STALIN'S WALHALLA HET NEON-KRUIS Nieuw landbouwgebied draagt bij tot Nederlands welvaart Duizend dagen in aan den avondhemel Nieuw Noordhpllandsch Dagblad S DE KERK WEET dat zij ten aanzien van de stoffelijke dingen de roeping heeft, ook. deze aan het Rijk Gods dienstbaar te maken en voor te bereiden op de nieuwe, hemelsche aarde, die Christus na Zijn Wederkomst zal scheppen. Alle dieren worden door Haar geheiligd: de roofzuchtige adelaar, wapendier van trotsche staten, is door Haar geheiligd tot symbool van Sint Jan, den boven alle bergtoppen stijgenden ziener; de os, een dom beest, is het zinnebeeld van den kunstenaar onder de vier evangelisten, Sint Lucas, geworden en kan aan de Kerstkribbe niet meer gemist worden; het lam ontroert ons telkens opnieuw, sinds Jezus het Lam Gods voor onze zonden werd. De wijn, middel tot booze zelfbedwelming, is met het brood, beeld van nooddruft en object van winstbejag, tot de heiligste bestemming opgeheven: de schijngestalten van Jezus' Lichaam en Bloed te worden. Het water, het zout, de olie, de bijenwas, het is alles binnengeleid in de sfeer van het Mysterie, van het heilige en gewijde. De ontginning van den noord-oostpol der DE KARDINAAL TOT DE JONGEREN LAND VOOR WATER ZATERDAG 22 IUNI 1946 HARD WERKEN VOOR DE DUITSCHERS Lastige partisanen Hij zit voor ons, Theo Windt, een zoo op het oog stevige Hollandsche jongen van in de twintig, versch ge repatrieerd uit Rusland, ais een van de veïe Nederlanders die destijds via Berlijn den langen weg naar het Oosten gingen, ingedeeld bij de z.g. Oostcornpagnie. Het is geen opgesmukt ver haal dat hij ons serveert, doch een sobere, sombere ketting van feiten en gebeurtenissen tus- schen dien voer hem beruch- ten datum, den 15 Juni 1943, en nu. Dien dag, nu drie jaren ge leden, moet hem nog wel versch in het geheugen liggen. Oorspronkelijk Amsterdam mer, werd hij in den arbeids inzet ingedeeld voor de Oost compagnie. Stevige boys kon den zij daar nu eenmaal ge bruiken. Die Oostcompagnie heeft bij velen nog al een wrangen bij smaak, omdat zij meenen, dat dit een vrijwilligersorganisatie was, die deel uitmaakte van de Weer macht. Zoo is het echter niet. Die Oostcompagnie was onderverdeeld in meerdere groepen, a.d.z. Oost- visscherij, Oostboeren, Oostbouw. Voor dat laatste was hij bestemd. In de Linnaeusstraat in Den Haag waarheen hij en nog tientallen lotgenooten werden getranspor teerd, werd hun een contract als SS-frontarbeiter ter teekening onder de neus geduwd. De mees ten teekenden niet. Maar wat maalden de Duit- schers om een Hollandsche handteekening. Desondanks moesten de Hollanders dan maar zonder handteekening. De reis naar het depót in Berlijn begon een dag later. De uniformzieke Duitschers duldden geen civiele kleedij, dus weg er mee. Slechts weinig moch ten zij behouden, de rest kon naar huis gestuurd worden. Gebrek aan voldoende voorraad was oorzaak, dat de meesten er nogal potsierlijk uitzagen. De eene droeg een Fransehe soldatenmuts met een O.T._pantalon en een Poolsch jasje. De andere had weer een ander inter nationaal uniform aan. Toen kon de tocht naar het Oosten aanvangen. Het eerste doel was Sta- raja Russa, waar de Hollandsche ar beiders aan een straatweg tewerkge steld werden, tusschen deze plaats en Dedovisti. Netjes werd de geprojec teerde weg in partjes gedeeld en moest ieder zijn gedeelte bewerken. Een pretje was het hier nu niet bepaald. De zomersche hitte van een landklimaat en vooral het moerassige gebied maakten hier slachtoffers, de onhygiënische toestanden hielpen daarbij een handje. Een half jaar lang duurde dit onmensohelijke kar wei en het transport naar het dorpje Santosjino was een uitkomst. Toch viel het ook daar niet mee. Den geheelen langen dag houtzagen in de bosschen ten behoeve van den bouw van bunkers. Ook moest daar aan de verdedigingswerken worden gebouwd. Vooral de partisanen waren in dit gebied nogal actief en herhaaldelijk kregen zij bezoek van hen. Zoo ook op Oudejaarsavond 1943 toen een be schonken partisaan het magazijn van zijn revolver in hun kamer leeg schoot. Het was begrijpelijk een opluchting toen half Januari 1944 het werk hier werd afgebroken en het transport naar Riga in Letland volgde. Daar aangekomen werden allen model gekleed in weermachts uniform en ingedeeld bij de S.S.. kommando-brigade. De uitrusting was gelijk aan die van de solda ten, tot staalhelm en gasmasker toe. De meesten kregen echter geen wapens, alleen de Ober. baufuhrers, waarvan eenige het met de Duitschers eens waren en dus betrouwbaar werden geacht. Het laatste restje burgerkleeding mocht men naar huis sturen. In de artillerie-kazerne in Riga kreeg men eenige weken een militaire opleiding. Alleen de weinigen die sympathiseerden met de Duitschers wérden eveneens voorzien van wa penen, maar over ltet algemeen wa ren de Hollanders daarvoor niet "zustandig". Men had teveel vrees, dat de Hol landers, gewapend, naar de Russen zouden overloopen. Volgens de bepa lingen moesten de S.S. frontarbei ders dezelfde menage en verpleging genieten als de Duitsehe, maar dat leek er niet op. De Duitsehe offi ciëren vooral stalen veel van wat er voor de Hollanders bestemd was en die kwamen dus lang' niet aan hun trek. Eenige maanden achtereen werd THEO WINDT, 'n Am- sterdamsche jongen, die met eenige honder den anderen in 1943 in de Oostcompagnie naar Rusland werd getrans porteerd, is kort geleden behouden gerepatrieerd en verblijft thans voor herstel van gezondheid bij familie irt Hoogkars- pel. Zijn gegevens vormen de »bron van ons artikel over zijn belevenissen in het door Duitschland be zette Russische gebied. In een onzer volgende nummers zullen wij de lotgevallen der „Hol landski's" na de Duit sehe capitulatie beschrij ven. V. men aan den bunkerbouw tewerk ge steld door geheel Letland heen, toen volgde het transport naar Opotska Allatowits'ji. Voor onzen zegsman persoonlijk werd het leven toen iets dragelijker. Hij kwam n.l. op de schreibstube en moest meerdere ma len koeriersreizen maken naar Riga. De anderen hadden het echter hard te verduren. Eindelijk werd na maanden de geheele zaak verlegd naar Falsen in Letland, waar men weer wat tot rust kon komen. Er was nl. niet teveel werk en ook door de Duitschers werd gelanterfant aes maanden lang. Intusschen was de Rus zoodanig komen opzetten, dat Riga ernstig werd bedreigd en werd men aan den stellingbouw aan het werk gezet. Allé Letten, die maar even konden werken, werden gerecru- teerd. Toen het gevaar weer even geweken was trokken de front arbeiders negen maanden lang door geheel Letland. Het land werd bezaaid met stellingen en- bunkers. Ook tot Koerland wer den de stellingen uitgebreid. Het was hier voor de Hollanders aller minst een prettig leven. Het eten was zeer slecht en de kou maakte vele slacht offers. Sommigen probeerden onder te duiken. Succes bracht de vrijheid, ontdekking de kogel. Zoo zwierven ook honderden Hollandsche jongens, gedreven door den Duitschen knoet, lange jaren door Rusland. Toen kwam 9 Mei 1945 de ca pitulatie van het Duitsehe leger. Hoe het leven was in Stalin's Walhalla na de Duitsehe capitu latie, zullen wij in een volgend artikel beschrijven. Doch ook de moderne vindin gen der techniek blijven niet buitengesloten. Het vliegtuig, tol duivelsinstrument geworden in den strijd tusschen ïiefdelooze en zelfzuchtige staten, is door de Kerk geheiligd tot drager van de Blijde Boodschap in Haar missiegebieden En zoo is het ook reeds gescKied met een aller- profaanste vinding als de neon- buis! In eenige jaren het ken merk geworden van de mondaine stadscentra bij avond, van de concurrentie-razernij tusschen winkels en warenhuizen, van het leeg en luidruchtig leven der plezierstaten, waar cabarets, va- riété's en bioscopen elkaar met roode, paarse en groene letter reeksen trachten te overschreeu wen, heeft ook dit moderne reclame-licht, van de Kerk zijn kans gekregen: hoog boven de huizen van handel en amusement is het uitgeheven, tot boven op de spits van onze godshuizen, hier in Alkmaar op ae Domini- canerkerk aan de Laat, waar het neonlicht thans, als een bran dend visioen, het Teeken van 'Christus tegen den avondhemel projecteert. Het Kruis der Overwinning Er zijn twee soorten van kruis beelden. Er zijn kruisen waar aan een beeld van het Corpus Christi bevestigd is en deze dringen ons tot vrome meditatie omtrent het Mysterie dat zich eens op Golgotha voltrok, het bloedig Mysterie aer wereldver- lossende liefde In de eerste eeuwen der Kerk vormden de Christenen echter bij voorkeur kruisen van goud, voorzien van kostbare edelsteenen. Zooals het was, zoo werden nu goua en edelgesteenten, zoo vaak tot vloek en onheil voor de men- schen, in de Kelk van Christus Bloed en in het Teeken van het Kruis geheiligd. Het Kruis moest glanzen, schitteren, oog en hart verrukken, daarom maakten zij hun kruisen zoo kostbaar schoon! Ook hen deed het Kruis medi-* teeren over het Mysterie, doch over het onbloedig Mysterie der dood-overwinnende liefde, dat zich de eeuwen door in de Kerk voltrekt. Dit Kruis der overwinning, dat lacht om den dood en eeuwig leven belooft aan hen die in het Mysterie geiooven en er aan deelnemen, dat Kruis plaatsten de bouwers der kathedralen op den lioogsten spits, waar het als zuiver goud in het zonlicht straalde. Moderne pastoors heb ben het neon-licht aangegrepen om het kruis in den schemer avond en in den nacht aan den stadshemel te laten stralen „Hierin overwin!" roepen "deze Kruisen over de mierenhoopen der moderne steden uit. „Alleen in dit Teeken!" Wij, katholieken, verheugen ons over deze „Kruisverheffing". Doch laat onze vreugde niet oppervlakkig zijn, vol partijdigen eigenwaan! Getuigt het licht kruis op den toren voor ons, katholieken, of tegen ons? Nu het nieuwtje er van af is zien we nu 's avonds nog wel eens even naar dat vurig Kruis omhoog, met een „Ave crux, spes unica!" „Wees gegroet Kruis, onze eenige hoop!".... Of zou dat misschien onze stemming bederven? Vergeten wij dit niet: dat Kruis is symbool van een werke lijkheid die wij, katholieke chris tenen vertegenwoordigen. Laat het symbool waar, en' geen valsche reclame, geen aanflui ting worden! MARCUS Middenstandsdiploma Nu moet U beginnen om in Maart 1947 te slagen. Maar neem geen Neem de beste schr. les sen, die er zijn. f 6,50 per mn& Bü niet slagen geld terug. Vraagt prospectus NHD 10 of stuur cursusgeld per postwissel of brief.. Nationale Volks Universiteit IJsclubweg 20, Den Haag. (Advertentie) Het eerste dat den bezoeker van den Noord-Oost Polder treft is de groote, onafzienbare vlakte die zich als een groen laken voor zijn oogen uit strekt. Biet een gevoel van trots zal men bedenken hoe hef Nederlandsch vernuft hier duizenden H.A. vruchtbaar land, waarop voer honderd duizenden graan kan worden verbouwd, aan de zee heeft ontwoekerd. Toch levert deze groene vlakte nog lang niet datgene, waarnaar zooveien verlangend uitzien Een groot deel van den polder is nl. be dekt met riet en onkruid. Gebrek aan materiaal en vooral aan personeel is oorzaak dat de ontginning niet in vlugger tempo kan worden uitgevoerd zoodat van de 48.000 H.A. er nog maar 15.000 in cultuur zijn gebracht. Daarbij komen dan nog ruim 3.000 H.A. bedekt met riet, waarvan de op brengst momenteel ruim voldoen de is om de binnenlandsche be hoefte te dekken. Wanneer de onderhandeliagen met België over de export van riet tot het verwachte resultaat leiden, kan op ruimere schaal met de exploitatie van het rietland worden begonnen. Het landschap van den Noord- Oost-polder, die door een wegen net van ongeveer 250 KM wordt doorsneden, biedt nog weinig af wisseling. Gp bescheiden schaal is reeds een aanvang gemaakt met de be planting langs de wegen, die in xwaliteit ver uiteenloopen. Ook bestaan er plannen tot het aan leggen van eenige perceelen bosch op de voor landbouw minder ge schikte gronden. De bebouwing. De dorpen in wording zijn nog weinig meer dan een verzameling barakken. Voorts treffen we er nog een aantal noodwoningen aan en, hier en daar verspreid, eenige eenvoudige boerderijen en be drijfsgebouwen, waarvan de roode daken scherp tegen de omgeving afsteken De toekomstige hoofdplaats, Em- meloord, die bestemd is voor een 8 a 10.000 inwoners, bestaat slechts uit enkele tientallen definitieve, doch uiterst eenvoudige, huizen, waaronder zich ook een aantal openbare gebouwen, zooals twee kerkjes, een dorpshuis en een ge meentehuis bevinden. Ehkele particuliere bedrijven zijn ook reeds in den polder gevestigd, waarvan er een is die over een groote installatie beschikt door /-N „Van de jonge menschen van heden zal het mede afhangen, hoe de wereld zich zal ontwikkelen. Door uw woord en voor al door uw voorbeeld moet gij toonen hoe een Christen moet zijn. Ook later moet gij niet alleen brave en godsdienstige menschen zijn, maar ook flinke mannen, aan wie de maatschappij veel heeft. Gij hebt een mooie taak en als gij wat wilt beteekenen in de maat schappij, moet gij ook op het gebied der weten schap uitmunten. Onze tijd is moeilijk en daar om moet gij u des te meer inspannen. Wij zien hoe ver het communisme ge vorderd is. De eenige weg om terug te keeren van den rand van den afgrond is de terugkeer naar Christus met zijn wetten van gerechtig heid en naastenliefde. Daarvoor moet gij alles inzetten. God zegene u in het nobel streven, om den christelijken geest in het openbaar leven, in toepassing te brengen", aldus sprak Kardinaal de Jong tot de Katholieke jongeren te Utrecht. DE GOLVEN der Zui derzee, die de zee weringen vcm het eiland Schokland bij stormweer zoo hevig konden beu ken, zijn sinds lang ach ter zware dijken verban nen en het oude eiland is nog slechts een heuvel die uit het groene land omhoog rijst. middel waarvan per uur 3500 KG klaver kan worden gedroogd en gemalen. De bodem bestaat voor nat grootste deel uit zavelgrond, d.i. klei met 60 a 70 pet. zand, waarop aanvankelijk veel rogge, doch la ter ook tarwe werd geteeld. Dit gebied is een der vruchtbaarste van ons land. Het probleem der arbeids krachten. In de Noord_Oostpolder treft men een zesentwintigtal kampen aan waarvan er twee nog in aanbouw zijn. Deze huisvesten ruim 4.000 ar beiders waarvan er ongeveer 2.400 tot het landbouwbedrijf en 1000 tot de bouwvakken behooren. Dan is er nog personeel voor het onderhoud der barakken, de werkplaatsen en maga zijnen en een aantal opzichters. Daarnaast zijn er nog een 375 gezin nen in den polder woonachtig' die voor 't meerendeel in noodwoningen zijn ondergebracht. Toch is dit aantal menschen nauwelijks voldoende om het ontgonnen land te bewerken en de cultiveering van het nog braak liggende te kunnen voltooien. Nog een groot aantal wagen en bruggen moet worden aangelegd en het land moet verder gedraineerd worden. Daartoe zijn oneindig veel meer men schen noodig. Zooals het nu gaat kan men 2.000 H.A. per jaar gereed krij gen, dus over een jaar of vijftien zou het werk voltooid zijn. Men is der halve steeds doende geweest het aantal arbeiders op te voeren. In In 1942 bracht dit al moeilijkheden met zich, hoewel men veel hulp heeft gehad van öe duizenden onder duikers die, ter verkrijging van een "ausweis" zich voor arbeid in den Noord-Oostpolder meldden. Toen de razzia's ook hier begon nen; nam het tekort aan arbeiders catastrophale vormen aan. Na de be vrijding is daarin geen verbetering gekomen want velen zochten nu hun haardsteden weer op. Tewerkstelling van NSB-ers In overleg met bet M.G. werden een aantal NSB-ers hier tewerk gesteld die met den landbouw op de hoogte waren. Het meerendeel dier lieden was echter afkomstig uit de groote steden en.derhalve ongeschoold. Al deze menschen moesten gehuisvest worden, als mede de ruim 700 bewakers die meekwamen. Dit experiment is echter niet geslaagd De werklust was niet bijster groot en van de bewaking mocht men niet altijd voldoende medewerking ondervinden. Groote moeilijkheden leverde voorts het vervoer der arbeiders, alsmede dat der gedetineerden naar en van de werkobjecten op. Een en ander is oorzaak geweest, dat de vrije burgers er niet veel meer voor voelden in den polder te gaan werken; men beschouwde het als een "soort strafkolonie. Men zal in de nabije toekomst echter een en ander op voor alle partijen bevredigende wijze trach ten te regelen, zoodat ook dit deel van Nederland binnenkort za^ kunnen bijdragen tot het zoo noo- dige herstel van het land. Poolsche soldaten protesteeren Verschillende Poolsche solda ten en Poolsche burgers zijn door de politie verwijderd van de tentoonstelling „Warschau in ■oorlog en vrede", welke te Edin burgh door den Poolsehen am bassadeur werd geopend. Zij in terrumpeerden de toespraken van den ambassadeur en de an dere sprekers. Dit geschiedde vooral toen de Poolsche ambas sadeur, Henryk Strasburger, aan het woord was. Er werd luid „Russische agent" en „hij ver tegenwoordigt ons niet" geroe pen. De Polen bleven protestee ren op straat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3