RADIO 't Duitsche volk op de trapeze 'f Zangcoticours te Krommenie Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 De diagnose van een stervende „Waren wij ook maar nazi's geweest!" Sjahrir over zijn ontvoering Snelboothaven hedenavond de Sucht in zegevieren Zelfrijzend! bakmeel op den bloembon VeerHendcsagsche bonnenlijsfen Binnenkort een minister van Marine 1946 WOENSDAG 3 JULI 1946 (Van onzen eigen redacteur) HET DUITSCHE VOLK voert een dramatische voorstelling op in het wereldcircus. Het staat op de bovenste sport van de ladder naar de trapeze en ziet neer op een chaos als nog nimmer beleefd. Het is gereed den sprong te doen in den afgrond, zonder er zich nog om te bekommeren, hoe het te recht zal komen. Uit het lood geslagen, volkomen gedemora liseerd, mist het de kracht, aan een uitweg te denken. Het volk leeft voort, zonder kompas, apathisch, schijnt volkomen uitgeleefd en bezit den moed niet meer, zich althans uit het slijk dej- verwording te wentelen naar een betere horizon. DE ZON der wereldpolitiek mag dan weer flets schijnen, de Duitschers voelen zich, stuk voor stuk, in den schaduw van een on doordringbaar oerwoud. De ener gie ontbreekt hen om zich van voren af aan met een kapmes een weg te banen naar een nieuw leven. Zij 'voelen zich afgestooten door twee polen. Eenerzijds immers voelen zij voor een groot deel althans dat het nationaal-so- cialisme hen niet heeft gebracht, wat zij er van verwacht hadden en anderzijds hebben zij geen vre de met het stelsel der Wester- sche democratiën. Dat is wellicht minder een gevolg van de om standigheden als wel van den in geboren Duitschen aard van heer- schen, van leiden en geleid te worden, liefst met Spartaansche hand. Nu alle idealen uit de hand ge slagen zijn, zijn zij ontevreden ge worden, voelen zich verongelijkt en lam. Op eén half weggebombardeer- den muur van een restaurant le zen wij twee dingen, die te den ken geven: „Gib uns ein neuen Führer" en „Wir kommen wie der" Dat is het eenige levens- ceeken, waardoor de diagnose an den stervende te stellen .alt. Het eerste schreeuwt cm ciding cm weer op tc kunnen aan. Het tweede komt van de verbeten nazi's en idealisti sche jongeren, die speculeeren met onmogelijke stukken. Wij treffen twee Duitschers, goede Duitschers. Zij hebben de roode driehoek van het con centratiekamp nog in de porte- monnaie. „Wij zijn nog steeds niet bevrijd van de nazi's", luidt hun wrange opmerking, „jarenlang, nog lan ger dan jullie in Holland, nebben wij gevochten en ons verzet. Wij gingen het kamp in, blijmoedig, omdat wij wisten waarvóór, om dat wij rotsvast geloofden in een uiteindelijke verlossing. Nu zien wij, dat we ons vergist hebben. Ons lijden was vergeefs." En de andere valt bij: „Wij waren nooit nazi's, maar wij willen het nu wel uitschreeu wen: waren wij ook maar DONDERDAG 4 JULI HILVERSUM I <301.5 M.): KRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV Gram. 10.15 Morgendienst; 11.00 KRO Rad ziekenbezoek; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.05 Celloreeital; 12.30 Klaas van Eeeck; 13.00 Nieuws; 13.15 Klaas van Beeck; 14.00 NCRV En_ semb.e Gregor Douwinsky; 14.40 Voor cfe vrouw; j5.00 Utrechtseh Strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Orgelbespeling; 17.30 Gram.; 17.45 Mandol-nata; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.20 Met band en plaat; 19.25 De vaart der volken; 20.00 Nieuws; 20.08 Causerie; 20.20 Omroep-orkest; 21.00 Luister- wedstrijd; 22.00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Concert; 23.30 Gram HILVERSUM II (415.5 M.): AVRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwij ding'; 10.35 Piano_recitai; 11.10 Gram. 11.30 Orgelspel uit Tuschinski; 12.00 Kamermuziek; 12.35 Het Lyra.trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 14.00 Voordracht; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15.20 Confetti; 16.15 De Camera loopt; 17.00 Avro_kaleidoS- coop; 17.30 Gram.; 17.50 Het Rijk Overzee; 18.00 Nieuws: 18.15 Vaude_ ville-orkest; 18.45 Sportpraatje; 19.15 De.PTT aan het woord; 19.30 Caba ret; 20.00 Nieuws; 20.05 Studenten praatje; 20.15 Kurhaus-concert; 21.30 Amerikaansche muziek; 21.50 The Romancers; 22.20 Causerie; 22.35 Pierre Palla; 23.00 Nieuws; 23.15 hTe Skymasters; 23.45 Gram. nazi's geweest,, dan waren wij er nu beter aan toe." Gedeeltelijk hebben zij het ge lijk aan hun kant. Want de nazi's, ■lie voorheen de grcote posten be kleedden. zitten nog op denzelf- den stoel en voorzoover men hen van hun functie wel móést ont heffen, kregen zij elders in een jndere stad een post, die even belangrijk, zoo niet nog belang rijker is. De lagere ambtenaren der rijks- oureaux waren nazi's. Zij zijn het nog en zitten nog op dezelfde plaats. Sta je bekend als anti, klop dan maar niet aan. Was je partijgenootdan valt er te praten. WAS IK ook maar nazi geweest. Dat is de bitterste conclusie van een stervend volk. Op de lees- afel van een Konditorei ligt een Amerikaansch tijdschrift met oor- 'ogsfoto's. Met groote halen is er ?p gekrast: „Wir brauchen wieder Waffen!" Dat is onmiskenbaar de jeugd. Zij hadden hun vast-ingehamerd, misleidend ideaal; zouden graag wéér meemarcheeren, met 't ge weer op den schouder, in Arbeits- fienst of Hitierjugend. De oorlog heeft hen van staal gemaakt Zij mochten of moesten als groote menschen mee helpen aan den strijd, groeven loopgraven en schoten Panzerfausten af. Een vak hebben zij nooit geleerd. Daarvoor was geen tijd. Nü zijn dat de paria's der maatschappij gewor den. Zij zijn degenen, die, naast de idealistische, fanatische nazi's, in verschillende steden kleine rel letjes tegen den bezetter organi- seérenomdat een groot verzet onmogelijk is. Dat is het gevaar, de mentaliteit Was het mogelijk, dan braken zij los, in bloedige re volutie. Zoolang de bezetters, elk in hun zone. niet in staat zijn, een oplos sing voor deze problemen uit. te werken, zoolang zal er geen spra ke van zijn, dat Duitschland uit dit eiland van drijfzand zal wor den verlost. Als wij middernacht wegrijden uit Muenehen-Gladbach, lalt een stel aangeschoten mannen: Und wir fahren gegen Engeland Zij hebben geluk. Er is ?een Engelschman in de buurt En het volk gaat voort, lang zaam, traag en verbeten, verbit terd en moede, voort naar een af grond zonder bodem. Zóó gaat Duitschland ten onder. Voor wie hier ook maar enkele dagen vertoeft, is geen andere conclusie mogelijk. 30 Juni, Muenchen-Gladbach P. S. In een beschrijving van zijn ont_ voering heeft Sjahrir verklaard, dat de namen van de schuldigen bekend zijn, doch dat deze niet zullen wor_ den gepubliceerd; omdat de politie de zaak nog onderzoekt. De ontvoering zelf werd verricht door jonge soldaten, behoorend tot een groep, "die voor, tijdens en na den oorlog slechts gedacht heeft aan eigen winstbejag." Sjahrirs volledig dossier betreffen de de onderhandelingen met Dr. van Mook is tijdens de ontvoering gestolen en tot dusver is er nog geen spoor van gevonden. Morgen zal Sjahrir naar het bin nenland terugkeeren om "het nemen van scherpe maatregelen tegen de extremisten" te bespreken. Sjahrir zeide: "Ik ben zeer ingeno men met de' verklaring van Van Mook Wij hebben elkaar leeren waardee. ren." Sjahrir is 70 kilometer buiten Solo in het bergland vastgehouden. De jongelieden, die hem hadden gevan gen genomen, verzetten zich niet tegen zijn mvTijheidsstellrng, toen zij hem tenslotte hadden herkend. In verband hiermede verklaarde Sjahrir, dat zoowel Tan Malaka als Soebardj'o, voor hij werd ontvoerd, buiten zijn voorkennis in vrijheid waren gesteld. Het republikeinsche persbureau Antara bericht uit Djokjakarta, dat in deze plaats een aantal arrestaties is verrich' in verband met de plaats gehad hebbende ontvoering van Sjahrir, zulks "om vaart te zetten achter hei onderzoek om tot de wor tels van het incident te komen". Tijdens het onderzoek aldus ver volgt Antara kunnen geen verdere bijzonderheden worden medegedeeld. Onder leiding van Engelsche genietroepen wordt op last van den minister van oorlog de Duit sche snelboothaven aan de Ha ringhaven te IJmuiden door mid del van explosieladingen opge ruimd. Met behulp van 600 Eng. ponden springstof zullen de enor me betongevaarten hedenavond om 8 uur aangetast worden, ter wijl men op Maandag 8 Juli een tweede grootere lading tot ont ploffing zal brengen, indien al thans de aangerichte schade van vandaag niet al te groot is De zuidzijde van de visschershaven moet door de bewoners ontruimd worden teneinde persoonlijke ongevallen te voorkomen; sche pen mogen de haven niet binnen- loopen. Ónder bewoners en eigenaars van de betreffende woningen heerscht groote ongerustheid en ontstemming daar reeds bij de lichte explosies van de afgeloo- pen weken aanzienlijke schade aan de huizen is toegebracht en nu nog veel grootere vernieti gingen worden verwacht. Gisteren is d rl. M. Hirsch- feld op uitnoodiging van dr. van Mook naar Ned Indië vertrokken ten einde een onderzoek in te stellen in economische aangele genheden In het door mooie waterpartijen omgeven St. Agatha Park werd Zondag 30 Juni een begin ge maakt met het eerste concours na de bevrijding, van den R.K. Bond van Zangver. in Noord- en Zuid- Holland, waarvan zich 47 koren hadden gemeld. Bij de plaatselijke vereeniging St. Caecilia bleek de regeling in goede handen, terwijl het gemeen tebestuur van Krommenie haar medeleven toonde door een offi- cieele ontvangst ten stadhuize. Met muziek werd naar het con coursterrein gemarcheerd, waar de bondskoren in edelen wedijver elkander den eere-palm zouden betwisten. Vooraf dient gezegd, dat de prestaties op dezen eersten concoursdag niet het peil konden benaderen van het in 1941 gehou den concours te Lisse, waarbij echter tevens dient opgemerkt, dat als jaar van oprichting bij meer dere koren 1945 stond aangege ven. In onze editie van Maandag 1 Juli hebben wij den geheelen uit slag opgenomen. Hier volgt een beknopte bespreking van de deel nemende koren in den kop van Noordholland. 4e afd. Gem. koren. "Arti et Religioni", Enkhuizen. In beide no.'s werd beschaafde en ver zorgde zang ten gehoore gebracht. Nuanceering kon nog beter. Man nenstemmen dommeeren te veel. Goede prestatie van dit .jonge koor, 319 punten le prijs'. "Jubilate Deo", Sctrermerhorn. Door stijging in no. 1 kwam de zui verheid in het gedrang, nuanceering niet natuurlijk aangebracht, alge. meene indruk minder goed. Koor naar keuze iets te moeilijk, samen zang en uitspraak meer verzorgen. 234 punten 3e prijs. "Amicrtiae", Heerhugowaard. Ook bij dit koor liet de samenzang te 98. Heer Dolf had al zijn menschen weer aan het werk ge zet, toen hij bemerkte, dat al die bommen niets konden uit richten. Hij hield lange redevoeringen, dat hij toch zou win nen en spoorde ieder aan, in hem te blijven gelooven. Boebi Trep had intusschen de vloeistof verstopt, waarmede de doo- dende straal kon worden uitgezonden, want die straal wilde hij bewaren voor zijn bewakers met Dolf aan het hoofd. Het laboratorium daverde van de woedende uitvallen, toen de vermissing werd ontdekt, maar Boebi hield zich goed en juichte van binner. Hij was die brulaap weer te vlug afge weest. wejfischen over. Uitvoering te mat, kan frisscher en rhythmisch scherper m no. 1. De keuze van het vrije nummer was niet gelukkig, moeilijk iets van te maken. 221 punten 3e pr. "St. Jacobus", Tuitjenhorn. In beide no's te langzaam tempo, te taaie voordracht. Koorklank kon er mee door. Rhy'hmiek niet verzorgd. 229 punten 3e prijs. 3de Afd. Gem. koren. "Magnificat", Beemster. Samen_ zang schommelend, nuanceering be_ hoorlijk, koorklank wel beschaafd. Bassen te zwak. Opvatting goed, ter_ wijl de keuze van het vrije nummer viel te loven. 258 punten 2e prijs. "Con Amore", Westwoud. Bij dit koor viel beschaafden zang te be_ luisteren. Tempo kan iets beter, nuanceering goed verzorgd. Beide nummers een halve toon gezakt. Op vatting vrij goed. 260 punten 2e pr. "Zanglust", Spierdijk. Bijzondere stijlvolle vertolking van beide wer ken. Muzikaal en frisch voorgedra gen. Alle rubrieken hooge \va ar dee ring. Ofschoon de greep van het goed gekozen vrije werk voor deze afd. wat hoog lag, werden de moei lijkheden glansrijk overwonnen. Bravo dirigent. 341 punten le prijs, tevens hoogst aantal punten van dezen dag. "Bel Canto", Obdam. Het ver plichte werk werd zeer verzorgd weergegeven. Begin wat weifelend en zwak. Et werd mooi op toon ge zongen. Opvatting muzikaal. Jammer dat de uitvoering van no. 2 nier op gelijke hoogte stond. Deze opgave bleek nog te moeilijk voor dit koor. Rhythmiek en nuanceering slap en monotoon 289 punten 2e prijs. 2de Afd. Gem. koren. "Ego Flos", Schoorl. Goed mate riaal, bijzonder tenoren. Samenzang en tempo in 1 minder dan in 2; dat goed en frisch werd uitgevoerd. Is echter iets te gemakkelijk voor deze afd. Opvatting uitstekend. 271 pun ten 2e prijs. 2de Afd. Mamienkwartetten Dubbel mannenkwartet Spierdijk. Er werd zuiver en op toon gezon gen, niet kleurrijk genoeg. Tempo te traag. 284 punten 2e prijs. le Afd. Gem. koren. "St. Caecilia"; Onderdijk. Een mooi en goed gedisciplineerd ensem ble met uitstekenden koorklank. Te noren blinken uit. Nuanceering frisch en met brio. Er bleek goed gestu deerd. De opvatting van beide no.'s zeer goed aangevoeld". Algemeene in druk: krachtig en bezield. Bravo di rigent. 328 punten le prijs. "Zingen is Leven", Warmenhuizen Indruk vrij goed". Meer legato zingen, soms wat onbesuisd in de ff. Door opdrijven de sopranen te scherp, nuanceering was te gewild. Opvat ting goed. 268 punten 2e prijs. le Afd. Mannenkoren. "Die Goorne Sangers", De Goorn. Krachtige mannenzang, doch nog te onbeheerscht. Tempo te traag; wat aan het geheel afbreuk deed. Uit spraak in 1 goed, in 2 minder. Op vatting in 2 goed, leuke en gezonde opvatting. 279 punten 2e prijs. Eere Afd. Mannenkoren. "Streeker Mannenkoor", Groote broek. Frisch en klankrijk. Aldus het oordeel van den jury. Goed tempo en muzikale voordracht. Zuiverheid goed. Nuanceering meestal goed aan gevoeld, 2 kan nog meer klank heb ben en rhythmisch iets onrustig door te snel tempo. Verzorgde uitvoering en een mooi slot van dezen middag. Bravo dirigent. 318 punten le prijs. De jury werd gevormd door de topnkunstenaars Jos. Vranken Sr., Nies Verhoeff en Albert de Klerk. Zondag 7 Juli wordt het concours voortgezet, waarvoor 24 vereeni- gingen op het programma staan. H. F. W. Atoombom nr. 4 ontploft. Boven staande radiografisch overgebrachte foto toont het moment waarop een enorme paddestoel van rook boven Bikini hangt, enkele seconden na de explosie van de atoombom. De foto werd genomen van de brug van het vlaggeschip Mount Mc. Kinley. Ass. Press P. Op den bloembon, die Donder dag 4 Juli bekend gemaakt wordt, zal uitsluitend zelfrijzend bakmeel worden verstrekt, In verband met dé graanposi- tie moest 't bloemrantsoen eerst van 200 tot 100 gram en op 26 Mei tot 50 gram per persoon per week worden verlaagd. Het CDK deelt mede, dat van 7 Juli tot en met 31 Augustus a.s. de bonaanwijzing eenmaal per veertien dagen zal plaats hebben. De bonnummers voor de artikelen, welke gewoonlijk in de aanvullende bonrenlijst voor de tweede week van een veertien- daagsche periode worden opge nomen zullen gedurende boven genoemd tijdvak reeds in de eer ste week worden gepubliceerd'. Deze maatregel is eenomen om de detaillisten de gelegenheid te geven hun zaken te sluiten voor vacantië.. Het is mogelijk, dat de artikelen, welke opgenomen worden in d'e aanvullende lijst, niet onmiddellijk in het begin van de eerste week verkrijgbaar zullen zijn, aangezien voor de bevoorrading met deze artikelen uiteraard tijd beschikbaar is. De bonaanwijzing voor melk en aardappelen .zal evenals tot dus-" verre, per week blijven geschie- den. Zooals uit de lijst van nieuwe ministers blijkt, is het departe ment van algemeene oorlogvoe ring opgeheven, evenals het de partement van scheepvaart De economische aspecten van de scheepvaart zullen komen te res sorteeren onder het departement van economische zaken, terwijl het zuivere verkeerselement zal vallen onder het doorden minister Vos te beheeren departement van verkeer, waarvan de „energie" wordt ondergebracht bij economi sche zaken, waartoe ook het mijn bedrijf zal behooren. Het beheer over het departe ment van marine zal tijdelijk wor den waargenomen door den mi nister van oorlog. Het ligt in de bedoeling, dat zeer binnenkort zal worden overgegaan tot de be noeming van een minister van marine. Tennis „WIMBLEDON" Van Swol en Rinkel bij de laatste acht In vier sets sloeg gisteren de Nederlandsche dubbel de Fran- schen Petra en Destremeau, wat wel een verrassing van de boven ste plank genoemd kan worden. Zij genoten de eer op het centre- court te spelen, en zetten de partij in met een verrassende eerste set 62. Daarop volgde een long set (68). In de derde speelde Des tremeau vrij zwak (86), maar door eigen verdienste vooral door schitterend volleeren van Rinkel was de vierde set (64) èn de match voor de Nederland sche Davre Cup-dubbel. Een bui tengewone prestatie, waardoor zij bij de laatste acht van dit wereld- tournooi komen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3