Tooneel en film Nieuw Noordhollandsch Dagblad iStad en O mireU Motorkozakken Een drukke kaasmarkt VAN SIGARETTEN EN KOFFIE. H.H. WIJDINGEN „De Regenboog" ZATERDAG 15 JUNI 1946 ALKMAAR R.K. HARM. „ST. CAECÏL1A" Bovengenoemd corps zal a.s. Zondag deelnemen aan het con cours van den Kath Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Purmerend. Er zal worden deel genomen aan den wedstrijd voor tamboers en hoornblazers, den marschwedstrijd en in de Eere- afd. concert (Harmonie) De reis zal worden gemaakt met een ple zierboot, welke om half 10 ver trekt vanaf de Bierkade. Voor eenige muziekliefhebbers zijn nog plaatsen beschikbaar Dezen kun nen zich alsnog opgeven bij het bestuur. GOUDEN JUBILEUM Op 19 Juni zal H. Buurs, TJitenboschstraat 39, den dag herdenken, waarop hij vóór 50 jaar in dienst kwam bij de Mij. „Gouda" v.h firma de Wolff- Peereboom.' DE FORD 1946 De montagelijnen van de Ford fabriek te Amsterdam „loopen" weer. En wat meer zegt: er wor den personenautomobielen op gebouwd. De beroemde V 8, model 1946. De eerste wagen is reeds afgeleverd op aankoop vergunning want dit blijft voorshands nog noodzakelijk. Maar het begin is er.en dus is het een vaststaand feit: Er is ook voor u een Ford in de toe-' komst U kunt den wagen nu bezich tigen in onze Showroom Schar- loo. hoek Snaarmahslaan, waar wij alle gewenschte inlichtingen kunnen geven. Autobedrijf Wil lem Schmidt. Alkmaar. APOTHEKEN De nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt vanaf 16 Juni waargenomen door dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. LETTER B Maandag a.s is voor het afha len der nieuwe bon-, tabaks-, versnaperingen- en gec. kaarten de letter B. aan de beurt. Van Kozakken hadden deze motormaniakken niet veel weg; het waren jongemannen in het uniform van de Nederlandsche strijdkrachten, die op hun moto ren thuis waren als de onver- valschte Kozakken op hun paard. Zij kwamen hier op uitnoodi- ging van de RAO, de afdeeling Recreatie en Algemeene Ontwik keling van de Troepen te Alk maar; maar behalve de militairen waren ook vele honderden bur gers naar het Sportpark gekomen en zij hebben anderhalf uur kun nen genieten van, zij het ietwat sensationeele, dan toch bewonde renswaardige motorsport Onder alle omstandigheden behielden Harry" Kroeze en zijn mannen de volledige controle over hun mo tor, die zij in tal van standen en houdingen wisten te besturen; staande, zonder handen aan het stuur, achterste voren, op het ach ter of op het vóórspatbord, met beide beenen aan één kant, ter wijl zij al rijdende over de on effen grasmat steeds van houding verwisselden; zij bemanden hun motor met 2, 3 tot 6 man, opge steld in een stalen toren, waaraan zij nog allerlei gymnastische toe ren maakten Het wiel van een zijspan werd doodleuk verloren, doch nadat Harry Kroeze, de lei der zijn vrouw even had opge haald, monteerde zij al rijdende het wiel er weer aan. Sensationeel waren de voetbalwedstrijd, het bokspringen over een motor in volle vaart en tenslotte de stout moedige sprong door een papieren scherm via 'n oploopende spring plank over maar eventjes 12 per sonen, die plat op den grond la gen. De militairen en het talrijK pu bliek amuseerde zich kostelijk; alles verliep zonder ook maar het geringste ongelukje. Als de mo- for-acrobateh nu maar geen na volgers vinden op den openbaren weg!. BEVORDERING BIJ DE POLITIE In het.kader van de reorgani satie van de geheele Nederland sche politie, waarbij ook voor het Alkmaarsche politiecorps o.m. nieuwe voorschriften zijn gegeven ten aanzien van de corpssterkte en de invoering van nieuwe ran gen, hebben onderstaande bevor deringen plaats gehad: Hoofd agent. M. A. Stor bevorderd tot Adjudant van gemeentepolitie; Hoofdagent J Volbeda tot briga dier van gemeentepolitie; Agen ten van politie: J. van den Burg, G. de Reus, W J, van het Kaar, J. Krol tot hoofdagenten van ge meentepolitie Deze bevorderingen zijn ingegaan op 1 Januari 1946 BELANGRIJKE SCHAAKWEDSTRIJD De Alkmaarsche Schaakclub VW, die, zooals bekend, in de hoogste klasse van den Ned. Schaakbond speelt, heeft in de laatste competitie niet zulke goede resultaten kunnen boeken, met het gevolg, dat zij degra datiewedstrijden moet spelen. De eerste wedstrijd, in Zaan dam gespeeld, werd gewonnen met 4% tegen 534. A.s. Zondag wordt in Alkmaar de tweede wedstrijd gespeeld en wel tegen de sterke A'damsche schaakclub „Het Westen" Voor belangstel lenden deelen wij mede, dat deze wedstrijd gespeeld wordt in café Central en om 10.30 aanvangt. HRC—ALC. VICTRIX Zondag speelt Alcmaria haar tweeden degradatiewedstrijd en moet daarvoor de reis naar Den Helder ondernemen om den strijd aan te binden tegen HRC Ongetwijfeld geen gemakkei lijke opgave voor onze oudste tweede klasser en tegen het be kende enthousiasme der Helder- sche Racers zullen de Alcmaria- nen een even groote geestdrift moeten stellen Maar nog is het niet te laat en wij vertrouwen, dat het geheele Alcmaria-elftal zal spelen voor wat het waard is. Goed succes, Ale-iarianen! Voor de velen, Alcmaria naar Den Helder zutien verge zellen. deelen wij mede, dat de treinverbinding als volgt is: ver trek Alkmaar 13.10, aank. Den Helder 13.55 Vertrek Den Hel der 17.45, aank. Alkmaar 18.30. BURGERLIJKE STAND Geboren: Stiintje, dochter van Gijsbert van Dijkhuizen en J van der Vlies; Christina P J M.j dochter van Martinus H de Haan en M. C. A. Logger; Elisabeth-J„ dochter van Lambertus Loos en J. Koppes- Antonius, zoon van Jan Hessing en A Kos Ondertrouwd: Hendri'k Huese en Wilhelmine L. Meijer; Johan nes J Bleeker en Maria J. Bak- kum; Cornells A van Stein en Johanna van Vliét; Pieter Nieu- weboer en Catharina W van der Meulen. Overleden: Maria A Bos, oud 3 maanden 'N ZWARTE HISTORIE Donderdagavond werden twee jongens van ongeveer 12 jaar betrapt bij het stelen van steen kool uit de kolenopslagpiaats van de Nederlandsche Spoorwe gen Beide jongens hadden al een zak vol Zij werden naar het politiebureau overgebracht. „OUD PAPIER" Het Liefdewerk „Oud Papier", dat in 1874 werd ingesteld, heeft thans, nadat het zijn werkzaam heden sinds 1941 heeft moeten staken, den ophaaldienst hervat. Zij, die oud papier te missen hebben, kunnen terecht aan het pakhuis Laat 43 of zij kunnen het laten afhalen door bericht te geven aan den heer G Gene- faas, Verdronkenoord 57'. telef 2385 Aangezien de papierfabrieken nog steeds te kampen hebben met schaarschte aan grondstof fen, is het wel van belang, dat het oude papier op deze wijze wordt ingeleverd. JUBILEUM MANNENKOOR "ORPHEUS" Woensdag' zal bovengenoemd man_ nenkoor zijn 40_jarig bestaan her_ denken met een jubileum_concert in de Groote Kerk. In het Alkmaarsche muziekleven is dit jubilé ongetwij_ feld een feit van beteekenis. 40 jaren stand houden en dat in Alkmaar, wil voor een vereeniging, die de zang_ kunst beoefent, zeer veel zeggen. Momenteel^ is het feestvierende koor in een zéér bloeiend stadium, want het telt niet minder van 160 leden. Vermelding verdient wel, dat "Or pheus" tijdens de bezetting' zich met bepalingen van den bezetter niet heeft ingelaten, maar wel haar ver plichtingen ook tegenover den diri gent trouw is nagekomen. Hiermede werd een kranig en lofwaardig stand punt ingenomen. Een historisch overzicht te geven van de afgeloopen periode zou in het korte bestek wat ons ten dienste staat, niet mogelijk zijn. Er is een keurig gedenkboekje uitgegeven, waarin men alles wat er over "Or pheus" te vertellen valt, uitvoerig kunt lezen. De dirigenten vanaf de oprichting waren: J. de Geus, H. Lindeboom, Joh. Brands, Fred. Roeske, Nico Hoo_ gerwerf en Karei Böhne. In de periode van 19081917 wer den op concoursen veel successen behaald. De volgende oratoria kwa men tot uitvoering: "Paulus" van Mendelssohn; "Josua" van Handl; "Die Schöpfung" van Haydn. Talrijke solisten van beteekenis, zoowel op vocaal als instrumentaal gebied, werkten mede aan de kerkconcerten. Meerdere malen buiten Alkmaar en in 1931 in Duitschland te Solingen Widdert, werd met succes geconcer teerd. Tevens werden er uitvoeringen g'ègeven in samenwerking met an dere vereenigingen, plus liefdadig heidsconcerten. Wat c^e mannen van "Orpheus" in il die laren zoo gebonden heeft, is De beroemde Alkmaarsche kaasmarkt is voor het eerst sedert jaren weer heropend. De kaasdragers in hun tradïtioneele gildepakken trokken zeer de aandacht. wel bovenal de liefde voor de zang kunst en voor de schoonheid, want daar is de muziek toch feitelijk ook 'n deel van. Toepasselijk lijkt ons het gedichtje van Albert Verwey: Dichter, kunstenaar en konder Leven van dat één wonder te verstaan in vele tonen D'eentoon die hen bindt den schoonen. Het is tenslotte de toon van de schoonheid die "Orpheus" staande hield en haar dat ook zal houden. Moge het "Orpheus" geg'even zijn nog zéér veel voor het Alkmaarsche muziekleven tot stand te brengen. Proficiat! W. SCHREURS Al overtrof het aantal kazen gister nog het aantal vreemdelin gen, het was toch een echte ouder - wetsche drukke Vrijdagsche kaas markt. Er waren heel wat vreem delingen; dat was vooral merk baar tegen het uur van elven, toen op en om de Bathbrug vele hon derden 'n plaatsje hadden ge zocht, om het beroemde tournooi van de ruitertjes op den Waag- toren gade te slaan. De kaasdragers in hun kraak heldere-witte pakken en met hun kleurige hoeden, trokken weer veel belangstelling, terwijl zij de tachtig goudgele kazen op hun berries naar het Waaggebouw sjokten. AUTODIEVEN GEARRES TEERD Door de Alkmaarsche re cherche zijn Donderdag drie autodieven gearresteerd onder Huiswaard. De heeren waren juist bezig met een door hen gestolen vrachtauto zoodanig te veranderen, dat de vracht auto niet meer aan het oor spronkelijk signalement beant. woordde. Zij deden dit op een rustig plekje aan den open baren weg. Het bleek, dat de auto te Leiden was gestolen. De auto is in beslag genomen en de dieven zijn voorloopig aan het Bureau alhier ingeslo ten ter beschikking van de politie te Leiden. MOEDIGE REDDING BELOOND In Februari van dit jaar, is tijdens de uitoefening van zijn werkzaamheden in het water van het Baanpad gevallen de arbeider S. in dienst van de V. B. Twee employe's van de Ijzer fabriek nl de heeren A. Wind- horst en J. C. v. Bennekom zijn met veel moeite er in geslaagd, na herhaaldelijk naar het slacht offer te hebben gedoken, deze uit het water op te halen en hem op deze wijze het leven te redden. Hedenmorgen zijn door den Burgemeester aan genoemde twee heeren Loffelijke Getuig schriften van het Carnegie-Hel- denfonds uitgereikt Deze uitrei king had plaats ten stadhuize. HEERHUGOWAARD WINDHONDENRENNEN Wij verwijzen naar de adver tentie in dit nummer over mor gen alhier te houden windhon- dencourses, EXIT BEBRIJDINGSCOMITé In een zeer slecht bezochte vergadering werd besloten het z.g. Bevrijdingscomité van de Buurtschap het Kruis te liqui deeren. Met het doel in" de toe komst een comité of vereeniging op te richten, werd een zestal heeren aangezocht hiervoor voor bereidende werkzaamheden te verrichten. ZONDAGSDIENST ARTSEN Zondag, 16 Juni: Dr. Noor- lander BURGERBRUG SCHOOLFEEST In het Kerkehuis kwam men bijeen om de organisatie van een schoolfeest te bespreken. Be noemd werd een commissie voor dit doel De oud-voorzitter, de heer J, C. Bruin, had bericht, zich niet "meer beschikbaar te stellen. Gekozen werden de hee ren J. E J. Kramer, voorzitter; P. A. Klaver, secretaris; L. Dap per en G Visser. Een reis voor de groote kinderen naar Amster dam werd te duur geacht, Nu overweegt men, met alle kinde ren naar Bergen te gaan. Men zal afwachten, wat het resultaat van de inzameling met lijsten zal zijn. LIMMEN R.K. MIDDENSTAND De R.K. Middenstandsvereeni- ging is opnieuw opgericht. In het nieuwe bestuur werden' ge kozen de heeren Jac. Metselaar, voorzitter; P Commandeur, se cretaris; A, Hoogeboom pen ningmeester'; P. Duikersloot en P van Kess'el. HEILOO HSV-NIEUWS Zondag a.s. vindt te Westzaan de promotie-degradatiewedstrijd Westzaan IHSV I plaats. We vertrouwen, dat onze jongens de kampioenstraditie zullen voort zetten en met de kostbare punt jes huiswaarts zullen keeren. Er wordt vanzelfsprekend 'ge- spoedig weer nèt als vroeger. Wat was dat een genot, die eerste sigaret van onze bevrijders Al die jaren hadden we met een soort van eerbied over die bekende merken van vroeger gesproken en hun namen waren voor ons haast legen, darisch geworden. En ziet, ze be stonden nog, een droom werd werkelijkheid die eerste trek... wat een genot! En nu zullen we spoedig ook weer - net als vroeger - de sigaretten van onze bekende eigen fabrieken rooken. Van echte koffie wisten we het bestaan niet meer, een koffieboon was bijna een edelsteen geworden. Een voorproefje van het genot, dat ons wacht, hebben we nu alweer gehad, maar het vólle genot van échte koffie zullen we binnenkort leeren kennen pittige, geurige koffie, met een rijk en vol aroma. Koffie, zooals alleen De Gruytei die kan samenstellen, koffie, ge brand en gemeleerd door knappe vakmenschen, volgens aloud recept en in installaties, waarbij de laatste technische snufjes toegepast zijn. Fijn, dat er weer koffie van De Gruyter komt, dat we weer - nèt als vroeger - zullen proeven wat. échte De Gruyter koffie is. Dan maakt De Gruyter onzen koffie-tijd weer tot een feest-tijd. Adv.i rekend op een groote schare supporters, die voor de onmis bare aanmoediging zorg zullen dragen. HSV vooruit, naar de volgende afdeeling. EGMOND AAN DE HOEF OM DE BUS De plaatselijke agent van de N.V. Naco Au'tobusdienst ver zoekt ons aan 't reizend publiek uit Egmond aan de Hoef kennis te willen geven, dat indien de passagiers zich niet twee aan twee opstellen bij de halte te Egmond aan de Hoef, de bus in het vervolg dóór zal rijden Tot zoover deze kennisgeving. Beter lijkt het ons echter bij de halte een eenvoudig loophek te plaat sen, zooals overal bij drukke haltes. Een verzoek hiertoe is reeds bij de bevoegde instanties gedaan, maar om onbekende redenen nog niet uitgevoerd Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden, Zaterdag 15 Juni in de Kathedrale Kerk St. Bavo te Haarlem de volgende HH. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan de Eerw. Heeren: A. E. Auwens, student van bet Theologicum te Warmond en aan L. Grijpink uit het Aartsdiocees Reims. Het Sub-Diaconaat aan de eerw. heeren: J. J, M. Agterof, E. van Diepen, A. W. de Greef, G. J, Kinkenberg Th G, J, Kloeg Th. J. Kramer, P. J. Krol, H, W J. Kuipers, S. H, J, van der Meer M. van der Ploeg, J. P. Sijsener, J. Sikkink, allen Theologanten van bet Thelogicum te Warmond Harmonie. Bij het beschouwen van deze verzetsfilm is men geneigd een vergelijking te trekken tusschen deze en andere verzetsfilms, waar van wij in het bijzonder denken aan „De Roode Aarde" Deze ver gelijking ligt voor de hand; de „Roode Aarde" is een product van een hier te lande onbekende industrie en dat geldt in nog ster kere mate van „De Regenboog", 'n Deensche film staat immers dichter bij 't ons aanverwante werk der Engelsche en Ameri- kaansche cineasten. In. dit opzicht is echter het verschil vrij miniem. De Russen blijken ge bruik te maken van dezelfde techni sche handgrepen als hun Angelsaksi sche collega's. Zij komen echter ver boven dezen uit in de vertolking, de bezieling en de overgave, waarmee "De Regenboog" wordt gespeeld stem pelen dezen rolprent tot een kunst werk. Ket is hier onmogelijk te den ken aan coulissen, make_up en re_ quisieten. De hartstochtelijk door leefde tragiek laat geen gedachte over aan de techniek van deze film, een techniek zoo weergaloos knap, dat zij zichzelf buiten de handeling weet te stellen. Eenigszins zou men zoo deze film kunnen vergelijken met een schilder stuk dat onmiddellijk dermate sterk boeit, dat men eenvoudig verf, lin_ nfen, penseelen, indeeling en perspec tief vergeet. Is "De Regenboog" een verzetsfilm? Die vraag moet bevestigend beant woord worden. "Raduga" geeft het beeld van het zwijgende passieve ver zet tegen een bezetter, wiens uit na tionale en politieke overwegingen voortkomende bestaliteit geen gren zen kent; het actieve verzet speelt slechts op den achtergrond. Hoewel in het gegeven van Wanda Wassilews- ka geen duidelijke lijn te bespeuren valt, wordt het samenstel van facet ten van het onderdrukte Russische volksleven gericht door de hunkering naar en de zekerheid omtrent de ko mende bevrijding, gesymboliseerd in den regenboog. Men ontkomt echter niet aan den indruk dat schrijfster en regisseur wat verlegen hebben gezeten met de apotheose. Het symbool wordt nl. tenslotte tevens van toepassing gebracht op den komenden her opbouw, en de wijze waarop dit ge beurt valt bij zooveel feeling voor aangrijpende situaties ei&'enlijk wat tegen. Ook de wijze waarop de gods dienst tenslotte nog in het volksleven wordt ingeschakeld, doet wat gewron gen aan. Men schroomt in KUsland niet voor een realistisch doorgevoerde weer gave. Voor overgevoelige personen is dit ontegenzeggelijk machtige film werk derhalve niet' aan te bevelen. Voor het overige wenschen wij om vele redenen dat deze film een groote belangstelling moge trekken. R. Victoria-theater Waltz-time, de Engelsche Operette film,. welke déze week in het Vic_ toria-theater vertoond wordt, brengt den toeschouwer in do prettige Ween_ sche sfeer, waar de wals pas zijn in trede doet. Het geg'even is wel zeer eenvoudig en speelt zich af aan het Weensche hof. Tegen den raad van de Hof- adviseurs in kiest de jonge Keizerin zich de echtgenoot naar haar hart. Eerst dreigen eenige vergissingen nog een hinderpaal te vormen, maar 't slot brengt toch op frappante wijze de vereeniging der gelief (Jen. In deze film kan men genieten van de melodieuze walsmuziek en van den prachtigen zang van Richard Tauber en anderen. Vooraf interessant bin nen. en buitenlandsch nieuws. Cinema Americain De Fransche film "Anne Marie" die deze week gegeven wordt is een vlie gersfilm. Men maakt kennis met een viertal piloten van de Fransche lucht vaart, kerels uit één stuk en echte goede kameraden. In hun leven verschijnt een meisje dat als kameraad opgenomen, ook haar brevet haalt en waar dan verder het heele verhaal om draait. Een film met een zuiveren inhoud van kame raadschap en zelfopoffering. Met spanning volgt men dan ook de pres taties en vooral het sterke spel van deze menschen. Vooraf een interes sante muziekfilm en uitgebreid we reldnieuws. A.B.T. In dit theater draait deze week een programma dat we zouden noemen "elk wat wils" voor den gemiddelden bioscoopbezoeker. Vooraf zéér in teressant wereldnieuws en een Cow_ Boy film "Amor op de Ranch". Dat hier niet te kort gevochten wordt behoeft wel geen betoog. De hoofdfilm "De macht van het kind" is feitelijk een driehoek romannetje, maar dan zeer luchtig en niet diepgaand. On middellijk is de vreemde vrouw in het spel maar zij speelt een bescheiden rol. Het sentiment is hier gevoelig. Het slot heeft 'n dramatisch accent in de rechtzaal. In ieder geval kan hier de conclusie uit getrokken wor den: Wat bij elkaar hoort; moet bij elkaar blijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2