Alkmaar één dag Marinebasis De man die nooit aan politiek dacht Nieuw NoordhollandscH Dagblad Het commando op de brandspuit Een interview op tafel Aardappelbonnen Rantsoenbonnen Van grooter en kleiner formaat Z. H. DE PAUS OVER NEDERLAND KOLENZWENDEL DE FRANSCHE GRONDWET GEDEPUTEERDEN- CRISIS IN NOORD-HOLLAND 25 jaar Sobriëtas in Den Bosch Ook Katholicisme 4 ZATERDAG 6 JULI 1946 Daar werdgisterenmiddag plotseling Alkmaar voor een dag en nacht omgetooverd in een marinebasis. En van een bevriende mogendheid nog wel. Vroolijk wapperden de Engelsche vlaggen van niet minder dan vijf motortorpe- dobooten in het water van de Handelskade. En al spoedig passagierden officieren en ma trozen met hun hooge hagel witte mutsjes, en getailleerde dress door Alkmaars dreven, lonkten naar de Alkmaarsche schoonen of zochten vertier in café en bioscoop. r\E HANDELSKADE met op den achtergrond Ringer's chocoladefabrieken, leek opeens de inham van een der Rotter- damsche havens in miniatuur vorm. Natuurlijk trok dit gezelschap vooral in de avonduren heel veel bekijks en af en toe was de Han delskade zwart van nieuwsgieri ge landrotten. Het is me ook nog al niks zoo'n plotseling uit de lucht gevallen invasie van wel geteld' 112 zeelui. Hoe ze er zoo plotseling geko men waren? Dat blijft een raad sel. Misschien kwamen zij op de kaaslucht af. In ieder geval: ze waren er. Dat zal wel eeuwen geleden zijn dat in de kaasstad een buitenlandsche vloot voor anker ging. Toen eenmaal aan de kade, bemerkte de commandant van het eskader dat de gelegenheid meteen wel benut kon worden om water in te nemen. En toen de brandweer daar eenmaal lucht van had gekregen, stelde zij er een eer in. dë buitenlandsche gasten te besproeien. Dies ston den op een gegeven moment, om ongeveer negen uur een tweetal motorspuiten aan de kade met uitgerolde slangen. In drie kwar tier tijds was die zaak voor el kaar. De Engelsche officieren waren werkelijk wat verbouwe reerd over zooveel en zoo goede service. Misschien daarom werden wij met zooveel enthousiasme door het erg-rauwe mangat getrokken, waar achter 't „officers only'' de erg bekrompen maar niettemin gezellige kapiteinshut de zaak ook eens inwendig werd begoten. Bij gebrek aan ruimte zalen wij al spoedig met permissie, op de tafel, ja boven er op. zoo maar tusschen de sigaretten en whisky. Natuurlijk was er toen genoeg spraakwater om te weten te komen dat het vloot-je zoo„ juist uit IJmuiden was gekomen en hedenmorgen in alle vroegte, om vier uur, weer het anker zou lichten naar Den Helder. Vandaar zal d'e tocht a.s. Zondag aanvangen naar Cuxhaven in Duitschland.. Weer veertien da gen later naar Kopenhagen om dan Begin Augustus weer terug te keeren naar de Engelsche ba sis Harwich. Het moet toegegeven, de drie officieren "verstonden de kunst voor gastheer te spelen. Het ont brak ons aan niets, en Luitenant Blomfield rustte niet voordat wij de schuitjes van kop tot teen, van schroef tot mast hadden bezich tigd totdat het glimmende, flit sende roode koper ons bijna ver blindde. Drie officieren. Blomfield, Ho ward en Harris, die vijf lange ja ren in het Kanaal en voor onze Hollandsche kust patrouilleerden en in dien tijd zoo'n hechte vriendschap met elkaar gesloten hadden, dat zij ook thans nog niet kunnen scheiden. Natuurlijk vinden zij ons land en vooral Alkmaar, kraakhelder en de Hollandsche. meisjes aardig. Het zouden anders geen Engel- schen zijn. Twee van hen waren dat toch eigenlijk niet. Zij hooren thuis in het Schotsche Aberdeen. Daarom gelooven wij niet meer in de fabeltjes dat Schotten zoo gierig zijn, want deze waren het zeker niet. Laat, erg laat in den avond werden wij weer door hetzelfde mangat geheschen en zochten na een hartelijk, afscheid den wal op. Juist op tijd, om nog te merken dat de officieren in vroolijke stem ming, op de brandweerauto, van een tochtje naar Bergen terug keerden en erg vroolijk „voor de deur" werden afgezet. Toen volgde ook nog een harte lijke begroeting door commander en senior-officer Wright. En tegen middernacht deinden de laatste witte mutsjes door de Langestraat kooiwaarts. P S. Hr. Ms. vliegkampschip "Karei Doorman" is uit Plymouth te Hoek van Holland aangekomen. Vermoede lijk zal het schip op 1 Sepjtl a s. naar Indië vertrekken. A.N.P. P. Het C.D.K deelt mede, dat ge durende de week van 7 t.m. 13 Juli op de bonnen „385 aardappe len" 3 kilogram en op de bonnen „885 aardappelen" een kilogram aardappelen verkrijgbaar is Van 7 t.m. 21 Juli is op bon „B 81 reserve" twee kilogram aardappelen verkrijgbaar. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „385 aardappe len" ingeleverd worden. De geldigheidsduur van de bon nen 253, 254 en 753 aardappelen is verlengd tot en met 13 Juli a.s. Met ingang van 7 Juli zullen rantsoenbonnen en rantsoen- kaartjes van nieuw model in omloop worden gebracht voor voedings- en genotmiddelen. Een ZEVENTAL NSB-ers of and'ere personen, die den vijand steunden, had zich giste ren te verantwoorden voor de Tweede Kamer van het Alk maarsche Tribunaal, die gepre sideerd werd door mr, J. P. Windhausen. Onder hen bevon den zich vier Alkmaarders. Weinig minder dan twee uren duurde de behandeling van het proces tegen J: L. Westrup, ac countant te Alkmaar. De belang stelling voor deze zaak was zeer groot. Het Tribunaal legde hier terecht het zwaartepunt op de groote verantwoordelijkheid, die de beklaagde door zijn maat schappelijke positie bezat en liet zich niet overtuigen door de pogingen van den verdachte, die den indruk trachtte te Wekken, dat hij bij al zijn handtelingen niet uit politiek oogpunt te werk was gegaan. De hoofdzaken van de be schuldiging kwamen er op neer, dat W in 1944 begunstigend lid was geworden van de Germaan- sche SS in Nederland, dat hij hiervan kernleider was geweest te Alkmaar, dat hij lid was ge weest van de Ned.-Duitsche Cul tuurgemeenschap en in Juni 1943 in een brief aan den Commissaris van Politie zich had laten voor staan op zijn pro-Duitsche hou ding om van den Ortskomman- dant zijn jachtgeweer terug te krijgen. Bij de kernpunten van de be schuldiging verklaarde de be schuldigde, dat zijn gunstige houding ten opzichte v. Duitsch- Op de grootje landbouwtentoonstelling derdjarig bestaan van de Zeeuwsche houden, waren naast de modernste waarmede de Zeeuwsche boeren vroe welke ter gelegenheid van heft hon_ Landbouw Mij. te Goes werd ge_ werktjuigen ook de werktuigen, ger werkten, te zien. A.N.P. land er een was, zuiver op cul tureel en economisch terrein. De Germaansche SS zag hij als'een instituut ter bescherming van de Nederlandsche volksche waar den en hij was er zich niet van bewust, dat deze instelling on der directe leiding van Feld- meijer en onder algemeen be stuur van den Reichsleiter SS Himmler, den eed van trouw aan den Führer had afgelegd. Het geweer had hij teruggevraagd om zijn gezin vleesch te kunnen verschaffen Of het prat-gaan van den be schuldigde tegenover den Orts- kommandant op zijn pro-Duit sche houding louter bedoeld was om Herr Schauss op d'e hoogte te stellen van zijn cultureel-econo- mische genegenheid tot 't Derde Rijk valt wellicht te betwijfelen. De president vroeg den be klaagde met eenige verwonde ring of hij niet had geweten, dat de Germ. SS nog andere aspec ten had San vorenbedoelde. Dat had W. inderdaad niet geweten Wel nam Jhij de verant woordelijkheid op zich voor het in dit verband onverklaarbare feit, dat hij zijn dochter lid! van den Jeugdstorm had laten wor den! De verdediger, Mr. Stoppelsteen uit sterdam, wenscMe onderscheiden tte zien, of W. fouten ernstige fouten had gemaakt, of dat hij door_en_ door fout was. Dit laatste was vol gens pl. ï.iet het geval. W. heeft in een onverklaarbare kortzichtigheid niet de politieke zijde van zijn hou ding NederlandDuitschland inge zien, hij mis te in dit opzicht elk po litiek inzicht, hetgeen weliswaar een ernstige fout is geweest; maar welk feil*, volgens pl. toch niet getuigt van een volkomen foutieve tendenz in verdachte's levenshouding. In ver band, met het verlies van zoovele be zittingen en het teloorgaan van zijn gteheele practijk en tevens met het oog op een ernstige ziekte van den 82_jarigen vader van verdachte, gaf pl. het Tribunaal in overweging W. onmiddellijk' in vrijheid te stellen. Alvorens Mr. Windhausen hierop inging, kwam een manuscript ter tafel, dat de beklaagde tijdens zijn intemeering heeft samengesteld. Merkwaardig is hierin een passage inhoudend de meening van verdachte, dat hij door een persoonlijke wraak oefening van een groep personen, die hij nader gespecificeerd noemde als "een groep katholieken"; gearresteerd zou zijn. Deze passage deed de Pre sident met eenige bevreemding op merken, dat W. nog steeds niet schijnt in te zien, hoe verkeerd hij wel heeft gehandeld. Heh is ten slotte zijn onjuiste handelwijze ge weest, die hem ter bes'temder> plaat1- se heeft gebracht en niet een z.g. wraakgevoel van eenige personen. Ook kon de Pres. zich nog moeilijk voorstellen, dat W. als.man van ont wikkeling geen politieke beteekenis zag in 'n Germaansche SS, die ten slotte veel landsgevaarlijker was dacn de NSB. W. gaf daarop toe, dat hij nu in derdaad wel inzag fout te zijn ge weest. Toch wilde hem de gedachte niet uit het hoofd, dat het wraakge voel van sommigen aan zijn arresta tie niet vreemd is geweest. Anyhow, het Tribunaal zal binnen 14 dagen maatregelen tegen deze vreemde figuur bekend maken. Volgens Radio Vaticaan heeft Z.H. de Paus de in Italië vertoe vende Nederlandsche handels delegatie bij zich ontvangen. In een toespraak tot de delegatie bracht Z.H. de Paus het lijden van Nederland' tijdens de bezet ting in herinnering en prees het groote idealisme, waarmee Ne derland het werk van den weder opbouw is begonnen en dat de bewondering van de geheele we reld heeft verworven. De Paus wenschte de Nederlandsche be volking volledig succes en Gods zegen toe voor dë wedergeboor te van haar land'. Z. H zeide o-m. „Uw land en zijn eerbiedwaardige Vorstin hebben in de jaren van wreede beproeving steun ondervonden door de ma'terieele hulp van de bondgenooten maar meer nog van God als Opperste Verdediger der gerechtigheid', in hun goed recht en in de warme toegenegenheid van de loyale geesten en in die van de edele harten der gansche wereld. Levend te voorschijn ge komen uit den vuuroven, heeft Nederland zonder dralen zich ge- teven aan het herstelwerk en aarmede eens te meer het bewijs geleverd van zijn eigenschappen, welke de bewondering van andere volken afdwingen. Te Rotterdam is de economi sche recherche een grooten ko- lenzwendel op het spoor geko men met het gevolg, dat twee kolenhandelaren in arrest wer den gesteld en tegen bijna 60 personen proces-verbaal werd opgemaakt. Het betreft hier den 35-jarigen N. T. uit de Hoog- landstraat en den 24-jarigen A. J. O. wonende Zegwaardstraat. Zij hebben in den loop van den afgeloopen winter goede zaken gemaakt en verkochten bv. cokes voor f 250f 300 per ton terwijl voor anlhraciet eveneens buiten gewoon hooge prijzen werden bedongen. Bij hun aanhouding werd nog een hoeveelheid van 6500 kg. anthraciet, die voor den zwarten handel bestemd was. in een pakhuis in de Snelleman- straat in beslag genomen alsme de een vrachtauto, een naard en wagen en 300 kolenzakken. Ge bleken is dat het meerendeel der verhandelde kolen, alsmede bonnen waarop kolen betrokken konden worden door medeplich tigen bij oroote kolenfirma's en oneer meer aan de gemeentelijke gasfabriek op de Keilehaupn, waren ontvreemd terwijl do^r hengeven van groote fooien eeni ge werklieden er toe werden ge bracht telkenmale meer kolen af te leveren dan waarop het door T. en O. gegeven recu recht gaf. Onder de personen, die de kolen tegen zwarte prijzen van T. en O. betrokken bevinden zich eeni ge houders van poffertjeskramen en 15 kweekers uit Riinsburg. De M.R.P. propageert een nieuw ontwerp grondwet, waarin de concessies, welke voorheen aan de linksche partijen werden ge daan, niet meer voorkomen. Vol gens uitlatingen in linksche bla den zou deze houding van de M.R.P. wijzen op het begin van een campagne voor den terugkeer van de Gaulle. De Grondwetscommissie der Fransche constitueerende vergade ring heeft met' algemeene stemmen het principe van een parlement met twee kamers aangenomen. Zij besloot, dat de regeering in geen enkel geval verantwoording aan de Tweede Kamer verschuldigd zal zijn en door deze niet tot af treden kan worden gedwongen en dat de werkzaamheid van deze tweede kamer inzake voorstellen slechts beperkt zal zijn tot de en kele lezing er van, terwijl deze wetsvoorstellen wet zouden wor den na het verkrijgen van een absolute meerderheid in de Na tionale Vergadering (welke is sa mengesteld uit beide kamers). DE GISTEREN door ons ge stelde vraag, of de Partij van den Arbeid de consequentie zou aandurven, om alleen met de communisten samen in. het col lege van Ged. Staten van Noord- Holland te regeeren, heeft haar ontkennende beantwoording al gevonden: ook d'e drie leden van de Partij van den Arbeid hebben thans voor hun verkiezing be dankt De Provinciale Staten van Noord-Holland staan thans voor d'e taak, op 12 Juli a.s, vijf nieuwe leden van Ged. Staten te kiezen. Het ligt voor de hand, dat dë crisis haar oplossing zal vinden in dier voege, dat nu twee leden uit de Partij van den Arbeid gekozen zullen word'en en een uit de prot.-christelijke groepen, terwijl de katholieken wel weer twee zetels zullen ver krijgen. Er zal terzake wel weer overleg gepleegd worden, het geen nog niet is geschied en in verband met het onberekenbare van de politiek kan natuurlijk nog niets met zekerheid worden fezegd. Wel kan worden gezegd, at „Trouw" het te ver zoekt, als het 't bedanken van de twee katholieke gedeputeerden vooral wijt aan het feit, d"at er geen christelijk-protestant in G.S. ge kozen is Ver gezocht vooral, om dat „Trouw" hier politieke sug gesties doet, die niet met de wer kelijke verhoudingen kloppen. Het blad vindt de aanhankelijk heid van de katholieke fractie jegens de A.R. en C.Ht ni temeer opvallend, omdat ze afkomstig is van een Statenfractie, waarin naast prof, Romme ook mr Wit- teman, de wnd. voorzitter van de K.V.Pzitting heeft. Voelt u wel? Die twee vinden samen werking met de A.R. toch nog niet zoo gek. Ja, maar, zoo ver moet men de zaak niet zoeken! De katholieke fractie staat ten eerste op het standpunt, dat zij niet meewerkt aan de verkiezing van een communist, ten tweede, d'at zij er in zou kunnen berus ten, dat katholieken zitting zou den nemen in een college van Ged Staten mèt een communist, indien dan ook verder de samen stelling van daL college (fcïn af spiegeling zou zijn van" de samen stelling van de Prov. Staten En dit heeft tot gqvol'g dat een A R. redelijk aan bod komt. Datis ronde zakelijke politiek en géén gecamoufleerde coalitiepolitiek! Op 1 Sept. a.s. zal hel zilveren jubileum gevierd worden van het Diocesaan Sobriëtasbureau te Den Bosch, destijds gesticht door de besturen van den Bosschen Diocesanen Mariabond en het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom 's-Hertogenbosch. QE POORTEN der hel zullen Haar niet overweldigen. Toch zijn er groote stukken Azië en Afrika, waar eens de Kerk van Christus bloeide, doch thans nog slechts ruines aan dien bloei herinneren. Staat dit treurig lot ook het eensfchristelijk Europa nog te wachten? Indien dit Europa zich niet bekeert, sta'at het ergste te vreezen. Waarvan het zich dan bekeeren moet? Voor alles van het laffe, lau we ook-christendom en ook- katholicisme. Men is vak- of zakenman, sportief, letterlie vend of muzikaal, vaderlands lievend of klassebewust en o ja ook nog christen. Men heeft Zondags vrij, gaat naar het voetballen kijken, eet er eens goed van en o ja gaat ook nog even „Mis hoo ren". Men is vooruitstrevend, vlijtig, spaarzaam, ordelievend, fatsoenlijk en op de zeven en twintigste plaats ook nog ka tholiek (maar loopt daar voor al niet mee te koop!). Als wij niet primair en totalitair ka tholiek worden, zal Europa te gen den storm niet bestand zijn, alle victory-parades ten spijt, leder kenne persoonlijk zijn verantwoordelijkheid. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4