De Jodenarrestatie te Ursem EINDE VAN HET CONFLICT IN SCHERMERHORN Wie schreef het anonieme briefje? HET PRINSELIJK PAAR NAAR ZWITSERLAND WEERBERICHT GEMEENTERAAD VERGADERT WEER (2aatste meuws Marktberichten Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland DONDERDAG 16 Ut li *k -fjji MEI 1946 ,r^:Nieuw Noordhollandsch Dagblad In ons nummer van 25 April gaven wij een uitvoerig artikel over de arrestatie van de bij burg. v. d. Heuvel ondergedoken Joden De 'P.R.A. heeft thans het onderzoekin deze geruchtma kende zaak beëindigd en daar over. aan de pers eenige mede- deelingen gedaan. Voor zoover wij die nog niet in ons relaas van 25 April publi ceerden, laten wij ze hier volgen. Behalve de in ons relaas ge noemde Fr Weijers werden als daders in deze affaire genoemd de Eindhovensche politieman Mostert, die vergezeld van zeke ren Koomans, eveneens uit Eind hoven, de arrestatie verrichtte Mostert, die in relatie stond met den S.D.-er Weber, had zijn inlichtingèn van Fr. Weijers, clie thans beweert, dat hij slechts voornemens was de fam. Coster (de Joodsche familie) te helpen naar België of Zwitserland te ontvluchten Teneinde de kosten hiervan te betalen, zou de fam. Coster eenige ruwe diamanten te geld! maken, welke W. ter taxa tie meekreeg naar Eindhoven, waar hij ze liet zien aan Mostert Weijers zegt, dat zijn verraad met slechts f 100 beloond werd door Weber, die hem vertelde, dat in gevallen van familiever- raad niet de gebruikelijke 10 pet. betaald* werd. W. verklaarde voor de P.R.A. zich niet tevre den over déze matige vergoeding. Mostert en Koomans gedroe gen zich ten huize van burg. v. d Heuvel zeer brutaal en dreig den met handgranaten te zullen gooien, als de Joden niet gauw voor den dag kwamen. De heer v. d. Heuvel trachtte de indrin gers nog te doen gelooven, dat het heeiemaal geen Joden waren, doch zij bleken van alles op de hoogte te zijn; ook van de schuil plaats der juweelen en een gla zen buisje met ruwe diamanten, dat aanvankelijk niet te voor schijn kwam. Dit was aanleiding voor v. d. H. om F. Weijers van verraad te verdenken, die alleen van dit glazen buisje afwist. Mostert dreigde ook nog den burgemeester, den pastoor en de marechaussee te zullen aTrestee- ren, als de Joden niet gevonden zouden worden. Zij vonden ze tenslotte met den stiefzoon van Baron v Tuyl v. Serooskerken, Jan Bakhuys, op het plat dak, terwijl het meisje van Philips in een kast werd gevonden. Mostert verklaart thans slechts in opdracht van Weber te heb ben gehandeld;'deze laatste ont kent alles of liegt er maar op los. In Eindhoven aangekomen, stelde M. aan Weber voor, om ook Burgemeester vf. d. Heuvefi nog te arresteeren, maar Weber meende, dat dit voorloopig wel uitgesteld kon worden. Het blijkt echter, dat zijn leven ook aan een zijden draad gehangen heeft. Mr. Steyn verklaarde dan ook nadrukkelijk, dat de hr. v. d. Heuvel in deze affaire in geen enkel opzicht debet is; integendeel heeft hij po gingen aangewend, om de arrestatie te voorkomen. Anoniem briefje Enkele dagen vóór de arresta tie ontving burg v. d. Heuvel een anoniem briefje, waarin ver teld werd, dat er meerdere per sonen wisten, dat er Joden bij hem ondergedoken waren Mostert nu verklaart, dat hij in Febr. '44 met twee boeren uit Noord-Holland, die met een fordje in Eindhoven waren, over de Joden gesproken heeft; ver moed wordt, dat een dezer boe ren het waarschuwend briefje geschreven heeft. Hij. die hierover inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich te wenden tot mr, Steijn, hoofd der P.R.A. -te Alkmaar. Later zei Mostert dat hij zelf dat briefje geschreven en aan die boeren meegegeven had. Tenslotte wordt nog een on derzoek ingesteld naar de juwee len, ter waarde van 1%! millioen gulden. Vermoedelijk kunnen deze nog achterhaald worden, daar Mos tert, toen de invasie in Brabant dreigde een auto met goederen voor den mof Weber naar Duitschland heeft gebracht. Reeds kon een platina armband ter waarde van f 90.000 en plm f 8000 aan bankpapier op hef politiebureau te Eindhoven op gespoord worden. De P.R.A. zal nog een onderzoek naar de ju weelen in Duitschland instellen Overigens kwam het verhaal van mr Steijn geheel overeen met de' feiten, zooals wij die reeds eerder weergaven. Het prinselijk paar zal van 20 tot 23 Mei een bezoek aan Zwitserland brengen. Op 20 Mei zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard op het vlieg veld Ciontrin bij Genève ar- riveeren, vanwaar zij per auto vertrekken naar Kehrsatz, waar de Zwitsersehe regeering het staatseigendom, de villa Lohn, ter hunner beschikking heeft gesteld en waar zij zul len worden ontvangen door den gezamenlijken bondsraad. 's Middags zullen H.K. Hoog heden in het Bondspaleis worden ontvangen waar President Kobelt een begroetingsrede zal houden Te Bern zal de Zwitsersehe re geering de hooge gasten des avonds een banket aanbieden. Woensdag 22 Mei zal in het Nederlandsche gezantschapsge bouw aan de Zwitsersehe regee ring een banket worden aange boden, terwijl Donderdag het prinselijk paar naar Genéve zal vertrekken, waar de Prinses, als voorzitster van het Ned. Roode Kruis een bezoek aan het Inter nationale Roode Kruis zal bren gen Van hier zullen de Prinses en Prins de terugvlucht naar Nederland aanvaarden. Volendamsehe meisjes boden den spelers van liet Zweedsche elftal; dat; in het kader van de Nederl. dank-^actie jegens Zweden een voetbalwedstrijd tegen een Amsber damsch elftal in het Olympisch sta" dion te Amsterdam speelde; voor den aanvang der match een pop in Volendamsehe kleederdracht aan Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: WEINIG VERANDERING! Licht bewolkte of heldere koude nacht. Overdag weer half of zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig wind. Iets warmer dan vandaag. ZON opk. 4.45, onder 20.29. MAAN opk. -22.04, onder 5-32. Na een staking van ongeveer 5 «maanden in verband met de pro blemen rond' de burgemeesters benoeming. kwam de gemeente raad weer bijeen 'De bereidheid van wethouders en raadsleden, om in het belang van de gemeen te met den nieuwen burgemees ter samen te werken, beteeikent pracisch het eirfde van de moei lijkheden. Tijdens de vergadering' werd over deze zaak met geen woord* gerept. Hoewel een der gelijk stilzwijgend beëindigen van het verzet beide partijen niet ge heel zal bevredigen zal deze op lossing in de gegeven omstandig heden wel practisch de beste zijn. Het is een gelukkige omstandig heid, dat bij deze benoemings- kwes ie, in tegenstelling met der gelijke problemen in andere ge meenten, geenerlei persoonlijke tegenstellingen aan de orde zijn. Niemand in deze gemeente heeft tegenover den heer Driessen eenigerlei persoonlijke grief. Fei telijk was hier in de eerste plaats sprake van een conflict tusschen de illegaliteit en den Commissa ris van de Koningin. Gezien de sympa hie, die de nieuwe burge meester in> steeds breedere kring t^ Schermerhorn ten deel valt, verwachten wij. dat de nadeelige invloed op de verhouding tus schen burgemeester en gemeente, die uit de moeilijkheden der af- geloopen maanden voortvloeide, spoedig 2^1 overwonnen zijn. Bespreking van het woning probleem. Afwezig de heer P. Mantel. In zijn kort openingswoord maakt de bur gemeester gewag van de bereidheid van den raad om mede te -werken aan het gemeentebelang. Hij wekt op, om de gemeenschap te dienen niet met vele en mooi woorden, die weinig zouden baten om den nood, Elf ambulaiiceauto's, een geschenk van het Engelsche Roode Kruis aan het Nederlandsche Roode Kruis, zijn in Den Haag overgedragen door den commandant van heb Engelsche Roode Kruis, majoor Guise aan den directeur van het Ned. Roode Kruis, jhr. Verspijck. waarin de gemeente zich bevindt, op te heffen, doch met daden. P. v. Langen heeft zijn benoe ming in de comm. tot wering van schoolverzuim niet aanvaard. Be noemd worden H. Willemse en K. Dagelet. Ged. Staten deelen mede, dat de vergoeding voor de wethou ders die thans -50 bedraagt, mag worden verhoogd tot max. 100. Op voorstel van den heer Boonacker kiest men den middenweg' en stelt de vergoeding op 75. Het presen tiegeld voor de raadsleden wordt van 2.gebracht op 3.De leden van het stembureau zullen 6 ontvangen. Een verzoek van den raad van Amerongen om adhaesie te betuigen aan een voorstel om den Zaterdag als sportdag' in te voeren wordt voor kennisgeving aangenomen, daar men van meening is, dat* de Zaterdag vooralsnog beter aan den wederop bouw kan worden dienstbaar ge maakt. Op verzoek van de Tuin- bouwvereeniging' wordt besloten om een stuk grond van 300 M2, gelegen aan de overzijde van den Prov. weg naast het huls van Lakeman, in erfpacht te geven voor 5.per jaar voor den bouw van een aard appelbewaarplaats. Voorz. en raads leden achten den bouw van deze bewaarplaats een zaak van vitaal belang. Voor wat de schoolgeldheffing' be treft; valt niet te ontkomen aan het vermenigvuldigingscijfer 2, iets wat een hooge heffing beteekent. De raad machtigt B. en W. om maatregelen te nemen voor het zoo spoedig' mogelijk doen uitbaggeren van het Zwet vóór de Kerkewal. Voor het verzenden van aardappelen aanvangt moet dit werk gereed zijn. Het voorstel van B. en W. om mej. Dageldt aan te stellen als ambte- naresse op het secretarie wordt aanvaard. Deze personeelsuitbreiding kan worden gezven als een gemeen schapsbelang, daar dit de gelegen heid zal openen om op het secretarie voor de burgers meer te doen dan juist datgene wat strikt noodzake lijk is. Een belangrijk deel van de vergadering was gewijd aan wo ningnood en bouwprobleem. Het huis, bewoond door C Jonk, dat gemeenschappelijk eigendom van het Burgelijk en R.K. Armbe stuur is, en dat meer onkosten dan baten oplevert, zal voor niets aan het R.K. Armbestuur worden overgedaan, dat bereid is het huis te doen herstellen. Het huurcontract voor de gemeente- woning, bewoond door A. Lake man, wordt met een jaar ver lengd. Het blijkt, dat het in de i bedoeling ligt dit huis t.z.t in te I -ichen tot politiebureau. De heer Boonacker pleit voor -en nieuwe woning voor het hoofd van de Openbare School. De heer Broersen spreekt zijn -rnstig misnoegen uit over de vijze waarop de heer Jansen, onderwijzer aan de R.K School, die als eerste voor een' woning in aanmerking zou komen, is ge passeerd bij het onlangs toeken nen van een geschikte woning. Als de heer Jqnsen niet spoedig j een woning krijgt kan men ver wachten dat hij elders in gunsti ger omstandigheden een betrek king zal aanvaarden, iets w3t voor de Kath school een ramp zou beteekene'n. Het bijbouwen van een klasse lokaal aan de R.K School, iets wat zeer urgent is, daar voor ruim 100 leerlingen slechts 2 lo kalen beschikbaar, zijn, zal vol gens de berekening van den ar chitect ong. 25.000.kosten. De voorzitter deelt mede, dat hij mede in verband met toekom- stigen woningbouw den planoio- fischen dienst verzocht heeft op orten termijn een ontwerp en een kostenberekening te maken voor den aanleg van een weg die het uiteinde van het Oostend zal verbinden met het Zuideinde op een punt nabij den Prov. weg. De hooge kosten voor een nieuwe brug. zouden aldus vermeden kunnen worden en er zou een mooie gelegenheid ontstaan voor woningbouw. Zoodra de omstan digheden dat toetóten zal een flink aantal nieuwe woningen moeten worden gebouwd, terwijl vele. oude huizen geleidelijk zul len moeten worden opgeruimd. Bij de rondvraag kwam o.m. de verkaveling van den Eilandspol der ter sprake. De heer Muntje- werff toonde zich eeri tegenstan der van verkaveling. De heer De Boorder daarentegen zou de ver kaveling mede in verband met de groote moeilijkheden bij het va ren door de dichtgroeiende sloo- ten, zoo spoedig mogelijk willen zien ter hand genomen. De voor zitter deelde mee dat opnieuw is toegezegd dat de verkaveling doorgang zou vinden, doch een tijdstip kon in de huidige om standigheden niet worden ge noemd Wanneer men rekent dat het werk 1500 arbeiders 5 jaar zal binden dan kan men, gezien het huidige gebrek aan werk krachten en huisvestingsmoge lijkheden, wel rekenen dat nog jaren zullen verloopen voor de omstandigheden voor een derge lijke grootsche onderneming gun stig zullen zijn. Amsterdam heeft nog brood. De bakkers zijn heden normaal aan het werk gegaan. In Batavia is de beruchte bendeleider en moordenaar Kai- tong door Nederlandsche troepen gearresteerd. Hij bleek in het be zit van een pistool met dum-dum- Uogels te zijn. In Parijs is bet verzoek van Petiot om cassatie afgewezen. Volgens berichten houdt Honga rije zich niet aan de overeenkom sten inzake het uitwisselen van bevolkingsgroepen. HEILOO; 15 Mei. Veiling St. Wili- brord. Aardbeien 1.201.60 petr doosje van 'n half pond; asperges I 1.40—1.65; II 80—1.20; bospeen 60—70 per bos; spinazie 1535 per kg.; raapstelen 35 ct. per kg.; bloem kool I 6585;; II 4055; kropsla I 5—9; n 2—4. N. SCHARWOUDE 16 Mei. Aange voerd: 19200 kg. prei 21.8025.10; idem n 4.309.20; 5200 kg. rabarber 1011.80; 9600 kg. spinazie 1820; spinazie afwijkend 8.4015; 100 kg. witlof afw. 5477. LANGEDIJK 16 Mei. Aangevoerd: 12 500 kg' prai le soort 20.5024.80; 2de soort 5.2012.10; 11.000 kg. ra barber 12.20—13.40. 4 WOGNUM: Spinazie 818.10; bos peen 55; radijs 2.504.50; rabarber 68; aardbeien 47.60; sla 5.407.80 bloemkool 2e soort 6376; 3de srt 26—32. WOGNUM: Spinazie 8—25; bos peen 5253; sla le 4.606.40; 2de 3.103.60; rabarber 7.1011; aard appelen 1.76; bloemkool 2256; radijs 3.403.80; aardbeien 2.605.80; BLOKKER Veilingoverzicht over den afgeloopen week. 15 Kg. vroege aardappelen 21.80;58 kg. bloemkool I 64.80; 180 kg. gew. roode peen zonder lof I 6.30; 408- kê'. pos- telejfi 322.96; 130 kg. prei I 29.90; 464 kg. rabarbeT I 57.39: 8 bos seldery 0.72; 12 kg. glassla 2.16; 2040 st. glas sla I 64.02? 831 kg. bindsla 441.79; 964 kg. bladspinazie f 162.91; 250 kg. wit lof 300.45; diversen 12.68. Totaal omzet: 5360 kg' 1.487.88. BEVERWIJK; 15 Mei 1946. Bosuien 23 bos; spinazie 843; rabarber 8.5013.50; sjalotten 8.5020 per kg.; radijs 2.503.90 100 bos; raapstelen 14—20 per kg.; asperges wit 1.05 1.20; ,dem blauw 7585; idem dun 5565 per bosbospeen 5457 per bos: Bloemkool I 6477; II 4651; III 2839 per stuk; prei I 2328; II 9 per kg. sla I 5.5010; II 4.506.50 per kg.; sla 25 per kg.; aardbeien 1.20L35 per doosje; selderie 3.60 per bos; postelein 85 per kg. 61Een oogenblik treurde hij om zijn weggevoerde vriend, maar dan besloot hij die Heer Dolf achterna te gaan. Achter op de jeep, zat nog een benzinetank zag Jippie. Boebi had dus een list gebruikt om stil te gaan staan. Die dappere Boebi.Vlug werd de tank bijgevuld en in' gedachten maakte Jippie nu plannen om Boebi te bevrijden. „Oohh, waren nu die B.S.ers van de grens maar hier" dacht Jippie, „dan konden die mij helpen". Nu moest hij alles alleen doen. Hij dacht niet verder na, sprong in de jeep en op veilige af stand, zoo dat niemand hem kon zien volgde hij de groote auto van Heer Dolf en zijn dienaren. Daar gingen ze diep het germanenland in.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7