HENRI DE GREEVE voor de derde maal 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad HET VERZET DER NEDERL, BISSCHOPPEN iFa. JAN KUHNE HET GEMEENTE MUSEUM HEROPEND Expositie van artistieke en historische beteekenis DE ZAAK-GEEL TE BERGEN NOG STEEDS ONRUST BIJ TANGERANG Morgen nog geen vet RECLASSEEREN „De taak van het geheeie Nederlandsche volk" Hèt Mysterie Het lot der Polen Burgemeester van Hoogwoud Marktberichten WOENSDAG 19 JUNI 1946 WOENS Zoo was het dan gisteravond de derde keer dat Henri de Greeve naar Alkmaar was ge komen om voor onze abonné's zijn „Vierde Beest" op te voe ren En wederom was het een overvolle zaal, die het gebet - ren op het tooneel in de groot ste aandacht volgde. Niet zonder bedoeling valt ;i te spreken over „het gebeuren' op het tooneel. Wanneer Henri de Greeve eenmaal zijn inleiding ter oriëntatie heeft, gehouden en nog vrij onverwacht de opvoering be gint, weet de priester-ai Leur oogenblikkelijk niet zoo-maar een declamatie, maar wezenlijk een handeling voor oog en oor jp te roepen. In dien alleen-spelenden figuur op het stille tooneel worden de vele personen met hun ui'een- loopende karakters en hun ver schillende wijzen van optreden werkelijkheid. Met bewondering ervaart men niet alleen de realistisch getee- kende weergave, maar in het bij zonder het fijne psychologische inzicht in de diverse karakters in dat van de wat zielige Neder- landsche SS-mannen, in dat van den krampachtig voor zijn dochter vechtenden Jood, in. dat van den onmenschelijken en „Ueber- menschlichen" Pruisch, maar te vens in het vraagstuk Duitsch- land. Er klinkt in dit tooneelstuk dit ééne onontkoombare ver maan: „Er is voor Duitschiand maar één weg: de weg terug. En in dit opzicht bereikt het spel wel een hoogtepunt, wanneer Kurt Lodi zich bewust wordt van de ware grootheid van het Duitsche volk, die nog spreekt uit een thans vergane, maar in de Middeleeu wen hoog bloeiende cultuur, 'n Cultuur geworteld in het Chris tendom, dat de persoonlijke waar de van den mensch erkent. Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat een aantal per sonen, dat op goed geluk naar het Gulden Vlies was gekomen, niet toegelaten zou kunnen worden, konden toch allen bij de opvoering aanwezig zijn. Daar het echtei on mogelijk was hen een zitplaa's te verschaffen, moesten zij het spel staande bijwonen Het stemt tot groote voldoening, dat op deze origineele wijze den wederopbouw van den Bond zonder Naam krach tig kan worden gesteund. Na afloop van de opvoering dankte onze directeur, de heer E. J. M. Stumpel, Henri de Greeve en bood hem als een blijvende weer leverbaar a f 4.90 en in voorraad bij: Achter de Vischmark! KATHOLIEKE FILM ACTIE Onder auspiciën van den Hoog- eerw Heer Deken J. Th, Jacobs is de afd, Alkmaar der Kath, Film Actie opgericht. Na het openings woord door den Hoogeerw Deken, werd het plaatselijk comité gein- stalleerd, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de 3 pa- rochie's en wel de heeren J. Kühne O. J Stavenuiter, J, M, Kerssens, A, Geels, Reijnaarfcs en L. Schil der De 3 eerstgenoemde heeren resp. als Voorzitter, Secretaris en Penningmeester. Hierna werd het woord gevoerd door den heer F. J. Kubatz uit Heemstede, Inspécteur der K,F.A, die doelstelling en werkwijze der K.F.A, uiteenzette. Voornaamste doel der K,F,A, is: Wering van slechte en bevordering van de goede films, hetwelk mede bereikt kan worden door een aan ledental sterke K.F.A die hierdoor groote invloed kan uitoefenen op de strekking der aan de markt ko mende films De voorzitter, de heer Kühne bedankte den heer Kubatz voor zijn helder betoog en zegde na mens het comité alle medewerking toe, waarna de Hoogeerw. Heer Deken de vergadering sloot met een kort woord, waarin hij den wensch uitsprak, dat ook de Ka tholieken van Alkmaar en Omge ving evenals zoovelen in den lande, het groote belang van een massale toetreding tot de K.F.A. zouden inzien. Het plaatselijk comité stelt zich voor in de naaste toekomst verdere mededeelingen omtrent Kath. Film Actie te doen. Het secretariaat is gevestigd Ritsevoort'17, Alkmaar en zal gaarne aan belangstellen den alle inlichtingen verschaffen. herinnering aan deze avonden eenige boekwerken aan. Spreker spoorde de aanwez. gen aan het werk van den Bond zon der Naam steun te verleenen door zich als lid op te geven. Tevens sprak de heer Stumpel de wensch uit dat door.deze avon den de band tusschen blad en abonné's nauwer zal zijn aange haald. DE FIDEELE BOER De Nederlandsche Operette Studio, die hier met veel succes de operette „Gravin Mariza" ge bracht heeft, zal Zondag a.s. in het Gulden Vlies „De Fideele Boer'' ten tooneele brengen In deze beroemde operette van Vic tor Leon met muziek van Leo Fall werken mee: Jo Kemi, Dolf Driessen. Marion Bleens Wim Bos, Jacques de Zwarte, Jo Ha- melton, Wim v. d. Velde, Marie Nagel, Miep Schotanus, Dirk Huntelaar, Corry Zwaaf, Engel tje Bernard en H. Teeseling. Koor en ballet. Orkest o.l.v Jos. Silberman De 'entreeprijzen zijn populair gesteld, terwijl de kaar- tenverkoop en plaatsbespreking Donderdagmorgen om 11 uur aanvangt In verband met den voetbalwedstrijd Alcmaria-Zaan- dijk begint de voorstelling na af loop daarvan om kwart over negen. OPBRENGST EMMABLOEM- COLLECTE De Zaterdag gehouden Emma- bloemcollecte is een groot succes geworden; 118 collectanten en collectrices hadden om 11 uur des morgens al hun speldjes reeds uitverkocht; de opbrengst was f 4152.59 (in vroeger jaren slechts een f 800). Dr. N H. Louis verzoekt ons namens de Alkmaarsche Vereeniging voor T.b.c.-bestrijding allen gevers en medewerkers dank te brengen voor het mooie resultaat. Nu ge bleken is, dat deze vereeniging op de Alkmaarders kan rekenen, kunnen de Alkmaarders in de toekomst op deze vereeniging rekenen. AFHALEN BONKAARTEN Donderdag zijn voor het afhaien der nieuwe distributiekaarten de genen aan de beurt wier geslachts naam begint met de letter K. AFC NIEUWS Attentie: Heden: Woensdagsavond 7.15 uur AFC vetr.Politie Xltal. Toont uw belangstelling! De PPC'er TRUE GLORY In Cinema Americain draaide gis_ teravond de documentaire oorlogs_ film True Glory, vervaardigd met medewerking van de ministeries van Oorlog van de V.S. en Engeland. De film geeft een overzicht van het verloop van den oorlog, vanaf de voorbereidingen tot de invasie tot de val van Berlijn. Reeds eerder konden wij uit jour_ naal_fragmenten kennis nemen van het ontzettend oorlogsgebeuren aan de Fransche kust, vanwaar de be_ vrijding van Europa begon, doch True Glory g'eeft meer dan enkele journaal-fragmenten. Wij zien suc_ eessievelijk de bevrijding van Frank_ rijk en België, opnamen van den Ardennenslag, het begin van het einde voor Duitschiand. Belangrijke figuren uit den oorlog' kwamen wij herhaaldelijk tegen aan weerszijden van het front. Met afschuw zien we de gruwelen van de concentratiekampen aan ons voorbijgaan, die ons weer al het schrijnend leed van den oorlog doen inzien. Dank zij het werk van dappere oorlogscorrespondenten, die met hun camera's tot in de voorste linies opereerden; is deze belangrijke do cumentaire film voor de historie be waard. ZES KAMPIOENSCHAPPEN VOOR D.A.W. Gister werden in Zaandam de kampioenschappen van den Kring Noord Holland boven het IJ ver- zwommen. D.A.W. keerde met zes van de acht .kampioenschappen naar huis, door ziekte van enkele goede dameskrachten ging'en twee zekere eerste plaatsen verloren, zoodat liet weinig gescheeld bad of alle titels waren in Alkmaar terecht gekomen. De uitslagen tonen op ondubbelzin. nige wijze aan, dat D.A.W. de sterk ste club boven het IJ is! De Kringkampioenen zijn: Op het nummer 100 m. borstcrawl heeren: A. Boxem in 1.04.2. 100 M. schoolslag dames: H. Boxem in 1.37.8. Wanneer we in aanmerking' nemen, dat het water koud en de baan zwaar was, dan is deze tijd van de jeugdige DAW'er goed te noemen A. Slikker kreeg twee titels en wel op de 200 m. schoolslag en op de 100 m. rugslag, resp. in 3.07.6 en 1.19.4; A. v. d. Grient werd goede 2de op eerstgenoemd nummer in 3.16.4 en G. Godijn noteerde 3.30.5. J. Boom won de 50 m. rugcrawl dames in 44.4; terwijl de 3 x 50 m. wisselslag estafette heeren een iste plaats opleverde voor DAW in 1.42.1. De dames werden op dit nummer 2de in 2.16.8. De heerenploeg bestond uit de zwemmers: A. Slikker; A. v. d. Grient en A. Boxem. A. Blankvoort en D. v, Vlaan_ deren startten op de 50 m. vrije slag jongens en maakten hierop resp. 37.6 en 41.6. De meisje H. v. d. Hooff en R. Baars deden er 44.8 en 44.6 over L. Schaafsma en R. Baars leg den de 50 m. schoolslag meisjes af in 48.3 en 55.5. J. Lammers won dit nummer bij de jongens in 44.8. Tot slot werd een polowedstrijd gespeeld tusschen Neptunus en D AW welke door de Alkmaarders met 21 werd gewonnen. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDEELEN ALKMAARDER HOUT EN OMG. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis dat van 19 Juni tot en met 2 Juli a.s. voor een ieder ter Secretarie der Gemeente ter inzage is nedergelegd het besluit tot wijziging' van het uitbreidingsplan in ondërdeelen voor den Alkmaar der Hout en omgeving; welk besluit is vastgesteld in de raadsvergadering van 13 Juni 1946 en betrekking heeft op het gebied der gemeente begrensd door den Zandersweg; de Prins Bernharülaan; de Sportlaan, het voormalige wielerbaanveld en het Zomerbad, overeenkomstig de daarbij behoorende kaart en toelichtende be schrijving. SCHAAKNIEUWS V.V.V. In het kader der prom._degradatie_ wedstrijden voor dé Hoofdklasse van den Ned. Schaakbond werd Zondag' de wedstrijd VW I—Het Westen I (Amsterdam) in Café Central ge speeld. Het gelukte de Alkmaarders wedë^Dm een overwinning in de wacht te sleepen. Vóór 14 dagen werd in Zaandam gewonnen met 5'/24V2, nu met 54 plus een afgebroken partij, die zeer waarschijnlijk voor Alkmaar gewonnen is. De uitslag is als volgt: 1. D. Appel Jr.W. A. Freen 01 2. E. de Waal—J. H. Jongedijk 1—0 3. P. SeewaldW. Knip afgebr. 4. C. Kieft_H. T. v. Herrikhuizen 10 5. H. SchoutenJ. Op 't Eynde 10 6. P. Hoekstra H. de Rings de Vries Vs-'/s 7. G. BoonG. Bruinsma 01 8. P. DeugdG. Cuesken V2-V2 9. E. G. Kayzer_L. K. Ie Comte 10 10. De Weisenborn P F. v. Vastenbouw 01 54 Zondag 30 Juni komt DD II uit Den Haag op bezoek. Dit wordt dé laatste wedstrijd. Het gemeentemuseum aan de Breedstraat dat vorige week weer voor het publiek werd opengesteld, bezit wel een sym bolische entrée. Iedereen die hier binnentreedt krijgt 'n klein fi losofisch lesje mee van de kin derwagens met hun inhoud., die de bezorgde moeders van de Breedstraat op het rustige en zonnige plekje ter weerszijden van de deur hebben neergezet. Verleden en toekomst gaan hier bijna hand in hand! Burgemeester Van Kinschot verrichtte de heropenstelling van het museum en memoreerde in een korte toespraak van de lot gevallen, die gebouw en bezit tijdens den oorlog hebben meege maakt. Met vreugde sprak Jhr. van Kinschot over de aanwezig heid van eenige werken van den bekenden Alkmaarschen schilder Pieter Plas van wien 5 nazaten deze heropenstelling bij woonden. Met een gevoel van groote dankbaarheid heette de gemeen- te-archivarus. de heer Th. Wor tel het talrijke gezelschap wel kom. Spr. bracht den tienden Mei 1940 in herinnering, den datum waarop de evacuatie van alle museumbezit moest worden uit gevoerd. Het werd ondergebracht in kluizen hier ter stede, in Rijksschuilkelders en zelfs in de St. Pietersberg te Maastricht. Thans is het bezit geheel terug gekeerd en een woord van dank past zeker aan hen. die bij af voer en terugkeer hun medewer king hebben verleend. Sedert Mei 1940 was het Mu seum gesloten. Het gebouw is voor andere doeleinden gebruikt en werd daar niet beter van, terwijl het bezit vooral aan schilde rijen er door het verblijf in vochtige kelders niet florissanter kwam uit te zien. Maar thans is het Museumbezit teruggekeerd en voorzoover noodig gerestaureerd; het gebouw is met de beperkte middelen waarover de gemeente kan beschikken in een dergelijke staat gebracht, dat het als een waardige achtergrond en om'ijs- ting kan dienen voor de vele fraaie schilderwerken, die er zijn tentoongesteld Lang niet alle bezit is echter hier te bezichtigen; om een rustigen en overzieni.e1 ij ken indruk te verkrijgen heeft men nog veel in depot gehouden. De groote benedenzaal is vrij wel geheel ingericht als expos,, ie- ruimte voor schilderijen; oen vindt hier werken van slechts in beperkten kring bekende Alk maarsche kunstenaars, maar ook van Willem van den Velde, den Ouden, P'eter Aertsz en "enige onbekende meesters. In een aan grenzende ruimte ziet men tai van historiscüe teekeningen over de ligging van de stad en een be zienswaardige collectie glaswerk Op de bovenverdieping is de ge- heele Egmondsche collectie onder gebracht. Het is nu maar te wenschen. dat het Museum niet alleen door tou- risten zal worden bezocht, maar dat ook de burgerij zelf van haar belangstelling in Alkmaars histo ry e blijk geeft. Hedenmorgen deed mr. J. Krabbe in kort geding uitspraak in de bekende kwestie Geel contra de wnd. Burgemeester van Ber gen, welke laatste onder in trekking van zijn vordering van 5 April, welke door de Rechtbank niet rechtsgeldig werd verklaard op 8 Juni opnieuw de woning van Geel vorderde ten behoeve van J Knorren, zulks gelet op bet Vorderingsbesluit Woonruimte, zoo als dit is gewijzigd bij de wet van 11 Mei 1946. Mr. Krabbe bepaald.fi dat Vrijdag a.s. om half drie de zaak opnieuw in behandeling zal ko men teneinde eischer (Geel) in de gelegenheid te stellen met ge tuigenverklaringen te bewijzen, dat Knorre een gedeelte van de woning te huur zou- i^ebben aan geboden, in welk geval de wnd. burgemeester ten onrechte de ge- heele woning zou hebben gevor derd. De uitspraak werd in verband hiermede aangehouden. De berichten, die uit Bekassi en Tangerang komen, zijn nog steeds alarmeerend. Een groote Chinee- sche gemeente wordt er geterrori seerd door Indonesiërs, die door het minste incident gebracht kun nen worden tot het bedrijven van nieuwe massamoorden. De evacuatie van Chineezen met hun gezinnen heeft voortgang. Duizenden van hen zijn onderge bracht in kampen onder bescher ming van de Geallieerden en ge regelde Indonesische legerafde lingen. Een Britsch vliegtuig, dat °P geringe hoogte boven hel gebied van Bekassi vloog, heeft het vuur der Indonesiërs -tot zwijgen ge bracht. Anderzijds verkeeren de 000 Chineezen, die in het Nederland sche leger dienen, in een slaat, van uiterste nervositeit en branden van verlangen hun dooden te wreken. Naar schatting is er voor een 'otaal bedrag van zes millioen gulden in en bij Tangerang ver nield 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. - Door moeilijkheden bij den aanvoer van grondstoffen voor de bereiding van consumptie- vet zal de voorgenomen ver strekking van 100 gram vet, v.oor personen ouder dan vier jaar, tijdens de periode van 24 Juni tot 7 Juli eerst in de tweede week van deze perio de kunnen geschieden. De nationale reclasseeringsdag zal dit jaar voor het eerst sedert zes jaren weer op 6 Juli a.s. ge houden worden. De nationale reclasseering is gevormd uit samengaan van alle Nederlandsche reclasseeringsin- stellingen en vereenigingen. De opbrengst van de collecte op dien dag, welke in ongeveer duizend plaatsen in ons land zal worden gehouden, is dan ook geheel voor de kas van deze samenwer kende instanties. Waarom is deze eerste collecte sinds de bezetting zoo belangrijk? Omdat de Duitschers enorme schade aan het reclasseerings- werk hebben aangebracht. Het ontbreekt de diverse instellingen op het oogenblik aan praetisch alles maar vooral aan geld'. De opbrengst van deze a.s. col lecte zal niet gebruik! worden ten behoeve van -1- - de linquenten. C OMM1GE katholieken heb ben het gevoel, dat de ker kelijke jaarkring met Pinkste ren zoo om en bij ten einde is. De groote feesten zijn dan immers voorbij. Het tegendeel is echter waar! Van nu af, ver vuld van den H. Geest, trach ten wij de geheeie reeks Mys teriën van het kerkelijk jaar, bewust te beleven als wat zij zijn, n.l. als één Mysterie, dat zich op het altaar afspeelt: Kerstmis - Goede Vrijdag - Paschen - Pinksteren tegelijk! In iedere Consecratie worden zoowel de Menschwording en het Zelfoffer als de Verrijzenis van Christus en de uitstorting van Zijn Geest vernieuwd. De geheeie Kerk neemt daaraan deel en ieder onzer wordt de volheid van dit ontzaggelijk Mysterie gegeven aan de H. Tafel. Dit Mysterie vieren we morgen. En in iedere Mis. MARCUS In het Britsche Lagerhuis werd gisterenmiddag door den Minister van brandstof en energie op een desbetreffende vraag medegedeeld dat er besprekingen gaande waren over de tewerkstelling van gede mobiliseerde Polen in de mijnen. Een communistische afgevaardigde stelde voor hen naar Polen rerug te sturen, waarop de minister echter niet inging. Tot burgemeester van Hoog woud is, met ingang van 1 Juli a.s., benoemd de heer D. Bree baart. De nieuwbenoemde burge meester stamt uit een oude bur gemeestersfamilie Zoo was zijn vader meer dan 25 jaar burge meester van Hoogwoud, waar de nieuwe burgervader op 8 Oct. 1905 't levenslicht aanschouwde. Hij bezocht de HBS te Hoorn en behaalde daarna het diploma gemeente-administratie. Thans is de nieuwe burgemeester com mies ter secretarie van Oostzaan. Hij is gehuwd-en vader van twee kinderen In 't vereenigmgsleven neemt de heer Breebaart een vooraan staande plaats in. Hij is o.a. se cretaris van de Oostzaner Ge meenschap, penningmeester van de Zaansche Gemeenschap en secretaris van de onderafdeeling Zaanstreek van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. De heer Breebaart is lid van de Partij van den Arbeid. Ongetwijfeld zal dé burgerij van Hoogwoud zich er over ver heugen, dat een goede bekende tot burgemeester is benoemd BEVERWIJK, 17 Juni. Veiling, overzicht. Zaterdag werd het aard. heienseizoen met de eerste speciale veiling geopend. De prijzen waren uitstekend en varieerden van f 4 tot 6 per slof. Heden Maandag werd er 25.225 Kg. aangevoerd, ook nu was de prijs weer zeer hoog te noemen. De prijs schommelde van 4 tot 6.60 per slof. De doorsneeprijs met inbegrip van de aardbeieïf die voor de indu. strie geleverd zijn was 1.44 per Kg. Bloemkool wordt in flinke partijen aangevoerd met zeer goede prijzen. Ook van bospeen komt er flinke aan. voer met behoorlijke prijzen. Sla werd in ruime mate aangevoerd, voor goede kwaliteit, werden behoorlijke prijzen besteed, ofschoon het van daag iets zakkend was. Voor de ove rige producten zooals postelein, as perge;, spinazie enz. werden beste prijzen besteed. Voor de primeurs o.a. doppers, peulen, tuihboonen; dubb. spercieboonen en frambozen werden enorme opbrengsten geno teerd. De handel was vlot. Hier volgt de noteering van heden: Aardbeien 46.60 per slof; bloemkool I A 37—65; I 30—37; n 18—26 per stuk sla 29 per krop; rabarber 59; bospeen 1328; bosuien 2!/s5 per bos; peulen 1.201.60; postelein 23 36; spinazie 1336; sjalotten 243-0 per kg.; asperge: wit 1.651.90; blauw 1.201.45; dun 6095 per bos; soep 1318 per bos; doppers 951.10; tuinboonen 2346; raapstelen 56 per kg.; komkommers: I A 48; I 4042; II 3032 per stuk; frambozen 1.55 1.95 per doosje van 1/4 kg. LANGEDIJK 19 Juni Aangevoerd 300 krop sla 2.20; 500 stuks bloem kool 11.7045.20; 8200 bos peen 13 15.40; 10.600 kg. rabarber 5—5.10; 77600 kg. aardappelen 16.80; kleintjes 7 NOORD SCHARWOUDE; 19 Juni 1200 kg. aardappelen 16.80.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2