Nieuw ALLEEN DE LIEFDE kan het heil der wereld verzekeren Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: DE PERS IS NIET EENSTEMMIG Trygve Lie naar Nederland VOEDSELAANKOOPEN IN AMERIKA STOP GEZET Admiraal Blandy over de atoombom Nog geen overeenstemming over T riëst 20 JAAR VOOR PROF. WESTRA Een extra-bon voor aardappelen De havenstaking geëindigd DETACHEMENTEN NAAR WEST-INDIE Voorloopig geen koffie Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Stgon. Abonnementsprijs I 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.-, minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m-m-i minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordliollanclsch Daqblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 3 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10969 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank DE PERS is niet eenstemmig in haar oordeel over het nieuwe kabinet-Beel. De „Tijd" is „voldaan noch dankbaar". De structuur is te zwak op de twee beslissende pij lers: die van Buitenlandsche Za ken en van Overzeesche Gebieds- deelen. Het beleid van den for mateur heeft het blad in de laatste faze ernstig teleurgesteld. Dit ka binet is geboren met een zWhkke ruggegraat, concludeert het blad. Lijnrecht daartegenover staat het oordeel van de „Maasbode". Dit blad spreekt van „een sterk parlementair Ministerie". Het be reikte resultaat mag tot tevreden heid stemmen, bovenal omdat het tot stand gekomen kabinet een indruk van kracht maakt. Dit is het eerste parlementaire kabinet na 1925. Parlementair: d.w.z. het steunt op voorafgaand overleg met de Kamerfracties der partijen waaruit het is samengesteld. Ook innerlijk, aldus de „Maas bode" maakt het kabinet de in druk van kracht. De formateur heeft ziin menschèn met zorg ge kozen, meent het blad. Vrij opgetogen is het „Vrije Volk" dat zich bijzonder uitslooft te suggereeren dat de politiek Schermerhorn-Drees, en speciaal ten aanzien van Indië, de politiek van Schermerhorn-Logeman, zal worden voortgezet. Dit zal dan echter zonder Schermerhorn en zonder Logemann geschieden!.... Wij gelooven, dat er, met alle respect over de samenwerking tusschen K.V,P. en P.v,d,A., een eigen nolitiek van het kabinet- Beel zal komen. Veel somberder is het oordeel van het links-radicale „Parool" dat voor de P.v.d.A. èn den slag voor de plan-economie èn den slag om de Indië-politiek van Scher merhorn verloren ziet. Zelfs al wordt Schermerhorn commissaris- generaal voor Indië! (Maar een Partij en een kabinet, die de ver kiezingsslag verloren hebben, kun nen moeilijk verlangen, dat ze bij de Regeeringsformatie alle slagen winnen!) In de „Volkskrant" is de staat kundige hoofdredacteur, prof. Romme. nogal tevreden. Hij roemt de persoonlijke kwaliteiten van den formateur, en is tevreden over het feit, dat de regeerings- leiding in jonge handen berust: „de stormende tijd, waarin we leven, vraagt om geestelijke even wichtigheid en om jeugdige im puls" Verder constateert de schr. dat dit kabinet een mmisteriëele meerderheid van christelijken hui ze bezit. Hij uit de hoop, dat het kabinet een team zal ziin, waarin elke speler wel zijr. eigen plaats, maar niet zijn eigen etiket heeft, alleen naar voren treedt en beoordeeld wordt als lid van het eene kabinet". De Indische medewerker van de „Volkskrant" noem; mr. Jonk man „alleszins bekwaam deze post met goed gevolg te bekleeden", de keuze van deze algemeen geachte integere figuur kan een zeer ge lukkige genoemd worden." Hoewel het „Vrije Volk" den heer Jonkman reeds bij de Partij van den Arbeid indeelde waar toe hij blijkens zijn geestelijke in stelling inderdaad gerekend kan worden moet hij formeel nog tot de Partij toetreden. De eerste reactie in verschil lende kringen te Batavia luidt, dat de keuze van de nieuwe Regee ring, speciaal ten aanzien van de Overzeesche Gebiedsdeelen, een gelukkigf mag worden genoemd. Van de meer-directe oppositie bladen noemt „Trouw" het neele feval „twijfelachtig". Het conclu- eert dit in antwoord op de vraag, of dit het kabinet is, wat Neder land noodig heeft. Het wil overi gens wachten op de daden. Dit doen wij ook. Wij hebben gisteren al doen uitkomen, dat Indië en Buitenland kernproble men z.ijn, het meest in onderling verband. Wij gelooven ook, dat dr. Beel tot de keuze van functio narissen voor deze positie min of meer onder druk gekomen is. Wat de ministers Jonkman en v. Boet- zelaer zullen presteeren, moet worden afgewacht. Een fraaie bandstand aan de brug tij_ dens de Nederlandsche turnkampioen» schappen welke te Den Haag zijn ge houden. v. d. Reyken P. De algemeene secretaris van de V.N., Trygve Lie, zal verschei dene Europeesche steden bezoe ken, waaronder Den Haag. Doel van de rondreis is werving van personeel voor de V.N.. Volgens mededeeling, gedaan door vertegenwoordigers van 't Departement van Landbouw, heeft de regeering van de Ver- eenigde Staten door het ontbre ken van prijsbeheersching, den aankoop van tarwe en vleesch voor den export naar de door honger bedreigde landen stop gezet. HET VERSLAG VAN EEN CORRESPONDENT Vice-admiraal Blandy. bevel hebber van de Amerikaansche trbepen, belast met het uitvoeren van de proefneming met de atoombom, heeft bekend gemaakt, dat 5 schepen gezonken en zes zwaar beschadigd zijn door het geweld van de Bikini-atoombom. Hij verklaarde, dat 2 torpedoja gers, de lichte Japansche kruiser Sakawa en 2 transportschepen van 1200 ton gezonken zijn. Verder zeide hij, dat de voortdurende ra dio-activiteit een inspectie van de als doelwitten >*bruikte schepen nog verhinderde. Toen het waar nemingsschip, de Appalachian, door de lagune voer, leek de on derzeeboot Skate op een verfrom meld stuk papier. Admiraal Blandy, die op zijn inspectietocht door Forrestal, den Amerikaanschen minister van marine, vergezeld was, verklaarde echter, dat de Skate in 14 dagen gerepareerd kon worden. De legervoertui gen aan boord van de Nevada een der doelen stonden overeind, terwijl hun banden blijkbaar de hitte getrotseerd hadden. George Moorad, een correspon dent van het Columbia Broadcas ting System, seinde het volgende: „Na een strijd van vier uur met den censuur kan ik tenslotte zeg gen, dat ik gedurende meer dan een uur laag over de lagune van Maar hoe belangrijk de Indi sche kwestie ook zij, het is toch niet juist, dit kabinet nu al te ver- oordeelen, omdat misschien zal blijken, dat door de omstandig heden de bezetting van deze Mi nisteries niet zóó 100°7ö is, als men wel wenschte. Er zijn immers onder de eif resteerende departementen nog een aantal belangrijke! Welk een ontzagwekkende taak rest Justitie voor het rechtsherstel in het alge meen. en dat van politieke delin quenten in het bijzonder. Bij de toekomstige vormgeving der maat schappelijke verhoudingen spreekt Justitie trouwens ook een woordje mee! Wat valt er niet te doen voor onderwijs, voor voortgezet finan cieel nerstel, voor de heropbouw van leger en vloot, voor den we deropbouw van het verwoeste vaderland, voor de ordening van het economisch leven en de juiste keuze in het netelige vraagstuk van de nationalisatie. Hoeveel problemen zijn er voor de landbouw, en niet minder voor sociale zaken, ook in onderling verband, als we denken aan het vraagstuk van de loonen en de prijzen. Neen, er is geen reden om nu al dit kabinet met pessimisme tege moet te treden, evenmin als er aanleiding is tot voorbarig en thousiasme. Wij wachten af, met vertrou wen. Bikini heb gevlogen. Ik heb de schade, veroorzaakt door den atoombom goed in oogenschouw genomen en ben nu in staat te verklaren, waarom sommigen van ons de proefneming als een vol komen mislukking beschouwen. De schatting is, dat 28 van de 79 schepen eenigszins beschadigd zijn. Slechts één groot schip is gezon ken, n.l. de Japansche lichte kiui- ser „Sakawa", die vroeger be schadigd is geweekt en waarvan het repareeren door een Ameri kaansche ploeg is gesaboteerd. De torpedojager Lamson en waar-' schijnlijk vier landingsvaartuigen van middelbare capaciteit zijn ge kapseisd." Volgens Moorad zou men ver keerd doen, uit de poovere resul taten de conclusie te trekken, dat de atoomkracht niet radicaal zou zijn. Hij heeft de uitwerking op Nagasaki gezien en zou wenschen, dat de proef zou worden herhaald, bij welke gelegenheid dan een nauwkeurig onderzoek zou moe ten zijn toegestaan. Tijdens de gisterenavond gehouden vergadering dér ministers van bui tenlandsche zaken der Groote Vier te Parijs hebben Byrnes, de Ameri kaansche minister en Bevin, de Britsche minister, verklaard, dat zij alleen zouden instemmen met de voorgestelde internationale zone voor Triëst en het aang'renzende gebied, indien het "bestuur en verantwoorde lijkheid voor dit gebied zou berusten bij de vereenigde naties en niet bij de Groote Vier, zooals was voorge steld door de Sovjet delegatie. De geheele zitting was gewijd aan Triëst en de ItaliaanschJoegoslavi sche grens, maar er werden geen be slissingen genomen. Heden om 16 uur zullen de besprekingen hierover worden voortgezet. Als basis voor de besprekingen van heden zal een amendement van Bi_ dault dienen, dat aan alle standpun ten tegemoet komt. Volgens dit amendement zal Triëst worden be stuurd "in overeenstemming met 'n statuut voorgesteld door de vier groote mogendheden (het standpunt van Molotof), dat zal worden bestu deerd door de vredesconferentie (B'yrnes) en door de V. N. (Bevin). Het bijz. gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft heden den oud burgemeester van Den Haag, prof. mr. J. Westra, tegen wien de pro cureur-fiscaal de doodstraf had geëischt, wegens hulpverleening aan den vijand, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De procu reur-fiscaal is in cassatie gegaan. Het CDK deelt mede, dat voor personen, geboren in 1941 of vroeger, bon „254 aardappelen" tot en met Zaterdag 6 Juli a.s, recht geeft op het koopen van 1 extra kilogram aardappelen. De aardappelbonnen voor de week van 7 t.m. 14 Juli zullen wederom niet in de bonnenlijst, maar afzonderlijk worden be kend gemaakt. IN ZIJN RADIOREDE, welke de Heilige Vader ter gele genheid van het. Nationale Eucha ristisch Congres in Bolivië tot de geloovigen van dat land gericht heeft stelt hij de vraag, wie of aan de wereld een duurzamen vrede kan geven. Volgens eenigen is het de haat, vólgens anderen de liefde. De Paus gaf hierin uitdruk king aan het leed, dat zijn vader hart verscheurt bij den aanblik van een verdeelde wereld, waarin niet alleen het eene volk tegen het andere opstaat, maar waarin zelfs bewoners van hetzelfde land elkander verscheuren. De liefde en niet de haat aldus de Paus kan het heil der wereld verzeke ren. De liefde, die de grondslag en tevens het fundament is van iedere eenheid, zij alleen kan de sociale ongerechtigheden doen verdwijnen en het niet te ontloo- pen leed hier beneden draaglijk maken: uit haar komt den geest der naastenliefde voort, welke zoowel de inwendige als uitwen dige vrede der volkeren brengt. Vervolgens uitte de Paus den wensch, dat de geestelijke gezond heid van het gezin zou verbeterd worden en dat vooral de christe lijke volkeren daarbij verzekerd konden zijn van de roeping en van den steun der geestelijkheid. Ten slotte wees de Paus op den symbolischen naam van Bolivia's hoofdstad La Paz, die vrede be- teelcent en hij verbond hieraan de landen van het Zuid-Afnerikaan- sche continent Peru, Chili, Ar gentinië, Uruguay en Paraguay, die in de viering van het congres te Sucre uitdrukking gaven van den christelijken geest. Opbouwwerkzaamheden in Zeeland. De arbeid aan de Abdij te Middelburg vordert goed. Twee van de vier torens zijn reeds opnieuw opgetrokken. In het midden de steenen van het ver nielde bouwwerk, welke bij den her bouw worden gebruikt. A.H.F. P. Voor het eerst sedert honderden jaren werd in Engeland een burgemeester in het openbaar tot ridder geslagen. Dit geschiedde tijdens het bezoek van den Engelschen koning aan Edinburgh; toen de burgemeester, John I. Fal coner, traditiegetrouw de sleutels der Schotsch'e hoofdstad aan den vorst overhandigd had. Planet News De algemeen landelijk voorzit ter van de E.V.C., de heer B. Blokzijl, heeft het volgende me degedeeld: In de afgeloopen week is door de E.V.C contact opgenomen met de regeering, om tot een bevredi gend einde van het zeelieden- en havenconflict te komen. De mi nister van Sociale Zaken heeft naar aanleiding hiervan den be trokken rijksbemiddelar, mr A. M. Joekes, verzocht met den raad van bestuur voor de zeevaart en de besturen van de scheepvaart- vereenigingen Noord en Zuid be sprekingen te voeren. Overeenge komen werd, dat bij de werkher vatting van werkgeverszijde geen rancunemaatregelen zullen wor den getroffen. Ook van de werk nemerszijde zullen geen rancune maatregelen worden genomen te- fen havenarbeiders en zeelieden, ie bij het uitbreken van de sta king aan het werk zijn gebleven. Na werkhervatting neemt de E, V. C. contact op met het college van rijksbemiddelaars om tot een oplossing te komen van de huidi ge grieven, welke er bestaan ten aanzien van de thans geldende arbeidsovereenkomst voor bet per soneel van de Nederlandsche koopvaardijvloot In een tweetal stakersvergaderingen te Rotterdam en Amsterda m is met groote meerderheid van stemmen beslo ten om het werk te hervatten op Woensdag 3 Juli. Hedenmorgen hebben de haven arbeiders in de hoofdstad zich weer bij hun oorspronkelijke werkgevers gemeld om na zooveel weken het werk te hervatten. In Rotterdam heeft ongeveer 75 tot 80 procent van het aantal ha venarbeiders zich volgens af spraak gemeld en is aan het werk gegaan. Vrijdag 5 Juli zullen per mo- torschip Boissevain, twee deta chementen van de Kon. Land macht uit Amsterdam vertrek ken. ter versterking van de troe pen in Suriname en Curacaif. De detachementen bestaan ge heel uit oorlogsvrijwilligers. Daar de verwerking van ruwe koffie door de staking in de vee- men sinds geruimen tijd stag neert en dientengevolge de werk zaamheden in de branderijen, evenmin voortgang kunnen heb ben kan op 7 Juli geen nieuwe koffiebon worden aarigewezen, zoodat voorloopig na dien datum geen koffie verkrijgbaar is. De nog in circulatie zijnde handelsvoorraden maken het mogelijk de uitreiking van toe wijzingen ten deele, o.a. aan zie kenhuizen, voort te zétfen. De verstrekking van rantsoenbonnen voor koffie is tijdelijk stopgezet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1