RUIM 12 MILLE VOOR DFN KLOKKETOREN FILMS VAN DE WEEK Nieuw Noordhollandsch Dagblad Het proces tusschen P.E.N. en G.E.B. BIER-AVOND VAN OUD-ALKMAAR KAARTEN VOOR HET STADION Voor de plechtigheden van Zondag De R.K. Middenstands bond ter Bedevaart naar Heiloo Makelaars HAI ZATERDAG 22 JUNI 1946 de overname van het gemeente lijk bedrijf door de provincie te bevorderen. Nu echter het GEB te Alkmaar' een gezond bedrijf is met tarieven, die niet hooger zijn dan door de provincie geheven, en de winsten niet buitensporig hoog zijn, is het zoowel een ver bruikers- als een gemeentebe lang, dat Alkmaar het bedrijf behoudt. Wij twijfelen er niet aan, of dit zal door de verwachte aanteekening van cassatie al thans de eerste jaren nog het geval zijn. n. MIET ALLEEN voor de gemeente Alkmaar is het proces tusschen de Provincie Naord-Holland en haar van betee- kenis. Het kan als een proefproces beschouwd worden, waarbij de Ned. Vereeniging van Stroomdistrïbutiebedrijven, die dit proces financiert, het meest geïnteresseerd is. Immers het ver schijnsel, dat de provinciale of andere overheids- en semi-over- heidsbedrijven de kleine en grootere G.E.B.'s inpalmen, is niet provinciaal, het is landelijk. Niet alleen de gemeenten Alkmaar, Hilversum, Naarden, Den Helder, Bergen, Purmerend en Eg- mond aan Zee, wier contracten met de provincie (P.E.N.) ge ëindigd zijn, zonder te zijn vernieuwd, hebben belang bij den afloop van dit proces, ooïc tal van andere grootere en kleinere gemeenten in andere provincies verkeeren in eenzelfde situatie; zij allen Den Helder uitgezonderd zijn bij de Vereeniging van Stroomdistributiebedrijven aangesloten en hebben buiten haar gewone contributie een extra-bijdrage gegeven voor de bestrijding van de kosten van dit proefproces, dat acht jaar geleden begonnen 'werd. Binnen drie maanden na dag- teekening van het arrest kan het college van B. en W., waarne mend de taak van den gemeente raad, het besluit nemen cassatie- aan te teekenen tegen het arrest van het Gerechtshof te Amster dam en het ligt voor de hand, dat mr. A. E. J. Nijsingh te Den Haag, die in dezen de belangen van de gemeenten behartigt, hiertoe zal adviseeren, temeer, daar hier niet alleen dè belangen van Alkmaar, doch ook van tal Van andere gemeenten op het spel staan. Dan kan het juridisch steekspel tusschen de advocaten van provincie en gemeente op nieuw beginnen over de vraag, of onder „gegadigde" alleen de rechtstreeksche verbruiker moet worden verstaan, of ook de ge meente, die den stroom ter dis tributie ontvangt. Wordt tot cas satie besloten dan zal het proces nog wel enkele jaren voortduren en zal de provincie aan de ge noemde zeven gemeenten, wier contract geëindigd is hangen de d'it proces nog op den ouden voet moeten blijven leveren. In dit verband zij opgemerkt, dat de provincie Noord-Holland aan 106 gemeenten den stroom recht streeks aan de verbruikers le vert; Amsterdam en Haarlem bezitten een eigen opwekkings- bedrijf. Voor de gemeenten, die nog een eigen GjE.B. hebben, betee- kent dit nog een welkome ver sterking van de gemeentekas; in Alkmaar althans bracht het GEB in normale jaren circa f 170.000 winst op, terwijl dit in de aller beste jaren circa drie ton be droeg. Over de jaren, dat het proces met de provincie nu al gevoerd wordt, kan de bedrijfs winst, die aan de gemeentekas ten goede is gekomen, op circa een millioen gulden geschat wor den. Deze winsten zouden anders aan de provincie gekomen zijn, want de tarieven voor de ver bruikers verschillen, naar ons van bevoegde zijde werd mede gedeeld, niet van die, welke de gemeente heeft vastgesteld; de gemeente-tarieven voor de vast recht-gebruikers zijn zelfs iets gunstiger, daar de gemeente de zen den niet-gebruikten, doch wel in rekening gebrachten stroom restitueert. Nu is het ons standpunt niet, dat de gemeente haar electrici- teitsbedrijf moet behouden, om dat dit een belangrijk winst object is. De belangen van de verbruikers gaan bij ons voor en wanneer de winsten van een ge meentelijk bedrijf het toelaten, dan dienen deze naar onze mee ning te worden aangewend tot verlaging van de tarieven, of wijziging daarvan door tarieven naar draagkracht; want zoolang deze tarieven gelijkmatig op de verschillende bevolkingsgroepen drukken, vormt de winst uit het bedrijf niet het meest sympa thieke gedeelte van de gemeen telijke inkomsten. Dit is echter een zaak, waar de gemeenteraad over kan beslis sen en speelt in de procesvoe ring momenteel geen rol. Anders zou het worden, indien de tarie ven van het GEB hooger zouden zijn dan die van het PEN, het geen ongetwijfeld voor hoogere instanties aanleiding zou zijn, om HET D.A.W.-ZWEMFESTIJtN De internationale zwemwed strijden, die onder auspiciën van D.A.W in Pesie's Bad worden gehóuden, zullen niet plaats vin den op Donderdag en Vrijdag, maar op Vrijdag en Zaterdag, 12 en 13 Juli a.s.; Vrijdag aan vangende om half 8 en Zaterdag om 6 uur. Het pro'gramma^omvat: 100 M. borstcrawi Heeren en Dames, 200 M. schoolslag Heeren en Da mes; i00 M. rugslag heeren en 3 x 100 M. wisselslag estafette, zoowel voor Heeren als voor Dames. Vrijdag staat een polowedstrifd» tusschen een Ned polo-team en het Deensche, Zaterdag een tegen het Zweedsche polo-team op het programma; Vrijdag zul len de Denen en Zaterdag de Zweden aan de zwemwedstrijden deelnemen. De Nederlandsche polo-ploegzal worden samenge steld na de selectiewedstrijden, welke vóór 23 dezer te Zaandam worden gehouden. Vanzelfspre kend staan ook enkele spring- nummers op het programma. De Buitenlandsche deelneemsters en deelnemers zullen door het ge meentebestuur op het Stadhuis worden ontvangen op Zaterdag 13 Juli; daags tevoren zullen de Nederlandsche deelnemers, na een officieele ontvangst ten stad- huize een bezoek brengen aan de kaasmarkt. Voor de toegangs prijzen verwijzen wij naar de advertentie Men beweerde wel eens, dat het Nederlandsche publiek in de oorlogsjaren zijn goeden smaak zou verliezen. Gelukkig bewijst de steeds stijgende vraag naar PELS' Oude Jenever het tegendeel. Pels Zoon - Alkmaar fVerkoon noq on dïstributiebasïsl Het voorooriogsche notulenboek van „Oud Alkmaar" is door den oorlog in Lissabon verzeild, ge raakt; dat was de wel zeer bijzon dere mededeeling, die het be stuurslid Maas Geesteranus op de ^jaarvergadering van „Oud-Alk maar" deed; hoe dit document zoo ver gekomen is, bleef een raadsel, maar toen genoemde heer, die op de laatste vergadering voor de capitulatie de notulen had bijge houden eenigen tijd daarna in Lissabon zijn bagage uitpakte, kwam dat notulenboek daar voor den dag; momenteel is het er nog, maar eerstdaags hoopt de heer Maas Geesteranus, die tijdens de bezetting in Londen vertoefde, zijn spullen en daarmee het document van „Oud-Alkmaar" te kunnen gaan halen. Voorts werd op deze vegadering die in de Nieuwe Doelen werd gehouden, medegedeeld, dat het ledental van oud-Alkmaar" 417 bedraagt; men zou zoo zeggen een behoorlijk aantal, maar de beer Rotgans vond het maar zeer ma tig; volgens hem moest het min stens 4000 zijn en hij heeft gelijk; hij gaf het bestuur in overweging de jeugd in te schakelen; niet, omdat er Alkmaarders zijn, die van meening zijn, dat „Oud-Alk maar" een vereeniging is van oudemannetjes en oudevrouwtjes en die zijn er heusch, die dat denkenmaar, als de jeugd in teresse toont, komen de oude'en vanzelf; hij gaf het bestuur in overweging de jeugd tijdens de vacantie te laten deelnemen aan een gevelsteenen-prijsvraag. Op de eerste plaats door hen te laten zoeken naar de gevelsteeren, voorts naar wat er op staat, en tenslotte te laten vertellen, wat die gevelsteenen hun zeggen over onze voorouders. Geen slecht idee, dat door het bestuur uitge werkt zal worden. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op 942.37 met een saldo van I 772.55. Blijkens de balans bedraagt het fonds voor den bouw van den klokketoren 12.363.20, de uitvoering van het plan een klokketoren te bouwen in de omgeving van de Groote Kerk, m een geheel nieuwe entourage, zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, doch het plan, is aldus de voorzitter van Oud-Alkmaar nog niet van de baan; hij bracht in dit verband nog' hulde aan Dr. Hofstee, die hiervoor een plan had laten ontwerpen, dat voorziet in een entourage van groote gebouwen in 17de eeuwsche stijl rond de Groote Kerk. Er was al gauw veel crltiek op dit plan doch spr. hoopte dat als de tijden beter worden, dat het tot uitvoering zou komen. Spr. deelde voorts mede, dat het in de bedoeling ligt de Koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen, in de hoop dat er aan het fonds nog eens schenkingen zouden worden gedaan. Voorts deed spr. mededeeling van pogingen door hem ondernomen om de door Dr. Joh. Naber uit Hoorn gebouwde duikboot, in navolging van den Alkmaarschen uitvinder Drebbel, voor het Museum van Alk maar te verkrijgen; deze pogingen worden nog' voortgezet. De aftreden- b-stuurslecTen Mr. M. Moens en G. Vos werden bij acclamatie her kozen. N| een inleiding van den heer J. Lütjeharms over het kaasdragers- gilde werd in navolging van de gilde-avonden een bieravond ge organiseerd, waarbij in het wit ge stoken kaasdragers met hun groote tinnen schenkkannen rondgingen om het volgers speciaal recept bereide kaasdragersbier rond te schenken aan de circa 100 aanwezigen, die het zich goed lieten smaken, vooral toen de dronk door een hartige beet werd afgewisseld en enkele der aanwezigen met, een voordracht het hunne er'oe bijdroeg'en de stemming te verh'oo- gen. Ook de lange Goudsehe pijpen, zooals de kaasdragers die op hun bieravonden gebruikenkwamen voor den dag en deden een aanslag op het nog magere tabaksrantsoen van de heeren. En zoo vierde "Oud- Alkmaar' in een gezellige sfeer zijn vreugde over de herrezen kaasmarkt. A.F.C.-NIEUWS Zondag a.s. gaat AFC I naar Groningen om een \riendschap- pelijke wedstrijd re spelen tegen f-es. Ie klasse). AFC- ers succes! Woensdagavond j.l. speelden de AFC-veteranenPolitie XI b. Dit werd voor de AFC-ers een flinke overwinning, n.l 80. Volgende week Vrijdag (28 Ju ni) spelen de AFC-veteranen op het Sportpark tegen de Alcmaria- veteranen Aanvang 7 uur. De P.P.C-er DUBBELE AANRIJDING Voor de tweede keer binnen 24 uur had op de gevaarlijke hoek bij de Vierstaten een ver keersongeval plaats; ditmaal een dubbel ongeval. Een oude dame, mej. S wonende in het Wester- licht, die gistermorgen tegen 12 uur den Rijksstraatweg wilde oversteken, werd aangereden door een luxe auto waarvan de bestuurder nog door naar links uit te wijken, een poging deed een aanrijding te voorkomen. De dame werd tegen den weg ge slingerd en bekwam een lmker- bovenarmfractuur. De ziekenauto, 'die ontboden was om haar naar het Centraal Ziekenhuis te vervoeren, wilde de Corfstraat inrijden om te kee- ren, toen uit de richting Heiloo een motorrijder met duopassa gier aankwam, die vermoedelijk nog voor de ziekenauto om wilde gaan terwijl deze de bocht van de Corfstraat nam; de motor rijder, de heer K. Kaan uit Wie- ringerwaard, reed daarbij met vrij groote snelheid tegen den auto aan en werd met een diepe snijwond aan het linkerbeen op genomen. De duo-passagier be kwam geen letsel. Beide slacht offers werden naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. BESTRIJDING COLORADO KEVER Burgemeester en Wethou ders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de einddatum van de periode, waarin de eerste verplichte bespuiting van het aardappel gewas uitgevoerd diende te worden uitgesteld is tot 26 Juni 1946. Zij, die niet in de gelegen heid zijn dit zelf te doen of door anderen te laten doen, kunnen iederen werkdag van 9 tot 12 uur en uitgqgonderd des Zaterdags, van 2 tot 3 uur aan het Bureau Openbare Werken, Keetgracht 1-3 al hier, hiervan aangifte doen. Van gemeentewege wordt dan verder de bespuiting ge regeld voor een bedrag van f 0.08 per Rijnlandsche Roede. WEGCONTROLE Door den C.C.D. wordt momen teel controle uitgeoefend op het vervoer van aardappelen. In den afgelocpen nacht werden eenige duizenden kilo's van dit product in beslag genomen. Gisteren legde de controleurs de hand op 1500 kg. boonen. A.P.S.V.-NIEUWS Terwijl het tweede politie- elftal .Woensdagavond in de AFC- veteranen met 80 hun meerde ren moesten erkennen, zette het eerste elftal gisterenavond met 'n 21 overwinning op de Spoorweg- mannen zijn reeks successen van het Zomeravondvoetbaltournooi voort. Victoria. „Drie dagen van liefde" met Edwige Feuillère en Georges Ri- gaud vertelt ons de trieste his torie van een vrouw, die haar oogenschijnlijk zoo mooie toekomst verwoest ziet en geleidelijk in de onderwereld van het Parijsehe amusementsleven gevallen is. Door de plotselinge ontmoeting met oen jeugdvriend krijgt zij de kans een niéuw leven te begin nen, doch haar verleden als cotot- te en de wanhopige omstandig heden van het oogenblik noopen haar deze kans voorbij te laten gaan en den laatsten fatalen weg te kiezen. Hoewel eenige gebeurtenissen kennelijk met voorbedachten rade „prefabricated" zijn en dus den logischen lijn wel eenigszins ge weld aan doen, kunnen zij aan het geheel weinig schade toebren gen Het gegeven is knap uitge werkt en het dramatische effect wordt door Edwige Feuillère sug gestief in stemming gebracht. Het onmiskenbare pessimisme, dat echter vooral aan het filmisch zeer goede einde tot uiting komt, doet ons echter tot voorzichtigheid t.a.v. den leeftijd manen. Een uitgebreid voorprogramma waarin o.a. opnamen van het Vic tory-Day vuurwerk en onze Kaas markt, ging vooraf. Harmonie .theater. In het actueele binnen» en buiten» Iandsch nieuws van deze week o.m. een kijkje op de eerste Aikmaarscire kaasmarkt na de bevrijding en een uitgebreide reportage van het schit terende vuurwerk; dat de Victory Pa» rade besloot. De hoofdfilm "It happened one night" is wel een zeer oude film; maar de bekende artisten van het witte doek Clark Gable en Claudette Colbert zorgen er voor dat 't amu sante gegeven wel tot zijn recht komt. Dat de rijke millionairsdochter, die na een kleine twist Iraar vader ont vlucht en op dezen vlucht kennis maakt met een reporter; het ten slotte met hem eens wordt; 't behoeft nauwelijks vermeld. "Cinema Americaïn" "Stille helden" met den bekenden negerzanger Paul Robeson is een uit stekende film. Een oude flim maar toch een boeiend gegeven. Het ge geven speelt, in de mijnwerkersstreek in Zuid_Wales. We zien hier bet leven der mijnwerkers boven, en onder- t-'rondsch. Naast den zang van Paul Robeson maakt men kennis met het levensgevaar en de moeilijkheden waarmee deze menschen te kampen hebben. Interessant en zeker aanbe velenswaardig. In het voorprogramma wereld nieuws, een muziekfilm en een klucht A.B.T. Na tret aantrekkelijke voorprogram ma; waarin' een interessante wedstrijd met buiten-boord motorjachten te bewonderen valt; volgen er twee groote films. Et* gaan er weer heel wat om zeep en de achtervolgingen zijn niet van de lucht. De valsche muntersfilm "Het recht van 't Noorden" houdt het publiek wel het meest in spanning. De strijd om de oliebronnen laat ons zien de minderwaardige manipulaties van een olie.magnaat die een ontslagen arbei der' omkoopt de boor_installatie on klaar te maken. Doch hier wordt de strijd wat verzacht door het roman tisch gegeven; waarin ten slotte de liefde van een jong paartje belang rijker blijkt te zijn dan de oliebron nen. De liefhebbers van wat sensatie zullen deze week wel het A.B.T. we ten te vinden. Aangezien gebleken is, dat vele personen van buiten Am sterdam, die de pontificale plechtigheden op Zondag 23 Juni in het Amsterdamsche Stadion willen bijwonen, nog niet in de gelegenheid zijn ge weest, zich kaarten te verschaf fen, zal het bureau van het comité „Zes Eeuwen" N.Z. Voorburgwal 165-167, Amster dam, telef. 49314 - 32087 - 35166, heden, Zaterdag 22 Juni tot elf uur 's avonds geopend zijn en op Zondag 23 Juni van 6 uur v.m. geopend worden, om zoolang de voorraad strekt aan alle aanvragen te voldoen. Het plaatsbureau van „Zes eeuwen ligt 10 minuten van het Centraal Station. De R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem maakt zich op ook dit jaar in groote getale ter Bedeaart te gaan naar Hei loo. Woensdag 10 Juli a.s. zullen zij uit alle deelen van het Diocees optrekken naar Heiloo. Aan de laatste Bedevaart in 1943 namen meer dan 700 mid denstanders deel en ook nu wij zen alle voortekenen er op. dat zeer velen naar O. L. Vrouw ter Nood zullen optrekken. Rector Kraakman en Dr. Holt- huizer zullen de predicaties hou den. Door de Ned. Spoorwegen worden extra treinen ingelascht. Het Hoofdbestuur hoopt in zijn geheel aanwezig te zijn. Moge vele afdeelingen met haar leden aan deze Bedevaart deelnemen. De Vakgroepen MAP en A houden in NoordHolland 15 groo te vergaderingen in verband met het door de Vereeniging MAA (Makelaar in Assurantiën, As surantiebezorgers en -agenten) afgekondigde saneeringsbesluit. Zonder aangemeld te zijn of zon der vergunning is het bemidde len in assurantiën aan een ieder anders c'an in loondienst na 1 Juli 1946 verboden. Ieder die in verzekeringen bemiddelt, zal er dan ook goed aan doen een de zer vergaderingen bij te wonen. Zie de advertentie in dit blad. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN DE KAASMARKT Ook gisteren hadden de Alk- maarsche winkeliers de kaas wimpel uitgestoken ter eere van de Kaasmarkt die behalve met het bezoek van .talrijke vacantie- gangers ook vereerd werd met het bezoek van een tiental land- bouw-ingenieurs uit Zwitserland, die op lutnoociging van het Cen traal Bureau voor aankoopver- eenigingen van het Nederlandsch Landbouwcomité te Rotterdam een rondreis door ons land ma ken. Onder leiding van ir. G. Kra nen. secretaris van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie ken maakten zij een rondgang over de Kaasmarkt," waar zij het marktbeeld en den gang van za ken met veel belangstelling ga de sloegen. Des middags brach ten zij een bezoek aan de Coöp. Zuivelfabriek te Lutjewinkel en aan het bedrijf van de Zaai- en Pootgoedyereeniging te Wijde- nes. Ook in andere provincies zullen zij bezoeken afleggen voor de bestudeering van d'e coöpera tie op landbouwgebied. Ter aanvulling van ons markt bericht van gister deelen wij nog mede, dat dè aanvoer circa 30.000 kg. bedroeg. Genoteerd werden 19 stapels kleine fabriekskaas. 17.945 kg.; f 59,50; 8 stapels boe- ren-kleine. 1554 kg., prijs f 58,50; 5 stapels fabriekscommissie. 5688 kg., f 57.50. Enkele stapels wer den nog niet genoteerd. De han del was goed'. Op da beurs, was er veel vraag door den handel doch door de producenten, die blijkbaar tevre den waren met den hoogen markt prijs, werd niets aangeboden. Men zou haast denken, dat thans de markt de beurs in plaats van de beurs de markt gaat verdringen zooals vroeger! ZA1 haal Die I velen smaa een die dd machtl Oostcq in me| vissch| Voor In de waarh lotgei! teerd,I SS-frq onder J ten tq

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2