Voorloopig geen spoorlijn over den afsluitdijk Nieuw Noordhollandsch Dagblad 7 Een moordenaar Marktberichten ONZE KACHEL EN WIJ ZATERDAG 22 JUNI 1946 Weel is den laatsten tijd ge sproken over den aanleg van een spoorlijn over den af sluitdijk. Wij kunnen hierom trent thans eenige definitieve mededeelingen doen. Naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Wieringen om als eerste schakel in de spoorwegverbinding Holland- Friesland via Afsluitdijk, reeds thans over te gaan tot een verbinding Wieringen (Den Oever Anna-Paulowna, dit met het oog op een verbete ring van het personenvervoer uit die gemeente, o.a. voor tientallen schoolkinderen, den afvoer van landbouwproduc ten uit de Wieringermeer en de noodzakelijk snelle verzen ding van te Wieringen aange voerde visch, werd door de Spoorwegen medegedeeld, dat: Alhoewel de plannen tot aanleg van een Afsluitdijk- spoorweg ernstig in overwe ging waren genomen, er van de zijde der N.S. voor dit pro ject onder de huidige om standigheden geen belang stelling bestaat, gezien de hoo- ge aanlegkosten, de moeilijke materiaalvoorziening en de uiterst geringe rendabiliteits- kansen. Ook de aanleg van een af zonderlijke lijn naar Wierin gen acht men van de zijde der N.S. niet gewettigd, daar aan genomen wordt, dat het per sonenvervoer ondanks de in de toekomst te verwachten uitbreiding een totaal onvol doende basis is voor 'n eenigs- zins rendabel personenver voer. Voorts is gebleken, dat met betrekking tot het goederen vervoer op deze lijn geen vol doende steun is te verwach ten van den aanvoer van voor den landbouw benoodigde hulpstoffen en den afvoer van landbouwproducten (Wierin germeer). Men komt tenslotte tot de conclusie, dat alhoewel de aanleg van een Afsluitdijk- WRAAGT men welke conse quenties onze verrijzenis met Christus en onze vervul ling van den H. Geest voor het dagelijksch leven onder de menschen meebrengen, dan is er maar één kort antwoord: liefde! Niet liefde alleen voor hen die ons bevallen of ook ons liefde bewijzen, maar voor allen die door God zoo onein dig bemind worden, dat Jezus ook voor hen zich offerde, dus voor allen zonder uitzonde ring. Hoor morgen goed naar het Epistel van Sint Jan. „Wie niet bemint, blijft in den dood" (d.w.z. is geen Chris ten). „Wie zijn broeder haat" (d.w.z. wie een mensch, onver schillig wien, haat. „is een moordenaar"Waarom maken die hatelijke, kwaad sprekende, zich in anders leed verheugende, in milddadig heid uitgerekende, op wraak en vergelding zinnende Chris tenen zich zoo druk met bid den en naar de kerk gaan? Het ergste is niet, dat zij te kort schieten, doch dat zij met mooie praatjes („de waarheid moet gezegd worden", „hij moet een lesje hebben", „recht" boven alles enz.) hun liefdeloosheid trachten te ver goelijken. Wie naar net epistel van morgen luistert, hem kan waarlijk niets omtrent de —„„r duister blijven. MARCUS spoorweg in een later stadium en onder betere omstandighe den nog niet geheel uitgeslo ten moet worden geacht van aanleg van een spoorlijn Anna-Paulowna Den Oever als voorlooper daarvan, om economische redenen moet worden afgezien. ALKMAAR EINDEXAMEN R.K. LYCEUM Gisteren werden de eindexa mens van de afd. Gymnasium A en B beëindigd. Voor de alpha's waren er 14 candidaten, van wie er 10 werden toegelaten, 3 afge wezen, terwijl één een verlengd examen zal moet Ai afleggen. De namen der geslaagden zijn. J. Bakkum, Sacha v. Beugen, A. Bruin, Coba van Diepen, K. van Genderen-Stort, P. Koopman. P. Kruijssen, Q. Mok, Thea Schaap en J. Zaal. Bij de bèta's waren het 8 can didaten, van wie 6 geslaagden, 1 afgewezene en 1 verlengd examen. Hier slaagden: M. Botman, Els ten Brink, J. Koopman, J. Koot, B. Schermer en F. Schram. DE BURGEMEESTER VACATURE Burgemeester Van Kinschot was nog geen burgemeester van Leiden, toen er reeds namen wer den genoèmö van candidaten voor het burgermeesterschap van Alkmaar. Niet alleen hoorden wij namen noemen van enkele voor aanstaande Alkmaardèrs, doch ook die van enkele personen, die behalve burgemeester ook Mees ter in de Rechten zijn en aan het hr,-?d staan van plattelands gemeenten uit den kop van Nrd- Holland. Wij zullen ons onthouden van het noemen van namen, ons de ervaring herinnerend van 1934, toen na het vertrek van Mr. Wendelaar ook ce namen van een zevental candidaten genoemd werden, doch niet de naam van den man. die toen als volko men homo nuvus voor Alkmaar benoemd werd. Met een klei ne variatie zouden - wij kunnen zeggen, het publiek wikt. doch de Kroon beschikt. Wij wachten dus rustig af zoo als wij dat ook doen ten aan zien van de vacatures te Bergen. Heiloo en Ursem, in verband' waarmee eveneens verschillende namen de ronde doen. APOTHEKEN Voor de week, ingaande Zondag 23 Juni worden de Zondags- en nachtdiensten waargenomen door de Apotheek Wanna, Rhsevoort 5. NIEUWE BONNEN Maandag 24 Juni de letters I en J. VOETBAL TE ALKMAAR Behalve de wedstrijd Alc. Vic- trixZaandam, welke Zondag avond 7 uur wordt gespeeld, staan voor Zondagmiddag nog twee ontmoetingen op het programma. Op het Alkmaar-terrein vindt het treffen plaats tusschen De Randers en Bergen, waar de be slissing kan vallen wie het vol gende seizoen in de 4e klasse K.N.V B. zal spelen. Op het AFC-veld wordt ge speeld de wedstrijd Egmondia Meervogels voor de bezetting der laatste plaats in ICCC. B. EN W. VAN LEIDEN OP BEZOEK Burgemeester en Wethoudei v. Leiden zullen op Vrijdag 5 Juii op uitnoodiging van B. en W van Alkmaar, die tegenwoordig waren bij de installatie van Burgemees ter van Kinschot te Leiden, een bezoek aan Alkmaar brengen, waarbij een bezoek aan de Kaas markt vanzelfsprekend op het programma staat. DRIEKRINGEN- WEDSTRIJDEN Zondagmiddag worden in den Sted. Muziektuin de driekringen- wedstrijden gehouden, georgani seerd door den Turnkring Alk maar en omstreken. Aan deze wedstrijden, welke bestaan uit keurturnen aan de toestellen en vrije oefeningen, nemen deel de Kennemer.- Zaansche en Alk- maarsche Turnkring Men kan er van overtuigd zijn, dat hier uitnemende sport valt te bewonderen, daar de beste turnsters en turners aan deze wedstrijden deelnemen. Bij regen worden de wedstrij den gehouden in de Groenten- veiling. NUMMERING LIJSTEN Dinsdag zal het hoofdstem bureau de lijsten voor de ge meenteraadsverkiezing numme ren. Dato 21 Juni werd bekend gemaakt, dat „binnen twee da gen na heden" de schriftelijke verklaring kan worden ingediend door een of meer der zitting hebbende raadsleden, waarbij zij een lijst voor een voorkeurnum mer aanbevelen. Binnen twee dagen na Vrijdag, dat is dus uiterlijk Zondag! Aangezien het stembureau Zondag wel gesloten zal zijn, is er dus alleen vandaag, Zaterdag, nog gelegenheid, om die verklaring in te dienen! HEILOO KATHOLIEKE ARBEIDERS Op Maandag 24 Juni a.s. wordt er een korte, doch belangrijke vergadering gehouden in de Bru no te 8 uur Hierna zal Pater Borst spreken over zijn beleve nissen in Indië. Zondag 7 Juli is de sociale Zondag Deze is georganiseerd door de 3 standsorganisaties en wordt gehouden op het HSV- terrein. Zondag 14 Juli is gereserveerd voor de bedevaart van de geheele KAB benoorden het IJ naar O.L. Vrouw ter Nood. ZAND OF KLEI Onder auspiciën van den KJB werd door de R.K. Gem. Tooneel- vereeniging van de LTJ te Alk maar in het Brunogebouw het blijspel „Zand of Klei" opge voerd. Voorzitter Bakker opende. De heer P. Roskam sprak een vloedvol woord van propaganda voor de LTJ, evenals kapelaan v d, Voorn, terwijl de heer Schuijt namens den LTB het dankwoord sprak. Het spel, dat onder de regie van Jos. Groenland stond, die eveneens de grime verzorgde, oogstte, gehoord het daverend app'aus, veel succes, hetgeen niet bewijst, dat er werkelijk van een succes gesproken kan worden. De algemeene indruk was: spel zeer matig, grime en décors onvoldoende, rolkennis niet vast. Goed spel leverde J. Blom als' scharenslijper. Hij be- heerschte het dialect echter niet volkomen. Afr. Kuijs als Carlie- neke, z'n vrouw speelde verdien stelijk, evenals P Smit als vader van Baal, De anderen deden hun best, maar ze acteerden niet, het geen toch wel verlangd mag worden, als men op de planken wil verschijnen. SCHOORL HET STRAND TE CAMPERDUIN VRIJ! Na een bespreking met de militaire autoriteiten en een ge zamenlijk bezoek aan Camper duin. is het gemeentebestuur er in geslaagd het strand aldaar en den toegangsweg naar zee vrij te krijgen. De afsiuitboomen zul len vervallen en teruggebracht worden naar de opslagplaats van de Marine (voorheen terrein .Minkema), welk terrein afgeslo ten blijft. Eveneens blijft afge zet het duin, waar voorheen de seinpaal was geplaatst en waar op nu de radar-installatie prijkt Verder wordt alles vrij, ook dé normale weg naar Petten. Een heugelijk bericht dus voor 'Cam perduin. Het strandleven kan dus op de oorspronkelijke plaats geëxploiteerd worden. Het ge meentebestuur ziet er derhalve van af, het strandleven op een andere plaats te stimuleeren. Moge Camperduin een tijdperk van nieuwen bloei tegemoet gaan. HEERHUGOWAARD ZONDAGSDIENST ARTSEN Zondag 23 Juni Dr. Swart. NIEUWE-NIEDORP WIT-GELE KRUIS Op zijn verzoek is met ingang van 15 Juni 1946 aan den heer F C Jong eervol ontslag ver leend als Secr.-Penn, van de R.K Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis' afd *t Veld-Waarland te Oude Niedorp. In September 1938 is deze ver eeniging mede door zijn toedoen opgericht. Sinds deze oprichting is door hem waargenomen de functie van Penningmeester, waaraan wegens vertrek van d?n heer de Wit in 1945 die van Secretaris is toege voegd. Beide functies zijn thans overgedragen aan mej. Z Bakkei te Waarland Harenkarspel KAL VERDIJK HARDDRAVERIJ- VEREENIGING Maandag 24 Juni algemeene vergadering Harddraverij Ver eeniging in café Stevers. Aan vang 7 30 uur Komt allen! DE ZAAK-GEEL Gisteren werden door den rechter in kort geding, Mr. J-. Krabbe, enkele getuigen ge hoord naar aanleiding van het pleidooi van Mr. C. Berkhou wer, die aanvoerde, dat Mevr. Knorre een gedeelte van haar huis had willen verhuren. Zr. W. Pool verklaarde, dat zij van mevr. Brugman, Wilhel- minalaan 18 te Bergen had vernomen, dat mevr. Knorre dezen een kamer en keuken had willen verhuren, mits haar man er geen bezwaar tegen had, hetgeen later wel het geval bleek. Buurman J. Punt verklaarde, dat mevr. Knorre tijdens de bezetting circa 1 Vv jaar haar broer met diens vrouw en kind had ge huisvest, voorts enkele weken het gezin Englander, bestaan de uit drie volwassen perso nen" en later een zeemans vrouw. die het schuurtje met «ebruik van keuken huurde. Mevr. Knorre zelf verklaarde, dat zij mevr. Brugman alleen het schuurtje had willen af staan, terwijl haar man ver- 1 klaarde, dat hij niet voorne mens was te verhuren, daar het huis juist groot genoeg voor ziin gezin was. Mr. Berkhouwer, die zich aanvankelijk voorbehield me vrouw Brugman nog als ge tuige te doen hooren. zag hier later van af. toen Mr Krabbe dit. onnoodig vond. Volgende week zal Mr. Krabbe uitspraak doen. NRD -SCHARWOUDE, 22 Juni. 13.000 KG aardapp. 16.50; kleine 7.50; 5500 KG i-abarber 5.00—5.20; 160 stuks bloemkool IA 27; idem I 20♦idem II14 IEEILO021 Juni. Veiling "St. Willibrord" Aardbeien 1-8021.0; peulen 1.401.65; dubbele stamslaboo_ nen 2.402.60; doperwten 6574; tuin_ boonen 3-138; posteliin 1925; spina zie 1430 alles per KG; Asperges I 1.802.05; idem II 1.401.75; bloem kool I 4560 per stuk; idem II 3036; sla 3—7. LANGEDIJK. 22 Juni. 180 st. bloemkool 3970; 2000 peen 13.1580 rabarber 5.30; 162.800 KG aardappelen 16.50; kleintjes 7. HEM; 21 Juni. Bloemkool 1461; sla 23.60; peulen 1.701.90; slaboo. nen 2.302.70; rabarber 55.10; tuin_ boonen 1920; bospeen 13—13.40; komkommers 25; aardbeien 1.302.80. De verstrekking van rozijnen Mede als gevolg van de moei lijkheden bi.i den aanvoer onder vindt de bevoorrading der han delaren met rozijnen vertraging, waardoor de aflevering aan den consument niet overal op tijd zal kunnen plaats hebben. Er zijn evenwel voldoende rozijnen in de opslagplaatsen aanwezig, zoodat alle bonnen t.z.t. zullen worden gehonoreerd. het gaat om calorieën Evenals bij een kachel, moet ook ons lichaam regelmatig van brand stoffen worden voorzien. De kachel geven wij hout of kolen en deze bevatten een hoeveelheid warmte- eenheden, die calorieën genoemd worden. Ook ons. lichaam kan het niet zonder verbrandingswarmte stellen en daarvoor dient het voed sel, dat de noodigewarmte-eenheden of calorieën bevat. Dus: hoe beter de brandstof en het voedsel, hoe meer calorieën. Gelukkig hebben we nu weer voldoende voedsel om ons lichaam van de noodige calorieën te voor zien, dus om gezond en krachtig te blijven. Zoo levert een pond havermout ons 1940, een pond suiker 2050 en een pond peul vruchten 1650 calorieën. Maar, zooals wij voor de kachel graag de beste brandstof over heb ben, zoo moeten we er ook voor zorgen ons lichaam van de beste brandstof, dus het beste voedsel te voorzien. De Nederlandsche huis vrouw weet dat en zij houdt haar gezin gezond en sterk doordehooge voedingswaarde van De Gruyter's betere waar. Betere waar, gezonde voeding en weer net als vroeger tien procent korting. (Adv.) VERVOLG VAN PAG. 1 HET EUCHARISTISCH CONGRES Ned. Letterkunde eerl II. Sacrament Pater Daniëls O.P. gaf de aan wezigen 's middags een overzicht van de vele dichters die he H. Sacrament hadden verhceriijkt. Het geloofsleven vindt, alaus spr., diepen weerklank in he: zoo ont vankelijke gemoed van den dich ter, die meer dan ieder ander mach) bezit over de taal en te er zijn gevoelens uit kan drukxen. Er is dan ook een groote rijkaom van verzen die de H. Eucharis.ie tot onderwerp hebben. Hoewel niet tot onze vaderlandsche dich- tes behoorend, wilde pater Daniëls zijn groote ordebroeder, Thomas v. Aquino niet onvermeld laten. Ook aan de Graallegende wijdde hij enkele woorden. In de Nederlandsche Letterkun de, gewijd aan het H. Sacrament, neemt Vondel ongetwijfeld de eerste plaats in. Gedichten ovei de H Eucharistie vinden wij reeds in 1350, dan volgen de tooneelspeien rond 1450. In de zestiende eeuw krijgen wij de Rederijkers Anto- nius de Roovere en Jan van Da len, Ook vrouwen zooals Anna Bijns en Cathrina Boudewijns uitten zich in fijne poëzie. Johan nes Stalpaert v. d. Wielen deed van zich spreken door z'n actie tegen de Hervorming Na 18a3 treden twee priesters op den t oor- grond, dé strijder Schaepman en de peinzer Guido Gezelle van wie pater Daniëls op gevoelige wijze een aantal verzen voordroeg. Na nog even te hebben siilge- staan bij de dichters die het Mi rakel van Amsterdam hadden be zongen, besloot de redenaar met een korte besprekingvan het werk van Anton van Duinkerken zijn boeiende voordracht. Vondel en zijn Sacia- mentsgedichten. De figuur van Vondel werd door Dr. de Klerk nader belicht. De groote dichter leefde tijdens den vrede van Munster die voor de Katholieken niet gunstig was Spr. illustreerde dit met enkele voor beelden. Vervolgens werden eeni ge gedichten van Vondel voorge lezen en besproken o.a. „Ofler- eere'. Langdurig bleef Dr. de Klerk staan bij het welbekende grootsche werk „ALaargehermnis- sen"_ Dit schijnt niet ter gelegen heid van het derde eeuwfeest ge maakt te zijn, want met vrij groote zekerheid kan worden aan genomen dat het reeds m 1644 g'ereeögekomen is. De groometd van Vondel bestaat niet alleen uit zijn beheersching van de taal, zijn vroomheid was zijn grootste schoonheid. Veel leed heeft Vonde, gehad van hei feit dat hij nooit een Sa cramentsprocessie mee kon ma ken, maar meer nog verdroot 't hem dat zijn vriend Hooft den Katholieken in 't Gooi zooveel schade toebracht. Van de humane Hugo de Groot, zeide Vondel niets dan goed. Dr. de Klerk eindigde zijn in teressante voordracht met eenige fragmenten uit Vondel's werken. Na een kort dankwoord sloot Prof. Asselbergs haastig de bij eenkomst teneinde de Eerw. bee- ren geestelijken gelegenheid te geven naar de voor hen bestemoe vergadering in de Obrechtske.-k >e gaan. Hier sprak, in tegenwoor digheid van Mgr. Huibers en ^ele abten, Kanunnik Flenning over „het feest van het Mirakel als feest van dankbaarheid en bezin ning", waarna Prof. Friethoff (J.P. een rede wijdde aan de H. Maagd als medeverlosseres. De bisschop celebreerde een kort lof» waaronder hij het gesprokene onderstreepte. De gezangen wer den uitgevoerd door leerlingen van het St Ignatiuscollege te Am sterdam. Des avonds werd in den Stads schouwburg een fooneelstuk opge voerd van Claudel „Maria Bood schap" dat o.a. bijgewoond werd door mgr. Dubbelman, missie bisschop in Britsch-Indië 't Jon genskoor der St. Bavo o.l.v. Dr. Kat verzorgde bier de muzikale omlijsting In het Concertgebouw werd een concert gegeven het „Collegium Musicum Amstelodamense" en „Katholiek Amsterdam". Solisten waren Jo trnmink, H. Andriessen en Louis van Tulder. Het geheel stond o. 1 v. A. Vranken, Toon Vranken en Hendrik Andriessen. Ook deze opvoering oogstte veel succes. Volgens de Daily Tele graph zal dr. Wellington Koo, Chineeseh ambassadeur te Londen, benoemd worden tot ambassadeur te Washington.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7