Zilveren jubileum Directeur Gemeentewerken Koempoelon in het teeken van de K.A. Nieuw Noordhollandsch Dagblad De heer Margadant ontvangt de gouden medaille VANDAAG EINDE VAN HAVENCONFLICT? Marktberichten DINSDAG 2 JULI 1946 Het personeel van Gemeente werken had gistermorgen vrij ge kregen, om den heer D. Marga dant in verband met diens zilve ren jubileum als directeur van dezen dienst te huldigen. In de Aula van het Gymnasium werd de jubilaris, in tegenwoórdigheid van zijn echtgenoote en andere familieleden ontvangen. Weth. C. Couwenhoven, die sedert Dec. '45 als wethouder van Openbare Wer ken met den jubilaris had samen gewerkt, sprak hier een persoon lijk woord van dank voor de wel willende wijze, waarop de heer Margadant hem steeds tegemoet was getreden en voor de aange name samenwerking-, hij hoopte, dat deze samenwerking besten digd mocht blijven voor de enkele maanden, dat spr. nog wethouder zou zijn en de heer Margadant, als hij straks den gemeentedienst zal hebben verlaten met dank baarheid mag terugzien, op wat hij voor de gemeente heeft ge daan. Namens het personeel sprak de plv. directeur, de heer C. Kirkenier woorden van geluk- wensch, waarna hij een terugblik wierp op hetgeen in de 25 jaar, dat de heer Margadant de leiding had, in Alkmaar op het gebied van openbare werken tot stand is gekomen, fin dat was heel wat; met de uitbreiding van de bevol king van 24500 tot 36800 inwo ners, hield de bebouwde opper vlakte ongeveer gelijken tred; deze nam toe met 21 H.A. tot circa 300 H.A. Na een opsomming van de voor den kapitaaldienst uitgevoerde werken aan gebouwen, bruggen, waterwerken en wegen, wees spr. erop, dat daarnaas-, vcor den ge wonen dienst in die 25 jaar een bedrag van f4.360.000 door Ge meentewerken aan het gewone onderhoud der gemeente-eigen dommen werd verwerkt. De uit breidingsplannen West, Overdie en Achtermeer en Noord kwamen tot stand, terwijl na de samenvoe ging met Plantsoenen en Reini ging in '43 de werkzaamheden be langrijk toenamen. Namens het personeel bood spr. naast een fraaie door den heer Tiemens ver vaardigde oorkcnde nog een ra diotoestel en een door K. de Heer vervaardigde aquarel aan, terwijl aan mevr. Margadant bloemen in de Alkmaarsche kleuren werden aangeboden. De jubilaris dankte den weth. voor diens waardeerende woor den; ook hij had dè goede samen werking met weth. Couwenhoven steeds op prijs gesteld en het speet spr. dat de heer Couwenhoven zijn loopbaan als wethouder zal moe ten beëindigen; spr. had hem graag nog lang als zoodanig werk zaam gezien. Den voorzitter en diens medeleden van de feest commissie dankte spr. voor deze huldiging, welke hij zeer op orijs stelde; mede namens zijn vrouw zegde hij dank voor de prachtige cadeaux; deze dag zou nog lang bij hem in aangename herinnering blijven. Huldiging door gemeentebestuur In de kamer van B. en W. werd de jubuaris, eveneens in het bijzijn van zijn familie door het gemeente bestuur gehuldigd, ook de hoofden van takken van dienst, de wethou ders, een zestal raadsleden, de ge meentesecretaris en Mevr. van Kin schot waren hierbij aanwezig. De wnd. burgemeester, de heer G. v. Slingerland wees op het zeer bijzon dere feit, dat de jubilaris 25 jaar aan hét hoofd van een belangrijken dienst had gestaan. Vooral van den jubnaris gold, dat hij aan den weg timmerde en daarom was er nogal eens critiek, bij liet zieli daardoor echter nooit van zijn stuk brengen. Spr. memoreerde de belangrijke werken onder leiding van den jubi laris tot stand gekomen en aan de talrijke waardevolle adviezen, die hij aan het college van B. en W. ge geven had en bracht hem daarvoor namens het gemeentebestuur harte lijk dank. Ondanks drukke werk zaamheden, aldus spr., vond u nog tijd om in belangrijke vereenigingen een vooraanstaande functie waar te nemen, wij danken u voor alles, wat u voor de stad hebt willen doen u hebt daardoor een vruchtbaar le ven achter u. Spr. wenschte den ju bilaris, als straks zijn tijd om heen te gaan gekomen is, een langen tijd van welverdiende rust toe en stelde hem als blijk van waardeering van het gemeentebestuur de gou den eere_medaille ïri het vooruit zicht, welke het gemeentebestuur hem binnen afzienbaTen tijd hoopt te kunnen aanbieden. Dr. W. Mol sprak namens de col lega's directeuren woorden van ge_ lukwensch en stelde als karakter trek de onverstoorbaarheid van den jub irris in het licht, om vervolgens diens liefde en toewijding voor het gemeentebelang te prijzen., Spr. ge_ lbofde, dat, als het gemeentebestuur nog eens voor de keus gesteld zou worden, het hem weer als directeur van gemeentewerken zou benoemen. Hij hoopte, dat deze dag een sehoo. ne herinnering mocht blijven in het later leven van den jubilaris. De heer Margadant sprak een woord van dank voor de woorden van waardeering, ik heb, zoo zei hij Alkmaar steeds met liefde gediend en mijn werk hier als mijn eerste levenstaak beschouwd, gezien de be_ teekenis van Alkmaar was die taak niet gering. Met groote waardeering dankte spr. voor de onderscheiding met de gouden medaille die bij zeer gaarne in ontvangst zal nemen. Ook den heer Mol bracht spr. dank voor diens sympathieke woorden. Na afloop bestond er gelegenheid voor het publiek den jubilaris en diens familie geluk te wenschen. DOOR ONTPLOFFEND PROJECTIEL ERNSTIG VERMINKT Gistermiddag om 2 uur werd het Varnebroek alhier opge schrikt door het geluid van een ontploffing Terstond daarna verscheen de heer H A. luid om hulp roepend en hevig bloedend aan zijn rechterhand op straat. Het bleek, dat A., in dienst bij de bewakingstroepen, bezig was geweest een lichtkogel te demon- teeren waarbij het projectiel ontplofte en van zijn rechterhand de duim en den halven wijs- vinger.wegsloeg, terwijl de hand slagader werd opengescheurd. Door eenïge huurlieden, di'e ijlings te. hulp kwamen, weTd de rechterarm van het slachtoffer afgebonden en het ziekenhuis gewaarschuwd. Per brancard auto is A. naar het Centraal Zie kenhuis vervoerd 'N POPPENKAST Alkmaar heeft twee dagen een rasechte poppenkast binnen zijn muren gehad. Op de Steenen- brug was de kast opgesteld' en de heer G. Remmert en zijn zoon, die er hét heele land mee. af reizen, trokken ook hier van jong en oud veel belangstelling. De heer Remmert zit al 27 jaar in het „vak" en legt zich er op toe de juiste wisselwerking te ver krijgen tusschen zichzelf en het jonge volkje en naar uit het rea- geeren van ae kinderen bleek, heeft hij hierin wel succes. Naar de heer Remmert mededeelde, treedt hij vanaf morgen op op de kermis te Den Helder. "ST. LADKENTIUS" BEDEVAART VROUWEL. JEUGD Zondag zijn de leden van de J.V.G. Gidsen en Kabouters van' de Paro chie St. Laurenlius ter bedevaart gegaan naar Keiloo. Per extra trein gingen rij naar Runxputte waar om half elf de plechtige Hoogmis met assistentie werd opgedragen door den H.E. Heer Deken Kollenberg. Onder de H. Mis hield de W.Eerw. Heer Pater Borst SCJ een predikatie over de bebeekenis van Maria voor de jonge vrouw, 's Middags om half een volgde een begroetingsbijeenkomst bij het beeld van St. "Wiliibrord. Na het zingen van het Kabouter- en het Gidsenlied verklaarde de Moderator Kapelaan B. Voets de beteekenis van deze plek waar St. Wilabrord eens een kerkje had gesticht. De Kabouters en de Gidsen ver nieuwden daar hun belofte. Ben plechtig Dof met processie; gecelebreerd door den H.E. Heer Deken, waaronder de Kabouters als bruidjes meegingen, besloot dezen mooien en schitterend geslaagden bedevaart. RIJWIELDIEFSTAL Zondagnacht verschaften onbe voegden zich door verbreking van het slot aan de keukendeur toegang tot een perceel aan den Omval. De dieven verdwenen met medeneming van twee rij wielen. LASTIGE KLANTEN Zondagavond werden door de politie twee personen aangehou den wegens het belemmeren van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie. De lastige bee- ren brachten den nacht op het bureau door. HARMONISCHE LICHAAMS ONTWIKKELING HEROPGE RICHT In 1942 zag het werkcomité te Alkmaar der H.L.O., door de po litieke constellatie van dat oogen- blik, zich gedwongen de werk zaamheden te staken, "Voor velen die reeds .in het be zit zijn van vroegere vaardig heids-diploma's, in diverse gra den, zal het een verheugend nieuws zijn. te vernemen dat op Vrijdagavond onder auspiciën van het vroegere bestuur, weder om een werkcomité te Alkmaar werd opgericht. Het dagelijksch bestuur werd als volgt samengesteld; Dr. Louis (voorzitter), H J. Snel (vice- voorz.) Bleekerskade 10, J. van Beekum (secr.) Middenstr 12, J. v. d, Grient (penrun.), J. Groet (propaganda-comm,) Jn. van Sco- relkade 13. De militairen en poli tie worden resp. vertegenwoordigd door Lt. M. van Engelen en J. van Dijk. Het doel is om zoo mogelijk nog einde van dezen zomer de proeven af te kunnen laten nemen. Binnen zeer korten tijd hoopt het H.L.O. comité nader terug te komen met' H.L.O.-nieuws, be treffende beschikbaarstelling van sportterrein en trainer, me'de met dfe tijdstippen, waarop deze trai ning zal plaats hebben. ,,'T VISSERTJE" De buurtvereeniging ,,'t Vis sertje" vierde haar tweede be vrijdingsfeest. Voor deze gele genheid' had het bestuur het gezelschap o.l.v. den heer G. Mulders geëngageerd met een programma „Onder Vrije Vlag". Dit non-stop-programma bleek een gelukkige keuze, want de visschers hebben genoten van sketches, liedjes en imitaties, die door het gezelschap in bonte af wisseling werden uitgevoerd. Onnoodig te vermelden, d'at het geheel zeer in den smaak viel! EINDEXAMEN MtJRMELLTDSGYMN ASIUM De tweede groep candïdaten beëindigde gisteren haar eind examen Van de 7 candidaten werden 2 afgewezen, terwijl met één candidaat het examen wordt voortgezet. Voor het diploma A slaagden mej. M. H. Sehenke- veld te Alkmaar eii W. H Schip per te Medemblik; voor 'het di ploma B slaagden mej. A. G. Bronkhorst te Schagen en B. S| Bulstra te Bergen. Het examen wordt met de 3e groep voortgezet. BRANDWEERCONCOTJRS TE ZAANDAM Alkmaarsche corps naar Utrecht. Zaterdag jl. werden te Zaan dam de wedstrijden in snelheid en behendigheid voor de brand weercorpsen uit het Gewest Noord-Holland! en Utrecht ge houden Van de 17 reeds in streekwedstrïjden geselecteerde deelnemers werden de eerste vier geplaatst voor de Nationale Minister Drees sprak vanmor gen het NW-congres toe en over het huidigje ze&lieden- en haven arbeidersconflict sprekend zei Z-Excl, dat d-it naar alle waar schijnlijkheid vandaag zijn einde zal bereiken. Brandweerfinale, die te Utrecht in de eerste week van Augustus zal worden gehouden; aan deze finale nemen 18 corpsen uit het geheele land deel. 't Alkmaarsche corps „Kwiek" wist zich als vierde een plaats te verwerven onder de nationale finalisten. Het Alkmaarsche laddercorps eindigde eveneens zeer bevredigend op de zesde plaats. Dat de Alkmaarsche corpsen op zoo fraaie wijze van hun pa raatheid blijk hebben kunnen geven, is wel een gelukwensch waard. LANG EDI JK RAADSVERGADERING De raad der gemeente Langeüijk vergaderde Vrijdagavond* ten ge meenten-huize. Afwezig was de heer P. Duijves. Aan den heer Hl. Schelhaas, Bur. gemeester van de gemeente werd volmacht verleend om namens de gemeente het stemrecht uit te oefe nen voor de te houden verkiezing van hoofdingelanden en hoofdinge landen-plaatsvervangers van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De heer Volkers informeerde naar de gevolmachtigde voor de armen, goederen. De voorz. deelde mede dat de beide wethouders voorzitters waTen van de twee landcommissie's. De beide wet houders brengen hun stem uit voor deze landerijen. Hiertegen is nooit geen bezwaar gemaakt. Uit 40 sollicitanten werd tot Hoofd van de Openb. Lagere School te Br. op Langen dijk benoemd de heer K. Bierman te Driesum (Fr.). De heer Bierman zal waarschijnlijk 16 Aug. 1946 is dienst treden. Hierna sluiting. ZUID -S CHARWOUDE KOLVEN Zondag werd. de returnmatch gespeeld tusschen 20 kolvers van „Op Maat" en 20 kolvers van „Gezellig Samenzijn". „Op Maat" sloeg gisteren in totaal 2345 p. en „Gezellig Sa menzijn" 2086 p„ zoodat de laatste in beide banen verloor. De eind stand over beide banen is: „Op Maat" 4676 p. en „Gezellig Sa menzijn" 4261 p. „Op Maat" won hierdoor voor het eerst de wissel beker. WOOg DE EERSTE MAAL na de bevrijding van ons vaderland en na de reorga nisatie van de Kadi. Jon gensjeugdbeweging trokken meer dan 3500 leidsters en leiders de door een stralende zon overgoten Goudsberg te Lunteren .op, om door hun aanwezigheid te getuigen van hun bezieling voor het mach tige jeugdwerk. Toen om precies 4 uur de vlag plechtig werd geheschen werd hiermede deze koempoelan ge opend door clen H. C. Baron van Voorst lot Voorst, die memoreer de, dal de plaats waar nu in stil le eenvoud het hoofdaltaar is opgericht, voor korten tijd het spreekgestoelte van den leider der NSB zijn plaats had. Hierna besprak comm. Van Steen het eerste programmapunt ^van de K.A. „Tucht". De voorgangers van de jeugd dienen niel alleen door hun jeug dig vuur en' geloof in de Heilige Zaak maar vooral ook door hun vaardigheid' en zelftucht werke lijk voorgangers te zijn De jeugd maakt een revolutie mede. die voor de leiding groote verant woordelijkheid vraagt, het gaat immers om een nieuwe gemeen schap of een vernietiging van de christelijke beginselen. Na de indrukwekkende Maria- hulde werd hel kampvuur geze gend en schaarden duizenden in bontgekleurde kampvuurdekens gehuld zich rond' de omhoog- schietende vlammen en vonken, die den steeds donker wordenden avondhemel verlichtten. Plechtig klonken, na de avond gebeden de door allen gezongen comnlefen, waarna allen neer knielden om Gods onmisbaren zegen uil de handen van den Hoofdaalmoezenier Verhoeven te ontvangen. In alle stilte trokken dé duizenden naar hun tenten en bivakken. Zondagmorgen! Allen schaar den zich rond het hoofdaltaar, alwaar een plechtige Hoogmis weid opgldragen. Hilr daalde dè Schepper van ai wat leeft, m de harten eer duizenden deelne mers. Onder de H. iVLs schelste de Ho-'rifaalmoezenier de ontwik keling van het zedigheidsgevcel. Deze koempoelan droeg een in ternationaal karakter door de aanwezigheid van deputaties uit Engeland. Spanje, Frankrijk, Bel gië en Zwitserland.. Het 3e programmapunt „Stijl" werd behandeld door Comm. Wim Snilker, terwijl voor de voortrekkersleiders gesproken werd over „De voortrekker in de jeugdstandorganisatie". Een hoogtepunt vormde de komst van den Bisschop van1 Breda, Mar. Baeten die met een stormachtige Rallye werd ontvan gen. De Bisschop celebreerde het plechtig lof, waarna twee voor trekkers een schrijven gecalli- ■erafeerd op perkament en on der leekend door alle leidsters en leiders, die op de Koempoelan bijeen waren in ontvangst na men, waarin de trouw aan den Vader der Christenheid tot uit drukking kwam. Het document zal door Belgi sche, Fransche Zwitsersche en Italiaansche broeders worden overgenomen, zoodat den Paus een bewijs geleverd wordt van de wereldbroederschap, die leeft en streeft, ondanks alle teekenen van vijandschap. Ook den Koninkl. Comm. Prins Bernhard. die met zijn onafschei delijke witte anjer van zijn be langstelling blijk: gaf, zette luis ter aan deze bijeenkomst bij. Bij de sluiting om 4.15 vond er een korte herdenking plaats van de gevallenen uit de jeugdbewe ging; dit moment maakte op al len een diepen indruk. Zoo namen allen hun bagage op den rug om den heuvel af te dalen maar iin hun hart zal ongetwijfeld het vuur zijn losge slagen, dat hen zal helpen de moeilijke taak te volbrengen. De koempoelan 1946 was 'n feit geworden. C. W. J. SMIT WARMENHUIZEN GEMEENTERAAD De noodgemeenteraad! verga derde gisteravond onder voorzit terschap van burgemeester H. Nolet. Voor kennisgeving wer den aangenomen: een brief van Ged. Staten met de mededeeling dat het verzoek om aftrek op de bezoldiging van den burgemees ter, wegens genot van een ambts woning, te verlagen, niet kan worden ingewilligd; een besluit van Ged Staten tot vaststelling van de jaarwedde der wethou ders. in afwijking van het des betreffende voorstel van den Raad, op f 150.een besluit van Ged' Staten tot vaststelling van het presentiegeld voor de raads leden op f 3.voor de raadsver gaderingen en f 1,50 voor de commissievergaderingen. Op diens verzoek werd de jaar lij ksche vergoeding voor de nood- slachtplaats van D. Berkhout ver- Boogd van f 50.op f 125 Medegedeeld wera, dat tot 'on derwijzeres aan de O JL School was benoemd mevr. A. L Mie- demaPrins. De raadsleden, uit gezonderd dè wethouders, wer den benoemd in de Commissie tot nazien der gemeenterekening 1S44. De" eerste wijziging van de be grooting 1946 werd i.v.m. de vaststelling van het prèsentïe- feld voor leden stembureaux op 6.hetgeen meerdere raads leden een te lage vergoeding vond!en, hefzien. Met ingang van 1 Jan. 1945 werd aan de lantaarnopstekers A. Spaansen, J Grin en M Stolp onder toekenning van wachtgeld, voor zoover zij in vasten dienst waren, eervol ontslag verleend. Aan een aantal personen werd ont_" heffing van "hondenbelasting ver leend, fretteen voor enkele raads_ leden aanleiding was de overlast ter sprake te brengen, die van honden op straat wordt ondervonden. "En niet te onrechte, -want toen wij gis teravond per motor Warmenhuizen binnenreden, op weg naar de raads vergadering, werden wij aan den in gang van de gemeente verwelkomd door een stel jongens, die een groote herdershond ophitsten en op ons afstuurden. Datzelfde beest kwam in den Raad ter sprake, het beest werd een "dwaling" genoemd, hoort thuis bij Teun Paarleberg en had ook enkele raadsleden, die op de fiets voorbij kwamen, aangevallen, opge hitst door de lieve jeugd. Naar onze meening dient de jeugd op de eerste plaats gewezen te worden op het on_ verantwoordelijk gedoe, om zoo'n groote hond op motorrijders en fiet sers af te sturen. Voorts zal de heer Paarlberg, indien hij het al niet ge had heeft, dezer dagen wel bezoek van de politie krijgen. Bij de rondvraag kwamen nog meer wenschen ter sprake; tijdens de kermis zal het sluitingsuur om 2 uur zijn. De vaargeul onder de brug bij het Station zal uitgediept worden, terwijl de opzichter van Weg en Werken van de Spoorwe gen zal adviseeren tot maatrege len, die het verzanden zullen voorkomen. Het aanbrengen van een richtingbord bij de Fabrieks- straat en het herstellen van een hek van de brug bij Pronk zal „overwogen worden", terwijl een geschil met een aannemer van baggerwerk, die naar de meening van den Raad een te hoog bedrag heeft gevraagd, aan arbitrage zal worden onderworpen. ALKMAAR, 1 Juli. Aangevoerd 14 paarden en hitten: oude paarden 250800; werkpaarden 1000 1600; Mtten f 250—1000; 20 vette koeien; 16 pinken; i graskalf; 81 nuchte>re_kalveren (slacht) en 2 vette schapen, allen voor de Cen trale; 99 oude kippen 810; 82 jonge hennen f 8—f 14'; 56 konijnen 2—15. LANGEDIJK, 2 Juli. Aange voerd: 300 "bloemkool I a 21.40—31.20 I 14.9017.10; 450 tuinhoonen 13. 1800 peen 15.8017; 9700 waschpeen 17-10600 roode kool 28.70—35.90; 2500 rabarber 5.277.000 aardappe len 14.40; kleine 5. NOORD SCHARWOUDE; 2 Juli. Aangevoerd: 133.000 aardappelen 14.40; kleine 5.550 waschpeen 17; 1000 bloemkool I a 19.90; I 13.HI 4.2000 rabarber 5. WARMENHUIZEN; 2 Juli. Aan gevoerd: 72.200 kg. aardappelen 14.40 kleine 7; 1800 st. bloemkool I 13 20-20; III 57; 1700 bos wortelen 11.20—12.20. HEILOO, 2 Juli. Aardbeien 3.20 4.30; framb. aardbeien 5.506.80 per slof; peulen 1.401.70; doperw ten 5570; tuinboonen 1825; poste lein 1520; spinazie 1218; dtibb. boonen 215225; snijboonen 1.701.90 sla 15; bloemkool' 2228; n 1017. ZWAAG, 1 Juli. Aardappelen 14.70; spinazie 28; postelein 2124; roode' kool 2831; slaboonen 2.20— 2.40; snijboonen 1.502.30; tuinboo nen 1820; doperwten 901.00; peu len 901.30 tomaten 1.321.50; was_ peen 1720; bospeen 1218; rabar ber 56; andijvie 20—23; sla 14; bloemkool 828; bos selderie 4.40-*- 8.10; spitskool 911; perziken 5—80 per stuk; aardbeien 70—2.70; fram bozen 1.302.50; witte pruimen 33 p. stuk; roode bessen 1.101.11; prole_ fic 1.031.31; kruisbessen 201.60; kersen 1.501.90; asperges 0.402.50

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2