Amerikanen wilden de kaas FILMS VAN DE WEEK proeven Feii nabeschouwing over premie-keuring DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Maar dat ging niet! OP TEXEL Onze candidaten aan het woord ZATERDAG 6 JULI 1946 BEHALVE het college van B. en VV. uit Leiden be zocht ook e en gezelschap Amerikaansche militairen en journalisten gisteren de kaas markt. Onder leiding van het Dutch Allied Goodwill Co- mittee, dat ontstaan is uit het vroegere Entertainment-Co- mittee, maken deze Amer. militairen, die tot de bezet tingstroepen in Duitschland behcoren, per touringcar een trip door ons land, welke zes dagen in beslag neemt. Wanneer de Yankee's n.l. ver- lot hebben, zijn zij vrij dat door te brengen waar zij willen, in Zwitserland Zweden, Denemar ken of Nederland. Genoemd co mité heeft met het oog hierop, in samenwerking met de geallieerde legerleiding een programma sa mengesteld, dat voor de verlof gangers vele aantrekkelijkheden biedt. Zij worden daartoe per tou ringcar uit Bremen afgehaald en bezoeken dan Amsterdam, waar zij in hotels worden onderge bracht, om vandaar uit verschil lende trips te maken. Zoo bezoch ten zij de Amsterdamsche musea de bloemveiling te Aalsmeer en omdat het Vrijdag was, kwamen zij natuurlijk ook naar de gelukkig weer herrezen kaasmarkt. Daar dit de eerste trip was o.l.v ge noemd comité, waren de v^erlof gangers vergezeld van journalis ten en persfotografen van Ameri kaansche bladen, die niet alleen in de groote Amerikaansche Pers en in de geïllustreerde bladen, doch -ook in de provinciale bladen van de streken, waar de verlof gangers vandaan komen, geïius- treerde reisbeschrijvingen geven, van wat de Amerikaansche solda ten in hun verloftijd zooal te zien krijgen. Het' ligt in de bedoeling van het comité, dat eiken dag een gezelschap van circa 20 a 25 Ame rikaansche militairen ontvangt. om iederen Vrij.dag met zijn gas ten de Alkmaarsche kaasmarkt te bezoeken, zoo mogelijk met meer dan één ploeg. De Yankee's leg den begrijpelijkerwijze groote be langstelling aan den dag voor het schilderachtige gedoe op de kaas markt en menige kiek werd ge maakt van een militair met een kleurige kaasdragershoed op. Dat dit wekelijksch bezoek van Amerikanen aan de kaasmarkt van groote beteeken: s is voor de HET KAMPEEREN Naar het gemeentebestuur van Texel mededeelt wordt voor het kampeeren op het eiland- Texel niet langer een kampeerpaspoort vereischt. Met een gemeentelijke kampeervergunning kan thans worden volstaan. Internationale zwem wedstrijden te Alkmaar De beide laatste dagen van de volgende week zal Alkmaar staan in het teeken van de internatio nale zwemsport. De beste zwem sters en zwemmers uit Denemar ken en Zweden zullen dan in Pe- sie's Bad te Bergen hun krachten met elkander meten, zoowel in zwemwedstrijden als in polo-ont moetingen. Een ernstige candidate voor het Europeesche kampioen schap 100 M. borstcrawl, mêj. Nel van Vliet zal tegen de snelste Scandinavische dames uitkomen. Van de heeren zal vooral de Euro peesche kampioen Kees Hovink de aandacht trekken. Voor Vrijdag, den dag der Denen staat op het programma een ontmoeting tus- schen de Nederlandsche en de snelle Deensche zwemsters. Ook zal het Nederlandsche polo-team, dat in Zweden met 10 verloor van het Zweedsche zevental gele genheid krijgen hierop revanche te nemen: Zaterdag zullen de Zweedsche zwemmers in verschillende wed strijden uitkomen tegen de Neder landsche, o.m. in een 3 x 100 M. Estafette-wisselslag, waaraan voor Nederland eelnemen de heeren Kees Hovink, de Groot en Smits- huijsen; een speciaal D.A.W.- drietal, de heeren Slikker, Buxem en v. d. Griendt zal eveneens aan deze estafette deelnemen Een bijzondere attractie zal zijn een polowedstrijd van het Neder landsche jeugd-zevental tegen de Zweedsche nationale ploeg. Voor de liefhebbers van de zwemsport staan dus interessante weds'T-nd°p in he* voorui'zieht reclame van het bij uitstek Ne derlandsche product, behoeft geen nader betoog vooral daar van de ze bezoeken, beschrijvingen komen in de Amerikaansche pers. De leider van hei gezelschap sprak er zijn teleurstelling over uit, dat hij zijn gasten niet eens een stukje kaas kon laten proeven Hiertoe bestaat nog steeds niet de gele genheid en dat is jammer, want doos ook op deze wijze kennis te maken met het Nederlandsche product zullen de buitenlandsche gasten nog beter den roem ervan in hun omgeving kunnen verkon digen. Wij horen, dat VVV er spoedig in zal slagen om in sa menwerking met kaasproducenten en kaashandel, ook door het be schikbaar stellen van stukjes kaas aan vreemdelingen, de waarde van de Alkmaarsche kaasmarkt als reclame-object te veriioogen. DE INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN Ter gelegenheid van de inter nationale zwemwedstrijden, die volgende week Vrijdag en Zater dag in Pesie-s Bad' worden ge houden. zullen de buitenland sche deelnemers officieel door 't gemeentebestuur worden ont vangen: Vrijdag de Deensche en 'Zaterdag de Zweedsche. deelne mers; totaal circa 50 in getal Voorts vernemen wij, dat de DAW-ers Ad. Boxem en Slikker uiteenoodigd zijn deel te nemen aan de einde dezer maand te Luzern (Zwitserland) te houden zwemwedstrijden tegen de Zwit- sersche zwemmers; zij zuller^ daar vermoedelijk ook aan een ooiowedstrijd deelnemen AUTONUMMERS EN BALLEN Hoe het praatje de wereld in gekomen is, is nog een raadsel, maar de Alkmaarsche jeugd schijnt te denken, dat wie het grootste aantal autonumm&rs op een lijstje weet te krijgen, van de politie een veelbegeerden bal krijgt. Zoo was er een jongen, die een heel lange lijst had aan gelegd, netjes provincie-gewijs en volgens nummer gerangschikt Hij kwam er mee aan het bureau van politie, waar de agent van de wacht het 200 prachtig vond, dat hij een greep deed in een of andere kast en een mooien bal te voorschijn haalde. De jongen gelukkig af, met het gevolg, dat heel de lieve Alkmaarsche jeugd plat op straat ligt, om overal, waar maar auto's en motorfiet sen passeeren, ijverig nummers op te nemen Wij moeten ze echter de illusie ontnemen, dat er een premie op staat in den vorm van een bal voor de lang ste lijst. Daarom deed de jeugd er verstandig aan, deze niet ge heel ongevaarlijke liefhebberij te staken. De politie heeft geen ballen en als zij ze had, zou zij ze toch zeker niet op deze wijze in dis tributie brengen. LESBEDRIJF POLYSCALA Dezer dagen is in de Fordfa briek te Amsterdam de eerste nieuwe Fordwagen, model 1946, van de montagelijn geloopen. Terzelfdertijd werden in de Rot- terdamsche haven de nieuwe Chevrolet, model 1946 gelost. Dit zijn groote voorteekens. Maar van evenveel belang is, dat ieder een iets afweet van de motor, zijn werking, zijn storingen, zijn onderhoud enz. Het lesbedrijf Polyscola heeft hier in Nederland het eerst dat initiatief genomen. Voor meerdere bijzonderheden hierover, verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van het Markt wezen, de heer Hoytink is ver hinderd a.s. Maandag spreekuur te houden. ZEDENMISDRIJF Door de recherche alhier is een werkgever aangehouden, die met zijn minderjarige ondergeschikten niet nader te noemen handelingen had ge pleegd. De man is, na verhoor, in verzekerde bewaring ge steld. VERLOOFDENWEEK ST. JOZEFPAROCHIE Zondagmorgen om 8 uur H. Mis met algemeene H Communie in het St. Elisabeth Ziekenhuis. BIJEENKOMST ONGEHUWDE WERKENDE VROUW A.s. Maandagavond half acht vindt in het Sint-Elisabethzieken- huis de tweede conferentie plaats voor bovengenoemde groep. Daar de vorige week naar schatting nog een dertigtal dames ontbrak, wordt bij deze nog even aan die conferentie herinnerd. Ze zijn be doeld voor de ongehuwde werken de vrouwen boven 25 jaar uit de drie parochies. HARMONIE In Harmonietlheater draait deze week een programma dat zeker weer be langstelling zal trekken. Het is weer George Formby die de aanwezigen een aangename verpoozing brengt ditmaal als Jan Ongeluk. Het loopt George in deze film inderdaad niet mee, wat tiot allerlei dol-komische situaties? aanleiding geeft. Alles lijkt echter aan hefl slot op zijn pootjes terecht to zullen komen doch zelfs' wanneer hij zijn bruid uit, het rijtuig zal dragen; achtervolgc hem het on geluk. Ook het voorprogramma mag er zijn. Behalve uitgebreid binnen- en buitenlandsch nieuws een 'tweetal aardige muzikale en showfilms. Al met al een uitstekend programma dat gezien mag worden. e CINEMA "De nacht van* den brand" is de titel van 'n trieste dramatische film welke deze week in Cinema draait. Het is de geschiedenis van een niet al te fortuinlijken kapper die een dief wordt "als de gelegenheid zich onverwacht voordoet; hij vervalt van kwaad tot erger en begaat een moord als hij vreest verraden te worden. De publieke opinie brandmerkt hem al spoedig als den dader; mede door het, optreden van de politie die hem verdenkt. Tenslotte kan hij de ge rechtvaardigde verdenking niet lon ger verdragen en na nog een poging tot vluchten gedaan te hebben; geeft hij zich over aan de politie; echter niet zonder eerst nog een revolver leeggeschoten Jje hebben. Br gaat weinig verheffends van de film uit; slechts de oprechte liefde van den man tot zijn vrouw die zich mede schuldig voel1-, aan de misdaad; om dat zij schulden had gemaakt; is er een lichtpuntje in. Ralph Richardson en Diana Wynyard geven treffend spel. Deze film is niet geschikii voor jeugdige personen; de leeftijd van 18 jaar is dan ook de uiterste grens. A. B. T. Het is wel een uitgebreid pro gramma, dat in het Alkmaarsch Bioscooptheater de gemoederen bezig en de zenuwen gespannen houdt Eerst om kwart voor elf is de wirwar van geheimzinnig heden. die over Het Betooverde Huis hangt, tot in de finesses op- Een nabeschouwing Evenals vorig jaar werd de premiekeuring te Alkmaar in het Sportpark gehouden. Dat is werkelijk een ideale 'plaats. De baan is daar prima en vlak bij de baan zijn er meerdere boxen voor deze keuring disponibel De belangstelling kon hier gro'oter zijn. Wordt er te weinig bekend heid. aan gegeven? 't Vrouwelijk element was hier sterk vertegen woordigd en vele dames van jong tot ouder bleven van het begin tot het einde deze keuring bijwonen. Onze totaal-indruk is, dat Alk maar en omgeving goed' vooruit gaan. In de rubriek hengstveu lens konden geen premiën toe gekend worden. In de rubriek jarige hengsten werd een 3e pre mie toegekend. Bij de merrie veulens waren drié le premies. Eerste werd Kitty v. d. Uit vlucht, een goedsoortige merrie met goede bewegingen. Tweede Bij de verkiezing voor den Ge meenteraad1 meenen sommige menschen een andere maatstaf aan te moeten leggen dan bij die voor de Tweede Kamer of Pro vinciale Staten. Toch is dit niet juist. Vanzelf sprekend zullen in een kleiner verband persoonlijke kwaliteiten beter bekend en getaxeerd wor den, doch deze kwestie behoort zich af te spelen vóór de eigen lijke verkiezing, nl. bij de candi- daatstelling Is echter eenmaal, met medewerking van alle leden der partij, de lijst vastgesteld, dan moet niet meer gekeken worden naar personen, maar naar beginsel. Wij kiezenook voor den Ge meenteraad een principieele par tij. Aan de Gemeenten toch is, middels haar raad, zeer veel van de toepassing der wetten opge dragen, zooals de L.O.-wet, de wetten tot bestrijding der zede loosheid, de wetten regelende de gemeentelijke belastingen enz. Daarnaast kunnen door ge meentelijke verordeningen zeer vele wetten aangevuld worden, iprwiii weer andere onderwer pen geheel aan het gemeentelijk 'beleid zijn overgelaten. Ik denk hierbij aan de huisvesting en verder e.v. subsidieering van voorbereidend en middelbaar on derwijs, jeugdwerk; organisatie's op het gebied der volksgezond heid enz enz. Nu zal op sommige punten geen verschil van mee ning bestaart tusschen de ver schillende partijen, maar een en kele blik op de opgesomde on derwerpen moet voldoende zijn, om te weten, dat ook hierbij soms zeer groote verschillen naar voren treden. Zeker is het van zeer groot belang, niet alleen voor dé groep, maar voor de geheele gemeen schap, dat aan de Katholieke beginselen ruim baan gegeven wordt, daar deze de geheele en voor allen geldende,' zedewet in zich dragen. Daarom ig noodig én voor ons Katholieken èn in het belang van de heele Gemeente, een krachtige, Katholieke raadsfrac tie. Dit kunnen wij bereiken door allen te stemmen op no. 1 van lijst 2, de lijst van de K.V.P. G. de Z Katinko, voldoende brt.ej en diep maar iets fijn onder. Derde Ka- toba, goedsoortig en goede be wegingen. 4- en 5-jarige merriën met veulen (Geld type). Eerste pre mie voor Gamóra.' een jonge Burchtheer, best soort en prima bewegingen Gron. type. Gindia v. Rhein- sohn werd hier eerste en ver kreeg tevens het ster-schap. Mooisoortige merrie met goede bewegingen 6- en 7-jarige merriën met veulen (Geld. type). Eerste werd Ewa, v. Nubert, een chique en rijk paard, dat in voeten en stap iets afwijkt Tweede Dembrasa, van Prins. Goed foktype, dat vlot gaat, maar in onderdanen iets meer uitdrukking kon hebben Gron. type eerste premie. Eberla, v. Raadsman, een goed geliinde nier. rie; -wat lang in middenstuk. In totaal een goede rubriek. 4. t/m 7_jarige s'Jermerriëp met veulen (Gron. type). Etinka kreeg hier een eerste premie. Dit is een Jonge Hendrik van he gewenschte Gron. type. De merrie is zeer har monieus gebouwd en gaat goed vlot vierkant. 't B'leek ons dat er over de pri. meering van stermerriën ook onder de fokkers r.og wel eens verkeerde opvattingen heersehen. Men denkti wel eens dat een stermerrie die een derde premie krijgt, niet hoog gepri meerd wordt. Inderdaad is dit voor een stermerrie de laagste prei. mie, maar de 3e premie van een ster merrie staat toch al'ijd nog boven de le premie van een gewone merrie. Éénjarige merrier.1: een groote klasse met een koppaard bii het Geld. type; Jomora, een jonge Benlb, een goed' type met beste bewegingen, iets bemerking in rug'. Tweejarige merriën: Goed bezetite klasse van goede kwaliteit. Geld. type Eerste Igaria. best soort en type, goede bewegingen, k'on meer schoft hebben. Imar.da. heel mooi soort met bemerking in v.b. en beweging vóór. Imora een bes:O President, die extra ging en in beenwerk correct was. Gron. type. Dibera, mooi soort, voeten wat smal, kon voor sterker. Driejarige merriën. In de Geld', klasse twee eers':e premies. Hesta werd eerste Beste diepe breede merrie, die iets meer Iijr.- kon hebben. Hilgonda werd tweede. Goedsoortig', correct in beweging en beenwerk. Voor 'c Gron. type werden maar drie merries aangeboden, die alle drie een premie kregen. En met deze rubriek werd de rij van premiekeuringen 1946 voor het; warmbloed in N.H. besloten. Dar.k zij de groote medewerking van Heng- stenvereenigirtgen en partculiere fok kers verliepen deze keuringen overal vlot en in goede, harmonie. Ress ons nog voor deze spontane medewerking en de hartelijke ontvangst in deze vier keuringscentra onzen welge_ meenden dank te betuigen. Tot vol gend jaar en dan natuurlijk r.óg weer betere merries. Zij dit uw aller stre ven zoowel voor uw persoonlijke lief hebberij en genoegen als tevens voor het algemeen belang van onze V.L.N. REMPT gelost. Of het huis werkelijk be- tooverd is, zal men nog kunnen betwisten; maar griezelig is het met zijn tallooze geheime gangen, valkuilen, mysterieuze geluiden en spoken in hooge mate! Aan deze film, die tegelijkertijd veel stof tot vermaak biedt, gaat een andere volledige hoofdfilm vooraf: „Politie", waarin men een politieman, die zijn zelfvertrou wen verloren heeft, zich in een sensationeel avontuur ziet reha- biliteeren. De befaamde politie hond Rin-Tin-Tin speelt een be langrijke rol. Voor de liefhebbers beslist de moeite waard om te zien DE BOYS-KOERIER Jubileumnummer Ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van de Voetbalver. „Alkmaarsche Boys" is het or gaan van deze vereeniging, dat eens per 14 dagen verschijnt, in een feestkleed gestoken. Het moet gezegd worden, dat dit Jubileum-nummer er keurig ver zorgd uitziet. De omslag, uitge voerd in de kleuren der veree niging, het tood-wit geblokte, trekt reeds aanstonds de aan dacht. Maar niet alleen dat uit tech nisch oogpunt alle zorg aan het blad is besteed, vooral de inhoud is bijzonder lezenswaardig Van de belangrijke artikelen, die het meer dan 25 pagina's tel lende jubileumnummer bevat, noemen we o.a. dat van den bur gemeester, ,van den heer Del- veaux, oud-voorzitter van dén N.H.V B en den heer Lutterot. CARILLON-CONCERT Dinsdag 9 Juli zal de beiaar dier Willem Smit uit Amsterdam van 1213 uur op het Carillon van den Waagtoren een concert geven en nummers ten gehoore brengen dgor hem 'zelf voor carillon bewerkt. KAASMARKT (Vcorloopige noteering) Aanvoer 17 stapels fabrieks- kaas en 10 stapels boerenkaas, totaal circa 25.000 Itg. Hoogste noteering f 59.50 per 50 kg. APOTHEKEN Vcor de week, ingaande Zondag 7 Juli wordt de Zondags- en nachtdienst van de apotheken waargenomen door Mevr Schou- ten-Oele. Koorstraat 47. REPETITIES VOOR HET FEEST VAN DEN ARBEID A.s. Maandag, 8 Juli 's avonds 8uur in het Velogebouw: zang repetitie. Donderdag 11 Juli om 7 uur in het Velogebouw rol-repe- titie en om 9 uur zangrepetitie. Vrijdag 12 Juli om 9 uur volks- dansrep. in gymn lokaal St. Ba-, voschool. ZILVEREN PROFESSIE FEEST De Eerw Zuster Cresentia hoopt op 22 Juli as. haar 25- jarig Professiefeest 'te herden ken; zij was 23Va jaar in Alkmaar eerst als zuster en nu al jaren als hoofdzuster werkzaam in het St. Elisabeth Ziekenhuis. NUTSSPAARBANK In den loop der maand Juni werd op de spaarbankboekjes in gelegd 397.529.21 (v.j. 514 343,71) en terugbetaald 808.518,63, waarin begrepen het totale bedrag waavoor spaarders inschreven op de 3 pet. Grootboekschuld 1946 (v.j. 76.825,49) alzoo minder in gelegd dan terugbet. f 410,989,42 (v.j. meer ingelegd dan terugbe taald 437.518,22). Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bij den aanvang van het jaar 10.662.444,37, be draagt thans ƒ9.966.054.73 (v.j, 8.590.438,99). Het aantal in den loop van Juni nieuw uitgegeven boekjes be draagt 389 (v.j. 359). Ingetrokken werden 85 boekjes (v.j 64). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij den aanvang van het jaar 22188, bedraagt thans 22,948 (v.j. 20.105) De lediging in den loop der maand Juni van 236 (v.j. 351) spaarbusjes leverde een bedrag van 2977.61 (v.j. 5300,73) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij den aanvang van het jaar 3689. be draagt thans 3704 (v.j. 3725) LIMMEN EEN NIEUW POLITIEK VERSCHIJNSEL Voor de a.s. gemeenteraads verkiezing komen de PvdA en de PvcTV met een gezamenlijke lijst uit, hetgeen in niet veel ge meenten het geval zal zijn; zij hebben samen lijst nr 3; voorts heeft de KVP lijst nr 1 en de Commynisten lijst nr 2.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2