RADIO Vee! grieven en wenschen van den Noordermarktbond Nieuw Noordhollandsch Dagblad Het voorzitterschap van de K.V.P. STRUCTUUR VAN DUI+SCHLAND STAKING DUURT VOORT WEERBERICHT Marktberichten ZUINIG MET KOFFIE EN CACAO KOLENRANTSOEN 1946-1947 Extra bon voor „Meat and vegetables" Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland DINSDAG 4 JUNI 1946 3 Het Partijbestuur van de K.V.P. heeft Zaterdag verga derd en de situatie van de Partij, haar werkwijze en haar ontwikkeling als verkiezings apparaat besproken. In ver band daarmede is ook de kwestie van het voorzitterschap aan de orde geweest. Zooals men weet, wordt dit nog steeds waargenomen door mr. Witte- man, die echter te kennen heeft gegeven zoo spoedig mogelijk na de verkiezingen te zullen aftreden. Naar de „Tijd" meldt, wordt overwo gen, een bezoldigd voorzitter aan te stellen, omdat men meent, dat deze functie in de zen tijd den geheelen mensch vraagt. Overigens werden als candidaten voor het voorzitter schap genoemd de heeren Matser, burgemeester van Arn hem, mr. Kolfschoten, thans minister van Justitie en oud secretaris van de Partij. Mr. Romme zou niet in aanmer king willen komen. De „Volks krant" weet te melden, dat prof. mr. Romme ontslag ge vraagd heeft als lid en voor zitter van het college van Rijksbemiddelaars. Voorts heeft prof. Romme bedankt als lid en vice-voorzïtter van het Par tijbestuur, welks vergaderin gen hij voortaan bijwoont als voorzitter van de Tweede Ka merfractie der K.V.P. Engeland zou op de bijeenkomst van de vier ministers tegen 15 Juni te Parijs vastgesteld, een nieuw plan opwerpen om Duitschland tot een "politieke federatie" te maken. Tusschen Washington en Londen zouden reeds besprekingen daarover gevoerd zijn. Het plan zou een op lossing voor het probleem van het Kuhlgebied inhouden, welke, naar men hoopt, de Fransche verlangens zal bevredigen. Diplomatieke waarnemers, die deze uit verantwoordelijke bron stammende berichten in verband brengen met de rede, welke de Zuid-Afrikaansche ministeT president Smuts, Vrijdag j.l. heeft gehouden, zijn van meening, dat Smuts heeft gesproken met voorkennis van wat, naar men verwacht, Bevin's belang rijkste initiatief in de Britsche buitenlandsche politiek zal zijn. PROGRAMMA WOENSDAG 5 JUNI HILVERSUM I (301.5 M.): VARA: 7.00 Nieuws, gym. en gram 8;00 Nieuws en gram.; 10 00 VPRO Morgenwijding; 10;20 VARA P. J. Kers Jr.; 11,00 Voor de continubedrijven; 11,45 Familieberichten uit Indié; 12,00 Eddy Walis; 12,35 Jan Corduwe- ner; 13,00 Nieuws; 13,15 Vaude ville-orkest; 14,00 Causerie voor de vrouw; 14,30 Kamerorkest; 15,00 Voor de jeugd; 17,00 Rot- terdamsche Kamermuziekveree- niging; 17,35 The Ballroom Me- lodians; 18,00 Nieuws; 18,15 Be nedict Silberman; 18,30 Ned Strijdkrachten; 19,00 Benedict Silberman; 19,15 Dep uitzending 19.30 VPRO: Causerie; 20,00 De Nieuwsberichten; 20,15 uur Openingsconcert in het Kurhaus te Scheveningen; 21,00 Hoorspel; 21,40 Gevarieerd programma o.a. The Ramblers; 22,45 Geestelijk leven; 23,00 Nieuws; 23,15 Gram, HILVERSUM II (415,5 M.): NCRV 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8,00 Nieuws en gram.; 9,15 Voor jonge zieken; 10,30 Mor gendienst; 11,00 Pianorecital; 11.45 Kwartet „The Big Fouri'; 12,00 All Round Sextet; 13,00 Nieuws; 13,20 Orgelbespeling; 13,45 Vedelaars; 14,30 A. J Her wig; 15,00 uur Pianodüo; 16,00 Kinderkoor; 16,45 Voor jon gens efï meisjes; 17,30 Rhapsodia Sextet; 17,45 Het Rijk Overzee; 18,00 Rhapsodia Sextet; 19,00 Nieuws; 19,15 Dep. uitzending; 19,30 Engelsche les; 20,00 Nieuws 20,05 Gram.; 20,40 Causerie; 21,00 Radio Philharmonisch Orkest; 22,00 Nieuws; 22,15 Het actueel geluid; 22,30 Radio Philhaimo- ",'sch Orkest; 23,00 Gram.; 23,50 -'fhezing De Amerikaansche jeep heeft nog een nieuwe taak gevonden. Zij ïs de ideale machine voor de brandweer op het platteland. Tijdens een demonstratie der vrijwillige brandweer te Berkey In Ohio. Maandagmiddag werd te Oud karspel de 33ste algemeene verga dering gehouden van den Noor dermarktbond, waarbij een groot aantal leden en gasten aanwezig waren. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer J Klif fen, op de aanzienlijke verande ringen, die voor den Tuinbouw zjin ingetreden sinds het vrije veilen weer werd ingevoerd. Hoe wel vooral bij de ipngeren een zekere ongerustheid Bestaat tegen over het vrije spel, zijn de resul taten met uitzondering van sla en spinazie meegevallen. De vooruit zichten voor de pootaardappelen zijn gunstig. Bij het behandelen der ingeko men stukken bleek, dat de afdee- ling Tuinbouw van de Stichting van den Landbouw zich krachtig terzet tegen de invoering van het rooiverbod Tot rekeningcontro leurs over 1946 werden aangewe zen de heer J. Kostelijk en een nog nader te bepalen vertegen woordiger van Harenkarsnel- Oost. De middag werd voornamelijk ingenomen door de discussie over de ingekomen voorstellen en het daarop door het bestuur uitge brachte prae-advies. Door plaats gebrek gedwongen kunnen wij slechts enkele, punten aanstippen Het garandeeren- van den£ kost prijs weegt bij den tuinder wel heel zwaar. Hoewel het bestuur steeds tracht dezen kostprijs zoo veel mogelijk te benaderen, achtte het den tijd nog niet rijp tot rigou reuze maatregelen over te gaan. Indien men in zijn vertrouwen op de overheid in deze beschaamd zou worden, kan oogenblikkelijk. de houding hiertegenover bepaald worden. T.a v. de uitgifte der teel»ver gunningen adviseerde het bestuur deze te leggen in handen van plaatselijke commissies. Om bij den afzet van pootaardappelen de coöperatie en de N.M.B niet uit elkaar te drijven was voorges+eld deze afzet via de administratie van den N.M.B. te doen geschie den. In den tusschentijd werd een subsidie aan de coöp. wenschelijk geachl Voor samengaan acl tte het bestuur den tijd nog niet ge schikt- het blijft een punt van actie voor de toekomst. De deblokkeering van ge'den In verband met de laatste gebeur tenissen in het huidige zeelieden conflict werden Zaterdag te Am sterdam en Rotterdam een tweetal vergaderingen gehouden. Meer dan tienduizend stakende zeelieden, ha venarbeiders en anderen bij dit con flict betrokkenen, waren in deze twee bijeenkomsten aanwezig. Uit voerig werd de huidige situatie be sproken, vooral ook in verhand met de op 16 Mei j.l. uitgesproken rede van den minister-president en de daarna gevoerde onderhandelingen tusschen regeering' en EVC' bestuur. Duidelijk kwam de ontstemming tot uitdrukking, welke er bestaat oven de twijfelachtige houding welke déP regeermg in dit conflict inneemt. Schijnbaar wel bevoegd om het leger in te zetten, levert zij geen enkele positieve bijdrage om door overleg dit steeds scherpere vormen aanne mende conflict te doen beëindigen. De jongste verklaring waarin gezin speeld wordt op een eventueele er- kemnng der EVC kan niet als zoo danig' worden beschouwd daar po gingen, daarna door de EVC onder nomen, om» opnieuw contact met de regeering op te nemen, zijn mislukt. Boven omschreven omstandigheden leidden, er dan ook toe, dat bij schriftelijke stemming, met meer derheid van stemmen werd besloten de staking onverminderd te laten voortduren noodig-voor direct in standhouden van gezin en bedrijf, verloopt in vele gevallen niet vlot of heeie- maal niet. Daar het documentatie materiaal door het bestuur in hoo- ge verwachting aan de Ned. Bank is overgegeven, zal het bestuur zich naar den Haag begeven om aldaar deze zaken nogmaals in het algemeen'en met klem te bespre ken Er werd op aangedrongen, dat men de resultaten van aanvra gen tot deblokkeering aan het be stuur mededeelt. Voorzoover als mogelijk is zal voor een betere controle op kwa liteit en soort gezorgd worden bij verzendingen in het binnenland? Daarvoor zal men zich in verbin ding stellen met het bedrijfsschap. De omzet aan de veiling be droeg in 1945 f3.980.938.63, het ledental is gestegen tot 1440. Het voordeelig saldo 1945 bedraagt f21.%61.63 Na den geanimeerden koffie maaltijd kwam tijdens den rond vraag nog de kwestie der afge vroren aardappelen aan de orde. Aan net N.A.K. zal worden ver zocht hiervoor een lateren rooi- datum vast te stellen. Tenslotte werd aangedrongen op het vroe ger bekendmaken der kostprijzen. ALKMAAR. DISTRICTS-KEGELWEDSTRIJDEN Te Haarlem zijn gister cïe districts- wedstrijden gehouden welke bedoeld zijn als voor wedstrijden om 't kam pioenschap van den Ned. Kegelbond. Aan deze wedstrijden namen de ver tegenwoordigende tientallen deel van de volgende vier bonden: Amsterdam, Haarlem, Gooi en Eemland en Alk maar. Het Alkmaarsche tiental heeft zich hierbij kranig' gehouden en na felle kamp met het Amsterdamsche tien tal den strijd gewonnen. Met de win naars van de overige districts wedstrijden kan het Alkmaarsch tiental thans den strijd aanbinden om 't kampioenschap van den Ned. Kegelbond. De wedstrijd; welke over 2 x 15 ballen ging; had vooral in de tweede helft een spannend verloop. De tweede helft ging in met een achterstand van Alkmaar van 40 hout. Allengs echter werd deze achterstand ing'eloopen en de strijd kreeg een bij zonder spannend verloop. Dan was Alkmaar een paar hout voor, dan weer Amsterdam, tot Alkmaar re soluut de leiding nam en tenslotte den strijd met een verschil van 47 hout won. 1. Alkmaar 1944 hout; 2. Amsterdam 1897; 3. Haarlem; 4. Gooi en Eemland. De individueele prestaties der Alkmaarsche kegelaars waren: C. Klerk 235; G. J. Genefaas 215; J. de Bakker 212; A. Köllemann 210; J. Eickholt 202; Jac. v. Spanje 201; W. v. d. Bosch 180; Q. Jonker 179; A. Sieuwerts 177; W. Beersöorf 143. BERGEN DE LAATSTE TRAM Op verzoek van de VW aan de Directie van de Spoorwegen zal de laatste tram uit Alkmaar niet om 11.10 maar om 11,25 ver trekken in aansluiting op de trein die om 11.15 uit Amsterdam in Alkmaar aankomt. HEILOO GROSLIJSTSTEMMING Bij de groslijststemming voor den a.s gemeenteraad werden 'uitgebracht 681 stemmen, waar van 53 van onwaarde. Het poli tiek advies werd door 65 stem mers gevolgd. De officieele can- didatenlijst ziet er nu als volgt uit: 1. J. Schuyt (1555); 2. J. Boi- ten' (2793); 3 P. J Kraakman (2992); 4 G Heynê (3354); 5. H C Groot (3390); 6 Th. Arts (3750)- 7 K Hareman (4437); 8. R fetoêlinga (4742); 9. P. J. Zuurbier (4791); 10. J. G. M. Robert (5700); 11 Th. M. Kuy- per (6106); 12 H Pel (6669); 13. J. M. J Maas'(6947). H.S.V.-NIEUWS Van den vriendschappelijk ge speelden wedstrijd HSV IVios I luidd^de uitslag 51. Gespeeld werden nog de res tanten van de wedstrijden Eg mondiaVios en Egmondia— Berdos. De uitslagen waren 23 en 11, zoodat Egmondia degra datiewedstrijden moet spelen. Aanstaande Dinsdag om 8.30 uur is er een gecombineerde ver gadering van HSV en Foresters in De Rustende Jager te Heiloo. NAAR KAPEL! Jongemannen vergeet niet morgenavond 8 uur allen present te zijn op Kapel. Parochiebundel meebrengen K.A. afd. Jongemannen. LANGEDIJK GROSLIJSTSTEMMING Zondag werd door de afd. Lan- gedijk van de KVP 'n groslijst- stemming gehouden ter defini tieve vaststelling van de volg orde van de candidaten voor de a.s gemeenteraadsverkiezing. De uitslag luidde: 1. Jac. Weel; 2. P. Duyves; 3. L Schrijver; 4. Jac'Bruijn Dz.; 5. Jn. Stoop Pr'; 6. P Stoop Pz.; 7. G Koopman'; 8' P Rijper; 9. Jac. Beentjes; 10, J. Kos Wzn HEER HUGOWAAKD ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR SPRENGER In de hulde, aan den jubilee renden Priester gebracht, heelt de parochieeie jeugd niet ontbro ken. 'n Speciale dag was hieraan gewijd, begonnen met 'n Plechtige H. Mis. 's Avonds was de school vrije jeugd vereenigd in de zaal van Heijligenberg, en heeft op keurige wijze voor het voetlicht gebracht: „De Zeven Sacramen ten". De keuze van het onderwerp was op zichzelf al 'n attentie voor den Jubilaris. Op duidelijke wijze werd ons de schoonheid van het geloof voorge steld. 'n Stoffelijk geschenk werd hierna aangeboden. Pastoor Sprenger dankte en prees de sublieme wijze waarop dit groote onderdeel van het gods dienstig leven is voorgesteld Ook de jeugd kon z'n voordeel doen en veel schoons meedragen in hun ziel. Na 'n défilé van jeugdvereni gingen had het Groote Kampvuur plaats op het Sportterrein In bon te afwisseling van spel, zang, de clamatie en gymnastische oefenin gen werd den priester hulde ge bracht. Voldaan keerden de mede werkenden huiswaarts SLOTOPVOERING MARIKEN VAN NIMVVEGEN Onder minder gunstige weers omstandigheden had de slotopvoe- ring plaats van Mariken van Nim- wegen. Waarschijnlijk was dit de reden, dat velen verstek hadden laten gaan. Toch hebben de spelers met enthousiasme hun spel ge speeld. Tot slot: dank van Pastoor Sprenger aan alle medespelenden De voorzitter sprak eveneens z'n dank uit en bloemen werden aangeboden aan mej. Ellen Bot Hiermede is de feestkring be sloten De Parochianen van St. Dionysius kunnen met voldoening ep de geslaagde feesten terugzien. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: IETS WARMER! Matige aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Z.W. en Zuid. Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk eenige regen voornamelijk in 't Westen van liet land. Eenige verdere stijging van tempera tuur. LANGENDIJK, 4 Juni. 11C00 kg rabarber 5.306.30: 250 bos wortelen f45. NCORDSCHARWOUDE, 4 Juni 3300 kg rabarber 5.405.50. HEILOO, 3 Juni. Exportveuing St. Willibrord Aardbeien 95- 130 per half pond; asperges I 1.75 1.85, II 1.401.60; wortelen 40 56; sla 37; bloemkool I 0.95 1.15. II 7085 per st.; spinazie 35 40; peulen 2.202.40; rabarber 56; postelein 4550 per kg ALKMAAR, 3 Juni. 9 Paaiden f4001000 per stuk; 31 vette koeien Centrale; 10 pinken Cen trale; 143 nuchtere slachtkalveren Centrale; 7 vette schapen Cen trale; 12 lammeren f2030 per stuk; 7 schrammen f3540; 2 bok ken en geiten f3540 per stuk- 91 kippen X616: 66 konijnen fi—12 Daar er eenige vertraging is ontstaan in den aanvoer van koffie is het niet uitgesloten, dat in Juli niet op tijd een koffiebon zal kun nen worden aangewezen. Een ieder wordt aangeraden, hiermede rekening te houden. Ook de aanvoer van cacao ver loopt thans niet geheel naar wensch. In verband hiermede zal op 16 Juni voor alle leeftijden 50 gram cacao in plaats van 100 gram beschikbaar worden gesteld. Zooals bekend is dit rantsoen be stemd voor acht weken. In het tijdvak van 4 Juni t.rri. 15 Juni a.s. is er nog eenmaal gelegenheid' voor het aanvragen van vaste brandstoffen voor in stellingen. kantoren, werkplaat sen enz. Het hiervoor te bezigen formuliêi MD 393-05 kan bij den plaatselijken distributiedienst worden afgehaald Op 6 Juni zal een bon worden bekend gemaakt voor „Meat and vegetables" voor personen boven vier jaar. In verband met de Pinksterdagen kunnen reeds op Vrijdag 7 Juni op deze bon blikjes van gemiddeld 16 oz, varieerend van 12 tot 20 oz (340 tot 567 gram) worden gekocht. De grootte der blikjes hangt af van de bij de sla gers aanwezige voorraden. Dii. is ook het geval met de soorten. Voor blikken met een gewicht an 1 lbs 14 ozs of 2 lbs (850 of 908 gram) moeten 2 bonnen worden ingeleverd. 31ikken van 6 lbs en zwaarder kunnen worden ver kocht op basis van 450 gram vleesch en groenten per bon. 75. Jippie Jee omhelsde zijn vriend. „Je bent een held Boeb. Ik ga nu, maar ik zal zorgen dat jij er levend uitkomt Hou je taai!" Het volgende oogenblïk was Jippie verdwenen. Dien zelfden dag zag hij nog kans naar buiten te komen, de jeep te voor schijn te halen, zijn gevangene er in te stoppen en terug te rijden naar de grens Daar kwam hij nog laat in den avond aan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3