Nieuw Internationalisatie van Triest GEDERAILLEERDE VROUW STAAT TERECHT EHEaZESIl© HET NIEUWE COLLEGE VAN GEDEPUTEERDE STATEN [692 Voor Alkmaar en omgeving nergens $%del) Bureaux: L S H"EN bij n a leider 5nscht SLECHTS EEN COMMUNIST Verliest Italië zijn koloniën? VOETBAL o HET NIEUWE KABINET De K.V.P.-lijst in Nijmegen Militairen weer in de Vierdaagsche HET TRIBUNAAL BEGONNEN ZIJ WAS GEEN VERRAADSTER .BEDONGEN'? De verkiezing in Noordholland 194S llgens Igum- weer Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m-i minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 't DONDERDAG 4 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10970 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West- straatSO; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank lootere ibriek 2026 ÊRVOER KANO'S BLAD IAAT In alle provincies zijn thans de uitslagen van de verkiezin gen voor de Gedeputeerde Sta ten van de Provincies bekend. Alleen in Noord-Holland is één communist gekozen. Niet echter in Zuid-Holland waar de com munisten 10 zetels bezetten. Hier hadden de roode extre misten in de C.H.-vacature wel den steun van de Partij van den Arbeid, maar de C.H.-candidaat won het pleit met 39 tegen 33 stemmen. In de meeste andere provin cies hebben de communisten 5. 6, 7 zetels en in het algemeen zijn ze blijkbaar niet in het overleg betrokken,hoewel dit als regel met fracties van dit sterkte wel geschiedde, als men de colleges op samenwerking van breede ba sis wilde samenstellen. Terecht staat men blijkbaar al gemeen op het standpunt, dat ter zake van samenwerking met de communisten een bijzonder standpunt meet worden ingeno men. Communisten worden in een dergelijke samenwerking in derdaad alleen in „uiterste nood zaak betrokken, zooalsin Frankrijk. In de provincie Noord-Holland, waar de communisten, zooals men weet. zeventien zetels be zetten, meende de Partij van den Arbeid, dat het college niet zon der hen kon worden samenge steld. Aangezien de PvdA en de Communisten hier de meerder heid hebben, is in ons gewest, dank zij de houding van de Par tij van den Arbeid, één Commu nist in het colsge van Ged. Sta ten gekozen! Indien wij juist zijn inge licht stond de Katholieke Staais- fractie in Noord Holland op het standpunt, dat. met haar mede werking geen communist in de Ged. Staten van Noord-Holland zou worden gekozen. Er zijn over de samenstelling van het college van Ged. Staten wel besprekin gen gevoerd; tot eenig positief resultaat over de samenstelling van het college van Ged. Staten hebben deze echter nog niet ge voerd. De Communisten zullen ge lijk „De Waarheid" inzake de ka binetsformatiewel weer zeg gen, dat zij „hooghartig worden voorbij gegana." Daarvan is ech ter geen sprake, alleen: wij schrijden voort met opgeheven hoofd. Want het communisme is in de politiek van nature een ontbindende, onchristelijke, als regel anti-christelijke factor. Deze te negeeren komt niet voort uit hooghartigheid, maar uit respect voor constructieve krachten, in het algemeen belang Ten slotte is het opvallend, dat in twee provincies vrouwen tot Gedeputeerde gekozen zijn, n.l. in Noord-Holland en in Zuid-Hol land. In ons gewest is het mevr. mr. Ribbius-Pelletier, in Zuid- Holland mevr. De Ruyter-De Zeeuw, beiden lid van de Partij van den Arbeid. Gedelegeerden hebben na ailoop der bijeenkomst der Ministers van Buiten- landsche Zaken te Parijs meegedeeld, dat de Minis ters overeenstemming heb ben bereikt ten aanzien van twee kwesties, welke tot nog toe tijdens de ge- heele conferentie de voor naamste .struikelblokken zijn geweest. Verklaard werd, dat de Ministers ac- coord zijn gegaan met een Amerikaansch plan voor internationalisatie van Triëst en tevens over een plan voor de Italiaan- sche koloniën, waarvan echter geen bijzonderhe den zijn verstrekt. Het Amerikaansche plan voor Triëst wordt gekenschetst als het resultaat van het oorspronkelijke uit zes punten bestaande Russische plan, gisteren door de Franschen en heden door de Amerikanen verder geamendeerd. Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat slechts „ondergeschikte ont- werpwijzigingen" overblijven. Gedelegeerden verklaarden voorts, dat Molotof weigerde een datum voor de vredesconferentie der-21 landen vast te stellen, voor dat de groote vier tot overeen stemming zouden zijn gekomen over de Italiaansche herstelbeta- UITSLAGEN Landskampioenschap N.E.C.Heerenveen 63 AjaxLimburgia 31 HaarlemN.A.C. 41 V. Ten paleize te Soestdijk heeft H.M. de Koningin de nieuwe mi nisters beëedigd. Nadat op de onderscheidene Departementen de portefeuilles waren overgedragen, is Woensdag middag de eerste Ministerraad van het nieuwe Kabinet gehouden. Tot secretaris van den nieuwen Ministerraad is benoemd Dr. M. J. Prinsen, Secretaris-Generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken, tot adjunct secretaris Mr. J. J. Vriezendorp, tot heden secretaris van Minister- President Prof. Schermerhorn. lingen. Er bestaat evenwel hoop, aldus de gedelegeerden, dat de datum voor de vredesconferentie in den loop van de volgende da gen zal worden vastgesteld. Bevin heeft een clausule ont worpen, inhoudende Italië's af stand-doen van de bezittingen in Afrika; de clausule moet worden opgenomen in het vredesverdrag. Eveneens ontwierp Bevin een verklaring der groote vier met betrekking tot de te volgen pro cedure tijdens het overgangsjaar, waarna over de beschikking ten aanzien der koloniën zal worden beslist. In principe zijn de ontwerpen van Bevin aanvaard. De commis sie voor het opstellen van het nieuwe eind-ontwerp zal de zaak verder behandelen. Op 6 en 7 Juli a.s. zullen op de Kagerplassen groote natio nale zeilwedstrijden worden ge houden. Naar het A.N.P. verneemt, is de Partij van de Vrijheid voornemens haar medewer king te verleenen aan die maatregelen, waardoor het mogelijk zou worden, dot de K.V.P. te Nijmegen alsnog met een eigen candidatenlijst aan de gemeenteraadsverkiezingen zal deelnemen. De minister van oorlog heeft den legerorder, waarbij den mi litairen verboden werd deel te ne men aan de Vierdaagsche. inge trokken, nu van den Bond van Lichamelijke Opvoeding de me- dedeeling is ontvangen, dat de heer Breunesse heeft afgezien van de leiding. De EERSTE ZITTING van het Tribunaal „genoot" groote belangstelling; deels was die belangstelling van ambtelijken aard. Wij merk ten o.m. op Mr. Steijn, hoofd van de PR A en Mr. von Meij- enfeld, gemachtigde voor de vrijlating. Mr. C. A. de Groot, deken van de Orde van Ad vocaten en enkele van zijn confrères; voorts de beide kampcommandanten van Rochdale en Westerweg en enkele politioneele functiona rissen. Doch overigens kwam ons de publieke belangstelling voor als de zucht naar onge- .zonde sensatie van een pu bliek, dat gewoonlijk de tri bunes van de recbtszalen be volkt. De publieke tribune puilde uit van de vele kijklustigen en voor genoodigden bleken er kwalijk stoelen genoeg. De sfeer geduren de het eerste gedeelte van de zit ting was verre van aangenaam; eerst het pleidooi van Mr. Smal, die de eerste beschuldigde'verde digde, bracht er wat meer men- schelijkheid in. Hij sprak een kort woord vooraf, om zijn meening over het Tribunaal te zeggen en noemde dezen dag een historische datum in de geschiedenis van de rechtspraak in het Arrondissement Alkmaar; een belangrijke dag niet alleen voor de z.g. incivisten, maar ook omdat de leekenrechtspraak hier zijn intrede doet. Hij wees erop, dat deze rechtspraak volgens de meening van vele juristen in In het Dept. van Justitie te Den V.l.n.r. de ministers Manshoit; Lief Huysmans; Gielen.; Boeteelaer van Haae is Woensdag 't nieuwe kabinet voor het eerst bijeengekomen, tinck; Ringers; Beel (Mitt.-Pres); Drees en Vos. Staande v.l.n.r.; Oosterhout; Maarsseveen; Fievez en J-onkman. A.N.P. P. strijd is met de Grondwet. Spr. kan niet inzien, dat de invoering van het leeken-element onjuist is, omdat het volk bij deze recht spraak ten nauwste betrokken is. Er rust echter een groote verant woordelijkheid op de schouders van de leekenrechters. Wijzende op het verschil tusschen politieke misdrijven en b.v. vermo. gensdelictennoemde spr. de berech ting van politieke delinquenten daar om van een bijzonderen aard. Voors wees hij op de gevallen van vrijlating en op de precedenten t.a.v. reeds uit. gesproken vonnissen, hetgeen de consequentie mee brengt te streven naar een gelijktrekt van berechting. Ook moet ervoor gewaakt worden, dat het gevoelselement geen rol speelt dat men zich laat leiden door wraak gevoelens en de zaak zoo objectief mogelijk moet bezien eraan denken de, dat de politieke delinquenten v.eer in de gelegenheid moeten wor den gèsteld goede vaderlanders te worden; waartoe de meesten bereid zijn. Mag men het strijdvaardige dagblad „Trouw" gelooven, dan zou bij de kabinetsformatie van de zijde van dé Partij van den Arbeid „bedongen" zijn, dat prof. Schermerhorn commissaris-gene- raad werd voor Indië, terwijl prof. Logemann voorbestemd zou zijn, voorzitter te worden van de aanstaande Rijksconferentie, die inzake de nadere verhouding tusschen het Moederland en zijn Overzeesche Gebiedsdeelen In dië Curacao en Suriname zal ad- viseer'en. Wij hopen, dat dergelijke din gen, die niet direct met de for matie van het kabinet te maken hebben, niet „bedongen" zijn. Ten eerste niet, omdat ze niet in onmiddellijk verband staan met de kabinetsformatie, ten tweede, omdat een dergelijk herstel ach teraf van het overwicht van den invloed' van Schermerhorn, en van Logemann speciaal in de In dische zaken, ons ongewenscht voorkomt. O.ok wij voelen er niet voor, den afgetreden premier door de voordeur uit le laten en door de achterpoort weer te la ten binnenkomen. Een mededeeling in de „Maas bode" stelt ons al eenigermate gerust; volgens dit blad bestaat het denkbeeld van dezen Com missaris-generaal en van de ge dachte, daarvoor Schermerhorn te nemen, slechts „bij enkele le den van het kabinet" zoodat in dit geval van een bedingen geen sprake is en over het geval rus tig en objectief kan worden ge sproken. Het door een Ameri kaansch persagentschap gelan ceerde bericht de mooiste be richten over belangrijke Neder- landsche zaken komen altijd uit het buitenland, zoo gaat c!at te genwoordig! was meer een proefballonnetje. Indien dit be doelde, het Nederlandsche volk in de gelegenheid te stellen, zich over dit denkbeeld te uiten, kan gezegd worden dat dit zich bij de verkiezingen zeker niet ge steld heeft achter de methode SchermerhornLogemannVan Mook en dat de consequenties daarvan aanvaard moeten wor den, langs alle kanten! De Amerikaansche radio maakt bekend, dat op de Philippijnen officieei de nieuwe onafhankelij ke republiek in het leven is ge roepen. OOK de Provinciale Staten van Noordholland hebben gisteren de nieuwe leden van het college van Gedeputeerde Staten gekozen. Van het oude zestal keerde alleen de heer mr. dr. Wittc- man terug. Ir. de persoon van mevr. Ribbius-Pelletier werd voor de eerste maal een dame in het college gekozen. Verder was tot op zekere hoogte de verrassing, dat een communist werd gekozen, nl. de heer M. Harmsen. Over de zetel verdeeling was nogal het een en ander te doen geweest. De Partij van den Aroeid en de K.V.P. hadden overleg ge pleegd en waren het niet eens geworden. De K.V,P, stond begrij pelijk, op het standpunt, dat peen communisten moesten worden ge kozen, althans zou dit niet met haar medewerking geschieden De P.v.d.A. meende, da. aan de ver kiezing van een communist, waar de ultra roode fractie .17 leden telt, niet ontkomen kon worden. En toen is de verdeeling meteen maar zoo gemaakt, dat er behalve een communist en twee katholie ken, ook nog drie van de Partij van den Arbeid gekozen zouden worden. De samenwerking op breedere basis, met name met de anti-revolutionairen, die jaren lang in ons gewest heeft bestaan, is hiermede door de houding van de Partij van den Arbeid ten einde gekomen. Overigens is het neg niet zeker, dat de uitslag van de gehouden stemming algemeen aanvaard zal worden. Alle gekozenen hebben nl. hun benoeming in beraad ge houden, ook al, omdat men voor de stemming niet geheel tot over eenstemming kon komen en ver der overleg nog zal moeten ittn uitkomen, of met name de K.V.P. in de nieuwe samenstelling van het college berusten zal. Gekozen werden: voor de K V.P. mr. dr. P, J, Witteman en de heer L. J. P N, A, Bouman, de nieuwe fractie-voorzitter van de Katho lieke Statenfractie; de heer Bou man i^ propaganda-chef van de K.L.M. Voor de Partij van den Arbeid; mevr. mr. A, E, Ribbius-Pelletier, en de heeren A. B. J. Prakken en B, de Vries, Voor de Communisten: M Harmsen. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd gekozen de heer P S. v. d. Vaart, P.v,U,A, Zelfs voor deze functie kon een der andere partijen geen genade vinden, hoewel in andere gewes ten een breeder standpunt werd ingenomen, ook bij de verkiezing van de gewone leden vanGed, Staten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1