Zonder betere gezinnen geen betere maatschappij FILMS VAN DE WEEK Nieuw Noordhollandsch Dagblad iStad en Omtrek DINSDAG 21 MEI 1946 ALKMAAR DE PRIMEUR VAN EEN BIJZONDER EXPERIMENT Alkmaarsche artisten naar Bath en Engelsehen naar de kaasstad Alkmaar heeft het experi ment aangedurfd een aantal stadgenooten, die als ama teur hun sporen hebben verdiend op gebied van too- ncel en kleinkunst, uit te noodigen voor een kort op treden* in de Engelsche stad Bath, die reeds lang geen onbekenden klank meer heeft in onze stad. Het initiatief, uitgegaan van den directeur van 't Gulden Vlies, de heer W. Mooy, heeft weerklank gevonden en wordt thans verder uitgewerkv door een comité, dat zich bereids gevormd heeft. Het ligt in de bedoeling begin Juli een tien of vijftiental Alk maarsche amat.-artisten eenige opvoeringen ini Bath te doen ge ven van een speciaal voor die gelegenheid samengesteld pro gramma met een nationaal tintje doorspek met toepasselijkheden op Bath' en Alkmaar. Eind Juli zullen dan een ge lijk aantal amateur-kleinkun stenaars uit Bath naar Alkmaar komen met een programma dat ook aanvaardbaar is voor hen die geen kennis van de Engel sche taal bezitten. Om een op zoo hoog mogelijk artis'iek peil staand «ezelschap naar Alkmaar te krijgen is in middels contact opgenomen met den managing-director van de Stadschouwburg te Bath. Door het uitnoodigen van ver schillende autoriteiten zal dit eve nement, dat een novum is niet slechts voor Alkmaar doch voor geheel ons land, een min of meer officieel tintje krijgen. Het uitvoerend comité, be staande ui'1 de heeren Kroon. J. Haakman, P. Cloeck, W. Mooy en P. J. Sigon stelt er prijs op, in tegenstelling tot de loopende ge ruchten, mede te deelen dat het niet in d'e bedoeling lig', een bepaald amateurgezelschap naar Bath uit te zenden. Het zal een individueele keuze doen, geëigend voor het programma. Beide laatstgenoemde leden van het uitvoerend comité zullen in dén loop van de volgende maand in Bah definitieve besprekingen voeren met een bereids daar ter plaatse opgericht comité. Alkmaar zal dus binnenkort de primeur hebben van een bijzon der experiment De Kunst gaat door het vrije land. Instrumentaal concert op Vrijdag 24 Mei. In het kader "De Kunst gaat door het vrije land' wordt op Vrijdag' 24 Mei, des avonds 8 uur, in 't Gulden Vlies het volgende programma ten gehoore gebracht: 1. Octet van Frans Schubert op. 166; le viool Maurits v. d. Berg; 2e Viool Fred Knox; alt Jac. Jutten; cello Frieda Belinfante; bas Jo Slier; clari net Leo Borghart; hoorn Joh. Zwa german; fagot Charles Albers. 2. Quintet van L. van Beethoven; piano Isja Rossican; hobo Cor Cop- pens, clarinet; Leo Borghart, fagot Charles Albers; hoorn Joh. Zwager man. Kwartet D gr. Koch Verz. 285 van W. A. Mozart; fluit Everard van Roy- en; viool Maurits van de BergJ alt Jac. Jutten; cello Frieda Belinfante. Voor dit inderdaad zeer bijzondere concert zijn nog kaarten verkrijgbaar. SNIP EN SNAP Zaterdag 25 en Zondag 26 Mei pre senteert René Sleeswijk's Ned. Revue de cabaretrevue "Nieuwe Oogst' met Willy Walden en Piet Muyselaar als Snip en Snap. Verdere medewerken den zijn: Tini Visser; André Bakker; Jean Smits; Dolly v. Oosterhout; Mu- riloff's 6 dansgirls; terwijl de muzi kale leiding bij C'or Steijn berust. Ongetwijfeld een avond van dave rende vroolijkheid. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan W., zoon van Coen- raad J. van Dijk en M. Wiese; Leen- dert J., zoon van Gerrit den Hollander en A. J. Schuring; Ern L. M., dochter van Roelf Smith en M. A. de Caluwé; Johannes A., zoon van Jacobus Smit en M. A. de Groot; Franklin D., zoon van Harmen J. Licht en A. J. Gouds blom; Marjan, dochter van Bertus Poeze en M. Louw; Gesina C.; dochter van Frederik Weder en C. Glas; Wil- lemke, dochter van Frederik Stuiver en C. Vogelpoel; Anna M. L., dochter van Pieter W. Hoebe en M. G. Martin, Gehuwd: André Schenk en Elisa beth H. A. Daalhof; Martinus Basjes en Rensje Schats. Overleden: Huibert Versnel, 3 jaar. TENTOONSTELLING VOOR DE EERSTE H. COMMUNIE Onder auspiciën van de K.A. van ög vrouwelijke jeugd St. Laurentius werd Zondag een tentoonstelling' ge houden om de ouders van de eerste communicantjes te helpen den Com muniedag zoo waardig mogelijk te vieren, 's Morgens werd voor een aantal genood:gden; het districtsbe- stuur van de K.A.; het voltallig be stuur van de J.V.G.; de tentoonstel ling' door den H.E. Heer Deken ge opend. Vele ouders gaven van hun belang stelling blijk. De Moderator Kapelaan B. Voets hield 's middags een lezing over de beteekenis van de H. Com munie en beloofde dat de K.A. voor gelegenheidsgedichtjes op gedachtenis- plaatjes en voor versjes voor kinde ren zou zorgen; waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. LEBENVERGADERING VAN DE KATH ACTIE In de H. Dominicuskerk wordt op Woensdagavond 22 Mei des avonds te kwart voor acht een ledenvergadering gehouden van de Kath. Actie. IMPORT-SIGARETTEN Personen, die op hun bonnen T 35 of X 35 nog geen import sigaretten hebben kunnen be trekken, dienen deze bonnen in de week van 20 tot en met 27 Mei a.s. in te leveren bij hun normalen tabakshandelaar fy Deze dient de ontvangen bon nen T 35 en X 35 door te geven aan zijn grossier, terwijl de gros sier de bonnen doorzendt aan het depot, dat hierop import sigaretten zal leveren. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ De kruitdamp is opgetrokken. De slag is geleverd. Te midden van de branding bleef de Katho lieke Volkspartij de sterke rots, het veilige baken Wel heeft men getracht verwarring te stichten in ons kamp, maar wij bleven voor de verwarring gespaard. Dank aan allen die hieraan me dewerkten. Niet het minst aan onze propagandisten die trouw aan hun gegeven woord elk oogenblik gereed stonden wan neer hun hulp werd ingeroepen. Maar al is de eerste hindernis schitterend genomen, er zijn er nog twee Ook daarvoor moeten onze krachten worden ingespan nen en kennende onze propagan disten, weten we dat ze ook-voor de Provinciale Staten hunne krachten zullen inzetten. Één- drachtig hebben we de laatste weken samengewerkt Een op recht woord van dank is zeer zeker hier op zijn plaats aan allen, die medewerkten zoowel propagandisten, als aan hen die hun auto ter beschikking stelden. Niet minder aan de Pers die ons steeds ten dienste stond. Allen hebben medegewor-kt hét per centage van stemmen te doen stijgen. Versterkt en ongebroken heeft óns Katholieke Volk den strijd doorstaar!*,maar nu dient er ook'nog voor te worden zorg gedragen dat ons ledental stijgt. Als we ruim zes duizend honderd stemmen behalen moet daaraan gelijk zijn ons ledental Wie helpt daaraan mede? Binnenkort worden onze pro pagandisten opgeroepen voor het nieuwe werk. We vertrouwen dat dan allen weer aanwezig zullen zijn, en dat allen dan nog hulp medebrengen. Het kan, het moet en het zal wel gaan. HET BONTE PALETJE Een cabaretgezelschap ver zorgt onder dezen schilderachti- gen naam voor de buurfvereeni- ging „Rembrandt" Woensdag en Donderdag a s. om 7.45 uur in het Gulden Vlies een gezelligen en oonten avond, waarbij de Dolonans het bal voor hun reke ning nemen. Ook voor leden van andere buurtvereenigirrgen zijn nog kaarten verkrijgbaar. Men zie de desbetreffende adverten tie. GALA-INBRAAK In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een inbraakj ge pleegd in. het depot van de fa. Niemeijer aan het Verch'onken- oord, waar koffie en thee liggen opgeslagen^ De heeren bezaten blijkbaar een exquise smaak; slechts Gala-thee werd in aan zienlijke hoeveelheid door hen meegenomen ZWIJNTJESJAGER Door de politie werd een rij- wieldief een inwoner van de gemeente Beverwijk alhier aangehouden en in bewaring gesteld. ADTO ONTHOOFDT KASTANJE Gistermiddag te omstreeks 3 uur kwam op den Kennemer- straatweg ter hoogte van den Heilooërdijk een militaire vracht auto door een plotseling optre dende storing in de stuurinrich ting in botsing met een kastanje boom; de boom verloor oogen- blikkelijk zijn bovenste helft, wel ke door een ruit ergens in een huiskamer terecht kwam Op eenige schaafwonden na vielen geen persoonlijke ongelukken voor. ONGELOOFELIJKE TOESTANDEN heerschen er in het huisgezin van Opa Vanderhof. Sinds twin- 'tig jaar is daar iedereen er aan gewend geraakt van den wind te leven; in dezelfde periode werd geen cent belasting betaald. Dergelijke stoute stukjes kun nen we zien uithalen, wanneer op Maandag 27 en Dinsdag 28 Blei Cantecleer het Amerikaan- sche blijspel vol beweging en sprankelend van humor „Je Kunt het toch niet meenemen" gaat opvoeren. Van tevoren mogen we wel al vaststellen, dat Cante cleer zijn succesvol seizoen moei lijk met een betere greep had kunnen besluiten. De gelijkna mige film, die hiér een half jaar geleden draaide, heeft vele en thousiaste zalen getrokken. Regisseur en spelers van'Can tecleer brengen hier 'n sprankje levenswijsheid en heel veel plei- zier en dat kunt u er ten minste wel van meenemen. Kaarten bij Kühne, Boterstr. SCHERMERHORN GROSLIJSTSTEMMING Het resultaat van de door de afd. Schermerhorn van de Kath. Volkspartij gehouden groslijst stemming voor de gemeente raadsverkiezing was als volgt: 1 J Broersen; 2. Jac. Oud; 3. A. de Lange; 4. j. Duin; 5. A. Oud; 6. J Keizer. TRAGISCHE AFLOOP De heer K Wissen uit Broek op Langendijk die na het auto-onge val bij de Halvemaansche brug in het Centraal Ziekenhuis te Alk maar is opgenomen, is aan de ge volgen overleden. Ouderavond in de St. Willibrordusschool Zooals er zooveel anders is met het onderwijs, vergeleken met den tijd? dat wijzelf nog op de schoolbanken zaten, zoo is er ook veel veranderd, wat het contact betref" tusschen de ouders en de school. De ouderavonden zijni daarvan een verheugend ver schijnsel. De ouders van- de leer lingen der St. Willibrordusschool waren gisteravond in groote ge tale opgekomen naar het Wapen van Heemskerk, waar het Hoofd der School, de heer Dijkstra, al len hartelijk welkom heette; ook de broeders en zusters van de an dere scholen, daarbij gewag ma kendé van de goede verstand houding "usschen religieuse en leeken-onderwijzers. Ook de H.E. Deken en de bei de pastoors der Dominicanerpa rochies gaven van hun belang stelling blijk. Pater Groenewoud 'hield een onderhoudende causerie over de samenwerking tusschen school, kerk-en gezin, er op wij zende, dat de opvoeding primair een taak is der ouders; in het milieu van het gezin moet d'e grondslag van de opvoeding worden gelegd, waarna voor de verstandelijke en de. geestelijke om wikkeling de hulp van school en kerk wordt ingeschakeld'. Aan de ouders die beslissing en bij hen berustj de verantwoording voor die verdere ontwikkeling en daarom zijn wij voor de bij zondere school, waaraan zij hun kinderen toevertrouwen. Na ge wezen te hebben op de onont beerlijke samenwerking tusschen ouders en onderwijzers, trok Pater Groenewoud enkele prakti sche conclusies en spoorde hij de ouders aan hun kinderen ie laten gebruik maken van de genade middelen dér Kerk en vooral hen zelfstandigheid hierin bij te brengen, daarbij zelf voor te gaan door hun voorbeeld, zonder hetwelk dé kinderen in hun later leven niet standvastig kunnen blijven. Spr. wees voorts op de wissel werking van orde, 'richt en hand having van het gezag in het ge zin en op school, om te eindigen met de conclusie, dat een betere maatschappij alleen te verwach ten is van betere gezinnen. Hét programma van den avond was gevuld' met zang en voor- drach door de leerlingen, afge wisseld door tooneel; de gym nastiekles bewees, dat er ook op dit punt heel wat veranderd is in het onderwijs, sedert wij de lagere school bezochten. De heer Dijkstra constateerde me'1 genoegen dat de samenwer king tuschen ouders en onder wijzers nagenoeg niets te wen- schen overliet, dat bleek zoowel bij de weder-in-gebruikname van de school op 10 September vo rig jaar, als bij zijn jubileum. Hij vroeg de medewerking van de ouders voor het op tijd ko men in de kindermis, voor het opvolgen van de adviezen van den schoolarts en voor 't hoog houden van het gezag van he- on derwijzend personeel. Tot slot voerden ook de leer krachten van de school nog een tooneelstukje op, dat" een vroo- lijk slot was van den uitstekend geslaagden avond. Deken Jacobs sprak het slot woord'. da'.' getuigde van waar deering voor het werk van de leerkrachten van het katholieke onderwijs en die van de St. Wil librordusschool in het bijzonder. ZIJPE WEINIG LIEFHEBBERS Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de schooi te Oudesluis heeft zich slechts één sollicitante aangemeld. BEVOLKINGSCIJFER De Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft het bevolkingscijfer dezer ge meente op 1 Januari 1946 vastge steld op 5856. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina Geqrtruida Maria, dochter van Norbertus Johannes Kraakman en Geer- truida Elisabeth Groot; Elisabeth Catharina Maria, dochter van Norbertus Johannes Kraakman en Geertruida Elisabeth Groot; An- dries, zoon van Pieter Woudstra en Jannetje Molenaar; Wilfred, zoon van Krijn Jongerling en Catharina Brugman Ondertrouwd: Gerrit Jonger ling en Grietje van Breemen Gehuwd: Andreas Simon Ligt- hart en Henderika Maria Wilbel- mina Dekker;*Jacob Willem Boon tjes en Trijntje Jansje Baken; Cornelis Muntjewerf en Emma Bouwman. Overleden: Arie Slot, 82 jaar, geh. met Guurtje Smit In de Harmonie bestaat in het begin van deze week reeds een overweldigende belangstelling voor de Deensche verzetsfilm „De Roode Aarde". Niemand, die bij dit bijzonder filmwerk aanwe zig is geweest, heeft zich kunnen onttrekken aan de ontroering, die de levende werkelijkheid van een verzetsgroep met zijn successen aan sabotage, maar vooral met zijn verliezen door verraad, honderden menschen twee uur lang gevangen houd'. Es^is hier door de Deensche studio's een zeer goed werk ge leverd. Reeds aanstonds wordt men getroffen door de suggestie ve montage, wanneer oog en ge dachten vanuit de enge gevan geniscel in> een terugblik gaan naar het droppingsterrein, van waar het verhaal zich afrolt tot hel weer terugkeert in de cel. Evenals in de Fransche film „Le jour se léve", slui'1 het vervolg zich aan bij de in beeld gebrach te gedachtengang. Knap zijn ook de close-ups; de verrader Prik ken is een verrader vanaf het eerste moment dat wij hem zien; en in de gelaatsuitdrukking van Michael lezen wij de ondragelij ke, maar manhaftig in stilte ge dragen pijn, wanneer zijn vin gers in den duimschroef verbrij zeld' worden. Aangezien men in Denemarken schijnt te trouwen zonder trouw boekje blijft deze film voor vol wassenen voorbehouden. In het interessante voorpro gram o.a. Churchill en Neder- land-België. R. „Welkom Vreemdeling" in Ci nema Americain, met Laurence Olivier. Penelope Ward e.a., is een film van het genre, da;' men den laaisten tijd gewoonlijk niet ziet. Zij bevat het verhaal van een Rus over zijn belevenissen in Engeland'. Sterk treft hem 't ka rakter van den Engelschman, diens wijze van zaken-doen en den voor den buitenstaander zoo onbegrijpelijken humor. Naast'de eigen krachtsinspanning van het Engelsche volk ziet hij' tijdens dén vorigen wereldoorlog de sponta ne hulp aan de Sovjet-Unie, ter wijl 't vok in de moeiijkste om standigheden toch zijn gevoel voor humor weet te bewaren. Dit is oorzaak, dat hij het Engelsche volk oprecht leerv waardeeren en begrijpen. Vooraf interessant we reldnieuws. Demonen der duisternis, een van de twee sensatie-films, welke deze week in het Alkmaarsch Bioscoop-theater worden ver toond .behelst een vrij fantasti sche geschiedenis, te onwaar schijnlijk om te kunnen boeien. Van geheel ander en beter ge halte was de andere film; De ge heimen van het Diamant-eiand. Op dit eiland worden proeven genomen met een gifgas en het geheim er van dreigt in vreemde handen 'te komen. De uitgezonden politieman weet dit echter op het laatste moment te verhinderen. Het spreekt vanzelf, da;1 dit niet zoo maar zonder meer kan gebeu ren. maar dat verschillende avon turen worden beleefd en menig robbertje moet worden uitgevoch ten. alvorens hij zich met zijn en passant verworven geliefde bij zijn superieur kan melden Zilveren Priesterfeesten Heden op 21 Mei vieren, hun 25-jarig priesterfeest de Zeereer- waarde Heeren: J. N. A. Been akker, Pastoor te Voorburg; J. Th. van Bemmelen, Pas' oor te Voorschoten; L. A. J. M. Beune, Pastoor te Bloemend aal; H, F. Coppens, Pastoor te De Rijp; J. P, Doeswijk, Pastoor te Zeven hoven; J. Duijves Pastoor te Rinnegom; J. J. Henneman. Rec tor te Amsterdam; P. J. A. Juf fermans. Pastoor e Rotterdam; N. Moolenaar, Pastoor te 's-Gra- venhage; A. J. v. d. Oudenhoven, Pastoor te Voorburg; P. Poppen, Pastdor te Vlissingen; G. F. Schneiders. Pastoor te Reeuwijk; Th. J. J. van Seggelen, Pastoor te Rhoon; Th. A. L. Sprenger, Pastoor te Heerhugowaard; J. J. A. Sterrenburg, Rector te Amster dam; N. M. A. Velzeboer, Pas toor te Waarland'; P. M. Verhoof- stad Pastoor te Heerhugowaard; P. C. Vollebregt, Pastoor te Be verwijk; J. L. C. Witkamp, Pas toor te Nieuwkerk aan den ÏJssel. TER INZAGE! Op ons bureau ligt ter inzage een lijst F 12, vermeldende de namen van personen die zich bui ten de geallieerde gebieden op Java bevinden VREDE Op 63-jarigen leeftijd gaf onze lieve Moeder Mevr. ALIDA BUTTER wed. van den heer J. 6. Schaaf na smartvolle dagen en nachten; g'eheel overge geven aan God's H. Wil, gesterkt door d'e kracht van de H.H. Sacramen ten; haar rijke ziel aan haar Schepper terug. Moge haar* eeuwige vre de en vreugde een troost zijn voor allen die zij in diepe droefheid achter liet. Uit aller naam P. Bernardus Schaaf (Assumptionist) Alkmaar 20 Mei 1946 Van Houtenkade 10 De plechtige H. Uitvaart dienst zal plaats hebben Vrijdag 24 Mei des mor gens te 9 uur in de pa rochiekerk St. Domini- cus; waarna de begrafe nis vanuit de Kerk te 10.45 uur in het familie graf op het ït.K. kerk hof St. Barbara alhier. Rozenkransbidden des avonds 7 uur in het St. Elisabeth ziekenhuis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2