origineele wijze uitgebeeld en de moeite van het bezichtigen ten volle waard. SLUITINGSTIJD NA VRIJDAGAVOND 8 UUR In verband met de viering van den nalionalen 1 irdenkings avond heeft het bescuur van den Bond van Hotel-, Café. en Kes. taurant.exploitanten in overleg met den wnd. commissaris van olitie besloten al deze zaken na rijdagavond 8 uur te sluiten. Pc V: Het was reeds Willem de Zwij ger, de Vader des Vaderlands, die deze spreuk van het huis van Oranje in zijn wapen voerde. Je maintiendraiik zal handhaven En zietdoor alle eeuwen heen bleef dit devies gehandhaafd. Er waren vaak donkere tijden voor ons vaderland. Tijden waarin het scheen of land en volk ten onder zouden gaan. Maar telkens kwam er redding en uitkomst. Ook nu. Vijf jaar lang was Nederland onder vreemde dwingelandij. Maai; de oude wapenspreuk bleef bewaard onder ons volk. Ik zal handhavenwij zullen handhaven in ons verzet, in onze taaie Nederlandsche on buigzaamheid. De ketenen zijn verbroken. Wij vieren het feest der bevrijding. Je maintiendrai. De traditie blijft bewaard. Nu en in de toekomst. De Nederlandsche onderne mingsgeest bleef gelukkig ook bewaard. Meer dan een eeuw was het streven .van De Gruyter: het beste te leveren tegen voor- deelige prijzen. En De Gruyter blijft handhaven het deviesbé tere waar en 10 procent. Ook deze traditie is gelukkig bewaard gebleven (Adv.) Het monument voor hen die vielen in de Wilhelminalaan, waarlangs hedenavond 'n her denkingstocht wordt gehouden DE COöP AL KM CENTRALE VERKOCHT Naar wij vernemen, is de Coöperatieve Alkm. Centrale Melkinrichting overgegaan in handen van de Leijmpf, het groote consortium van Zuivel fabrieken in Friesland. Als men bedenkt, dat deze coöpe ratie van Alkmaarsche melk slijters reeds 28 iaar bestaat en momenteel een kerngezond bedrijf genoemd kan worden, waagt men izich af, wat of wie deze kleine middenstanders be wogen kan hebben hun bedrijf aan het groot-kapitaal te ver- koopen. Indien U straks een of andere Oude Jenever koopt bestaat zeker de kans, dat U een goede treft. Met PELS' Oude Jenever heeft U echter de zekerheid. Daarvoor staat een reputatie van driekwart eeuw borg. Pels Zoon - Alkmaar (Verkoop nog op distributiebasis) (Adv.) TROOST VOOR AFINK Wij lazen in het Dagblad voor de Zaanstreek: „Historisch Het gebeurde tijdens den wed strijd van Z.V.V. tegen Alcmaria Victrix, dat é'én onzer verslag gevers op de geïmproviseerde perstribune in het heerlijke groene en zachte gras een ge sprek hoorde. De keeper van de Alkmaarders'speelde een buiten gewoon slechten wedstrijd. In de nabijheid van onzen verslaggever werd heftig gediscussieerd door enkel dames over het spel van den keeper. Een derde mengde zich in het gesprek en repliceerde met de woorden: „Ik vind hem wat lief in zijn roode trui"." BURGERLIJKE STAND Geboren: Paul J.„ zoon van Johannes B. Cornelissen en A. Komeijn; Theodorus A, zoon van Wouter v. d. Berg en J. B. den Hollander; Dick, zoon van Jan Pool en A. P Lodder. Gehuwd: Hendrikus C Houtenbos en Geertruida L.' Th. Smorenberg; Simon Nierop en Johanna C. Stukkers; EVert Goselink en An na F. Timmer; Joseeph Elzas en Carolina L. Grunwald; Johannes Haans en Neeltje Harder. Over leden: Meinuwtje Wit, wed. van J. v. d. Molen, oud 80 jaar. Geboren: Engelina, dochter van Pieter Wiersma en J. van Dijk; Herman A., zoon van Hen drikus A. Smit en A. E. Sijm; Alida C., dochter van Adrianus C van der Veer en C. Braak. Gehuwd: Pieter Bult en Cor nelia M. Louter; Jan Kooij en Sijtje E. Elles; Pieter C. G. Hage en Geertruida D. v. d. Laaken; Teunis Muller en Hendrijna W. den Ambtman. Overleden: Cornelia Jaspers, oud 75 jaar, gehuwd met J. Giling. VAN BONNEN EN KAARTEN De letters P en R zijn a.s. Maandag aan de beurt om de nieuwe bon. en brandstoffen- kaarten af te halen. Op denzelf den dag kan een schoenenbon in ontvangst worden genomen door hen, die als laatste cijfer van hun T.D.-nummer een 9 hebben en wier' geslachtsnamen begin nen met ae letters E. F, G, H of I HEROPENING ZAAK Het bekende Café-Restaurant 't Wapen van Haarlem aan de Nieuwesloot, waarvan de exploi tatie in andere handen is over gegaan, is Woensdagavond onder groote belangstelling heropend. De zaak is inwendig geheel ge restaureerd en naar de eischen des tijds ingericht. De nieuwe exploitant, de heer C. Brouwer, heeft kosten noch moeite gespaard en is er dan ook in geslaagd het geheel tot een modern bedrijf te maken, dat een uitstekenden indruk maakt. Er waren veel bloemen. Geslaagd voor acte M. O. Duitsch de heer B. Veroline. APOTHEKEN Op Zondag 5 Mei en in de week daarop worden de Zon dags. en nachtdiensten van de apotheken waargenomen door mevr. Schouten.Oele, Koorstraat 47. TOCH NOG GEVAT Men herinnert zich wellicht nog den in September van het vorig jaar gepleegden inbraak aan den Westerweg, waarbij het aan de recherche gelukte twee inbrekende dames op heeterdaad te overvallen; een mannelijk in dividu wist echter in het donker te ontsnappen, hoewel de agen ten verscheidene malen een waarschuwingsschot losten. Thans is bekend geworden, dat ook deze meneer, zekere M., gevat is. Justitia triomfeert toch maar altijd! VERKOOPINGEN De resultaten van de gisteren in het Gulden Vlies alhier ge houden verkoopingen luiden als volgt: Perceelen Tienenwal 62 f 3450; Tienenwal 64 f 3595; Tienenwal 66 f 3515. De perceelen in com binatie in veiling gebracht, bij een totaal bod van f 10.560, wer. den niet gemijnd Perceel v. d. Woudestraat 59 f 3680; Bergerweg 48 f 3490; Tuinstr. 58 f 3190; Nieuwpoorts. laaji 215 f 3260; Nieuwpoorts. laan 217 f; 3250. Vier huizen e'n erven aan den Omval, resp. genummerd 2, 4, 6, 8 en 10, konden het bij opbod gezamenlijk niet hooger bren gen dan f 1050. Zij werden op 5 gulden gemijnd. OUDE ZAAK IN NIEUWE HANDEN Het vanouds bekende Café- Restaurant „Central" aan het Hofplein is met ingang van 1 Mei m andere handen overgegaan. Alvorens de nieuwe eigenaar, de heer Th. D. F Brouwer, de bekende en populaire Alcmaria. doelman, de zaak definitief ■opent, wordt deze geheel geres taureerd. Met déze restauratie wordt de volgende week begonnen en dan komen wij hierop nog nader even terug. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK April 1946 In den loop der maand April werd op de spaarbankboekjes in gelegd 268.513.29 (vorig jaar 250.534.02) en terugbetaald 295.931.94 (v.j. 81.191,64), alzoo minder ingelegd dan terugbetaald f 27.418.65 (v.j. meer ingelegd dan terugbetaald 169.342.38). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij den aanvang van het jaar 10.662.444.37, be draagt thans f 10 361.159.41 (v. j. 7.681.2Q6.95 Het aantal in den loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 169 (v.j. 178). Ingetrok ken werden 95 (v.j. 34) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boek jes. bij den aanvang van het jaar 22.188, bedraagt thans 22.579 (v.j. 19.515). De lediging in den loop der maand April van 258 (v.j. 347) spaarbusjes leverde een bedrag van 3323.54 (v.j. 6177.62) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij den aanvang van het jaar 3689 be draagt thans 3693 (v.j. 3738). R.K. A.F.C. VIERT FEEST Gisteravond was het Gulden Vlies geheel gevuld met de leden van de R.K. Voetbalvereenïgmg A.F.C. en'hun genoodigden. Na dat de heer P. de Graaf deze bij eenkomst, die ook door dén Hoogeerw. Heer Deken, ver scheidene" geestelijken uit stad en omtrek en de afgevaardigden vap de zustervereenigingen werd bijgewoond, had geopend, me moreerde hij, hoe A.F.C. met zijn 250 leden is uitgegroeid tot een der grootste clubs van Alk maar- deze groei en de aantrek kingskracht yan de club zijn vooral te danken aan het uit stekende werk van den trainer. Het Cabaretgezelschap „De Grabbelmand", onder (muzikale en artistieke leiding van resp. Siem Spruit en André Carrel, verzorgde ruim 3 uur lang een non-stop revue „De zon breekt door", die in alle opzichten af was. Zonder de andere mede werkenden tekort te doen, wil len wij in het bijzonder wijzen op de. wel zeer gewaardeerde prestaties van André Carrel, 'n vlot chansonnier en 't beschaafd en humoristisch conferencier en van Piet Kroon, die als Kees Stet van Ierswoud daverenden bijval oogstte. Na afloop van de revue werd het programma voortgezet met een groote en zeer aantrekkelijke verloting en 'n geanimeerd bal. HET MOTORONGEVAL AAN DE NOORDERVAART Hoewel, naar wij hedenmor gen vernamen, de beide beamb ten van het P-W.B., die op de Noordervaart van hun motor werden geslingerd, een rustigen nacht hebben gehad, blijft hun toestand nog steeds zorgwek. kend. Beiden hadden een sche. delba'sisfractuur bekomen, ter wijl een van ken bovendien een schouderfractuur opliep. HET KANAAL IN Een dezer dagen had een ze kere K. d. W. uit Alkmaar het plan opgevat om een rijtoertje met den motor te maken. Deze bevond zich in een garage, ge legen aan het Kanaal. De W, bleek echter niet geheel op de hoogte te zijn van de diverse knopjes, die nu eenmaal op een motor plegen te zitten en na den motor aangezet te hebben, schoot aeze als een peil uit den boog vooruit, om vervolgens met be stuurder en al het kanaal in te duiken. Een toegeschoten vriend kon den drenkeling nog juist de helpende hand toesteken. Ht rij toertje is bij het plan gebleven. TORENS ONDER SCHIJN WERPERS Morgen (Zaterdag) avond zul len de Waagtoren, de toren van het stadhuis en de accijnstoren door schijnwerpers worden ver licht BLOKKER, 3 Mei. Bindsla 47 57; kropsla 2.505.10; poste. lijn 6572; rabarber 2331; ra dijs 2.30; prei 1921; spinazie 7—27; witlof 72—75 LANGEDIJK L.T B-VERGADERING De afdeeling Langedijk van den L.T.B. vergaderde Maandag avond. Voor het stoken van de bloembollen zullen brandstoffen beschikbaar worden gesteld. Be sloten werd om medewerking te verleenen aan het t.b.c.-fonds, dat door den bond in het leven is geroepen. Gesproken werd over de credietwaardigheid van de handelaren, die de poters op- koopen. Besloten werd om een voorstel in te dienen bij den N.M.B., waarin wordt aange drongen om den verkoop van poters contractueel vast te leg gen Dit contract zal zoowel de kooper als de verkooper en de betaalmeester van den N.M.B. moeten teekenen. De heer G. Koopman deelde mede, dat de N.M.B. een sorteermachme wilde aanschaffen Uit de discussies werd allereerst het volgende voorstel geboren. In de instructie van den m'arktkeurmeester wordt opgenomen, dat deze toe zicht moet uitoetenen, dat het product wordt verladen zooals het door de tuinders wordt aan gevoerd. Wat het sorteeren be treft was men vóór een sorteer. machine en tegen het aanvoeren van futiliteiten bij het sorteeren, o.a van wortelen en bieten. Gedurende de rondvraag sprak de Geestelijk Adviseur Pastoor Op het fraai gelegen landhuis „De Zandhoeve" tusschen Bergen en Schoorl kwamen gisteren op uitnoodiging van de directie van de Volkshoogeschool de burge meesters en wethouders van een groot aantal gemeenten in Noord holland bijeen, om eens nader ken nis te maken met het werk en het doel van de Volkshoogeschool. Zij werden verwelkomd door den leider van het hoogeschool- werk op de Zandhoeve, den heer O. Guermonprez, die een uiteen zetting gaf van het ontstaan der volkshoogescholen. Reeds honderd jaar bestaan deze in de Scandina vische landen, waar zij ontston den,, toen er een cultureel verval dreigde en men een poging onder nam. om het volk tot meer zelfbe wustzijn te brengen. Zoowel in Denemarken als in Zweden heb ben circa 60 volkshoogescholen vooral de plattelandsbevolking geestelijk en cultureel doen herle ven. Dit voorbeeld wilde men in Ne derland volgen, waar 15 jaar ge leden in Bakkeveen de eerste en later in Markelo de tweede volks hoogeschool gesticht werd, vorig iaar gevolgd door de derde, die tevens de eerste werd in Noord holland. De Volkshoogeschool wil de jonge volwassenen vormen tot waarachtige Nederlanders met saamhoorigheidsgevoel en verant woordelijkheidsbesef. Zij brengt l daartoe jonge menschen uit ver schillende bevolkingsgroepen in cursussen bijeen, om ze deel te doen hebben aan het Nederland sche cultuurbezit en hun geest te verruimen. Er wordt niet gezocht naar het verkrijgen van een ge meenschappelijke overtuiging, in tegendeel. duidelijk komt de be- teekenis naar voren dat ieder persoonlijk gedragen wordt door een sterk geloof en een princi- pieele overtuiging, maar daarnaast komt naar voren, hoeveel wij als Nederlanders ook gemeenschappe lijk hebben aan Christelijke en Nederlandsche waarden en hoe veel wij gemeenschappelijk kun nen doen. Speciaal vroeg de heer Guer monprez de aandacht van de ge meentebestuurders voor de cur sussen in het kader der onderwijs vernieuwing. In de middagvergadering bracht de Inspecteur van het L.O., de heer C. Dun den leiders van de Vo'kshoogeschool dank voor hun medewerking op deze wijze aan de onderwijsvernieuwing. De heer Guermonprez hield ver volgens een interessante inleiding over de emigratie, waarbij hij vooral de gemeentebestuurderen van het platteland waardevolle wenken gaf. Burgemeester G. Ritmeester van Den Helder maakte zich de tolk van de gasten door den heer Guermonprez dank te brengen voor den aangenamen gastdag Moons een opwekkend woord over de Meimaand met haar Maria.devotie, over de bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo óp 15 Mei en over de a.s, dagen gewijd aan de vruchten der aarde. WARME NHUIZEN "ORANJEHOTEL' Voor de Kath. Kunstkring alhier g^af het Zuid-Nederlandsche Tooneel onder regie van Pierre Balledux het reeds met faam overladen "Oranje- hotel" van celgenoot N.N. 1057, waarin eens te meer de dankbaar heid naar boven kan komen, dat Nederland en de wereld is verlost, van een tyrannie, die bijna niet meer te dragen was. Bijna niet meer want dank zij degenen, in dit stuk voorgesteld door menschen uit ver schillende kringen en van verschil lende overtuigingen,' zij dus, die de moed hadden, ondanks alles voor recht en vrijheid op te komen, is er nog iets overgebleven van het Ne derlandsche volk. Hoewel we er nu soms al weer aan gaan twijfelen. Het mag hier gerust worden gememo reerd, dat de moreele moed en de hooge overtuiging van hen die vielen diep begraven is met hun lichamen,' niet door een paar menschen, maar door het heele volk. Het is daarom goed, dat "Oranje- hotel' wordt gespeeld (liever gezegd als een harde werkelijkheid opnieuw doorleefd). Laten we, omwille van de nage dachtenis van de gevallenen en ge- martelden geen namen noemen der acteurs, want zij hebben in hun spel alles gegeven; wat gegeven kon wor. den om het geheele drama der ge vangenissen in onze herinnering te rug te roepen. Het is een drama; dat niet mag worden vergeten, vooral niét door hen, die door hun egoisme den oor log' langs zich zagen gaan, zonder dat die hun iets leerde Het voorbeeld van deze (dorps)- kunstkring moge navolging vinden in de plaatsen, die het alleen maar lieten bij plannen op papier. Er is hier in dit seizoen veel gedaan en veel bereikt, waar een stad jaloers op kon zijn. H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2