Indrukwekkende herdenking van Mei 1940 Loosdrecht invasie in Egmond Van tuchtschool tot jeugdkamp 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad „Het offer der gevallenen zij U een aansporing WOENSDAG 15 MEI 1946 WOE* Gistermorgen vond op het ai- oude Waagplein een herdenking van de in Mei 1940 geboden weerstand plaats door troepen van het Nederlandsche leger, de plaatselijke afdeelingen der jeugdbeweging en de scholen. Terwijl troepen en jeugd in carré op het wijde plein stonden op gesteld, was de ruimte voor het Waaggebouw vrijgehouden. Hier bevonden zich o.a. de schout bij nacht Jolles, de kolonel Dudok van Heel bevelhebber van de lste Militaire Afdeeling (District Noordholland en Utrecht), de majoors D. Bosscher, J. A. Claes- sen, bevelhebber Distr. Noord holland-Noord en J. van Wamei, garnizoenscommandant van Alk maar. Voorts merkten wij op den burgemeester en wethouders van Alkmaar, den wnd. commis saris van politie, den heer W. C. Rijpma, den fioogeerw. Heer Deken, verscheidene geestelijken officieren van de gezagstroepen, familieleden van de gesneuvel den en oud-militairen. Voorafgegaan door het Staf muziekcorps van Prins Bernhard, de voormalige Irene-, thans Prins Bernhardkapel uit Amers foort ook de waardige bok was present begaf zich de zeer lange stoet om 11 uur vanaf het Kazerneplein in volmaakte orde naar het Waagplein. En gelijk tijdig met de plechtigheden in het geheele land werd om 11.15 uur de herdenking door den kapitein-adjudant E. F. M. Meij er geopend met het voorlezen van de proclamatie, die HM. de Koningin op 10 Mei 1940 uit vaardigde; de kapel speelde stemmig en gedempt een cou plet van het volkslied. De op gestelde troepen onder comman do van den luitenant van Amstel presenteerden het geweer. Het offer dezer helden mag niet tevergeefs zijn geweest In eenige korte toespraken herinnerden de militaire com mandant, de burgemeester van Alkmaar en de voorzitter van de A.J.G., Klaas de Wilde, aan den ongelijken strijd, die zes aar geleden tegen den verrader lijken indringer werd gevoerd. Ook Alkmaar maakte toen reeds kennis met den oorlog door de bombardementen op het vlieg veld» Bergen en door de eva cuatie van Amersfoort, waarbij de Alkmaarsche jeugd uitstekend werk heeft geleverd. Hulde dient gebracht aan de Landmacht, die zich ondanks de reeds onmid dellijk wanhopig staande situatie met heldenmoed heeft geweerd, hulde ook aan de burgerij, die ware saamhoorigheid toonde bij het huisvesten van de duizen den, die huis en haard moesten verlaten. Moge het offer van de gesneuvelden een aansporing zijn, dat wij dezelfde saamhorig heid als een onzer beste eigen schappen bewaren en dat wij medewerken tot den opbouw van een vaderland, waarin waar heid, gerechtigheid en naasten liefde heerschen. De vanen neigen Nadat Jaap Tol het gedicht „De Dooden" van Muus Jacobse had gedeclameerd, trad om klokslag 12 uur 1 minuut stilte in, waarbij in een eerbiedige hulde en herdenking de vaan dels van de jeugdbeweging neig den, terwijl officieren en man schappen het saluut brachten. Terstond daarop ging de Neder- landsche vlag aan de mast om hoog, terwijl de kapel het Wil helmus speelde Deze perfect georganiseerde bijeenkomst liet niet na op alle aanwezigen en tevens op het talrijke publiek een diepen in druk te maken. Ondanks de gure weersomstandigheden bestond er veel belangstelling. KORNWERDERZAND Herdenking en monumentsonthulling Ofschoon de forten bij Korn- werderzand, op den Afsluitdijk, een belangrijke rol hebben ge speeld in de verdediging van ons land in de Mei-dag;en van 1940, zijn er toen geen dooden te betreuren geweest. Eerslater in de verzetsbeweging zijn de eerste dooden onder deze dap pere mannen gevallen; het wa ren kapitein C. F. J Boers en de eerste luitenant J. Ham De vereeniging „Vrienden van Kornwerderzand" heeft thans een monument voor deze wee mannen laten oprichten, gebouwd van roode baksteen, met in het front er van een roode leeuw en een marmeren gedenkplaat. Dins dagmiddag leidde de Bernhard kapel van de landmacht, onder het spelen van Chopin's" treur- marsch. een detachement ma'ro zen en een langen stoet oud strijders en familieleden naar het gedenkteeken. dat werd onthuld. Onder de aanwezigen waren vele militaire en burgerlijke autoriteiten, van wie de minis "er van onderwijs, kunsten en weten schappen, prof dr. G. van der Leeuw, als eerste sprak. Spr. memoreerde het standhouden op den Afsluitdijk in Mei 1940, uit welke daad de geest van het verzet geboren is. Hierna werden •alrijke kransen gelegd Kolonel Dudok van Heel sprak en legde twee kransen namens den minis ter van oorlog en namens den chef van den -generalen staf, Schout bij nacht Jolles gaf een overzicht van den strijd bij Kornwerderzand en herinnerde in dit verband aan de verrich tingen van de beide gesneuvelde officieren. Nadat de kapel „Wilt heden nu treden" had gespeeld las majoor Boissevain een Ko ninklijk Besluit voor. waarbij aan kapi 'ein Boers het bronzen kruis voor plicht en beleid post- hum werd toegekend. Het kruis werd aan mevrouw Boers over handigd. die daarvoor een woord van dank sprak. Ook de marinecommandant van Den Helder kapitein-luitenant ter zee J. C d'Engelbronner was aanwezig. TRAP VAN EEN PAARD De 31-jarige B. uit de Bisschop Bottemannestraat werd gisteren door een trap van een paard aan het hoofd gewond Het slachtoffer werd in bewus- teloozen toestand naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren; Hendrika A. M., dochter van J. Witte en J, C. Wester; Robert B., zoon van J. Schuit en C. D Wijsman. Gehuwd: Gérard Kühne en Adriana Overtoom; Johan C. Roodhart en Elisabeth T. Hartog Simon C. Tesselaar en Cath ,A. de Lange. INSPECTRICE KINDERPOLITIE Na twee maanden gedetacheerd te zijn geweest bij ae Alkmaar sche politie heeft mej. Mr. B. Haremaker vandaag haar werk zaamheden als inspectrice van de kinderpolitie bij het gemeente lijk politiecorps aangevangen. DE MIDDENSTAND MA© DUB BEL STEMMEN. Wij vernemen, dat de vernieu wing in de Katholieke Midden- standsvereeniging eindelijk haar beslag zal krijgen. Nu vele nieuwe en jonge leden zich als lid hebben gemeld, acht het bestuur den tijd gekomen nu in zijn geheel af te treden en aan de leden de kans te geven een nieuw bestuur te kiezen. Gezien het groote aantal candidaten iets bijzonders bij onze sociale vereenigingen! be staat voor deze verkiezing een groote belangstelling. Per circu laire zijn alle middenstanders °p- geroepen. Men verzoekt ons even wel mede te deelen, dat het niet tegenstaande alle zorgvuldigheid toch mogelijk is, dat hier of daar een adres over het hoofd gezien is. Deze vergeten leden gelieven dit bericht als convocatie te beschou wen en dus t°ch aanwezig te zijn op Donderdagavond a.si 16 Mei om 8 uur in Valk's lunchroom bij de Waag. Als tweede agendapunt wordt vermeld een causerie over de prijsbeheersching: een onder werp, dat inderdaad voor iedereen actueel is! Wij hopen, dat de uit slag, van de stemming op de mid denstandsbij eenk°mst een goed voorteeken mag zijn voor de poli tieke verkiezingen! Verbroederingsfeest Gisteren brachten 600 Loos- drechtenaren met zangkoor en muziekcorps de Egmonden een bezoek, om uiting te geven aan hun dankbaarheid voor de ge noten gastvrijheid in de bange Meidagen van 1940, toen zij uit hun dorpen naar de Egmonden moesten evacueeren. Het is een feest van onder linge verbroedering geworden. Aan de grens van Egmond aan de Hoef werden de Loosdrechte- naren, die met een groot aantal bussen waren aangekomen, door de Egmonders verwelkomd. Bur gemeester M. Niele hield een Terwijl het in de tachtiger jaren van de vorige eeuw nog mogelijk was, dat een kind van 10 jaar tot gevangenisstraf werd veroordeeld, is men met* de kin derbescherming thans via tucht school en opvoedingsgesticht ge komen tot de ook preventief wer kende gezinsvoogdij, zoodat reeds kinderen, die alleen al bedreigd worden door zedelijken en maat- schappelijken ondergang geplaatst kunnen worden in werkkampen. Deze werkkampen bestaan uit ge meenschappen van ook naar den leeftijd gelijk gestemde jongens, die vrijwillig eenigen tijd van orde, discipline em handenarbeid medemaken om als betere men- schen in de maatschappij terug te keeren. Zooals de heer P. A. Pols, con troleur bij het Directoraat-Gene raal „Vorming buiten schoolver band" gisteravond voor den Socia len Raad Pr° Juventute uit eenzette, bestaan thans in Neder land vier van deze kampen, die gezien moeten worden als een tusschenfactor bij het opvoedings gesticht en de gezinsvoogdij. Zij kwamen in oorlogstijd tot stand te Appelsga, Beekbergen, Bargum en Hummeloo, terwijl binnenk°rt een kamp zal worden geopend voor a-sociale debielen z.g. achterlijke kinderen te Rolde. In deze kampen is geen sprake van tralies en vrijheidsberooving; in een gezonde, sportieve en pret tige omgeving leeren de jongens hier zich te wennen aan regelma- tigen arbeid, onderwijs en ont spanning. De bewoners van deze kampen worden gevonden in de jeugd, die met vrijen tijd geen raad weet en zijn „ontspanning" zoekt op de straat, in bioscopen, café's e.d. Ook jonge ex-SSers en N.S.K.K. lieden zijn thans opgenomen; hoe wel het werk zich bij deze laatste groep aanvankelijk zeer gemakke lijk liet aanzien, blijkt langzamer hand eej-st, hoe haar mentaliteit in wezen is verpest. In aanslui ting op het werkkamp worden de jongens in een vakinternaat naar aanleg verder opgeleid. Er bestond in het bijzonder uit de Kringen van het onderwijs voor deze interessante uiteen zetting een verheugend groote belangstelling. JUBILEUM. Zaterdag 18 Mei zal het 25-jarig jubileum van dhr. C. Velthuys, Steynstraat 33, gevierd worden. Hij is een kwart eeuw werkzaam geweest op het advocatenkantoor van Mrs. D. Sluis, A. Schenke- veld en S. D. Sluis. Het zal den jubilaris, die ver schillende functies bekleedt, zeker niet aan belangstelling ontbreken. In den namiddag zal °p het kan toor dit feit feestelijk herdacht worden. DAMMEN Zaterdag en Zondag werden de wedstrijden van den eindstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Wes-Friesland voortgezet met de volgende partijen: Hoofdklasse De HaasWoonijk 20 SlijkermanPeereboom 11 Leibbrand—-Grooteman 02 Leibbrand—Slijkerman 02 Grooteman—De Haas 11 VeenstraKruider 02 KruiderGrooteman 02 SlijkermanMeester 11 De HaasLeibbrand 20 De stand na de 5e ronde is hier als volgt: 1. Th. de Haas 8 pt. uit 5 partijen. 2 en 3. A- Grooteman en A. Slijker man elk 7 uit 5. 4. H. Kruider 4 uit 4. 5 en 6. J. Meester en P. Peereboom elk 3 uit 3, 7. G. Woonijk 1 uit 2. 8. C. J. J. Leibbrand 1 uit 4. 9. H. Veenstra 0 uit 3. Ie klas: v. VeenDe Bree 11 HelderKoppies1 20 Koppiesv. d. Molen 11 De BreeHelder - 02 2e klas: Oudv. Leeuwen 20 De Wij nr—Wieren 11 „Politiek is een zaak van geweten" Politiek is een zaak van gewe ten, schreef prof. dr. Buys in de „Neder! andsche Katholieke Stemmen". De staatsman en de staatsburger moeten bij hun po litieke activiteit de wet vaim het Evangelie en de daarop steunen de christelijke moraalleer tot grondwet nemen. Het meest voor treffelijke staatsbestel, aldus schreef Paus Leo XIII, bloeit op uit de leer van het Evangelie. „Wet van het Evangelie", „Chris telijke beginselen en normen'" aldus prof. Buys, zijn niet te ver vangen, zooals sommigen dat thans willen doen'. Het Katho lieke volk is in geweten gehou den, zoo krachtig mogelijk te be vorderen, dat de Staat volgens de Christelijke beginselen wordt be stuurd. Dii moet eensgezind en eendrachtig geschieden. Slechts eendracht geeft macht. Daarom voor Katholieken alleen de Ka tholieke Volkspartij. En bij de komende stembus alleen lijst 2, KINDJE VERDRONKEN Gisteravond omstreeks half zeven is het twee-en-een-half- jarige zoontje van den heer Booy aan de v. d Helststraat spelen derwijs iri 't water van de Ruys- daelkade geraakt en verdronkén Het mocht dr. Looyenga nief gelukken door middel van kunst matige ademhaling de levens geesten op te wekken. GEMEENTERAADSVERGA DERING. De Gemeenteraad zal D°nderdag 23 dezer een vergadering houden. A. V. O. Het werkterrein van de Ned. Ver tot "bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardige Ar beidskrachten is tengevolge van den oorlog aanmerkelijk uitge breid. Tal van militairen heb ben door gevechtshandelingen een arm of een been verloren en ook onder de burgerbevolking zijn tal van oorlogsslachtoffers. De A.V.O. die zich wijdt aan de arbeidszorg voor lichamelijk en geestelijk misdeelden, zal voor deze menschen een plaats weten te vinden in het productie-proces al naar gelang hun aanleg en capaciteiten. De A.V.O. bevordert de opleiding, vorming en uitrus ting voor en de aanpassing aan de arbeids 'aak en ruimt de per soonlijke en maatschappelijke belemmeringen uit den weg. Daarbij komt, dat een tijdige en rationeele arbeidszorg over heid en particulieren ontlast van de zorg van latere verpleging en ondersteuning, terwijl zij door haar werk de onvolwaardigen zelf meer levensvreugde schenkt. Aan de hand van de A.V.O.- film werd gisteren in de aula van het Lyceum voor een aantal ge- noodi'gden een uiteenzetting ge geven van de vorming van on volwaardigen tot bruikbare en nuttige arbeiders in het produc tieproces. Ook de na-oorlogsche Engel- sche Prothesefilm was interes- san1' en gaf een beeld van de vooruitgang die de medische we tenschap gemaakt heeft bij het vervaardigen en de toepassing van kunstledematen. Allen, die door geboorte of ongeval tot de lichamelijk of geestelijk gebrek- kigen behooren, kunnen dank zij het zegenrijk werk van de A.V.O. in het belang van de ge meenschap in het productieproces worden ingeschakeld. Om inlichtingen kan men zich wend-en tot de Gewestelijkè Ar- beidsbureaux. hartelijke welkomsttoespraak, waarin hij er op wees, dat de uit nood gelegde band thans in volle vrijheid kon worden verstevigd; hij hoopte, dat in de toekomst nog menig wederzijdsch bezoek zou volgen. Weth. Schoenmaker uit Loosdrecht maakte zich de tolk van de dankbaarheid der gasten, waarna deze bij hun vroegere evacuatie-adressen kof fie gingen drinken. Overal, waar een krant voor de ramen was gehangen, waren de gasten wel kom en konden zij het middag maal gebruiken. Het was in tal van woningen' een hartelijk weerzien. Om half drie werden de Loosdrechtenaren met muziek in Egmond aan Zee ingehaald, waar Pastoor J v. Zanten hen namens de bevolking welkom heette. Egmond aan Zee weet, wat evacuatie is, aldus spr., die de gasten een aangenamen dag in Egmond toewenschte. Aan burgemeester Niele, oud-burge meester Eijma en weth. Schoen maker uit Loosdrecht werd hier na het Hollandsche gerecht bij uitstek; de Hollandsche nieuwe haring aangeboden. Hierna was voor de gasten wederom gelegenheid om oude vriendschapsbanden aan te ha len Op het Sportpark werden volksspelen gehouden en de Eg monders organiseerden voorts een gecostumeerden optocht: des avonds besloot een vuurwerk op het Sportpark den feestelijken dag. HEILOO. 55-JARIG HUWELIJK. Gisteren vierde het echtpaar P. Kager - C. Kager-Nuyens alhier zijn 55-jarig huwelijksfeest. Dit heugelijk feit werd in den kring van familie en buren feestelijk herdacht; en dat deze kring nog zoo klein niet is, moge blijken uit het feit, dat 6 kinderen en 22 kleinkinderen de traditie van ouders en grootouders voortzetten. Bruid en bruidegom zijn resp. 77 en 80 jaar oud, kerngezond en zij genieten reeds 20 jaar van het pensioen der Ned. Spoorwegen. Wel een levensavond, die maar weinigen geschonken is. R.K. KIES VEREENIGING Vrijdagavond hield de H.K. Kies- vereeniging afd. Heiloo een drukbe zochte ledenvergadering. De vice- voorzitter, de heer Schuyt, opent met een kernachtige toespraak, daar. bij beklemtoonend dat de K'.V.P. voor ons de eenige partij is, waarna dr. Wijffels de leiding overneemt. Overgegaan wordt tot de verkie zing* van de leden der Adviescommis sie ter vaststelling van het politiek advies voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen. Gekozen worden: Mid denstand: C. Admiraal, P. Kaandorp en P. de Haan; L.T.B.: P. de Wit en P. Koppes; arbeiders: Penders en Borst. Vrije beroepen: W. Tamis en Conrector v. d. Hoek. B'estuurshalve hebben nog zitting: Dr. Wijffels; Swart, v. d. Peet, Opdam, H. Groot en W. Kaandorp. Mededeeling wordt gedaan dat spoedig met een intensieve propa ganda zal worden begonnen. ST MAARTENSBRUG GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer T. Bloothooft slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het examen bouwkundig opzichter (B.N.A.). BURGERBRUG WIJZIGING SCHOOLTIJDEN De schooltijden aan de O.L. School alhier zijn zoodanig gel wijzigd, dat voortaan de "Woens dagmiddagen vrij zijn en de Za terdagochtenden weer onderwijs wordt gegeven. ZIJPE GESLAAGD De heer C R. Keesman, amb tenaar ter secretarie dezer ge meente, is geslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het exa men Gemeente-administratie. SINT PANCRAS. OPENBARE VERKOOPING. Gisteren had alhier een open bare verkooping plaats door Not. M. C. R°os van twee huizen met erven als bouwterrein, Bovenweg nrs. 34 en 35 en aan het ten Noor den liggend laantje te St. Pancras gem. Koedijk, samen groot 28 A. en 6 cA. De zes perceelen werden in totaal gemijnd door J. Deute- kom, alhier, die voor f2726 k°oper werd. BERGEN RETRAITEHUIS „PETRUS CANISIUS" Door den Provinciaal der Pa ters Redemptoristen is benoemd tot Directeur van het Retraite huis „Perrus Canisius" te Ber- fen, de Zeereerw. Heer Pater rans Wijnands.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2