Spellingstrijd ten einde RADIO Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Vaststelling bij maatregel van bestuur GEDEPUTEERDE Mr. WOLTERSOM EERVOL ONTSLAGEN Fransche fietsen voor ons land Katholieke Economische Hoogeschool DE BUNKERS TE IJMUIDEN Vernietiging brengt weinig schade De Regeeringsverklaring WEERBERICHT DIEREN OVERLEVEN DEN ATOOMBOM Marktberichten Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren fyfz VRIJDAG 5 JULI 1946 EINDELIJK DAN! De Minister van Onderwijs heeft een wets ontwerp ingediend, houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal. Het ligt in de bedoeling, volgens deze Spellingwet 1946, de officieele spel ling van de Nederlandsche taal vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur. Die spelling moet dan gevolgd wor den in alle officieele stukken, uitgaande van ministerieele departementen, autoriteiten, colleges en ambtenaren, zoo mede door de instellingen van openbaar en van gesubsi dieerd bijzonder onderwijs. Ook in examens moet dat geschie den, willen ze op erkenning, steun of medewerking van de Overheid aanspraak maken. Er komt een vaste commissie van advies, die voor de Regee ring de ontwikkeling van den toestand op het gebied van de schri.ifwi.ize der taal voortdurend' volgt en dienovereenkomstig de Regeering zoo noodig adviezen geeft of door de Regeering kan geraadpleegd' worden. Deze per manente commissie bestaat uit zeven personen. Er zal voortdu rend voeling gehouden worden met de Belgische Regeering. Het ontwerp bedoelt een einde te maken aan den mistoestand, dat overheid en onderwijs niet dezelfde spelling der Nederland sche taal volgen. Ook wordt ge streefd naar een regeling die voor Nederland en het Neder- landsch sprekende deel van Bel gië dezelfde is. Dit tweeledig doel kan volgens de toelichting tot het onwerp slechts worden bereikt, indien men bereid is tot een compromis. De spelling eener taal kan niet de uitkomst zijn van de strakke doorvoering van bepaalde weten schappelijke beginselen; zij heeft rekening te houden met een reeds bestaande traditie en moet tegen strijdige opvattingen kunnen ver zoenen. Daarom is de schrijfwijze van de Vries en te Winkel als grondslag aanvaard van den algemeenen maatregel van bestuur, in artikel 1 van het ontwerp bedoeld, en is bij de afwijking daarvan naar een regeling gestreefd, waarbij tegen- en voorstan ders eener meer radicale wijziging elkaar kunnen vin den, mits zij bereid zijn ter bereiking van de bovenge noemde doeleinden eigen voorkeur te laten varen. Tot lid van Ged. Staten van Groningen is voor de KVP geko zen de heer H. Rottinghuis, te Haren. De KVP heeft in Gronin gen twee zetels. De Communis ten hebben er zeven, maar ze hebben' geen vertegenwoordiger in het college van G. S. De: A.R. wel hoewel die ook maar 5 le den in de Staten hebben. Wel een bewijs, dat men overal, be halve in Noordholland' de Com munisten meent te moeten ne- geeren. PROGRAMMA ZATERDAG 6 JULI HILVERSUM I (301.5 M.): KRO 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.45 Voor dracht; 11.00 Radio-ziekenbezoek; 11.45 Familieber. uit Indië; 12.05 Duo Nap de Klijn; 12.30 Ensemble Aart Schol; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.20 Ensemble Aart Schol; 13.45 Mr. Jan Derks; 14.15 Eng'eische les; 15.00 Voor de kinderen; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaansch; 17.00 Kro_kiosk; 17.15 Klaas van Beeck; 17.45 Voor de LTB-ers; 18.00 Dinermuziek; 18.15 Paul de Waart; 18.30 NecT. Strijd krachten; 190.0 Nieuws; 19.20 Jonge kunstenaars; 19.45 Dep. spreken; 20.00 Nieuws; 20.08 Henri de Greeve; 20.30 Gram.; 20.40 De avonturen van Pa Pinkelman I.; 21.00 Radio_potpurri; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.35 Ensemble Ormenda; 22.45 Causerie over opvoeding; 23.00 Ensemble Or menda; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415.5 M.): VARA 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA viool en piano; 10.45 Voor de continu-bedrij ven; 12.00 Stafmuziek A'd'amsche po litie; 13.00 Nieuws; 13.15 Concert; 14.15 Sport; 14.30 Arnhemsche Orkest- vereenig'ing; 15.15 Van boek tot boek; 16.15 Lezing over Esperanto; 16.30 Men vraagt en wij draaien; 17.00 Om en nabij de twintig; 17.30 Filmland; 18.00 Nieuws; 18.15 Kinderkoor; 19.90 Mandoline-orkest; 19.30 VPRO Bij_ belvertelling; 20.00 Nieuws; 20.05 En nu Oké; 21.30 Binn. politiek overzicht; 21.45 Hoorspel; 22.15 Vaudeville-orkest 23.00 Nieuws; 23.15 The Ramblers; 23.35 Gram. Dit is ook het geval geweest in den boezem der Nederlandsch- Beigische commissie, welker rap port ten grondslag ligt aan den algemeenen maatregel van be stuur. in artikel 1 bedoeld'. Bij artikel 1 merkt de minister op. dat mede omdat een regeling van het genusonderscheid vol gens voornaamwoordelijk begin sel in de naaste toekomst is aan gekondigd, in den vervolge een soepeler werkwijze dan een vast stelling bij de wet toestaat wen- scheliik wordt geacht. De ministers van handel en nijverheid en va»n financiën heb ben met ingang van 27 Juni aan mr. H. L. Woltersom eervol ont slag verleend' als voorzitter van den raad voor het bedrijfsleven, voorzitter van de hoofdgroep banken en voorzitter van de be drijfsgroep handelsbanken. De ministers gronden dit be sluit op de overweging, dat mr. H. L. Woltersom bij zijn zeer be langrijke bemoeiingen met de or ganisatie en de leiding van het Nederlandsche bedrijfsleven wel iswaar ongetwijfeld er naar heeft gestreefd de economische belan gen van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk tegen de aan slagen van den bezetter te ver dedigen en daarbij ook practische resultaten heeft bereikt doch van de hem toegevallen bevoegdhe den een zoo weinig met het Ne derlandsche volkskarakter te vereenigen gebruik heeft ge maakt, dat hii op dezen grond in zijn genoemde functies niet kan worden gehandhaafd. De Nederlandsche regeering heeft via de Nederlandsche vak groep groothandel in rijwielen, 100000 rijwielen in Frankrijk aan gekocht, waarvan de fabricage over verschillende Fransche fa brieken is verdeeld Het curatorium der Katho'aeke Economische Hoogeschool te Til burg heeft voor het studiejaar 1946-1947 benoemd tot rector- magnificus prof. dr. P. P. van Berkum en jot secretaris van den senaat prof. H. A. Kaag. De enorme bunkers, die teza men de voormalige £>uitsche snel- boothaven te IJmuiden vormden, zijn Woensdagavond met een lading van 350 kg springstoffen tot ontploffing gebracht. Tot in den verren omtrek hadden de winkeliers hun spiegelruiten naar veiliger oorden gebracht, terwijl de naaste omgeving geheel ont ruimd was. De uitwerking van de explosie was enorm: het middenstuk van den grooten bunker werd geheel vernield. Aan de omliggende ge- bouwer werd evenwel, in tegen stelling inet de pessimistische ver wachtingen, niet de minste scha de toegebracht. A.s. Maandag zal een lading van 1000 kg springstof het ver nietigingswerk voortzetten. Af hankelijk van de uitwerking moet dan nog overwogen worden of nog meer explosies noodig zijn om het opruimingswerk te voltooien. VERVOLG VAN PAG. 1 Op dien grondslag stelt zij zich! voor een versterking van het gezag; een herstel var. de diep geschokte publieke moraliteit, een wettelijk zoowel als sociaal-economische er kenning van de hooge waarde van het gezin en een vernieuwing van het onderwijs; waarbij de verster king van het besef van de waarde der geestelijke en zedelijke beginse len en normen waarover ik zoo even sprak voor individu en ge meenschap; de karaktervorming, de aestïretische vorming en de staats burgerlijke vorming sterker dan tot dusver het geval is, op den voor grond zullen treden. Zij stelt zich ook voor deze geestelijke goederen, alsmede de cultureele goederen, waarover ons volk nog steeds be schikt; zoo algemeen mogelijk; o.m. door steun aan cultureele instellin gen en organisaties van cultureelen en jeugdvormenden aard, toeganke lijk te maken. Aan de ernstig ge schokte volksgezonhdheld zal volle aandacht worden gewijd. Bij dit alles, Mijnheer de Voorzitter, mag het staatkundig leven niet buiten beschouwing blijven. Ook daarover heeft deze regee ring zich bepaalde beginselen tot richtsnoer gesteld. Voorwat aan gaat onze betrekkingen met het buitenland is zij zich ten volle bewust van het groote belang vooi; het Koninkrijk der Neder landen, om zijne positie in inter nationaal verband in de komende jaren te bevestigen in overeen stemming met de beteekenis van het Rijk in en buiten Europa. De regeering zal met kracht hare hulp blijven geven aan de orga nisatie en de ontwikkeling van de veréenigde naties. Met kracht zal woiden voortgewerkt aan den opbouw van een effectieve strijdmacht ter zee, te land en in de lucht, welke bescherming van de nationale en van de interna tionale rechtsorde ten doel heeft. Reeds werd opgemerkt, Mijnheer de Voorzitter, dat de regeering zich ten aanzien van de uitvoe ring harer economische en van zelfsprekend ook van hare so ciale plannen op het standpunt stelt, dat de sterk toegenomen overheidsbemoeienis geleidelijk zal moeten plaats maken voor de zelfwerkzaamheid van indivi duen en van lagere, met publiekrechtelijke bevoegdheid omkleede organen, waarbij noch tans er voor dient te worden ge waakt, dat reeds vanaf de eerste voorbereiding van de regelingen der bedrijfsorganen het alge meen belang en waar noodig de algemeen leidende taak der overheid tot gelding komt Deze opvatting huldigt de regeering ook voor andere terreinen dan het sociaal-economische. Haar beleid zal erop gericht' zijn in ruime mate gebruik te maken van de mogelijkheden die onze Grondwet te dien aanzien reeds bevat. Daarnaast stelt zij zich voor zoo spoedig mogelijk een al- geheele herziening van de grondwet te doen voorberei den, welke o.m. gericht is op een verdere uitbreiding van die beginselen, alsmede op de erkenning van de rech ten der burgers, aangeduid in wat hier voor werd op gemerkt over de verdeeling van de nationale welvaart. Mijnheer de voorzitter. Ik kom thans tot het punt, dat in de laatste maanden aller ge dachten gespannen houdt; n.l. de herziening van de positie van de Over- zeesche Staatsdeelen en van hun verhouding tot Ne derland. De regeering blijft zich stellen op den grondslag der koninklijke rede van 7 December 1942. De daarin aangegeven richtlijnen zullen echter in hare uitwerking aanpassing behoeven aan de veranderde omstandighe den. Aan de bijeen te roepen rijksconferêntie zal de regee ringsverklaring van 10 Februari 1946 als bevattende het kader waarbinnen ook de huidige re geering bereid is tot de regeling van eene nieuwe staatkundige verhouding te komen, worden voorgelegd. Ten aanzien van Oost-Indië streeft de regeering er voorts naar voor de uitvoering van de taak van het opperbestuur in dit rijksdeel voor den huidigen over gangstijd', m.a.w. totdat een nieu we rechtsorde, waarvoor het ko ninkrijk de verantwoordelijk heid zal kunnen dragen kan wor den gevestigd een voor deze pe riode geëigend bestuursorgaan te vormen. Hiertoe worden voor stellen ontworpen. Ten aanzien van West-Indië zal het naar dfe regeering ver De opbouw in ons land Te Hees (N.Br.) kwam de eerste van 10.000 woningen welke volgens het urgentie -Plan gebouwd zullen worden; onder de hap; welk feit met eenige feestelijkheid gepaard ging. v.d. Reyken P trouwt, mogelijk biijken om voor Suriname en de Nederlandsche Antillen binnen het huidige grondwettelijk verband reeds tot een aantal voorioopige herzie ningen te komen die aan de daar heerschende verlangens bevredi ging zullen schenken. De regeering is zich den ernst van het Indonesisch probleem ten volle bewust, nochtans vertrouwt zij, dat een vredelievende oplos sing daarvan, welke het welzijn zoowel van het Indonesische als van het Nederlandsche volk, als mede van alle andere bevolkings groepen zal dienen zoo spoedig als maar mogelijk is, mede dank zij eenerzij ds de aloude banden en anderzijds het ook hier levend begrip voor den drang napr zelf standigheid, zal kunnen worden verwezenlijkt en hierdoor ook de gezamenlijke taak van alle staats deelen in de internationale samen leving weer zal kunnen worden opgenomen en vervuld. Dit, Mijnheer de Voorzitter, zijn de beginselen, waarop de regeering haar beleid wenscht te bouwen. Zij heeft gemeend niet in nadere concretiseering harer plannen voor de komende zittingsperiode te moeten treden, omdat de plech tige opening dezer zitting op 23 Juli a.s. haar daartoe de gelegen heid biedt. Zij is er zich van bewust, dat talrijke en groote moeilijkheden haar weg zullen kruisen. Nochtans meent zij haar taak te moeten aanvaarden in de overtuiging dat zij wordt geschraagd door het ver trouwen van de volksvertegen woordiging, met wie het haai een eer zal zijn nauw te mogen sa menwerken. Zij is er zich tenslctte diep van bewust, dat de goed- christelijke en niet minder gcecÊ-vaderlandsche zegswijze: „Aan Gcdes Zegen is alles ge legen" ook van toepassing is op de groote taak, waarvoor zij zich ziet gesteld: Het leiden van ons volk naar een betere toekomst, waarbij de idealen, welke in de donkere uren der bezetting zcoveJën bezielden, ons volk blijvend mogen in- spireeren. De Amsteröamsehe raad be sloot gisteren met ingang van I November de 8-urige werkdag voor de verpleegsters in de ge meenteziekenhuizen in te voeren. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.1. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: NIET WARM! Plaatselijk een enkel regen huitje. Overdag wisselende be_ wolking; matige Westelijke wind; niet warm. ZON opk. 4.27; ond. 21.02 MAAN opk. 13-08; ond. 0.35 Geleerden aan boord van de „Appalachian" hebben bekend gemaakt, dat ongeveer 90 pet. van de dieren op de schepen in de Lagune van Bikini de explosie van de atoombom overleefd heeft. Hun toestand begint echter ach teruit te gaan. Van de 150 var kens en 150 geiten zijn slechts 10 van iedere categorie onmiddellijk gedood. Van de 3000 ratten zijn er 300 doodgegaan Een varken van den kruiser Sakawa, die 24 uur na de explosie zonk, bleef leven. Enkele uren na het zinken van den kruiser zag men hem frenetiek zwemmen. Men heeft het dier nu onder observatie ge steld. Een honderdtal gedetineerden van de Kampen te Laren en Naarden is naar Texel overge bracht om daar te helpen bij het binnenhalen van den aardappel oogst. Onder hen, die thans moe ten rooien bevinden zich vele „bekende" figuren, waaronder diverse burgemeesters. LANGENDIJK 5 Juli. 1100 bos peen 12—12.20; 7200 kg waspeen le srt 17 2e srt 14;; 800 stuks bloem kol IA 23.90—24.30; id. I 13.10—24.10; 18500 kg xood'e kool 24.802il70; 251400 kg aardappelen- 13.50; kriel 5. NOORD_SCHARWOUDE 5 Juli '46. 174000 kg aardappelen 13.50; kleine 5._; 2300 kg waspeen ¥1; 4100 kg ra barber 55.10; 450 stuks bloemkool IA 22.10; I 13; II 8._; III 4._. WARMENHUIZEN, 5 Juli. 300 st. bloemkool 19.10; 79800 kg. aardappelen 13.20, kleine f7. AVENHORN 4 Juli. 21825 kg aard appelen grooe Schosche 13.80; 950 kg idem krie 5._; 300 kg roode kool 26.90; 4550 kg waspeen 17; 200 stuks kropsla 2._; bospeen il._. 100. Na dagenlange ritten door het verwoeste land bereikte de colonne de deur waarachter Boebi en vele geheimen ver borgen waren. De tanks stelden zich in een groote boog op, zoo dicht mogelijk bij elkaar. Toen werden de kanonnen ge richt Een ontzaggelijk salvo klonk, stukken rots vlogen in de rondte, de grond werd omgewoeld, maar wat het ergste was de deur was en bleef gesloten. Geen enkele granaat kon er doordringen. En steeds maar weer werden de kanon nen geladen en steeds weer klonken harde dreunen langs de bergwanden. Maar het gaf niet. De mannen werden zenuw achtig en woedend, dat het niet lukte en ze schreeuwden lee- lijke woorden naar den brulaap, diep in het laboratorium, maar deze hoorde er natuurlijk niets van.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3