De huishoudschool te Alkmaar in feeststemming 1 van lijst 6 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Nummer 6 favoriet op alle fronten! WEERBERICHT HE MAANDAG 27 MEI 1946 In een feestelijk met bloemen versierd lokaal vond gistermor gen de herdenking van het 50- jarig bestaan van de Huishoud en Industrieschool plaats. Hier waren bestuurdergn en autoritei ten van de stad Alkmaar tegen woordig om de jubilaresse en het haar bedienende personeel in de bloemetjes te zetten. Onder degenen, die van hun belangstel ling blijk gaven merkten wij o.a. op Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Burgemeester Lo- vink van Bergen, de heeren F. H. Ringers en Dr. Hemelrijk? -resp. voorzitter van het bestuur der Ambachtsschool en rector van het Murm Gymnasium, terwijl ook de Inspecteur van het L.O., de heer G. C Dun en de Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs mej Beumer temidden van een groot aantal leeraressen en oud-leera- ressen aanwezig waren. Mr G. C. B. van der Feen de Lille, voorzitter van het bestuur der Huishoudschool, galeen dik wijls in humoristische bewoordin gen weergegeven verslag van de gebeurtenissen, die in den loop der 50 jaren in het leven van de jubilaresse zijn voorgevallen. De voornaamste bijzonderheden hier van gaven wij reeds in ons blad van 17 Mei jl., doeh met nadruk dfenen de woorden van den voor zitter vermeld te worden, waarin hij zijn diepen dank uitsprak je gens allen die hebben medege werkt en zich nog dagelijks in spannen om de Huishoudschool op een zoo hoog mogelijk plan te brengen. Burgemeester Van Kin schot sloot zich bij deze speech aan en wenschte in het bijzonder de heeren G C. B. van der Feen de Lille en F. A Josephus Jitta (secr) geluk met het feit, dat zij na hun terugkeer de school in een ARMENZORG KOP 2 KOL Den 21en Mei 1771 vroegen de verzorgers van de R.K. armen, het R K. Armenkantoor, een wees- en armenhuis te mogen vestigen op het Verdronkenoord. Het perceel, dat men op het oog had, was de voormalige brouwe rij de Gekroonde Star. Deze nam men van Willem Lelyveld over voor denzelfden prijs, aic-n hij er voor had betaald, n.l f 2545. De totale kosten beliepen de som van f 8029.-, waarbij voor vertimme ring f 4153.- en voor huisraad enz f 1253.- Collecten enz. brachten voor dit doel op f 7207.-.. 1 November werd het gebouw betrokken door 32 bejaarden en 13 weezen Voordien werden wee zen uitgezonden naar elders, maar met zeer ongustig resultaat. Aan de vergunning om het te huis te gebruiken waren natuur lijk voorwaarden verbonden. Zoo moesten de ondersteunden in- en uitgang hebben in de Keizerstraat, want U begrijpt, die armen op 't Verdronkenoord, nee, dat kon niet- Menigmaal hebben wij af beeldingen gezien van aangespro ken personen, jong zoowel als oud, met hoed of pet in de hand Wij weten nu, waar deze onder danige houding aan te danken was, want: de verpleegden moes ten allen eerbied bewijzen aan Burgemeester en regeerders der stad, geestelijken, regenten en re gentessen, binnenvader en moe der, catechiseer- en schoolmees ters en alle personen van aanzien, hen bij ontmoeting „beheerdelijk" groeten en bij aanspraak moesten hoeden of mutsen worden afge nomen. De reglementen werden 21 Fe bruari 1772 goedgekeurd, waarbij o.a. werd geregeld, dat allereerst opgenomen moesten worden wee zen of door de stad ondersteun den. Er waren 25 artikelen en zoo als bij vele dingen het geval is, zat ook hier het venijn in den staart, n.l. de straffen, welke kon den worden gegeven. Wat denkt U van de volgende: op watfr en brood, geen eten, in 't dónkere huisje, 't hok of colhuis, roeden, bullepees, blokken aan de beenen, zware kastijding en ten slotte wegjagen Het R.K. Armenkantoor was eerst in de Neerstraat, later aan de N.Z van de Laat over de trap- petjesbrug van de Diggelaarsteeg en in 't midden der 18e eeuw op de Oudegracht Z.Z. in het derde huis vanaf de Zilverstraat en ging in 1771 naar Verdronkenoord. In 1901 werd de verpleging overgenomen door de Zusters van het Gezelschap J. M. J uit Den Bosch. De Fransche troepen gebruikten het gebouw als hospitaal in 1795- 1796, terwijl er de eerste jaren van de 19e eeuw een geweldige over bevolking was zoo ongerepten staat hebben te ruggevonden Nadat nog verscheidene ande ren woorden van gelukwensen en herdenking hadden gesproken, waarbij vooral t.a.v, t algemeen vormend onderwijs en een mo dern ingericht gebouw nog eenige schuchtere wenschen werden uit gesproken, bleef het gezelschap in afwachting van den feestelijken lunch nog even onder het genot van een kopje koffie en 'n andere smakelijke verrassing bijeen. MUZIEKUITVOERING IN DEN STED MUZIEKTUIN Onder het motto „De kunst gaat door het vrije land", gaven de Alkmaarsche muziekkorpsen een concert in de Sted. Muziektuin Ondanks het schoone weer was dé belangstelling maar matig Waar bleven al de donateurs van die vereenigingen? Het programma maakte niet den indruk speciaal voor deze gelegenheid te zijn voor bereid, en ieder kwam dus met wat men uit het parate repertoire had aan te bieden. Het leek wel een muziek-concours zonder prij zen „Soli Deo Gloria" dirigent J. Schoen, opende met een drietal .eenvoudige, maar goed gespeelde nummers, waarvan in het bijzon der het klankgehaltmviel te waar- deeren. De Postfanfare, is nu Post- harmonie geworden Men rwam voor het eerst uit in Harmonie bezetting en aan de nieuwe in strumentale samenstelling, bleek men nog niet goed gewend te zijn. De twee ouvertures maakten een zeer matigen indruk, en de stem ming was min of meer twijfelach tig. St Caecilia dir P joosen, geelde de zeer moeilijke ju«er- 'ore ..Les Abencéra.yes" van Che- -ubini. de voordracht was muzi kaal, technisch maakte de uitvoe- ong nog al een slordigen indruk eer voortreffelijke momenten be- •eikte men in de aua=i moderne ouverture van G Boediin. Excelsior dir, G. Anderson voer de op zeer te waardeeren -ijze uit a Orpheus in de onderwereld kan -Tac. Offenbach Meer con'ras- 'en in nuanceering hadden we "rno gehoord. De Alkm. Orkest Vereeniging tir G. Pranger gaf een muzikale "tvoering van de bekende ouver ture „Dichter und Bauer". De ',;ano was een vreemd elemem in het symphonie-orkest Het en- "■°mble krees hierdoor meer het rach^t van salon-orkest. In muzi kaal opzicht gebeurde er dus op deze concert-avond niets bijzon ders Verheugend was alle cornsen weer present te zien en te con- «tateeren dat men de toekomst met serieuze studie tegemoet zal gaan. De vroolijke m <rs"hen die men buiten het programma om als foegift kreeg vielen begrijpelijker- ";"e ten zeerste in den smaak W SCHREURF HENGELSPORT De afd. Alkmaar van 't Centr. Ned. Hengelaars Verbond orga niseert op Maandag 3 Jupi een bijeenkomst Tn het Vereemgings- gebouw van de Vrijzinnige Ge meente aan de Heul, waartoe alle jongens van 1317 jaar worden opgeroepen, die van de hengelsport en de natuur hou den. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de advertentie. BEKEURD. Een kruidenier hier ter stede werd door de politie bekeurd, daar hij zijn bedrijf onrechtma tig uitoefende. ZILVEREN JUBILEUM BIJ V. D. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer A Florijn in dienst kwam bij de firma Vroom en Dreesmann Vanzelfsprekend ging deze dag niet onopgemerkt voorbij. Met zijn echtgenoote werd de jubila ris vanmorgen per auto van huis gehaald en door de Directie op het privé-kantoor ontvangen. De Directeur van V. en D. sprak den jubilaris toe en herinnerde er aan. dat deze als leerling geko men was en het gebracht heeft tot een der vertrouwensposities, nl. tot Chef van de Magazijnen eri dit in hoofdzaak als gevolg van accuraatheid en plichtsbe trachting. Hij stelde den jubilaris ten voorbeeld aan de anderen en besloot met den wensch, dat hij nog vele jaren met dezelfde ac curate plichtsvervulling in het belang van het bedrijf zal mogen arbeiden Hij bood den jubilaris een' enveloppe met inhoud aan. Vervolgens werd de jubilaris na mens de collega's en het overige personeel gehuldigd; waardee- rende woorden gingen vergezeld van fraaie cadeaux. Mevrouw Florijn ontving bloemen. Uitge leide gedaan 'door het geheele personeel werd de jubilaris met zijn familie wederom per auto huiswaarts gebracht, waar de feestelijke viering in huiselijken kring werd voortgezet. Van di verse-zijden kwamen nog vele felicitaties binnen. FEITEN EN WENSCHEN Onder voorzitterschap van den heer N Kaag was de Kring Alk maar van den Eoerenvakbond L.T.B, bijeen. De voorzitter memo reerde in zijn openingswoord de resultaten, die thans in een jaar zijn bereikt, waarbij het spontaan toetreden van zoo goed als alle boeren en tuinders een bijzonder verheugend feit is. Minder aan genaam is echter het klaarblijke lijke gebrek aan waardeering oor land- en tuinbouw bij de leiding gevende instanties Ook uit, de in gekomen punten van bespreking voor de a.s algemeene vergade ring blijkt, een duidelijke wrevel t.a.v, de verstrekking van rijwiel banden en laarzen, de uitvoering van de geldsaneering en het ga randeeren van loonende prijzen. De vergadering achtte den tijd nog niet rijp om ook tuinders tot den kring te doen behooren De organisatie van de Landbouwten toonstelling in September is in handen gelegd van de 3 stands organisaties. Daar de Kring nog geen geestelijk, adviseur bezit stelde men voor Pater Gerritsen van de Abdij te Egmond voor deze functie aan te zoeken Tenslotte sprak de secretaris, de heer Dapper, den wensch uit, dat de overheid den boeren eerder maatregelen Schagen inlicht omtrent welke van invloed zijn op de j marktprijzen, zoodat niet anderen maar de boeren zelf van deze maatregelen profiteeren. EEN OASE VAN RUST 't Sanatorium in den Hout Niet ver van de bedrijvigheid der binnenstad en nog minder ver f'an den Kennemerstraatweg, waarlangs het den geheelen dag een ononderbroken drukte is van trucks en personenwagens, ligt in den Alkmaarder Hout op het terrein van de Stadskweekerij het complex der lighallen van de Alkmaarsche Vereeniging tot bestrijding van de T.b.c. Van 's morgens 8 tot 's avonds 6 liggen hier een veertigtal t.b.c.- patiënten te genezen. Te genezen door licht en lucht en bovenal door absolute rust Het is merk waardig, dat zelfs de kinderen zich stipt aan de regels van het „huis" houden; de meesten lig gen op een rij in de zon; som migen praten, anderen lezen of houden zich bezig met een hand werkje. En wanneer zij 's avonds naar huis gaan, wordt daar door- gekuurd hetgeen beteekent: terstond eten en dadelijk naar bed Slechts op deze wijze en de zusters zien nauwkeurig toe op de naleving der geboden is genezing mogelijk. Gelukkig is het verreweg het grootste aan tal, dat na een half of een heel jaar kuren de lighallen als ge nezen kan verlaten. Een drietal verpleegsters o.l.v. zuster Nap is den geheelen dag in de weer om den patiënten hun verzorging te geven; en wat de voeding be treft: die is altijd nog even Défer dan thuis. Maar wie betaalt de exploitatie van de lighallen? U en ik wij allemaal. Althans dat behooren wij te doen. Naast de bijdrage van de gemeente Alkmaar steunt ook het Alkmaarsche publiek deze instelling; op 15 Juni. is het weer de dag van de Emmabloem- collecte, waarvan de, opbrengst aan de vereeniging ten goede komt. Onthoud den datum en verleen een royalen steun; het gaat hier om het redden van menschenlevens! BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem z. v. Wilto J. Soenveld en F. P. Dieterman; Maria P. J. d. v. Gerardus A. M. Slinkert en M. T. van Gij zen; Theodora J. d. v. Cornelis J. Levenisj en A. C. Kleverlaan; Johannes B. M. z. v. Karloy I. Hornyak en A. C'. Schaaf; Maria J M. d. v. Johannes1 Dekker en M. Smal; Henk z. v. Petrus J. van Nimwegen en M, M. Beemsterboer; Petrus A. L. z. v. Lambert C. Ver steilen en M. M. A. Schoen; Johan nes G. z. v. Bernard Masée en J. M. Helleman; Maria d. v. Martinus J. Valentijn en N. Ambrosius; John T. A. A. z. v. Theodorus Jansen en M. de Bonder; Albert z. v. Albert van de Kuyp en T. Scheppers. SNIP EN SNAP-REVUE "Nieuwe Oogst" Reeds aan de origineele wijze waarop de proloog werd uitg'evoerd, was te merken, dat René Sleeswijks Cabaretrevue over prima vakmen- schen beschikt, tot aanvankelijke verbazing en later tot groote hilari. teit van iedereen bleken n.l. de twee belhamels, die vanuit de zaal door een zwaarmoedig chanson van Tini Visser zaten te schreeuwen, Willy Walden en Piet Muyselaar te zijn, die op deze wijze hun entrée maak ten! Hoewei eenige sketches wij noemen b.v. "Nero" te gechar geerd waren om nog humoristisch te zijn en eenig'e kwinkslagen over het Leger des Heils tot ons genoegen slechts 'n wat weifelende stilte oogst ten, heeft het gezelschap de stamp volle zaal kostelijk geamuseerd. Een. groote hoeveelheid klinkklare maar buitengewoon lachwekkende non sens, aardige dansjes en goede zang'; alles op de bekende, vlotte AVRO- fcwijze opgediend en voor dit jaarge tijde met een zachtmoedig (P.v.d.-) Vrijheidsausje overgoten, waren' wel in staat zelfs den grootsten somber- lin.g uit de plooi te brengen. Willy Walden en Piet Muyselaar spanden in hun Snip en Snap-creatie weer de kroon; ook in andere sket ches waren zij met hun medewer kers en werksters goed op dreef. De directie van het orkest was bij Cor Steijn in goede banden. A.F.C.-NIEUWS AFC comb.Meervogels I 15 AFC III—Alkmaar III 4—1. De combinatie moest de meer dere in Meervogels erkennen. Het derde hield zijn volle kans op het kampioenschap door Alk maar III met 41 huiswaarts te sturen na een emotioneelen wed strijd. Attentie! Voor a.s Vrijdag kunnen de donateurs hun twee kaarten a f 0.75 afhalen bij P de Graaf. Haast u! Het wordt een knalavond. Ons parool is nog steeds: trai nen, trainen!!! De PPC-er. DE POSTDIRECTEUR GAAT HEEN De directeur van ons postkan toor, de heer Bischop, is in ge lijke functie overgeplaatst te Hengelo. Hij zal zijn plaats in deze groote stad per 1 Juli a.s innemen en vertrekt in verband hiermede een dezer dagen uit NA-OORLOGSCHE JOURNALISTIEK Tusschen de coulissen op het tooneel van een onzer plaatse lijke miniatuur-schouwburgen stond een tooneelknecht met papier en potlood ijverig te schrijven. Op de vraag van een der organisatoren van aen feest avond in kwestie, wat of hij toch allemaal opschreef, zei de too neelknecht: Ja, zie u, ik ben zooveel als de buhne-correspon- dent van de Vrije Alkmaarder; ik maak van wat hier eiken avond gebeurt wat aanteekenin- gen en stuur die naar de redactie en die maakt er een verslag van. Tableau. Geheime organisaties, die op publiciteit geen prijs stellen, zouden wij voor dezen journa listieken beunhaas willen waar schuwen! (Herplaatst wegens onduide lijkheid".) CASTRICUM ROODE KRUIS In hotel Borst te Bakkum wordt op Vrijdag 31 Mei as., om 8 uur 's avonds, een alg. ieden- vergaringed gehouden, waarbij aller opkomst zeer gewenscht is. Tijdens deze bijeenkomst zal aan 18 personen het onderscheidings- teeken voor lOjarigen Koode Kruisdienst worden uitgereikt. Voor nadere bijzonderheden zie men de betreffende advertentie. HEILOO DISTRIBUTIENIEUWS Zeep voor vui'cn arbeid In de week van 2631 Mei a.s, bestaat gelegenheid tot het af halen van formulieren voor zeep voor vuilen arbeid. Personen, die reeds een toe slag voor zwaren of giftigen ar beid ontvangen en voor zeep in aanmerking komen, behoeven geen zeep aan te vragen. Dit wordt nl. bij de eerstvolgende gelegenheid gelijk uitgereikt. Spreekuur directeur distribu- tiecfienst. (Heiloo, Egmond a Zee en Egmond Binnen.) Rijwielbanden In verband met de vele aan vragen om rijwielbanden, zal dit onderdeel van de distributie niet meer op het spreekuur van den directeur kunnen worden be- handeld, Zij, die een aanvrage hebben ingediend en deze nader meenen te moeten toelichten, kunnen dit mondeling bij loket 3 of schrif telijk bij den directeur doen. Correspondentie zalhierover echter niet worden gevoerd. SCHOORL BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerrit Frans, zoon van Adrianus Bekker en Maria Kotsslia van Doorn; Stephanus Caroius Michaël, zoon van Thijs G Sterk en Johanna Maria Ca- tharina van Rurup; Johannes Gerardus Eduardus, zoon van Johannes Gerardus Pelle en Mar tha Apolonia Cornelia van Over- meeren; René, zoon van Charles J. Thomassen en Willemijntje van der Lelie; Margaretha, doch ter van Theodorus J. Schotvan ger en Maria J. Verkerk. Ondertrouwd": Lourens Wit, wonende alhier, en Bertha Maria Nummer 6 is favoriet. Dat vonden 500.000 menschen, die op 17 Mei de communisten stemden. (Maar die waren er naast). Dat vond ook de hand van fortuna, die het met het lot zoo beschikte, dat voor de maand Juni de stamkaarten, die op nummer 6 eindigen, aan de beurt komen voor een schoenenbon. En laten we eerlijk zijn, voor veel men schen is een schoenenbon net zoo belangrijk als een zetel in de Provinciale Staten. Maar alles op zijn tijd. In elk geval gaat het er Woensdag a.s. om, zooveel mogelijk katholie ken in de Provinciale Staten te brengen. Niet met de stam kaart, maar met het stembil jet en ook daar gaat het om nummer 6. Nummer 6 is favo riet op alle fronten. Zoo was het 17 Mei j.l. met de Katho lieke Volkspartij, laat dat weer zoo zijn. Stemt daarom num mer Weersverwachting medegedeeld door Iret K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Afnemende bewolking met ma tige wind uit Zuidelijke rich ting. Overwegend droog. Warmer Zon opkomst 4.30; onder 20.44 Maan opkomst 3.35; onder 11.28 Mors, wonende te Bergen; Cor nelis Johannes Roosloot, wonen de te Bergen, en Corrie van der- Gragt, wonende alhier. Gehuwd: Johannes Petrus Mul, wonende te Langedijk en Corne lia Beeldman, wonende alhier. Overleden: Antonia Verbij, echtgenoote van Adrianus Don- felmans. in den ouderdom van 9 jaar; Willem Snip, echtgenoot van Trijntje de Ruiter, in den ouderdom van 56 jaar; AdrTaan Johan Eggel, echtgenoot van Geertruida Koot, in den ouder dom van 63 jaar HEILOO KA. Jongemannen, luistert eens. Woensdag 5 Juni beginnen we weer met die schitterende ge woonte van de laatste paar jaar, om eenmaal in de maand de hulp in te roepen van onze Hemelsche Moeder. De tijden zijn moeilijk, de strijd is zwaar. De zomer komt met zijn gevaren Het commu nisme moet bestreden worden. Laten we daarom Maria geweld aandoen, dat Zij ons voorspreekt bij God. Door, met en voor Ma ria zullen we overwinnen. Nie mand ontbreke op Woensdag 5 Juni, 's avonds 8 uur, op 't appèl. INGEZONDEN Wij ontvingen een ingezonden artikel, dat wij hieronder, na het aanbrengen van eenige stylistische correcties uiteraard buiten verantwoordelijkheid van de re dactie laten volgen De Radiocentrale. Vóór den oorlog beschikte de Radiocentrale te Alkmaar over een capaciteit van 5 lijnen, die bijna altijd in gebruik waren. Ofschoon thans na de bevrij ding -de 5 lijnen nog steeds aanwezig zijn, wordt slechts uit gezonden over een tweetal daar van. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat langzamerhand ook de overige lijnen weer in gebruik genomen worden? Wij denken b.v. aan de lijnen 1 en 2 voor de Nederlandsche zenders en lijn 3 voor een Belgisch station. Be Rijksdienst der Radiocentralen zou op deze wijze speciaal in het belang handelen van de arbeiders, die nu eenmaal de kosten van aanschaffing en onderhoud van een radiotoestel niet kunnen dra gen. Dankend voor de plaatsruimte, P VRIES. Naar aanleiding van dit inge zonden artikel hebben wij ons gewend tot den overigens niet zeer mededeelzamen chef van de Centrale Alkmaar. Deze ver klaarde dat de moeilijkheden, die een uitbreiding van de zendcapa- citeit over meer lijnen in den weg staan, hun oorzaak vinden in de slechte materiaalpositie. - Red. Volew. Ajax H-DVS ADO Xerxes Emma

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2