Zweeft de Raad van Bergen? Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek ORDENING IN HET HONDENBEDRIJF DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN Noordholl. N. S. K. K.-ers veroordeeld De laatste dag van het Prinselijk bezoek DONDERDAG 23 MEI 1946 ALKMAAR EEN NIEUWE ASSISTENT IN DE ST. JOSEPH-PAROCHIE Pater W_ Heijnsbroek O.P. Zondag jl werd reeds van den preekstoel afgelezen, dat in den loop der week een nieuwe assis tent zijn intrede zou doen in de St. Joseph-paro-chie.. En Dinsdag avond arriveerde uit het klooster te Zwolle de Weleerw. Pater Willibrordus Heijnsbroek OJ?., die thans als vijfde geestelijke in deze parochie deel gaat nemen aan het werk, waarmede de an dere Paters soms reeds overbe last zijn. Pater Heijnsbroek werd op 16 Juni 1916 geboren in het wijd vermaarde Schiedam. Na op 25 Juli 1941 priester te zijn gewijd, heeft hij tot 1943 zijn studies voortgezet in het klooster te Huissen, totdat hij werd overge plaatst naar het convent te Venlo. Daar was het in Septem ber 1944 met de betrekkelijke rust afgeloopen.- de geallieerden rukten aan den overkant van de Maas op tot Blerik, maar de Pa ters kregen geen kans om de vlaggen, die al aan de stok klaar lagen, uit te steken. Half Januari 1945 ging het met een groote menigte gedwongen vluchtelin gen zwaar bepakt en te voet door de sneeuw naar Straelen (Did.), vanwaar een trein de evacué's naar Groningen bracht, in Win- sum verkreeg Pater Heijnsbroek onderdak bij een dominé, voor wiens prettige en hoogstaande medewerking de nieuwe assis tent nog steeds niets dan lof en dankbaarheid kent Hoewel Pater Heijnsbroek in Winsum de zielzorg uitoefende over een kleine 300 Limburgsche en Arnhemsche vluchtelingen, heeft hij nog niet in het normale parochiewerk gestaan: Alkmaar is zijn eerste statie. Het zal zijn taak voornamelijk en voorloopig zijn, zich bezig te houden met de mannelijke jeugd Van den Wel eerw. Pater B. Trooster heeft Pater Heijnsbroek nh- de zorg voor de jongenscongrégaties, de welpen, de verkenners, de voor trekkers en de Kath Actie der jonge mannen overgenomen. Vooral het laatste apostolaat zal hem wij spreken als insiders! nog voor menig probleem stellen. Maar in het korte gesprek, dat wij met den nieuwbenoemden assistent voerden, kregen wij wel den indruk, dat Pat. Heijns broek van zins is de zaken ener giek aan te pakken. Hij rekent daarbij niet alleen op den steun van de kerngroep, maar vooral van alle jonge mannen der pa rochie. Dat die steun hem moge geworden het is een wensch, die wij hem bij het aanvaarden van zijn nieuwe'taak welgemeend meegeven „HET BONTE PALETJE" Daar wonen menschen met artistieke neigingen in de Alk- maarsche schildersbuurt, waar de bewoners zich vereenigd heb ben in de buurtvereeniging „Rembrandt". Onder het motto: „Een jaar vrij, 'n avond blij" organiseerden zij een bonten avond, verzorgd door het uit eigen krachten gevormde en semble „Het Bonte Paletje". Voor een revue was het pro gramma te veel in uiteenloo- pende scènes verdeeld, doch- als cabaret mocht het geslaagd hee- ten, al waren enkele acteurs wat zwak temidden van de „stars", die ook optraden Een balletgroep rond Anne- marie Kühne als gast en een uit andere „girls" gevormd Hem- brandtkoor rond Truus Schot, eveneens als gast en verder een aantal acteurs rond den beken den conferencier Menno Gronds- ma, wisten den avond wel te vullen met zang, dans, sketches en voordrachten, die elkaar in bonte afwisseling opvolgden, af gewisseld door de muziek van „De Dolonans". Het geheel een bont en vroo- lijk programma, dat de Alkmaar- ders uit de schildersbuurt eenige aangename uren bezorgde. Vanavond wordt het program ma in t' Gulden Vlies herhaald en zijn ook nog voor leden van andere buurtvereenigingen en kele plaatsen beschikbaar. ZAND OF KLEI Er heerschte Woensdagavond in den Muziektuin een allerop- gewekste stemming, toen de af- deeling Alkmaar en Omstreken van de L.T.J haar derden feest avond in een half jaar uitvoerde. Behalve de L.T.J.-mannen waren een groot aantal ouders aanwe zig. terwijl een uitgelezen schare meisjes 'n fleurig cachet aan de toch al versierde zaal gaf en bij het bal na afloop haar onmisbare medewerking verleende. De geestelijke adviseurs waren, ver tegenwoordigd in Kapelaan Ro- meijn van Oudorp. Nadat Piet Roskam in een en thousiaste speech de bijeenkomst had geopend en in het bijzonder gewezen had op de groote waarde van de L.T.J. als vormingsschool op godsdiertstig, cultureel, agra risch en sociaal-economisch ter rein, kwam de* tooneelvereeni- ging van de L.T.J. op de planken met het Vlaa'msche tooneelstuk „Zand of Klei". Het gezelschap, waarin vooral Jan Blom als FIo- ris opviei, oogstte een welver diend succes bij de volle zaal, die zich uitstekend amuseerde. Een in de beste stemming ge houden bal besloot eerst laat dezen zeer geslaagden avond. EEN KWARTJE VOOR BATH Een uit den gemeenteraad ge vormd comité heeft het aardige plan opgevat aan Bath een blijk van erkentelijkheid aan te bie den. Om eenige geiden voor dit doei bijeen te brengen, heeft het comité gemeend niet de toch al schrale gemeentekas aan te spre ken maar de burgerij uit te noo digen spontaan een kleine bij drage te willen leveren in de collecte, die op 1 Juni a.s. zal worden gehouden onder de leuze: een kwartje voor Bath. Op 27 Mei wordt in de trouw zaal van het Stadhuis een verga dering gehouden voor de verte genwoordigers van buurtvereeni gingen, waarbij in een geani meerde bijeenkomst, die geheel in het teeken zal staan van de adoptie van Bath, nadere bijzon derheden worden besproken. DE ANONYME BRIEF Zaak-Vroegop terug voor nader onderzoek Hedenmorgen werd uitspraak gedaan in de zaak tegen Trijntje Vroegop-Somers, die in 1944 aan de Alkmaarsche politie een ano nym en brief geschreven had, welke aanwijzingen bevptte om trent mevr J. van Driel geb v Schaik, die door den S.D. 'ge zocht werd. Slechts door het feit, dat de agent van politie v. D. de bewuste dame waarschuw de, had dit verraad geen verdere gevolgen Ook van andere ano- nyme brieven verklaarde de Vierde Kamer van het Bijzonder Gerechtshof T. Vroegop-'Somers de schrijfster. Door den officier-fiscaal werd op 8 Mei een gevangenisstraf van 4 jaar geëischt. De zaak is terugverwezen naar den Raadsheer-Commissaris voor een nader onderzoek. R.K. ORATORIUM- VEREENIGING Gezien het groote succes, dat de R.K Oratoriumvereemging oogstte met de Requiem van Verdi, besloot het bestuur op den ingeslagemweg voort te gaan en in studie te nemen het Te Deum van Alph. Brückner. met solisten en orkest Nieuwe leden kunnen zich op geven aan het repetitielokaal „Central",. Magdalenenstraat as. Vrijdagavond van 8 uur tot half negen. MUZIEK EN ZANG Twee belangrijke avonden Onder auspiciën van het Comité Alkmaar „Mei 1946" (De kunst gaat door het vrije land) zullen twee mooie uitvoeringen plaats hebben. A.s Zaterdag concerteeren in den Muziektuin de gezamenlijke Alkmaarsche Muziekverenigin gen, t.w. Soli Deo Gloria, Post harmonie, St Caecilia, Excelsior en de Alkmaarsche Orkestvereeni- ging Zij brengen een goed en aantrekkelijk programma. A.s. Dinsdag wordt in .de Groo te Kerk een Concert gegeven door de 5 grootste Alkmaarsche koren, het Mannenkoor „Orpheus", de afd Alkmaar van „Toonkunst", het R-K. kerkkoor, het Ned. Herv kerkkoor en het Vrijz Herv. Zangkoor, met Knapenkoor. Hier kunt U genieten van uitstekende zang en een uitgezocht program ma. Het bestuur van het Ned. Her vormd Kerkkoor deelt nog mede, dat het niet zooals in het pro gramma staat zal optreden on der leiding van den heer M van Doorn, maar van den heer Kees van Wielink. Aanvang der beide uitvoeringen half acht precies. Programma's en tekstboekjes verkrijgbaar bij de Fa Klooster en Kiebert. TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL Gistermiddag om half drie ge raakte het 7-jarig zoontje van den heer B. in het water van de Hoornsche Vaart Kinderen, die aan den overkant aan het spelen waren merkten hiervan niets. Een 15-jarige jongen, die zich eveneens aan den overkant be vond, sprong onmiddellijk te water en wist den kleine op het droge te brengen. Kunstmatige ademhaling kon echter niet meer baten en Dr. Gramsbergen kon slechts den dood constateeren. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat net jongetje a.s Zondag zijn eerste H. Communie zou doen. 25-JARIG JUBILEUM BIJ V. D. Heden was het 25 jaar gele den, dat de heer Stavenuiter in dienst trad bij de Firma Vroom en Dreesmann. De firma liet dezen dag niet zonder meer voor bijgaan. Des ochtens had een in tieme huldiging plaats, waarbij tot den jubilaris, die groote ver diensten heeft verworven bij de opleiding van jonge krachten, door de Directie woorden van groote waardeering werden ge sproken, terwijl een envelop met inhoud aan deze waardeering ook een meer materieel cachet gaf. Ook door chefs en perso neel werd den heer Stavenuiter een grootsche huldiging bereid, waarbij nog tal van fraaie en nuttige cadeaux op tafel kwa men BURGERLIJKE STAND Geboren: Reindert, zoon van Willem A. C. de Wit en A Koe leme; y. Gehuwd: Jan H Zwart en Anna Jong; Nicolaas Pater en Margaretha Schot; Klaas Zwaan en Wilhelmina van Zon; Johan nes H. Dekker en Gerarda J. G. de Rover; Jan* Hemmelder en Heintje Alferink; Johannes Stam en Trijntje M. Rol Overleden: Gerrit Bruins, 77 jaar, weduwnaar van J. de Boer. BERGFN „DE KARPER" In een dezer dagen gehouden vergadering van de Hengelsport- vereeniging „De Karper"- werd besloten^ toj. aansluiting bij den Centr. Hengelaars Bond Het le dental bedraagt 82; dé rekening sloot met een batig saldo van f 33,61. Besloten werd de Konink lijke goedkeuring aan te vragen. In het bestuur werden gekozen P Blankendaal, Voorz.; Joh. Beek man, secr.-penn.; A. C. Bakker, C. Mooij en J. Bakker De contri butie werd vastgesteld op f 3. de vischwedstrijden zijn op 29 en 30 Sept. a.s. Let echtpaar K. Vermanen, A. Vermanen-Joustra, Achterstraat 13, viert Zaterdag zijn 55-jarige echtvereeniging DE RIJP GEMEENTERAAD De gemeenteraad vergaderde onder voorzitterschap van burge meester J. Dalenberg De voorzitter opent met een woord van welkom; het is de eer ste vergadering die hij leidt. Ingekomen is een schrijven van het P.E.N. en 't P.W.N, Hierin wordt gemeld, dat door materiaal- schaarschte de palen in de Kerke- steeg nog niet verwijderd kunnen worden. Ook is het niet mogelijk, om electrisch licht en waterleiding aan te leggen langs den Zuiddijk. Wegens een contract met de vereeniging van beroepsvisschers kan het vischwater tot 1 Mei 1947 nog niet in eigen beheer worden genomen. Met de gasfabriek werd weder om een éénjaarlijksch contract af gesloten, betreffende de straatver lichting. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen per 20 Mei ontslag verleend aan den heer A. Rijken, onderwijzer aan de openbare lagere school te De Rijp. In zijn plaats werd benoemd de heer G. Schreuder uit Haarlem. Tot regent van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd voorgedragen Mr D. Breebaart van De Zijpe. De presentiegelden der raads leden werden vastgesteld op f 3.— Aan den heer W. P. Besse werd ontheffing verleend van honden belasting; het kohier hondenbe lasting 1946 werd in comité in to taal vastgesteld op een totaalbe drag van f 501, CONCERT ENi.. NOG WAT! Zaterdagavond werd 'n „fijn" concert gegeven op den Dam te De Rijp door het gezelschap „Apollo" uit Hoorn De jubilee- rende priester was zelf aanwezig. Opvallend was 't, hoe ieder der De Raad vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester Lovink. Het Kon. Be sluit, waarbij het besluit van den Raad tot uitbreiding van het aan tal vergunningen Ingevolge de drankwet niet werd goedgekeurd, ontlokte de opmerking, of hierte gen geen beroep open staat. De Voorz. antwoordde ontkennend. Dat het wegdek op den Kogendijk ge vaar oplevert voor paarden, is hoofdzakelijk te wijten aan de slechte kwaliteit van de gedurende de bezetting' gebruikte materialen. Getracht zal worden bij warm weer grint in te walsen. De Bonnefaas- schouw gaat dit jaar niet door. De klok van de Ruinetoren is naar Duitschland vervoerd en versmolten, getracht zal worden een nieuwe klok te krijgen. Bij begrootingswijziging dienst '46 werd het presentiegeld voor den Raad gesteld op 3 per zitting en voor leden van stembu|reaux op 4 per dag, een bijdrage voor schoolfeestjes ad i5 ct per kind werd goedgekeurd. Aan de orde was een voorstel tot wijziging van de politiever ordening in dier voege; dat het thans verboden zal zijn honden met een schofthoogte van meer dan 20 c-m. los te laten loopen, honden met een schofthoogte be neden 20 c.m. los te laten loopen van 8 uur n.m. tot 8 uur v.m. zulks n.a.v. ingekomen klachten van veehouders, van wie enkelen een verlies j van dertig schapen; anderen van 35 lammeren telden; intotaal werden 150 dieren ver scheurd. (Zouden we de zwarte schapenslachters ook niet aan de ketting leggen? Red.). Honden die in strijd met deze bepalin gen worden aangetroffen, zullen door of vanwege de politie wor den gedood. Pensionhouders doen er goed aan gasten, die honden meebren gen op deze bepaling te wijzen. Bij eèn gelijksoortige .wijziging t is het verboden zich in bosch en duin buiten de verharde of gebaande pa den te begeven. Er wordt op gewe zen dat het ver baden in zee en het gebruik van kano's ten steTkste wordt afgeraden. Het Duiterpad dn het duingebied zal opnieuw worden gemarkeerd. Heden werden aan de Lan- gedijker Groentencentrale de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangevoerd door den heer A. Boon Az. te Broek op Langendijk. De hoe veelheid bedroeg 250 kg en bracht oo f 151. De zwevende Raad De heer Veldt vraa&'t, waarom de tankmuur op de Breelaan nog steeds niet is geslecht. Er zijn nog teveel indrukken, die aan den oorlog her inneren. Spr. denkt hier aan pen sionhouders aan de Breelaan,. Wethouder Brak deelt meoè; dat dit werk is stilgelegd; er is reeds een bedrag van 65.000 uitgeg'even voor opruimingswerkzaamheden; waarschijnlijk zal hiervan iets wor den terugontvangen. De commissie Oorlogsbuit heeft de bruikbare spullen meegenomen, terwijl de ge meente Bergen de rommel mag op ruimen. De heer De Lange vraagt, waar om de Raad nog nimmer in deze aangelegenheid is gehoord. Waarom is er geen begrooting gemaakt en aan den Raad voorgelegd? Wij be vinden ons in zwevenden toestand. De voorzitter bemerkt daarvan nog niets. Achteraf blijkt, dat zeer veel werk is Verricht en dat de uitgaven van 65.000.— gezien de werkzaam heden gering' zijn. Dr. Hemelriik vindt hierin aanlei ding B. en W. dank te betuigen voor de- voortvarendheid, waarmee zij de opruimingswerkzaamheden hebben ter hand genomen. De heer Ellis is het niet eens met de wijze, waarop een der losse ar beiders bij de gemeente is behan deld, door de vereeniging 'St'. Pau- lus" was voor dezen arbeider een loonsverhoog'ing aangevraagd, doch deze werd niet verleend en het eigenaardige resultaat van deze zaak was; dat de arbeider in kwestie kort daarop werd ontslagen. De Voorz. deelde hierop mede dat het reeds in de bedoeling had ge legen den man te ontslaan De heer Ellis meent, dat hier van een prestigekwestie sprake is. De heer De Lange ziet nooit poli tie, hoewel het politiecorps van vier man (vooroorlogsehe sterkte) is uit gebreid tot tien man en dat waar schijnlijk nog wel op kosten van de gemeente. Hoeveel zullen deze kos ten bedragen!# De Voorz. weet het niet. De Raad is weer zwevënde). Weth. Hrak is van meening; dat als het te betalen bedrag niet be kend ls, de Raad er ook geen hoofd pijn over behoeft te krijgen. Dr, Hemelrijk vindt de heele zaak Rijksaangelegenheid, casu quo een onderwerp voor de Tweede Kamer; aangezien het hier een algemeene maatregel van Bestuur betreft. De Voorz. zegt toe, dat door hem opdracht zal worden gegeven tot meerdere surveillance en scherper toezicht op de maximumsnelhedenl Hierna sluiting. drie marechaussee^ ontbrak en comité en spelers zelf het publiek moesten afhouden en voor de te rughouding der opdringende luis teraars moesten zorgen, ,,'t Kan verkeeren" zei Bredero. Ons valt dan ook het woord: „Al siet men de luy, men kent se niet in" LANGEDIJK DIE JAHRESZEITEN In Die Jahreszeiten komen voor de solopartijen van Simon, een pachter; Hanne, diens doch ter en Lucas, een jonge boer. Het oratorium begint met een ouverture, waarin de overgang van den winter tot de lente wordt geteekend. Simon deelt mede, dat de winter verdwijnt, waarop Hanne antwoordt, dat zoele Zuidenwinden de lente aankondigen, waarna het prach tige lentekoor volgt Wanneer de zomer is begon nen, schilderen solisten en koor ons het aanbreken van den dag: „Sie steigt herauf, die Sonne", enz., waarop het koor invalt met „Sie scheint in herzlicher pracht, in flammen der Majestat". De zomer eindigt met het oiv- weerkoor De oogst wordt in hoog opge laden wagens binnengehaald. De jacht begint. Het geluid der jachthorens klinkt door 't woud. De wijnoogst en de feestelijk heden worden geschetst en ein delijk komt de winter. Het land volk blijft binnen en- de buurt schap zit in vertrouwelijken kring rondom den haaTd. Ziehier in beeld gebracht, zingt Simpn, uw leven, o mensch, in de vier j aar getij den* Het oratorium wórdt besloten met een prachtig slotkoor. Ook aan de zaal kunnen nog eenige kaarten genomen worden. Voor dienstneming bij het N.S. K.K werden door hef Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de vol gende verdachten veroordeeld: F. H. M Staats, uit Castricum, tot 4 jaar; G. Groen uit St Pan- cras tot 5 jaar; J. H. Hélsdingen uit Oudkarspel tot 4 jaar; L Rus uit Alkmaar tot 6 jaar; N. J. S. Korn uit Oudorp tot 5 jaar en IJ. Boelhouwers uit Alkmaar tot 1 jaar. Van alle straffen wordt de tijd, doorgebracht in voorarrest, in mindering gebracht. Bovendien' werden de veroordeelden uit de openbare rechten ontzet. Th L. de Vlieger uit Alkmaar, die in 1343 bij de Waffen S.S. dienst had genomen, werd bij, ver stek tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld en uit de openbare rechten ontzet. Vlieger is dit jaar uit zijn gevangenschap ontsnapt en tot dusverre niet weer geoakt. NA VERSCHILLENDE bezoe ken en uitstappen hield het Prinselijk Paar te Bern een ga lareceptie, die aan den voltalli- gen bondsraad en vele officieele Zwitsersche persoonlijkheden werd aangeboden. Dit evene ment beteekende tevens het of ficieele einde van het Neder- iandsche staatsbezoek aarr Zwit serland. Naar het prinselijk paar mededeelde, was het getroffen door den grooten eenvoud de zorg en de beminnelijkheid van de Zwitsersche gastheeren, die hun kort verblijf in Zwitserland tot een onvergetelijken tijd hebben gemaakt. MARKTBERICHTEN WOGNUM, 22 Mpi: Bospeen 52; Sla I 2.50—4.90; Bloemkool I 4672; Bloemkool II 3148; 12; Vroege aardappelen 1.68; Bloemkool III 1320: Rabarber 911; Radijs 45.10; Sjalotten Spinazie 7529; Aardbeien 2.30 12; Spinazie afw 4529; Aard beien 2.30—4.30. ZWAAG, 22 Mei: Vr. aardap pelen 135163; Spinazie 2239; Postelein 5776; Prei 25; Bos peen 3671; Radijs 610640; Ra barber 613; Andijvie 6568; Sla 290620; Bloemkool 4090; Bosselderij 68; Bind'sla 45 59; Sjalotten 20; Aardbeien 3 540: Peultjes 250.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2