Nieuw Noordhollandsch Dagblad iSlad en Omlrek NIEUW HOOFDDORP IN DE WIERINGER- MEER Von Neurath had misdadige plannen 7Vee maaltijden SJAHRSR VOERT BESPREKINGEN Marktberichten WOENSDAG 26 JUNI 1946 ALKMAAR DR. CH. PACILLY BENOEMD TE 'S-HERTOGENBOSCH Op 24 Juni, de feestdag van Sint Jan is Dr. Ch Pacilly, leeraar scheikunde aan hét Petrus Cani- sius lyceum alhier en aan het Ignatius-college te Amsterdam, benoemd tot Rector van het R.K. Jongenscollege, het mirabile dictu St. Jans lyceum te 's Her togenbosch. Zij, die dr. Pacilly kennen zullen dit bericht met vol doening maar ook met eenige spijt vernemen. Met voldoening om de mooie en welverdiende promotie maar ongetwijfeld tevens met leedwezen. Want Dr. Pacilly was behalve een zeer bekwaam docent, een energiek organisator, welk feit bevestigd wordt door zijn vice-voorzitterschap van den Bijzonderen Raad van de St. Vin- centiusvereeniging, zijn voorzitter schap van de afdeeling Alkmaar van het Wit-Gele Kruis en zijn lidmaatschap van de Prov Com missie van den Noordhollandschen Bond van het Wit-Gele Kruis in zake de kraamhulp. Ook mag men de vele verdiensten van Dr. Pa cilly als technisch adviseur van de Lyceum-vereeniging ZOSNO niet uit het oog verliezen. Wij wenschen Dr. Pacilly, wanneer hij op 1 September a.s zijn nieuwe functie aan het 5Ó0 leerlingen tellende college te Den Bosch aan vaard van harte succes. DE ZAAK VAN DER PLUYM Naar wij vernemen zal de zaak van der Pluym niet voor het Bij zonder Gerechtshof doch vocu de Alkm. Rechtbank worden behan deld. De behandeling kan echter niet vöör September tegemoet worden gezien. SANS LENDEMAIN Het blijkt, dat wij bij het be- oordeelen van de film Sans Len- demain eenigszins te soepel zijn geweest Inderdaad meenden wij reeds voor een twijfelgeval van goed- of afkeuring te staan. En waarschijnlijk heeft de lankmoe dige stemming van het oogenblik den doorslag gegeven naar goed keuring zij het onder uitdruk kelijk leeftijdsvoorbehoud Indien wij niet duidelijk genoeg zijn ge weest, deelen wij alsnog mede, dat deze film strikt voor ook geestelijk volwassenen is voorbehouden LETTERS N EN O Morgen, Donderdag, zijn de let ters N en O aan de beurt voor het afhalen der nieuwe distribu tiekaarten. VERJAARDAG PRINS BERNHARD Ter gelegenheid van den ver jaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard zal „Soli Deo Gloria" a.s. Zaterdag een muzikalen rondgang door de stad maken. HET WIT-GELE KRUIS In de maand Mei 1946 legden de Wijkkraamverpleegsters 408 bezoeken af bij 24 patiënten. Zij verleenden 7 maal assistentie aan den dokter. De Wijkverpleegsters legden 423 bez. af bij 40 patiënten. Hier van waren 264 bez. bij leden van het WGK en AAZA, 21 bez. bij leden van het WK en AAZA en 138 bez. bij leden van het WGKr. Zij verleenden 2 maal laatste hulp GESLAAGD Mej J. P. C. Tuin slaagde gis teren te Bergen voor de akte on derwijzeres. Mej. Tuin is reeds benoemd tot onderwijzeres te Heerhugowaard Zuid. DE SUIKERDIEFSTAL BIJ DE ALKMAAR PACKET Helers en stelers staan terecht. In Maart van dit jaar werd uit het pakhuis van de „Alkmaar Packet" een aantal balen suiker gestolen, waarbij niet minder dan 5 personen betrokken waren Allereerst verschenen in de be klaagdenbank Corn. St. en K K. Zij hadden niet minder dan 6 ba len van 50 kilo uit het pakhuis gestolen en deze voor f1800 ver kocht. Beide beklaagden bekenden volmondig en gaven als motief armoede op St. was al meermalen veroordeeld, terwijl K. voor het eerst terecht stond. Rekening hou dend met de omstandigheden eischte de Officier voor St. 10 maanden en vroeg voor K. 7 maanden, beiden met aftrek. De verdedigers van verdachten, resp. mrs. Scholten en Zeiler drongen op lichtere straf aan en mr. Zeiler vroeg voor K. een voorlichtingsrapport. Vervolgens verscheen Herma- nus K., chauffeur tg Alkmaar voor het gerecht. Hij had 2 balen verduisterd in Maart en April '46. Een baal, bestemd voor de firma Ringers, was verkocht aan zekere H. voor f350. Beklaagde legde een volledige bekentenis af. Hij had het uit armoede gedaan. Mr. C. Berkhouwer vroeg een rapport, wat de rechtbank toe stond. Nu was de beurt aan Pieter P. Deze bakker was zoo onvoorzich tig geweest de 6 balen suiker ge kocht te hebben voor f1800, ter wijl hij kon vermoeden, dat de zaak niet pluis was. 2 balen had hij verkocht aan zekére Gr. terwijl de overige 4 balen door de politie in beslag waren genomen. De Officier eischte voor deze schuldheling f400 of 60 dagen Be- klaagdes verdediger, Mr. Berk houwer, drong op vermindering aan. De laatste verdachte. Jan H., had van den chauffeur K. een baal suiker gekocht voor f350. Ook hij was schuldig aan heling en hoorde f300 of 50 dagen tegen zich eischen. Na een uitvoerig pleidooi van Mr. Berkhouwer, die vrijspraak vroeg, werd de uitspraak in alle zaken bepaald over 14 dagen Andere vermogensdelicten. Voorts stond terecht Willibrordus de Z. uit Heiloo, beschuldigd van fietsdiefstal. Verdachte kwam uit een net gez.n en de verdediger. Mr. Scholten vond hier alle aanleiding om een rapport te verzoeken, wat de rechtbank toestond. Adrianus H., een 25 jarig arbeider uit Heer Hugowaard, had te Wie_ ringermeer een motor en 2 week_ flesschen meegenomen z.g. "gevon den", terwijl hij op 29 April te Lim_ men een gehuurde fiets van Akker man voor i 25 had verkocht. Ver dachte was al meermalen veroor deeld en het uitgebrachte rapport noemde de reclasseeringskansen twij felachtig. Het was voor den officier aanleiding 1 jaar met aftrek te eischen Mr. Leesberg Jr. bracht eenige lichtpunten naar voren. Sommige menschen zijn wel wat roekeloos met geld. Zoo ook Piet Kistemaker, die op 't werk verscheen te Schoorl en in zijn jas een bedrag van 110 had geborgen in een por tefeuille. Gedurende de werkzaam heden werd de jas in een bunker op gehangen. "s Middags vermiste hij de portefeuille en na lang zoeken werd 't vermiste met inhoud op den grond gevonden. Hoe kwam dat daar? Eenige arbeiders hadden bemerkt, dat Johan M. een medearbeider, iets had laten vallen, wat, naar later bleek, de portefeuille was. Genoemde Johan M. stond nu te recht, beschuldigd van poging tot diefstal. Verdachte ontkende perti nent, 4 getuigen kwamen in 't ge weer en het O.M. vond het bewijs materiaal voldoende, om tegen ver dachte 10 maanden te eischen. Mr. Leesberg Jr. achtte het over tuigend bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidstelling, wat de rechtbank weigerde. Belangrijke mededeeling voor jongelui van 14-20 jaar en hun ouders In 't Hooge Huys bestaat gelegenheid tot het plaatsen van enkele jonge krachten ter opleiding De snelle ontwikkeling van dit bedrijl wordt duidelijk aangetoond door de toename van het aantal medewerkers in het hoofdkantoor te Alkma..*r n.l.: In 1930: 25 In 1946: 170 Van deze 170 zijn er 55, die meer dan 5 dienstjaren hebben 35 hebben er meer dan 10, 16 overschreden reeds de 15 en 5 zijn langer dan 20 jaar medewerker. Bovendien vervullen velen, die in 't Hooge Huys werden opgeleid, thans een leidende functie in een andere onder neming. Wie dus straks de school verlaat en geschiktheid meent te bezitten voor opleiding in een zoo veelzijdig fi nancieel centrum als 't Hooge Huys ga eens praten met den bedrijfsleider. (Bij voorkeur 's Zaterdags van 8.3012 u.) DE BATH—BIBLIOTHEEK Behalve materieele hulp in den vorm van Weeding, schoeisel en ge reedschappen en behalve 't licha melijk herstel dat aan de Alkmaar, sche kinderen door hun opname in Engeland gebracht is heeft de stad Bath ook voor een deel willen voor zien in den geestelijken achterstand, die wij door een isolatie van 5 oor logsjaren hebben gekregen. In c*it verband moet men dan ook de toe zending van de Enreische bibliotheek zien Twee en veertig kisten: vrijwel allemaal gevuld met splinternieuwe Engelsche werken, zijn te Alkmaar gearriveerd. En nog steeds is de stadsarchivarus, de heer Th. Wortel met zijn assistenten bezig deze schat te ordenen, te catalogiseeren en onder te brengen. Vooral het laatste brengt bij de schaarscbte aan mate ralen, waarvan de toewijzing aan het archief toch al nooit zoo royaal was, eenige problemen. Het ligt in de be doeling dat binnenkort de geheele burgerij in de gelegenheid gesteld wordt haar geest aan dezen rijkdom te vergasten. Waaruit bestaat deze collectie? De volgende greep kan, hoewel zeer on volledig, toch wel 'n vaag beeld ge ven van de moeite; die men in Bath voor ons getroost. Daar zijn dan de romans, zoowel van letterkundige be teekenis als ontspanningslectuur, zij vormen de grootste eenheid met 893 boeken. Verder vindt men werken over techniek, sport, economie en politiek. De kunst is ruim vertegen woordigd met 65 werken van formaat; de natuur., natuur .historische; godsdienst- en medische wetenschap pen omvatten 49 werken. De Geschie denis is van het verste verleden tot het jongste heden behandeld, 69 boe ken zijn gewijd aan den laatsten oor log, in 25 deelen kan men bovendien nog den oorlog in beeld zien ge bracht. En wanneer men alle werken w.o. wij niet mogen vergeten te noemen een volledige encyclopedie bij elkaar neemt, komt men tot het bewonderingwekkende getal van 1648 deelen, die in den waren zin voor "elek wat wils" bevatten. In deze bibliotheek heeft Bath onze stad een geschenk geboden, dat met groote vreugde en nog grootere dank_ baarheid is aanvaard. LIMMEN GESLAAGD Voor het eindexamen tR.K. Ly ceum afd. Gymnasium A slaagde ónze plaatsgenoot Q. Mok RKVV LIMMEN Tot besluit van het 3e lustrum zal de voetbalvereeniging op Donderdag 27 Juni a.s. in het Parochiehuis een feestavond organiseeren Het bekende en semble Menno Grond'sma zal dezen avond opluisteren. GESTREMD Dijkgraaf en heemraden van den Groot Limmerpolder bren gen ter algemeene kennis, dat wegens herstelwerkzaamheden aan de sluis te Akersloot de scheepvaart vanaf Akersloot op Limmen en Castricum vanaf Vrijdag 28 Juni tot nadere aan kondiging zal zijn gestremd. W ARMENHUIZEN N BIJZONDER JUBILEUM Er zijn talrijke jubilea, die steeds in normale volgorde door gaan en steeds weer vermeldt de krant er bijzonderheden van. Doch het jubileum van een man. die zijn heele leven in dienst neeft gesteld van het nuttige vee, is wel iets heel aparts. In de familie Pronk te W ar menhuizen leeft een sterke eigen schap die men kan omzetten in de woorden: de liefde tot het dier. Jaren terug stond J. Pronk daar in verre omtrek al bekend als de beste veeverloskundige. Men kan niet. ontkennen, dat de veeartsen er wel eens zeer somber tegenover stonden en misschien nog staan, maar het feit blijft toch, dat hij met zijn groote practische kennis zeer veel voor het vee heeft kun nen doen Hij gaf er een klein boekje over uit, bedoeld als een handleiding voor den veehouder, waarin met allerlei practische raadgevingen werd voorgehouden hoe wel en hoe niet. Zijn zoon M. Pronk nam 27 Juni 1916 dit bijzondere vak van zijn vader over en ook hij heeft het in den geheelen omtrek kunnen bol werken en ook hij is zeer gezien onder de boeren en veehouders om zijn aangeboren kennis van het vee. In- den kop van Noordholland is de veeverloskundige M. Pronk geen onbekende, verre van da> en zoo komt het, dat hij een uitge breide, wat men noemt, practijk heeft Evenals bij zijn vader het geval was, wordt ook hij wel eens met een soort minachting, of ach terdocht, of hoe men dat noemen wil, door de deskundigen op het gebied in dit geval de vee artsen bekeken Maar hoe dan ook, hij heeft het weten klaar te spelen in de dertig jaren, dat hij dit vak beoefent, de vriendschap van zeer vele veehouders te win nen, juist om zijn bekwaamheden. Een comité van drie en twintig leden uit de verschillende krin gen der plattelandsbevolking heeft zich nu opgemaakt den veeverlos kundige een passende hulde te brengen bij dit aparte jubileum. Dit zal 27 Juni morgen dus ie Warmenhuizen in het Café van Groot plaats vinden. Er behoeft hier niet te worden bijgevoegd, dat er vele belang stellenden zullen komen, om den heer Pronk te feliciteeren en om hem nu eens anders te zien, dan bij zijn moeilijk en zwaar werk. ST MAARTENSBRUG BENOEMING ONDERWIJZER Tot onderwijzer aan de O'.L, School alhier is benoemd de heer J. Slort te Den Helder. De heer Slort heeft 24 J.uni 1946 zijn functie aanvaard Door deze in functietreding is het aantal leer krachten aan onze school weer voltallig. ZIJPE WEDEROPBOUW PETTEN Het gemeentebestuur van Zijpe heeft t ontwerpen en uitvoeren van een rioleeringsplan en het uitvoeren van het plan voor een inrichting voor zuivering van rioolwater voor het nieuwe dorp Petten opgedragen aan het Inge nieursbureau E. Noorman te Amersfoort. WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K'.N.M.l. te De Bilt; geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: EENIGE REGENBUIEN Matige wind tusschen Zuidwest en Noordwest; wisselend be wolkt met een enkele regenbui. Iets lagere temperatuur; maar in het algemeen meer zon dan vandaag. Zon op 4.21; onder 21.04 Maan op 2.49; onder 19.23 De commissie „Wederopbouw Wieringermeer" heeft na overleg met de bevoegde instanties be sloten het dorp Wieringerwerf als hoofddorp te bestemmen. De drie. door het water vernielde dorpen, zullen op de oude fun damenten worden herbouwd. Het nieuwe hoofddorp dat ruim 3000 zielen zal bevatten zal, hoe wel het centraal is gelegen, ook een goede verbinding te water krijgen, waartoe een schutsluis in de Wieringerwerfvaart wordt gebouwd. Middenmeer en Sloot- dorp zullen door den bouw van twee nieuwe dorpen en de te scheppen vestigingsmogelijkheden voor handel en industrie te Wie ringerwerf niet in hun ontwikke ling worden belemmerd. Tijdens de middagzitting van gisteren te Neurenberg werden aan Von Neurath de Duitsche documenten voorgelegd, die zijn eigen handteekening dragen, die het koelbloedig plan onthullen om het Tsjechische volk le ver delgen. zijn onderwijsinstellingen op te heffen en zijn taal tot een dialect le verlagen. Von Neurath had deze stukken in Augustus 1940 doorgezonden aan Dr. Lam- mers, die ze aan den Fuehrer zou voorleggen. Tijdens het ver hoor toonde de Baron zich wei nig óp zijn gemak. Hij hakkelde van het eene 'antwoord op het andere, gaf toe, dat hij hierover aan Lammers had geschreven, maar beweerde dat hij later in een onderhoud met Hi lier een tegengestelde verklaring had af gelegd. PRINS BERNHARD TE WOLVERHAMPTON Prins Bernhard bracht gisteren in zijn hoedanigheid van Inspec teur-Generaal van de Nederland- sche strijdkrachten, zijn eerste na-oorlogsch bezoek aan het Ne- derlandsche militaire kamp „Wrottesley Park" bij Wolver hampton in Engeland. Z. K. H. die in gezelschap was van den Minister van Oorlog, Mr. Meijnen, zag de vooropleiding, gedemonstreerd door een peleton soldaten, dat pas uit Nederland gekomen was, gevorderde oplei ding en ten slotte gymnastiek- en boksoefeningen, spelen schijn- aanvallen, straatgevechten en zuiveringsacties in huizen, gede monstreerd door mannen, die hun opleiding in Engeland hebben ontvangen Van de tijdens de bezetting geroofde locomotieven en perso nenrijtuigen is plm. 90 pet. terug gevoerd Dat wil nog niet zeg gen, dat dit materiaal dienst doet. Daarvoor komt nog heel wat kijken. De vrachtwagons zijn voor 2/3 terecht KjI-EIV behoeft waarlijk geen geleerd bijbelkenner te zijn, om de toepassing van de parabel te vinden, die Zondag is voorgelezen. Die man, die een groot gastmaal aanrichtte en een groot aantal menschen daartoe uitnoodigde, wie is dat anders dan Christus, die de H. Eucharistie heeft ingesteld als een dagelijksche spijziging met Kemelbrood en iederen ochtend vele mïllioenen katholieke christenen aan Zijn Tafel uit- no.odigt, doch door een grogt percentage van de genoodig- den met uitvluchten en laffe verontschuldigingen wordt af gescheept? „Kan niet, bestaat niet": dat is ons parool in za ken en arbeid en sport en op voeding. Maar tegenover Chris tus' dagelijksche uitnoodiging? „Ik zeg u echter, dat niemand van die lieden, die zijn uitge- noodigd, (en niet gekomen), mijn maaltijd zal proeven!" zoo besloot de parabel Wat beteekent dat? De genoodig- den verlangden immers in 't geheel niet naar dat eten? Vergissen we ons niet: in dien slotzin wordt niet meer den maaltijd in de kerk, doch het eeuwig gastmaal in den hemel bedoeld MARCUS H" Soetan Sjahrir, de Indonesische minister-president is naar het hoofdkwartier van de Indonesi sche regeering te Djogjakarta gevlogen teneinde besprekingen te voeren met Soekarno en leden van het nationaal werk-comité. Terwijl de mogelijkheid be staat, dat binnenlandsche politie ke vraagstukken de voornaamste punten van die besprekingen zullen vormen, gelooft men toch. dat ook het onderhoud, dat Sjah rir Zondag j.l. met dr. Van Mook over de toekomst van Indonesië gehad heeft besproken zal wor den. Aardbeien brachten de afgeloo- pen week zeer goede prijzen op. De aanvoer is evenwel bedroe vend te noemen. Tot heden blijft de aanvoer onder de 40% van de normale vooroorlogsche jaren. Heden werd er 41.000 kg ter vei ling gebracht met een doorsnee- prijs van f 1.15 per kg. Bloemkool wordt in groote massa's aange voerd, voor goede kwaliteit wor den goede prijzen betaald Sla wordt rok in groote hoeveelheden aangevoerd. Voor goede kwaliteit werden behoorlijke prijzen be steed. Bospeen kon in het midden der week de minimumprijs niet opbrengen. Vandaag ging het wat beter en schommelde de prijzen van 12 tot 21 cent per bos. De aanvoer van rabarber en asperge heeft niet veel meer te beteeke- nen. Voor dubbele- en snijboonen, doppers en tuinboonen, peulen en frambozen werden enorme prijzen betaald. De markt was over het algemeen vlot te noemen TE KOOP AANGEBODEN Twee raszuivere korth. DWERG TECKELS (dashondjes) Reutjes; zwart.bruin 9 weken oud. Kenn.straat wee A 342 Keiloo Te koop: een prima dames. rijwiel en 'n prima transport, beiden zonder banden. Adres Blokland's Rijwielhandel Luttik Oudorp 3 te Alkmaar TE KOOP: 1 pr. zw. D. schoenen z.g.a.n. maat 38 met 3/4 hak; 1 pr. blauwe d. schoenen maat 38 hooge hak z.g.a.n.; 1 pr. br. schoenen maat 38 hooge hak P. AARSEN b. d. Halfmaans'. brug te Oudorp. Te koop: KLEINE BM. Prima tuig. Gelakt. Brieven onder no. 11174 bur. v. d. bl. Te koop of te huur gevr. een HOOIKROS. Br. met prijsopg. P. MEIJNE Kerk. laan 309 Akersloot. Voor de hooibouw aangeb. 'n WERKPAARD H. DANENBERG Waarlands. weg te Waarland. Jonggehuwd echtpaar, zon. der kinderen, zoek te Alk. maar woning of gedeelte rail woning. Br. onder no. '■«73 bur v d. bad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2