V-man en zwarthandelaar V-'f Is de Politieke Recherche duur? ONS PAROOL Nieuw Noordhollandsch Dagblad De chronique scandaleuse van Theo van Gijzen Wot is ons -parool voor morgen? Stemt. Stemt vroeg. Stemt goed. Stemt lijst 2. Stemt ROMME. 'Eén witte stip invullen! Tragisch sterfgeval Lagere Landbouwschool te Spanbroek Land- en tuinbouw vragen water DONDERDAG 16 MEI 1946 BIJNA 6 maanden reeds bevindt Theo van Gij zen, eens de hospes van 't Wapen van Heems kerk zich in preventieve hech tenis; op 22 November '45 werd hij gearresteerd en al die tijd was noodig om de duistere da den van zijn omvangrijk zonden- register te onderzoeken. De P.R A. is hier nog niet heelemaal mee blaar, maar de stand van zaken is thans zoover, dat eenige mededeelingen aan de pers kon den worden verstrekt. Er kwam bijna geen eind aan het verhaal, dat het hoofd van de P.R A mr Steijn, ons deed en waaruit de figuur van Theo van Gijzen naar voren kwam als een zwaar collaborateur, als een zwarthandelaar in 't groot en last not least als een V-man, d.i. verbindingsman voor den S.D. Zelf zegt v G in dit verband, dat hij „eere-Arbeit" voor den S.D. verrichtte, waarmee hij te kennen wilde geven, dat hij niet de gebruikelijke 10 pet. provisie voor zijn verraadzaakjes incas seerde. Gebleken is, dat hij groote partijen drank, eau de cologne, koffie, tabak, eieren, goud, dia manten enz. door de moffen festolen in den zwarten han- el verkocht; dat hij ook Joodsch bezit, o.a. schilderijen, voor de Duitschers versjacherde en met deze manipulaties voor honderd duizenden omzette. Wat zijn praktijken als V- man betreft, is vast komen te staan, dat hij in verbinding stond met den S D.-man Gunter Klein in Amsterdam, aan wien hij o.m. illegale blaadjes leverde, die hij onder het mom van vriendschap ontving van een verspreidster. Hij bracht deze vrouw nog in contact met Klein, die probeerde namen te weten te komen van personen uit de illegaliteit^ doch daarbij geen resultaat boekte. In samenwerking met een an deren beruchten Alkmaarder, P. Ketting, werden door v. G. eenige Joden aan den S.D. ver raden, die in hetzelfde huis woonden in de Indische Buurt te Amsterdam, als Ketting. Van Gijzen stond ook in nauwe rela tie met zekeren Joop Oud, die bij den S.D. in Amsterdam werk zaam was en door wiens bemid deling de Joden zich konden vrijkoopen, hetgeen voor v. G. en Oud 10 pet. van het losgeld opleverde - Een A'lkmaarsche wi&Jcelier, tegen wien v. G. een persoon lijke haat koesterde en die goe deren in bewaring had van den Jood Menist, kreeg niet minder dan 16 keer huiszoeking van Duitschers en Landwachters. Ook dit was het werk van v. G., die verder zijn eigen kellner aan Lages verraadde wegens ver spreiding van illegale, lectuur. Deze kellner werd gearresteerd, doch kwam met Dollen Dinsdag vrij. Voorts verraadde v. G. aan den' S.D.-man Dethman, dat er gens int Alkmaar een groote partij tarwe, boter, anthraciet enz was opgeslagen. Ook van t verraad van eenige Joden, wonende aan de Weesper- zijde te Amsterdam, wordt v. G verdacht; deze Joden, die veel goud hadden, werden gearres teerd, hun goud en goederen werden in beslag genomen; aan gezien in deze zaak slechts één getuige bevestigende verklarin gen aflegde, zal het wettig be wijs in dezen moeilijk geleverd kunnen worden. v. G ontkent ook het hem ten laste gelegde verraad van een juweelenbezit van den juwelier M Heijmans te Alkmaar, waar over zijn vriend Ketting hem tot viermaal toe had ingelicht; v G. gaf dit door aan zijn S.D.-relatie Joop Oud. Een andere /verraadzaak be treft v. G.'s .éigen accountant, den Jood H. Sarphati uit Am sterdam, die voor 3ton aan ju weeten van anderen onder zijn berusting had; ook hiervan deed v. G. mededeeling aan den S.D. Tenslotte speelt v. G nog een rol in de kwestie van de Joden- arrestatie te Ursem. Aan meer- genoemden Joop Oud heeft hij verteld, dat .bij burgemeester v. d Heuvel te Ursem Joden waren ondergedoken, die een belang rijk bedrag aan juweelen be zaten. Volgens de verklaringen van Oud had v. G. dit vernomen van den onderwijzer v H. uit Ursem, terwijl v; G. verklaart, dat het 'ook mogèijjk is, dat hij het ge hoord heelt van zekeren G., be grafenisondernemer uit Alkmaar die het op zijn beurt van v, H. zou hebben Zoowel v. H. als G. ontkennen iets met deze zaak te maken te hebben, hetgeen dan ook niet vast staat. Toen v. G. voor de zooveelste maal bij 'zijn vriend Oud infor meerde, hoe 't er mee stond, kreeg hij ten antwoord, dat de S.D. uit Eindhoven hem vóór yvas geweest In ieder geval staat vast, dat ook v. G. zijn begeerige aspira ties op deze juweelen gevestigd had en er niet tegen op zag Joodsche léndgenooten daarvoor -aan den S D. uit te leveren. Dat hij 'goede vriendjes was met de moffen, bewijst wel de foto in zijn omvangrijk dossier, waarop hij temidden van de moffen en hun grietjes aan een feestmaaltijd zit, in gezelschap van den vischhandelaar H. H.-" Wanneer wij zoo zijn zonden- register nagaan, kunnen wij wel concludeeren, dat de 6 maanden, die hij nu al zit, slechts een voor proefje zijn van de straffen, die hem nog wachten. N.V NOORDER BANK Naar wij vernemen, zal aan de as. algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorge steld om over het boekjaar 1945 een dividend uit te keeren van 6 pet. (v. j. 4 pet.). VOOR PUTTEN'S JEUGD. Ten bate van de Stichting ,„Putten's Jeugd" wordt as. Za terdag, des middags om half 3 in het daartoe geheel belange loos beschikbaar gestelde Victo ria-Theater een voorstelling ge geven van de Nederlandsche succesfilm „De Kribbebijter" met de Ned, artisten Cor Ruys, Louis de Br'ee en Mary Dressel- huys in de hoofdrollen. Entrée alle rangen fl.Voorverkoop bij de boekhandels Oudejans en Zwaan De plechtige herdenkipg van de gevallenen der Meidagen van 1940 te Alkmaar door de lste Mil. afdeeling. Een over zicht tijdens de plechtigheid. Op den achtergrond de Waag PUBLICATIE UITSLAG VERKIEZINGEN. Morgenavond publiceeren wij door middel van een ge luidsinstallatie op de Stee- nenbrug den uitslag der verkiezingen. Tusschen de bedrijven door wordt goede muziek ten gehoore ge bracht. Ook op aanplakbil jetten zullen de uitslagen met vergelijkende cijfers van 1937 worden bekend gemaakt KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Vrijdag 17 Mei, den dag der verkiezingen, den grooten dag der Kath. Volkspartij, houdt het inlichtingenbureau den geheélen dag zitting in het lokaal van het Gulden Vries, aanvangende des Gulden Vlies, aanvangende des middags vijf uur. Ook hedenavond kunt u daar nog terecht van 7 tot 8 uur. Auto's en rijtuigen kunnen we nog gebruiken. Hoe meer hoe liever. Hoe meer auto's, des te gemakkelijker het werk. MARAVA's DANSTHEATER In het kader "de kunst gaat door het vrije land", stelde zich gisteren aan ons voor bovengenoemd gezel schap. Wanneer we in aanmerking nemen dat het element theater sterker was dan den dans en men er meer een fleurige pantomine, dan een speci fiek ballet dn ziet, dan was in deze voorstelling zeer veel goeds te aan vaarden. Het Démasqué geïnspireerd op het wereldgebeuren had een over wegend demonstratief karakter en de muziek van Jo Spiers gespeeld op een hard klinkende vleugel was vrij monotoon, men kon er verscheidene componisten in herkennen, velen ervan waren door 'n modern kleedje handig gecamoufleerd. Het ballet op muziek van Cfropin stond op een hooger plan en vormde wei het meest bevallige en grasieu- se moment van den avond. Het sprookje: De poppen aan 't dansen,", bood veel aardige effec ten, aan decor's en costumeering, LIJST 2, ROMME ANDERS NIETS. DAN STEMT GE GOED DAN STEMT GE DE K.V.P. Er komt ook wel wat in 't laatje- Naar aanleiding van de mede deelingen gedaan bij de millioe- nennota van Mr, Lieftinck, dat de Politieke Recherche 175 mil- lioen aan de schatkist kost, deed het hoofd van den Economischen Dienst der Politieke Recherche ons eenige mededeelingen voor wat betreft de belastinginspec ties Alkmaar en Beverwijk, waaruit bleek, dat er toch ook nog een niet te versmaden som metje door dezen dienst in het laatje komt; baten, die niet zou den toevloeien, als deze dienst niet zou bestaan. Na 10 maanden opsporings werk kwam een bedrag van 1.8 millioen aan verborgen vermo gens te voorschijn; Collabora teurs of hun handlangers hadden nl. belangrijke bedragen in den grond of op andere schuilplaat sen verstopt Dit bedrag is over gedragen aan het Ned. Beheers instituut, terwijl er mfedfdeeling van werd gedaan aan de belas tinginspectie. Voorts werd een belastingop brengst geraamd van 3 millioen, nadat het fictieve element van oninbafe belasting was uitge schakeld (nl. 2.4 millioen inkom stenbelasting, 0.6 millioen onder- nemingsbelastiog en f 300.000 aan omzetbelasting). Er zijn nog vele gevallen van verzwegen vermogen in onder zoek, zoodat uit dezen hoofde nog meer inkomsten verwacht kunnen worden. Voorts bleek,' dat een weer machtsaannemer, de fa. Schoon- bergen v. d. Kommer uit Win kel, een bedrag van f ji8(000 tweemaal ontvangen had en het teveel ontvangene in polissen had belegd; c(it bedrag is natuur lijk teruggevorderd. Tal van weermachtsaannemers hebben hun winsten beleed in bouwterreinen en bouwmateria len en zullen daarom ook nog met de Economische Recherche kennis moeten maken. Tenslotte kwam deze dienst nog een zwart zwendelzaakje op het spoor, waarin het gaat om een partij Synthetische edelstee- nen ter waarde van ruim 1 mil lioen gulden. Het blijkt dus, dat de Ècon. afdeeling van de P.R.A. te Alk maar haar kosten van circa f 40.000 wel waard is. Ook wees mr. Steijn er op, dat sommige kampen winst opleve ren; zoo bedraagt de jaarlijksche winst van kamp Rochdale circa f 25.000. A s dit nu maar geen aanlei ding wordt om de kampen als I winstobjecten te handhaven! maar ook hiier was de muziek even eens van Jo Spiers, te fragmentarisch en niet vitaal genoeg om doorloopend te boeien. Bij het publiek scheen deze voor stelling ten zeerste in den smaak te vallen en dit is begrijpenlijk daar er vooral voor het "oog' zeer veel te gemeten viel. Aan applaus heeft het dan ook rtiet ontbroken en de balletgroep heeft succes gehad. Men zal echter nog flink moeten werken om ook de dansprestaties tot een werkelijk superieur peil op te voeren W. Schreurs GESLAAGD. Voor het examen Ned. Handels correspondentie van de Ver. van Leeraren slaagde Mej. E. Hollan der alhier. ANKE SERVAES IN HET DEENSCH Verscheen reeds vroeger van Anke Servaes' eerste roman „Kinderzaal" een Duitsche ver taling bij Droste te Düssseldorf, een Zweedsche vertaling bij Hö- kerberg te Stockholm en een Deensche bij Ungee Forlag te Kopenhagen, de laatstgenoemde uitgeverij publiceert nu ook een vertaling in het Deensch van haar hoeken „Kinderen die over zijn" en „Moeder Liesbeth", TUITJENHORN Daan Pool 25 jaar op de planken Tijdens zijn jubileumtournee kwam Daan met zijn gezelschap Zondagavond in de goed bezette zaal van Kaandorp. Als altijd werd weer gezorgd voor een af wisselend programma, waarvan de boeren voordrachten van Daan het hoogtepunt vormden. Het geheel werd besloten met „Ca nada", een uitmuntende samen vatting van het lief en leed van het laatste bezettingsjaar en de bevrijding. Décor en costumes vormden een van zeer goeden smaak getuigend geheel, NOORD SCHARWOUDE NOORDERMARKTBOND Het bestuur van de veiling- vereeniging de Noordermarkt- bond, vergaderde Dinsdagmiddag op de gewone plaats. Wegens ziekte van den voor zitter oerustte de leiding bij den vice-voorzitter, den heer Jac. de Boer Proces In verband met de hooge kool- prijzen, na het vrijgeven van de groenten op 1 April jl„ is bij den tuchtrechter een proefpro ces aanhangig gemaakt door den C.C.D. Voor de vacante J betrekking van nummerafgever hadden zich 87 sollicitanten gemeld. "Door het dagelijkscK Bestuur was een voordracht opgemaakt. Bij de gehouden stemming verkregen de heeren P. Stoop Pzn. uit Nrd Scharwoude en H. Rootjes uit Oudkarspel ieder 12 stemmen. Het lot besliste ten gunste van eerstgenoemde, zoodat P. Stoop Pzn is benoemd tot nummeraf gever. Naar aanleiding van een ver zoek, van de Stichting 1940'45 werd besloten om f 200 subsidie te geven Voorstellen De vereenigingen te Nieuwe Niedorp en Heerhugowaard vra gen om 100 pet. van den kost prijs der producten. De vereeni ging Nieuwe Niedorp vroeg om herziening van de tuinbouw- teeltvergunningen. De tuinbouw- vereeniging De Eendracht wil 'n protest indienen tegen hef vrij geven van de stapelproducten na 1 April 1946 De tuinbouwver- eeniging De 'Eendracht wil aan de Coöp. Zaaizaad- en Poters- vereenigi'ng een flinke subsidie toekennen, zoolang de admini stratie niet op het be tolkantoor gevoerd wordt Het verdient echter aanbeveling om de admi nistratie op het betaalkantoor te doen. Op deze voorstellen werd een gunstig prae-advies uitge bracht. - De afd. L.T.B. Langedijk ver zoekt om dé producten uit de pakhuizen der kooplieden ook aan een goede controle te onder werpen. Dit zal bij den U.C.B. aanhangig worden 'gemaakt. Dezelfde vereeniging wildé, bij vrijen verkoop van pootaardap- pelen. dit contractueel vastleg gen, Het contract zal door koo- per, verkooper en betaalmeester worden onderteekend. Aldus be sloten. De afd Nieuw Leven drong er op aan, óm de geblokkeerde gei den van de tuinders vrij te ge ven. Het bestuur zal zich tot hoogere instanties wenden. De vereeniging Heerhugowaard Noord wil ook aan het station Noord Scharwoude pootaardap- pelen verladen. De afdeeling L.T.B. 't Veldt wenschte een betere sorteering bij de afname van aardappelen door de V.B.N.A Ook deze beide laatste voor stellen vonden een érnstig prae- URSEM. UIT HET BAVO-KAMP Zondag a.s. Alw. Forward H— St. Bavo St. Bavo I krijgt een zeer las tigen uitwedstrijd, want F is lang niet voor de poes Doch' als iedereen zijn best doet, dan zal het wel gSan. De bevrijdings feesten zijn nu achter den rug, dus kunnen we wel fit zijn. Supporters kunnen zich tot Zondagmorgen opgeven. Moedig het lste maar aan, want het zal wel noodig zijn OUDE NIEDORP. K. V. P Het. adviescollege uit 14 perso nen, om de volgorde te bepalen van de ingediende candidaten voor de komende gemeenteraads verkiezing, is als volgt samenge steld: 1 W. Kolkman, 2. F. Th. J. Jong, 3 J. Wit Jz., 4. P. J. Tromp, 5. P. de Jong Jz„ 6 Th. J, Stade- gaard, 7. C? Klaver, 8. A. Bruin, 9 J. F. Nijman, 10 P. v. d. Fluit, 11. M. C. Hoebe, 12. Th. Broersen, 13. H. Tamis, 14. P. Klaver. OBDAM-HENSBROEK. FATALE NACHTVORST. In den afgeloopen nacht heeft een zeer strenge nachtvorst alle aardappelen te velde tot den grond doen afvriezen. Meestentijds laat een nachtvorst niet overal zijn sporen achter, dooh bij strooken, zoodat dan aardappelen dicht bij elkaar wonderlijk genoeg afwisse lend afgevroren en volkomen on aangetast zijn. Dit is hier thans helaas niet zoo. De gevolgen zijn dat de oogst later zal kunnen plaats vinden en een zeer aan merkelijk kleinere hoeveelheid zal opbrengen. De Partij van de Vrijheid had op Maandag 13 Mei een openbare verkiezingsvergade ring belegd in „Formosa" te Den Helder, waarvoor een tweetal sprekers was uitgenoo- digd. Een dezer sprekers, de heer A. Kooiman van Wij de- nes, was nauwelijks tien minu ten aan het woord, toen hij door een hartverlamming wesd getroffen en onmiddellijk over leed. Het was een tragische bij komstigheid, dat de dochter van den overledene, die in Den Helder woont, zich onder de toehoorders bevond. De verga dering werd afgelast. Tot hoofd van de R.K. Lagere Landbouwschool te Spanbroek is m.i.v. 1 Juni benoemd de heer J. J. Vendel„ thans Hoofd der parochiale lagere school te Schoorl De aanhoudende koude en dro ge noordelijke en oostelijke win den van de laatste weken het uitblijven van regen en de tal rijke nachtvorsten blijken th^ns een zeer nadeelige uitwerking ie hebben op de land- en tuin- bouwgewassen. 5>e koolplanten. die momenteel gezet worden hebben wel een zeer „harden dobber". In den Beemster staat het er b.v. met de doperwten slecht voor, terwijl een deskundige ons verzekerde, dahet met de tuinboonen nage noeg hopeloos gesteld is. Het aardappelgewas lijdt minder, daar hierbij de wortel dieper gaa'. Bij droogte pleegt veel ,.vre- terij" voor te komen, die bij re gen in veel, mindere mate aan den dag treedt, zoo werk' het nadeel dubbel. Thans zien we dan ook veel' kevers, insecten, de bladrandkever in erwten en tuinboonen. Evenwel tracht men dit euvel te bestrijden met Ge- sarol, D. D. T. e.d Het gras s'ond er dit voorjaar gunstig voor; maar ook hier heb ben de nachtvorsten in de droge perioden veel ten kwade doen keeren, zoodat b.v. de hooioogst niet mede zal vallen. Onbekenden hebben den trein TienenTongere aangevallen. Onder bedreiging met wapens openden zij de postzakken en verdwenen met een som van on geveer 40.000 fr.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2