RADIO Honger achter grenspaal en prikkeldraad Na de bevrijding van Sjahrir Teleurstelling over atoombom De eigenlijke nieuwe mannen BAD-HOTEL Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 ren Duitschland heeft geen houvast meer Alles voor een hap eten De meening van Dr. van Mook Minder schade dan te Pearl Harbour D Regeerings- verklaring Molotof steunt het Fransche plan ASTORIA CHALET 'LI 1946 DINSDAG 2 ÏULI 1946 ÏHUIZEN LD t verga- - vooïzit- ester H. ing wer- "irief van dedeeling ek op de rgemees- m ambts- iiet kan n besluit ,sts telling wethou- het des- ran den isluit van Hing van de raads- ■aadsver- voor de '<ïe jaar- de nood- liout ver- 125.— it tot on- i.Sehool L Mie- :den, uit- :rs, wer- ommissïe Tekening de be- vm. de iresentie- reaux op e raads- irgoeding K (Van onzen eigen redacteur) |TR SCHUILT tragedie achter de grenspaal tusschen Holland en Duitschland, tragedie van honger en nood, het drama tisch lot van den overwonnene, die geen enkel houvast meer heeft en de moed verliest een laatste stroohalm te grijpen, die hem moet houden buiten de draaikolk der algeheele deca dentie en verwording. De meest-objectieve waarnemer zal het moeten erkennen: Duitschland is in barren nood. Dat komt reeds onmiddellijk tot uiting bij het passeeren van de grens. pond boter en een half pond koffie en voor drie doosjes siga retten kom je thuis met een pri-> ma Philips radio. Sinds deze week is er elke das een file van Hol- landsche vrachtauto's uit alle oor den van het lalid, van West- Friesland en Limburg, van den Achterhoek en het Westland, een file die zich door het Limburg- sche land slingert naar één cen traal punt, het eenige grenssta tion. waarlangs dat toegestaan is, het dorpje Straelen, zuidoostelijk van Venlo. Alle wagens zijn vol gepropt zooveel dat kan, met groenten, die op de veiling zijn doorgedraaid. Meestal mindere kwaliteit, hoewel nog goed. In dezen tijd bedraagt de aanvoer slechts drie soorten en wel bloemkool, worteltjes en spits kool- Dat is het alledaagsch menu van de Duitschers, dat moet thans in Duitschland' alles goed' maken- Veel anders is er niet- te krijgen. In de restaurants is het eenige wat men ons voor kan zetten een bord watersoep met een stronk bloemkool, zoo groot als een halve vuist. Er IS honger! Vanuit geheel West-Duitsch- land en nog verder, komen de Duitschers, heel vaak vrouwen Het is gemakkelijker langs 'kronkelige smokkel- paadjes vanuit Limburg Duitsch land binnen te komen, dan op le gale wijze, vooral wanneer daar voor niet maanden van tevoren de vereischte hefboomen in be weging zijn gebracht. Toch is de chief van de En- gelsche Fieldsecurity te vermur wen, voor een bijzonder permit. De Hollandsche douanen zijn nog veel strenger. Geen enkele Ne- derlandsche gulden mag de grens over en alles moet' voor het pas- seeren van de grens in depót ge geven worden. Daar staan wij dan na heel veel moeilijkheden en zonder ook maar 30 pfennig voor een kop koffie. <ip Duitschen bodem. Wij verleeren het al spoedig hier en daar te stoppen, want zoo gauw hebben de Duitschers het bordje N.L. niet op de auto gezien, of ze zijn er al bij. Ons Limburgsch lunchpakket is spoe dig uitgedeeld en van alles krij gen wij aangeboden, wanneer wij maar voedsel willen geven. VOEDSEL. EN SIGARETTEN, tooverformule in het heden- daagsche Duitschland. Dikke portefeuilles met marken komen te voorschijn. Een Duitscher weet .ons brutaal tien sigaretten afhandig te maken en maakt zich uit de voeten. Op ons tafeltje blijven tusschen leege borden vijf en zeventig mark als compensatie achter. Dat was in Duitschland in nor malen tijd een som gelds. groot genoeg om een week vorstelijk te leven. NU is zelfs elk restaurant waar althans nog IETS te krijgen is, een oase. zij het, zoo zwart als de nacht. Dat merken wij aldra als men ons duidelijk maakt, dat 75 mark misschien net toereikend is voor een dragelijke koffietafel. In Muenchen-Gladbach had den wij al geleerd, in geen geval midden in de stad te stoppen, want dan ben je verloren, wordt je bestormd, omdateen Hol landsche auto, natuurlijk' contra bande met zich voert.. In Dusseldorf, hoewel thans op onze hoede, ervaren wij hetzelf de. .Het lijkt op een directen aan val. Aanbiedingen om te water tanden krijg je hier. Tien tot vijf tien pond koffie en je bent een spiksplinternieuwe Mercedes Benz rijker. Een coupon stof van voor- oórlogsch kamgaren kost een PROGRAMMA WOENSDAG 3 JULI HILVERSUM I (301.5 M.): NCRV 7.00 Nieuws, gym en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Voor jonge zieken; 10.30 Morgendienst; 11.45 Famiiieber. uit Indië; 12.00 Postillons; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 14.00 Reportage; 15.00 Concert; 16.10 Kinderkoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.45 Celesta Ensemble; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Land_ en Tuinbouw; 19.30 En_ gelsehe les; 20.00 Nieuws; 20.08 Frot. kerkdienst; 21.00 Causerie; 21.20 Ka merorkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.30 Gram. HILVERSUM II (415.5): VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO MoTgenwiiding; 10.20 VARA P. J. Kers Jr.; 10.35 Sopraan en piano; 11.00 Voor de contmu-bedrijven; 12.00 Accordeon_orkest; 12.35 Kon. Mil. Kapel; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Fransche Kamermuziek; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Cantabile_Sex_ tet; 17.45 Het Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 The Ramblers; 18.45 Causerie Nat. Reclasseeringsdag; 19.00 Liedjes van vroeger en nu; 19.15 Dep. uitzending; 19.30 VPRO Causerie 20.00 Nieuws; 20.05 Lezing over Amerika; 20.15 Feestconcert uit het Concertgebouw; 21.10 Voordracht; 21.20 Operette; 22.30 Jolran Jong; 22.45 Geestelijk leven; 23.00 Nieuws; 23-15 Gram. en kinderen naar de Hollandsche grens, om d'aar langs het grens- paaltje een stuk brood of een paar tomaten in ontvangst te ne men. Sommigen haveloos gekleed anderen goed verzorgd. Maar honger hebben ze alle. Mannen en vrouwen offeren hun siera den of huishoudelijke artikelen, vaak ook kleeding. Honderden meisjes verkoopen zich voor een hap eten. Een Duitscher lucht ons zijn hart over de groentetransporten.. „Afval" zegt hij. Wij krijsen de kruimels en jullie eten je weer rond, zooals voor den oorlog. Waarom sturen ze ons ook niet eens iets anders dan bloemkool en worteltjes. Die zoo spreken en dat zijn er vele hebben nog steeds niet willen toegeven, dat het ongelijk aan hun zijde is. Maar er zijn ook andere klanken. Wij spreken er een, die het onbegrijpelijk vindt, dat Holland, ondanks alles wat Duitschland hem heeft aangedaan, hen nog de hand rijkt met vitaminen; die het absurd voor komt, dat een Hollander zich vergewaar- digt met een Duitscher te spreken „Wir sind für Euch doch noch immer Moffen", zegt ie wrang. In een obscuur cafetje in een der dorpen, dat wij op onzen tocht passeerden, confereerden grenssmokkeiaars over de beste manier voor dezen avond'. De .plananen moeten immers steeds wisselen wii er kans op succes zijn. Eiken nacht weer weten honderden Hollanders de grens te passeeren in den jacht naar al lerlei goederen in ruil voor voed sel.. En kinderen vaak nog, van tien en twaalf jaar vragen en smee- ken over het prikkeldraad tus schen Holland en Duitschland, om een stukje brood, een paar aardappelen. Maar erger, veel erger nog dan deze voedselnood', is de geestelij ke verwording. Het Duitsche volk heeft zoo schijnt het zijn levenskracht verloren en wordt meegesleurd in een nog onpeil- baren afgrond. Maar daarover in ons volgend nummer. Dusseldorf. 30 Juni. P. S. De meening van Dr. v. Mook Met een blijden glimlach stapte Sjahrir uit een Dakota van de R.A.F. op het vliegveld bij Bata via. Hij zag er goed, doch vermoeid uit. Hij verklaarde, dat hem noch den anderen geweid was aange daan. Verder zei hij, dat „dwaze jon gelieden, opgestookt door een onverantwoordelijke bende misda digers met of zonder politieken achtergrond, verantwoordelijk wa ren voor de ontvoering." Vele Indonesiërs waren bij Sjahrir's aankomst tegenwoordig. In antwoord op een vraag be treffende de gebeurtenissen van de laatste dagen en de bevrijding van Sjahrir heeft Dr. van Mook verklaard: „Welke opinie men ook huldigt tegenover de republiek of Sjahrir persoonlijk, één ding is zeker hij heeft er met groote energie en zooals thans bewezen is met groot risico naar gestreefd om het ongeregelde en onverantwoor delijke bestanddeel in de Indone sische nationale beweging er toe te brengen ordelijke maatregelen te nemen en daarmee aan deze beweging een hechter en betrouw baarder basis te geven. Dat hem en zijn vrienden niets' ernstigers is overkomen, zoowel wat hem persoonlijk betreft als zijn be langrijke positie, stemt tot groote voldoening. Geen der partijen heeft voordeel van een chaotischen toestand en al wat dezen chaos bevordert is strijdig met de belan gen van dit land en zijn geheele bevolking. Mr. J. A. JONKMAN de nieuwe Minister van Overzeesche Gebiedsdeeien Roofoverval te R'dam Gisterennacht, omstreeks 4 uur heeft er in het centrum van de stad een brutale berooving plaats gehad. De 30-jarige paardenkoop man V. uit Rotterdam werd, toen hij op den hoek van den Schie- damschen Singel en de Witte de Withstraat liep, aangehouden door een viertal personen, waarvan er twee in militair uniform waren. Zij sommeerden hem zijn per- soensbewijs te toonen, grepen hem vervolgens vast, en slaagden er in na een worsteling, V. te berooven van zijn portefeuille met 5600 gulden. Alvorens er hulp kwam opdagen, waren de roovers ver dwenen in een militaire perso nenauto, welke in de buurt stond. Nieuw Stadhuis te Den Haag De gemeenteraad van Den Haag heeft gisterenmiddag beslo ten tot den bouw van een nieuw Stadhuis op het Alexanderveld. William Laurence, weten schappelijk redacteur van de New York Times, die de explo sies van de atoombom in Nieuw Mexico en Nagasaki heeft gezien, heeft verklaard, dat de explosie op Bikinj grooter was dan die van Nieuw Mexico, maar niet den omvang van die van Nagasa ki scheen te benaderen. De reac tie van correspondenten, die een verslag van de proefneming heb ben gemaakt, blijkt er een van teleurstelling te zijn. Zeven mi nuten nadat de bom was geval len, was de atoomwolk een mag nifieke sneeuwwitte kolom met oranje-roode streepen. die snel opsteeg en naar het zuiden af dreef. 23 minuten na het neer komen der bom begon het te re genen. Men weet niet of dit een gevolg is van de explosie. Na 25 minuten was er geen spoor van de atoomwolk boven de lagune te bekennen en konden waarne mers de kolom slechts door oran jeachtige sporen in de stapelwolk ver ten zuiden van het doelwit onderscheiden. Vice admiraal Blandy heeft he den medegedeeld, dat de explo sie van de atoombom „aanzien- E TWEEDE KAMER zal a.s. Vrijdag 5 Juli bijeen komen. Het ligt in de bedoe ling van den minister-presi dent, dr. Beel, dan een regee- rngsverklaring af te leggen. Over deze verklaring zal de Kamer discussieeren op Dins dag 9 en Woensdag 10 Juli. Molotof is gisteren accoord ge gaan met de voorstellen van Bi- dault over een 10-jarige interna- tionaliseering van Triest onder gemengd toezicht als basis voor verdere onderhandelingen zij het dan voorzien van een Russisch amendement. Besloten werd de kwestie verder te bestudeeren en er hedenmiddag verder over te beraadslagen. De Italiaansche" koloniën, de vredesconferentie en Duitschland staan nog steeds op de agenda. De Gasperi. premier van Italië heeft verzocht gehoord te wor den, voordat een besluit over Triest wordt genomen. Het veorstel van Bidault heeft in Italiaansche kringen veel ver bittering veroorzaakt. Bij het verlaten van het Lu xembourg te Parijs hebben afge vaardigden te kennen gegeven, dat het grootste deel van de ver gadering gewijd was geweest aan bespreking van d'e kwestie-Tïiëst en ^de Italiaansch-Joegoslavische grens. Er werd nog geen over eenstemming bereikt Van de dertien ministers zijn er eigenlijk maar zes nieuw en dan rekenen we dr. Huysmans die al eenmaal korten tijd mi nister geweest is in het zuidelijk kabinet Gerbrandy ook nog Dij de nieuwe. Dr. Beel. Lieftinok, Drees Vos, Mansholt, Van Kleffens en Rin gers zijn uit het aftredende ka binet bekend. Kol. FIEVEZ is geboren in Zutphen. Hij maakte een uitste kende militaire carrière. Hij heeft in krijgsgevangenschap ge zeten en was daar hoofd van den geheimen berichtendienst. Hij is sinds 1 Mej luitenant kolo nel van den generalen staf. Hij was jarenlang lid van het hoofd bestuur van de R.K. Officieren- vereeniging. Mr. MAARSSEVEEN promo veerde in 1925 tot doctor in d'e rechtswetenschappen. Hij was advocaat en procureur te Utrecht, lid van den gemeenteraad aldaar en o.a. rechtskundig adviseur van het R.K. Werkliedenverbond In 1937 werd hij opvolger van mr. Goseling in de Tweede Ka mer. Dr. G. W. M. Huysmans is ge boren te Eindhoven Hij promo veerde na zijn studie te Nijme gen en te Rotterdam, op een proefschrift over den termijnhan- d'el in valuta tot doctor in de economie. Hij was de laatste ja ren directeur van de Coop. Cen trale Boerenleenbank te Eindho ven.. In 1945 werd hij minister van Financiën in het kabinet Gerbrandy. dat toen in bet be vrijde gebied gevormd werd. DR. GIELEN is zijn loopbaan begonnen als onderwijzer, behaal de de middelbare bevoegdheid voor Nederlandsch, werd direc teur van de R.K. Handelsdag school te Hulst en doctoreerde aan de Gentsche Universiteit op een proefschrift over „de Wandelende Jood". Kort voor den oorlog werd hij inspecteur van het Lager On derwijs te Roosendaal en onlangs hoofdinspecteur in de eerste hoofdinspectie. Hij is een bekende onderwijsspecialist en publicist over letterkundige werken. MR. JONKMAN promoveerde in 1918 op een proefschrift over de Indonesisch-nationale grond slag van het Inlandsche onderwijs. Hij werd in 1919 benoemd tot rechterlijk ambtenaar in Indië en in 1927 lid van de Volksraad, waarvan hij in 1939 voorzitter werd. Hij behoorde tot de voor uitstrevende Stuw-groep, waarvan ook minister Logeman lid was BARON VAN BOETZELAER promoveerde te Utrecht in de rechtswetenschappen en voigde een diplomatieke loopbaan met groot succes. Hij was attaché in verschillende hoofdsteden, o.a in Washington en Berlijn. lijk minder schade" heefi veroor zaakt dan de J^panneezen te Pearl Harbour hebben toege bracht. De geiten, die voor weten schappelijke doeleinden aan boord van de oorlogsschepen te Bikini zijn, stonden op hun gemak op een bosje hooi te kauwen toen de eerste groep onderzoekers den toe stand in de lagune in oogen- schouw kwam nemen, na de explosie van atoombom no. 4. Gisterenavond werd medege deeld, dat tengevolge van de ra dio-activiteit. journalisten en an dere waarnemers niet voor he denmiddag aan boord kunnen gaan van de schepen in het ge bied van de ontploffing. Alle schepen behalve de Appalachian zijn hedenmiddag om 16 uur de lagune weer binnengevaren. Er woedt nog steeds vuur op de „In dependence", waarbij de vlam men en rook hoog boven bet schip opstijgen. TENNIS HET TOURNOOI OP „WIMBLEDON" De laatste vier in het heeren enkelspel zijn bekend. De halve finales word'en nu: Petra (Fr.) tegen Tom Brown (Amerika) en de Australiër Brown tegen Drob- ny (Joego-Slavië). Er bestaat zeer veel kans dat de finale wordt: Brown tegen Brown! Een aardige opgave voor den umpire! (De berichtgeving van het A.N.P. kon er nu al niet uit komen!) De Amerikaan Tom Brown heeft met 62; 86; 64 ge wonnen van Puncec die v. Swol zoo overtuigend geslagen had (61; 62; 62). De Australiër Brown won na Heel lange sets (1311; 11-9; 64) van Berge- lin (Zweden) Petra (Frankrijk) heeft gewonnen van Pails (75; 75; 68; 64) wat wel een verrassing mag genoemd wor den. En Drobny, die eerst al van Kramer had gewonnen, sloeg daarna nog Pelizza. In het dames-enkelspel zijn de laatste twee Nederlandsche da mes ook uitgespeeld. Mej. Rollin Qouquerque verloor met 61; 62 van Jene Quertier (Enge land) en mevr Blaisse van mrs. Haylock met 16; 62; 36. Naar uit Haifa gemeld wordt, heeft een vliegtuig een schip met 2000 illegale Joodsche immigranten waargenomen op weg naar Palestina. HOTEL heeft nog kamers beschikbaar. prachtig park met Bosch - Tennisbanen. lederen dag muziek. VOORHEEN BAARN TEL. 204Ï (Adv)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3