RADIO HET LAATSTE APPEL r ONVERGETELIJKE UREN IN DE RESIDENTIE 12 Mei Moederd bloemendag Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 ienst ER inzaak Het bezoek van Churchill Nieuwe moeilijkheden in Perzië CHURCHILL GEARRESTEERD! TOCH NOG NS ET UIT! Romme spreekt te Alkmaar Van Doorntjesnaar Dorpsstraat EEN WONINCKWE STIE IN BERGEN kroniek Boebi Trep en Jippie Jee in Nederland 1946 VRIJDAG 10 MEI 1946 toch in rel in door een ach tig sa- ur der af- ook ge- Witlof I 5—151 II 100-kg. Spinazie —7; prei per kg.; stuk; sla 23; was- adijs 2i4 wit 1-35, bloem- ir stuk. ■i. 7500 kg' prei 16.80 fen voor rbruikers '46—'47. "bruikers, agformu- 15 van de m. heb- kunnen den Dis- n het lo nen. tanvraag- :nen vóór n ingele- randstof- (KantoOr Helder- ÏSKAMP T5G"' tR id kamp betrouw- Kamp- jevraagd; oten om- pen zaak king. Br. ïgen ond. Bureau leerengr (Van onzen specialen verslaggever) ONVERGETELIJKE UREN waren het, die we in den Haag mochten beleven, toen Winston Churchill zijn bezoek aan de Hofstad aflegde. Zelden heeft het Statige Binnenhof en de Ridderzaal, symbolen van onze waarachtige democratie, zulke historische momenten gekend, toen deze groote Engelsche staatsman, de strijder voor vrijheid en recht, getuigenis af legde van zijn groote waardeering voor het Nederlandsche volk. IN DE BINNENSTAD heerschte een gezellige drukte en de stra lende zon, de vroolijk wapperende vlaggen van verschillende naties verhoogden de feeststemming in niet onbelangrijke mate. Het was tegen kwart over één, toen een reeds in de-verte hoorbaar gejuich aankondigde, dat onze hooge gast was gearriveerd. En inderdaad, voorafgegaan door een stroom van rijkspolitie op motoren, zwenkte een open wagen van H. M. de Ko ningin het Binnenhof op. Zelden waren we getuige van zulk een grootsch schouwspel Toen Churchill de auto verliet, begaf hij zich naar de eerste volg auto waarin zijn vrouw en dochter gezeten waren. En was het een wonder, dat het enthousiasme geen grenzen kende, toen Winston zijn zwarte gleufhoed op den knop van zijn wandelstok hing en den stok met den hoed er op in de lucht hief? Plechtigheid in de Ridderzaal. Na het door de Nederlandsche regeering aangeboden dejeuner, waaraan vele hooge gasten deel namen, zoo merkten wij o m. op Sir Nevil Bland. Brïtsch ambas sadeur, prof Ir. W. Schermerhorn. oud-premier H. S. Gerbrandy en al onze ministers, begaf het gezel schap zich, terwijl de menigte in spreekkoren „Churchill, Churchill, Churchill" aanhief, naar de rid derzaal, alwaar de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. W. L. Baron de Vos v. Steenwijk, de vcreenig- de vergadering op dezen gedenk- waardigen dag opende. Een o<?r- verdoovend gejuich op het Bin nenhof kondigde de komst aan van de familie Churchill. A:'en ver hieven zich van hun zetel, toen de geëerde gasten de zaal binnen traden. Een spontaan appiaus, dat weldra overging in luide toejui chingen, brak los, toen het gezel- schap zich naar het podium begaf. Rede mr. Baron de Vos van Steenwijk. De stem van den hoogbejaarden, maar krachtigen voorzitter der Eerste Kamer maak op ons een diepen indruk, wanneer hij zi]n rede als volgt begint: Namens de Nederlandsche volks vertegenwoordiging heet ik u, Mr. Churchill, welkom in haar midden. Den bs.den Kamers van de Staten. Generaal, in vereenigde vergadering bijeengekomen, is het een buitenge meen voorrecht u hier te mogen be groeten en te huldigen. Wij zien in U den gTOOten staats man, aan wien na Gode niet alleen Nederland, maar het geheel beschaafd Europa, ja de gansche we. reld verschuldigd is, dat ten slotte PROGRAMMA ZATERDAG H MEI HILVERSUM I (301 M.): VARA: 7.00 Nieuws; gym. en gram. 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA gram.; 10.30 Voordracht; 10.45 Continubedrijf ven; 11.45 Ber. krijgsgevangenen; 12.00 Chopin's piano werken; 12.35 Eddy Walis; 13.00 Ned. Strijdkrachten 13.30 Metropole-orkest; 14.00 Toespr.; 14.15 Causerie; 14.45 Boekenweek; 15.00 Radio Philh. Orkest; 16.00 Ma- leische les; 16.15 Men vraagt en wij draaien; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Om en nabij de twintig; 17.30 Filmland; 18.00 Nieuws; 18.18 Lezing; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Pianorecital; 19.30 VPRO: Bijbelvertelling; 20.00 Nieuws; 20.05 En nuOké; 21.15 B nn. politiek weekoverzicht; 21.30 Benedict Silberman; 21.50 Klankbeeld den uit de illegaliteit; 22.20 Het ge sprek van de week; 22.30 The Ram blers; 23.00 Nieuws; 23.15 De Speel lieden; 23.35 Gram. HILVERSUM II (415 M.): KRO: 7.00 Nieuws en gym.; 7.30 Morgengebed en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Concert; 11.00 Rad'io- ziekenbezoek; 11.45 Clarinetrecital; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Vervolg lunch concert; 13.45 Mr. Jan Derks; 14.00 Gram.; 14.15 Engelscheles; 14.45 Gram.; 15.00 Vooor de kinderen; 16.00 Pianorecital; 17.00 KRO-kiosk; 17.15 Bach-cantate; 17.45 Causerie De Ned. vliegtuigindustrie; 18.00 Cinemaorgel; 18.30 Het Rijk Overzee; 18.45 Diner- muziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Politieke lezing; 19.50 Paul de Waart; 20.00 Nieuws; 20.05 Henri de Greeve; 20.30 Mei-programma; 21.30 Het bezoek van Churchill; 22/.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.30 Concert; 22.45 Kath. Volkspartij; 23.00 Concert; 23.15 Gram. de onafhankelijkheid en de vrijheid der volkeren is bewaard gebleven. Algemeen is de erkentelijkheid des_ wege hier te lande. Spr. memoreert den heldhaftigen strijd welke Nederland, dank zij het goede voorbeeld van Engeland heeft gestreden, om dan te vervolgen: Daardoor is een hechte band .ont staan tusschen Uw volk en ons' volk. Een band welke ook in de toekomst van beteekenis moge blijken, niet uitsluitend beiden, maar der wereld ten prof ij te. Een band, die overigens zijne ver klaring vindt in ons beider onbe- dVvlngbaren drang naar vrijheid en ingekankerden, mgemetseldenafkeer van knechtschap. Spr. .eindigde zijn rede met erop te wijzen dat Europa zich moet aan gorden om zijn beschaving, op het Christendom g'egrondvest, te redden. Ook te dien aanzien hebben, evenals in den oorlog, het Engelsche en Ne derlandsche volk een gelijke, gemeen schappelijke roeping. De berichten omtrent gevech ten in het gebied der Koerden ten Zuiden van Mahabad worden bevestigd door den Perzischen ger.eralen staf. die verscheidene vliegtuigen ter versterking der waarts heeft gezonden om te ver hinderen dat de Koerden hun stellingen cohsolideeren. Soeltaneh, de Perzische pre mier, heeft verklaard, dat hij de volledige ontruiming van Azerbeidsian niet officieel aan den Veiligheidsraad kom bevesti gen, noch ook het besluit, dat het houden van parlementsverkiezing gen aankondigt, door den Sjah kon doen publiceeren. Neen, niet een of ander sinis tere „Wehrwolf'-bende heeft onzen Churchill gearresteerd, maar wij moeten den dader zoe- ken in het Gem. Verzorgingshuis voor Ouden van'Dagen in Sloten, Daar ksunt u Jan Oldenziel zien en spreken, de man, die tijdens de Boerenoorlogen in Transvaal in 1899 C/urchill gevangen heeft genomen „Wij hadden", aldus vertelde „Jan" aan „Het Vrije Volk", een brug over een kleine rivier op geblazen, toen er ^en Engelsche gepantserde trein aankwam, die moest stoppen. Churchill werd gearresteerd, maar wilde vrijge laten worden, omdat hij be weerde correspondent te zijn van de „Times". Later wist hij te ontvluchten en nu heeft hij een audiëntie aangevraagd, „want ik wil 'm toch wel eens zien." Naar het A. N. P. hedenmor gen meldt, is er een tweede boek van Arnold Meyer in voorberei ding, hetwelk den titel draagt „Neaerland voor, tijdens en na de bezetting". Dit boek brengt een aantal nog niei gepubliceer de documenten, o.a. zou het aan toonen hoe de heer Vorrink uit eigen beweging tot Meyer geko men is. Thans hebben we lijst 2- na <7 TVT^J -tl— 4--i „Mussert of .Moskou!" was de leus van de N.S.B., welke wij nu nog, nu Mussert onder de groene zoden ligt, op het plaveisel van onze steden kunnen le^en. Het was een dwaze leus, want het Nederlandsche volk moest noch van Mussert, noch van Mos kou iets weten. Dat het Mussert niet moest heeft de geschiedenis van den bezettingstijd ons geleerd. Dat het Moskou niet moet, zal het demonstreer en op 17 Mei! De communisten hebben ook een leus; erg origineel is die niet, als we denken aan de leus van de N.S.B. Mussert noch Romme! schreeuwen nu de communisten. Het staat met groote letters boven een vunzig pamflet, waar van de inhoud zóó beneden peil is, cat wij niet gelooven, dat één behoorlijk Nederlander het au seneux zal nemen. Romme wordt er in uitgemaakt voor reactionnair en fascist en de K.V.P. is van plan de Kultur- Kammër véeer in te voeren. Zulk een van reactie en fas- -icme doortrokken partij mag niet aan het bewind komen; iaarorfl: hoe meer stemmen op Je communistische lijst, des te neer kans, dat de K.V.P. niet aan bod komt als er een regee- ing moet worden gevormd en Jes te meer kans, dat er een jinks-democratische regeering komt, waarin behalve de Partij van den Arbeid de communisten het voor het zeggen zullen heb ben Men wil dus regeeren zonder de katholieken. Zooals in België, waar de democratie tot een aan fluiting is gemaakt, door de grootste Volkspartij buiten het landsbestuur te houden. Dat zal de heeren niet lukken! Bij de vorige verkiezing waren wij de partij van het millioen; op 17 Mei zijn wij de partij van het anderhalf millioen. Een inspecteur van politie, die als lid van de B.S? een NSB- dcor den krijgsraad vrijgesproken. Enkele weken geleden werd de heer D. Geel, wonende Dorpstraat 36 zijn woning uitgezet, om praats te maken voor een zekere mevr. Knorre, die er voor den oorleg óók in had gewoond. Bij de re- evacuatie kwam mevr. Knorre met haar verhuisboeltje op een laten avond in Juli in Bergen aan, om haar vroegere woning weer te betrekken. Deze woning was in middels door Geel gekocht, opge knapt en bewoond, mét vergun ning. Ook mevr. Knorre schijnt een vergunning gehad te hebben, maar zij werd (Sen laten avond ondergebracht in een leegstaande woning van een geïnterneerden N.S.B.-er. Toen deze uit het kamp werd ontslagen, wilde hij zijn woning aan de Doorntjes weer betrekken. De burgemeester van Bergen wist toen na advies van de huisves tingscommissie geen betere oplos sing te vinden dan Geel uit zijn huis te zetten en mevr. Knorre er in. Daar de heer Geel hier weinig voor voelde liet» hij het zoover ko men, dat mevr. Knorre voor de tweede maal met haar verhuis boeltje voor Dorpsstraat 36 kwam ditmaal geassisteerd door de ster-' ke arm en wethouder Brak, die de auctor intellectualis van deze op lossing was. De vrouw van Geel was ernstig ziek en dr. Poot had bezwaar tegen overbrenging. Niettemin kwam een roode kruis-auto voor en mevr. Geel moest naar het zie kenhuis. Vader en zoon moesten maar ergens anders onderdak zoe ken en de op straat gezette meu belen van den heer Geel werden zoolang bij de buren onderge bracht. Seen wonder dat tegen deze Duitsche wijze van handelen nog al critiek geleverd werd door de ^rgenaren. jJe heer Geel daagde de ge meente in kort geding, waarbij de zaak naar de rechtbank verwezen werd. Gistermiddag werd deze zaak behandeld, waarbij Mr. C. Berkhouwer namens eischer op trad en Mr. F. Zeiler namens ge daagde, de gemeente Bergen. Mr. Berkhouwer begon met te verklaren, dat mevr. Knorre af stand had gedaan van de huur, doch dat de betreffende verkia- ring op het evacuatiebureau zoek was geraakt. Mr. Zeiler kwam echter met deze verklaring voor den dag, doch betwiswe oi dit een verklaring van mevr. Knorre was; hij suggereerde, dat het een ver klaring van een oi andere ambte naar was. Mr. Berkhouwer betoogde, dat de uitzetting doorgedreven was door den socialisuschen weih. Brak, omdat aan eischer iets zou mankeeren op politiek gebied. Indien dat Let geval mocht zijn, dan is het, echter niet de taak van de gemeente om als zuiverings instantie op te treden. Als aan deze wijze van woning distributie niet paal en perk ge steld wordt, dan is het hek van den dam, aldus pleiter, die voorts betoogde, dat bij deze vordering niet aan de eischen was voldaan, omdat mevr. Knorre van woon ruimte was voorzien en er geen noodzaak was deze woning van Geel te vorderen. Mevr. Knorre had perceel Dorpstr. 36 al eens eerder uitgewoond en wilde er. nu het zoo netjes opgeknapt was, wel weer in. Zij had echter afstand gedaan van de huur. Hij achtte de vordering onrechtmatig, omdat desnoods met een gedeelte had kunnen worden volstaan. Het ging hier om een woning- ruil; Knorre moest naar Dorp straat 36 en Geel moest naar Doorntjes 18; maar dat is niet in de bedoeling van het vorderings- besluit. Tenslotte voerde PI. aan, dat Knorre evengoed elders kan wonen en niet per se in Bergen, temeer, daar haar man een wal- baantje heeft in Amsterdam. Mr. Zeiler, pleitende voor de gemeente Bergen betoogde, dat Geel clandestien het perceel be woonde, toen mevr. Knorre het wilde betrekken. Hij sprak zelfs van corruptie en omkooperij, doch trok, toen de pre sident, tegen deze terminologie bezwaar maakte, die woorden te rug, om er het woord beïnvloeding voor in de plaats te zetten. Hij -zei, dat Geel clandestien in zijn woning zat, toen mevr. Knorre erin wilde. Het huis van Smit, waarin mevr. Knorre toen te recht kwam, was niet gevorderd; slechts achteraf is met den beheer der een huurovereenkomst ge maakt. Voorts voerde PI. aan, dat mevr. Knorre niet gemachtigd was de huur van woning Dorpstr. 36 op te zeggen, doch alleen haar man. Aangezien mevr. Knorre niet in haar huisvesting kon voorzien en er dus dringende noodzaak was, was het voor de gemeente de aan gewezen weg om haar weer het huis toe te wijzen, waar zij civiel rechtelijk nog huurster van was en daj. volgens Pi. niet op regel matige wijze aan Geel was toege wezen. Voorts 'vond hij, dat het gezin Geel, dat uit 3 personen bestaat beter bij het gezin Smit in kon, dat uit man en vrouw bestaat, dan het gezin Knorre. dat uit 5 personen bestaat. Mr. Berkhouwer repliceerende, zei dat mevr. Knorre beter had kunnen blijven waar zij ge-evacu- eerd was; ook bestreed PI., dat Geel clandestien in zijn eigen wo ning zat, want na een mondelinge toestemming volgde een schrifte lijke. Mr. Zeiler voerde nog aan, dat Mevr. Knorre ook elders geen woning kan krijgen. De rechtbank zal nu uit moeten maken, hoe deze woningpuzzle op gelost moet worden. Bergen wacht met Prcote belangstelling af. te meer, daar zoowel in Bergen als elders woningvorderingen aange houden worden, in afwachting van deze uitspraak. In Oudenbosch (NB) werd een vlasfabriek door brand verwoest. 17 Mei zijn we partij nr. i en lijst nr. 1 zal in het 'vervolg de lijst van de K.V.P. blijven. De «-elgesmade Romme zal ons kiezerscorps Zondag a.s. op het laatste appèl van de K.V.P. in den Rijkskieskring toespreken onze lijstaanvoerder zal de vuil spuiterij van de communisten langs zich heen laten gaan, doch in klare taal, aan de hand van ons beginselprogram, aantoonen, dat ons program verre van reac tionnair is, doch radicaal en vooruitstrevend op sociaal, zoo wel als op economisch gebied. Dr. Jos. de Boer, de strijder voor de belangen van het groote gezin, zal de punten belichten, welke van belang ziin voor een "ezonde gezinsoolitiek. Katho'ieke kiezers," laat de voetbalsport u niet weerhouden Zondag a.s. naar den Alkmaar- schen Muziéktuin te komen voor het laatste appel vóór 17 Mei. DE CRITIEKE BESLISSING, of de conferentie van minis ters van buitenlandsche zaken te Parijs tot overeenstemming zal komen, of een mislukking zal worden, is nog niet genomen: de ve.gaderin.a werd verdaagd tot heden 11 uur. zonder dat men tot een definitief besluit ten aan zien van het voorstel van Byr nes, de vredesconferentie op 15 Juni bijeen te roepen, was geko men. Cd voorstel van Bevin zal men nu nagaan of er verdere mogelijkheden voor een over eenkomst bestaan. Nog op geen enkel punt bestaat die overeen stemming. Uit het amendement van Mo- lotov op het voorstel van Byrnes ten aanzien van de vredescon ferentie blijkt, dat Rusland de taak dier conferentie uitsluitend ziet als adviseerend en dat de Sovjet-Unie die taak bovendien beperkt wil zien. Deze opvatting is in strijd met die van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk, die, zooals Bevin het uitdrukte, de conferentie niet slechts wenschen te zien als een bijeenkomst, die de concept-verdragen „afstem pelt" na goedkeuring der big four. Byrnes zinspeelde om het ge bruik van een „vetorecht" vara Rusland bij deze conferentie, toen hij zeide. dat ieder der vier mogendheden, die zich verzette tegen de voorsteller^ der overige drie. het houden var? een vredes conferentie kon verhinderen. Bevin vatte het vraagstuk sa men: Het gaat om de vraag: „Moeten wij de vredesconferentie uitstellen omdat er geen over eenstemming bereikt is over het eerste onderwerp?" Na deze bijeenkomst warep waarnemers te Parijs van mee- nirag. dat slechts groote conces sies van een van beide zijden kunnen leiden tot vruchtbare re sultaten tenzij men besluit, de geschilpunten ter nadere bestu deering aan de waarnemers te verwijzen. In Amerikaansche kringen te Parijs wijst men er op? dat het Duitsche vraagstuk nog steeds op de agenda der conferentie staat, en tevens dat Byrnes zijn voor nemen heeft te kennen gegeven om ook het vraagstuk Oostenrijk wederom ter tafel* te brengen. Er zijn dus nog zorgen genoeg. XX/AARHEEN, waarheen, dat was de groote vraag. Het land schap werd steeds woester en niemand wist wat het doel zou zijn. De Hooge Piet was onder het zeil vandaag gekropen en toe hij zag hoe hard de jeep wel reed, gaf hij aan Boebi een teeken wat kalmer te rijden. Was hij soms ook bang?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3