2 VOOR DE GOEDE, TEGEN DE SLECHTE FILM r lijst Tooneel en film Vergeten Nederlanders Nieuw Noordhollandsch Dagblad EEN „LEGION OF DECENCY" Ook in Alkmaar CERBRAND BRUYN Op Slag van Twaalven v._ COMEDIESPELEN DOOR „COMEDIA" ZATERDAG 11 MEI 1946 Voor de vertegenwoordigers vande plaatselijke K.A.-kernen vond Vrijdagavond onder voor zitterschap van den Hoogeerw. Heer Deken Th. Jacobs een be spreking plaats van de methode, die in Alkmaar gevolgd zal wor den om tot de oprichting te ge raken van een stedelijk K.F.A.- comité. De heer F. J. Kubatz, gecommitteerde van het comité te Den Bosch voor de bisdommen Utrecht en Haarlem, gaf een korte inleiding op het werk vein de K.F.A. Het is een bekend verschijn sel, aldus de Hoogeerw. Heer Deken, dat juist van de ver boden vrucht bij voorkeur gesnoept wordt. En met na druk geldt dit van de film, een mooie uitvinding, die helaas zooveel wordt mis bruikt. Het is vooral de taak van het leeken-apostolaSf van de Katholieke Actie te gen dit misbruik een dam op te werpen De heer Kubatz gaf een over zicht van den groei van de KFA, die na het verschijnen van de encycliek^ „Vigilanti Cura" werd opgericht* De Vereenigde Staten namen het initiatief door het katholieke volk de „Filmbelofte" te laten teekenen, waarbij eenige millioenen zich op eerewoord verplichtten geen films te gaan zien, die door de katholieke keuring ontoelaatbaar waren verklaard. Het ligt in de bedoe ling, datook te Alkmaar een comité wordt gevormd uit de ge- loovigen, dat eenerzijds er voor zorg draagt, dat alle katholieken van onze stad de „Belofte" tee kenen, terwijl tevens een taak van de plaatselijke comité's ge legen is in het brengen van hoogstaande films, zulks in over leg met het landelijk comité en door middel van de distributie centrale GOFILEX Katholieke nakeuring Iedere film, die in Nederland wordt geïmporteerd, komt voor de Rijkskeur, waarin op 5 per sonen één katholiek zitting heeft zonder vetorecht! Onmiddel lijk daarop vindt de katholieke keuring plaats. Het oordeel van deze keuring 'wordt ter kennis gebracht van de instanties, die door de pers of andere wijze van publicatie aan de menschen, die de Belofte hebben afgelegd, het in de U.S.A. genaamde „Legion of Decency", richtlijnen geven BELANGRIJK NIEUWS VOOR MUZIEKLIEFHEBBERS! Toonkunstenaar Staatsdiploma M.O. Orgel, piano, zang, solvège, muziek gesch. en koordirectie, vraagt LEERLINGEN om zich zoo mogelijk als muziekleeraar te komen vestigen in de omgeving van de Langendijk. Schriftelijke of telefonische opgave aan Langendijker Courant vóór 17 Mei a.s. Tel. 552 (K 2260). (Adv.) EEN ZEEMAN maakt ons, naar aanleiding van het artikel „Bevrijd onsvan de E.V.C.!" attent op het vol gende; Het werkelijk loon voor een matroos bedraagt weliswaar f 245, maar is» verdeeld in f 135 vastgesteld loon (een gage die sinds voor den oorlog opgeloo- pen is van f 98 tot f 110 en nu tot f 135) plus een oorlogstoe slag van f 110. Deze oorlogstoe slag zal echter binnenkort men verwacht in September '46 ophouden uitgekeerd te wor den. Onder de oude voorwaarden bedraagt het loon f 118 (vast gesteld) plus f 110 (oorlogstoe slag) plus f 42 50 (mijnengeld i.c 40 pet. van het vastgestelde lóón). Totaal dus ruim f 280. Men was het met de strekking van het artikel geheel eens, doch wilde dit gaarne even recht zetten voor filmbezoek. Op deze wijze worden ook de goede films sterk aanbevolen. Deze methode heeft bij een goed georganiseerde actie een directen invloed op de kassa en daardoor handelwijze! van den bioscoop-exploitant. Men vergete niet, dat ruim 40 pet. van ons volk katholiek is! Een stedelijk K.F.A.-comité Uit de drie parochies zullen door de K.A.-kern-moderatoren en pastoors 'personen aangewezen worden, die hier ter sfede de actie tot het teekenen van de Belofte zullen voeren en in stand houden. Tevens worden in deze groepinitiatieven geno-' men om de goede film te propa- geeren In vele plaatsen werkt men reeds met de plaatselijke katholieke pers samen, zoodat van niet-toegelaten films geen advertenties, vermeldingen in kunsf-agenda's en recensies ver schijnen. Door den Hoogeerw. Heer Deken werd Pater Meijer O.P, aangewezen om de noodige com tacten te leggen en te onder houden Voorjaar 1945t Een ieder voel de dat groote dingen stonden te gebeuren. Men verwachtte de uiteindelijke verlossing uit de dwingelandij Typeerend noem de men dat toen: de klok staat op vijf minuten voor twaalf. Dat enkele gezegde moest aangeven, dat er iets bijzonders op til was, dat we niet nader wilden aangeven. Weer staan greote dingen te gebeuren na jaren van chaos. Na jaren moet weer het, recht worden hersteld. Na jaren van onderdrukking gaan we weer mede spreken over 's lands be stuur. Weer is het vijf minuten voor twaalf Het voorspel van het volle uur kan men beluisteren op Zondagmiddag te drie uur in den Stedelijken Muziektuin, waar zullen spreken Prof. Mr. Romme en Dr. J. de Boer.' De klokken 'luiden op 17 Mei twaalf uur Het is het keerpunt in de geschiedenis, waarop ka tholiek Nederland zal getuigen van haar eendrachtigen wilt tot een herrijzend Nederland in christelijken» geest, waar recht en liefde zullen moeten heerschen. Komt en luistert naar Romme en de Boer, die aan de klokke- touwen trekken. Op 14, 15 en 16 Mei zal een inlichtingenbureau gevestigd zijn in Het Gulden Vlies, des avonds van 7 tot 8 uur. Te vens kunnen dan opgegeven worden zieken en anderen, die niet op eigen gelegen heid naar bet stembureau kunnen komen en afgehaald zullen worden 55-JARIGE ECHTVEREENIGING Op 25 Mei hoopt het echtpaar K. Vermanen en A. Vermanen- Jóustra, Achterstraat 13, zijn 55- jarige echtvereeniging te vieren. 50 JAAR HUISHOUDSCHOOL De Huishoud- en Industrie school in de Emmastraat bestaat 24 Mei a.s 50 jaar. PRO JUVENTUTE Op Dinsdag 14 Mei a.s., om 8 uur 's avonds, zal voor den Socialen Raad Pro Juventute de heer P. A Pols te 's-Graven- hage, controleur bij het Minis terie van O.K.W., spreken over het onderwerp „De Rijkskampen van de sociale jeugdzorg der afd. Jeugdvorming buiten schoolver band". Voor hen, die betrokken zijn bij de kinderzorg, sociale hulp- verleening, kinderrechtspraak, het onderwijs en de geestelijke volksgezondheid, verdient deze uiteenzetting zeker belangstel ling. „IN ANDERMANS SCHOENEN' Hoewel de boeken van Cissy van Marxveldt en de gelijknamige tooneelsiukken, bewerk. door Dom de Gruijter eigenlijk allemaal op hetzelfde neerkomen, is het toch nog mogelijk, dat een goede inter pretatie iets interessants van deze historie-tjes weet te maken. Het gaat er dus niet om, zich te erge ren aan de kwistig gezaaide ach's en och's en aan het fijntjes opge merkte „Duizend bommen en gra naten". welk mopje iangzamer- .rand alweer uit de dagen van iwan de Verschrikkelijke gaat ^aromen. Het woord was aan Jong Leven". Het is me. voldoende op te mer ken, dat „Jong Leven" zijn best heeft gedaan; er is sinds het eer ste optreden met „Joop ter Heul" een flinke stap vooruit gedaan, al zal een voortdurende inspanning noodig blijven om de ongetwijfeld vele zwakke plekken weg te wer ken. Tegen het einde van het tweede bedrijf was er werkeliik te genieten van actief en humoris tisch gesoeeld tooneel. waarvoor Jaap Tol wel een woord van waardeering toekomt; met den vertolker van Hans Dupont en Kolonel van der Werf was deze wel de beste van de troep. En zonder namen te noemen mag toch een woord van lof voor de geheele tooneelgroep niet achter wege blijven; het gaat hier immers om jongeren, die practisch eerst voor den tweede maal op de planken staan. Rest ons te vermelden, dat „Mevr. Vermeer" en „Dick" maar niet od toeren konden komen, dat het decor vooral in het tweede bedrijf zeer goed verzorgd was, en dat het op de planken altijd wel lastig zal blijven spontaan te lachen of iemand op een flinke oplawaai te tracteeren R. LUCHTVAART- TENTOONSTELLING Op Zondag 12 Mei vindt van 10.30—13, 14—18 en 19—21 uur in de St. Aloysiusschool aan de Kcornlaan een tentoonstelling plaats, waarbij de toegang vrij is. O.m. is te bezichtigen mate riaal uit de modelvliegtuigsport, schaal-vliegtuigmodellenbouw. STEMT 17 MEI voor een recht vaardigen we deropbouw van ons verwoeste vaderland. vliegtuigconstructiesen vlieg- tuigonderdeelen. De tentoonstelling wordt ge organiseerd door de R.K. Alk- maarsche Luchtvaartclub „K ALK", ALKMAAR APOTHEKEN.. Zondag- en nachtdienst voor de week ingaande 12 Mei: Dr. H. Hartongh v Ark, Langestraa't I. HERDENKING MEIDAGEN 1940. Het programma van de op 14 Mei te houden herdenking van de Meidagen van 40 is als volgt: Alleen kinderen, die de lagere school hebben verlaten, nemen aan deze herdenking deel; zij verzamelen zich om half 11 op het Doeleveld, vanwaar zij via de Lombartsteeg, Nieuwe Slqot, St. Laurensstraat en Kerkplein, naar het Kazerneterrein aan het Zevenhuizen trekken. Daar worden zij ontvangen door de Gezagstroepen, waarmee zij ver volgens een gezamenlijke marsch doo*- de stad maken naar het Waagplein Hier worden' na het openen en sluiten van deBan, het voorle zen van de proclamatie van de Koningin van 10 Mei 1940 en muziek van het militair muziek corps. 15 minuten toespraken gehouden door den Militairen Commandant, den Burgemeester en den voorzitter van de A.J.G. Na declamatie zal om 12 uur 1 minuut stilte worden betracht, waarna de klokken van de stad zullen luiden, terwijl vlaggen en vaandels zich zullen neigen. Na het hijschen van de vlag aan de vlaggenmast, wordt de plech tigheid met het gezamenlijk zin gen van het Wilhelmus gesloten. EEN SAUSJE. Gisteren werd aan den Ach terweg een auto, die aldaar goe deren loste, aan de klep aange reden door een andere vracht wagen. Het gevolg van deze tik was, dat eén bus carboleum om ver werd geworpen en de in houd daarvan over liefst 10 balen meel werd uitgestort. De ambtenaren van den Keurings dienst moesten het meel afkeu ren voor menscbelijke consump tie. EEN RECIDIVIST. Door de 'politie te Velsén werd de Alkmaarder P. aangehouden ter zake van diefstal van meer dere rijwielen. P was sinds kort ontslagen uit de gevangenis, waar hij een straf had onder gaan voor een soortgelijk feit. De serie kunstavonden in het kader van "De Kunst gaat door het Vrije Land' werd gister geopend met het blijspel in drie bedTijven en door drie personen "Comediespelen' van Johan W. Broedelet door Comedia. De belangstelling was niet overwel_ digend; er waren nog* tal van leeg\ plaatsen. Waar moet dat heen met de belangstelling voor het tooneel; als we een schouwburg in Alkmaar krij gen waar tweemaal zooveel toeschou. wers een plaats kunnen vinden? Wat.de inhoud van het stuk betreft de intrigue was knap gevonden. Een tooneelspeler gaat zóó in zijn spel op dat bij zijn lief vrouwtje begint te verwaarloozen»; zoodat een collega weinig moeite heeft om avances bij haar te maken. Het geval wil nu dat de echtgenoot een nieuwe rol moet mstudeeren van den jaloerschen echt genoot en door de situatie, die door de verhouding van zijn vrouw met zjjn jongeren collega de gelegenheid krijgt om de emoties en aandoenin gen in werkelijkheid te beleven; die hij op het tooneel moet spelen. Zoo wordt in deze drie bedrijven schijn en werkelijkheid afgewisseld op een wijze dat men nu en dan haast niet meer weet of er nu comedie gespeeld wordt of werkelijkheid wordt uitge beeld. Tot even voor het eind is deze in trigue consekwent doorgevoerd maar als de schrijver de vrouw die zich zelf uit wanhoop van kant heeft ge maakt; weer ten tooneele voert, kun nen wij ons niet onttrekken aan den indruk; dat hij hier een loopje met het publiek neemt, dat werkelijk te ver g'aat. Zoo kon het slot ons niet bevredigen. Wat niet beteekent dat wij ons met de strekking van het gegevene wèl kunnen vereen;, gen; er werd tè luchtig met de huwelijksmoraal omgespron. Ê'en en dat was heusch niet allemaal comedie. Daarom was dit stuk geen gelukkige keuze. Tenslotte het spel van het trio dat het publiek drie bedrijven wist te boeien. Gruys Voorbergh die de regie uitstekend verzorgd had (je kon zien dat hij; toen hij Gérard opbelde, hetzelfde nummer draaide als Elsa in het vorige bedrijf g'edaan had) gaf meesterlijk spet; hij droeg het stuk en had in Ank van der Moer een ge lijkwaardige partner. Guus Oster die in de rol van Gérard geen gemakke lijke taak had. viel niet uit den toon. Er was veel applaus. Fr. O. "LIEFDESSPEL* in Victoria is een verfilmde stuiversroman van een ma. tig gehalte die dank zij de pittige Fransche actrice Danielle Darrieux toch nog iets is geworden. Het begin van de film doet wel wat verwachten, doch het thema van de liefde tusschen het arme meisje en den rijken man is dermate uitgéspon. nen dat het afgezaagd wordt en den toeschouwer naar het einde doet ver langden. Wij ontmoeten Danielle in een voor haar ongewoon milieu, de zakkenrollersschool. Natuurlijk is zij geen geboren oplichtster, doch een verwaarloosd meisje in een groote stad dat in verkeerde handen geval len is. De lessen van deze school wor_ den dra door haar dn praktijk ge bracht en al spoedig laat zij een kostbare dasspeld in haar taschje verdwijnen. Eerst dan beginnen de moeilijkheden en geraakt zij in een warnet van intrigues. De liefde speelt hier een zeer voorname rol en dit is zoo ongeveer het thema dat het res tant film ons toont. Het is een Fran sche film van het lichte genre; waar bij, gezien eenige details, beslist de leeftijdsgrens van 18 jaar in acht ge nomen dient te worden. Vooraf een uitgebreid programma met o.m. de verwoestingen en herstelwerkzaam heden in de Residentie. "DE MAN DIE VERDWEEN'; welke film deze week in Cinema Americain wordt vertoond, schetst den strijd welke gevoerd wordt om de wet op de coöperaties. Deze wet; welke een steun beteekent voor de coöperaties, is een doorn in het oog van de groote concerns. De held van het verhaal; eerst tegenstander van de wet; ver dwijnt van het tooneel om onder an deren naam als medewerker van een coöperatie te voorschijn te treden. Dat dit echter zoo maar zonder meer niet kan geschieden; laat zich inden ken en vele avonturen maakt men mee, o.a. een genoegenlijk knokpar tij tje. Het geheel, al is het dan naar een verhaal van Amerika's president Roosevelt; moet vrij fantastisch ge noemd worden. Vooraf; behalve het nieuws; een fraaie kleurenfilm en een aardige muzikale showfilm. In het Alkmaarsch Bioscoop-Thea ter als hoofdfilm 'RIO' met Basil Rathbone en Victor Mc Laglen. Een goed gespeelde film met een zeer matig gegeven. Huwelijksontrouw na een lange scheiding en aan het eind zelfmoord. Iets wat ons niet kan en mag interesseeren. Het is jammer dat men dit soort oude films nog niet van het repertoire heeft laten verdwijnen. Vooraf interessant wereldnieuws met een showfilm. We zouden de showdames willen aanraden eens met de HARK te willen gaan praten; daar deze instantie voor dergelijke tex- tielomstandigheden zeker nog wel iets te missen heeft. Het bovenstaande houdt in dat de leeftijdsgrens van 18 jaar zeker in acht genomen dient te worden; wie dit programma overslaat mist niets. In de afgeloopen dagen van vreugde en blijdschap over het heerlijke besef, dat we weer een vrij volk zijn, gingen mijn ge dachten onwillekeurig uit naar zoovele Nederlanders, die nog steeds op het oogenblik wach ten, dat ook zij zich weer geheel vrij kunnen voelen. Duizenden Nederlanders in Siam wachten nog op dit oogenblik Want, ook al hebben de Jappen gecapitu leerd, hun leven is na deze capitulatie nog niet veel ver anderd. De toestand, waarin zij thans 'nog verkeeren, is verre van dien van een bevrijd volk. En hebben zij er niet evenveel behoefte aan als m e n s c h te leven als wij hadden? En mis schien nog meer! Hoe hebben zij de laatste jaren door moeten maken?' Gruwelverhalen over mishandelingen door de Jappen zal ik u besparen, maar denkt alleen eens aan den aanleg van de beruchte spoorlijn. Aan tien duizenden heeft dit het leven gekost. En toen hij eindelijk ge reed was, kwam de Yank en gooide bruggen en stations in elkaar.. Meerdere maien heeft dit spelletje zich herhaald, .laanden en maanden hebben -oen onze volksgenooten geleefd van wat zij op hun rooftochten opdeden. Voornamelijk bestond hun maal toen uit slangen. Hoewel de voedselpositie nu wel iets verbeterd is, is er nog zoo onnoemelijk veel wat niet verbeterd is. We hadden toch b.v. wel mo gen verwachten, dat "ons leger •in den tusschentijd- onderge bracht zou zijn m behoorlijke kampen Velen moeten zich ech- -ar nog met een slaapplaats op den grond tevreden stellen, zoo- ils ook tijdens krijgsgevangen schap. Ook water is er een groote luxe! 'Lezer, kunt g^ u nog her inneren den tijd, aat wij hier zuinig moesten zijn met leiding water; er was dan altijd nog ge noeg water in de pomp? Wat hebben we niet geklaagd. Het was toch zoo lastig da attappen! Misschien kunt u zie"hierdoor wel eenigszins inden, wat het zeggen wil: niet vo-uóende wa iter en dat in een snikheet land, waar de gemiddelde temperatuur 97 gr. in de schaduw is, Dit zijn echter alleen materieele zorgen. Maar wat moet er van de moraal van deze Nederlanders in het verre land terechtkomen. Vrouwen, de niet weten waar, en of hun man nog ergens rondzwerft en omgekeerd, 'a Land. waar niet de minste discipline heerscht en onder deze omstandigheden ook niet heerschen kan. Moet hier niet zoo spoedig mogelijk ingegrepen worden? Mogen ze nog langer .vergeten" worden? Neen, Man nen en jongens, die bereid waren alles te geven om ons mooie In- sulinde te behouden Ontberingen, die zij geleden hebben, waarvan wij hier niets afweten. Kunnen en mogen wij ons daar van afmaken met een „het is nu eenmaal zoo"? Hooren zij dan niet bij ons? Moe ten zij niet in de gelegenheid ge steld worden weer een gezond en normaal leven te leiden, gelijk Europeanen gewoon zijn? Ik zal de laatste zijn om de repatrieeren- den uit andere plaatsen hun reis naar Holland te misgunnen, maar waarom niet eens een schip voor repatrieerenden uit Siam dispo nibel gesteld? Dan zien ze ten minste onze goede wil en dit zal ongetwijfeld stimuleerend werken en wat het voornaamste is. zij. zul len weten dat er om hen gedacht wordt. A. S. HEILOO DAMCLUB D.C.H. De Damclub hield haar jaar- lijkschen slotavond in de Rus tende Jager. Uit het verslag van den wedstrijdleider memoreeren wij: J. Geuzebroek, kamp. 1ste kl. met 31 p.; K. Tuinman, kamp 2d'e klas mét 32 p.; C. de Graaf', kamp. 3de klas met 28 p. De adsprrantenleider Geuzebroek bracht eveneens verslag uit, C. Holtus werd kampioen. Deze ont ving een zilveren medaille, ter wijl aan de andere kampioenen een door J. de Geus ontworpen glas-in-lood schild werd over handigd. Op 30 December a.s. bestaat D.C.H. 10 jaar. Besloten werd een zomercontfibutie te heffen voor de viering van het 2de lustrum. De Beiersche royalisten- partij, die een kleinzoon van Lodewiik III, den laatsten ko ning van Beieren, weer op den troon wil brengen, is op be- -vel van de militaire regeering ontbonden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2